(jrocn Twartr jexeh in het hart^ Raad bespaart burgers forse verhoging reinigingsrechten TVL wil juridische stappen tegen gemeente Twee wethouders door fracties overgehaald Toeristenbelasting met kwartje omhoog Strop voor VVV Zie de maan schijnt door de Parkstraat. SENSATIE ouderwetse DISCO SHOW HANS STRICK Ook TVO woedend over verhoging toeristenbelasting Overhaast TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10732 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per halfjaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 wm De reinigingsrechten zullen volgend jaar aanzienlijk lager uitvallen. Dat is het resultaat van een gezamenlijke actie van Texels Belang, PvdA en Groen Links tijdens de dinsdagavond gehouden begrotingsvergadering. Voor de ontknoping zorgden de wet houders Terpstra (PvdA) en Krijnen- Bays (Texels Belang), die zich verras send aan de zijde van hun partijge noten schaarden. Wethouder Barendregt (VVD) was ontstemd over deze handelswijze en kondigde aan „stevig" met de andere college partijen te zullen praten. De verlaging van het reinigingstarief wordt gefinancierd door de toe ristenbelasting met een kwartje te verhogen, waardoor de „magische" grens van een gulden wordt over schreden. De vakantiegangers moe ten voortaan 1,20 per overnachting betalen. VVD en CDA zijn woedend over de ommezwaai van de wethou ders. Zij vinden het onbegrijpelijk dat van het ene op het andere moment het principe om kostendekkende ta rieven te hanteren werd losgelaten. Wethouder Dirk Terpstra van finan ciën verdedigde zijn ommezwaai door te wijzen op de hoge kosten van af valverwerking en de brede tegen stand in de raad. „Ik wil me niet vervreemden van mijn eigen fractie", Bij de VVV Texel is met schrik gereageerd op de onverwachte en rigoreuze verhoging van de toeristenbelasting naar f1,20 per nacht. Een probleem is dat het foldermateriaal niet meer klopt, aanzien daarin wordt gewezen op een mogelijke verhoging per 1 januari tot f1,-. Nog vervelen der is dat de wijziging de VVV geld kost. In de prijs van de ar rangementen is de toeristenbe lasting namelijk inbegrepen en bij het calculeren van de prijs voor het komende jaar heeft men zo'n sterke verhoging niet kunnen voorzien. De VVV lijdt alleen daardoor al een schade van zeker f5000,-. IM-ADVERTENTIE ~X\ PARKSTRAAT.BOULEVARD Hofleverancier van Sint Nicolaas. IM-ADVERTENTIE zaterdagavond 14 november gepresenteerd door de alom bekende Texelse D.J. n0(j(j Lobby in de wandelgangen. Tijdens een vergaderpauze proberen Texels Belang en PvdA hun wethouders over te halen. V.l.n.r. de wethouders Ti ne Krijnen en Dirk Terpstra, en de raadsleden Gerard van der Kooi, Gerbrand Poster en Cor Kuip. IFoto Frans Hopman) aldus de PvdA-wethouder. De voor standers van het voorstel wezen erop dat het extra kwartje ook voor de toerist positieve gevolgen heeft. Zo stijgt het reinigingstarief voor recrea tiewoningen minder fors en worden uit de meeropbrengst diverse investe ringen gedaan die voornamelijk ten goede komen aan het toerisme, zoals openbare toiletten in De Koog, verbe tering van de Dorpsstraat en Her enstraat, doortrekken van het voetpad langs de Boodtlaan tot de Mienterglop en aanleg van een fietspad langs de Vuurtorenweg. „En ach, van die ƒ1,20 kun je nauwelijks een ijslollie kopen", relativeerde mede-initiatiefnemer Gerbrand Poster (Texels Belang) de verhoging van de toeristenbelasting. Gezinnen gaan in 1993 ƒ301,- aan reinigingsrechten betalen, in plaats van de kostendekkende ƒ396,- zoals b en w voorstelden. De tarieven voor eenpersoonshuishoudens wor den ƒ191,- (i.p.v. 246,-) en voor re creatiewoningen