50.000.= !s EcoMare Sponsors verzekeren EcoMare van middelen Voetbalprogramma Programma basketbal Turnkampioenschap in de sporthal Tweede overwinning dames Texelse Boys SV Texel overklast Purmersteijn Zaalvoetbalprogramma „Op Eigen Wieken" geen tentoonstelling door pseudovogelpest Open brief aan VVD Ondernemers tegen supermarkten op bedrijventerrein Inzameling oud metaal 192 DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 VERVOLG VAN PAGINA 1 het milieu kan het gedrag van de mensen veranderen en ontstaat een politiek draagvlak om maatregelen te nemen. EcoMare is een onafhankelijk instituut. Dit vergroot de geloofwaar digheid." Kuiper benadrukte dat voor EcoMare een taak is weggelegd als doorgeefluik tussen overheid en we tenschap enerzijds en burgers ander zijds. Voor het nieuwe informatiecentrum dat de minister opende wordt kennis, afkomstig uit EcoMare en de wetenschap geïnven tariseerd en ondergebracht in een da tabank, waarin bezoekers, journalisten en organisaties gegevens kunnen opvragen. Hiervoor wordt binnenkort een ingenieus computer systeem geïnstalleerd. Rondleiding Tijdens de rondleiding door EcoMare toonde de minister een warme be langstelling voor de wadden getuigde van kennis over de natuur door zon der aarzelen van enkele vogels de naam en eigenschappen te noemen. Ze verklaarde een fervent liefhebber te zijn van Texel. „Ik ben afgelopen zomer nog een poosje op de wad- jdeneilanden geweest. Het is voor mij |een geliefd gebied. Ik heb gemerkt de Texelaars verstandig omgaan met toerisme, natuur en landbouw. Wat er is proberen jullie in stand te houden en te versterken." De vraag of de natuurstatus van eiland moet worden versterkt omzeilde ze door te Minister Maij was niet de enige die voor de inrichting van het in focentrum van EcoMare geld be schikbaar stelde. Namens de Verenigde Spaarbank (VSB) over handigde S.D. Swane 7350.000,- aan museum-directeur Jan Kui per. „We zijn geboeid door de manier waarop EcoMare zeehon den en vogels opvangt, natuur tentoonstelt en voorlichting geeft." Zelfs voor het VSB-fonds is het een aanmerkelijk bedrag, dat in drie jaar tijd wordt uitge keerd. Hoewel de gift al eerder was toegezegd, stak Kuiper zijn vreugde niet onder stoelen of banken. „Door de afname van overheidssubsidies, zijn we steeds meer afhankelijk van dit soort giften." Om de objectiviteit van EcoMare te handhaven bena drukken zei hij dat er voor de sponsors geen reclame tegenover Staat. (Foto Gerard Timmerman) Door een symbolisch afscheid verwijzen naar haar collega van het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. „Maar ik verzeker u dat Den Haag natuurbehoud op Texel goed in de gaten zal houden." Tot haar vreugde constateerde ze dat de vorig jaar geschonken 7200.000,- goed waren besteed. „Het informatie centrum is belangrijk uitgebreid en ik heb begrepen dat er hier veel nuttige dingen gebeuren." Suppletie Uitleg over zandsuppletie, als maatre gel om waardevolle natuurgebieden te behouden, kreeg het gezelschap van Dhr. Kieft, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat Noord holland. „Dankzij de zandopspuitin- gen verzilt het bodemwater in het duingebied niet, waardoor de karakteristieke duinvegetatie be houden blijft." Onlangs adviseerde het provinciaal overlegorgaan tot een nieuwe zandsuppletie. De minister benadrukte