Wrakstukken van Nederlandse F 16 Jluto tegen hek foordracht over dood n sterfprocessen Texelaars in wintertriathlon Najaarsvergadering Deuce Basketbaldames in blakende vorm Hoge scores in herfsttoernooi Eilandcompetitie volleybal Bowlingteams slaan hun slag Volleybalprogramma Toneel De Waal Ledenkaarten ijsclub Zeekanocentrum viert lustrum met open dag opent met RUR en band Dames en heren Tevoko aan kop Duo Bakker/Winters wint klaverjassen De Koog bovenin dankzij overwinning Veldrijder Appel wint Muziekcafé in Time Out ,9g (RIJDAG 13 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Aldus werd bevestigd door de heer G. Bontes van de Vliegbasis Leeuwarden die de bij Jaap Bak ker in Oudeschild opgeslagen brokstukken inspecteerde. Een remparachute (die gebruikt werd j| bij het afwerpen van oefenbom- j men) en een reduceerklep met nummers en data werden voor onderzoek meegenomen. Het licht gebogen stuk alumi nium met reduceerventiel en nummers werd door de TX 21 opgevist bij de Klaverbank, dat is iets ten zuidoosten van de Dog- gersbank, dus ongeveer 200 km ten noordwesten van Texel. Vijf j weken later kreeg de TX 29 op dezelfde plaats de andere stuk ken in de netten. Opstapper Ro mein Dros vond dat de brokken moesten worden meegenomen naar Texel omdat ze wellicht nut tig waren voor het onderzoek naar de toedracht van het onge luk en eventueel ook voor mu il seale doeleinden bruikbaar waren. Uit het feit dat de wrakstukken nauwelijks waren begroeid met zeepokken en wei nig waren aangetast, leidde Bak ker af dat ze niet ouder dan ongeveer anderhalf jaar konden zijn. Hij zat er dus niet ver naast. De wrakstukken die op 2 sep tember en 9 oktober werden op gevist door de TX 21 van P vd Vis Azn en de TX 29 van P. Drij ver Zn, zijn afkomstig van een Nederlandse F 16, die begin fe bruari vorig jaar in de buurt van de Doggersbank in de Noordzee stortte. De 26-jarige vlieger Edu- ard Gelens uit Leeuwarden kwam daarbij om het leven. De ouders van de verongelukte piloot (wiens lichaam werd ge borgen) werkten enige tijd gele den mee aan een televisieprogramma over rouwver werking. De foto toont Bakker met de van de F 16 afkomstige wrakstukken. Over de schutting hangt de remparachute die in middels door de luchtmacht is afgehaald. (Foto Harry de Graaf) in 51-jarige automobiliste raakte op Stuifweg door onachtzaamheid in de weg. Ze reed door een af- stering en een schrikhek en kwam u gen de dijk tot stilstand. De auto iakte flink beschadigd. De vrouw en =n inzittend kind bleven ongedeerd. laandagavond zal Arij van der Vliet in voordracht houden over de dood het sterven. Van der Vliet is westelijke in de Christengemeen- ;hap van de regio Alkmaar-Bergen- ihoorl en bezoekt regelmatig Texel. voordracht heeft als ondertitel: "et leven: een voortdurend sterven "i weer geboren te worden als u Jorbereiding op de dood". Er gaat wen dag voorbij of men wordt ge- 'nfronteerd met dood en sterven in mensheid en in de natuur. Over wt er allemaal ook lééft wordt nau- 9,'jks iets vermeld. Kennelijk is de ;od een vraag geworden en wordt naar antwoorden gezocht. Over Se onderwerpen en ook over in kten van mensen die klinisch dood H geweest zal worden gesproken, avond is in De Schakel, Burgwal Den Burg, en