Wijnproeven ten bate van Kenia-project Open dag gericht op jeugdbrandweer P. A. van der Vis laat nieuwe kotter bouwen Komend voorjaar suppletie tussen De Koog en paal 9 TX 68 Vertrouwen naar Noord-lerland Wethouder in raad: „Stam mag geen instituut worden" Gemeente betaalt apparatuur voor snelheidscontrole Seismisch onderzoek Petroland afgerond Voorspeeluur Welfare-verkoping Geen bezwaren tegen „Mieland"-plan Burgemeester koopt en verkoopt museum met één pennestreek Ook 's winters betaald Wkeren op Vogelenzang Deen vrijstelling 'oor Rentenaar VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De Noordzeekotter .Vertrouwen", die in februari 1991 vast zat in het ijs bij Oudeschild, vertrekt 20 december naar Noord-lerland. tArchieffoto Bert Koning) Noordzeevisser Pieter Aris van der Vis uit Oosterend heeft opdracht ge geven voor de bouw van een nieuwe Hotter. Het is de bedoeling dat het schip 7 juli 1993 de haven van Ou deschild binnenloopt. Met de inves tering is een bedrag van zeven miljoen gulden gemoeid. Hij nam het besluit direct nadat hij met een Noord-Iers vissersbedrijf over eenstemming had bereikt over de verkoop van zijn huidige schip, de TX 68 „Vertrouwen", die 20 decem ber naar Noord-lerland vertrekt. Pieter Aris van der Vis nam de „68" in 1987 over van de gebroeders Van der Vis, die het schip (destijds TX 43) in 1980 lieten bouwen bij scheepswerf Hoogezand. Het vaar tuig meet 36,5 meter en heeft een motorvermogen van 1800 pk. Eigen lijk wilde Van der Vis het schip al eerder van de hand doen, omdat hij zo snel mogelijk een nieuw wilde aanschaffen. De handel in tweede hands visserschepen verloopt echter moeizaam. De nieuwe eigenaar, Su preme Fishing Company, wilde hier een slaatje uit slaan en rekte de on derhandelingen. Nadat het schip in een IJmuidens dok na een uitvoerige Wethouder Barendregt wil de discus sie per brief met Menno Stam over het slaapplaatsenbeleid sluiten. Hij wil eerst met de raadsleden over dit onderwerp praten. „Stam is gewoon een burger. Hij mag geen speciale positie innemen. Hij mag geen insti tuut worden." Een vreemde gang van zaken, vinden enkele raadsleden, die Je signalen van Stam als waardevol oeschouwen. Maar burgemeester Schipper viel zijn wethouder bij: de gemeente hoeft niet steeds antwoord te geven op dezelfde vragen. Wet tien stemmen voor heeft de ge meenteraad dinsdag besloten appa ratuur aan te schaffen voor snelheidscontrole. De politie zal deze ntensief benutten om de verkeers veiligheid op het eiland te vergroten. Zowel CDA als Texels Belang en VVD /roegen zich af of het wel een taak voor de gemeente is om dergelijke spparatuur aan te schaffen. Erna Eel- man: „De politie heeft een eigen pudget. Alles wat zij doen is in het tëlang van onze veiligheid, dus laten zij dit maar betalen." toer Bakker van Groen Links hoorde zijn raadscollegae verbaasd aan. „U bent allemaal kort van geheugen, fort geleden werd na de uitkomst van de verkeersveiligheidsenquete be paald dat zo snel mogelijk snelheidscontrole-apparatuur moest ■vorden aangeschaft. En nu maakt u neens een terugtrekkende bewe ging." Wethouder Barendregt wees zrop dat de verkeersveiligheid een gemeentelijke verantwoordelijkheid is. 3e politie is alleen uitvoerend orgaan. controle door de Engelse scheepvaar tinspectie was goedgekeurd, werd het contract getekend. In IJmuiden wordt het schip voor vertrek aange past aan de Engelse eisen. De kotter zal onder Engelse vlag gaan varen, maar krijgt een Nederlandse schipper aan boord. De vis zal hoofdzakelijk in Nederland aan wal worden gebracht. Rendabel De kotter wordt gebouwd bij Haak in Zaandam. Het schip krijgt een lengte van 41.20 meter en wordt 8.05 me ter