bierbrouwerij moet naar Oudeschild Raadsleden beslissen: J iuto's slippen op nodderig wegdek Sinterklaas arriveert volgende week op Texel Insluipers stelen geld uit café in Oudeschild Texelse Rede naar huishoudschool? Ook Gerechtshof geeft Teso gelijk Ko Vinke treedt af bij Texels Belang \ntwoord op eenzijdige economie Bureau opent spreekuur oor nieuwe bedrijven Steun hun strijd u ui m Samen vijf dagen 50-jaar Heidi, gefeliciteerd met je zestiende verjaardag. En een leuke dag toegewenst. TEXELSE COURANT PAGINA 3 iTexelse bierbrouwerij die M. Wit wit beginnen komt niet op de Ab- ewaal. De gemeenteraad stemde insdagavond dat plan weg. Allen agen meer heil in een vestiging op et industrieterrein van Oudeschild. Als de kwaliteit van het bier goed en ik ben er van overtuigd dat dat zal zijn gezien het goede brouw- erst dat we op het eiland hebben, al het bedrijf snel moeten uitbreiden, lat kan niet op de Abbewaal, maar iel in Oudeschild", zo betoogde Jan ooihof van het CDA. Hij kreeg bijval an de VVD en de PvdA. Op A-blok or Kuip van Texels Belang had ge- usterd naar de bezwaren die omwo- mden hebben ingediend tegen het ouwplan. Hij wees erop dat ook in ludeschild bezwaren kunnen bestaan :gen de vestiging. „Waarom zoeken e geen A-blok dat niet meer voor grarische bedrijfsvoering wordt ge wikt? Dan heeft niemand er last van." Dat leverde felle tegenstand op van Koolhof, die geen wezensvreem de activiteiten op agrarisch bestemde blokken wil. Wethouder Barendregt vertelde dat een brouwerij in de lichtere catego rie industrie valt en dus past op de Abbewaal. Verder schaarde hij zich achter Koolhof. „De initiatiefnemer wil niet het financiële risico van een investering in Oudeschild nemen. Wij wilden hem steunen, omdat we de brouwerij een leuk idee vinden." Erna Eelman van de VVD wees de wet houder erop dat de brouwerij kenne lijk toch niet past op de Abbewaal, anders is geen artikel 19 procedure nodig. PvdA-er Van der Kooi vindt het in het belang van de initiatiefne mer om direct naar Oudeschild te gaan. „Als hij aan dit plan vasthoudt moet tot de Raad van State worden doorgeprocedeerd, gezien alle bezwa ren die er nu al zijn. Dat duurt veel te lang. Wat is trouwens financieel gezien het verschil tussen investering hier en Oudeschild? U laat het klin ken alsof wij hem daar de wildernis in willen jagen, maar zo is het toch niet?" ort na elkaar vlogen gistermid- twee auto's uit de bocht op e Westerweg ter hoogte van de Laanweg. Eerst belandde en automobilist uit Den Burg ver de kop in een greppel. Hij on ongedeerd uit zijn voertuig ruipen, maar de auto was waar beschadigd en moest lorden weggetakeld. irwijl hij bij een naburige hoer erij de politie belde, gleed een uto met twee Texelse jonge- iannen op vrijwel dezelfde laats van de weg. Zij kwamen it stilstand tegen een schrikhek. Ie auto was aan de voorzijde eschadigd, maar kon op eigen racht zijn weg vervolgen. Ter laatse was het wegdek bijzon- Ier glibberig door moddersporen an landbouwvoertuigen. Een le- ibedrijf is op een akkerland aan e Westerweg bezig met rooien n rijdt af en aan met vrachten loembollen. Men spuit het weg- ek regelmatig schoon met wa- ir en de bocht is beveiligd met orden „slipgevaar" en knipper- j, chten, maar klaarblijkelijk sorte- an deze maatregelen nvoldoende effect. