Zouteland-plan volgens Hoogerheide overbodig Goedheiligman ook in de buitendorpen Collegepartijen praten woensdag over beleid Voor het weekend van 21 en 22 november Kerkdiensten zondag 22 november DEK treedt op met Visserskoor Sinterklaas Den Burg Gaaskassen: 300 rr>2 per bedrijf genoeg? Sinterklaas Den Hoorn in VVD: andere aanpak toeristenbelasting PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJ VRIJDAG 20 NOVEMBER 19 Th. Hoogerheide uit Den Hoorn vindt de door de gemeente ont worpen uitbreiding van het dorp in zuidelijke richting volslagen overbodig. Aldus blijkt uit het bezwaar dat hij heeft ingediend tegen het bestemmingsplan 't Zouteland dat onlangs ter visie heeft gelegen en dat binnenkort ter vaststelling aan de gemeen teraad wordt voorgelegd. Hoogerheide meent dat er geen enkele behoefte is aan woningbouw op de voorgestelde plaats omdat er binnen de bestaande dorpskern voldoende bouwmogelijkhe den zijn om in de behoefte te voorzien. Ook enkele andere bezwaarschriften die tegen dit bestemmingsplan zijn ingediend hebben deze strekking, maar dat van Hoogerheide zal onge twijfeld het meeste opzien hebben gebaard. Alleen al de presentatie is indrukwekkend: 16 pagina's in fraaie typografie, diverse tekeningen, een bijlage, dit alles gebonden in een doorzichtige omslag, zodat het een kostbaar rapport van een ingenieurs bureau lijkt. Teso-directeur Hoogerheide, in deze handelend als privé-persoon, heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de motivatie die aan het plan ten grondslag ligt en naar de planolo gische geschiedenis van Den Hoorn in de afgelopen decennia. De conclu sies die hij uit dit feitenmateriaal trekt, klinken vernietigend. Den Hoorn heeft helemaal geen uitbrei ding buiten de bestaande komgrens nodig en wat nu wordt voorgesteld is bovendien strijdig met de regels waaraan eerdere bestemmingsplan nen moesten voldoen om het gezicht op het monumentale dorp niet te ver knoeien. Privacy Belangrijkste drijfveer voor Hooger heide om zich tegen het plan te ke ren is dat uitzicht en privacy van zijn woning Naalrand 36 worden ge schaad, waardoor hij een belangrijke waardedaling van dit pand voorziet. Hij meent dat in het verleden op zijn minst de verwachting is gewekt dat de achter zijn woning liggende zuid grens van het dorp niet zou worden verlegd. De Naalrand was namelijk bedoeld als eindbebouwing, die ge deeltelijk in laagbouw moest worden uitgevoerd om het beschermd dorps gezicht niet te schaden. In het nu voorgestelde Zoutelandplan zijn wo ningen gepland die aanmerkelijk ho ger zijn en dit beleid is dus verlaten. Deze bezwaren gelden natuurlijk ook voor andere huizen aan de Naalrand. Buurman M. Kortenhoeven heeft ook een bezwaarschrift ingediend dat bestaat uit de mededeling dat hij zich volledig aansluit bij de argumenten van Hoogerheide. Bezwaarschriften van D.P.J. van der Wel (Mokweg 21), J.B.M. Moeskops (Naalrand 46) en H.B. Schwab-Streefkerk (Naalrand 48) zijn wel van eigen makelij, maar hebben ongeveer dezelfde strekking. Enquete Een belangrijke reden om dit bestem mingsplan te ontwerpen was een verzoek van de dorpscommissie die woningbouw in Den Hoorn noodzake lijk acht en zich had gebaseerd op een enquete naar de behoefte. Vol gens Hoogerheide en andere indie ners van bezwaren deugde deze enquete niet. „De stellig goed be doelde maar amateuristische aanpak stond borg voor een misleidend resul taat. De aanvankelijk ingediende lijst met elf belangstellenden reduceerde in opvallend korte tijd tot slechts en kele serieuze geïnteresseerden". De schrijver herinnert eraan dat in het kader van de behandeling van het bestemmingsplan buitengebied be zwaar is gemaakt tegen wijziging van de