Cf roen ^wartsjexels in het harL, Binnen 6 jaar aardgas /oor alle Texelaars Landbouworganisaties bundelen krachten Wereldprimeur op Texels voetbalveld „De indianenverhalen moeten de wereld uit" KORT TEXELS Geen wrijving jutters en STM WEEKEND osten omgeslagen iver alle gebruikers Seen verlenging lermis De Koog Boetes voor Meetinstrument zet muur op afstand Gekneusde heup motorrijdster Zou de Sint het al weten? ZURING 'n R°c Reggae OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10730 Voor advertenties, abonnementen, etc. langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111, Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 komende jaren zal het Gasbedrijf Kop van Noordholland alle trcelen in de onrendabele delen van haar leveringsgebied op it aardgasnet aansluiten. Dit betekent voor Texel dat de 324 oningen aldaar, die tot dusver van gas waren verstoken omdat insluiting onbetaalbaar was, alsnog zullen beschikken over de- i schone energiebron. kosten van de miljoeneninveste- I die daarvoor nodig is, zullen norden omgeslagen over alle klein- srbruikers in de kop van Noordhol- nd. Dat betekent dat de tarieven oor deze verbruikers zullen ver- oogd met slechts één cent per drie ubieke meter. Dat betekent voor in gemiddeld gezin een verhoging in acht tot tien gulden per jaar, in- osief btw. et Gasbedrijf maakte dit nieuws stermiddag bekend in Alkmaar. Het rmele besluit om alle „witte" gebie- n in het leveringsgebied aan te uten moet overigens nog worden «omen. Het desbetreffende direc- ivoorstel wordt 25 november door let verzoek van twee kermisbonden im de jaarlijkse kermis in De Koog e mogen uitbrei den is door het col- sge van b en w afgewezen. Zij ge en hiermee gehoor aan de lorpscommissie, omwonenden en de lemeenteraad. Ie kermisbonden wilden de kermis erlengen tot zeven dagen om het edrijfsrisico voor de exploitanten te erkleinen. Daarnaast wil men de uitingstijd veranderen van 23.00 in 4.00 uur. Het argument daarvoor is at de afvloeiing van publiek dan rustiger zal verlopen. Ie raad wees uitbreiding van het antal dagen af, terwijl de dorpscom- lissie van De Koog en de beheer- ers van campings in de buurt zich il keerden tegen het idee te slui- ngstijd te veranderen. de aandeelhouders aangenomen. In de vorige aandeelhoudersvergade ring was aangedrongen op een rege ling om de onrendabele panden alsnog aan te sluiten. In het leve ringsgebied zijn nu nog 1654 perce len zonder gasaansluiting. De laatste jaren zijn al veel witte gebieden ont- Celstraf geëist wegens verkrachting De procureur-generaal van het Ge rechtshof in Amsterdam heeft 2,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen een in Duitsland wonende 22-jarige Keniaan. Ook eiste hij een schade vergoeding van f1500,-, het maxima le bedrag dat bij een strafzaak mogelijk is. De verdachte (niet aanwezig bij de zitting) maakte zondag 14 juli 1991 in De Koog kennis met een toen 16-jarig Texels meisje. Ze zouden sa men met nog een andere man met de auto naar de camping gaan. Toen de Keniaan en het meisje op de ach terbank van de in de Ruyslaan gepar keerde wagen gingen zitten, liep de andere man weg. De Keniaan drong zich volgens het meisje toen aan haar op, -wat ondanks hevig verzet uitliep op een verkrachting. Fietsende voorbijgangers hadden niets in de ga ten. Het meisje deed aangifte bij dé politie en gaf het signalement door. Door zijn donkere uiterlijk was het niet moeilijk de man op zijn camping op te sporen. Hij heeft echter nooit bekend en hield vol dat de gemeen schap met het meisje niet tegen haar zin had plaatsgevonden. De Alkmaar- se rechter veroordeelde hem niette min tot twaalf maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaardelijk, plus schadevergoeding. Zowel de of ficier van justitie als de verdachte gingen in beroep. De landbouworganisaties hebben hun krachten verder gebundeld. De leden van de afdeling Texel van de Katholieke Land- en Tuin- houwbond (LTB) en de Hollandse Maatschappij voor Landbouw IHMvL) besloten zich gisteravond i De Wielewaal te verenigen in de afdeling Texel van de nieuwe Westelijke Land- en Tuinbouwor- 9anisatie (WLTO). Door de steel aan de voorzittershamer te zet ten voegden voorzitter Rinus Kui- Per van de HMvl en vice-voorzitter Thea Rutten van de LTB gisteravond in de Wiele waal de daad symbolisch bij het woord, waarmee ze een punt fêtten achter ruim 75 jaar LTB ■n 140 jaar HMvL. !n zijn toespraak vergeleek de nieuwe voorman de zorgelijke si tuatie in de landbouw met een gang door de woestijn. „Zorg dat je erdoor komt, er is licht aan de horizon." Burgemeester Schipper voelde zich aangesproken. „Laten