Straks geen hond meer op de Hors? m nCIHDH 1ST1 Ondernemende vrouwen voor stabilisatie „Hervormd afscheid op allerheiligen..." Toepassing natuurbeschermingswet Werkgroep onderzoekt 47.000 van 7 en 8 november Kerkdiensten zondag 8 november Band Vivid in halve finale talentenjacht Visserskoor in Tros-programma Bazaar NH kerk: ruim tien mille Dominee Kok naar Friesland TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 NOVEMBER Als de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij zijn zin krijgt, zal het binnenkort verboden zijn om niet aangelijnde honden op De Hors te laten lopen. Ook het met bootjes op deze zandplaat droogvallen is dan niet meer toegestaan. Een en ander is het gevolg van de tweede fase van het van toepassing verklaren van de Natuurbescher mingswet op delen van het Wadden gebied. B en w zullen de gemeenteraad echter voorstellen hier bezwaar tegen te maken. De uitgestrekte Hors, het stilste strand van Texel, wordt door steltlo pers en andere wadvogels als overtij- plaats gebruikt. Ook pleegt op de hogere delen een kolonie dwergsterns te broeden. Ongeveer dezelfde biolo gische betekenis heeft de tot de ge meente Texel behorende Razende Bol en het is de bedoeling ook deze in de toekomst onder het regiem van de natuurbeschermingswet te brengen. Niet logisch B en w vinden het niet erg logisch dat de Texelse Hors wel onder de aanwijzing valt maar de daarmee te vergelijken Vliehors (Vlieland) en de Noordvaarder (Terschelling) alsmede stroken onder de eilanden niet. Ze vinden dat de natuurkundige waar den van deze gebieden van een heel andere orde zijn dan die van de rest van de Waddenzee. Ze vinden wel dat de Texelse Hors „beschermings- waardig" is, maar dat zou dan be reikt moeten worden door relatie te leggen met de duinen. Ook de strandjes tussen vuurtoren en Dijkmanshuizen komen in aanmerking voor aanwijzing krachtens de natuur beschermingswet, zodat ook daar be palingen van kracht worden om flora en fauna te ontzien. B en w zijn het ook daar niet mee eens. Ze wijzen op het belang van het „recreatief medegebruik" en willen dat deze strook buiten de aanwijzing blijft. Wel zou de gemeente erop moeten toe zien dat hier geen ongewenste ont wikkelingen plaatsvinden. Wat Texel en directe omgeving be treft komt tenslotte een smalle strook Waddenzee tussen het Horntje en Dijkmanshuizen voor aanwijzing in aanmerking. Dat zou betekenen dat straks vergunning van rijk of provin cie nodig is voor de recreatie die hier wordt bedreven, zoals het steken van pieren en zagers bij de PH-dijk en het waterskiën ter hoogte van Oude- schild. Het college vindt dat te ver gaan en wil de zaak lokaal kunnen beoordelen. Dit gezien het naar ver houding kleine deel van dit zeegebied dat droogvalt en de geïsoleerde lig ging ten opzichte van andere wadge- bieden waar vogels hun voedsel zoeken. Het surfstrandje van Dijk manshuizen valt buiten de aanwij zing, maar b en w vinden dat op zee bij dat strand surfen mogelijk moet blijven en willen ook nog eens praten over de begrenzing van het door sur fers te gebruiken strandgedeelte. Ze hebben de indruk dat het op de rijks- kaart te klein en verkeerd is aan gegeven. Ongepast Het college heeft in elk geval beden kingen tegen het van toepassing ver klaren van de natuurbeschermings wet op de Razende Bol, al komt dat pas in een later stadium aan de orde. Want het is de vraag of de natuur waarden daar zodanig zijn dat een dergelijk „zware" maatregel gerecht vaardigd is. De Razende Bol is geen fourageergebied en als hoogwater- vluchtplaats is de ligging volgens b en w niet ideaal gezien de afstand tot de voedselgebieden. Wel liggen op de westpunt van de bol af en toe grijze zeehonden, die in de winterpe riode jongen werpen. De aanwijzingsvoorstellen zijn eerder vastgesteld door het Coördinatie Col lege Waddengebied, waarin ook het rijk is vertegenwoordigd. De minister heeft er nadien echter weer wijzigin gen in aangebracht. Het college is daarover duidelijk ontstemd: „Dit heeft