ƒ240,20 (i.p.v. 295,20). De huidige tarieven zijn ƒ343,20 voor meerpersoonshuishou- dens en ƒ213,- voor zowel eenper soonshuishoudens als recreatiewoningen Onzinnig „U begeeft zich op een gevaarlijke weg. Waar is het eind als je uit gangspunten als kostendekkende ta rieven en de vervuiler betaalt loslaat", waarschuwde CDA- woordvoerder Kees Hin de twee „dis- Lees verder pagina 5 „Dit is onbehoorlijk bestuur. We zijn razend en we zullen op alle mogelijke manieren proberen deze verhoging van de toeristenbe lasting ongedaan te maken". Aldus voorzitter Harry Wuis na mens het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers in een openbare reactie op het raadsbesluit om de toeristenbelasting tot f1,20 per nacht op te trekken. Het TVL-bestuur zal juridische hulp inroepen om na te gaan of de verhoging kan worden tegen gehouden en - als dat niet lukt - op welke wijze getroffen bedrijven schadeclaims kunnen indienen. Ook het bestuur van het Texels Ver bond van Ondernemers is zeer boos over de gang van zaken tijdens de begrotingsvergadering van de ge meenteraad. Voorzitter Co Vinke: „Hieruit blijkt welk een minachting de gemeenteraad heeft voor de re creatie, de belangrijkste economische motor van Texel, waarvan vrijwel alle bedrijven op het eiland min of meer afhankelijk zijn. Dit is strijdig met elk fatsoen en strijdig met de afspraken die wij met het gemeentebestuur hebben gemaakt". Ook uit andere uitlatingen die bestuursleden van TVL en TVO gis teravond maakten tijdens een geza menlijke bijeenkomst in hotel Opduin, blijkt dat er oorlog is tussen gemeen tebestuur en bedrijfsleven. De woede („Dit is een overval") is vooral groot, omdat beide organisa ties van mening waren dat er een sfeer van goed overleg bestond met de gemeente en dat kon worden ge rekend op voortzetting van het be leid, met name wat betreft toeristenbelasting. Daar zou terug houdend mee worden omgesprongen en het bedrijfsleven zou tijdig op de hoogte worden gesteld, zodat even tuele tariefsverhogingen nog in het informatiemateriaal van VVV en be drijven zouden kunnen verwerkt. De bedrijven mochten ervan uitgaan dat de toeristenbelasting met hoogstens vijf cent zou stijgen. Daar is bij de in formatie en bij de calculatie van ar rangementen (waarbij de toeristenbelasting is inbegrepen) reke ning mee gehouden. Directeur Martin Warnaar van De Krim: „Je kunt het niet maken om achteraf een extra bedrag voor toeristenbelasting in re kening te brengen bij de gasten. Daar draaien we dus zelf voor op". Massale claim? TVL-voorzitter Wuis laat weten dat de 500 leden van zijn vereniging een brief zullen krijgen met een oproep om deze schade bij de gemeente te claimen. Met juridische stappen om het raadsbesluit teruggedraaid te krij gen, wordt echter niet gewacht. Wuis vreest burgerlijke ongehoor zaamheid van veel leden die de bui tensporig verhoogde belasting niet van hun gasten durven vragen en ook niet zullen afdragen aan de ge meente. „De gemeente mag niet sla gen in pogingen om dit te realiseren". Toch is de raad het hoogste orgaan van de gemeente, die het recht heeft besluiten te nemen, ook al zijn die afwijkend van de voorstellen van b en w. Hebben juridische stappen eni ge kans van slagen? Warnaar en Wuis sluiten dat allerminst uit omdat ze vinden dat het hier onbehoorlijk bestuur betreft. Ze voegen er echter aan toe dat het hen veel liever zou zijn als de gemeenteraad de zaak op nieuw zou bekijken. „We hebben het idee dat er meerdere raadsleden zijn die achteraf ook spijt hebben van wat er is gebeurd". Het is nog meer de manier van doen (en de schade) dan de hoogte van het nieuwe tarief, die voor hevige