we hopen dat de gemeente de oase zal zijn." Zijn humor werd met gemengde gevoelens ont vangen door de agrariërs, die te leurgesteld waren over de importmaatregelen die de VS gisteren aankondigden. Schipper deelde de zorgen van de land bouwers en stak ze in zijn toespraak een hart onder de riem. „Er onstaat nu een breed georiënteerde organisatie met een brede achterban. Dat straalt gezag uit." Verder in deze krant meer over de fusie. (Foto Gerard Timmerman) sloten. Het geld dat daarvoor nodig was, werd gehaald uit de reserve, die daardoor in 1991 uitgeput raakte. Nu pas Het idee om de resterende panden ook aan te sluiten en de kosten daar van over alle gebruikers in het gebied om te slaan, ligt zo voor de hand dat de vraag zich opdringt waarom dit niet veel eerder is gebeurd. Woord voerder C.S. van Egmond van het Gasbedrijf legt uit dat dit onder andere onmogelijk was omdat gasbe drijven niet de vrijheid hadden om zelf hun kleinverbruikerstarieven vast te stellen. Sinds kort is een regeling van kracht waardoor dit binnen zeke re grenzen wèl kan en daarvan wordt nu dus gebruik gemaakt. Het volledig ontsluiten van de witte gebieden kost totaal f19,5 miljoen, waarvan f17,5 miljoen onrendabel is. Ook de werkzaamheden op Texel ver gen miljoenen. Uitvoering van het projekt wordt uitgesmeerd over de komende 5,5 jaar. In die periode zal de gasprijs geleidelijk oplopen met maximaal 0,35 cent; daarna loopt het verschil terug tot 0,3 cent. Zelf weten Het werk wordt in zodanige volgorde uitgevoerd, dat projecten met de laagst mogelijke kosten per aanslui ting het eerst worden aangepakt. Voordat het Gasbedrijf een zeer kost baar project uitvoert, zal het eerst nagaan of er belangstelling is voor aansluiting. Als het gaat om een pro ject met slechts één aansluiting, moet vast staan dat hier ook werke lijk een aansluiting komt en dat daad werkelijk gas wordt afgenomen. Anders begint men er niet aan. Stelt de bewoner er geen prijs op dan wordt er geen hoofdleiding gelegd en zal hem schriftelijk worden meege deeld dat dit ook in de toekomst niet meer zal gebeuren. Minister wil honden van de Hors weren w Gouden erespeid voor LTB-man Kees Hin sw Radiopiraten pakken draad weer op s* Dominee Kok verruilt Texel voor Friesland xw Visserskoor in programma van Linda de Mol sm TC3: - Applaus voor Harry - November feestmaand voor Koger horeca Scheidsrechter Frank de Grave test het elec- tronische meetapparaatje waarmee de muur exact op de voorgeschreven 9.15 meter kan worden gezet. IFoto Gerard Timmerman) Scheidsrechter Frank de Grave introduceerde deze week een no viteit op voetbalgebied. In het duel tussen juniorenteams van Texelse Boys en Conzelo testte hij een electronisch meetinstru ment waarmee hij in één oogopslag feilloos kan zien of het be faamde muurtje bij een directe vrije trap op de juiste afstand (9.15 meter) staat. „Een hele verbetering, want het opstellen van de muur geeft meestal een hoop gedonder drankrijders Twee Texelse drankrijders zijn vrijdag door politierechter Ravens in Den Helder veroordeeld tot boetes en rij ontzegging. Eén van de twee moet ƒ1250,- betalen en kreeg een voor waardelijke ontzegging van zes maanden. De ander, die krapper bij kas is, kreeg f300,- en een onvoor waardelijke ontzegging van vier maanden. Collecte. De collecte die de brand weer heeft gehouden voor de Neder landse Brandwonden Stichting heeft ƒ6845,80 opgeleverd. Arbeidsburo. Het Texelse arbeids- buro houdt op dinsdag 17 november open huis tussen 10.00 en 17.00 uur. Op het vlakbij gelegen parkeerterrein zal een informatietruck worden ge plaatst. Donatus. De biologisch- dynamische zuivelboerderij Sint Do natus heeft van b en w toestemming gekregen tot het bouwen van een tweede dienstwoning bij het bedrijf. D« geruchten dat er wrijving zou be staan tussen de jutters van het mu seum in OudeschHd en de Stichting Texels Museum berusten op onwaar heid. Dat verklaart Gerard Zijerveld, voorzitter van de Stichting Jut- tersmuseum. Gisteren gingen de da gelijkse besturen van beide instanties om de tafel om het beleid voor de toekomst te bespreken. „Natuurlijk hebben wij als jutters on ze eigen visie. Maar ons uitgangspunt is hetzelfde als dat van STM, name lijk het museum in Oudeschild conti nueren en zo mogelijk uitbreiden." Zijerveld is er duidelijk over. „Zonder gevoelens van rancune over zaken die in het verleden hebben gespeeld, hebben we met de STM de overeen komst besproken die zij met ons heb ben. Dat is in goede harmonie gegaan." Volgens Zijerveld is er geen sprake van dat jutters hun spullen uit het museum dreigen weg te halen, uit onvrede over het beleid dat