dat het rijk veel waarde hecht aan natuurbehoud. De minister beslist binnenkort of Texel in aanmer king komt voor een gedeelte van de zestig miljoen gulden die het rijk hier voor jaarlijks reserveert. Media Ondanks het gewijzigde programma trok het bezoek van de minister veel jonge zeehondjes opende minister Maij-Weggen IVerkeer en Waterstaathet infocentrum. belangstelling van de media. Onder de aanwezigen een tv-ploeg die op namen maakte voor Avro's Service Salon en een team van Vara's „Vroe ge vogels". Zaterdag 28 november: De Koog(Z)-VVZ 14.00 u. Junioren: Tex.Boys C1-Helder 12.30 u. Schagen C1-Tex.Boys C1 14.30 u. HRC B2-Texel B1 14.30 u. Succes B1-Oosterend B2 14.30 u. Tex.Boys C2-WGW C2 12.30 u. Succes C1-Oosterend C1 14.30 u. Succes C2-Texel C2 12.30 u. De Koog C1-HCSC C2 12.00 u. Meisjes pupillen: Win kei-Tex.Boys 12.00 u. Texelse pupillencompetitie: (Foto Gerard Timmerrr """SSsS /VSBÏONDS t.n.v. ECOMARE Zondag 29 november: Texel-Spirit Petten-Tex.Boys AGSV-Oosterend Twisk-De Koog Schagen 2-Texel 2 De Koog 2-ZAP 4 WGW 4-Tex.Boys 2 Oosterend 2-Helder 5 ZAP 7-Texel 3 Tex.Boys 3-Petten 3 Junioren: Texel A1-WMC A1 Tex.Boys A1-Call.oog a1 Dames: Tex. Boys-V VZ Recreatievoetbal: Texel-Tex.Boys De Koog-SVC ZDH-Oosterend 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 14.30 u. 12.00 u. 11.00 u. 14.00 u. 11.30 u. 12.00 u. 14.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. Sportlaan, Den Helder Zaterdag 28 november 19.00 u. Stedebroec-De Mareis (d) De Brug, Den Helder Zondag 29 november 14.00 u. Zeemacht 2-De Mareis (h) Op 28 november vinden in sporthal „Ons genoegen" de jaarlijkse Texelse kampioenschappen turnen plaats. 's Morgens vanaf 09.00 uur tot 13.00 uur zijn de recreatieve wedstrij den. De zes gymnastiek verenigingen brengen dan hun „niet-wedstrijd groepen" in de strijd om te bepalen welke vereniging dit jaar het sterkste is. De gehanteerde formule is het aantal turners/sters van een vereni ging gedeeld door het puntentotaal van die deelnemers/sters. In de avond is het vervolg van deze kampioenschappen. Om 18.30 uur begint de warming up en het intur- nen op het eerste toestel. Vanaf 19.00 uur zal op diverse niveaus en in verschillende leeftijdsgroepen gestreden worden om de felbegeerde individuele turntitel „Texels Kampi oen". De prijsuitreiking is rond 22.00 uur. De wedstrijden zijn vrij toegankelijk voor publiek. De dames van Texelse Boys kregen het als zesde geplaatste Winkel op bezoek. Op volle sterkte waren de Texelaars van plan het Winkel moeilijk te maken. Denkend aan vorig sei zoen, toen ze Winkel 2 een punt af namen, verwachtten ze een sterke tegenstander. In de eerste helft was Texelse Boys de betere ploeg. Na een kwartier kwamen de dames zelfs op voorsprong door een fraaie kopbal van Monique Smit. De Boys bleven daarna aandringen, wat leidde tot mooie combinaties, luid begroet door het schaarse publiek. Nèt voor rust kreeg Winkel kans op de gelijkmaker, maar de aanvalster schoot over de bal voor een leeg doel. De tweede helft vochten de da mes om 2-0 te maken. Winkel kwam echter sterk naar voren en kreeg de betere kansen. Toch kwamen zij niet tot scoren. Op het goed bespeelbare A-veld zet te SV Texel zondagmiddag voor een groot publiek een prima prestatie neer. Met vijf wonderschone doel punten werd Purmersteijn met een terechte