irri tatie heeft gezorgd bij logiesverstrek kers en andere neringdoenden. Toch moet volgens hen de negatieve wer king van het sterk verhoogde tarief niet worden onderschat. Het is mis schien waar dat het weinig uitmaakt voor een huurder van een luxe bun galow die meer dan f1000,- per week betaalt, maar het grootste deel van de accomodatie op Texel ligt in een heel wat lagere prijsklasse. Dat geldt in het bijzonder voor de kampeersec- tor, waartoe zowat de helft van het totale aantal slaapplaatsen behoort. Warnaar: „Wat me ergert is de men taliteit die uit zo'n raadsbesluit blijkt. De toeristen moeten betalen om de reinigingsrechten van de Texelaars omlaag te krijgen. Zoiets doe je niet. Met gastheerschap heeft het ten minste weinig te maken". Al jaren kan Texel vertrouwen op een sluitende gemeentebegroting en een omvangrijk rekeningoverschot. In schrille tegenstelling tot veel andere Nederlandse gemeenten hoeven raad en college niet onaangenaam te snij den in voorzieningen en subsidies om gaten te dichten. De oorzaak is dui delijk: sinds de tweede helft van de jaren tachtig zorgt het toegenomen toerisme voor een enorme economi sche impuls. Vrijwel alle sectoren plukken daar de vruchten van en de gemeente kan zichzelf jaarlijks rijk re kenen. Het is. dan ook merkwaardig dat deze rijke gemeente de uit de hand lopen de kosten van de reinigingsrechten niet zelf opvangt, maar de toeristen - degenen dus die de kassa laten rinkelen- extra laat betalen. Nog vreemder is het overhaaste karakter van deze ingrijpende beleidswijziging. Staande de vergadering gingen twee wethouders overstag. Hoe kon dit ge beuren? Uitkomsten van begrotingsvergaderin gen zijn minder voorspelbaar dan van gewone raadsvergaderingen, waarbij de agendapunten uitgebreid zijn voor gekookt. Voorafgaande aan de begro ting smeden de fracties lang geheim gehouden plannetjes en dan kan het politieke balletje soms raar rollen. Dat zagen we vorig jaar nog, toen de col legepartijen in de raad vrolijk bijna al le bezuinigingsvoorstellen van b en w torpedeerden. Tegenstanders blijken vrienden voor één avond als zij via een slim compromis hun doel kunnen bereiken. Bewust of onbewust zijn al le fracties bezig met „scoren". Rond de begrotingsvergadering hangt een opgeklopte sfeer van belangrijkheid. De partijen grijpen het aan als „media-evenement" en dingen om het hardst om de gunst van de kie zer. Ditmaal was politiek voordeel te ha len uit verlaging van de reinigings rechten. Dat hadden alle fracties begrepen. Dat Texels Belang en PvdA de toeristenbelasting daarvoor aan grepen, was op zich niet zo gek. De toeristenbelasting is een algemeen dekkingsmiddel, dat niet door de eigen bevolking wordt opgehoest. Men had ook kunnen kiezen voor verhoging van de lage onroerend- goedbelasting, maar daarmee help je de belastingbetalers niet; de ene aan slag wordt wat lager, de andere wat hoger. Toch klonk het voorstel onwaarschijn lijk in de oren. Immers, vorig jaar had de raad nog een voorstel tot verho ging van de toeristenbelasting met vijf cent van de hand gewezen uit vrees voor het bereiken van de „ma gische" grens van een gulden. De voorstellen die VVD en CDA er tegenover stelden waren minder ver gaand. Beide fracties hielden vast aan het principe ,/de vervuiler be taalt". De financiering hiervan werd echter door de anderen niet deugde lijk gevonden. Bovendien bleef het voordeel voor de burgers beperkt. Hierdoor dreigde een patstelling te ontstaan. Immers: het voorstel van PvdA en Texels Belang kreeg alleen de steun van Groen Links (totaal 6 stemmen), VVD en CDA konden hooguit op Van Asselt rekenen (totaal 6 