begint om 20.15 lr- Om de onkosten te dekken zal in vrijwillige bijdrage worden ge- wagd. jaren heen. Voor de muzikale om lijsting wordt gezorgd door The Small Buzz. Deze groep zal, verspreid over de middag, een aantal keren een akoestisch optreden verzorgen. De organisatie hoopt dat de bezoe kers van het muziekcafé in een infor mele sfeer informatie en ideeën uitwisselen over allerlei aspecten van de muziek. Het is de bedoeling dat het muziekcafé de komende winter één keer in de maand wordt gehou den. De toegang is gratis en het café is geopend tot ongeveer 17.00 uur. Dick Bakker uit Oudeschild en Nel Bruining uit Den Hoorn hebben zater dag meegedaan aan een wintertriath lon in Assen. Het slechte weer (wind en regen) maakten de 21 km lopen, 100 km fietsen en 108 rondjes schaatsen zwaar. Daardoor werden geen persoonlijke records gebroken. Maandag a.s. vindt de najaarsverga dering van Deuce plaats. Leden wor den uitgenodigd om 20.00 uur aanwezig te zijn in de kantine. Be langrijkste agendapunten zijn o.a.: be groting 1993 en vervanging lichtmasten. Met ingang van 1 maart krijgt Deuce een andere tennisleraar. Theo van Maanen wordt dan opge volgd door Roland Visser. Met onzekerheid keken de Mareis uit naar de derby tegen het Helderse Marmag 2. Marmag 2, vorig seizoen in de onderste regionen geëindigd, had kans gezien Stedebroec, als tweede geëindigd, te verslaan. Qua scores is een dameswedstrijd basket bal niet te vergelijken met een heren wedstrijd. Zeker niet in de derde klasse. Maar „niet geschoten is altijd mis", dacht coach Koert van der Sluys, met zijn veertig jaar ervaring. De Mareis waren een en al gretigheid dankzij een conditioneel overwicht wat resulteerde in een voorsprong van 0-7. Door twee driepunters van de kant van Marmag keerde de span ning terug: ruststand 6-11. In de tweede helft brak de weerstand van Marmag. De Mareis daarentegen speelden de mooiste aanvalsvormen. Marmag 2 werd dol gespeeld en kon nog slechts een paar keer scoren. De winst voor de Mareis was toen al lang binnen, zodat zij nu ongeslagen met 5-10 bovenaan staan. Henk Plaatsman en Rob Beumkes hebben het herfsttoernooi van Bow ling de Koogel gewonnen. In de voorronde werd zeer hoog gegooid, met name door Klaas Veldman. Hij produceerde drie 200-games. Ook het team van Henk Plaatsman en Rob Beumkes gooide hoog. Dat moest ook wel want ze waren bezig hun titel te verdedigen. Er waren veel nieuwe spelers, die niet opkonden te gen het geweld van de geroutineerde bowlers. De finale was spannend. Klaas en Peter Veldman gingen als eerste van start en stonden hoog te gooien. Het ging om de laatste game wie zich de nieuwe kampioen mocht noemen. En uiteindelijk waren het Henk Plaatsman en Rob Beumkes die in de bloemetjes werden gezet door Van der Wal voor hun prolongatie van het kampioenschap. Uitslag: 1. Henk Plaatsman en Rob Beumkes; 2. Klaas Veldman en Peter Veldman; 3. Kees Kooiman en Ton Witte; 4. Piet Kok en Rinse Dijt; 5. Jan Mantje en Geert Bossche; 6. Ma rijke de Ridder en Hanneke Veldman. Programma dinsdag 17 november: Veld A: mannen: 18.30 u. Meltec/W.