breed. De Caterpillar-motoren staan garant voor tweeduizend paar denkrachten, het maximaal toegesta ne vermogen. „Qua vorm en afmeting is het schip zo rendabel mogelijk gebouwd. Dit is dè kotter waarmee we de komende jaren lonend kunnen vissen", aldus Nellie van der Vis. Voor „Vertrouwen TX 68 BV", zoals het visserijbedrijf van de familie Van der Vis heet, was de beslissing logisch. „Als visser moet je met je tijd meegaan. Ons be drijf draait goed. We hebben de afge- Vrijwel zeker zal in het komende voorjaar worden begonnen met het opspuiten van het Texelse strand tussen De Koog en paal 9. Hier zal totaal drie miljoen kubieke meter zand worden gesuppleerd, waardoor de natuur- en recreatiebe- langen in dit deel van de kuststrook niet langer door de zee worden be dreigd. Dat het genoemde kustgedeelte de hoogste prioriteit heeft, blijkt uit het werkschema van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het Provinci aal Overlegorgaan Kustverdediging Noordholland heeft over het schema zijn tevredenheid uitgesproken. Vol gens hetzelfde schema komt het strand ter hoogte van Eierland in 1994 voor suppletie in aanmerking en de rest van het strand in 1996. Op deze wijze wordt bereikt dat de kustlijn niet verder achteruit gaat. Het hoofd van de Dienstkring Texel Dominee Han Wilmink uit Oosterend is de man van die kelder. Hij bewaart daar niet alleen wijnen, maar weet ze ook bij allerlei gelegenheden met Bourgondisch plezier te drinken. Net zo makkelijk doet hij ook mee aan een triathlon of aan andere activitei ten die men niet verwacht van diena ren des woords. Moet kunnen lopen jaren flink geïnvesteerd in visquota. Nu we voldoende vangstrechten hebben werd het tijd om het verouderde schip te vervan gen." Het nieuwe vaartuig wordt uit sluitend ingericht voor de vangst van schol en tong. Het wordt betreurd dat de rederij de eerste helft van volgend jaar zonder schip zit, zodat tijdelijk niet kan wor den gevist. „Misschien dat we de vangstrechten kunnen verhuren." van Rijkswaterstaat, J. Reeder, gaat ervan uit dat de voor volgend jaar aangekondigde suppletie in elk geval doorgaat. Weliswaar moet ook het Ministerie van Verkeer en Waterstaat veel inleveren om de thans aan de gang zijnde bezuinigingsoperatie van de regering te laten slagen, maar en kele jaren geleden is afgesproken dat de voor kustverdediging benodigde gelden structureel beschikbaar zullen blijven. Het ophogen van het strand tussen De Koog en paal 9 is een grote ope ratie, die niet vóór het zomerseizoen voltooid kan zijn, ook al wordt on middellijk na het stormseizoen begon nen. In elk geval zal met strandexploitanten en andere belang hebbenden overleg worden gevoerd, zoals dat ook bij zandsuppleties in het recente verleden gebeurde. Defi nitieve besluiten over dit projekt zul len half december worden genomen. een lekkerbek die van kokkerellen houdt. Maar bij een goede maaltijd hoort ook een goed glas wijn, niet waar? Zijn vader dronk regelmatig een wijntje en wist er wat van, maar Han maakte er een hobby van. Hij las er veel over en raakte tijdens fietsvakanties in Frankrijk aan Franse wijn verslingerd. Met studievrienden placht hij onderlinge proeverijtjes te organiseren. Ook bouwde hij een voorraad op van interessante wijnen. Die bewaarde hij aanvankelijk in de klerenkast van zijn Amsterdamse stu dentenflat, later in een kelder bij een predikant in Amstelveen. Tot zijn spijt is zijn overigens riante pastorie bungalow aan de Ankerstraat niet voorzien van een kelder, zodat hij zijn collectie bewaart in de kelder van een bevriend gemeentelid in het cen trum van het dorp. Snobisme Han Wilmink vindt het jammer dat rond wijnen en kennis van wijn een