STM voert. „Dat heeft ooit in het verleden wel gespeeld, maar is nu beslist niet aan de orde." Tijdens het gesprek zijn de toekomst plannen voor het juttersdeel van het maritiem museum ook besproken. Maar daar wil de voorzitter nog geen mededelingen over doen. „Wel is het zo dat we ons, naast de jutterij, rich ten op het reddings- en loodswezen. Het museum draait als een trein en trekt steeds meer bezoekers. Dat komt door de gezamenlijke inspan ning van alle partijen. Op die weg moeten we voort. En we hebben niets aan de indianenverhalen die op het eiland de ronde doen." Een 18-jarige motorrijdster uit Ooster end heeft haar heup gekneusd bij een aanrijding op de kruising Emma- laan/Schilderend. Ze kreeg geen voor rang van een 48-jarige automobiliste uit Oudeschild. Zowel de motor als de auto liepen schade op door de botsing. PARKSTRAAT-BOULEVARD Hofleverancier van Sint Nicolaas. Dode spelmomenten vormen in bet voetbal niet zelden de aanleiding tot een doelpunt. Verdedigers weten dit en zetten het muurtje bij een direct vrije trap veiligheidshalve zo dicht mogelijk bij de bal neer en storen zich niet aan de reglementen. In een poging de afstand uit te stap pen strandt de scheidsrechter vaak in het gedrang van verdedigers. Dit ritu eel neemt doorgaans veel speeltijd in beslag, waarbij de uiteindelijke af stand zich meestal beperkt tot zeven meter. Degene die achter de bal staat moet over zeldzame talenten beschikken om het leer dan nog in het net te krijgen. Meestal zeilt de bal over, gaat naast of strandt in het muurtje. Arendsoog In zijn boek „Rembrandt heeft nooit gevoetbald", trekt wijlen Nico Scheepmaker, schrijver van (sport)co- lumns, fel van leer tegen het beruch te muurtje, omdat „het er nooit in slaagt op negen meter te staan." Hij adviseert arbiters, die niet over een arendsoog beschikken voortaan met een meetlint de juiste afstand af te meten. Dat is zonde van de tijd, dacht Bob Bakker uit Den Burg, tijdens het lezen van Scheepmaker's satire. Het pro bleem liet de oud-voorzitter en speler van SV Texel echter niet los. In het magazijn van zijn ijzerhandel vond hij de oplossing. „Kijk eens wat een handig meetinstrument. Het geeft met één druk op de knop exact de afstand aan tussen de speelbal en het muurtje. Niks nieuws hoor. Tim merlui, bouwvakkers en architecten werken er al langer mee", legt hij uit, terwijl hij in zijn kantoortje de wer king demonstreert. „Het apparaat 1 zendt een geluidssignaal uit, dat weerkaatst op de muur. De maximale meetafstand is twaalf meter. Meer dan genoeg dus." Test We namen de proef op de som. Zon dag drukten we scheidsrechter Frank de Grave het instrument in handen. „Tja, het idee spreekt me wel aan. Bij zo'n directe vrije trap kom je eigenlijk ogen en oren tekort. Er gebeuren zo veel dingen tegelijk. Neem nou het Europacupduel tussen Luzern en Fei- jenoord een paar weken geleden, waarbij televisiebeelden aantoonden dat de arbiter in zo'n spelsituatie de verkeerde speler (John de Wolf) van hetveld stuurde." Toepassing van de „TX ninefifteen", zoals Bob Bakker de vondst heeft ge doopt, vereist wel enige oefening, vooral omdat het signaal goed moet worden gericht. Toch raakte De Gra ve snel overtuigd van de voordelen die het apparaat kan bieden. „Maar misschien dat de vorm nog iets moet worden aangepast, zodat je iets mak kelijker kan richten." Fifa Of de 9.15 meter nu echt op de milli meter moet worden nageleefd is vol gens G. Kamp, voorzitter van de hoofdcommissie van scheidsrechters in Noordholland, nog maar de vraag. „Een arbiter moet gewoon ruim ne gen passen nemen. Als de muur dan nog niet op de juiste plek staat, mag hij zonder pardon de buitenste speler in de muur een gele kaart geven." Over de exacte afstand moet volgens Kamp niet worden gemuggezift. „Re gels zijn dan wel regels, maar scheidsrechters zijn ook maar men sen, je krijgt het nooit perfect. Name ten geeft teveel tijdverlies. Dat betekent de doodssteek voor het spelletje. Juist om de vaart erin te houden mag een doelman geen te rugspeelbal meer in z'n handen pak ken." Toekomst Na enige aarzeling ziet hij toch wel voordeel in het meetapparaat „Mits het betrouwbaar is, handzaam en geen gevaar voor de spelers oplevert, waarom niet? Over het gebruik van een stopwatch vermelden de Fifa- reglementen tenslotte ook niets. Ze schrijven een goed lopend uurwerk voor." Hij sluit niet uit dat de Fifa, die bij nieuwe regels doorgaans niet over één nacht ijs gaat, het meetinstru ment in de toekomst zal gaan voor schrijven...." Zaterdagavond vanaf 21.30 uur. Henk Harry uit Hoorn live!

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1