Boeren moeten door de Radiopiraten terug in de Texelse ether Nieuw riool voor Waalderstraat Import Texelse politie weer op sterkte met nieuwe opper VLTO-voorzitter Rinus Kuiper: ure appel heen iger dorpshuis niet sportcentrum Extra geld voor besluit jeugdraad Waterleiding gesprongen Zendamateurs treden uit anonimiteit Bestuurswerk Kees Hm met goud bekroond Begrotingsvergadering Geen animo voor dansavonden Radiopiraten Rob Vermeulen en Marcel de Mol hebben zich vol overgave weer op hun hobby gestort. HIJ DAG 6 NOVEMBER '1992 TEXELSE COÜHANT Het hoofdriooi van het oude gedeel te van de Waalderstraat in Den Burg (dus tussen Stenenplaats en Burger houtstraat) wordt vervangen. Het werk begint maandag a.s. en duurt ongeveer drie weken. Gedurende die tijd is alleen voetgangers- en fiets- verkeer mogelijk. Hoewel de capaciteit van het meer dan vijftig jaar oude riool toereikend was en er geen klachten waren, is bij inspectie gebleken dat het in slechte staat verkeert en op meerdere plaat sen is verzakt. Problemen zouden zich ongetwijfeld binnen enkele jaren voordoen. Besloten is dat niet af te wachten, mede met het oog op de plannen om de Waalderstraat van nieuwe bestrating te voorzien in het voorjaar van 1994. Het werk wordt uitgevoerd door „Texel B.V." (een van de vier bedrijven die aan de aanbesteding meededen) die inschreef voor f59.355,- excl. btw. De totale kosten zijn f140.000,-. Bedrijven en particulieren in de straat zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Ik ben het geheel met Susan Boom (Oudeschild) eens al woon ik zelf niet meer op Texel maar in Alkmaar. Ik erger me ook steeds als ik de Texelse krant lees. Dat niet- Texelaars of import zoals wij dat noemen, maar over Texel en Texelse aangelegenheden beslissen. Het knusse van Texel is al haast weg. Grote gebouwen en vakantieparken bij de vleet. Alle woonhuizen worden kroeg, boetiek of eettent. Kijk maar in de Weverstraat, Parkstraat enz. En de gewone man maar wachten op betaalbare huizen. Dure dingen blij ven leeg en tweede woonhuizen moeten weer gewone huizen worden voor de Texelaars. Dan lost er toch iets op, meer dan alles op het toe risme te zetten. Ik wilde al zo lang eens reageren. Dina Barhorst-Smit Alkmaar. De 31-jarige opperwachtmeester Rick Janssen is een nieuw gezicht bij de Texelse politie. Door zijn komst is het korps weer op sterkte. De eni ge vrouwelijke agent Romilda Schaaf is enige tijd geleden op eigen ver zoek overgeplaatst. Rick Janssen is een Texel-liefhebber in hart en nieren. Van jongs af aan brengt hij zijn vakanties op het eiland door. „Het is altijd mijn wens ge weest op Texel te werken, dus toen de kans zich voordeed heb ik die met beide handen aangegrepen", aldus de opperwachtmeester. De geboren Utrechter ging al op zijn 17e naar de Apeldoornse politie school. Na een stageperiode in Rhe- nen kwam hij in Mijdracht terecht. In die tijd maakte hij tevens deel uit van het parate ME peloton. In 1989 kwam Janssen als kaderlid bij de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie, omdat de taak daarvan wordt overge dragen aan de marechaussee, moch ten de politiemensen zelf een nieuwe standplaats kiezen. Daar hoefde Janssen niet lang over na te denken. Schone omgeving De opper is getrouwd en heeft een zoontje van 16 maanden. „Mijn vrouw Leny stond helemaal achter het plan om naar Texel te verhuizen. We willen onze zoon in een schone en rustige omgeving laten opgroeien. Daarnaast zijn we allebei gek op zee en strand." Hoewel het kader van het Texelse korps op sterkte was