WEEKEND „Wat is er zo bijzonder aan ons?" Burgemeestersvrouwen Schipper en Sprenger: WEET JE NOG DIE TIJD VAN VROEGER HORSZEL December feestmaand actie in Oosterend SINT EcoMaij-Weggen Penning Prijsvraag Vlaswiek Bodywarmers voor Texels paardenvolk 99 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 PAGINA 9 HIERB'J UERKLCIffi? IK OOK U WRDDENZEE-WflflRDIG!M anTiv* '12 VRD NRQR YOüP"/«HEk Het winkelend publiek kan de komen de periode in Oosterend weer profite ren van de „Decemberfeestmaand"- actie. Bij negen zaken zijn speciale rood-witte spaarzegels verkrijgbaar. In- leveraars van volle spaarkaarten dingen mee naar een prijzenpakket met als hoofdprijs een contant bedrag van f750,-. De actie loopt van woensdag 25 november tot en met donderdag 24 de cember. De actie heeft dezelfde opzet als in voorgaande jaren. Voor elke gulden aan boodschappen is een zegel ter waarde van een stuiver verkrijgbaar. Met 200 zegels is de spaarkaart vol. De deelne mende bedrijven zijn Electra Duinker, Slagerij Dros, bakkerij 't Gouwe Boltje, Bremer Schilders, Slijterij De Jong, Ria Trap's Buurtwinkel, Timmers Bakkerij, Tatenhove Textiel en A-markt G. Koot. Klanten maken kans op geldprijzen. De eerste, tweede en derde prijs (resp. f750,-, f500,-en f250,-) worden contant uitgekeerd, de overige prijzen in Stren- der waardebonnen. De vierde tot en met zesde prijs zijn waardebonnen van 100,-, de zevende tot en met tiende prijs f 50,-. Omdat de actie voor de vijf de maal wordt gehouden, is er daar naast een lustrumprijs, een diner voor twee personen in Rotisserie 't Kerkplein. In dit restaurant vindt ook de trekking plaats. Voorzitter Jaap Hin van de dorps- j commissie bepaalt op dinsdag 5 januari I wie de gelukkigen zijn. 1. Various - Greatest Hits 4 2. Various - Greatst Hits of the 80's 3. Kinderen voor Kinderen - Vol. 13 4. Eric Clapton - Unplugged 5. Various - More than a feeling 6. Joe Cocker - Best of 7. Lionel Richie - Back to front 8. Various - Woman in Love 9. Various - Turn op the Bass 21 22 10. Cher - Greatest Hits Morgen komt-ie, maar elk jaar word ik banger dat het niet door gaat. Dat komt door zijn gebrekkige PR. Public Relations betekent volgens het woordenboek: het leggen en onderhouden van goede betrekkingen met de buitenwereld en een béétje zakenman kan niet meer zonder. Vroeger deed hij dat prima. Eind oktober, hooguit begin november, kon je al in de krant lezen dat hij er aan zat te komen (free publicity) en hooguit een week later werd je via zijn bakkers per soonlijk benaderd om je chocoladeletters te bestellen (direct marketing), terwijl de etalages van zijn winkels vol lagen met zijn eigen marsepeinen beeltenis (product placing). Vroeger had je Sinterklaas, dan een tijd niks en dan, als een soort toegift, Kerst en nog een beetje Oud en Nieuw. Drie weken geleden zag ik al een winkel in Den Helder met alleen maar kerstspullen. Niks Sinterklaas. Nu heb ik de Kerstman nooit gemogen. Een oubollige tuinkabouter, die sugge reert dat hij met een arrestee en zes rendieren door de hemel komt glijden. Dat is toch onzin. Met een beetje hulp durf ik nog wel met een paard op een plat dak te gaan staan. Kortom: het gaat me te snel allemaal en er is te weinig aan dacht. De afgelopen week hoorde ik al regelmatig vuurwerk knallen in Den Burg. Het zullen de Nieuwjaarsrotjes van 1994 wel zijn. D. WITTE ROEPER VLINDERDASJE Mevrouw Sprengër liet haar oog vallen op het huis aan de Rozendijk toen ze het benauwd kreeg in de