Cjrocn kwartsJexeU in het harL, Maij houdt woord ondanks aangepast draaiboek TVL-reactie op tijd voor hèt onderzoek IVIinsster opent infocentrum EcoMare Texelse boeren vragen Frans bewind om veto tegen landbouwakkoord N9 naar Den Helder wordt vierbaans Sint kwam met mammoet-sleper 9* Veel toneel op Texel: drie recensies w Harde cijfers voor waterschap s» Texelse jutter haalt reuzen- paarden uit Engeland s» Kanoeten verstoord door vliegtuigen Oh kom. er eens kijken Vrouwelijke collega i/oor dierenartsen DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10735 Voor advertenties, abonnementen, etc. langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lelefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0222O-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo- ruren bel uw bezorgerzorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 senioren en tweeverdieners, rust- en natuurzoekers en actieve, sportieve jongeren. Minder passend in het pro fiel van Texel zijn dagtoeristen, groe pen die willen uitgaan en feesten in een stedelijke ambiance en vaste standplaatshouders. Het bureau ziet mogelijkheden voor versterking van het algemene kwaliteits- en voorzieningenniveau waarbij onder andere wordt gewezen op het weren van geluids- en stanko verlast, tegengaan van aantasting van het landschap, het stichten van een golfbaan en een positieve hou ding tegenover een nationaal park. Door zonering moeten kwetsbare (na tuurgebieden beschermd worden ter wijl andere delen toeristisch worden versterkt. Geen aftopping Het bureau ontraadt de thans volop in discussie zijnde aftopping van de toeristische capaciteit van Texel. Er moet meer ruimte per slaapplaats ko men en investeringen moeten ook in de top mogelijk blijven omdat 2/3 van alle overnachtingen nog altijd in de zomer plaatsvindt. Slaapplaatsen waarop ondernemers krachtens het bestemmingsplan recht hebben, moe ten niet binnen 3-4 jaar worden ge schrapt als ze niet worden ingevuld. Die termijn moet veel ruimer worden zodat de onderneming kansen kan grijpen als dat markttechnisch en be drijfseconomisch mogelijk en wense lijk is. TVL-voorzitter Harry Wuis noemde het rapport en de daarin vervatte reactie op het bestemmingsplan bui tengebied een „bijdrage aan de dis cussie over de grenzen van de groei". Wethouder Klaas Barendregt zei blij te zijn met dergelijke goed on derbouwde reacties op de gemeente lijke voorstellen. Hij had het rapport graag al gehad bij de discussie over het recreatiebasisplan. Bij het grote onderzoek naar de sociaal- economische mogelijkheden van Texel komt het echter goed van pas. De opdracht voor dit onderzoek is in middels in ontwerp klaar en zou de volgende dag door het college wor den behandeld. Volgens Wuis was het doel van het rapport: met behoud van de waarde van Texel een gezonde economische ontwikkeling mogelijk maken. Hij meende dat er veel waarde aan kan worden gehecht omdat bureau Kap- pelhof zich neutraal heeft opgesteld en juist op toeristisch terrein zeer deskundig is. Per fax heeft de afdeling Texel van de Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (WLTO) steun betuigd aan de Franse regering die het vorige week gesloten Gatt-akkoord als eni ge EG-land heeft afgewezen. De Texelse boeren voelen zich door de Nederlands regering in de steek ge laten en verwachten dat het akkoord de landbouw onderuit haalt. Namens vierhonderd Texelse boeren vraagt WLTO-voorzitter Rinus Kuiper de Franse regering haar veto uit te spreken, zodat het akkoord van de baan is. „Het is nu nog te vroeg om toe te geven aan de eisen van de Verenigde Staten. Het akkoord gaat veel te ver." Volgens de principe overeenkomst wordt de veehouderij geconfronteerd met een produkten- korting van 21 procent. „Ook gaat het mes in de akkerbouw. Alleen de tuinbouw gaat er iets op vooruit." Kuiper vindt dat de onderhandelaars niet moeten zwichten voor importbe- perkende maatregelen van de VS. „We kunnen de wereld in handels blokken verdelen, bijvoorbeeld de VS, West-Europa en Japan." Kuiper heeft de fax gistermorgen naar de Franse Ambassade verstuurd. In de brief, waarin hij verwijst naar het door de Fransen zo gewaardeerde Texelse lamsvlees, zegt hij het land via alle mogelijke kanalen steun toe. Boeren in de rest van Nederland roept hij op om solidair te zijn