met drie oppers en twee adjudanten, werd Janssen toch aangenomen. „Dat geeft niets, iVe kunnen ons niet langer veroor- ven om met drie organisaties ver te gaan", zegt Rinus Kuiper, die it voorzitterschap van de Texelse deling van de Westelijke Land bouworganisatie (WLTO) op zich jeft genomen. „Het aantal boeren opt overal terug. De kosten van >n belangenorganisatie groeien ech- en we komen voor allerlei nieuwe oblemen te staan, die een ge- eenschappelijke aanpak eisen." »t is de bedoeling dat zijn organisa- zich actiever gaat opstellen ten inzien van overheidsbeleid. „Voor- en waren we snel geneigd voor ellen af te wijzen. Dat moet anders, gaan nu zelf een strategie uitstip- ilen, waarmee we de autoriteiten mnen confronteren." De landbou- ers proberen daarmee in te spelen het beleid van de overheid, dat centralisatie nastreeft, lokaal niveau mengt de belange- nganisatie zich in veel -zaken, zoals tweede fase van de relatienota, •stemmingsplannen, het onderzoek iar verzuringsgevoelige gebieden en rotganzenkwestie op het eiland. blijvend probleem. Aan de ene nt stelt men terreinbeschikbaar or de vogels. Maar nu wil staatsse- itaris Gabor het mes zetten in het :htfonds dat schade uitkeert aan dupeerde landbouwers." »t argusogen volgt hij de ontwikke- rond het waterschap, waarvan zelfstandigheid ter discussie staat. Sj een fusie gaat de betrokkenheid doren. Aan de andere kant moet wel betaalbaar blijven." Evenwicht k internationaal proberen de belan- norganisaties invloed uit te oefe- n. De agrariërs betreuren het dat GATT-overleg over de landbouw- bsidies tussen de EG en VS is slukt. „Het is nu zoeken naar een ■uw evenwicht in de markt." Kui- is ervan overtuigd dat voor de idbouw in West-Europa een rol ft weggelegd. „De boeren moeten door de zure appel heenbijten. t doemdenken schieten we echter ts op Alleen op kwaliteit kunnen ons van de rest onderscheiden, or de WLTO is op dit gebied een angrijke taak weggelegd", aldus per, die bewondering heeft voor geren die nu besluiten boer te rden. „Zeker in een tijd regelge- g, quotering, kortingen en prijsve- ingen en het etiket van grote vuiler dat ons wordt opgeplakt." Niet iedereen iper betreurt het dat de derde dorpscommissie van De Koog wil Jralsnog niet ingaan op een voor van ondernemer Nico Erwich het uwe dorpshuis te situeren in en diens sport- en evenementencen- m in het Stappeland-gebied. De of" van de RK kerk houdt de eer voorkeur van de Kogers, een n waarover de commissie mo- nteel „redelijk optimistisch" is. iich biedt aan om gebruik te ma- van de reeds bestaande facilitei- in zijn centrum, waardoor dit ïrnatief goedkoper is dan het plan nu op tafel ligt. Met een eenvou- 3 aanbouw zou de dorpscommis- al klaar zijn, veronderstelt Erwich. s van een langlopend con- ct kunnen de Kogers verder over bedrijfsruimten beschikken, zoals horecagedeelte, de kleedkamers de hal. „Voordeel is bovendien dat beheerder altijd aanwezig is.", al- Erwich. De exploitant kaartte zijn gestie aan bij het college van b w. Deze verwees Erwich door de dorpscommissie. Als die zich iet voorstel kon vinden, zou er basis zijn voor verdere gesprek- Dat is dus niet het geval. Niette- acht Erwich het nu een goed jnent om zijn plan openbaar te <en, gezien het feit dat de ge- mteraad volgende week beslist de gemeentebegroting en in- teringslijst voor 1993. Het college ankele partijen willen volgend jaar half miljoen bijdragen aan de tot- idkoming van een dorpshuis in De Tetaris Bart Bos van de dorps- missie zegt begrip te hebben Erwichs standpunt. „Logisch