„De man is voor het blok gezet" Minister Maij zet zeehonden uit Consorten weer in commissie Begrotingsraad Schade aan Redoute loopt in de tonnen Burgemeester tevreden over 1-2-3 regeling Toeristen-kwartje doet alle wensen in vervulling gaan Vijvertjes Lageveld stuiten op bezwaar Excelsior leent geld voor uniformjasjes Opening infocentrum EcoMare VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Vanaf de publieke tribune vertelt oud-raadslid en -wethouder Cor Dros aan CDA-raadslid Kees Hin dat in zijn tijd de vonken er ook regelmatig vanaf vlogen. (Foto Frans Hopman) VERVOLG VAN PAGINA 1 sidente" wethouders. VVD-raadslid Erna Eelman (VVD) zag zich gesteund door haar partijgenoot wethouder Klaas Barendregt. „Een onzinnig voorstel. Dit is de weg van de minste weerstand", aldus Baren dregt. Na de vergadering gaf hij toe met de gedachte te hebben gespeeld de vertrouwensvraag aan de orde stellen, maar die slikte hij toch maar in. Hoofdelement De wethouder weet nog niet of hij aan de breuk binnen het college con sequenties zal verbinden. Eerst wil Barendregt zijn collega-wethouders en de fracties van PvdA en Texels Belang om opheldering vragen. De VVD'er wil weten in hoeverre de an deren de belangrijkste uitgangspun ten van het collegeprogramma nog steunen. „Het principe van kosten dekkende tarieven is een hoofdele ment, geen ondergeschikte zaak. Krijnen en Terpstra laten dat staande de vergadering los. Op z'n zachtst gezegd een merkwaardige gang van zaken." Burgemeester Ton Schipper liet geen teleurstelling blijken over het feit dat het college de rijen niet gesloten heeft kunnen houden. „Het was een boeiende vergadering waarin ingrij pende besluiten zijn genomen. Ik vind het juist dat de raad zijn verantwoor delijkheid neemt", concludeerde Schipper aan het eind van de bij eenkomst. Uitleg Als wethouder van financiën had Terpstra heel wat uit te leggen. Aan vankelijk verdedigde hij te vuur en te zwaard het collegebeleid. Hij wees de raad erop dat de reinigingsrechten weliswaar de hoogste van de provin cie zijn, maar dat het totale be lastingpakket best meevalt (ondermeer dankzij de zeer lage onroerend-goedbelasting). „Texel kan de toets der kritiek goed doorstaan." Terpstra vond -in navolging van Erna Eelman- ook dat de fracties eerder duidelijk hadden moeten maken dat zij van de afspraken over kostendek kendheid wilden afstappen. Liefst al in mei bij het bespreken van de voor jaarsnota. „De exacte cijfers waren er nog niet maar de tendens was duide lijk, er zat een forse verhoging aan te komen. De fracties hadden zorgvuldi ger moeten handelen." Desondanks kon Terpstra zich in hun voorstellen vinden en liet hij het lang gekoester de collegestandpunt los. Tussenvoorstel Een tussenvoorstel van Jan van As- selt haalde het niet. Het onafhanke lijk raadslid brak een lans voor de verhuurders van eenvoudige accom modatie. „Zij worden de dupe van het extra kwartje. Ik wil daarom graag verschillende tarieven van toe ristenbelasting hanteren per accom- modatievorm." Wethouder Terpstra wees dit van de hand. Volgens hem ontstaat dan „een administratief wespennest". Het voorstel werd niet in stemming gebracht. Desgevraagd zei Van Asselt te ver wachten dat bijvoorbeeld scholen en andere groepen met een beperkt budget wel degelijk de hoogte van de toeristenbelasting laten meetellen in hun afweging om wel of niet te boe ken. Gevoegd bij andere (hoge) kosten, zoals het bootkaartje, zou de verhoging een gevoel kunnen veroor zaken van „niets valt mee". In conclaaf De stemming vond plaats na een kor te schorsing van de vergadering op voorstel van Gerbrand Poster (Texels Op een vraag van raadslid Gelein Jansen (CDA) stelde wethouder Terpstra woensdagavond niemand verantwoordelijk voor de verzakking van het wegdek van de Redoute ter hoogte van Ceres. „We konden dit tevoren niet weten." Wel verweet de wethouder mensen achteraf met kri tiek te komen. Volgens Jansen hadden deskundigen uit de wegenbouw hem echter verze kerd dat calamiteiten te voorkomen warengeweest. „Dan is het jammer dat ze tevoren niets hebben gezegd." De wethouder raamt de schade tus sen de twee- en driehonderdduizend gulden. Hoewel nog geen besluit is genomen over de wijze van her stel, overweegt de gemeente de draagkracht van de bodem te vergro ten door blokken tempex onder het wegdek aan te brengen. Nu de opening van de Redoute op zich laat wachten hebben de bermen 'angs de wegen op de Hogeberg in toenemende mate onder de verkeers druk te lijden. CDA-raadslid Gelein Jansen pleitte woensdagavond voor éénrichtingverkeer op de wegen op de Hogeberg. Wethouder Barendregt zegde toe met het waterschap over leg over deze kwestie te zullen voeren. Belang). In die pauze gingen eerst burgemeester en wethouders in con claaf en vervolgens overlegden de wethouders Krijnen en Terpstra af zonderlijk met hun fracties. Na de schorsing maakte eerst Dirk Terpstra en vervolgens Tine Krijnen hun om mezwaai bekend, waarmee de sensa tie compleet was. Oppositiepartij CDA reageerde veront waardigd via hun woordvoerder Kees Hin. Hij noemde het „onaanvaardbaar om over de ruggen van de toeristen dit geld binnen te halen". VVD- raadslid Erna Eelman kon weinig meer uitbrengen dan een verbijsterd „ach ach". Geslikt Desgevraagd zei Terpstra dat de PvdA nooit warm voorstander is ge weest van 100 procent dekkende be lastingtarieven. „In de college-onderhandelingen hebben we dat geslikt. Uiteraard verdedig ik als wethouder dit beleid. Nu zijn echter twee van de drie collegepartijen - waaronder mijn eigen fractie-, gesteund door links er anders over gaan denken onder invloed van de in derdaad hoge kosten van afvalver werking. Ook de andere raadsfracties wilden de stijging van de reinigings rechten beperken. Ik wilde me niet vervreemden van mijn eigen fractie en besloot om met hen mee te stem men." Op de vraag of hij zich nu niet van zijn collegepartners vervreemdt, ant woordde Terpstra dat dit wel mee valt. „Binnen het college hebben we afgesproken dat we geen dualistisch systeem nastreven. Dat heb je op landelijk niveau, waarbij kabinet en Tweede Kamer los van elkaar staan. Hier is echter sprake van een monoli- Minister Maij-Weggen komt zaterdag 21 november naar Texel om enkele zeehonden uit te zetten in de Wad denzee. Daarmee geeft ze het start sein voor het nieuwe informatiecentrum over het wadden gebied en de Noordzee in EcoMare. Om 10.30 uur komt de minister per vliegtuig aan op Texel. Burgemeester Schipper zal haar verwelkomen, waarna het gezelschap op het strandje bij de vuurtoren aan boord gaat van de Phoca. Op een wadplaat voor de kust zullen enkele zeehonden worden vrijgelaten door de minister, waarna iedereen zich weer naar het vliegveld begeeft. Minister Maij was vorig jaar ook op Texel voor de viering van het 40-jarig bestaan van de zeehondenopvang EcoMare. Zij benadrukte toen het be lang van de informatiefunctie van het centrum. Verzoeken EcoMare wordt jaarlijks bezocht door ruim 250.000 bezoekers. Daarnaast komen er duizenden verzoeken om informatie binnen per brief, telefoon of fax. Die zijn van scholieren, do- „Zeer effectief". Aldus bestempelt burgemeester Schipper de 1-2-3 maatregel die tot doel heeft de openbare orde in het Texelse uit gaansleven te bevorderen. Hij ant woordde hiermee op kritiek uit de raad dat de regeling niet zou werken. Verscheidene