-Maarcob. Kogerend 19.12 u. DGM-Kogerend Metec/W. 19.54 u. Paal 9-Autocentr. Gr.Slock 1 20.43 u. Gr. Slock 1-Teso Gr. Slock 2 21.30 u. RWS-Gr. Slock 2 Teso 22.18 u. Bremakker-Gr. Spuit. RWS Veld B: vrouwen en gemengd: 18.30 u. Eierl. Huis-7 Prov. Vespertina 19.12 u. Mantje-Vespertina E. Huis 19.54 u. Durper Drup-Sportshop Mantje 20.43 u. Klif 12-Haarstudio Durper Drup 21.30 u. Super-L en R P.H. Oranjeboom 22.18 u. Oranjeboom-SI. de Boer Super Veld C: vrouwen: 18.30 u. Timmers Bak.-Cohen Smash 2 19.12 u. Vissers B.-Smash 2 Timmers B. 19.54 u. Zeilmakerij-Meermarkt Vissers B. 20.43 u. Beautique T.-De Rival Zeilm. 21.30 u. Nioz-Smash 3 Beatique T. 22.18 u. Ass. Bremer-lepe de Boer Nioz Wedstrijdleiding: Bianca en Albert, tel. 12878. Uitslagen Dinsdag 10 november ABN/AMRO-Cocky's kapsalon 2-1; Kobeko- Tevoko '70 0-3; Teso-Paal 9 2-1; De Pilaar- Kogerend 3-0; Bremakker-Tatenhove 1-2; Mel- tec/Waaijer-12 Balken 0-3; Garantmarkt-Super Het nieuwe bowlingteam Last Min net heeft deze week verrassend uit gehaald door het Stunt Team met 4-1 te verslaan. De dame en heren van Hotel Taten- hove schijnen van plan te zijn naar de hogere regionen door te stomen. Vooral Piet Kok met een 248- en Co- rine Plaatsman met een 236-game lij ken onstuitbaar en dat ging deze week ten koste van de Baanbrekers. Timmers Tearoom sloeg een grote slag door het geroutineerde team van Verseput Verz. met een nederlaag naar huis te sturen. Bij I.B.S.-Oele- Schop stond Menno Schuyl zeer ge laden te gooien. Met een serie van 719 wist I.B.S. 4 punten binnen te halen tegen Bart Galjoen. Albert Heijn wist maar één punt binnen te halen tegen de heren van L.B.L. met een sterke Hans Lasthuizen in de hoofdrol. Bij de dames trio-league waren het de vrouwen van Ta- bakspec. Mets die goed op dreef wa ren. Met een serie van 483 van Christian Krijnen snoepte ze 3 punten af van de T. Fords. Ook de Pins ble ken in goede vorm te zijn en konden de grootste winst binnenhalen. Uitslagen: L.B.L.-Albert 4-1; Sommeltjes- Ta bakshop 3-2; Drog. Mets-Champ. Sisters 2-3; Boys Girl-Hotel Strandplevier 1-4; Hotel de Weal-Hocus Pocus 4-1; T.Z.N.-Team Four 4-1; Prama-Bedr. Serv. Dekker 1-4; Bar 't Galjoen- I.B.S.-Oele-Schoo 1-4; Timmers Tearoom- Verseput Verz. 5-0; Last Minnet-Stunt Team 4-1; Baanbrekers-Hotel Tatenhove 0-5; Paal 12-AII Stars -; Tabakspec. Mets-T. Fords 3-1; M.C.C.M.-Question 0-4; De Pins-Klavervier 3-1. Zaterdag 14 november; Quelderduyn 15.00 u. Zeemacht 1-Tevoko 2 (H) 13.30 u. Quelderd/Sh.2-Smash'68 (D) Molentocht 12.15 u. Polisport-Tevoko (jeugd C) Nipt verlies Mareis (h) Na de nederlaag van vorige week te gen Zodiac moesten de heren Mareis ook zaterdag in de thuiswedstrijd te gen de Helderse Adelborsten een mi nieme nederlaag incasseren (45-46) na een ruststand van 17-20. Bij de Mareis ontbrak het vooral aan fysieke stootkracht in het aanvalsspel waardoor de Adelborsten, die met een minimale bezetting van vijf spe lers aantraden, tot het eind van de wedstrijd steeds een kleine voor sprong konden behouden. Tel daarbij op dat ook het doorgaans goede af standschot iets te wensen overhoud plus een paar gemiste vrije worpen. De nederlaag is daarmee wel zo'n beetje verklaard. De Adelborsten steunden vooral op de nummer 14 die als guard vrijwel alle scores voor zijn rekening nam en zijn ploeg daar mee steeds aan de goede kant van de score hield. Verder hadden de