dat toekt naar wegen om de exploita- ■an zijn bedrijf te verbeteren. ;r aan zijn plan zitten ook haken ^en. Wij hebben waarborgen no- Stel dat zijn bedrijf op de fles dan kun je als dorpscommissie 'alles fluiten." In zee gaan met kerk geeft volgens woordvoerder neer zekerheden dan een con- aangaan met particuliere onder is. Bovendien heeft de kerk niet 'Rend op het plan gereageerd en het redelijk haalbaar. Rinus Kuiper agrarische belangengroep op het eiland, de Christelijke Boeren en Tuin- dersbond (CBTB) niet meegaat in de fusie, maar meer waarde hecht aan de eigen identiteit. Toch is tussen de nieuwe WLTO en de CBTB een zeker vorm van samenwerking overeen ge komen. Via een zetel in het nieuwe bestuur krijgt de CBTB stemrecht. De LTB en de HMvL krijgen elk vijf ze tels. Bij de samenstelling van het bestuur streeft men naar een goede afspiege ling van de landbouwtakken op het eiland. Om naar de buitenwacht een zakelij ke uitstraling te hebben, mogen niet langer alle leden binnen de vereniging stemmen. „Het wordt een echte ondernemers-organisatie met circa 270 leden. Sympathisanten, die niet over een bedrijf beschikken (ongeveer de helft), hebben niet langer stem recht." Dit zal echter niet ten koste gaan van de sociale doelstelling van de organisatie, meent de nieuwe voorzitter. Het college stelt f1250,- extra be schikbaar om het besluit dat de jeugdgemeenteraad aan het begin van dit jaar nam, te kunnen uitvoe ren. De jonge raadsleden kregen al f2500,- om te besteden, maar door een misverstand is er meer nodig. De jeugdgemeenteraad kwam, na een serieuze vergadering, met het com promis om een deel van de f2500,- te gebruiken voor een informatiepa neel over zonne-energie in EcoMare en een deel voor invoering van mileu- vriendelijke kartonnen patatbakjes. De verwachting was dat de Novem het project over zonne-energie in EcoMa re zou sponsoren. Als dat gebeurde, was het hele bedrag voor de patat bakjes. De Novem kwam inderdaad over de brug, maar niet helemaal: men be taalde slechts de helft van het infor matiepaneel. Dit was echter al geïnstalleerd, in de verwachting dat de andere helft uit het bedrag van de jeugdgemeenteraad zou komen. De horeca is echter ook al een onder zoek gestart naar invoering van kar tonnen en andere milieuvriendelijke bakjes met een bedrag van f2500,- in het achterhoofd. Het college heeft daarom besloten f1250,- extra te geven, zodat beide besluiten vn de jongeren kunnen worden uitgevoerd. Gistermiddag ontstond door onduide lijke oorzaak een breuk in de hoofd waterleiding van de Ankerstraat in Oosterend. Ter hoogte van de Gere formeerde pastorie barstte de leiding bij een brandkraan, waardoor een grote hoeveelheid water uit de grond spoot zodat de straat spoedig blank stond. Het PWN kon de leiding met de breuk vrij graven door tegelijk met een kolkenzuiger water en modder weg te zuigen. Pas toen kon de feite lijke reparatie worden uitgevoerd. De bewoners van de Ankerstraat zaten daardoor enkele uren zonder water. „Goedenavond Texel, zin in lekkere muziek, luister dan naar Radio Favo riet", schalt de stem van dj Jeffrey, alias René van Hameren door de Texelse ether. De radiopiraat voelt zich volledig in zijn element. En dat terwijl de clandestiene zenders zich zelf 1 maart onder druk van de poli tie het zwijgen oplegden. Met aangepast materiaal hebben radio amateurs toch de draad weer opge pakt en tonen - op eigen verzoek - hun ware gezicht. „Bij elkaar zijn we twee maanden uit de lucht geweest", zegt dj Rob Ver meulen van Radio