zuidgrens van Den Hoorn en ver wijst naar prof. ir M. van den Berg van de Dienst Ruimte en Groen bij de provincie, die het plan uit landschap pelijk en stedebouwkundig oogpunt onaanvaardbaar vindt. Hoogerheide legt uit dat de voorge- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitzen ding via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. ds. G. Wolvensberger uit Driebergen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. G. Wolvensber ger uit Driebergen. Oosterend: 10.00 u. Waddencombinatie in Oudeschild. Oudeschild: 10.00 u. Waddencombina tie; ds. H. K. Fibbe. De Cocksdorp: 10.00 u. Waddencombi natie in Oudeschild. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. Johan Moens uit Breezand; 19.00 u. dienst; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink; gezinsavondmaal; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink, voortzetting Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; uitzen ding via Radio Texel. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. The Gospeltrain, kinder- nevendienst, crèche. De Koog: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Laat Je hovah uw vertrouwen blijken te zijn". 11.20 uur. Wachttorenstudie: „De te genwoordigheid van de Messias en Zijn heerschappij". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. nomen Zouteland-bouw strijdig is met het provinciale beleid (dat alleen incidentele woningbouw voor eigen behoefte tolereert). Het Struktuurplan van Texel is daaraan niet aangepast, zodat Hogerheide vindt dat sprake is van verouderde inzichten. Het argu ment dat uitbreiding van het dorp no dig is voor de instandhouding van school, kerk, winkelbestand e.d. vindt hij niet steekhoudend omdat heel an dere ontwikkelingen voor deze voor zieningen bepalend zijn waarbij een relatief klein bestemmingsplan geen rol speelt. Hoogerheide vindt dat de gemeente beter in de woningbehoefte kan voor zien door eens te letten de circa 40 woningen die in en rond het dorp re creatief worden gebruikt hoewel ze voor permanente bewoning zijn bestemd. Voor zover er toch nog nieuwbouw nodig is voor de enkele gegadigden, zijn er lokaties binnen het bestaande dorp. Hoogerheide noemt exact de plaatsen aan de Her enstraat en de Kerkstraat. Daar kun nen volgens hem totaal negen woningen worden gerealiseerd. En als men het dorp desondanks toch bui ten deze oude kern wil uitbreiden, dan kan dat volgens hem beter aan de Stolpweg terwijl ook een gat kan worden opgevuld aan de Mokweg. Aldus kunnen zonder het bestem mingsplan 't Zouteland twintig wo ningen worden gerealiseerd. Alternatief Hoogerheide houdt er rekening mee dat hij de raad niet zal overtuigen, zodat het Zoutelandplan toch wordt uitgevoerd. Om de aantasting van de privacy voor zijn woning en de wo ningen van de buren en de daardoor ontstane waardedaling te beperken stelt hij wijzigingen voor. Door enkele woningen anders te situeren en door het verleggen van de sloot die nu vlak langs zijn achtertuin loopt, zou een flink stuk tuin kunnen worden toegevoegd aan de nu tamelijk kleine erven. De extra kosten daarvan belo pen volgens hem niet meer dan on geveer f26000,-. De aangrenzende eigenaren zouden die grond moeten overnemen, in het kader van een arti kel 49 schaderegeling In samenwerking met het shanty- koor „Oudeschilder Vissers" treedt DEK zaterdag 28 november op in dorpshuis De Waldhoorn. De avond begint om 20.00 uur en het entree bedraagt f2,50. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij P. Lap, tele foon 19555. Op het programma staat het volgende: Drumband. In marsorder van T. van Campen, Trommelend Nederland van M. Scheider en Mars des Matelots van M. Scheider. (instructeur is Piet Knol) Fanfarekorps. El gato montes van M. Penella, Promenades van G. Boedijn, Out of Africa van J. Barry in een ar rangement van J. de Meij en El Dora do van R. Beek. (dirigent Klaas Modder) Shanty koor Oudeschilder Vissers. (dirigent Alfons Boom) Fanfarekorps. Sailing Home van Nov- kovic in een arrangement van Fraver, Bonjour l'Europe van L. Belbecq en Bonnie's Medley in een arrangement van J. van Beekum. Oudeschilder vissers. De route die Sinterklaas in Den Burg aflegt is gewijzigd. Na aankomst van de goedheiligman om 13.40 uur in Oudeschild vertrekt de stoet om 14.30 uur vanaf Schilderend richting Weverstraat. Dan volgen de Ho- gerstraat, Gravenstraat, War moesstraat, doorbraak Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Julianastraat en de Wil- helminalaan. Vrijdag 20 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „The Mambo Kings". Om 19.00 uur begint in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn de herhaling van het éénacter- festival. De Plattelandsvrouwen hebben in de OSG-aula een gezamenlijke bijeenkomst met het R.K. Vrou wengilde. Het Ned. centrum voor Volkscultuur verzorgt een avond over kraamgebruiken; 20.00 uur. Aquariumvereniging In Aqua Vita komt bijeen in d'Ouwe ULO. Le zing over een vis- en plantenreis naar oost-Kameroen; 20.00 uur. Zaterdag 21 november Sint Nicolaas wordt ingehaald op Texel. Aankomst om 13.40 uur in de haven van Oudeschild. De sint bezoekt daar na Den Burg en andere dorpen. Zie het pro gramma elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Oliver" en om 15.45, 19.00 en 21.15 uur „The Mambo kings". Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in de Wielewaal in De Waal „Zo vader zo zoon"; 20.00 De toneelgroep van SVC speelt in Het Eierlandsche Huis „Joost mag het - eindelijk - weten"; 20.00 uur. Toneelvereniging De Vriendenk ring speelt in De Waldhoorn in Den Hoorn „Blijf zitten waar je zit"; 20.00 uur. Vanaf 21.30 uur is in Question in den Burg een optreden van de Texelse band Vivid. Toegang gratis. Zondag 22 november In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Oliver" en om 15.45, 19.00 en 21.15 uur „The Mambo Kings". Om 10.00 uur begint in sport- en evenementencentrum 't Stappe- land in De Koog een Texels squash-toernooi. Maandag 23 november De Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties heeft in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg een vergadering; 13.30 uur. Om 19.00 en 21.15 uur draait in Cinema Texel „The Mambo Kings". Om 18.30 uur wordt in sport- en evenementenhal 't Stappeland het Texels squash-toernooi voortgezet. In de Dorpskelder van De Koog heeft het subsidie-adviesorgaan een openbare vergadering. Dinsdag 24 november Om 10.30 uur begint op het be drijf van H. Witte Zoon, Post weg 42, een demonstratie afdekken mestsilo's met stro (te gen ammoniakuitstoot). Een soortgelijke demonstratie wordt om 11.30 uur gegeven bij de ge broeders Van der Star, Schorren- weg 28 in Het Noorden. Om 18.30 uur wordt in sport- en evenementencentrum 't Stappe land in De Koog het Texels squash-toernooi vervolgd. De afdeling Dialect van de Histo rische vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een bijeenkomst, ook toegankelijk voor niet-leden. Aanvang 20.00 uur. Voor de Vrouwenbond FNV treedt Dik Haker uit Den Burg op: Cuba in woord en beeld. Aanvang 20.00 uur in De Buureton. In de dorpskelder van De Koog heeft het college van B en W overleg met de Koger dorpscom missie; 20.00 uur. Voor de bewoners van Midden- en Zuid Eierland wordt in Bethel een bijeenkomst gehouden, waarbij onder meer de volgende onderwerpen aan de orde wor den gesteld: de toekomst van Bethel, veiligheid in de polder, stembureau en de geluidshinder van het vliegveld. Spreker is A. Wilkens, secretaris van de com missie geluidshinder. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „High Heels". Hoogwater Oudeschild Vr. 20 03.55 en 16.27 u. Za. 21 05.00 en 17.50 u. Zo. 15 05.55 en 19.05u. Ma. 16 07.10 en 19.54 u. Di. 17 08.04 en 20.34 u. Wo. 18 09.05 en 21.14 u. Do. 19 09.37 en 21.55 u. Vf. 20 10.10 en 22.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 22 no vember op om 8.11 uur en gaat onder om 16.38 uur. 24 november nieuwe maan; 25 november springtij. 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat en Brou werstraat. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 24 no vember vanaf 15.30 uur door „De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten. Sinterklaas brengt zaterdag na aan komst in de haven van Oudeschild een bezoek aan diverse dorpen. Be halve in Den Burg zal de goedheilig man zich ook laten zien in Den Hoorn, De Cocksdorp en Oosterend. Zoals we in de krant van vorige week vrijdag meldden, zet de goed heiligman om 13.40 uur voet aan land. Vanuit Oudeschild gaat de Sint vergezeld door enkele zwarte Pieten om 14.15 uur per taxi naar Den Burg, waar hij om 14.30 de schimmel bestijgt voor een rondgang door het dorp. In dorpshuis d'Ouwe Ulo is een Sinterklaas-programma dat om 14.55 uur begint met een poppenkast voorstelling (zaal open vanaf 14.40 uur). Tegen half vier, komt Sinterklaas in hoogst eigen persoon op bezoek. De Cocksdorp De kinderen in Texels noordelijkste dorp moeten tot 16.15 uur geduld hebben alvorens Sinterklaas zijn en tree maakt. De rondrit door het dorp Voor het opkweken van aardappel en bollenplantjes zijn gedurende een deel van het jaar kassen van fijn gaas nodig. Daardoor kunnen luizen en andere insecten de planten niet bereiken en dus ook geen virusinfec ties overbrengen. Spuiten met ge wasbeschermingsmiddelen is dan niet nodig. In het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied zal een regeling worden opgenomen om deze kassen mogelijk te maken; thans zijn ze ver boden. Gaaskassen zijn in het land schap niet erg fraai, zodat men geen grotere kassen wil toelaten dan noodzakelijk is. Die oppervlakte is thans onderwerp van discussie. Het college heeft zich van verschillende kanten laten voorlichten en is mede op grond daarvan tot de conclusie gekomen dat 300 m2 per bedrijf ge noeg moet zijn. Daar zijn niet alle leden van de raads commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid het mee eens, zo bleek woensdagavond. Cor Kuip meende dat deze oppervlakte voor enkele (lelie)bedrijven veel te klein is en pleitte voor 1500 m2. Dat is ook de oppervlakte waarom „Bloembol lencultuur" heeft gevraagd. Zo ingrij pend vond hij dat niet. Het gaat immers om zeer tijdelijk bouwwerken. Jan Koolhof vond 300 m2 als hard maximum ook niet wenselijk. Indivi dueel zou ervan afgeweken moeten kunnen worden. Jaap Vlaming was daar tegen. „Bij andere maxima die in het bestemmingsplan worden ge noemd, kennen we zo'n ontsnap pingsmogelijkheid ook niet". start bij de RK kerk. Fanfare KTF be zorgt de kindervriend een muzikaal welkom en begeleidt de stoet. De tocht eindigt in het Eierlandsche Huis, waar de Sint nog even gezellig bij de jeugd te gast is. Als de jon gens en meisjes mooi zingen, krijgen zij misschien allemaal een cadeautje. Oosterend In Oosterend begint de rondgang om 15.00 uur bij garage Westend. Sint Nicolaas wordt rondgeleid onder be geleiding van muziekkorps Excelsior. Eindpunt is dorpshuis De Bijenkorf, waar Sinterklaas de kinderen zal toespreken en de jeugd liedjes kan zingen. Andere dorpen De kinderen van De Koog kunnen met een bus naar de intocht van Sin terklaas in Oudeschild. Zij moeten zich verzamelen bij de school, waar de bus om 13.00 uur vertrekt. Ongi veer 15.00 uur zijn ze terug, waarn op school nog een kopje chocolade melk wordt gedronken. In het dorpshuis van Oudeschild wordt de goede Sint om 16.10 uur verwacht. De peuters en de leerlin gen van de groepen 1 tot en met zullen hem daar verwelkomen. De Waal verwacht de goedheiligma een week later, op zaterdag 28 no vember. Het programma van die in tocht wordt nog doorgegeven. Sinterklaas wordt zaterdag ook feestelijk onthaald in Den Hoorn. 