WEEKEND RIMLACH T G Texelse verhalen door Willem Kikkert 7 BERICHT UIT DE RUIMTE Kijken naar de sterren, deel III iSim i De vervuiler(?) betaalt Wijnproeven in Smulpot Workshop over yoga en slapeloosheid Internationaal jazzoptreden in Twaalf Balcken HORSZEL Ons Texelse rookworst valt in de prijzen TEXELAARTJES VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 PAGINA 9 „Texelse verhalen" is de eenvoudige titel van het boek dat morgenmid dag bij boekhandel Nauta aan den volke zal worden gepresenteerd. De kersverse auteur is Willem Kikkert, bekend van de Kinderboerderij „De Mient" uit Den Hoorn. Voor de liefhebbers zal de schrijver zijn werk toelichten en signeren. Tijdens deze feestelijke middag zal Gert Coevert de schrijver moreel ondersteunen en met zijn drankjes een toast uitbrengen op deze verrijking van de literatuur van eigen bodem. Vanaf zaterdagmiddag 14.00 uur kan men het fraaie, ouderwets degelijk ge bonden 100 pagina's tellende boekwerk aanschaffen. De inhoud bevat een zestiental Texelse vertellingen. Willem Kikkert maakte op verzoek van de uitge ver bij elk verhaal een bijpassende, in houtskool uitgevoerde illustratie. Taal kundig werd hij door dochter Kitty ter zijde gestaan. De eerste oplage is duizend exemplaren en de prijs is f24,95. ANEKDOTES Honderden namen, verhalen, gezegden en beschrijvingen hoorde hij in z'n jeugd. Lang niet alles leende zich voor een verhaal. In het voorwoord rept de schrijver over anekdotes die om een aanvulling vroegen, hetzij romantisch, komisch of realistisch. Zo zijn de zestien verhalen ontstaan, door de volksmond gevormd, rond een waarge beurde kern. De historische waarde is niet relevant. Namen zijn met opzet vaag gehouden. Het is meer een terug gang naar de avonden van weleer, waar bij de schrijver in z'n jeugdjaren stof voor de verhalen opdeed. Een zater dagavondritueel, omgeven door koffie- geur en tabakswalm. In de keuken kwam Gijs, de oude landarbeider z'n loon halen. En Willem luisterde adem loos naar de vertellende Gijs, die de he te koffie uit het kopje op het schoteltje goot en dat behoedzaam naar zijn mond bracht, waaronder de kin altijd wat trilde. LIEFHEBBERIJ Het eerste verhaal schreef Kikkert twin tig jaar geleden. Uit liefhebberij om naast de drukke werkzaamheden op de boerderij iets ontspannends te doen. „Ik kwam wel dr'es voor het voetlicht in het dorp met een verhaal en de mensen vonden het wel aardig". Ooit zat toneelvereniging „De Vrien denkring" met de handen in het haar. Men kon de toegezegde twintig minu ten bij de opening van het Dorpshuis niet opvullen door omstandigheden. Goede raad was duur en Willem bood in een opwelling aan een verhaal voor te lezen. Het sloeg aan en diezelfde avond nodigde Gijs Oskam hem uit voor de „Dubbele van Sion". Daar las hij wederom een verhaal en daarna re gende het invitaties. Noodge dwongen moest hij z'n repertoir uitbrei den. „Je kan niet steeds met dezelfde verhaaltjes aankomen!" Door deze stok achter de deur kwamen er steeds meer verhalen, waarvan één zelfs volledig op rijm. Willem: „Op een dag verscheen een meneer van de NCRV die bezig was met een serie volksverhalen uit de hele we reld. Hij nodigde me uit mee te wer ken." Met hernieuwde ijver nam hij de pen ter hand en vervolmaakte zijn ver tellingen. Uiteindelijk hoorde hij niets meer van de NCRV. „Waarschijnlijk zat ik er niet genoeg achterheen. Tot ver driet van de kinderen is hun vader dan ook geen TV-ster geworden", grinnikt de auteur. DORPSCOMMISSIE Maar er lag nu wel een manuscript in de kast ep Jaap Lap - voormalig voorzitter van de dorpscommissie - kwam langs en sprak: „Nou moeten die verhalen van jou maar es naar Dordrecht!" Dit naar aanleiding van de succesvolle uitgave van Anneke Paagmans „Kroniek van Den Hoorn" waarbij de dorpscommis sie een actieve rol speelde. Aldus wer den de verhalen aangeboden aan uitgeverij Drechtwerk in Dordrecht. „Anders was er nog niks van terecht ge komen", zegt Willem. „Ik ben niet zo'n initiatiefnemer". De uitgeverij is een soort sociale werk plaats zonder