geen pas. Wij vinden deze werkwijze onjuist en on-acceptabel". De Texelse Ondernemende Vrouwen hebben een werkgroep ingesteld die de meningen over het aantal recrea tieve slaapplaatsen op Texel gaat bundelen. Op een onlangs gehouden vergadering waren de meeste vrou wen vóór stabilisatie van de huidige hoeveelheid slaapplaatsen. De werk groep, die bestaat uit Joke de Boer, Marjan Graaf, Heieen Bonne en Ine ke de Boer, zal op korte termijn een actieplan opstellen. De Ondernemende Vrouwen hebben sinds de oprichting een ledenstop ge had bij veertig deelnemers. Dat had te maken met de lokatie waar zij te recht konden. Nu zij kunnen vergade ren in Sporthotel Nieuw Breda, is er ruimte genoeg en kunnen nieuwe le den worden toegelaten. De organisatie is niet alleen toegan kelijk voor vrouwen met een eigen HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. B. Guiljam; uit zending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. H. Weggemans uit Harderwijk. De Koog: 9.30 u. ds. H. Weggemans uit Harderwijk. Den Hoorn: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe; 19.00 u. ds. H. K. Fibbe, oogstdank- dienst. Oudeschild: 19.00 u. dhr. B. Guiljam; oogstdankdienst. De Cocksdorp: 12.30 u. ds. H. K. Fibbe; oogstdankdienst. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. Firet uit Alkmaar; Heilig Avondmaal en Dankdag. 19.00 u. ds. Firet; Heilig Avondmaal. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. R. Meeuwsen uit Den Helder; 19.00 u. Evangelisatiedienst olv. ds. A. Reurekas; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. herenkoor; kinderneven- dienst; crèche; uitzending via Radio Texel. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Gebeden die door God verhoord worden". 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Jehovah's ge bruikmaking van „dwarsheid" om de genen te redden die Hem geloven". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter A. C. P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. bedrijf, maar ook voor vrouwen die met hun man een bedrijf runnen. Tij dens de bijeenkomsten informeert men elkaar over verschillende bran ches en worden lezingen gehouden. Zo heeft fysiotherapeute Henriëtte Timmermans de vorige vergadering opgeluisterd met een verhaal over haar praktijk. Op het programma voor volgende bij eenkomsten staan o.a. lezingen door een psycholoog (over werkdruk) en een cursus geheugentraining van Sie- me Zijm. De popformatie Vivid is doorgedron gen tot de halve finale van de Grote Prijs van Nederland. De band die op Texel inmiddels z'n sporen heeft ver diend, kwam in een voorronde van de landelijke bandcompetitie in Hee renveen zaterdag als winnaar uit de bus. De jury, bestaande uit een groep na tionale popkenners, vond dat de me lodieuze rockmuziek van Jan Jacob Zegel (drums). Oscar Bremer (toet sen), Wilco Witte (bas), Marieke Eel- man (zang) en Pinie (gitaar) gunstig afstak tegen de modieuze hardrock die andere formaties op de talenten jacht ten gehore brachten. Vivid schrijft zelf de muziek. „We streven naar pakkende nummers die goed in het gehoor liggen. Met mooie zang lijntjes en leuke sound op de achter grond. Winst in de voorronde is een erkenning van ons muzikale werk. Vooral omdat we er in twee eerdere edities van de Grote Prijs werden uit geknikkerd", verwoordt Pinie het suc ces. Bij winst in de halve finale, waaraan 21 bands meedoen, dingen ze met zes andere formaties mee naar de Grote Prijs van Nederland, waarvan de finale op 12 december wordt ge houden in Paradiso in Amsterdam. Winnaars uit vorige edities zijn onder meer Loise Lane en Tröckener Kecks. Er staat dus veel op het spel voor de muzikanten, die een studie volgen aan de vastewal. Maar nu al blijft de roem van Vivid niet meer beperkt tot Texel. „We tre den wekelijks op in het land." De op namen voor hun cd in studio Banana's in Haarlem zijn inmiddels afgerond. „Nu zoeken we nog iemand die de cd wil uitgeven. Op zaterdag 14 november treedt Vivid op in discotheek Question in Den Burg. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, WiHem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eierlandse polder door de Strijbosschool oud- papier opgehaald. Dominee Johan Kok tijdens de afscheidsdienst in De Waal. Foto Harry de GraafI Vrijdag 6 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur „Patri ot games" Gymnastiekvereniging Oosterend viert het 40-jarig bestaan. In dorpshuis De Bijenkorf vanaf 17.00 uur tentoonstelling en van af 19.00 uur uitvoering. Zaterdag 7 november In de sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog wordt van 10.00 tot 17.00 uur autos how gehouden In de voorspeelzaal van dorps huis d'Ouwe ULO wordt van 10.30 tot 11.30 uur door de Speel-o-theek speelgoedbeurs ge houden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey", om 15.45 en 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur „Patriot Games". Om 13.00 uur begint op de ba nen bij Ons Genoegen het mix- toernooi van tennisclub Deuce. Op het Wezenland in Den Burg gaat om 20.00 uur de snertrit van de MAB-club van start. De sportvissersclub houdt in dorpshuis 't Skiltje feestavond; 20.00 uur. Zondag 8 november Om 12.00 uur begint in theater restaurant Klif 12 het éénacter- festival. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan vanuit Het Wapen van Texel in Den Hoorn worden gestart voor de najaarswandeltocht van het Gouden Boltje. Keus uit 5, 10 en 15 kilometer. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey", om 15.45 en 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur „Patriot games". Maandag 9 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The hand that rocks the craddle" en om 21.15 uur „Patri ot games". In het Muziekcentrum in de Pe perstraat houdt de Christelijke Muziekvereniging Excelsior de openbare slotrepetitie voor het bondsconcours van zaterdag in Alblasserdam; 20.00 uur. Dinsdag 10 november Van 9.15 tot 11.30 uur wordt in Eben Haezer in de Julianastraat in Den Burg een interkerkelijke koffieochtend gehouden. Spreekster Jasperina Dijkstra over „Leven in geborgenheid". Om 14.00 uur zet de gemeente raad de behandeling van de be groting 1993 voort. Scouting Texel houdt in zijn ge bouw aan de Bernhardlaan inloo pavond voor ouders, leden, niet-leden en andere belangstel lenden: van 19.00 tot 20.30 uur Om 20.00 uur begint in „Bethel" in Zuid-Eierland een ringavond van Hervormde Vrouwengroepen. De Overkoepeling van Vrouwe norganisaties houdt in de Witte Burcht een avond voor de aan gesloten verenigingen en andere belangstellenden. Spreekster is Hanneke Zwart van de Nierstich ting. Toegang f3,- (inclusief koffie en een bijdrage voor de Nierstichting). Aanvang 20.00 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook toegankelijk voor niet-leden; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 6 04.25 en 17.10 u. Za. 7 05.40 en 18.20 u. Zo. 8 06.25 en 19.10 u. Ma. 9 07.20 en 19.44 u. Di. 10 08.05 en 20.46 u. Wo. 11 08.56 en 21.15 u. Do. 12 09.36 en 21.44 u. Vr. 13 09.55 en 22.07 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 8 no vember op om 7.47 uur en gaat onder om 16.56 uur. 10 november volle maan; 11 november springtij. Aansluitend zette het Texelse Theolo gen Convent op de melodie van het Testament van Boudewijn de Groot een lied in. Over Koks inspanningen voor de Werkgroep Interkerkelijk Overleg, verhaalde Geuko Haikens. Namens de gezamenlijke kerkraad had Henk Tjepkema tenslotte nog een paar aardige anekdotes voor de predikant in petto. Kok heeft inmiddels zijn intrek geno men in de "pastorie in het zuiden van Friesland. „Het is een plattelandsge meente, iets groter dan hier. Ik heb er zin in." De Friese taal is hij nog niet machtig. „Gelukkig hoef ik de preek niet in het Fries af te steken." Het is nog niet bekend wie dominee Kok gaat opvolgen op Texel, maar de Hervormde gemeente is momenteel naarstig op zoek naar een opvolger. Een commissie zal in overleg met ge meenteleden binnenkort een nieuwe dominee