0' 15.00 uur wordt de goedheiligman t Martha's hoeve aan de Diek opge wacht door het fanfare DEK. In een optocht door het dorp begeeft de sint zich naar Dorpshuis De Wald hoorn, waar middels een gevarieerd programma het weerzien met de sir wordt gevierd, ledereen is welkom, de zaal is open vanaf 15.00 uur. Op aandrang van VVD-raadslid Erna Eelman en wethouder Klaas Baren- dregt gaan de collegepartijen Texels Belang, PvdA en VVD woensdag met elkaar om tafel. De VVD ver wacht dat de anderen eerst toelich ting geven op hun ommezwaai vorige week tijdens de begrotings vergadering, toen het uitgangspunt van een terughoudend belastingbe leid werd losgelaten. Daarnaast wil len de liberalen voorstellen de inning van de nu fors gestegen toeristenbe lasting anders aan te pakken, zodat de komende jaren geen nieuwe ver hogingen nodig zuilen zijn. Volgens wethouder Barendregt dreigt nu een vicieuze cirkel te ontstaan. „De toeristenbelasting is toch al een moeilijke belastingsoort, omdat de controlemogelijkheden beperkt zijn. Nu we het tarief in een klap zo laten stijgen, ondergraven we het bestaan de inningssysteem. Ik vrees dat we niet binnen krijgen wat we beogen. Naar mijn mening zijn we nu een heilloze weg ingeslagen en is er een fundamentele discussie nodig over de aanpak van de toeristenbelasting. Dit kun je niet bagatelliseren. Een kwart je is vijf maal vijf cent, dus 500 pro cent méér dan de verhogingen die we tot nog toe gewend waren." De VVD zelf zal pleiten voor een be tere inningsmethode, waardoor de opbrengsten toch zullen stijgen. Ove rigens is daarmee dit jaar een begin gemaakt; de resultaten zijn op de af deling financien van de gemeente nog niet bekend. Barendregt: „In elk geval moeten we de situatie weer zien om te buigen in de richting van het collegeprogramma." Incident? Wethouder Barendregt is teleur gesteld en boos, maar dreigt voorals nog niet met opstappen. „Laat de anderen eerst helderheid verschafte Ik wil weten of dit een incident was, of dat de anderen vaker op hoofdlij nen van het collegeprogramma zullen afwijken. Deze rigoreuze ommezwaa van beleid is voor mij in elk geval on begrijpelijk. Zeker van Texels Belang had ik dit niet verwacht; die fractie heeft de afgelopen jaren altijd de na druk gelegd op een terughoudend lastingbeleid." TB-fractievoorzitter Gerbrand Poster vindt de opstelling van Barendregt overtrokken. „Het is niet waar dat Texels Belang altijd terughoudend was ten aanzien van de toeristenbe lasting. We waren vooral gekant te gen verhoging van de onroerend-goedbelasting. En het loslaten van het kostendekkend reini gingstarief is niet zo plotseling als de wethouder doet voorkomen. In feite ben ik er in de commissie FET al een jaar over bezig." Poster zegt nog steeds achter het besluit te staan. „Morgen zouden vtf weer hetzelfde doen." Dat de TB- kiezers hem daarin steunen leidt Poster af uit het feit dat hij geen gatieve reacties van de eigen ach ban heeft ontvangen. „Verhoging va" de toeristenbelasting interesseert kleine-logiesverstrekkers minder dan de grote bedrijven. Dat hebben we blijkbaar goed ingeschat." Oer

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2