raadsleden hadden ver nomen dat niet alle horeca ondernemers zich aan de convenant houden, waarin de afspraken zijn vastgelegd. Volgens Erna Eelman (VVD) beperkt de politiecontrole zich tot handhaving van het sluitingsuur, maar niet of de convenant wordt na geleefd. Gre Zegers (PvdA) pleitte voor een vast, vroeger sluitingsuur, in thisch systeem. Wethouders maken deel uit van de gemeenteraad en mo gen meestemmen. Individueel kunnen we aan wensen vanuit de raad toe geven." AOW'ers Wethouder Tine Krijnen verklaarde dat „bij de vaststelling van het colle geprogramma niet was te voorzien dat de kosten van de afvalverwerking zo uit de hand zouden lopen. Voor bepaalde groepen mensen zoals AOW'ers zonder pensioen is een aan slag van bijna f400,- een groot be drag". „De meeste AOW'ers leveren maar weinig afval aan", reageerde een boze Kees Hin, doelend op het eventuele nieuwe systeem van we gen van minicontainers waardoor de genen die minder vuil aanleveren minder hoeven te betalen. Tine Krijnen was niet te vermurwen. „Ik denk dat de toeristenbelasting niet op een gulden hangt", zei ze kordaat. Compromis B en w hadden oorspronkelijk voor zichtig een verhoging van vijf cent voorgesteld, zodat het tarief een gul den zou worden. De extra stuiver moest dan worden gestort in een apart fonds, waaruit toeristische in vesteringen konden worden gedaan. Hier tegenover stonden de voorstellen van PvdA en Texels Belang, die het tarief wilden optrekken naar respec tievelijk ƒ1,50 en ƒ1,15. De PvdA dacht zo extra geld achter de hand te hebben voor de realisatie van een podiumvoorziening. De andere partij en vonden dat echter geen goed plan. Het voorstel dat dinsdagavond in stemming werd gebracht, was een Minister Maij zal per vliegtuig op Texel ar riveren. centen, professioneel geïnteresseer den en de media. Omdat de belangstelling voor natuur en milieu alleen maar lijkt toe te nemen, wil EcoMare een echt informatiecentrum opzetten, met behulp van moderne (computer-) apparatuur. Het VSB- fonds verleent de eerste drie jaar fi nanciële steun. plaats van een mogelijke uitloop naar 03.00 uur zoals nu. Gelein Jansen (PvdA) vond dat de horeca zelf meer voorlichting moet geven over de re geling. Schipper was het met Peter Bakker (Groen Links) eens dat het er om gaat of het doel wordt bereikt: gaat het publiek rustiger naar huis of niet? De burgemeester vindt dat het antwoord ja is, maar hij zal de nega tieve signalen doorspelen. „Ik ben niet van plan een maatregel terug te draaien die wel effect heeft." Kantoor WV dicht Omdat het personeel een dagje op stap gaat naar Amsterdam is het VVV-hoofdkantoor aan de Groeneplaats morgen de gehele dag gesloten. Vanaf maandag 9.00 uur kan men er weer te recht. compromis dat overdag na voorover leg met Groen Links uit de bus was gerold. Het voordeel van de ƒ1,20 was dat plotseling weer ruimte zat in het aanvankelijk krappe financierings- voorstel van Texels Belang. Per saldo kwam liefst ƒ190.000,- extra vrij. Hierdoor hoefden geen zaken van de door het college voorgestelde in vesteringslijst te worden afgevoerd en konden vrijwel alle wensen van de fracties worden gehonoreerd. Woonforensen Toen de kogel eenmaal door de kerk was, verliep de afwikkeling van de vergadering gesmeerd. In navolging van de toeristenbelasting stegen ook de daaraan gekoppelde woonforen- senbelasting (plus 20 procent) en watertoeristenbelasting (ook naar ƒ1,20). Volgens de logica van dins dagavond tweemaal met de stemver houding 8-7. Minder logisch was de stemming in zake de verlaging van de reinigings rechten. Van Asselt, die tegen verhoging van de toeristenbelasting stemde, voegde zich ditmaal bij de