beroepen. Een Texels filmpje is op vrijdag 11 december te zien in het Tros- programma „De leukste thuis" van Linda de Mol. Het is een op name die Theo Witte uit Den Burg het afgelopen voorjaar maakte van een optreden van het Oudeschilder visserskoor in dorpshuis 't Skiltje Dirigent Al- fons Boom ging zo op in zijn taak, dat hij achteruit stappend van het podium viel. Hij sleepte in zijn vaart een microfoon mee en het hele koor lag slap van het lachen. Mogelijk doen de miljoe nen kijkers die het programma trekt, dat straks ook. Het filmpje is bovendien genomineerd voor een wedstrijd die aan het pro gramma is verbonden. Uit een deel van de inzendingen moet een bekende Nederlander drie prijswinnaars trekken. De studio opnamen die bij het programma horen, worden a.s. zaterdagmid dag gemaakt in Hilversum. Een deputatie, bestaande uit de ma ker van het filmpje, zijn vrouw Corrie (accordeoniste) en het echtpaar Boom-van der Gracht zijn daarvoor uitgenodigd. De bazaar die vrijdag werd gehouden ten bate van de Ned. Hervormde kerk in Den Burg heeft netto f10.873,- op gebracht. De loterij leverde de vol gende prijswinnaars op: 1e prijs, een tuinset: J. v.d. Broek, Ede (nr. 3495); 2e prijs, een keukenmachine: Diana Backer, Beatrixlaan (nr. 1809); 3e prijs, een klopboormachine: J. Berga, Grensweg (nr. 1429); 4e prijs, een broodrooster: P. Vrijdag, Verlaet (nr. 1673); 5e prijs: J. Kampstra, Ko- gerstr. (een citruspers op nr. 2628); boodschappen: mevr. Veldman, Cocksdorp; pop: mevr. van Rossum, De Koog; snoep: Petra v.d. Vis, Oosterend; foto's raden: mevr. Daal der, De Koog. Dan zijn er nog oranje lootjes waar prijzen op gevallen zijn. De prijzen zijn af te halen bij mevr. Zegel, Warmoesstraat 49. De win nende nummers zijn 546, 553, 554, 577, 605, 635, 641, 669, 670. Tijctons —n druk bezochte dienst in de Hervormde kerk in De Weel en een geanimeerde receptie in De Wie lewaal heeft Texel zondag afscheid genomen van dominee Johan Kok (38). Na een verblijf van vier jaar verrukt de preckkant het skand voor het plaatsje Oosterzee in Friesland. „Het is aan mooie tijd geweest, maar ik moet verder." Ds. Kok had op Texel Den Hoorn, De Koog en De Waal onder zijn hoede. De predikant, die na voltooiing van zijn studie theologie aan de Universi teit van Amsterdam op Texel zijn eer ste standplaats vond, had naar eigen zeggen zijn handen vol aan de drie dorpen. „Het vereist best veel ener gie. De diensten volgden vaak kort op elkaar, het was pendelen." Over de Texelaars: „Ze zijn gemoede lijk en hebben een makkelijke natuur. Dat heeft voordelen, maar het bete kent ook dat je als dominee veel ini tiatief moet nemen. Je moet de mensen opzoeken, want ze komen niet uit zichzelf naar je toe." Met de terugloop van het aantal kerkgangers valt het volgens Kok mee. „En behal ve de Texelaars zie je steeds meer toeristen in de kerkbanken." Over de reden van zijn vertrek is hij duidelijk: „Ik heb het naar mijn zin gehad, maar binnen de Hervormde kerk is het een ongeschreven wet dat je in je eerste gemeente niet te lang moet blijven. Als jonge predikant moet je in beweging blijven. De men sen hebben daarvoor ook begrip denk ik. Ze leggen geen beslag op 'e' Bromfiets Binnen de Hervormde gemeente is het traditie dat de dominee van de drie dorpen in De Waal afscheid neemt. Op zijn eigen verzoek had de dienst, die door Kok zelf werd voor gegaan, een normaal zondags ver loop. Tijdens receptie in het dorpshuis wer den door diverse aanwezigen voor drachten gehouden. Twee Hervormde collega's, de predikanten Fibbe en Ter Haar van de Ring Texel, staken de draak met de bromfiets waarmee Kok zich over het eiland verplaatste en voorspelden dat hij nog wel spijt zou krijgen van zijn vertrek. Pastor Piet Kolkman, die er daags te voren door andere zielzorgers fijnge voelig aan werd herinnerd dat zijn priesterjubileum op Hervormingsdag viel, nam op zijn beurt Kok op de korrel. „Een Hervormd afscheid op al lerheiligen..."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2