winstoogmerk. Er werken wel veertig mensen. De contacten ver liepen buitengewoon plezierig. Inhou delijk werd praktisch niets gewijzigd. Zowel van binnen als van buiten ademt het in donkergroen linnen uitgevoerde boek een typisch Texelse sfeer. De ver halen zijn voor jong en oud prettig lees baar in een aangenaam lettertype. „Daan Welboren regelt de verspreiding van het boek op Texel", aldus Willem die gelukkig is met alle hulp die hij kreeg bij de totstandkoming van het boek. De leuke verhalen zijn een aan winst voor de liefhebbers van specifieke Texelse uitgaven en vanaf morgenmid dag te koop in alle Texelse boekhandels. SIEME VAN HERT Tot slot leest hij ons voor uit eigen werk. Op een geheel eigen wijze verhaalt hij over de dorpsgek Sieme van Hert, hoofdpersoon in het verhaal „Noord waarts". Sieme bewoonde met zijn zuster Antje een huisje tegenover het Gesticht van Weldadigheid, een onder komen dat nogal wat vreemde vogels herbergde en zijn gedrag was af en toe van dien aard dat hem een verhuizing naar de overzijde werd aanbevolen. Lange beschrijvende volzinnen, doorspekt met typisch Texelse uitspra ken. Niemand kan ze waarschijnlijk beeldender voorlezen dan de wel bespraakte auteur zelf. Hij zorgde er voor dat de van generatie op generatie doorvertelde verhalen niet verloren gaan. De komende winter zal menige Texelaar genieten van de smeuige verha len, wellicht omgeven door koffiegeur en tabakswalm. Door w. w. Door Cees Ribbens In de vorige twee stukjes hebben we ons bezig gehouden met lenzenkijkers in de meest simpele vorm, namelijk met twee enkelvoudige lenzen. In wer kelijkheid is een sterrekijker iets inge wikkelder. Het objektief is samenge steld uit tenminste twee lenzen van ver schillende soorten glas en het oculair is opgebouwd uit tenminste twee maar soms zelfs uit vijf lensjes. En dat alles is nodig om een zo scherp mogelijk beeld te krijgen over een zo breed mogelijk gezichtsveld, (zie fig. A) Dat lukt tegenwoordig allemaal uitste kend voor kijkers van een bescheiden formaat. Maar als we echt grote telesko- pen willen bouwen komen we in de problemen. Het is namelijk uiterst moeilijk om grote schijven glas te ver vaardigen die volkomen homogeen zijn, vrij van slieren en luchtbelletjes. Verder wordt een grote lens al gauw te dik (gaat dan duidelijk teveel licht ab sorberen) en te zwaar, waardoor hij on der het eigen gewicht gaat vervormen. Bovendien is de lengte van een lenzen- teleskoop altijd groot in verhouding tot zijn doorsnede, omdat het anders niet mogelijk is het gewenste scherpe beeld te krijgen. De grens werd wel bereikt met de teles- koop van Yerkes (USA), gebouwd in 1897. De lens heeft daar een diameter van 102 cm, de lengte van de kijker be draagt 20 meter. Het monster van Parijs met zijn objek tief van 140 cm, waarover we de vorige keer vertelden, kunnen we buiten be schouwing laten; deze kijker was vast opgesteld en is nooit voor serieus ster renkundig onderzoek gebruikt. MET SPIEGELS Een oplossing voor deze problemen biedt de spiegelkijker. Het objektief bestaat hierbij uit een holle spiegel die het invallende licht van een ster weer kaatst en in één punt (schijfje) samen brengt. Om dat netjes voor elkaar te krijgen moet de uitholling van zo'n spiegel overigens niet bolvormig zijn maar parabolisch. Dat lijkt ingewikkel der dan het is. Een handig persoon met veel geduld kan zelf zo'n spiegel slij pen, wat dan ook door veel amateu rastronomen wordt gedaan. Nu wordt het licht van een ster door een spiegel teruggekaatst in de richting waaruit het is gekomen. Het beeldje kunnen we dus niet direkt met een ocu- ZO MIEM de toerictebelrstwT) ft OOK WEER E.EÏFIALP, P'ttka/ lair bekijken want dan zitten we onszelf in de weg. Er komt een hulpspiegel aan te pas om dit probleem op te lossen. Dat kan nog op verschillende manieren. IN SOORTEN De eenvoudigste is de oplossing van Newton. Hier wordt een kleine vlakke spiegel gebruikt die het beeld buiten de kijkerbuis kaatst (zie fig. B). Bij de zelf- bouwteleskopen is dit het meest voor komende