voorstemmers. En op het laatste mo ment was er een splitsing in het CDA-kamp. Gelein Jansen en Ate Rienstra besloten toch maar voor te stemmen onder het motto ,,'t maakt nu toch niets meer uit". Jansen ver klaarde later dat het hem uiteindelijk ging om lagere reinigingsrechten en hij koos daarom eieren voor zijn geld toen bleek dat het eigen (minder ver strekkende) CDA-voorstel niet haal baar was. Kees Hin en Jan Koolhof bleven zich principieel opstellen tegen financiering van het voorstel via de toeristenbelasting. (Overigens is er geen rechtstreekse koppeling. De op brengst van de toeristenbelasting be landt in de algemene middelen. Daaruit wordt het nu ontstane tekort voor de reinigingsrechten gedekt.) De uitslag van deze stemming was 11-4; Hin, Koolhof, Eelman-van der Kooi en Barendregt stemden tegen. Andere belastingen Niet omstreden waren de belasting voorstellen inzake de baatbelasting III, brandweerrechten, marktgelden en het rioolgeld. Jan van Asselt had als enige bezwaar tegen de verhoging van de begraafrechten en handhaving van de onroerend-goedbelasting. Van Asselt wilde een verlaging van de ogb. Voor volgers van de algemene be schouwingen was het geen verras sing dat Erna Eelman-van der Kooi verhoging van de hinderwetleges en verdubbeling van de precariorechten afwees. Bij dit laatste kreeg ze me destanders in Poster en Kuip (Texels Belang), Van Asselt en.... wethouder Barendregt. Onderwijs. De raad zal volgend jaar in het Keesom-studiefonds f10.000,- extra storten. Het aantal uren logopedie wordt waarschijnlijk verdubbeld. Wethouder Krijnen stelde als voorwaarde dat het Texels onder wijsoverleg OTO de noodzaak met harde gegevens aantoont. De verrui ming is preventief bedoeld: kinderen kunnen al op jongere leeftijd worden gecorrigeerd. Strandreiniging. In tegenstelling tot vorig jaar wil de raad nu wel geld uit trekken voor een grote schoonmaak van de Noordzeekust aan de voora vond van het seizoen. De benodigde f15.000,- zal niet ten koste gaan van de strandbewaking in juni (zoals Texels Belang had bedacht), maar worden opgevangen in de begroting van de strandreiniging zelf. Voetbalvelden. Op aandrang van met name Erna Eelman zal wethou der Tine Krijnen samen met de voet balclubs de mogelijkheden van privatisering van de sportcomplexen onderzoeken. Het VVD-raadslid wil dat wordt bekeken of de clubs wel licht zelf het onderhoud kunnen ver richten, of zelf de velden in eigendom nemen. Los daarvan voert de wethouder besprekingen met SV Texel en Texelse Boys over het buiten gebruik stellen van een veld. Oude metalen. Voor het ophalen van oude metalen bij particulieren zal de gemeente f40.000,- bijdragen aan het Texelse bedrijf Witte-Spigt. CDA en VVD waren tegen, maar Peter Bakker (Groen Links) wist de anderen te overtuigen dat Witte-Spigt de inza meling zonder subsidie zal staken, omdat het anders onrendabel wordt. In dat geval moet de gemeente zelf voor de inzameling opdraaien, met al le kosten van dien. Teso-haven. Verplaatsing van de aanlegfuik van Teso in Den Helder naar de marinehaven, zoals het CDA heeft geopperd, zal tot een ingrijpen de verhoging van de boottarieven lei den. Wethouder Barendregt zei een prijsstijging van tenminste 30 procent te verwachten. De gemeente zal ko mend jaar wel met Teso, busonderne ming NZH en gemeente Den Helder in overleg treden om het vervoer naar Texel beter te stroomlijnen. De door H. Zuidema uit De Cocks- dorp aangezwengelde discussie over consort-gronden, houdt de gemoede ren van de raad in beweging. Daar om is besloten er volgende week in de commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid nog eens uitgebreid op terug te komen. Pal