mWlm ïifiii Hpi Opbrengst Uons-veiling voor elf goede doelen Jubilerende Kotex houdt dierententoonstelling Texel in centrum van lagedrukgebied Informatiemarkt voor agrariërs SVC toneel Voor het weekend van 14 en 15 november Kerkdiensten zondag 15 november PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 199;fR|j De Texelse Lions-club heeft gister avond de netto opbrengst van ver deeld van de jaarlijks goederenveiling. Vertegenwoordigers van elf organisaties namen bedragen in ontvangt die varieerden van f500,- tot f7500,-. De netto opbrengst van de veiling was f22.500,-. Het totale bedrag dat voor de diverse goede doelen werd bestemd, was echter hoger omdat ook een greep uit de reserves was gedaan. Tesselhuus Regel is dat een derde van de op brengst naar het Tesselhuus gaat, een derde naar Texelse organisaties en de rest naar projekten in ontwik kelingslanden. Jan van der Vis van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten mocht voor het Tesselhuus f7500,- in ont vangst nemen. Het geld is bedoeld om vakantieweken te bekostigen van patiënten die dat zelf niet kunnen betalen. Van Waveren f6000,- was er voor het hulppro gramma „Sight First" waarbij de ook op Texel bekende Helderse oogarts Nok van Waveren is betrokken. Oogspecialisten uit Nederland houden zich in Nepal bezig met staaropera ties en andere hulp, waardoor al zo'n 8000 blinden het licht in hun ogen hebben teruggekregen. Van Waveren was met vice voorzitter Leen Parle- vliet van de Stichting Oogkamp Hi malaya zelf in Bosch en Zee aanwezig om de cheque te aanvaar den. Er op wijzende dat een staaro peratie ongeveer f70,- kost zei hij: „U laat met deze bijdrage honderd men sen weer zien". Papoea's Harry de Graaf van de Stichting Nieuw-Guinea kreeg f3250,- voor zijn Papoea-studiefonds. Ook vorig jaar gaven de Lions hiervoor een bijdrage. Dat dit geld goed terecht is geko men, was gebleken uit rapportage en aandoenlijke dankbrieven die de gesponsorde leerlingen naar de club hadden gestuurd. Kenia-reis Voor de reis die een groep Texelse jongeren de komende zomer maakt naar Kenia om daar schoollokalen te bouwen was er een bijdrage van f500,-, hoewel een dergelijk project niet helemaal voldoet aan de voor waarden die de fondsverdelingscom- missie hanteert. Omdat het een zeer positief initiatief werd gevonden, wil de men echter niet al te formeel doen. Dominee Han Wilmink nam de cheque in ontvangst. Paardrijden Het paardrijden door geestelijk en li chamelijk gehandicapten gebeurt te genwoordig op de kinderboerderij van De Krim waar de mogelijkheden nog groter zijn dan in manege Akenburg. Het is een prima activiteit, die echter best een financieel steuntje kan ge bruiken. De heer J. Noom en mevr. A. Stoop (begeleidster) werden ver blijd met f1000,- Judo Een zelfde bedrag werd overhandigd aan Hans Zijm, voorzitter van de te genwoordig zelfstandige judoclub Shi- ma. Het geld is bedoeld voor de speciale judotraining die elke zaterda gochtend wordt gegeven voor geestelijk gehandicapten. Historie De Lionsclub is ingenomen met de activiteiten van de bijna 600 leden tellende Historische Vereniging. Aller hande historisch belangwekkende za ken worden vastgelegd en een breed publiek wordt ervoor geïnteresseerd. De vereniging heeft thans een boek in voorbereiding over de buurtschap pen op Texel, geschreven door J.C. van der Pijl. Aan voorzitter Gelein Jansen werd f1500,- overhandigd. Zonnebloem De vereniging De Zonnebloem is dank zij donaties in staat ontspan ning en vakantie te bieden aan zieke en bejaarde Texelaars. De blije gezich ten van de mensen die een vakantie week naar Eindhoven meemaakten, spreken boekdelen. Als er voldoende financiële steun is kan dit werk wor den voortgezet. Voorzitter Ans Gieles was dan ook dankbaar voor de schenking van f1250,-. Ze nodigde het bestuur we! meteen uit om met het volgende reisje mee te gaan om dat er ook nog vrijwillige helpers no dig zijn. Rangers De Stichting Natuurexcursies Texel heeft onlangs een groep „Rangers" opgericht. Dat zijn jongeren die de idealen van het Wereld Natuur Fonds onderschrijven en zich in de natuur verdiepen. Er zijn zo'n 40 jonge Texe laars bij betrokken. De Lions-club ver strekte