type. Iets ingewikkelder is de oplossing van Cassegrain. De hulpspiegel heeft hier een zogenaamde hyperbolische vorm en kaatst het licht terug, door een gat in de hoofdspiegel. Het oculair bevindt zich dus op dezelfde plaats als bij een lenzenkijker (zie fig C). Een voordeel van dit type is dat het kor ter kan worden gemaakt dan een New- tonkijker. De tegenwoordige grote professionele teleskopen zijn allemaal volgens dit principe gebouwd. Een nadeel van alle spiegelkijkers is dat het beeldveld waarin de sterren haar scherp worden afgebeeld vrij klein is, naar de rand toe ontstaan storende beeldfouten. HEEL BIJZONDER Een geniale oplossing werd in 1930 be dacht door Schmidt. De hoofdspiegel is in zijn kijker zuiver bolvormig. De beeldfouten die daardoor ontstaan wor den echter gekorrigeerd door het licht eerst door een dunne lens met een heel speciale vorm te laten vallen (zie fig. D). Het bleek mogelijk, zelfs bij een zeer korte bouw van het instrument, een scherp beeldveld te krijgen van maar liefst 12 graden doorsnee. Dat is erg veel als we het vergelijken met de andere spiegelkijkers, waar het zelden meer is dan een kwart graad. Dat maakt dit ap paraat dus uitermate geschikt als foto toestel, wat het in feite ook is. De fotografische plaat bevindt zich bij f. Een aantal Schmidt-camera's van groot formaat (spiegeldiameter tot twee me ter), is dan ook in gebruik bij sterren wachten om de sterrenhemel fotografisch in kaart te brengen. Zoals gezegd, dit instrument is geen echte teleskoop. De bouw is te kort om het beeld buiten de buis te krijgen en het daar met een oculair te bekijken. Maar er zijn wel varianten bedacht die gebruik maken van het principe en waarbij het wél mogelijk is ze als kijker te gebruiken. De zogenaamde Schmidt- Cassegrain-teleskoop wordt tegenwoor dig door veel amateurastronomen ge bruikt (zie fig. E). Het type is in de handel met spiegels tot 35 cm diameter (prijs: f36.000,—). Er rest ons nog een speciale kijker onder de loupe te nemen die zelden als sterre kijker wordt herkend, maar het wel de gelijk is. Daarover de volgende keer. Wijn liefhebbers kijken reikhalzend uit naar de derde donderdag in november, wanneer de Beaujolais Primeur wordt vrijgegeven. De jonge modewijn, die volgens een speciaal gistingsprocedé is bereid, is dan voldoende gerijpt om te drinken. „Het fruitige bouquet springt haast je glas uit", aldus Piet Huizinga van Herbergh De Smulpot, die 19 no vember alweer voor het vijfde jaar een „Beaujolais Primeur Avond" houdt. Hij nodigt liefhebbers uit om tegen een aangepast prijsje onder het genot van een hapje van zijn collectie primeurwij nen te proeven en vooral te drinken. De Bourgondische avond, waarvoor altijd veel animo is, begint om 20.00 uur. Op gave bij De Smulpot. Zaterdag 21 november wordt in Den Burg een Workshop gehouden over de behandeling van slapeloosheid en slaapproblemen met eenvoudige Oki Do Yoga oefeningen. Deze oefeningen zijn er op gericht om spanning in de schouders, nek, borstkas en buik te ver minderen en om het bekken losser te maken. Daarnaast worden slaapbevor- derende oefeningen behandeld en de invloed van voedingsmiddelen op het slapen aangekaart. De relatie tussen de hersenen en het slapen wordt bespro ken en speciale kruidenthee en eenvou dige huis-, tuin- en keukentips komen aan bod. Het is niet noodzakelijk erva ring te hebben met yoga-oefeningen. Deze dag wordt gehouden in het Spiri tueel Centrum, Weverstraat 54 te Den Burg van 9.30 uur tot 16.00 uur. Het is noodzakelijk tevoren aan te melden. Vanaf 9.00 uur is de zaal open om in te tekenen en kennis te maken. De kosten bedragen voor de hele dag f75,— inclu sief kruidenthee, granenkoffie en koek van natuurlijke ingrediënten. Inlichtin gen: Paul van Mierlo, telefoon 02220 - 19706. Jazzvioliste Luluk Purwanto, afgestu deerd aan de conservatoria van Sydney (Australië) en Yogyakarta (Indonesië) treedt zondagmiddag op met The Hels- dingen trio in De Twaalf Balcken. Het begint om 15.00 uur en de entree be draagt f5,-. De vier musici hebben