naast het huis van Zuidema in de Kikkertstraat ligt een consort in de vorm van een paadje naar zijn tuin. Dit pad hoort al zo'n 80 jaar bij het huis. Door de gemeente werd Zuide ma voor de keus gesteld dit stukje grond te kopen tegen bouwgrondprijs of het zou bij een naastgelegen per ceel bouwgrond worden gevoegd. Zuidema tekende een voorlopig koop contract, maar ging tegen de ge meente in verweer. Ingepikt? Volgens de Cocksdorper scheert het gemeentelijke grondbedrijf consorten over een kam met allerlei andere ver snipperde stukjes grond. „Maar het gaat niet om ingepikte, in gebruik ge geven of overgebleven grond. Het is grond met een geschiedenis die heel verschillend kan zijn", aldus Zuidema. Hij merkt op dat op Texel veel con sorten bestaan. „Veel mensen weten Dankzij de abrupte verhoging van de toeristenbelasting zal de gemeente in 1993 een groot aantal plannen kunnen uitvoeren. De raad ging ge heel akkoord met het door b en w voorgestelde investeringsprogramma en kon er diverse eigen wensen aan toevoegen. De meeste nieuwe voor steken zijn in de toeristische sfeer, zodat de recreant van het extra kwartje toch iets terugziet. Het opknappen van de Dorpsstraat (op voorstel van Texels Belang en VVD) zal in De Koog met gejuich worden begroet. Wethouder Terpstra vindt echter dat ook de ondernemers een steentje moeten bijdragen door gelijktijdig de gevels van hun zaken te verbeteren, zodat een fraai totaal beeld ontstaat. Het plan ligt al klaar; Gokken. Volgens burgemeester Schipper is er een voorstel in de maak om het gokkasten-beleid aan te scherpen. „We bevinden ons nu in de laatste fase, maar we moeten voor zichtig zijn gezien de juridische haken en ogen", aldus Schipper. Hij ver wacht het plan op korte termijn in de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid te kunnen pre senteren. Lindeboom. De gemeente wil de rechtszaak tussen Springer BV, eige naar van De Lindeboom, en de Re creatiestichting Texel, verpachter van de ondergrond, proberen te bespoedi gen. Doel is snel zekerheid te verkrij gen over het gebruik van de schouwburgzaal. De zaak sleept al meer dan een jaar. Wethouder Tine Krijnen beloofde contact op te nemen met de rechtbank. Podium. In de gemeentebegroting van volgend jaar is geen geld gere serveerd voor eventuele vervanging van de schouwburgzaal van De Lin deboom. De PvdA wilde dit financie ren door de toeristenbelasting met 50 procent te doen stijgen, maar de andere fracties wezen dat van de hand. Woningmarkt. Wethouder Baren dregt zal onderzoekenof toekomstige rijkssubsidie kan worden aangewend om verhuizingen voor minder draag- krachtigen beter betaalbaar te ma ken. Wellicht dat deze ondersteuning de gewenste doorstroming op de Texelse woningmarkt bevordert. Ba rendregt antwoordde dit op een voor stel van Groen Links-raadslid Jaap Vlaming. Gemeantenieuws. Een raadsmeer- derheid is geen voorstander van een eigen blad door de gemeente. Burge meester Schipper gaf aan dat het college dit „in een opwelling" heeft voorgesteld. De plaatselijke media besteden weliswaar ruime aandacht aan gemeentelijke zaken, maar vol gens het college komt het achterlig gende beleid niet altijd even duidelijk uit de verf. Schipper beloofde na te denken over een voorstel van Peter Bakker (Groen Links) om ook een uit treksel van de algemene beschouwin gen der raadsfracties op te nemen in het boekje „Begroting in 1 oog opslag". Ambtenaren. Jan van Asselt wil dat de reorganisatie van het ambtelijk apparaat door een extern bureau niet eens dat er een consort in hun tuin of onder hun huis ligt. Deze mensen worden van de ene op de andere dag opgezadeld met uitgaven die in sommige gevallen