sfeer van snobisme hangt. Sommige mensen willen maar wat graag laten blijken dat ze er wat van weten en praten over kleur, smaak en andere eigenschappen in termen waar een nuchtere leek weinig van begrijpt. „Veel mensen denken dat alleen dure wijnen de moeite waard zijn. Van dat soort snobisme moet ik weinig heb ben. Ik vind het gewoon leuk. Ik wijs er graag op dat een goede wijn ab soluut niet duur hoeft te zijn. In mijn studententijd was ik altijd op zoek naar mooie wijnen die toch betaal baar waren en eigenlijk is dat nog steeds zo. De allerduurste wijn die ik in mijn kelder heb kost wel een paar centen, maar ik heb ik diverse wijnen van een gulden of zeven en die vind ik minstens zo interessant. Vaak zijn die afkomstig uit minder bekende ge bieden. Juist daar zitten soms uitste kende maar onbekende wijnboeren, die het helemaal moeten hebben van kwaliteit omdat ze nog geen reputa tie hebben. Het seismisch onderzoek dat in op dracht van Elf Petroland werd uitge voerd in de Waddenzee bij Texel is afgerond. Het plan om dit onderzoek op het land tussen Oudeschild en Oosterend voort te zetten gaat niet door. Voor het onderzoek op zee was een aanlegvergunning nodig, die na tijdro vende verwarring en onduidelijkheid uiteindelijk werd afgegeven door de gemeente. Voor seismisch onderzoek op het land is geen aanlegvergunning nodig, maar uiteraard wel toestem ming van de grondeigenaar. Tussen Oosterend en Oudeschild liggen di verse natuurgebieden. Onderzoek daar gaf zoveel problemen, dat ervan is afgezien, zo liet Petroland het ge meentebestuur weten. De Muziek- en Dansschool houdt din- dag om 19.15 uur een voorspeeluur. Aan bod komen de volgende instru menten: piano, harp, koper, dwarsfluit en keyboard. De afdeling Welfare van het Rode Kruis houdt op woensdag haar na jaarsverkoop. Dit gebeurt tussen 9.00 en 12.00 uur in het Rode Kruisge- bouw aan de Jonkerstraat. toe dat het I moet wor- i vinden in zoetere wij- later ook leren en te onderscheiden. In het herkennen van wijnen is Wil mink tamelijk bedreven. Hij kan veel wijnen onderscheiden doordat hij zich smaak en reuk ook na jaren nog pre cies kan herinneren. Op de vrijgezel- lenavond voor zijn bruiloft lieten vrienden hem als vèrmaak geblind doekt 10 soorten wijn proeven. Van negen soorten noemde hij correct naam en herkomst. Bij de proeverij van volgende week zullen de deelnemers keus hebben uit zo'n 25 soorten, totaal honderd fles- Binnenkort richt de vrijwillige brand weer Texel een jeugdbrandweer op. Om te laten zien wat dat inhoudt wordt zaterdag een open dag gehou den. Belangstellende jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn vanaf 14.00 uur welkom in de kantine van ge meentewerken aan de Reyer Key- serstraat. Brandweercommandant Henk Groote opent zaterdagmiddag de bijeen komst, waarna A. van Spijker, com mandant van de jeugdbrandweer Haarlemmermeer, vertelt wat de jeugd daar zo al doet. Rond 14.30 uur geeft de jeugdbrand weer uit Heemstede een demonstra tie op de Slingerweg. Spelenderwijs laten deze junioren (leeftijd 12 tm 15 jaar) laten zien wat ze kunnen. De Slingerweg wordt hiervoor gedeelte lijk in een hindernisbaan veranderd. Om 15.00 uur komt de wat oudere jeugd uit de Haarlemmermeer aan bod. Na de demonstraties kan de jeugd vragen stellen en zich aanmel den. De Texelse brandweer is van plan be langstellende jeugd in twee groepen in te delen, van 12 t/m 14 en van 15 t/m 17 jaar. De groepen mogen niet groter worden dan tien personen. Als dit aantal wordt overschreden, komen volgende aanmeldingen op een wachtlijst te staan. Tegen het bestemmingsplan Oudeschild-Mieland dat een maand ter inzage heeft gelegen, zijn geen bezwaren ingediend. Het