Cfroen "ZwartsJexels in het karL, lan Koolhof; boeren meer jebaat bij appartementen 1 2.500 kuub zand nodig voor herstel Redoute Namen commissieleden Rondje deels bekend Redoute nog maand afgesloten Seen vrachtverkeer n Hogeberggebied ndernemers tegen upermarkten op ledrijventerrein Zie ginds komt de stoomboot. Texelaar (54) in voorarrest wegens ontucht mmm Bar gezellig op sportdag Koger horeca personeel Burgemeester bemant stand visvakbeurs TVO gaat nieuwe leden werven Diefstal radio VmI schade door inbraken mJKtifcKIUHl 1ö btKI tMBtH l«87 - NH 10734 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 yoor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus H, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per halfjaar; 71,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel <i bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 06-52983748. Redactie buiten yerktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon |2220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 aadsiid Jan Koolhof is voor- r van een maximum van vijf :en of toercaravans per boere- maar wil tevens de mogelijk- leid bieden om twee van deze enten te vervangen door twee ap partementen binnen het hoofdge- ouw. Zijn argument is dat ppartementen die het hele jaar ver- luurd kunnen worden, voor de boer lucratiever zijn dan tenten. [ooihof kwam met dit voorstel in de raensdag gehouden vergadering van Ie raadscommissie voor ruimtelijk en luisvestingsbeleid, waar het kampe- sn bij de boer een der gesprekson- erwerpen was. Koolhof vertelde dat ijn idee te maken had met een meer lalistischer benadering van het on- lerwerp. Tot dusver is het kamperen de boer verdedigd door erop te vijzen dat het publiek er zo'n be- oefte aan heeft. Ook zou het bijdra- |en aan meer begrip bij stedelingen oor de boerenproblematiek. Dat is ngetwijfeld waar, maar de belang- jkste drijfveer voor boeren om asten op hun erf toe te laten is na- jurlijk dat het welkome bijverdienste Die drijfveer wordt sterker nu veel leren het moeilijker krijgen. Wonen (ooihof wil dat deze appartementen ^lleen worden toegelaten op echte loerderijen, dus A-blokken en zoda- otdat de Redoute klaar is, is het terboden voor vrachtverkeer om via et Hogeberg-gebied naar Oude- child te rijden. Deze maatregel is enomen om te voorkomen dat de ermen worden stukgereden. De rachtwagens worden omgeleid via )en Burg. Er wordt wel eens gedacht dat wij lezig zijn met autootje pesten, maar is het niet", legt Jan Frederici van gemeentelijke afdeling Civiele ichniek uit. Er wordt door vrachtrij ers vaak gebruik gemaakt van een luiproute naar Oudeschild. Omdat de rond overal erg nat is, worden bij itwijkmanoeuvres bermen stukgere- en. Frederici: „En dat is nog niet et ergste. Door de slappe onder- ïond gaan ook de wegkanten stuk." Ie maatregel geldt tot de Redoute laar is. Dat is vermoedelijk over vier reken. linkels in het dorp, handel en nijver- aan de buitenkant. Ondernemer- ïganisatie TVO nam gisteravond dens de jaarvergadering na een dis- issie dit standpunt in. TVO ver- erpt daarmee bestaande plannen n levensmiddelenbedrijven (zoals re- mtelijk Aldi) naar een bedrijventer- in te verplaatsen. VO-lid Jook Nauta verwoordde het (machtig. „We moeten uitgaan van meest wenselijke situatie", do- ierde de oud-wethouder. „Wat je nu :hter ziet is dat wordt uitgegaan in de situaties op de bedrijventerrei- Het verleggen van de grenzen iar dreigt tot norm te worden ver- iven. Gezien alle voorbeelden zijn e te ver gegaan. Ons streven moet (richt zijn op een sterk winkelge- Verwijdering van zaken houdt (n verzwakking van de structuur in. onclusie: niet aan uitzonderingen iginnen, tenzij er zéér zwaarwegen- argumenten voor zijn." IM-ADVERTENTIE tSRKSTRAAT.BOULEVARD Hofleverancier van Sint Nicolaas. nig worden uitgevoerd dat er aan de buitenkant weinig van te merken is. Zou het bedrijf worden opgeheven, dan zouden de appartementen niet langer voor recreatie mogen worden gebruikt maar wel voor permanente bewoning. Vooral dat laatste levert nogal wat planologische haken en ogen op, zo