Adelborsten de verdediging georgani seerd en daar kon ook sterk op dreef zijnde Albert ten Wolde niets meer aan veranderen. Na vijf wedstrijden draaien de heren Mareis nu in de subtop mee met drie overwinningen en twee nederlagen. Programma Zaterdag 14 november: Bgm. De Koninghal 17.30 u. De Mareis (h)-Pottenwinkel (dames van de Mareis zijn vrij). Stijldansavond De dansavonden in het Eierlandsche Huis slaan aan. De afgelopen twee keer kwam een gevarieerd publiek van het hele eiland te dansen in De Cockdorp. Zaterdag staat de eerstvol gende dansavond op de agenda. Lief hebbers van foxtrot, Engelse wals, quickstep en andere klassieke dansen kunnen vanaf ongeveer 20.30 uur hun beste beentje voorzetten, leder een is welkom. De volgende dansa vond is gepland op zaterdag 19 december. In dorpshuis De Wielewaal te De Waal wordt zaterdag 21 november om 20.00 uur door 't Amateurtje het stuk „Zo vader, zo zoon" opgevoerd. Het verhaal is van D. Janssen. De re gie is in handen van Tjitske Luiken. Kaarten voor de voorstelling kunnen worden besteld via telefoon 13656 of 12890 of worden verkregen aan de zaal. Uitvoering Vriendenkring Toneelvereniging De Vriendenkring voert zaterdag 21 november het blijspel „Blijf zitten waar je zit op" van Aug. van Zuylen op. De uitvoe ring begint om 20.00 uur in dorps huis De Waldhoorn. Als gastspeler acteert Marcel Witte, die normaal op de planken staat bij de oud-leerlingen van de landbouwschool. Kaarten te bestellen bij Alie Boon, tel 19323. Tot en met zaterdag 14 november kunnen bij boekhandel Het Open Boek en de Binnenburg te Den Burg ledenkaarten worden afgehaald van de ijsclub Den Burg. Voor mensen van 16 jaar en ouder kosten de kaar ten 710,-; jongeren betalen 75,-. Kin deren tot en met zes jaar hebben gratis toegang tot de ijsbaan. Villa Achterwerk? Opnieuw zijn in het tv-programma Villa Achterwerk? enkele jeugdige Texelaars te zien. Het programma gaat over kinderen die iets bijzonders doen. „En als je nou niks doet, mag je dan ook komen?", schreef Neeltje Bakker (8) uit Den Burg. En jawel. Zondagmorgen ko men Neeltje en haar broertje Hendrik Jan op de televisie. Ter viering van het vijfjarig bestaan houdt Zeekanocentrum Texel morgen open huis in subtropisch zwempara dijs Calluna. Van 11.00 tot 14.00 uur is er een doorlopend programma met demonstraties, kano- polowedstrijden, een tentoonstelling, informatiestands en gelegenheid om zelf (in zwemkleding) te kanoën. De toegang is voor iedereen vrij. Een nieuwtje voor Texel is kano-polo. Twee ploegen van vijf personen in mini-kano's moeten proberen de bal in het doel van de tegenpartij te krij gen. De bal moet met de hand wor den gegooid, maar de tegenspeler mag de ander daarbij proberen om te gooien. De demonstraties gebeuren met me dewerking van de zeekanoclub Texel in oprichting. Zij laten onder meer zien hoe „eskimoteren" (omslaan in de kano en met hulp van een heup- draai en de peddel weer boven ko men) werkt en welke reddingstechnieken er zijn. Vijf jaar geleden nam Jos Engelvaart het initiatief tot de oprichting van het zeekanocentrum. Destijds bestond al behoorlijke belangstelling voor kanoën op groot open water, maar de oplei dingsmogelijkheden waren beperkt. Na een voorbereidingsperiode