ambtswoning op de hoek Julianastraat-Weverstraat. Te genover was een snackbar en haar brie venbus was voortdurend gevuld met mayonaise. „In het weekend zat ieder een patat te eten in onze voortuin." Ze hoorde dat haar droomhuis te koop stond en belde er plompverloren aan. De bejaarde eigenaar verscheen, slechts gekleed in een zwembroek. „Wat wilt u?" Bedremmeld antwoordde ze dat ze mevrouw Sprenger was en had gehoord dat het huis te koop stond. „Bent u de vrouw van de burgemeester?" Ze knikte en de man zei: „Wacht even!" De deur ging in het slot en ze wachtte een kwar tier. Toen ging de deur weer open, de eigenaar had zich in driedelig kostuum gestoken, compleet met vlinderstrikje. „Toen mocht ik binnenkomen in het huis waar ik zo gelukkig ben geweest!" zegt ze met weemoed. Twee burgemeestersvrouwen, allebei intens betrokken bij het eiland. Voor de één de dagelijkse gang van zaken en voor de ander terugblikken op een voor bije periode. Afstand is er niet meer. Iso lement wel. Want het blijven bu rgemeestersvrou wen In de afgelopen jaren zijn - of lijken - er al heel veel Dubbele von Sion- penningen uitgereikt. Wie hem nog niet heeft kan hem binnenkort ver wachten: of is het toch een exclu sieve onderscheidingJe moet je in ieder geval gedurende het afgelo pen jaar bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het welzijn van Texel. Nou, dat wordt een hele opgaaf. Draag je iemand voor die met zijn „goede werken" steeds de publiciteit haalt, of zoeken we on der al die anonieme Texelaars, die op een onopvallende manier hun bijdrage leveren aan ons welzijn? Als een kwartje méér toeristenbe lasting leidt tot extra inkomsten voorde Gemeente en verlaging van de reinigingsrechten dan moet die penning dit jaar naar de krappe meerderheid van de Raad, de over werkende ambtenaren die de rot zooi opruimen die door de welvaart brengende toeristen wordt veroorzaakt. Nou ja, kortom: geef die vetlederen plak meteen bij het bootkaartje, dan is dat voor altijd geregeld.... Horszei harde consequentie die inherent is aan het beroep. Mevrouw Schipper relati veert: „Ik lijd er niet onder, het is een gegeven waar alle collega's mee te ma ken hebben". Daarom zijn contacten met andere burgemeestersgezinnen ook zo belangrijk. Er is een goed con tact met alle Waddeneilanden en de kop-Noord-Holland. In de tijd van het echtpaar Sprenger was het ook al zo. „Er was eens een waddenconferen'tie op 'Terschelling. We reisden er met de Texelse delegatie, waaronder de legen darische wethouder Jan Daalder uit Oosterend, vrolijk naar toe. Er stonden Texelse belangen op het spel en ieder een was uiterst geïnteresseerd. Onze collega van Terschelling ontving ons ge geneerd. Het probleem was, dat prinses Beatrix en Claus aanwezig zouden zijn in het kader van een werkbezoek aan Friesland. Texel is nu eenmaal géén Friesland en „Protocol is protocol". Texel mocht er dus niet bij zijn. Wel mochten we langs de kant staan, wan neer het hoge bezoek langs kwam. De Texelaars waren diep teleurgesteld. Jan Daalder stelde voor heel hard Bééééh...." te roepen als ze langs kwa men. Beatrix heeft de mekkerende schaapjes niet gehoord, want zo onbe schaafd wilden de Texelaars zich toch niet manifesteren. Maar het scheelde niet veel!" Mevrouw Schipper denkt met plezier terug aan het werkbezoek van Koningin Beatrix in 1987. uiteraard ging dat ook gepaard met voorschriften en protocol. De koningin had zich voorgenomen per helikopter te arriveren en