nederlaag naar huis gestuurd. De goed spelende thuisploeg had ge durende bijna de gehele wedstrijd de touwtjes in handen. Alleen de eerste 20 minuten was er een benauwde si tuatie voor Texel. Purmersteijn kwam furieus uit de startblokken en Texel had daar duidelijk moeite mee. De kleine kansjes die toen ontstonden werden echter niet benut. Ook toen al waren er mogelijkheden voor SV Texel. Een vrije trap van Erwin Koning werd, nadat hij in de muur schoot in tweede instantie ver buiten bereik van de keeper op de paal geschoten. Deze eerste periode leverde ook de eerste gele kaart op voor verdediger Koos Tjepkema. Texels kwartiertje Meestal wordt met het Texels kwar tiertje bedoeld dat te laat wordt be gonnen. In dit geval gaat het over het laatste kwartier van de eerste helft waarin vier doelpunten vielen. Het eerste werd op links voorbereid door Marcel Ris, die met een fraai af draaiende voorzet het hoofd van Er- win Koning vond die goed inkopte, maar de Purmerendse keeper op zijn weg vond. Broer Ralph was attent ter plekke om de terugspringende bal alsnog in de goal te koppen. Pur mersteijn reageerde onmiddelijk fel, wat resulteerde in een vrije schiet kans, die uitstekend werd gepareerd door keeper Bart Heerschap. Vijf minuten later kreeg Texel een enorme kans. Ruud Beerling zette voor vanaf de rechterzijde. Erwin Ko ning kopte de bal via een verdediger op de lat en Henk Knol schoot de te ruggekaatste bal via een verdediger net over. Uit de hierop volgende cor ner speelde Henk Knol zich knap vrij in het strafschopgebied en verschalk te de keeper met een schot. Henk Knol groeide in deze wedstrijd uit tot een speler met een prima balbehan deling en een geweldig overzicht. Texel zal nog veel profijt van deze speler kunnen hebben. Weer enkele minuten later bepaalde Erwin Koning de stand op 3-0 door een doorgekop- te bal uit een ingooi van Ingmar Moerbeek droog in het doel te plaat sen. Purmersteijn was duidelijk aan geslagen en trachtte zonder verdere kleerscheuren de rust te halen. Texel wilde echter doordrukken en dat luk te bijna met een vierde goal, ditmaal door Henk Knol, maar deze werd te recht afgekeurd omdat hij buitenspel stond. Tweede helft In het eerste kwartier van de tweede helft probeerde Purmersteijn nog van alles om de bakens te verzetten, maar als het eenmaal niet lukt, gaat alles mis. Purmersteijn in de aanval, Texel op de counter. Na zo'n 15 mi nuten gaf Ingmar Moerbeek een lan ge bal, die niet door een verdediger onder controle gebracht kon worden, zodat Ralph Koning met lange passen op de keeper van Purmersteijn kon afgaan. Niet zelfzuchtig gaf hij een brede pass op zijn meegelopen broer Erwin, die de bal simpel in het lege doel kon schuiven. Deze goal was een bekroning voor het prima sa menspel van de gebroeders Koning gedurende de gehele wedstrijd. Nog was het feest niet af. Weinige minu ten later plaatste Ralph Koning de bal prachtig op de inkomende Henk Knol, die koppend voor de 5-0 eindstand zorgde. Hierna was de wedstrijd gespeeld en liet Texel de teugels duidelijk vieren. Met mooie passjes probeerden de spelers het publiek te amuseren, ter wijl Purmersteijn bleef proberen de eer te redden. Vlak voor tijd, door treuzelen in de verdediging van Texel, kreeg Purmersteijn haar kans, maar zag die verloren gaan doordat de bal op de lat