zal in de raadsvergadering van 8 december a.s. worden vastgesteld. Bij voorbaat wordt er rekening mee gehouden dat onteigenen van grond nodig zal zijn om het plan te kunnen uitvoeren. De procedure hiervoor wordt om practische redenen direct gestart, hoewel ernaar wordt gestreefd de grond langs minnelijke weg in handen te krijgen. Minder vlot gaat het met het bestemmingsplan Den Hoorn-'t Zou- teland. Daar zijn vijf bezwaren tegen ingebracht. B en W zullen daarover een oordeel geven, waarna de indie ners gelegenheid krijgen hun bezwaar toe te lichten tijdens de december- vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. sen. „Die zullen we niet allemaal leegdrinken, anders vrees ik dat de deelnemers vrijdag niet op hun werk kunnen verschijnen". De wijn is voor niets beschikbaar gesteld door Heisterkamp Wijnkopers in Ootmarsum, Slijterij Ger de Jong uit Oosterend, Slijterij De Wit en de Hema uit Den Burg. Heisterkamp kreeg vorig jaar de titel „Wijnkoper van het jaar" toebedeeld van een na tionale vakjury waarin onder meer de Nederlandse wijngoeroe Hubrecht Duijker zat. Onbekend Er is naar gestreefd om vooral wijnen uit minder bekende gebieden te bren gen. Zo komt Ger de Jong met een collectie Zuid-Afrikaanse wijnen, Cor de Wit heeft onder andere wijnen uit Chili, die in kwaliteit hun Franse soortgenoten vaak overtreffen. Ook de om zijn betaalbare en toch uitste kende wijnen welhaast beroemde He- ma komt met pionierswijnen. Wilmink zal tijdens de avond telkens twee of drie vergelijkbare wijnen een proef- ronde laten maken en er (begrijpelijk) commentaar bij geven. Er staat een Omdat een goede lichamelijke condi tie bij de brandweer voorop staat, wordt van de jeugd een sportkeuring door één van de huisartsen verlangd. In de toekomst is het de bedoeling de jeugdbrandweer te laten deelne men aan regionale en landelijke brandw eerwedstrijden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij John Sessink, tel. 10448. Met uitsluitend de handtekening van burgemeester Schipper onder een koopcontract tussen de gemoente en de Stichting Texels Museum, waarvan hij voorzitter is, wordt de stichting juridisch zelfstandig. Hoewel het museum al vanaf 1987 zelfstandig opereert, was de feitelijke overdracht van de gebouwen, die nu nog eigendom zijn van de gemeente, nog niet geregeld. Burgemeester Schipper, die zijn voorzitterschap van de stichting binnenkort zal beëindi gen, wil dat de verzelfstandiging nog dit jaar plaatsvindt. Bij de overdracht gaat het om de Oudheidkamer, het Maritiem- en Juttersmuseum en de onder- en bijgelegen grond van Eco- Mare. Met de transactie is een be drag van ƒ530.000,- gemoeid. De raadsleden gingen woensdagavond akkoord met het voorstel. De wens van beide partijen om de gebouwen om niet te verkopen en zo een aanzienlijk bedrag aan over drachtsbelasting, kadastraal recht en notariskosten te besparen, accepteer de de belastingdienst niet. Dit tot on vrede van Gerbrand Poster (Texels Belang). „De notaris heeft mij verze kerd dat er toch een mogelijkheid is om de overdrachtskosten te omzei len." Wethouder Terpstra (financiën) beloofde Poster advies in te winnen op het notariaat. De overdrachtskosten worden door de beide partijen gelijk gedragen. Ver der stelt de gemeente een bedrag be schikbaar om een stuk verontreinigde grond op het terrein van het Maritiem Museum te saneren. Het gaat om een kleine hoeveelheid vervuilde grond die inmiddels is afgevoerd. De totale kosten van de overdracht ko men daarmee op ƒ36.500,-. spuugbak, maar de mensen mogen de wijn ook gewoon doorslikken. Hapjes Er is ook wat te eten. Palingroker en vishandelaar Piet van der Star aarzel de geen moment toen hij