Relatienota gelukkig wel bespreekbaar „Duurder als gemeente het zelf moet doen „Ik houd van vrijheid, afwisseling en natuur" Open dag in EcoMare geeft Texelaars beeld nieuwbouw Asielzoekers Gedeputeerde Tielrooij: Ophalen en verwerken oud ijzer: Slecht weer spelbreker bij bezoek Maij-Weggen Bewoners Eierland vergaderen in Bethel Landbouw gebruikt stro tegen ammoniakuitstoot Zuivere koffie op show Wereldwinkel Stroom asielzoekers langzaam op gang Dubbele Von Sion Fotografe Brigitta Witte zoekt sponsors Bouwvergunningen VRIJDAG 20 NOVEMBfcH 1902 TEXELSE COURANT zondheidsproblemen. „Ze zien er goed uit." In tegenstelling tot vorig jaar, toen het inpandige restaurant de maaltij den verzorgde, koken de vluchtelin gen nu zelf hun potje. „De asielzoekers zijn afkomstig uit alle de len van de wereld en hebben ver schillende godsdiensten met andere voedingsgewoonten. Nu kunnen ze zelf kiezen wat ze willen eten. Wij verschaffen ze alleen onderdak. Voor hun eerste levensbehoeften krijgen de asielzoekers een geldbedrag van WVC. Bijkomend voordeel is dat de mensen wat omhanden hebben, zo dat ze zich niet zo snel vervelen." WVC verwacht dat het psychologisch effect daarvan gunstig is. De nieuwe groep van vijftig asielzoe- jers kan maar vijf weken op Texel blij ven. Daarna is het Kerstmis, er is dan toch geen plaats meer in de herberg (Texelse Courant, 17 november). Wordt-ie wéér in een stal geboren. Tenzij er op tijd vijftig gastvrije men sen worden gevonden. Hendriek Vlaming, Den Burg. „Hoewel we geen overeenstemming hebben bereikt, al leek dat wel even binnen handbereik, is de relatienota- problematiek bespreekbaar geble ken." Dat schrijft gedeputeerde Frans Tiel rooij in een verslag van het overleg dat hij voerde met het Texelse college. Gemeente Texel heeft, in overleg met de landbouworganisaties en de raad, zelf een plan gemaakt voor relatieno- tagebieden op het eiland. Daarin wordt ondermeer voorgesteld om en kele gebieden voor natuurontwikke ling te gebruiken. De bedoelde gebieden zijn van Staatsbosbeheer. Verder wordt in het plan niet gespro ken over reservaten, maar uitsluitend over beheersgebieden. Voorwaarden Tielrooij kan zich alleen onder bepaal de voorwaarden vinden in het Texelse voorstel. Hij vindt dat de eilanders wel genoeg terrein voor natuuront wikkeling aandragen, maar dat dat ff Als de gemeente zelf moet zorgen voor ophalen, verwerken en afvoeren van oud ijzer, is dat duurder dan 740.000,-. Dat is het bedrag dat de firma Witte-Spigt wil hebben voor dit werk. Toch staan niet alle raadsleden achter verstrekking van dit bedrag. Met name de VVD en het CDA vinden het niet noodzakelijk dat oud ijzer bij mensen thuis wordt opgehaald. Kees Hin van het CDA vindt het veel te duur dat oud ijzer aan huis worden opgehaald. Hij stelde voor inzamel punten te vormen, bijvoorbeeld bij garages en smederijen. Zijn tweede optie was het berekenen van een voorrijtarief. Hij kreeg in de gister avond gehouden commissievergade ring bijval van Erna Eelman (VVD), die erop wees dat mensen ook al klein chemisch afval en glas zelf wegbrengen naar een verzamelpunt. Oud papier Peter Bakker van Groen Links consta teerde dat niet het ophalen het knel punt is, maar de hoge kosten voor Door de slechte weervooruitzichten is het programma voor het bezoek van minister Maij-Weggen, die zater dag het informatiecentrum over het waddengebied en de Noordzee in EcoMare opent, gewijzigd. Omdat door de nattigheid onzeker is geworden of het vliegtuig waarmee de bewindsvrouw naar Texel komt kan landen, heeft ze besloten met de auto te gaan. „"Tja, we zaten wel even met kromme tenen", aldus assistent-luchthavenmeester Nico Mulder, die vanaf vorige week woensdag 61 mm regenwater aftap