Favoriet. „De storm die was opgestoken rond de etherpiraten moest eerst even lu wen." Aan het begin van dit jaar viel bij diverse Texelse piratenstations een brief op de mat, waarin de politie hen op straffe van inbeslagname van de apparatuur sommeerde vóór 1 maart de uitzendingen te staken. Aanleiding tot het politiehandelen waren klachten van de Radio Contro le Dienst (RCD). Het gevolg was een storm van kritiek, waarbij zelfs ge meenteraadsleden het opnamen voor de piraten. Maar ook 6000 handteke ningen als adhesiebetuiging aan de il legale zenders, konden de officier van justitie niet op andere gedachten brengen. Het werd stil in de Texelse ether. Eerste Niet voor lang echter. „We waren het snelst van allemaal in de lucht", claimt Vermeulen, die verwijst naar een ijzeren wet in de piraterij: „Wie het eerst begint, trekt de meeste luisteraars." Hoewel collega's de kat even uit de boom keken, volgden an dere zenders hun voorbeeld kort daarop. Omdat de angst voor politie-ingrijpen nog niet geheel is verdwenen, heb ben de piraten afgesproken zich aan een maximum zendvermogen te hou den, zodat ze geen storing veroorza ken. „Maar we zitten ruim onder het maximum en gebruiken een kristal zender en antenne die vrijwel sto ringsvrij zijn. Evengoed zijn we op heel Texel te beluisteren." Ingrijpen Groepscommandant Moeskops van Rijkspolitie Texel zegt niets te weten van nieuwe zendactiviteiten. „Maar als dat zo is, hebben die niet tot nieuwe klachten geleid. Ons beleid van toen blijft ongewijzigd. Zodra er klachten binnenkomen, grijpen we in." De piraten hebben lering getrokken uit de kritiek op het taalgebruik van sommige dj's, waaraan luisteraars zich ergerden. „We gingen inderdaad wel eens te ver. Wie nu over de schreef gaat krijgt een waarschu wing. Gebeurt het nogmaals, dat komt hij niet meer achter de micro foon." - x - De zendamateurs doen er dus alles aan hun hobby te kunnenbedrijven. Om niet op te vallen en storing te voorkomen zijn hun studio's gehuis vest in duistere onderkomens op af gelegen erven die zijn volgestouwd met een kapitaal aan zendapparatuur. „Er staat hier zeker voor dertigdui zend gulden. We hebben zo'n 725 cd's tot onze beschikking." Het be nodigde kapitaal brengen de zeven dj's zelf bijeen. Dagelijks zendt het zevental tussen 16.00 en 22.00 uur live programma's uit. De resterende tijd gebruiken ze geluidsbanden. Spanning Spanning blijkt een belangrijke drijf veer voor de piraten. „Het is nog steeds clandestien. Maar bovenal wil len we muziek laten horen." Zelf zijn ze overtuigd van een grote luister dichtheid. „In de straat hoor je aan de muziek dat men op ons heeft af gestemd (101.4 FM). Maar ook de ve le telefonische verzoekjes geven aan dat we populair zijn." De dj denkt niet dat hij door deze pu bliciteit een politie-inval riskeert. „Er is in brede lagen van de bevolking veel begrip voor onze hobby." Onverwachte hulde voor schei dend LTB-voorman Kees Hin uit Oudeschild tijdens de fusiebijeen komst van de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WLTO) gisteravond in de Wielewaal. We gens zijn maatschappelijke ver diensten, in het bijzonder de 26 jaar bestuurslidmaatschap van de LTB, waarvan de laatste vijf jaar als voorzitter, prikte kringvoorzit ter Martin Dekker Hin de gouden erespeld van de LTB op de re vers. Naast de landbouwbond bekleedde de agrariër in tal van andere organisaties bestuursfunc ties, zoals de ouderraad van de voormalige Rijksscholengemeen schap, de KVP afdeling Texel van 1965 toten met 1976 en het CDA, de partij die hij al geruime tijd in de gemeenteraad vertegen woordigt. Daarnaast is Hin voor ganger in gebedsdiensten en is hij aktief in diverse commissies en dktiegrOepen. IFoto Gerard Timmerman) PAGINA 5 MEDEDELINGEN VAN R EN W De raad van gemeente Texel verga dert dinsdag vanaf 14.00 uur over de begroting. De agenda is als volgt: 1Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Diverse ingekomen stukken (kun nen ter discussie worden gesteld bij de betreffende agendapunten). 