GEKNIPT Nieuwe Rabo-directeur per 1 maart op Texel Uitstoot ammoniak uit mest goed te meten Daan Schilling terug bij Texels Belang VVV klaar voor winter vol Texel-promotie Oppascentrale groeit Hondenclub houdt wedstrijd Gemeente bekostigt deel vloerbedekking Vrije School Boeren hoopvol over stro-afdekking Aanrijdingen antidamslaper Géén grap Andere vakantiespreiding in 1993 Belangstelling voor proeverij overstelpend I v VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 13 De komende en de gaande r rechts Veenstra. j bij Rabobank Texel. Links de directeur Timmers. IFoto Frans Hopman) De 41-jarige Leonardus Pieter (Leo) Timmers uit Katwijk is de opvolger van Riewert Veenstra als directeur van Rabobank Texel. Timmers, die kan bogen op een ervaring van twin tig jaar in het bankwezen, treedt op 1 maart volgend jaar in dienst. Aan het eind van die maand zal Veenstra afscheid nemen. Leo Timmers is gekozen uit acht kan didaten die zich voor de sollicitatie procedure hadden aangemeld. Voor Rabo-begrippen is dat een goede score. De nieuwe man waakte bij zijn presentatie woensdagavond tijdens de algemene ledenvergadering voor te hooggespannen verwachtingen. „Het zal niet meevallen om zo'n voorganger als Veenstra te doen ver geten. Als u de verwachtingen wat lager stelt, zal ik u eerder meevallen. Ik ben echter niet van plan te imite ren, maar zal eigen lijnen uitzetten." Virus Timmers, geboren op 19 maart 1951, is een geboren en getogen Schie- De oppascentrale die in het leven is geroepen om geld bijeen te brengen voor de World Servants-reis van een groep Texelse jongeren naar Kenia, breidt zich uit. Na Oosterend zijn nu ook oppassen aangesteld in Den Burg, 't Horntje en Den Hoorn. Voor f5,- per uur kan een oppas wor den besteld via telefoon 18440. De hondenclub HCT houdt zondag onderlinge wedstrijden op het terrein aan de Rozendijk. Belangstellenden zijn welkom. Het enige onderdeel van de wedstrijd dat niet op het hondenterrein wordt afgehandeld is het speuren. Dat ge beurt om 9.00 uur bij Grietjeshoeve op de Schorrenweg. Keurmeester van dit onderdeel is René Krijnen. Om 10.15 uur start de beginners- groep op het terrein aan de Rozendijk onder toezicht van keurmeester Stella Dekker. Daarna is de behendigheids- groep aan de beurt. De verkeerszekerheidgroep wordt ge volgd door de IPO groep. Er wordt geen pakwerk gedaan. Voor de deelnemende leden van de hondenclub staat na afloop in de Ro tisserie in Oosterend een prijzentafel klaar. Gestreden wordt o.a. om de Bart Bos Bokaal (voor behendigheid) en de Marius Banda Beker (voor speuren). Daarnaast is er de kampi oensbeker. De gemeente kan de nieuwe vloerbe dekking die de Vrije School nodig heeft, slechts gedeeltelijk vergoeden. Omdat men zich aan de zg. Londo- normen moet houden wordt niet meer dan f30,84 per vierkante meter verstrekt, terwijl de werkelijke kosten van het door het schoolbestuur ge wenste marmoleum f116,11 per m2 bedragen. Het gaat om totaal 284 m2. De school moet dus een aanzienlijk be drag zelf betalen uit het fonds tech nisch onderhoud. De gemeente erkent overigens dat voor rond f30,- alleen de allergoedkoopste vloerbe dekking is te krijgen, die binnen tien tot vijftien jaar is versleten. B en w overwegen in de toekomst hogere bedragen te gaan uitkeren dan de Londo-norm toestaat, mede afhanke lijk van de vaststelling van nieuwe normen begin volgend jaar. dammer. Na zijn Mulo-opleiding wist hij door zelfstudie in de avonduren het HBS-diploma te behalen. Hij startte zijn loopbaan in 1972 bij de Amro-bank in zijn woonplaats. Toen hij zes jaar later bij de Rabobank in Medemblik ging werken, raakte Tim mers volgens eigen zeggen „besmet met het Rabo-virus". De coöperatieve structuur sprak hem zeer aan. „Rabo- banken kenmerken zich door een gro te betrokkenheid, ze zijn voortgekomen uit de gemeenschap en vormen er echt een onderdeel van. Elke vestiging is een zelfstandig bedrijf. Het hoofdkantoor geeft wel richtlijnen en adviseert tarieven, maar je kunt een eigen beleid voeren. Je