te. Hoewel lichte vliegtuigen en heli copters nog geen problemen ondervinden met landen op de natte grasbaan, ligt dat anders met het 6400 kg wegende Dormier 664 toestel waarmee Maij naar Texel zou afreizen. Mulder: „Maar als minister van verkeer en waterstaat had ze na tuurlijk best een heli kunnen charte ren." Het staat nog niet vast of de boot tocht over het wad, waar de minister op een zandplaat zeehonden zal uit zetten, doorgaat. „Voor de zekerheid hebben we alvast een programma in en rond EcoMare voorbereid", aldus Nienke Bloksma van EcoMare. De mi nister komt met de boot van 10.30 uur naar het eiland. Buurtbewoners van Midden- en Zuid- Eierland kunnen dinsdagavond vragen stellen en opmerkingen maken over actuele kwesties inzake hun leefom geving. Hoofdonderwerp is de geluid hinder van het vliegveld. Anton Wilkens, gemeenteambtenaar en se cretaris van de commissie geluidhin der, zal aanwezig zijn om de stand van zaken toe te lichten. Verder ver meldt de agenda onder meer de toe komst van buurthuis Bethel en de eventuele verdwijning van het stem bureau. Ook zal worden geïnformeerd of de diverse verkeersaanpassingen de veiligheid op de Postweg verbete ren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in Bethel in Zuid-Eierland. verwerking en afvoer. „Als de ge meente dat zelf moet doen, zijn we véél duurder uit. Wij politici zijn er toch altijd zo voor om werk uit te besteden aan particulieren, omdat die het goedkoper kunnen. Nou, dan moeten we dit nu net zo regelen als met het ophalen van oud papier, door een garantieprijs in te stellen." Ger- brand Poster van Texels Belang vindt dat de gemeente eerst maar eens moet praten met de firma Blokdijk, een concurent van Witte-Spigt, ter wijl Gerard van der Kooi van de PvdA het een prima idee vindt om de Texelse firma het werk te laten doen voor 740.000,-. Ander vuil Piet Bolier van gemeentewerken leg de uit dat het wegbrengen van groot materiaal voor sommigen problemen zal opleveren. Verzamelcontainers zag hij niet zo zitten, omdat daar vaak ook ander vuil in wordt gegooid, wat weer veel uitzoekwerk vergt. Hij had uit contacten met Blokdijk begrepen dat die het oud ijzer ook niet voor niets wilden meenemen. Wethouder Terpstra vulde nog aan dat de firma Witte-Spigt het ophalen zo efficiënt mogelijk doet. „Dat is immers in hun eigen belang." Flutbeetje? Poster, Hin en Eelman lieten zich niet overtuigen door de tegen argumenten. „We moeten voor een flutbeetje oud ijzer geen auto laten geen gebieden van Staatsbosbeheer mogen zijn. Ook staat hij erop dat enige reservaten worden ingesteld. Hij noemt de Hogeberg en Waalen burg. De gedeputeerde wil dat het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij gronden kan aankopen in be heersgebieden als deze te koop wor den aangeboden. Gevoelig Texel is het helemaal niet eens met deze voorwaarden. Met name het verwerven van landbouwgronden voor natuurdoeleinden ligt erg ge voelig. Toch noemt Tielrooij de opstelling van Texel positief. „Tot voor kort stonden we lijnrecht tegenover elkaar." Op vrijdag 27 november wordt het verslag behandeld in de provinciale commissie voor natuur- en land schapsbescherming en openluchtre creatie. Demonstratie op bedrijven Uit onderzoek is gebleken dat de uit stoot van ammoniak op veehouderij en met 70 tot 75 procent kan worden teruggedrongen door de mestsilo's af te dekken met stro. „Daarmee wordt het milieu ontlast", zegt landbouwvoorlichter Jan Kool hof, die daarmee aangeeft dat de agrarische sector hard werkt om de negatieve effecten van mest op het milieu tegen te gaan. In navolging van Friesland is het de bedoeling dat op Texel alle mestsilo's worden afge dekt met stro. Om deze methode in de praktijk onder de aandacht