dat het zeer de vraag is of het colle ge dit voorstel zal overnemen. Want het zou betekenen dat het wonen in het buitengebied, dat volgens huidige visie zoveel mogelijk beperkt moet worden, toch op vrij grote schaal om zich heen zou grijpen. Dat leidt tot „dichtslibben" van het buitengebied. Er zijn ook andere problemen. Het maken van een appartement met een kwaliteit die tegenwoordig wordt ge vraagd, is naar verhouding kostbaar, zodat het rendement wel eens min der aantrekkelijk kon zijn. Onverwacht Het voorstel viel in elk geval nogal koud op het dak bij voorzitter wethouder Klaas Barendregt. Die wil de wel eens weten hoe de andere commissieleden erover dachten. Jan van Asselt reageerde instemmend. Wat hem betreft konden naast de twee appartementen evengoed nog vijf tenten per erf worden toege staan. Cor Kuip (Texels Belang) had nog geen oordeel en wilde er eerst over praten met de rest van zijn frac tie. Niet doen Jaap Vlaming (Groen Links) was te gen, mede omdat de kans op over- Lees verder pagina 5 Een Texelaar heeft tegenover de poli tie deels bekend in de afgelopen vijf jaar ontuchtige handelingen te heb ben gepleegd met vijf meisjes van 4 tot 15 jaar. De kinderen komen uit de kennissenkring van de man. Voor hen is professionele hulp inge schakeld. De zaak kwam aan hét rollen toen de Texelaar in december '91 werd ver hoord door de Texelse politie in ver band met een soortgelijk delict. In de loop van dit jaar kwamen meer aan giften binnen tegen de man. In sa menwerking met de afdeling Jeugd- en Zedenzaken werden deze onder zocht. Op 27 oktober heeft de politie de Texelaar aangehouden. Hoewel hij niet alle gevallen bekende, werd uit het onderzoek duidelijk dat het om vijf gevallen ging. De man zit in voor arrest. s» Overdracht dorpshuis De Waal inzet overleg s>» Fijnproevers testen whisky-verzameling Kompas Hoogerheide vindt plan- Zouteland overbodig w Gedeputeerde Tielrooij; relatienota bespreekbaar w Wethouder Barendregt boos op collegepartners Assielzoekers druppelen langzaam binnen s»TC3 - Burgemeesters vrouwen klappen uit de school Medewerkers uit de natte-horeca in De Koog moesten vrijdag alle zeilen bijzetten om een droog pak te houden. Horecapersoneel uit De Koog ging op een sportdag die vrijdag werd ge houden geen zee te hoog. In en rond sport- en evenementenhal 't Stappeland bonden medewerkers van vier Koger horecazaken, twee Helderse en een Amsterdams café de sportieve strijd aan. Winnaar werd de ploeg van Odeklonje uit de marinestad die met één punt café Le Berry de baas bleef. De sportdag op vrijdag de dertiende is inmiddels een traditie, ooit bedacht door horecaman Cees Schoenmaker uit Den Helder en die nu voor het eerst op Texel wordt gehouden. De zeskamp stond onder leiding van Klaas Blaak van Texel Actief en sporthal-exploitant Nico Erwich. Blaak: „Dit is weer eens-iets anders en voor Texel Actief een mooie gele genheid buiten het seizoen iets te doen." De opdrachten vereisten van het be dienend personeel behalve lichaams kracht het nodige denkwerk. Hoewel Burgemeester Schipper zal tijdens de Visserijvakbeurs die van 24 tot en met 28 november wordt gehouden in Ahoy te Rotterdam, een gezamenlijke stand van de vissershavens Wierin- gen, Den Helder en Texel bemannen. Dit in navolging van zijn Helderse col lega.- Na uitvoerig bodemonderzoek heeft de gemeente besloten 2.500 kubie ke meter zand te gebruiken om de verzakking in de Redoute tot staan te brengen. Maandag begint de uit voerder met het weghalen van de slappe grond uit het water bij Ceres en het verstevigen van het talud. De werkzaamheden zullen vier a vijf we ken in beslag nemen. Tot die tijd blijft de Redoute afgesloten. De verzakking, die te wijten is aan de slappe ondergrond ter hoogte van Ceres, kwam aan het licht toen de reconstructiewerkzaamheden van de Redoute in het eindstadium verkeer den. Na grondmechanisch onderzoek is de gemeente afgestapt van het plan om lichtere tempexblokken .on der de weg te plaatsen. „Ondanks het geringe gewicht bestaat even goed de kans op inklinking van de ondergrond", aldus Cor