eindigde. Trainer Roomeijer was na afloop een zeer tevreden man. Ook het publiek was tevreden, want onder applaus voor het geleverde spel verlieten de moegestreden spelers het veld. Zon dag speelt Texel weer thuis: om 14.00 uur tegen Spirit '30, waar uit met 3-2 van werd gewonnen. Trainer Roomeijer zal diep in zijn truckendoos moeten kijken omdat zondag zeker twee, misschien zelfs drie spelers van de vaste kern terugkeren naar de se lectie van het eerste. Woensdag 25 november: 1 7.00 u. De Koog-Casino 3 (j) 17.50 u. Texel 3-Casino 2 (jl) 18.40 u. Casino 1-De Krim (d) 19.30 u. Klif 1-Klif 2' (d) 20.20 u. Jelleboog 3-Casino 2 21.10 u. Mantje 3-De Krim 3 22.00 u. Klif 4-Jelleboog 4 Zaaldienst: Jelleboog Donderdag 26 november: 18.00 u. Selectie 18.50 u. Timmers Bakkerij-Casino 5 19.40 u. Mantje 2-De Koog 3 20.30 u. Rab-Óosterend 3 21.20 u. Oosterend 2-De Koog 2 22.10 u. Rab 2-Oosterend 6 Zaaldienst: Rab Vrijdag 27 november: 17.30 u. Klif 2-Klif 3 18.20 u. Gamma 2-Jelleboog 2 19.10 u. Texel 2-De Krim 20.00 u. Gamma-Klif 20.50 u. Texel-De Koog 21.40 u. Mantje-Jelleboog 22.30 u. Mantje 2-Plus Klus Zaaldienst: Mantje Uitslagen Junioren: Texel 1-De Koog 5-3. 1e klasse: Gamma 2-Rab 8-6; Oosterend 2-De Krim 2-3; Klif 3-De Koog 2 9-6; Jelleboog 2-Oosterend 3 4-5; Klif 2-Texel 2 8-4; Oosterend 3-De Krim 2-4. 2e klasse: Gamma 3-Casino 2 4-1; Jelle boog 3-Bakkers Ijzerhandel 6-1; Oosterend 4-De Krim 2 8-1; Plus Klus-De Koog 3 9-3. 3e klasse: Oosterend 5-ZDH 7-1; Texel 3-De Koog 5 5-2; Casino 3-De Koog 4 4-2. 4e klasse: De Krim 3-Jelleboog 4 7-2; Mantje 3-Klif 5 4-2; Timmers bakkerij-Rab 2 8-3; Klif 4-0osterend 6 3-4; Gempo-Nioz 4-4. Door het uitbreken van de pseudovo gelpest in het zuiden van ons land werd van regeringswege voor heel Nederland een verbod ingesteld tot het houden van vogelmarkten, ten toonstellingen en vervoer van vogels. De vogelvereniging „Op Eigen Wie ken" die jaarlijks z'n tentoonstelling in dorpshuis d' Ouwe Ulo houdt, zag zich genoodzaakt door het ingestelde verbod zowel de besproken zaal als de keurmeesters afbericht te moeten doen. Helaas werd vier dagen later (na het afblazen van de tentoonstel ling in 1992) het verbod weer opge heven. Wel zal op 12 december van 10.00 tot 16.00 uur een vogelver koopbeurs worden gehouden in d' Ouwe Ulo. De prijzen die door de gulle gevers zijn geschonken voor de tombola zullen in november 1993 worden gebruikt als de vogelvereni ging de 25ste tentoonstelling houdt BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Geachte mevrouw Eelman Met belangstelling hebben wij uw brief van 15 nov. j.l. gelezen die u, namens uw fractie, aan het college van B en W heeft gezonden over de afloop van de laatste begrotingsver gadering. Omdat over de inhoud van uw brief mededelingen zijn gedaan in pers, ga ik er vanuit dat het een openbaar stuk betreft waarop een ieder vrij mag reageren. Van deze mogelijkheid maken wij graag gebruik. U verwijst in uw brief naar het college-programma (c.p.), naar hoofd stuk II punt 8 (terughoudend beleid verhoging plaatselijke belastingen) en naar punt 9 (streven naar kostendek kende heffingen en tarieven voor za kelijke dienstverlening o.a. het reinigingsrecht). U verwijt het college (Terpstra en Krijnen) dat zij het college-programma op deze punten heeft losgelaten. We moeten helaas constateren dat het c.p. op