allen een andere nationaliteit. Luluk heeft optredens ach ter de rug over de hele wereld. Zij heeft onder andere met de superband van Bil ly Cobham op het podium gestaan. De violiste is getrouwd met pianist René van Helsdingen. In 1986 begon ze sa men met hem te musiceren voor pu bliek. De Australische bassiste Belinda Moody werd toegevoegd aan het gezel schap evenals de Amerikaanse drum mer Donald Dean. Tesamen speelt het viertal een gewaag de en provocerende mix van stijlen en sferen die voortkomen uit hun verschil lende achtergronden en tradities. Het optreden duurt ongeveer drie uur. 4 Nauwelijks heb je in de krant gele zen dat niét het reinigingsrecht, maar wel de toeristenbelasting wordt verhoogd tot - je geloof* je eigen ogen niet- Tl,20, of daar rijdt een felgele vuilnisauto voorbij! Aan de zijkant vrolijk beschilderd met halve zonnen en rimpeloos blauw water. Het geheel bekroond met de gebiedende leus „Houdt". Gebie dende wijs meervoud („houdt") is allang uit de tijd. En dan „ons" eiland, over wie gaat datOns Tes- selaars, Nederlanders, toeristen Wordt hier bedoeld dat een ander óns eiland moet schoonhouden „Houd uw eiland schoon" is cor rect want, van een schoon eiland houdt toch iedereen! Maar wie be taalt datWie het minst vervuilt be taalt relatief het meest. Onze (of is het nu „uw") gasten offeren straks een kwartje meer toeristenbe lasting, slikken of stikken. Gaat dat geld dan net als vroeger in een spe ciaal recreatiepotje voor duidelijk aantoonbare voorzieningen, want dat is nog te verkopen of.... De krapste meerderheid van de raad schiep met deze verhoging een fi nanciële meevaller, die men me teen begon uit te geven. Een twijfelachtige bijdrage voor de Texel promotie of is het hun manier om ons, pardon uw eiland schoon te houden.... Horszei De vleeswaren van Slagerij Joop Schip horst uit Den Burg zijn op recente va kwedstrijden in de smaak gevallen. Op de beurs Arnhem Rookworststad kende een jury voor de inzending van Schip horst tweemaal een tweede prijs toe. Op een vakbeurs op 2 en 3 november in Amsterdam triomfeerde de slager op nieuw. De jury, bestaande uit vakgeno ten en docenten, bekroonde de rookworst van de Texelaar met goud. Zijn osseworst kwam voor een ereprijs in aanmerking. Schiphorst opende een jaar geleden zijn zaak in de Waal- derstraat. „Het is leuk om mee te doen omdat je kunt laten zien waarin we ons onderscheiden." Hij betrekt zijn vlees, dat hij eigenhandig slacht, van één Texelse agrariër (Boersen uit 't Noor den). „Absoluut hormoonvrij, zet dat er maar bij." De Texelse Courant van vrijdag is altijd leuker dan die van dinsdag omdat je er meer de tijd voor neemt. Eerst even de koppen van de voorpagina doorne men, maar dan snel naar de Texelaartjes. Die gaan bij mij zelfs voor de familie berichten. Kleine korte verhalen zijn het. „Te koop: een houtkachel, diverse thermopaneramen en grasmaaier met zitkarretje". De situatie thuis is duidelijk. Als je gaat isoleren heb je die kachel niet meer nodig. Dan hoef je geen hout te hakken, krijgt te weinig lichaamsbeweging en dan zegt moeder: „je komt maar met je luie reet van dat maaiertje af". Zo'n zelfde situatie, waar de heer des huizes tot grotere aktiviteit wordt aangespoord, heeft zich afgespeeld tussen twee aparte advertenties. Er zitten tien andere tussen, maar ik heb ze wel door. De ene zegt: „te koop, Marklin treinset met extra toebehoren". De andere: „te koop gevraagd: hometrainer". Een eindje verder lees ik het noodlot van een mannenkoorlid, die door zijn lage stem altijd bij de bassen achteraan moet staan. Hij kan dan de dirigent niet zien en evenmin het bewonderende publiek. Een tijd lang nam hij een stoof mee naar de repetities, maar dat stond bij optre dens zo knullig, dat hij besloot de Heer verder zingend te loven op hoge hak ken. Een Texelaartje vertelt het drama: „Wie heeft er afgelopen zaterdag uit de Koninghal plastic zak met inhoud meegenomenKerkmuziek, bloknoot en een paar donkerrode damesschoenen." D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9