meer dan ƒ10.000,- bedragen." Volgens Zuide ma is in veel gevallen een consort tot stand gebracht omdat bijvoorbeeld ri olering in de grond zat en de ge meente met het oog op mogelijke lekkages eigenaar van de grond wilde blijven. Spijt van prijs Enkele raadsleden pleitten ervoor de bouwprijs los te laten en het consort aan Zuidema te verkopen voor een reeier bedrag. Wethouder Terpstra zag dat niet zo zitten. „Als we het beleid op dit gebied veranderen moe ten we ook de mensen terug betalen die enige tijd geleden een consort van ons hebben gekocht. Het lijkt er meer op dat Zuidema na het voorlo pig koopcontract te hebben getekend spijt heeft gekregen wegens de hoge prijs..." Zowel Gelein Jansen (CDA) als Jaap Vlaming (Groen Links) wa ren dat niet met de wethouder eens. „De man is gewoon voor het blok gezet. Anders had de gemeente het stuk aan de toekomstige buren ver kocht." „upgrading" van de winkelstraat, Badweg en het Stappeland-gebied is vorig jaar door een speciale project groep uitgewerkt. De jaarlasten van de herinrichting worden geraamd op ƒ16.000,-. De badplaats wordt ook verrijkt met tenminste één zelfreinigend toilet. Op voorstel van de PvdA zullen op Texel drie van deze voorzieningen, bestem peld als „vrouwvriendelijk", worden geplaatst. Bedoeling is dat er ook eentje in Den Burg komt, de lokatie van nummer drie is nog niet bekend. De drie toiletten kosten samen jaar lijks ƒ33.000,- (investering en onder houd). Vuurtorenweg Herinrichting van de Herenstraat, een wens van VVD, Texels Belang en CDA, komt eveneens in 1993 aan de beurt. Instemming kreeg ook de aan leg van een fietspad langs de Vuurto renweg, maar uitvoering daarvan is afhankelijk van subsidie van provincie en/of rijk. Erna Eelman zag kans een onverwachte wens te realiseren: de aanleg van een voetpad langs de Boodtlaan tot aan het Mienterglop. B en w vonden alle voorstellen zinnig en gingen akkoord, hoewel de ge meente nu waarschijnlijk f7.500,- te kort komt. Het voornemen van het waterschap om vijvertjes langs de Nesweg en het Lageveld aan te leggen stuitte woensdagavond in de gemeenteraad op verzet van Gerbrand Poster (Texels Belang). „Volgens omwonenden is het helemaal niet nat. Belemmert dit niet de waterafvoer?" Volgens wet houder Dirk Terpstra zijn de vijvers onderdeel van het ecologisch berm beheer, zodat de natuur zich kan ont wikkelen. De vrees van Poster dat de vijvertjes in de toekomst als verzu- ringsgevoelig gebied worden aange wezen is volgens Terpstra ongegrond. „Het bestuur van het waterschap, dat hoofdzakelijk uit agrariërs bestaat, heeft er tenslotte zelf toe beslist." De gemeente verstrekt een lening van f11.500,- aan de Christelijke Mu ziekvereniging Excelsior in Oosterend voor de aanschaf van uniformjasjes. Totaal is met deze aanschaf f24.000,- gemoeid. De vereniging kan zelf f12.500,- financieren. Excelsior heeft ook een investeringssubsidie aange vraagd en wil dat geld gebruiken om de lening af te lossen. Voor b en w was het verstrekken van de lening geen enkel probleem omdat de financiën van de vereniging ge zond zijn, zodat rente (8%) en aflos sing makkelijk kunnen worden opgebracht. wordt getoetst op kwaliteit en om vang. Als het door de organisatie zelf wordt bekeken, zullen de maatrege len minder doeltreffend zijn, meent Van Asselt. Burgemeester Schipper antwoordde dat de reorganisatie niet is bedoeld om op personeel te bezui nigen, maar dat het gaat om een soepeler verloop van de interne orga nisatie. Hij voegde er aan toe dat de gemeente al jaren een terughoudend personeelsbeleid voert, gericht op stabilisatie van het aantal medewer kers.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5