dit punt door de tijd is in gehaald, in die zin dat beide doelstel lingen niet meer met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. Ge zien de hoge verwerkingskosten van ons afval moeten we kiezen tussen kostendekkende tarieven of een te rughoudend belastingbeleid. Welke „koe" is dan het heiligst? Verschillen de fracties, zowel van binnen als van buiten het college, hebben hierover het afgelopen jaar hun voorkeur uit gesproken. In een paar jaar is het rei nigingsrecht met meer dan 25% gestegen, en nog was dat niet ge noeg om de stijgende kosten bij te houden. Is het, in dat licht bezien, zo vreemd dat ook de toeristenbelasting een keer aan de beurt komt om met meer dan de geplande 5% verhoogd te worden? Temeer nog als we be denken dat het huishoudelijk afval van de rekreatiebedrijven als z.g. be drijfsafval tegen het lagere (stort)ta- rief wordt verwerkt, en de particu liere Texelaar het hogere verbran dingstarief moet betalen. Deze situa tie hebben we te danken aan een actie van het T.V.O. eerder dit jaar die voor bedrijfsafval een lager tarief af dwong. Datzelfde T.V.O. blaast nu hoog van de toren nu de raad heeft besloten ook de burger een lager ta rief te gunnen. Dit was niet mogelijk omdat uitgaven van onze gemeente t.a.v. het toerisme de inkomsten ver te boven gaat. Dit verschil is door de frakties van T.B., P v/d A en G.L. enigszins gecorrigeerd. Nog even iets over uw verontwaardi ging dat uw coalitiegenoten (T.B. en de P. v/d A) op genoemde punten het C.p. zonder overleg verlieten. Hoofd stuk II punt 9 (kostendekkende tarie ven) gaat b.v. ook over de leges voor de hinderwet, V.V.D. zonder overleg, tegen. In hoofdstuk V onder punt 11 staat dat de leegstand van voor per manente bewoning bestemde wonin gen moet worden aangepakt, V.V.D. zonder overleg, tegen. In hoofdstuk VI punt 7 staat dat er een actief beleid gevoerd gaat wor den t.a.v. opwekking van alternatieve energie. De V.V.D. is tegen molens bij de P.E.N.-centrale (als enige) en tegen de molen van Ecomare (niet als enige) Hoofdstuk VII punt 1: uitgaven sociaal-culturele sector beheersen. De V.V.D. heeft, samen met de oppo sitie, vorig jaar voor ƒ100.000,- aan door het college voorgestelde bezui nigingen in deze sector weggestemd. Waarvoor onze dank, maar dat is nu niet aan de orde. U wekt met uw schrijven de indruk dat de V.V.D. zich als enige het braafste jongentje... par don, meisje van de klas toont door zich aan gemaakte afspraken te hou den. De andere klasgenoten doen dat niet. Mocht u dat inderdaad van me ning zijn, dan kan onze conclusie geen andere zijn dan dat aan uw exemplaar van het college programma een aantal essentiële passages ontbreken. Jaap Vlaming en Peter Bakker Groen Links - fractie Texel „We moeten uitgaan van de meest wenselijke situatie" zegt Jook Nauta „kernachtig" namens TVO. Inder daad, kernachtig gezegd. Maar wat is nou eigenlijk de meest wenselijke si tuatie en wie bepaalt dat, TVO? Ik denk van niet. Als ik als consument zie en ondervind welke problemen al die auto's van winkelend publiek in Den Burg opleveren dan is er toch maar één wenselijke situatie: A.H., Bakkers Ijzerhandel en Aldi naar het bedrijventerrein. Dat is voor de leef baarheid in Den Burg toch alleen maar goed. Je kunt als gemeente bestuurder toch alleen maar blij zijn met het feit dat deze