Achterberg van de afdeling civiele techniek. Besloten is nu de slappe grond naast de weg tot een diepte van vijf meter weg te graven. Om het evenwicht in de ondergrond niet te verstoren gaat men omzichtig te werk en wordt elke schep afgevoerde modder aangevuld met zand. Om tegendruk te geven aan de dieper gelegen modderlaag wordt het talud over een weglengte van veertig meter een stuk breder en minder steil. Het aangrenzende water wordt daardoor zo'n vier meter smal ler, maar volgens Achterberg hebben de werkgroep Landschapszorg en het waterschap Texel geen bezwaar te gen deze maatregel. Bestraten Omdat het wegdek ondertussen is verzakt, wordt een deel het beton verwijderd. De verwachting is dat de bovengrond door de druk van het verkeer de komende tijd nog iets zal verzakken, zodat besloten is de weg over een lengte van veertig meter aan één kant te bestraten. Over on geveer een half jaar worden deze ste nen vervangen door beton. Het staat nog niet vast waarheen de modder (1000 1500 kubieke me ter), zal worden afgevoerd. Het zand wordt waarschijnlijk aangevoerd uit bestaande putten op het eiland. binnen in de hal een gezellig drukte heerste, lag het zwaartpunt van het programma buiten. Het korps mari niers had enkele oefeningen voorbe reid. Een legertruck van vier ton moest door de teams zo snel moge lijk worden voortgetrokken. Op de oever van de aangrenzende vijver la gen zeven rubberboten klaar voor de strijdende ploegen. Tot ieders verba zing volbrachten de natte horecamen- sen de boottocht me.t een droog pak. De laatste programma-onderdelen speelden zich af in horecazaken in De Koog. Spectaculair was de karaoke-wedstrijd in café de Kuip, dat komend weekend het tienjarig be staan herdenkt. Het stemgeluid van Edgard Kikkert deed de andere Texe laars verstommen. Commentaar van één van de deelnemers: „Bar gezellig hè, deze sportdag." Uitslag: 1. Odeklonje (134 punten), 2. Le Ber ry (133), 3. De Beerekuil (125). Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) wil het ledental uitbrei den om zo een breder draagvlak te krijgen voor de belangenbehartiging van het bedrijfsleven. De leden gin gen gisteravond tijdens de jaarverga dering in het Eierlandse Huis akkoord met het houden van een wervingsactie. Doel is het totaal op te krikken van 180 naar 250 leden. Hoe de actie gestalte krijgt, is nog niet duidelijk. Voorzitter Ko Vinke op perde dat elk TVO-lid collega ondernemers uit de kennissenkring die nog geen lid zijn over de streep te trekken. Eerst wordt gemikt op de genen die geen TVO-lid zijn, maar wél de jaarlijkse bijdrage voor de Stichting VVV Texel Promotie vol- doen en/of certificaten voor het nieu we VVV-kantoor hebben gekocht. Lid Jook Nauta betwijfelde of deze benaderingswijze effect sorteert. „Moreel is het zo dat elke onderne mer lid van TVO moet zijn. Degenen die nog niet zijn aangesloten, moeten dus worden overtuigd. Recente ont wikkelingen geven aan waar TVO voor staat en dat er resultaat wordt geboekt. We hebben dus goede en zakelijke argumenten om de anderen over de drempel te helpen." Vers in het geheugen liggen onder meer de inzet van TVO voor meer service en een lager tarief inzake het ophalen van bedrijfsafval. Mogelijk zullen deze „wapenfeiten" in een per soonlijk gerichte brief bij de niet- leden onder ogen worden gebracht. Om professioneler te kunnen werken is tevens verhoging van de contribu tie noodzakelijk. De vergadering stemde gisteravond in met een stij ging van 750,- voor komend jaar. Uit een auto, die te koop stond op het terrein van een garage in Den Burg, is een radiocassetterecorder van het merk Yoko gestolen. De waarde bedraagt ongeveer 7150,-. De dief heeft het slot van de auto ge forceerd. Na het opstappen van de halve com missie enkele weken geleden lijkt het organisatiecomité van de Ronde om Texel weer vorm te krijgen. Op vallend is dat drie leden van het stichtingsbestuur, waarmee de ver dwenen commissieleden een conflict hadden, nu zitting hebben genomen in de nieuwe commissie. Voor de po sitie van voorzitter is nog niemand aangesteld. Edwin