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit Itrecht is oud-Texelse Jopie Zijm toordkaap) geslaagd voor de oplei- ling tot dierenarts. Geslaagd.Tamara de Ridder is aan et VOLLT in Utrecht geslaagd voor e secundaire opleiding bloemsier- unst. De bloemiste is werkzaam bij ureka. Via onze Spaanse correspondent be reikte ons het bericht dat Sinterklaas en zijn knechten op zaterdag 21 no vember arriveren op Texel. Nadat de volgeladen stoomboot van de goed heiligman is afgemeerd in de haven van Oudeschild, zet Sint om 13.40 uur voet aan land. Op de kade wordt de Spaanse kerk vorst opgewacht door burgemeester Ton Schipper en de rest van het ont vangstcomité. Na een korte rondlei ding langs de menigte op de haven stapt het gezelschap om 14.15 uur in een gereedstaande taxi die hen naar Den Burg zal vervoeren. Daar zal Sin terklaas zijn trouwe schimmel bestij gen voor een uitgebreide rondgang door het dorp. Hij wordt daarbij voor afgegaan door de muzikanten van het Koninklijk Texels Fanfarekorps en een T-Ford die speciaal voor het ver voer van pepernoten is ingericht. In het kielzog van de goedheiligman en zijn ijverige knechten rijdt een lan dauer, gevolgd door een stoet geüni formeerde ruiters van ponyclub De Kleppertjes die zich in vol ornaat en met getoiletteerde dieren presente ren. Route Vanaf het Schilderend vertrekt de im posante stoet om 14.30 uur richting Uit een café aan de Ruyterstraat in Oudeschild hebben insluipers vorige week circa f6.000,- gestolen. Het gaat om fooien en geld afkomstig uit gokkasten. De daders kwamen ver moedelijk binnen via een onafgeslo ten achterdeur. Volgens de veertigjarige eigenaar, die boven het café woont, moet de diefstal in de nacht van donderdag op vrijdag tussen 12.00 uur en 7.00 uur zijn gepleegd. Het lijkt erop alsof de daders goed op de hoogte waren van de situatie in het bedrijf. De die ven namen een geldkist "en een geld- lade mee. Met de buit, die merendeels afkomstig is uit de gok kasten, is de opbrengst van vier we ken gemoeid. Weverstraat, Steenenplaats, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat, Ko- gerstraat, Hogerstraat, Gravenstraat. Dan volgt de Warmoesstraat, door braak Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Steenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, We verstraat, Julianastraat en eindigt de rit in de Wilhelminalaan. Ruitertjes kunnen zich opgeven bij Ria Bakker 17339. Programma Het Sinterklaasprogramma in dorps huis d'Ouwe Ulo ziet er als volgt uit: In Time Out start om 14.55 uur een poppenkast-voorstelling met Lot Zillig. De zaal opent een kwartier eerder. Om 15.25 brengen Sinterklaas en zijn pieten een bezoek aan Time Out. In de voorspeelruimte van het dorpshuis begint om 14.55 uur een programma van Carin Somers. Om 15.40 uur maakt de goedheiligman zijn entree in deze zaal. Er zijn plannen om een nieuw ge zinsvervangend tehuis te bouwen op de plaats van het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg. Het huidige onder komen De Texelse Rede aan De Zes voldoet niet meer aan de eisen des tijds en is eigenlijk aan vervanging toe. Dit zei wethouder Barendregt tijdens de dinsdagavond gehouden begrotingsvergadering Om de plannen voor elkaar te krijgen heeft de gemeente voor de sloop van zowel de oude huishoudschool als de landbouwschool een saneringsbijdra- ge van de provincie nodig. Die subsi die is bedoeld ter stimulering van stads- en dorpsvernieuwing. Het be treffende fonds wordt gevoed door het rijk, maar die is de regeling aan het afbouwen. De gemeente heeft daarom haast. De bijdrage is inmid dels aangevraagd en volgens de wet houder zijn de vooruitzichten