ondernemers eindelijk met die oplossing komen. Als je die vreselijke toestanden ziet die veroorzaakt worden door o.a. de bevoorradingsauto's van enorme af metingen, die zich, vooral in de zo mer, een aantal malen per week voordoen in de Wilhelminalaan en in het Achterom en dat gepruts op die kleine parkeerterreintjes bij Bakkers Ijzerhandel, Aldi en AH, dan is toch zonder meer duidelijk wat de meest wenselijke situatie is. Ik hoor enkele raadsleden al roepen „straks wil'en alle winkeliers naar het bedrijventer rein". Onzin, de meeste winkeliers willen gewoon in het centrum blijven, in de route van het gezellig winke lend publiek. Er is namelijk voor de consument een enorm verschil tus sen gezellig winkelen en boodschap pen doen. Bij het laatste ga je doelbewust inslaan. Gaat het om winkelen waarbij geen zware tassen of dozen meegezeuld'hoeven te wor den, dan is men best bereid om de auto op een van de aan de rand van het dorp liggende terreinen parkeren. Trouwens, dan is het instellen van parkeerverboden op bepaalde plaat sen ook best redelijk. Een discussie in de raad over deze kwestie kan gerust achterwege blij ven, die is al zo vaak gevoerd en dat leidt tot niets. Ik hoef toch al die de taillisten die hun nering drijven op de bedrijventerreinen niet op te noemen? Nee, geachte gemeentebestuurders, u doet wel voorkomen of er op dit punt beleid wordt gevoerd, maar we weten wel beter. Naar mijn mening en, naar ik meen, die van de zwijgende meerderheid, zijn de eerder genoemde argumenten „zwaarwegend". Dus gemeentebestuurders en TVO: niet zeuren en geen ingewikkelde theorieën, deze bedrijven gewoon naar het bedrijventerrein laten gaan. Bart Siemeling Den Burg In de afgelopen jaren is op Texel het systeem van het gescheiden ophalen van huisvuil ingevoerd. Op de voor lichtingsavonden werd de mensen duidelijk gemaakt hoe te scheiden. Ook gruisijzer (fornuizen, wasmachi nes, kachels, spiralen, fietsen, gaas, blikjes e.d.) moest dus apart gehou den worden. Daar de gruisijzerprijs in de laatste jaren zo is gedaald, en nu zelfs nihil is, is het voor ons bedrijf niet meer mogelijk dit gratis op te halen. Ruim een jaar geleden zijn we in onderhandeling gegaan met de ge meente Texel om hier een oplossing voor te zoeken. Als de gemeente Texel het gruisijzer zelf op zou gaan halen (dit behoort uiteindelijk tot de taak van de gemeentelijke grofvuil ophaaldienst), bleken de kosten ho ger te zijn dan wanneer ons bedrijf het zou blijven doen. De voorstellen om het gruisijzer rechtstreeks naar ons bedrijf te brengen of naar verza melplaatsen is voor vele mensen niet mogelijk, omdat zij het vervoer daar niet voor hebben. De vergoeding van 740.000,- voor het ophalen van het gruisijzer bij particulieren komt op een verhoging van het reinigingsrecht van 7 7,00 per huishouden. Uitein delijk betaalt de consument/particu lier altijd om van zijn vuilnis af te komen, of het nu via het reinigings recht is of direkt aan de particuliere onderneming of door de kosten van het zelf brengen. In de overeenkomst met de gemeente Texel betreffende de vergoeding aan ons bedrijf, wordt de voorwaarde opgenomen, dat zo dra de gruisijzerprijs weer lonend is, de vergoeding komt te vervallen. Namens Metalenhandel Cobus Spigt Carla Witte-Spigt Eierland

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5