Lodder, die zowel in de oude commissie als het stichtingsbestuur zat, bekleedt liefst drie functies. Naast wedstrijdleider en vice- voorzitter is hij ook lid van de spon sorcommissie. Voorzitter Sidny van Zon van de stichting wordt verant woordelijk voor de coördinatie op het strand. Bestuurslid Herman Boks zal het transport gaan regelen samen met nieuwkomer Jaap Kreeft. Volgens woordvoerster Joke de Boer, die de public relations gedeeltelijk voor rekening neemt, is deze vermen ging van stichtingsbestuur en ronde commissie geen noodsprong. „Deze integratie is altijd al de bedoeling ge weest. Het staat in ons beleidsplan. Ook als de vorige commissie in tact was gebleven, zou elk commissielid vanuit het stichtingsbestuur een per soon ter ondersteuning hebben ge kregen." Dubbel Dat de controlerende taak van het stichtingsbestuur hiermee niet meer geloofwaardig zou zijn omdat drie van de maximaal vijf bestuursleden nu ook in de commissie zitten, wordt door Joke de Boer bestreden. Zij wijst erop dat in het verleden al va ker van dubbele functies in stichting en commissie sprake is geweest en dat dit niet tot problemen hoefde te leiden. Verder licht de p.r.-vrouw toe dat Edwin Lodder tijdelijk als voorzit ter fungeert. Zijn plaats in de spon- sorcomissie is logisch, omdat hij veel contacten met sponsors heeft. Lodder wordt in die taak gesteund door nieuw commissielid Karin Zijm, die zich zal richten op het financiële gedeelte. Zij heeft tevens de taak van penningmeester op zich genomen. Nummer zeven Een andere nieuwe naam is die van Bo Beekman uit Leiden. Deze zeilen de journalist wordt verantwoordelijk voor de p.r. van het Rondje en is Bij twee inbraken in bedrijfspanden aan de Wilhelminalaan en de Waal- derstraat is veel schade ontstaan. De daders hebben op grove wijze ramen en deuren geforceerd. Kennelijk wa ren de inbrekers uit op geld, want er wordt niets uit de bedrijven vermist. Ook is ingebroken in een woning in dezelfde buurt. Hierbij zijn de dieven voorzichtiger te werk gegaan, want er was geen schade. Wel worden en kele kleine goederen vermist. daarmee de vervanger van Wop Rienks, die onlangs als commissielid nummer zeven voor de eer bedankte. Joke de Boer meent dat Rienks zich nog op de situatie beraadt, maar zelf laat Rienks een beslist „neen" horen. Ondanks twee drukke banen was hij in de organisatie gestapt, omdat het Rondje hem boeit en er leuke men sen in de commissie zaten. De sfeer na de halvering van de commissie deed hem echter besluiten zijn biezen te pakken. „Bo Beekman is een goe de kennis van me, dus als het zo uit komt ben ik best wel bereid om hem een beetje te helpen. Maar er is geen sprake van dat ik weer in de organi satie zal meedraaien." Voorzitter Naast Lodder zijn in het organisatie comité overgebleven Liesbeth Ooster hagen (inschrijvingen), Jan van der Meer (veiligheid) en Anja van der Meer (fourage). Voor het secretariaat, een functie die al langere tijd vakant is, wordt nog iemand gezocht. Moge lijk zal tijdens een commissievergade ring komende vrijdag al een nieuwe voorzitter worden gekozen. Dat be treft geen tijdelijke aanstelling, maar iemand die voor tenminste enkele ja ren het gezicht van de Ronde zal zijn. Het is nog niet zeker of iemand uit eigen gelederen naar voren wordt ge schoven, of dat een voorzitter van buitenaf wordt aangetrokken. De post EHBO is opgeheven en bij veiligheid ondergebracht. Coördinatie tent is eveneens geschrapt. Het stichtingsbestuur wil deze taak uit besteden aan een professionele orga nisatie c.q. sponsor. Eerst is echter overleg met de gemeente nodig, omdat het gemeentebestuur geen voorstan der is van verdere commercialisering van de Ronde om Texel. Te gek Volgens Joke de Boer zijn de vooruit zichten voor het Rondje in 1993 rooskleurig. „We zijn allemaal ge schrokken van wat gebeurd is, maar nu beschikken we weer over een te gek organisatieteam. ledereen is hartstikke enthousiast en vol ideeën." De zestiende catamaranrace zal wor den gevaren op zaterdag 12 juni. IM-ADVERTENTIE TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1