gunstig. Op de lokatie-Haffelderweg is verder nog plaats voor sociale woningbouw. Totaal is 4.000 m2 grond beschik baar. De gemeente beschikt echter in 1993 over onvoldoende bouwcontin- genten. Het college is daarom van plan de benodigde contingenten uit De Koog halen, waar in 1993 sociale woningbouw voor jongeren is gep- VTB geen Texels bedrijf Ook het Gerechtshof in Amsterdam vindt dat de VTB geen op Texel ge vestigd bedrijf is en daarom geen recht heeft op het Texelse tarief bij het vervoer van zijn vrachtau- to'smetde veerboot. Aldus blijkt uit het arrest dat 5 no vember werd gewezen na behande ling in hoger beroep. Zoals bekend spande de VTB (die tegenwoordig feitelijk eigendom is van Beers Expe ditie in Winkel) in mei van dit jaar bij de Alkmaarse rechtbank een kort ge ding aan tegen Teso, nadat deze ver voersonderneming had geweigerd de VTB nog langer voor het Texelse ta rief in aanmerking te laten komen. De VTB trachtte aannemelijk te ma ken dat zij wel degelijk als Texels be drijf kan worden aangemerkt en had zelfs een „Texelse" onderneming in het leven geroepen („De Texelse beurtman") die zou voldoen aan de criteria die Teso stelt. Dit baatte niet. De Alkmaarse rechter vernietigde de VTB-eis, waarna de VTB in beroep ging bij het Gerechtshof. Dit heeft het vonnis echter bekrachtigd met als voornaamste bevinding dat de VTB niet (meer) als autonome vanaf Texel opererende rechtspersoon kan worden aangemerkt en dus niet vol doet aan de voorwaarden voor het Texelse tarief. De VTB is veroordeeld in de kosten van het geding, die aan de zijde van Teso f4500,- bedragen. In de ledenvergadering van 24 november a.s. stopt Ko Vinke als voorzitter van kiesvereniging Texels Belang. Reden van zijn besluit is dat hij meer tijd voor zijn privéleven wil vrijmaken. „De beslissing heb ik twee maanden geleden al genomen. Het heeft dus niets te maken met de gang van zaken tijdens de begrotings vergadering", aldus Vinke. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. De leden zullen totaal drie nieuwe bestuursleden kie zen, waardoor het bestuur wordt uitgebreid van zeven naar negen personen. De functies worden onderling verdeeld. Geslaagd Isabel Schilling heeft haar diploma behaald aan de M.B.O.-opleiding schoonheidsverzorging, manicure en visagie. Zij volgde de studie aan het Ria de Korte Instituut in Amsterdam. land. De woningbouw daar wordt dan uitgesteld tot 1994. Wél zullen volgend jaar in De Koog dienstwonin gen en vrije-sectorwoningen verrijzen, als er tenminste initiatiefnemers zijn. De gemeente bekijkt met onderne mersorganisatie TVO en het NIOZ de mogelijkheden voor een gezamenlijke aanpak. isiness Creation Results (BCR), het eau dat beginnende bedrijven isteloos begeleidt, houdt voor star- ide ondernemers voortaan elke lijdagmiddag spreekuur in d'Ouwe Ho. Het adviesbureau is ingescha- Id door de Stichting Ondernemen de Kop (StOK), dat ernaar streeft men enkele jaren in de kop van rdholland veertig bedrijven van grond te krijgen. Met het werkge- lenheidsproject is 1,2 miljoen gul- en gemoeid. bedrijvigheid in de Noordkop blijft ihter bij de rest van de provincie. de economische achteruitgang it staan te brengen en bedrijvigheid stimuleren hebben gemeenten, incie en bedrijfsleven de StOK lericht, waarvan burgemeester Ton ipper het voorzitterschap be- ledt. fethouder Dirk Terpstra (werkgele- enheid) opende vrijdagmiddag in het emeentehuis het spreekuur. „Door verdwijnen van de niet- iristische bedrijvigheid