van het goede doel hoorde en stelde garnalen en gerookte zalmforel beschikbaar. Ook Albert Heijn kwam met passen de lekkernijen over de brug, Goënga uit Den Hoorn zorgt voor lamsham en diverse paté's en bakkerij 't Gou den Boltje biedt bij de dessertwijn speciale taartjes aan. Flessen van de te proeven wijnen die „over" blijven, zullen tegen kostprijs te koop zijn, uiteraard ook ten bate van de Kenia-reis. Bij het ter perse gaan van de krant hadden zich voor de proeverij 28 mensen opgegeven. Er kunnen er maximaal 40 worden toegelaten. Aanmelding vóór 16 november bij do minee Wilmink, Ankerstraat 33, tele foon 18963. Bij geen gehoor kan ook nummer 18937 of 18480 worden ge beld. Mocht de belangstelling over stelpend zijn, dan zal een tweede proeverij worden gehouden. 3e gemeente voelt er niets voor om Je onlangs geplaatste parkeerauto maat op het terrein Vogelenzang in Je winterperiode buiten werking te nellen en daardoor gratis parkeren mogelijk te maken. Ondernemers in de buurt die daarom wadden gevraagd omdat er volgens ien omzetvermindering door ont stond, krijgen dus nul op het rekest. 3 en W vrezen dat het terrein anders i beslag wordt genomen door lang- sarkeerders die in de omgeving hun tagtaak hebben, terwijl het terrein t€doeld is voor kortparkeerders zoals "inkelend publiek. Voor het terrein bij Ja Elemert waar sinds kort ook een '^tomaat staat, ligt het volgens het tollege anders. Hier zal de automaat "de stille tijd wel buiten werking tijn. to VVD-voorstel van Erna Eelman is -gewezen. Zij wilde de beslissing *er uitbreiding van garage Rentenaar 10osterend tot aan de perceels- !fens uitstellen tot het bedrijf daad werkelijk gaat uitbreiden. Vorige keer bakten de stemmen over dit voor stel. Nu weer, wat betekent dat het s afgewezen. Hij vindt dat dat moet kunnen, want hij staat met beide voeten in deze tijd en ziet het Christendom niet al leen als een zaak van woorden maar vooral van daden. Wat hem betreft moeten christenen de handen uit de mouwen steken en bouwen aan de wereld. Het meest recente voorbeeld daarvan is het plan om in juli 1993 met een groep Texelse jongeren naar Kenia in Afrika te trekken om daar in een afgelegen arme streek schoollo kalen te bouwen. De organisatie daarvan is nagenoeg rond. De groep van 20 personen is definitief samen gesteld. Het benodigde geld is er echter nog niet. Dat wordt bijeenge bracht door bijdragen te vragen van personen en instanties maar vooral door het organiseren van winstgeven de activiteiten. Proeven Een van die activiteiten is de wijn proeverij die donderdagavond 19 no vember a.s. wordt gehouden in Rotisserie 't Kerckeplein in Ooster end, aanvang 20.00 uur. Het belooft leuk en interessant te worden, ook voor niet-wijnkenners die zoiets nooit hebben meegemaakt. Meedoen kost f30,- per persoon en dat hele bedrag komt ten goede van de Kenia-actie omdat er geen kosten tegenover staan. Diverse bedrijven hebben voor het goede doel wijnen en ingrediën ten voor hapjes beschikbaar gesteld. Han Wilmink koestert al sedert zijn jeugd een meer dan normale belang stelling voor wijnen. Hij was altijd al Dominee Han Wilmink in zijn wijnkelder. IFoto Harry de Graat) Een rooms priesterfeest op Hervormingsdag, een predikant die af- De predikant geeft wel scheid neemt op Allerheiligen-feest en nu is er ook nog een gere- drinken van wijn geieerc formeerde dominee die op een geheim adres in Oosterend een wijnkelder heeft. Wat is er met het Christendom op Texel aan de hand? Calvijn moet zich onderhand in zijn graf omdraaien. andere soorten te waarc den. De meeste menser het begin alleen de wat nen lekker en weten pa:

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7