te brengen organiseren de gezamenlijke landbouw organisatie dinsdagmorgen 24 november om 10.30 uur een de monstratie op het bedrijf van de fa. M.S. Witte en Zn., Postweg 42, Eier land. Gehakseld stro uit zakken wordt daar in de silo's gebracht. Rond 11.30 uur wordt op het bedrijf van de gebr. Van der Star, Schorren- weg 28 stro met een veldhakselaar in de mestsilo geblaz en. Belangstel lenden zijn welkom. Landbouwonderwijs. Over de ver anderingen in het landbouwonderwijs houdt de heer Breebaart van het Agrarisch Onderwijscentrum in Alk maar maandagavond een lezing in hotel Bosch en Zee. R. de Haan, be geleider van studieclubs bespreekt de inhoud van curssussen. Aanvang: 20.00 uur. voorrijden. En wie een nieuwe wasmachine koopt, moet de oude kunnen inruilen bij de leverancier", verwoordde Hin. Bolier vertelde dat dat wel gebeurt, maar dat de leve ranciers van witgoed daar kosten voor doorberekenen aan hun klanten. „En zo hoort het toch ook?" vond Erna Eelman. Op de expositie van SOS Wereldwinkel in de kelder van het raadhuis laten Joke Bergman en Marian van der Werft zich de Max Havelaarkoffie goed smaken. iFoto Gerard Timmerm Met als thema „ontdek Latijns- Amerika" ging in de kelder van het raadhuis woensdag een expositie van SOS Wereldwinkel van start. De stichting, die zich inzet voor onder drukte boeren in de derde wereld, heeft behalve produkten uit Midden- Amerika ook Afrikaanse artikelen ten toongesteld. „Stuk voor stuk spullen waarvoor aan de producenten, vaak kleine ambachtelijke bedrijfjes, een eerlijke prijs is betaald, waardoor de boeren van een minimum inkomen zijn verzekerd", aldus Joke Bergman, die samen met dertig andere vrijwil ligsters een bonte collectie heeft uit gestald. Er zijn opvallende truien uit Guatemala, bontgetinte wandkleden uit Peru, een spel uit Sri Lanka, Alge rijnse wijnen en een parasol van Indi ase makelij. Zomaar een greep uit een verzameling koopwaar uit talrijke landen waarin zelfs een kersthoekje niet ontbreekt. „In onze winkeltjes in Den Burg en Oosterend hebben we tekort ruimte om dit alles te laten zien. Daarom houden we eens per jaar een exposi tie. Vorig jaar bracht het 77000,- op. Het geld komt allemaal ten goede aan kleine boeren en ambachtslieden in de derde wereld." Wellicht wordt de opbrengst dit jaar nog hoger, want in de tropisch getinte kelder is het een komen en gaan van mensen die op zoek zijn naar iets van hun ga ding. De sfeer wordt verhoogd door de geur van verse Residentiekoffie, die voor het eerst in halfpondspakken te koop is. „Prima spul hoor, ze drin ken dit Max Havelaarmerk zelfs in de tweede kamer", verzekerde Bergman. Ze voegt eraan toe dat de bezoekers niet moeten denken dat je persé iets moet kopen, „ledereen is welkom." De tentoonstelling duurt tot en met 4 december. De komst van asielzoekers en ont heemden naar Texel komt langzamer op gang dan verwacht. Woensdag namen vijf vluchtelingen uit Somalië hun intrek in Motel Texel in De Koog. Beheerder Piet Keijser ver wacht dat dit aantal volgende week woensdag tot dertig is gegroeid. Voorlopig blijven de asielzoekers tot 23 december. „Voor de periode rond de jaarwisseling hadden gasten al ge boekt in het motel. Die kunnen we niet teleurstellen." Als er noodzaak toe is nemen de vluchtelingen vanaf 4 januari tot 1 mei opnieuw hun in trek in het motel. De asielzoekers hebben volgens Keij ser op het eerste gezicht geen ge- Afbeeldingen van taferelen als deze zou de fotografe graag exposeren in het gemeente huis. IFoto Brigitta Witte) „De mooie dingen van de wereld spreken mij aan. Fotografie is mijn manier om dat te uiten." Aan het woord is oud-Texelse Brigitta Witte, fotografe van beroep. In de verste uithoeken van de wereld richtte