dreigt de tonomie op het eiland dreigt te een- te worden. Aangezien het aan- ekken van bedrijven van de fcrkant nauwelijks lukt, moeten we 'nieuwe initiatieven ontplooien." Onderzoek Sutmuller van BCR vertelde dat lerzoek heeft uitgewezen dat vol- aanvulling zijn op de bestaande ïdrijvigheid. Maar als we vinden dat 'een markt rek zit, geven we ook Wies." Overigens kunnen ook zoge- &amde „vijf-voor-twaalf-bedrijven" in moeilijkheden zijn), voor hulp :Jnkloppen. Vanaf het moment dat de nieuwe onderneming draait, verle nen de 'adviseurs nog twee jaar management-ondersteuning. Dit kost de ondernemer f400,- per jaar. „Het is een goed initiatief", vindt Ko Vinke, voorzitter van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO). „Ik verwacht dat men eerder de stap neemt tot het ondernemersschap. Het werkt drempelverlagend." Vinke denkt niet de Texelaars, die over het algemeen over een flinke dosis indivi dualisme beschikken, zullen schro men om met een adviesbureau van de vastewal in zee te gaan. „Ze hoe ven niet met de billen bloot." Financiering Het budget is behalve door de be trokken overheden bijeengebracht door ondernemers, die vinden dat hun organisatie voordeel heeft bij een gezonde economie in de Noordkop en zich begaan voelen met de werkgele genheid. Eén van de participanten aan het project is Teso. „Texel .heeft baat bij een gevarieerde economie", aldus di recteur Theo Hoogerheide. Nieuwe participanten of donateurs op mogelijkheden aanwezig zijn voor nieuwe bedrijven. Hoewel de onder nemersgeest zeker op Texel groot is, blijkt in de praktijk dat veel bedrijven de aanloopperiode niet doorkomen. Uit vergelijkbare projecten van het Helderse adviesbureau, dat onderdeel is van een internationale organisatie, is gebleken dat deskundig advies vruchten afwerpt. „95 Procent van de door ons begeleide bedrijven blijft bestaan." De komende tweeëneenhalf jaar kun nen particulieren met een „gouden idee" of ondernemers die van een nevenactiviteit in een bedrijf willen onderbrengen zich voor kosteloos ad vies tot het bureau wenden. Omdat het budget ruimte biedt voor maxi maal veertig bedrijven bepaalt de haalbaarheid van het plan of het ad viesbureau verder gaat met de onder nemer. „Desnoods stellen we in overleg het plan bij", aldus Sutmuller. De adviseurs doen verder het beno digde marktonderzoek en maken een begroting, zodat financiers vertrou wen krijgen in de zaak. Ook op het gebied van huisvesting en perso neelsbeleid is BCR behulpzaam. Vol gens Sutmuller gaat zijn bureau discreet te werk. Drempelverlagend Het project heet niet concurrentie vervalsend te zijn. „We richten ons bij voorkeur op ondernemingen die kunnen zich nog opgeven. Met extra geld kunnen in de toekomst nog tien extra bedrijven worden begeleid. Met het initiatief zijn dan totaal 150 ar beidsplaatsen mee gemoeid. Volgens Terpstra hebben al enkele startende ondernemers belangstelling getoond. BCR rapporteert de resulta ten jaarlijks aan de gemeente. De ge gevens worden volgens wethouder Terpstra meegenomen in een nog te houden sociaal economisch structuu ronderzoek. Het spreekuur begint elke vrijdagmid dag om 14.00 uur. Omdat de advi seurs alleen bij voldoende belangstelling naar d'Ouwe Ulo ko men moet men tevoren afspreken. Telefoon BCR: 02230-60368. Landlozen en kleine boeren en boerinnen in de Dominicaanse Republiek is de Qrond waarop zij werken ontnomen. Zij organiseren zich en spannen juridische procedures aan om hun grond terug ten krijgen. Solidaridad steunt hun strijd. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon NANNING M. WESTERLAKEN-MAAT. G. WESTERLAKEN. P. H. Polder, Texel, 16 Nov. 1942. 1942 1992 Op donderdag 19 november gedenken onze ouders en grootouders Klaas Lap en Annie Koopman hun 50-jarig huwelijk. Uit dankbaarheid wordt er een dienst gehouden in de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn. Aanvang 14.30 uur. Trijntje Henk Troost Biem, Simon, Klaas Hendrik Reinie Jaap Dijkshoorn Annie, Thea Jacob Rietha Ellen Anneke, Klaas, Marieke. Christa, Kees Engelien Harro Kraal Martijn, Sander, Laurens Zina Piet van der Star Anita - Erik, Jan Arie Afra Liefting Esther, Renata Jan Nettie Slot Suzanne, Rosalie, Fenneke Piet Carolien Hopman Sanne, Jelle Gelegenheid tot feliciteren van 16.30 tot 18.00 uur in „Loodsmansduin", Rommelpot 21, Den Hoorn. Klif 24, 1797 AL Den Hoorn 21 november hopen onze lieve ouders en groot ouders W. v.d. Berg en E. v.d. Berg-Kuil hun 40-jarig huwelijksfeest vieren. Jan en Tiny Larissa, Rianne en Marlous Alie en Wim Ronald. Bianka en Marieke Jacob en Sandra Wilt u onze ouders gelukwensen, dan bent u van harte welkom op de receptie zaterdag 21 november van 20.00 - 21.30 uur in „De Raadskelder". Wilt u hen gedenken met een cadeau dan graag zo Gasthuisstraat 37, 1791 GK Den Burg. Deze knappe baby weet vanaf vandaag waar Abraham de mosterd haalt. Lieve Pap, nog vele jaren. Gery, Ewald, Maaike en Jan-Peter en van mij Lydia. In liefdevolle herinnering G. Bothof-van Herpen 15 november 1987 Truce, Floris en kinderen Oma Wijten heeft het voor elkaar a.s vrijdag zetten wij Sarah klaar. Antje, Martje, Lotte, Lisette, Stephanie, Jordi en Stefan. Hans Strick Disco Show, 14 nov. In Le Berry v.a. 22.00 uur. Combi-Brouwer is a.s. dins dagmiddag wegens inventa risatie gesloten. De Kippeboet levert ook aan de horeca. Een perfecte jeans?! Diesel, Donovan, Chipie, Big John en Levi's vind je bij Blue Ca- dMac. Maandag 8 uur Leerhuis, drs. Ronnie Naftaniël over het Vredesproces in het Midden-Oosten. Donderdag 26 nov. Mode show bij Benetton! Zaterdagaanbieding van de Kippeboet 2 kilo kippepoten f 10,Weverstraat 39. Scabetti-truien met polo- kraag en rits in rood, blauw, groen, antraciet en lichtgrijs nu voor f59,—. Blue Ca- Stoere Donovan, Diesel en Sonnetti jacks vanaf f169,— bij Blue CadMec. De Kippeboet levert ook aan de horeca. Wegens overcompleet te koop: naaibox, antiek f100,—; weegschaal, koper f100,—; gareel met koper f100,—; ezelgareel met zil verbeslag en 10 bellen f300,—; cowboyzadel f600,—; koperen pan super groot f1200,—; koperen pan, groot f400,—; koperen pan, groot f200,—; gietijze ren pan groot f200,—; kope ren kraan groot f125,—; supergrote foto van Lange Ma en Antje op board 80x60 f100,—; 2 bierpullen antiek met de hand beschilderd f75,— p.st.; serie Engelse gewichten, uniek, in koper f600,—; kist ijzeren gewich ten, vanaf 1 pond/Zi ons f150,—; kist zilveren ge wichten f 75,—; goud gewichten, niet compl. f75,—; oorlogsgewichten 1x geijkt f75,—; Holt. statenbij bel f300,—; Eng. statenbij bel f200,—; typemachine antiek f150,—; telmachine antiek f125,— en f100, naaimachine f150,—; wan- dkoffiemolen Delftsblauw f150,—; Onyx staande sche merlamp f175,—; wortelno ten TV-kast z.g.a.n. met lade f400,—; handgeslagen su pergrote beddepan koper f800, Delftsblauw bord 200 jr. Haven Oudeschild f150,—; vogelborden 12 st. samen f1600,— en div. klei ne dingen v.a. f5,— tot f 30,—. Te bevr. bij De Karse- boom, tel. 