met hun Franse collega's. „We moeten één front vormen om dit akkoord on gedaan te maken. Het is nu erop of eronder. Houd voet bij stuk!" Hij besluit zijn brief met een Frans de vies: „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap zal ons samenbinden in de strijd." Jan Legrand, de nieuwe CDA- gedeputeerde heeft gisteravond op een KNOV-congres in Noordwijk be kend gemaakt dat de beruchte N 9 naar Den Helder vierbaans wordt. De provincie zal 16 miljoen gulden voor financieren, het bedrijfsleven vier mil joen. Minister Maij-Weggen heeft zondag groen licht gegeven voor de wegverbreding. Nooit eerder kwam Sint Nicolaas met zo'n groot schip naar Texel. De goedheiligman had de enorme sleepboot Elizabeth van het sleep- en bergingsbedrijf Leo Vis ser in bruikleen gekregen zodat hij al zijn knechten en geschen ken in één keer naar het eiland kon brengen. Zoals gebruikelijk viel de Sint een hartelijk welkom ten deel. Op de loopplank werd hij begroet door de burgemeester en vervolgens door de onderne mers van Den Burg die zitting hebben in het intochtcomité. Het fanfare zorgde voor welkomstmu- ziek en kinderen waren in grote drommen naar Oudeschild geko men om niets van de aankomst te missen. Gelukkig was het windstil en droog, zodat het geen ril- en kleumpartij werd. Sint Nicolaas nam alle tijd om de kennismaking met zijn afnemers te hernieuwen en schudde hon derden handen en handjes. De zwarte knechten strooiden peper noten met emmers tegelijk, maar veel kinderen boden ook een te genprestatie door de de Sint te verblijdfe met een tekening of kleurplaat. Opweg naar Texel had de Sint noig eebn interessante ontmoeting met de bemanning van een op de rede liggende Russische zandzuiger. De sche pen passeerden elkaar op enkele meters afstand. De Russen von den het blijkbaar heel bijzonder en maakten vele foto's. Ook de bemanning van een boorplatform was opgetogen en bood zelfs aan de sint met een hijsinstallatie een overstap te laten maken. Het krappe tijdschema stond dat ech ter niet tOe. (Foto's Harry de Graaf) PARKSTRAAT-BOULEVARD Hofleverancier van Sint Nicolaas. Minister Maij-Weggen: „De Waddenzee is een doodzieke patiënt die Het vervallen van de belangrijkste programma-onderdelen voor de opening van het informatiecentrum van EcoMare kon minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) niet afhouden van een be zoek aan Texel. Net als haar komst in 1991, toen ze f200.000 meebracht, kwam ze ook ditmaal niet met lege handen. Voor de aanschaf van een ontvanger van een weersatelliet - „omdat de weersomstandigheden jullie nogal eens verrassen" - stelde ze 15.000,-beschikbaar. Het bezoek aan EcoMare wilde de bewindsvrouw aanvankelijk combine ren met de ingebruikname van een nieuw vliegtuig van de kustwacht, - waarmee ze op Vliegveld Texel zou landen. Wegens de slechte weersvoo ruitzichten zag de ministeriële delega- hiervan af en kwam met de auto. De tweede tegenvaller was dat ook het uitzetten van jonge zeehonden tussen Texel en Vlieland van het pro gramma moest worden geschrapt, omdat door de hoge waterstand de zandbanken onder water bleven. „En ik ga niet doen alsof ik de dieren uit zet", verontschuldigde minister Maij- Weggen zich. Toch hield de bewinds vrouw, die vorig jaar had beloofd te rug te komen, haar woord na en opende het infocentrum. „Door uw aanwezigheid geeft u iedereen die zich inzet voor de Wad denzee een geweldigde steun in de rug", verwelkomde burgemeester Schipper mevrouw Maij in het nieu we veldwerkcentrum. In haar toespraak onderstreepte mi nister Maij het belang van EcoMare. „Het is goed dat informatie van mijn ministerie door u onder de aandacht wordt gebracht. Met 250.000 bezoe kers per jaar is EcoMare hiervoor een uitstekend medium. Informatiestands van mijn ministerie krijgen maar een fractie van dit aantal." Maij-Weggen vergeleek de Waddenzee met een bij na doodzieke patiënt. „Maar hij is aan de beterende hand." Ze wees op het aantal zeehonden, dat inmiddels is toegenomen tot duizend. „Het zijn de barometers van de Waddenzee, die we goed in de gaten moeten houden. Ze vertellen ons veel over de kwaliteit van het water." Met de te rugdringing van zware metalen zoals PCB's en fosfaten uit de Waddenzee gaat het inmiddels de goede kant uit, verzekerde Maij. In Europees verband is onlangs