burgemeester Schipper moest hemel en aarde bewe gen om haar op de boot te krijgen. De boot is zo wezenlijk voor Texel, dat bur gemeester Schipper voet bij stuk hield. Via allerlei tussenpersonen kwam de boodschap uiteindelijk over. „Ze kwam met de boot", lacht mevrouw Schipper, „maar tijdens een onderonsje liet ze het ons toch wel even weten." Mevrouw Sprenger overkwam het dat haar man belde met de mededeling: „Zeg, overmorgen krijg je de koningin te eten en niemand mag het weten." Het was een tijd van grote droogte en Koningin Juliana wilde zich incognito op de hoogte stellen van de problemen. Het betrof een gezelschap van meerde re personen waaronder Koningin Julia na en de Freule Roëll. De wens was een lichte maaltijd en verder geen drukte. Mevrouw Sprenger, voor geen kleintje vervaard, zakte toch maar even perplex op een stoel en dacht na. „Was jij er maar geweest" schatert ze tegen me vrouw Schipper -de kookexpert. „Maar goed, ik dacht: als ze het eenvou dig wil, krijgt ze dat ook. Mijn dochter Nans hielp met de tafelschikking, maar de Koningin riep: „Geef de bordjes Onze kinderen hingen die allemaal op in dat toilet. Juliana hield van dit soort humor en hing schaterend over de trap leuning. Uiteindelijk stond het hele ge zelschap ons toilet te bekijken." in eerste instantie ontkennend. „Texel is wat dat betreft een heerlijke gemeente. Zeker in de zomer kun je opgaan in de anonimiteit". Ze gaat wél correct ge kleed het dorp in. „Onwillekeurig hou je daar toch rekening mee." Mevrouw Sprenger haakt daar gretig op in: „Wij woonden in het huis aan de Ro zendijk waar tegenwoordig Jan Wolkers woont. Ik liep vaak in een broek, maar piekerde er niet over om naar Den Burg te gaan zonder me eerst om te kleden. In Den Hoorn deed ik m'n boodschap pen eens toevallig wél in een broek. Er was bij Goënga consternatie. Ze hadden niemand om een bestelling naar Den Burg te brengen. Ik riep: Ik rij er wel even langs. Ik belde aan bij het adres in Den Burg en de oudere dame die .de deur opende keek me verbijsterd aan. „U bent de vrouw van de burge meester....in een broek!" Ik voldeed kennelijk niet aan het toenmalige ver wachtingspatroon." EEN BAAN Mevrouw Schipper: „Het is niet zo lang geleden, dat je voor het oog van „den volke" de was op zondag niet buiten mocht hangen. Zo was het ten strengste verboden, zélf spons en zeem te hante ren om de buitenboel te doen. Het heb ben van een baan was helemaal uit den boze". Mevrouw Schipper geeft koo klessen. Zoiets was 25 jaar geleden nog ondenkbaar. Het verwachtingspatroon van de bevolking is veranderd. „Vroeger werd je als vanzelfsprekend presidente van een hele rits comité's. Of je daar nu zin of aanleg voor had of niet. Het is zinvol werk, maar het ver plichte element is gelukkig een stuk minder geworden". Mevrouw Sprenger kan er over mee praten: „O ja, van de dorpscommissie tot en met de bejaarden-sociëteit,'er kwam geen eind aan!" ISOLEMENT Mevrouw Schipper reageert voorzichtig op de vraag of er sprake is van een isole ment. Ja en nee. Er zijn hechte vrienden aan de overkant, met name collega's die in het zelfde schuitje zitten. „We heb ben op Texel veel mensen leren kennen waar we erg plezierig mee omgaan. Er wordt wel eens in burgmeesterskringen gezegd: Je kunt in de gemeente waar je werkt geen échte vrienden maken." Me vrouw Sprenger beaamt dat onmiddel lijk. Het blijkt dat mensen praktisch niet in staat zijn privé en maatschappelijk le ven te scheiden. Dat is de eenzame