graag een financiële ondersteuning van f1000,- voor het vergoeden van de aanloopkosten. Bestuurder De Wit nam de cheque in ontvangst. Uit zijn woorden bleek dat de Rangers hun eerste naspeuringen in de natuur er al hebben opzitten. Lichtboei De zieken- en bejaardenomroep De Lichtboei, die volgend jaar 25 jaar bestaat, doet goed werk voor een „zwakke" bevolkingsgroep. Er werken veel vrijwilligers aan mee, maar geld is er altijd te kort, ook voor het feest dat ter gelegenheid van het jubileum zal worden gevierd. Bestuurster Roe- lie Bakker toonde zich daarom dank baar voor de f1250,- die zij kreeg. Dorpsherstel f1000,- was er voor de Stichting Dorpsherstel die het behoud van ka rakteristieke gebouwen en andere historisch waardevolle objekten nastreeft. De laatste tijd is Dorps herstel vooral bezig met schapenboe ten. Men heeft gedaan weten te krijgen dat restauratie van boeten te genwoordig voor 80% wordt gesub sidieerd. Inmiddels zijn twee boeten (van Ruud Bakker en Kees Kikkert) gerestaureerd. De Lions-veiling van volgend jaar zal op 17 en 18 april worden gehouden. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul en Schoorwal. De westerstorm die woensdag over het land raasde heeft op Texel geen problemen veroorzaakt. „Het eiland is door het oog van het lagedrukgebied gegaan. Het was hooguit windkracht negen", aldus havenmeester Nico Mulder van Vliegveld Texel. Om scha de aan een vliegtuigje te voorkomen verankerden de vliegveldbeheerders het toestel voor de zekerheid. Voor zover bekend heeft de storm, die door het KNMI dagen tevoren was aangekondigd, geen schade veroor zaakt. „Onze tenen gaan pas krom staan bij windkracht tien", aldus Staatsbosbeheer-medewerker Harry Schreurs, die in de Dennen geen om gewaaide bomen heeft kunnen bespeuren. Ook de Noordzeekust heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. „Door het springtij was er wel een anderhalve meter verhoging, maar dit was tekort om kustafslag te veroorzaken. Dan moet er nog een halve meter bij komen", aldus Kees Smit van Rijkswaterstaat. In Bosch en Zee te De Koog wordt maandag om 20.00 uur een informa tiemarkt gehouden door de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. C.P. Zuurbier, teamleider van de Dienst Landbouwvoorlichting rundveehoude rij in Hoorn houdt een inleiding met als onderwerp: Rendement in de Noordhollandse veehouderij. Vanaf 20.30 uur staan alle bedrijfs- deskundigen van de DLV klaar om vragen van Texelse agrariërs te beantwoorden. De toneelgroep van SVC uit De Cocksdorp brengt zaterdag 21 no vember om 20.00 uur „Joost mag het -eindelijk- weten" op de planken van het Eierlandse Huis. Er is bal na. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzen ding via Radio Texel. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Oogst- dankdienst. Den Hoorn: 9.30 u. mevr. A.C. van Alphen-Keijzer uit Brakel. Oosterend: 9.30 u. mevr. A. van Graf horst uit Amsterdam. Oudeschild: 11.00 u. mevr. A.C. van Alphen-Keijzer uit Brakel. De Cocksdorp: 11.00 u. mevr. A. van Grafhorst uit Amsterdam. M.m.v. The Singers of the Lord. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. kandidaat E. Kro- nemeijer uit Heino. 19.00 u. kandidaat E. Kronemeijer. Uit zending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. L. van den Berg uit Ermelo; 19.00 u. drs. L. van den Berg. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. Woensdag 18 nov.: 19.00 u. drs. MJ. van Gelder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur zr. C. Bloem. Kerkbusje Den Hoorn. Extra collecte. Uitzending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor. Oosterend: zo. 9.30 u. Oudeschild: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Hoe wij ons tegen Satans streken kunnen be schermen". 11.20 uur, Wachttorenstu die: „Wij hebben de Messias gevonden!". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 12.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter J. Hoekstra in de praktijk van dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen te lefoon 12527. Vrijdag 13 november Van 11.00 tot 16.00 uur wordt in sport- en evenementenhal 't Stappeland sportdag gehouden voor de Koger horeca. Van 14.00 tot 22.00 uur kan in het clubgebouw van kleindie- rensportvereniging Kotex in De Mars de jubileumtentoonstelling worden bezichtigd. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Patriot Games" en om 21.15 uur „Freddy's dead". Vereniging Ons Belang heeft een bijeenkomst in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Harry de Graaf verzorgt een dia-lezing over Nieuw-Guinea; 20.00 uur. Zaterdag 14 november In verband met de oprichting van de jeugdbrandweer wordt van 14.00 tot 17.00 uur open huis gehouden in de kantine van Ge meentewerken aan de Slin gerweg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey", om 15.45 en 19.00 uur „Patriot games" en om 21.15 uur „Freddy's dead". De jubileumtentoonstelling van Kotex is van 10.00 tot 22.00 uur te bezichtigen in het clubgebouw in De Mars. In het Eierlandsche Huis wordt vanaf ongevéer 20.30 uur een stijldansavond gehouden. Van 11.00 tot 14.00 uur houdt Zeekanocentrum Texel in zwem paradijs Calluna open huis met diverse demonstraties, wedstrij den en informatie, ledereen is welkom en de toegang is gratis. Zondag 15 november De sportvissersclub Texel heeft van 8.30 tot 10.00 uur een wed strijd bij de Ottersaat. In manege Akenburg begint om 10.30 uur de eerste men wedstrijd uit de serie om de Jaap de Graaf-bokaal. Toeschou wers zijn welkom. Het IVN-Texel organiseert een strandwandeling waaraan ieder een gratis kan meedoen. Start om 15.00 uur op de par- keerstrook aan de Mokweg ter hoogte van de Horsmeertjes. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey", om 15.45 en 19.00 uur „Patriot games" en om 21.15 uur „Freddy's Dead". Van 15.00 tot 18.00 uur is in De Twaalf Balcken een optreden van het Luluk Purwanto the Hels- dingen"-trio. Entree f5,-. Vanaf 14.00 uur is in Time Out (Ouwe ULO) voor het eerst mu ziekcafé. Te horen zijn bijzondere opnamen van Texelse bands, er is een Texelse „RUR" en optre den van The Small Buz. Maandag 16 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Patriot Games" en om 21.15 uur „Freddy's Dead". De raadscommissie voor Alge meen en Organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Tennisvereniging Deuce heeft na jaarsvergadering in de eigen kan tine; 20.00 uur. In Dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt een extra vergade ring gehouden waarbij wordt gesproken over overname van het schoolgebouw door de ge meente en de financiële gevolgen daarvan voor de dorpscommissie; 20.00 uur. In Bosch en Zee wordt een info markt gehouden voor agrariërs, aanvang 20.00 uur. C.P. Zuurbier houdt een inleiding over rende ment in de Noordhollandse vee houderij; 20.00 uur. Geestelijke Van der Vliet van de Christengemeenschap houdt in De Schakel naast de Hervormde kerk in Den Burg een voordracht over „Sterven om opnieuw gebo ren te worden". Aanvang 20.15 uur. Van bezoekers wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Drs Ronnie Nattaniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, houdt tij dens een Leerhuisbijeenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk een lezing over het vre desproces in het Midden-Oosten; 20.00 uur. Deze avond zou eerder worden gehouden, maar moest toen wor den uitgesteld omdat de spreker er door problemen met het open baar vervoer niet in slaagde Texel tijdig te bereiken. Elke belangstel lende is welkom. Dinsdag 17 november Van 10.00 tot 17.00 uur houdt het Arbeidsbureau Texel open huis. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid houdt in het raadhuis een openbare vergadering. Onder andere wordt gesproken over in vesteringen tbv de expositieruim te; 19.30 uur. De Historische Vereniging Texel houdt in d'Ouwe ULO een biblio- MJ theekavond, uitsluitend toeganke lijk voor leden; 19.30 uur. In Cinema Texel is een filmclub voorstelling: The Lover, aanvang Hoogwater Oudeschild Vr. 13 09.55 en 22.07 u. Za. 14 10.30 en 22.20 u. Zo. 15 10.38 en 23.10 u. Ma. 16 11.40 u. Di. 17 00.04 en 12.27 u. Wo. 18 01.10 en 13.40 u. Do. 19 02.15 en 15.07 u. Vr. 20 03.55 en 16.27 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 15 no vember op om 7.59 uur en gaat onder om 16.46 uur. 17 november laatste kwartier; 19 november doodtij. Terugkijkend op de planologische moeilijkheden in verband