besloten tot het Noordzee Actie Programma, dat inmiddels zijn vruchten begint af te werpen. „Wat betreft fosfaten en zware metalen zullen we de beoogde reductie voor 1995 gaan halen. Helaas komen op kleine schaal nog teveel zware meta len voor in het milieu. Ook de vervui ling met nitraten is nog te groot." Volgens de minister vereist dit forse maatregelen in de landbouw. Onafhankelijk EcoMare-directeur Jan Kuiper zette de activiteiten van het educatieve centrum voor Wadden- en Noordzee nog eens op een rij. Over het nieuwe informatiecentrum: „Door kennis over Lees verder pagina 5 ,Een Texelse Iris? Nou nee, ik hoop dat iedereen me gewoon bij mijn i voornaam zal aanspreken." Aan het woord is de 32-jarige Ver- onne Koot die dierenarts Jaap Klin kers gaat opvolgen in de Texelse praktijk. Ze begint op 1 januari. Veronne Koot komt oorspronkelijk uit Alkmaar. Na haar studie in Utrecht heeft ze gewerkt als dierenarts in een grote praktijk in het Brabantse Sint Oedenrode. Maar Noordholland bleef trekken. „Vandaar dat ik naar de va cature op Texel heb gesolliciteerd. Het lijkt me een erg leuke praktijk. In Brabant werk ik in een groep van elf dierenartsen. Texel is overzichtelijker het werk is gevarieerder." Met een reactie in de vorm van een door deskundigen gemaakt rapport heeft de Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers (TVL) gereageerd op het ontwerp voor het nieuwe bestemmingsplan voor het buitenge bied. Gisteren werd het rapport door het TVL officieel gepresenteerd door het aan te bieden aan wethouder Klaas Barendregt. Die betreurde het dat deze reactie niet wat eerder was gekomen omdat de inspraak waar aan het plan wordt onderworpen al voorbij is, maar verwelkomde het als een bouwsteen voor het belangrijke sociaal-economische onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van Texel, waarvoor binnenkort de op dracht wordt gegeven. Zoals eerder gemeld wordt in het rapport van het bureau Zandvoort Kappelhof Advies gevraagd om be hoorlijke mogelijkheden voor uitbrei ding en kwaliteitsverbetering voor de logiesverstrekkende sector. Deze sec tor is economisch gezien veruit de belangrijkste van het eiland en be reikte vorig jaar een omzet van 160 miljoen gulden. Dat is meer dan de twee andere economische peilers landbouw (f80 miljoen) en visserij (f70 miljoen) samen. Ook als bron van werkgelegenheid is de recreatie onovertroffen en sterk groeiend in betekenis. Zo'n 500 a 600 bedrijven en particulieren (waarvan 80 a 90% lid is van de TVL) zijn er direct bij betrokken. Daarnaast zijn talloze be drijven indirect min of meer afhanke lijk van het toerisme. Compensatie De sector groeit ook nog en biedt daardoor compensatie voor het ver lies aan werkgelegenheid in land bouw, industrie en rijksdiensten. Het belang van de verblijfsrecreatie kan nog verder toenemen als de voor waarden voor verdere ontwikkelingen worden verruimd. Die voorwaarden liggen voor een belangrijk deel vast in bestemmingsplannen. Het is zaak dat de voorschriften daarvan de on dernemers de mogelijkheden geven om te kunnen voldoen aan de veran derende vraag. Er moet flexibiliteit zijn en er moet voldaan kunnen wor den aan de toenemende ruimtebe hoefte en de daarmee samenhangende vraag naar meer kwaliteit. Als belangrijkste doelgroepen voor de Texelse recreatieondernemers ziet het bureau Zandvoort Kappelhof Advies: gezinnen uit Duitsland en Nederland, Afwisseling Veronne Koot houdt zich in Sint Oe denrode met name bezig met land bouwhuisdieren. „Dat zijn koeien, varkens en wat schapen en paar den." De dierenarts verwacht op Texel een gezellige sfeer, veel afwisseling in baar werk en veel schapen. „Het s natuurlijk afwachten of ik word geaccepteerd. Maar dat heb ik in Brabant ook gehad, al zijn daar wel "leer vrouwelijke dierenartsen. Vooral voor oudere mensen was het soms =ven wennen, ledereen moet mij naar proberen te nemen zoals ik ben." Wonen op een eiland schrikt "aar niet af. „Texel is best groot en ik beb gehoord dat er veel te doen is." Bén van haar hobby's is paardrijden. We kennis wil maken met de nieuwe dierenarts kan terecht op de af scheidsreceptie van Jaap Klinkers. Presentatie in Sint Nicolaas-sfeer. De wethouder mocht met een schaar het lint om het rapport doorknippen. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1