ging in de herfst van 1988 de eerste cursus van start. In 1989 volgde het eerste volledige seizoen. De deelnemers le ren onder milde omstandigheden met goede begeleiding peddelen. De afgelopen vier jaar is de vraag naar kanocursussen flink toegeno men; dat is een landelijke trend. Vol gens Engelvaart mocht zijn centrum elk jaar tenminste tien procent méér cursisten verwelkomen. De deelne mers van weekend- en weekcursus- sen worden ondergebracht op een eigen veld op camping De Krim. Zij oefenen de technieken eerst in een zwembad en brengen het geleerde tenslotte in de praktijk in de bran ding, een spectaculaire ervaring. Engelvaart en zijn medewerkers heb ben voor morgenavond 1200 oud cursisten en (Texelse) relaties uitge nodigd voor een subtropisch kano- feest in Calluna. Het feest begint om 21.00 uur, zodat het bad een uur eer der sluit dan gebruikelijk. Het zwembad speelt een onmisbare rol bij het leren kanoën. De Stichting Popmuziek Texel (STIPT) en het jeugdwerk Texel heb ben het initiatief genomen tot het oprichten van een muziekcafé. Zon dag om 14.00 uur opent dit café voor het eerst haar deuren. Plaats van handeling is Time Out, dat ge vestigd is in d'Ouwe Ulo in Den Burg. Het initiatief is een vervolg op de succesvolle samenwerking van het jeugdwerk en STIPT afgelopen zomer tijdens Zwempop, een evenement dat het seizoen in zwempark Molenkoog afsloot. STIPT wil zich naar buiten toe duidelijker profileren door met na me contakten te onderhouden met de Texelse muziekliefhebbers. Het muziekcafé is dan ook bedoeld voor iedereen die van eigentijdse muziek houdt. De organisatie heeft voor de première van het muziekcafé zondag een interessant programma samen gesteld. Zo worden unieke opnames gedraaid van Texelse bands uit de af gelopen jaren. Verder vindt een Texel se „RUR" plaats met daarin gasten die drie generaties muzikanten repre senteren. Ook is een expositie sa mengesteld over Texelpop door de 3-0; Ecomare-Raboijzer 3-0; LenR-Slagerij de Boer 0-3; Eierlandse Huis-Question 3-0; Dur per Drup-Haarstudio 1-2; De Vlier-Leydekkers 0-3; Nioz-SI. lepe de Boer 1-2; Vissers Bouw- Cohen 2-1; Texéle-Smash 3 3-0; Timmers Bakkerij-Meermarkt 0-3; Wiersma Antiek-Ria's Winkeltje 3-0; Ass. Bremer-De Rival 2-1. Net als het eerste herenteam van Te voko gaat ook het tweede da mesteam nog ongeslagen aan de leiding in de eerste klasse van de volleybalcompetitie. De heren ver sloegen WSOV uit Den Helder met 3-1 en de dames wonnen de thuis wedstrijd tegen HCSC 2 gemakkelijk met 3-1. De eerste set kwam Tevoko steeds net iets te kort. Ook het inwisselen van Berry Koning en Koos Doeven mocht niet baten, de eerste set ging naar de ploeg uit Den Helder. In de tweede set ging Tevoko toch met de zelfde basisopstelling het veld in en kwam toen sterk terug. Met goede aanvallen via de middenaanvallers Je roen De Waal en Martin Koenen won Tevoko gemakkelijk met 15-6. Ook de derde set werd na een kleine achter stand gemakkelijk gewonnen met 15-7. In de derde set werd bij een 9-1 voorsprong van Tevoko Jitze Beintema uitgewisseld. Dit pakte bij na verkeerd uit want WSOV kwam nog terug tot 11-9. Tevoko won tenslotte met 15-11 en gaat nu met 21 punten uit 7 wedstrijden aan de leiding in de eerste