en Op vrijdag 27 november houdt de af deling verzamelaars van de Histori sche Vereniging een bijeenkomst in de Witte Burcht. Deze begint om 20.00 uur. Tevens is dan een ansichtkaarten tentoonstelling van Arie Brans met als onderwerp Oosterend en omgeving. Alle belangstellenden zijn welkom. Bijgaande foto is vanhet reeds lang op geheven fanfarekorps VJOS uit Oost. Dick Lemstra, telefoon 13076, wil graag weten wie er op staan. De Texel se familie op de vorige foto is niet herkend. Tijdens het populaire Radio Texelpro- gramma Vlaswiek, dat wordt uitgezon den op de zondagmorgen, is een CD te winnen. Luisteraars worden uitgedaagd vaderlandse liedjes te herkennen en de titels door te bellen naar 21999. Wie de meeste liedjes heeft geraden, komt in aanmerking voor de prijs. maar door!" Het was heel gezellig en al les liep op rolletjes. Opeens wilde Julia na naar boven om het uitzicht te bewonderen.. Ze was verrukt van ons huis. Ze ontdekte ons met spo.tprentjes behangen toilet. In die tijd stond het Texelse naaktstrand volop ter discussie en verschenen er de gekste artikelen. Door Wil de Leeuw „De koffie staat klaar". Lutske Schipper ontvangt ons gastvrij in het huis aan de Vloedlijn. Op mijn verzoek vertellen mevrouw Sprenger én mevrouw Schip per over hun ervaringen. Voor de één veel herinneringen, voor de ander het leven van alledag. „Veel verplichtingen, maar een heerlijk leven", zeggen ze beiden. Het wordt een gesprek met een serieuze ondertoon, maar doorspekt met grappige anekdotes. Mevrouw Sprenger was van 1968 tot '78 burgemeestersvrouw op Texel. In '87 overleed haar man. Drie jaar geleden keerde ze terug naar het eiland, waar ze zo gelukkig is geweest. Onlangs vierde ze haar tachtigste verjaardag en werd door haar kinderen verrast met een vijf tal schapen in haar voortuin. Gelukkig zijn ze van steen, zodat ze er geen om kijken naar heeft. Hoe is het om de vrouw van de burge meester te zijn? „Wat is er zo bijzonder aan ons?", kaatst mevrouw Schipper terug. Mijn cliché- antwoord veegt ze van tafel, „ledereen gaat er altijd paradoxaal mee om", zegt ze. „Aan de ene kant zijn we gelukkig allemaal niet ontkomen aan het demo cratiseringsproces en zijn we allemaal eikaars gelijke. Aan de andere kant word je op het moment dat je man is benoemd de vrouw „van". Dan wordt toch anders naar je gekeken en worden bepaalde dingen van je verwacht." „Laat ik voorop stellen", zegt ze nadruk kelijk, „dat ik er niet moeilijk over wil doen. Het is een heerlijk leven. Kijk, Lutske Schipper maakt zélf wel uit wie ze is." Toch voelt ze sterk het belang van de vertegenwoordiging naar buiten toe. Ze geniet ervan mensen te bezoeken bij de meest uiteenlopende gebeurtenis sen. Acte de presènce geven is onver brekelijk verbonden met het beroep van haar man. VERWACHTINGSPATROON Begonnen als een initiatief van rijvereni- ging De Waddenruiters, maar inmiddels uitgegroeid tot iets voor alle Texelse paardenfanaten: een groene bodywar mer met de opdruk „Texel". Deze is voor ongeveer f65,- (de exacte prijs hangt af van het aantal bestellingen) door iedereen die affiniteit met paarden heeft te bestellen bij Peter Dros in ma nege Akenburg (14490 of 11782). De bo dywarmer maakt geen deel uit van het officiële clubtenu van de paardenvereni- gingen, dus het is niet verplicht voor le den om er eentje te nemen. Op de vraag in hoeverre het haar per soonlijke vrijheid aantast, antwoordt ze

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9