ze haar lens op de natuur en de men sen daarin. Nu heeft ze haar oog la ten vallen op Texel. „Het liefst wil ik een expositie houden van mijn werk [op het eiland." De fotografe zoekt nu sponsors om haar wens te ver vullen. „Ik voel me heerlijk als ik de natuur fotografeer. Die voorkeur voor het buiten zijn heb ik overgehouden aan mijn jeugd op Texel." Brigitta Witte (35) groeide op tussen de bollenvel den en de graslanden langs de Pont- weg, waar haar vader (Kees Witte) een bollenbedrijf heeft. Na een twee jarige opleiding aan de Volksuniversi teit werd de in Haarlem woonachtige fotografe uitgeselecteerd voor een studie aan de Rietveld Academie. Ze legde zich toe op natuurfotografie. „Vooral in voor- en najaar kun je erg mooie foto's maken. Afbeeldingen uit mijn studietijd met verdorrende bla deren zijn nog steeds mooi." Voor de Nederlandse Vereniging voor Natuur monumenten fotografeerde ze al eer der op Texel. Ze werkte vervolgens een tijdje in vaste dienst voor een museum. „Dat benauwde me echter teveel. Ik houd van vrijheid, afwisse ling en de natuur." Avontuurlijk Als free-lancer fotografeert ze nu in opdracht van anderen of publiceren bladen dia's uit haar collectie. „Maar de concurrentie is groot. In de na tuurfotografie zijn er veel goede ama teurs die onder de prijs werken, waardoor hun werk meer aftrek vindt. En niet alle lezers kunnen de kwaliteit van een foto onderschei den." De natuur alleen bleek een te smalle basis. Op een trektocht door de Afri kaanse Sahara ontdekte ze dat foto graferen van de bevolking minstens zo boeiend is. „Liefst mensen met expressie, die zich onderscheiden van de rest." Landschaps- en natuurfoto grafie blijft toch haar specialiteit. Ze probeert haar onderwerpen op ar tistieke wijze vast te leggen. Haar werk onderscheidt zich verder door de sfeervolle uitstraling. Dichtbij huis legde ze afgelopen voor jaar typisch Texelse taferelen vast. Feestavond wielerclub Wielervereniging Texel houdt morge navond een feestavond voor de le den. De plaats waarop de deelnemers in Oudeschild met de bus worden opgehaald is gewijzigd. Opstappunt is nu om 19.10 uur bij de bushalte aan het Bolwerk bij meubelmakerij Johan Tromp en niet -zoals in het verenigingsblad was aangekondigd- bij de Bruinvisschool. „Deze dia's wil ik graag exposeren in het gemeentehuis. Het uitvergroten kost echter handen vol geld." In haar poging sponsors voor de tentoonstel ling te vinden is ze deels geslaagd. Eén Texelse onderneming stelde haar een flinke bijdrage in het vooruitzicht. „Maar dat is nog niet genoeg. Ik hoop daarom dat ook andere bedrij ven of organisaties willen sponso ren." Boek Behalve de expositie heeft ze nog een wens. „Ik wil dolgraag een foto boek samenstellen over het Texelse- landschap. Om dit plan te realiseren zoek ik nog een uitgever." Brigitta Witte IFoto Gerard Timmerman) Molenkoog. In de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid komt een notitie over zwembad Molenkoog aan de orde. MEDEDELINGEN VAN B EN W Burgemeester en wethouders van Texel maken in gevolge artikel 41 van de Woningwet bekend dat door de volgende personen een aanvraag om bouwvergunning is ingediend: de heer C. Verweij te De Cocksdorp voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een wo ning en berging aan de Kikkertstraat 24 te De Cocksdorp; heer M.W. de Kort te Oosterend voor het vergroten van een zomerwoning aan de Achtertune te Oosterend; Ministerie van W.V.C. te Alphen a/d Rijn voor het plaatsen van een werkruimte aan het Landsdiep 4 te Oen Hoorn; de heer J.J. Bakker te Den Burg voor het plaatsen van een landbouwschuur aan de Maaikeduinweg 17 te De Koog; de deer P. Schuyl te De Koog voor het plaatsen van een schapeboet aan de Bosrandweg