4. Reacties in 2e termijn van de raad op de algemene beschouwin gen, alsmede het indienen van voor stellen naar aanleiding van de beantwoording in 1e termijn door burgemeester en wethouders. 5. Reactie in 2e termijn van het college van burgemeester en wet houders. 6. Vaststelling van het programma voor sociaal-culturele activiteiten voor het jaar 1993. 7. Vaststelling belastingverordenin gen (preadvies ontwerpbesluit), zijnde: a. de verordening op de heffing en invordering van baatbelasting III; b. de verordening op de heffing en in vordering van begraafrechten; c. de verordening op de heffing en invor dering van brandweerrechten; d. de verordening op de heffing en invor dering van leges; e. de verordening op de heffing en invordering markt- gelden; f. de verordening op de hef fing en invordering van onroerend- goedbelasingen; g. de verordening op de heffing en invordering van precari orechten; h. de verordening op de heffing en invordering van reinigings rechten; i. de verordening op de hef fing en invordering van rioolgeld; j. de verordening op de heffing en in vordering van toeristenbelasting; k. de verordening op de heffing en in vordering van watertoeristenbe lasting; I. de verordening op de heffing en invordering van woonfo- rensenbelasting. 8. Vaststelling van het investe ringsplan voor het jaar 1993. 9. Vaststelling van het investe ringsplan voor de jaren 1994 en verder. 10. Vaststelling van de begroting voor 1993 van: a. de dienst gemeentewerken, inclu sief grondbedrijf; b. het sociaal werk verband „De Bolder"; c. de openbare scholengemeenschap „de Hogeberg". 11Vaststelling van de gemeentebe grotingen voor 1993 en meerjarenbe groting 1993-1996: - beleidsbegroting 1993; - aanbiedings brief 1993; - statenbegroting 1993; - brief 7; oktober 1992 „djverse mu taties". 12. Vaststelling van de eerste wijzi ging van de gemeentebegroting 1992. Sluiting. De maandelijkse dansavonden in het dorpshuis van De Waal zijn gestaakt. Reden is dat er nauwelijks belang stelling voor bestaat. Er zijn zes dan savonden gehouden, telkens op de eerste zaterdag van de maand. In het begin was er nog wel wat animo maar de laatste keren was het aantal danslustigen op de vingers van een hand te tellen. ik draai gewoon in alle werkzaamhe den mee, dus ook bij surveillance. Binnenkort zal de reorganisatie bij de politie van start gaan en dan worden toch alle functies opnieuw inge deeld." Deze grootse operatie was een bijkomende reden waarom Jans sen voor Texel heeft gekozen. „Ik wil de graag naar een eenheid die toch min of meer zelfstandig blijft. En dat is op een eiland het geval." Janssen heeft nog geen woonruimte voor zijn gezin gevonden. „Ik ben hier voorlopig in de kost, mijn vrouw en zoon zitten nog aan de overkant. Een onaangename situatie." De op perwachtmeester houdt van paardrij den („ik heb het acht jaar niet gedaan, maar wil op Texel de draad weer oppikken"), koken, muziek en lezen. De nieuwe opperwachtmeester Rick Janssen is een echte Texel-liefhebber. iFoto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5