stemmen) en dé raad kon zich evenmin vinden in het college voorstel. In deze sfeer werd tijdens de vergadering en in de pauzes hevig gelobbied, waarbij uiteindelijk de twee wethouders de oren naar hun fracties lieten hangen. Dat de toeristenbelasting met liefst 25 cent omhoog ging, was op dat moment van ondergeschikt belang. Opmerkingen als „daar koop je nog geen ijsje voor" en „wie duizend gul den neertelt voor een bungalow, struikelt heus niet over een kwartje verhoging" bepaalden de stemming. Maar wat het effect wél zal zijn, weet nog niemand. Zullen bepaalde groepen zoals scholen en kampeer ders de keus voor vakantiebestem ming Texel ervan laten afhangenDat lijkt onwaarschijnlijk, maar wie weet is het voor sommigen de druppel die de emmer doet overlopen. Voor het grote aantal herhalingsbezoekers zal het toch een onaangename surprise zijn. En voor je het weet krijg je dan het predikaat van arrogant, luxe eiland. Alles over de begroting n Lions laten honderden mensen weer zien w Open dag jeudbrandweer TX 68 krijgt opvolger Wijnproeven met dominee w Bierbrouwerij naar Oudeschild ïw Teso wint weer van VTB w Consorten weer in discussie V) TC3: - Horszei: ons eiland? - Willem Kikkert schrijft boek Met f1,20 behoort Texel nog niet tot de landelijke toppers. We belanden nu in de categorie Bergen (f1,10), Eg- mond en Zandvoort (beiden f1,25). Scheveningen en Valkenburg steken daar bovenuit met een tarief van resp. f2,65 en f2,25. Niet drama tisch dus, maar ook niet meer gunstig (wat f0,95 wél was). Nega tieve reclame is alvast dat dat in de nieuwe vakantiereisgidsen van de VVV en andere drukwerken wordt gerept over een eventuele verhoging naar een gulden, en dan is f1,20 een lelijke tegenvaller. Misschien, als je alle pro's en con tra's tegen elkaar wegstreept, is f1,20 acceptabel. Maar de manier waarop de besluitvorming tot stand kwam is dat niet. Eerst hadden alle argumenten op een rijtje moeten worden gezet, na overleg met de toe ristische sector. Wat was er dinsdag avond op tegen om dit punt nog even aan te houden? Wat nu is ontstaan is niet mis: breuk in het college en het bedrijfsleven op de achterste benen. Voor de recreatiesector kwam het besluit als een donderslag bij heldere hemel. Weliswaar waren in de alge mene beschouwingen van Texels Be lang en PvdA eind oktober schoten voor de boeg gegeven, maar daar werd weinig geloof aan gehecht. Desgevraagd zei TB-woordvoerder Poster dat hij vanuit zijn achterban totaal geen negatieve reacties op het voorstel had vernomen. Kennelijk ge loofde niemand dat het wel eens rea liteit kon worden.... Poster zal nu wel van een koude kermis thuiskomen gezien de felle kritiek van TVL. Conclusie is dat met deze vertoning de geloofwaardigheid van het ge meentebestuur op het spel staat. Het ene jaar nog moeilijk doen over een verhoging met een stuiver en het an dere jaar zomaar akkoord gaan met een kwartje komt niet erg stand vastig over. Vooral financieel wethou der Terpstra, die normaal serieus en consequent het collegebeleid verde digt, had zich dit moeten realiseren toen hij in het heetst van de discus sie zijn ommezwaai maakte. Het zal zijn toch al broze relatie met de Texelse ondernemers (na de aanvarin gen rond het aankoop- en aanbeste dingsbeleid en het ophalen van bedrijfsafval) niet ten goede komen. IM-ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van I I lim Dorpsstraat 12. De Koog UUim j I IglO Parkstraat 20. Den Burg drogisterijparf umerle-fotohandel PRÉSENT. Boek- en Kantoorboekhandel Langeveld de Rooy L0 Parkstraat 10. Den Burg (f/l\ Telefoon 02220 - 12741 Fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1