te Oe Koog; Fa. Terpstra en Zn te Den Hoorn voor het plaatsen van een veldschuur aan de Bede 7 te Den Hoorn; mevrouw H. Steinhake- Maciejewski te Osnabrück (Did) voor het ver nieuwen/vergroten van een zomerhuis aan de Bosrandweg 283 te De Koog; O.S.G. De Hoge Berg te Den Burg voor het plaatsen van een ketelhuis aan de Emmalaan 55 te Den Burg. Verder maken zij bekend dat van de navolgende pergonen een melding van een bouwvoornemen is ont vangen: mevrouw I.M. Penha te Den Burg voor het veranderen van een woonhuis aan de Waai erstraat 15 te Den Burg; Middenweg Vast- 9oed b.v. te Oudeschild voor het plaatsen van 'wee dakkapellen aan de Oosterenderweg 34/34a te Oosterend; de heer M. v/d Vis te Ben Burg voor het plaatsen van een dakkapel f serre aan de Weverstraat 4 te Den Burg. Om iedereen op de hoogte te hou den van de laatste ontwikkelingen in EcoMare houdt het natuureducatie- centrum bij De Koog zaterdag 28 november open dag. Vanaf 9.00 uur staan zo'n twintig medewerkers klaar voor de Texelaars die de gehele dag gratis een kijkje mogen nemen in het museum. Om het nieuwe informatiecentrum, dat minister Maij-Weggen zaterdag opent onder de aandacht te brengen, mogen Texelaars die éne brandende vraag stellen die hen al jaren op de lippen brandt. De tien meest gestelde vragen beantwoordt EcoMare via de Texels Courant. De open dag biedt de mensen de ge legenheid een aantal vernieuwingen van de afgelopen periode, die nor maal gesproken niet geopend zijn voor publiek, te bezichtigen. Over re cente bouwontwikkelingen gaat een diareportage. Tevens wordt een Texel- film uit de jaren zestig vertoond. In het veldwerkcentrum, dat minister Alders onlangs opende, worden zater dag beknopte cursussen gegeven die een beeld geven van natuurexcursies die EcoMare geeft, soms in samen werking met andere organisaties. In het zeventig hectare grote duinpark geeft EcoMare gratis rondleidingen van ruim een uur. Verder is er een presentatie van scholenprogramma's en worden de mogelijkheden van het nieuwe veld werkcentrum gedemonstreerd. In de nieuwe vogelopvang, die normaal niet toegankelijk is, worden rondleidingen gehouden. Ook kunnen bezoekers de nieuwe kantoren bezichtigen. Rangers Vor zo'n dertig rangers van het We reld Natuurfonds, leeftijd tien tot veertien jaar, houdt EcoMare een aparte excursie om 13.30 uur. Verza melpunt op 13.00 uur in de hut van SBB. Milieu- en natuurorganisaties houden in de hal van EcoMare een natuurmarkt. Aan de tentoonstelling werken mee: het Instituut Voor Na- tuureducatie, de werkgroep Land- schapszorg, de Vogelwerkgroep, de Sterrenwacht, de stichting Natuurex cursies en de Nederlandse Bond voor Natuurstudies. De zeehonden, vanouds de pu bliekstrekker van EcoMare dat met 250.000 bezoekers per jaar tot de meestbezochte musea in Nederland hoort, zijn vanzelfsprekend ook van de partij. Om 14.00 uur wordt de uitslag van een posterwedstrijd gehouden. De af beeldingen zijn gemaakt door scholie ren, van de mooiste wordt een affiche gemaakt. De open dag duurt tot 17.00 uur. Ook dit jaar zal het bestuur van de Stichting Ondersteuning Welzijns werk, tesamen met een vertegen woordiger van de Sportraad nagaan of verenigingen of personen in aan merking komen voor de erepenning Dubbele Von Sion. Deze penning is bedoeld als blijk van waardering voor clubs of personen die zich in 1992 op een bijzondere wijze voor het wel zijn van Texel verdienstelijk hebben gemaakt. Indien iemand zo'n club of persoon weet, kan deze tot uiterlijk 18 december met behulp van een speciaal formulier worden voorgedra gen. Dit formulier is af te halen bij het kantoor van de SOW, gevestigd in dorpshuis d'Ouwe Ulo te Den Burg.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7