met een ge schikte lokatie voor het Kotexgebouw verwachtte ze dat de problemen ach ter de rug zijn. Onder voorwaarde dat het gebouw volgend jaar negen me ter wordt verplaatst, mocht het tijde lijk onderkomen van Kotex toch worden opgebouwd. Dick van der Wel, sinds kort voorzit ter van Kotex, vergeleek de jubileren de club met het menselijk lichaam, waarbij hij op ludieke wijze menig (bestuurs)lid vergeleek met een or gaan. Op serieuze toon betreurde hij het dat steeds meer jongeren Kotex links laten liggen. „En dat terwijl er zoveel plezier aan kleine huisdieren is te beleven. En in clubverband leer je van elkaar de fijne kneepjes van het dierenfokken." Strandexcursie Herfsttijd op Texel. Dat is het onder werp van de strandwandeling die de eilandelijke IVN-afdeling zondag houdt. De natuurliefhebbers beginnen hun tocht om 13.00 uur bij de par keerplaats bij de Horsmeertjes. Bij het keerpunt, paviljoen Paal 9, drinken de deelnemers op kosten van de organi satie een kop koffie. Vervolgens gaat de groep via de „groene route" terug naar de parkeerplaats. De wandeling is gratis en voor iedereen toeganke lijk. Voor meer informatie: tel. 13582. Uitslagen keuring Beste bij de grote hoenders: Wijan- dotte van A. Timmer. Beste dwerg hoender: Sebright van M. de Ridder. Fraaiste hoender van jeugdlid: Se bright van Martin de Ridder. Fraaiste duif: Chinese meeuw van J. Velt- kamp. Fraaiste duif van jeugdlid: Chi nese meeuw van Marcus Kuip. Fraaiste konijn (ram): Kleurdwerg vai Mevr. N. v. Heerwaarde. Fraaiste ko- nijn (voedster): Vlaamse reus van S. Tjepkema. Fraaiste konijn (geb. na 30 april '92): Duitse hangoor van T. v. Haastrecht. Fraaiste konijn van jeugdlid: Duitse hangoor van Esther Kop. Beste cavia: Rood satijn van Mevr. P. Beekhuis. Fraaiste eigen kweek vogel: Groenwangparkiet van D. v.d. Wel. Fraaiste overjarige eigen kweek vogel: Rijst vogel van Mevr. A v. Haastrecht. Fraaiste vogel open klasse: Border kanarie van Mevr. A. v. Haastrecht. Beste eend: Carolina- eend van A.G. Dekker. De wisselprijs Kotex Maxi is gewonnen door de heer KI. v.d. Veen met een collectie sierduiven. De gemeentebeker is ge wonnen door mevr. P. Beekhuis met een cavia. laat er c an I ibei e V\ n rij loer ek r Onder grote belangstelling ging in het clubgebouw in de Mars gister avond de jubileumtentoonstelling van de vijftigjarige kleindiersportvereni- ging Kotex van start. Naast zo'n vijf honderd dieren, waaronder enkele zéér bijzondere exemplaren, zijn er vierhonderd tekeningen te zien die zijn gemaakt door leerlingen van de Texelse basisscholen. Uit de reactie van de bezoekers aan de gevarieerde tentoonstelling viel op te maken dat de inspanningen van ruim honderd Kotexleden niet voor niets waren geweest. In lange rijen kooien scharrelden hoenders van ver schillende pluimage, sierduiven en ko nijnen rond. Héél apart was een collectie Zuid-Amerikaanse parkieten en kanaries. Mevrouw Paula Beekhuis uit Den Burg ontving voor haar rood/satijn cavia's de gemeenteprijs uit handen van wethouder Tïne Krijnen-Baijs („cultuur en klein- diersportzaken"). De wethouder, die er zelf drie kippen op nahoudt, sprak haar bewondering uit voor de ten toonstelling. „Door al zijn verschei denheid biedt de show de bezoeker een mooi avontuur." Verplaatsing Overigens had het weinig gescheeld of de expositie was niet doorgegaan. Een dreigend tentoonstellingsverbod, uit angst voor het uitbreken van pseudo-vogelpest, trok het het mini sterie van landbouw echter tijdig in. Blikvangers op de show zijn chincil- la's, de Aziatische grondeekhoorn en enkele kalkoenen. De jury kende prijzen toe aan Dick van der Wel (Bondskruis), Mevr. A. van Haastrecht (Bondsmedaille) en Klaas van der Veen (Maxi Beker) Programma De jubileumshow is vandaag nog te zien tot tien uur 's avonds. Morgen zijn bezoekers welkom van 10.00 tot 22.00 uur en de liefhebbers kunnen ook zondag nog genieten van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Ere-leden Huug snoek Ir) en M. Heijmans kijken goedkeurend naar de tentoongestelde dieren. Op de achtergrond het bioemenmozaïk dat het tweetal kort daarvoor onthulde. IFoto Gerard Timmf""1'

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2