klasse. Het twee de herenteam dat vorige week nog netjes met 3-2 won, verloor nu met een opleving in de tweede set (15-6) kansloos van WSOV 2 met 1-3. Dames Met hoofdaanvalster Marian van der Werff en Cindy Oosterhof op de bank startte het tweede damesteam van Tevoko voortvarend tegen HCSC 2. Met de sterke aanval van Marleen Witte en Marianne van Heerwaarden liepen de dames al snel uit naar 8-1. De coach van HCSC vluchtte in een time out, maar kon de Tevoko-trein niet stoppen, 15-2. De tweede set ging met 12-15 naar de Heldersen. In de derde set stoomde Tevoko snel door naar 15-3. De vierde set was erg spannend. Het ging gelijk op tot 12-11 voor HCSC, maar Tevoko boog de stand snel om naar 15-12, en dus 3-1. Het tweede damesteam won knap van Wiron 1 met 3-0. Dames 3 van Tevoko won overtuigend van Juvoc 3 met 3-0, setstanden 15-1, 15-6 en 15-12. Op de zesde avond van klaverjasclub Den Burg zijn met 7141 punten An nie Bakker en Dini Winters de win naars geworden. Zij stijgen hierdoor van de 30e naar de 18e plaats. De tweede plaats was voor Jelle Wiersma en Johan Vinke met 7050 punten, zij zijn in vier avonden van de 31e naar de 4e plaats geklom men. Echtpaar Bertus en Gerda Of- rein werden derde met 7009 punten en staat nu na een slechte week in de top tien. De vierde plaats is voor Corrie Zijm en Nel v.d. Veen met 6993 punten en zij blijven hierdoor ook in de top meedraaien. Tiny Vee ken en Jo Keijzer werden vijfde met 6869 punten. Totaal na 24 partijen: 1. echtpaar F. Veeger 40876; 2. W. Derksen-R v. Heerwaarden 40653; 3. F. Halsema-E. Eelman 39639; 4. J. Wiersma-J. Vinke 38934; 5. H. Bakker-C. Vin ke 38790; 6. C. Zijm-N. v.d. Veen 38637; 7. K. v. Heerwaarden-R. Caspers 38513; 8. echt paar B. Ofrein 38317; 9. H. v. Loo-Th. Witte 38267; 10. T. de Brave-B. de Ridder 38066. Ondanks de afwezigheid van de spits Jason Martens en Peter Brons heeft s.v. De Koog zondag Berkhout verslagen door doelpunten van Bern- hard lepenburg (3x), Barry Betsema, Tony de Jonge en Dennis Saai. Door de 0-6 overwining blijft De Koog aansluiting houden met de kop groep. Berkhout startte zeer fel en wist De Koog eigenlijk de gehele wedstrijd terug te dringen op eigen helft. De Koger verdediging was ech ter goed georganiseerd. De Berkhout verdediging had een minder goeie dag en dat resulteerde in een 3-0 voorsprong met de rust. Na de rust zette Berkhout nog een extra aanval ler in, maar ook dat mocht niet ba ten. Met enkele snelle counters wist De Koog wederom driemaal te scoren. Wijziging voetbalprogramma De Koog (zat.) tegen Zaandijk moet zijn: Zaandijk tegen De Koog (zat.), aan vangstijd blijft 14.00 uur. Tijdens de zaterdag gehouden veldrit waren bij de jeugd Robert Jan Appel en Erwin Goënga aan elkaar ge waagd. Robert Jan Appel besliste in de sprint de wedstrijd in zijn voordeel. Hans Zijm en Remco Koopman stre den om de derde plaats. Door een val van Koopman wist Zijm als derde te eindigen. Bij de senioren was voor al de strijd om de vierde plaats in de laatste ronde spannend. In een alles- of-niets poging probeerde Rien Brou wer Wobbe van de Kieboom te ver slaan, maar dit lukte hem niet. Het duurde lang voordat beide renners weer op adem waren.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13