12476/15557. Bestel nu tijdig uw wild-, kip- of fondueschotel bij De Kip peboet of kom ideeën opdoen. Jubüeumshow Kotex. Expo sitie van 300 dieren, bloemstukken en 400 kleur platen. Geopend: vr. tot 22.00 uur; za. 10.00-22.00 uur; zo. 11.00-18.00 uur. Toe gang is gratis. Woningruil Amsterdam- Texel. Aangeb. zeer fraai en rustig gelegen ruimte 3-kmr woning met balkon (nieuw bouw). Gevr. woning op Texel, liefst met tuin. Tel. 020 - 6920613. Handschoenen en wanten van lamsbont koopt u in „De Wever", grote sortering, 1e kwaliteit. Weverstraat 48, Den Burg. Wij nemen geen grote beslis singen, maar wij staan wel aan het hoofd!!' Qnipp kap salon, tel. 12227. Te koop van eerste eigenaar Opel Corsa, wit, '85, 50.000 km, in perfecte st., f8000,-. Tel. 18326. Hans Strick Disco Show, 14 nov. In Le Berry v.a. 22.00 uur. Combi-Brouwer is a.s. dins dagmiddag wegens inventa risatie gesloten. Texelse verhalen van Willem Kikkert, v.a. zaterdag te koop in Het Open Boek (tel. 13657). Gezocht: gastgezin voor lie ve Shetlandpony, tel. 17719. T.k.: Fiat Tempra 4-drs. 2.0 SX1E, kleur donkerblauw, aug. '91, km.st. 10.500, nieuwprijs f40.000,—, nu f29.950,-. Tel. 17134. Voor een origineel geschenk kunt u t/m 4 dec. terecht op de tentoonstelling van de SOS-Wereldwinkel in het Raadhuis. Te koop: gasgeiser propaan; kleine aanhangwagen (op knapper); onderstel 4-wieIi- ge ponywagen; witte slaap- kmr.kast, h/l; toiletpot, wit. Tel. 17719. Rijbewijs halen in één week 3 uur vooropleiding. Incl. koffie en lunch f1499,—. Rij school Westerhuis, tel. 02230-12328. Tevens dag opleiding motor. De kleurrijkste collectie overtrekken vindt u in „De Wever", Weverstraat 48, Den Burg. Te koop 5 zitelementen plus hoektafel. Tel: 12513. Vrijdag de dertiende vanaf 17.00 uur Horeca-zeskamp in De Koog. Feest. Zaterdag 21 nov. wordt er een workshop gehouden over yoga en slapeloosheid. Met eenvoudige Oki Do Yoga-oefeningen kunnen slaapproblemen aangepakt worden samen met achter grondinformatie en simpele tips. Een leerzame dag. Plaats: Spiritueel Centrum in Den Burg. Tijd: 9.30-16.00 uur. Inl. Paul van Mierlo, tel. 19706. Het oneindige plan. Sterke nieuwe roman van Isabel Al- lende. Kost f39,90. Te koop in Het Open Boek. Vrijdag 20 nov. start nieuwe theoriecursus in „d'Ouwe Ulo" in Den Burg. Aanvang 19.30 uur. Inl. en inschrijving 02230-35663. ANWB- erkende rijschool Willemen. Voor al uw verf - tapijt - be hang - gordijnen - vitrages enz. naar Arn. Looyer, Spin- baan 1, Den Burg, tel. 13179. P.s. ook winterschilder. Te koop t.e.a.b. eiken bankstel met losse kussens. Tel. 15209 na 18.00 uur. De mooiste lamsvelpantof- fels vindt u in „De Wever", Weverstraat 48, Den Burg. Gevraagd: meisje voor de zaterdag, leeftijd 16 jaar. Slagerij Schiphorst, tel. 15296, 's avonds na 19.00 uur tel. 17188. Kotex 50 jaar, nog 2 dagen tentoonstelling, meer dan 300 dieren, toegang is gratis. Te koop: lelijke eend, '82. Tel. 17719. Een buitenkansje voor aa. vermoeide ondernemers: tussen 21-11 en 22-12 is een ideaal vakantiehuis op Tro pisch Curasao beschikbaar voor een collegiaal prijsje. Gewoon doen dus. Bel J. Nauta, tel. 18398/14184 of fax 18562. Kunstnijverheid, speelgoed, muziekinstrumenten, textiel en vele andere zaken kunt u t/m 4 dec. zien en kopen op de tentoonstelling van de S.O.S.-Wereldwinkel in het Raadhuis. De kleuterjuf vroeg aan 't meisje: "wie knipt jouw haar toch eigenwijsje?" Qnipp kapsalon, tel. 12227.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3