bent echt in de weer om de leden fi nancieel voordeel te bieden." Jong Timmers wist zich door diverse inter ne opleidingen en andere cursussen (o.m. marketing en makelaardij) snel op te werken. In 1981 was hij klaar voor de sprong naar directieniveau. In Katwijk aan de Rijn (Katwijk-binnen) werd hij met zijn 30 jaar een van de jongste Rabo-directeuren van het land. Dankzij een fusie met een klei nere vestiging kreeg de bank een omvang die tweederde bedraagt van de Texelse Rabobank. Gedurende Timmers „bewind" maakte de bank een gezonde groei door. Op dit mo ment heeft de bank in Katwijk-binnen 32 personeelsleden (Texel 54) en een balanstotaal van circa 150 miljoen gulden (Texel 200). Vakantie In Katwijk bekleedt de nieuwe direc teur diverse maatschappelijke func ties, die niet politiek of kerkelijk gekleurd zijn. Hij is o.m. penning meester van het gezinsvervangend tehuis en voorzitter van de commis sie voor ontwikkelingssamenwerking. Zijn vrije tijd besteedt hij het liefst aan zijn gezin en zijn hobby toer fietsen. Timmers is getrouwd en heeft twee dochters (elf en veertien jaar). In ver band met de schoolvakanties (die dankzij de vakantiespreiding extra lang duren voor zijn kinderen) ver huist het gezin pas komende zomer naar Texel. Men is nog op zoek naar een geschikte woning. Onbekend met het eiland is de familie Timmers niet, want verscheidene vakanties werden hier doorgebracht. „Afgelopen zomer stond ik nog te 'flappen tappen' bij de geldautomaat van de Rabo in Den Burg. Op dat moment wist ik nog niet dat ik er zes weken later, om ge heel andere redenen, zou terugke ren." Afscheid De huidige directeur Veenstra nam woensdagavond alvast afscheid van de leden, die in bescheiden getale naar de vergaderzaal van Bosch en Zee waren gekomen. „Het was een voorrecht om achttien jaar lang direc teur te zijn van deze Rabobank. Voor de bank is het goed dat ik de fakkel nu overdraag een jonge, sterke mana ger. Ik ben blij met de keuze voor Leo Timmers. Als mijn opvolger zal hij het beter en anders doen, want hij is jong", aldus Veenstra in zijn „zwa- nezang". Veenstra zal vermoedelijk eind maart 'officieel afscheid nemen. Per 1 april maakt hij wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd gebruik van de vut-regeling. Veenstra is vanaf augus tus 1975 bij Rabobank Texel in dienst en volgde na een inwerkperiode in 1976 Theo Graaf op als directeur. Adviseur Woensdag maakte Veenstra bekend dat hij zich nog niet helemaal uit de bankwereld zal terugtrekken. „Voor een tuuntje wieden ben ik niet ge schikt. Gelukkig mag ik nog wel wat in de marge rommelen in mijn vakge bied." Met Rabo Nederland is Veenstra overeengekomen dat hij op verzoek als adviseur zal optreden voor plaatselijke Rabovestigingen in den lande. Hij blijft op Texel wonen. Resultaten van onderzoek naar de uitstoot van ammoniak op het eiland dat wordt uitgevoerd door Wage- ningse studenten blijken nauwkeuri ger dan werd verwacht. Volgens het landbouwschap is de emissie op veehouderijen verder te beperken door gebruik van stro in mestsilo's als alternatief voor de onlangs ver plicht gestelde overkapping. Dat bleek dinsdag bij een demonstratie op twee boerderijen, die van agrari sche zijde flinke belangstelling trok. Een dun laagje stro dat bovenop de mest wordt gebracht vormt een on doordringbare korst, waardoor de am moniak nauwelijks kan vervluchtigen. Bepaald is dat dankzij deze methode onder laboratorium-omstandigheden de uitstoot met 72 pocent kan wor den verminderd. De veehouders zien dit als een aanvaardbaar alternatief voor het bijna hermetisch afsluiten van de mestsilo's, dat de overheid voor bassins die gebouwd zijn na 1987, onlangs verplicht stelda „Hiermee is echter een investering tussen de f20.000,- en de f70.000,- gemoeid", aldus landbouwvoorlichter Jan Koolhof, een bedrag dat de boe ren aan de hoge kant vinden. Mede door omvang van de investering treedt de afdeling milieu van de de gemeente nog niet actief op tegen boeren met onafgesloten meststilo's. Landbouwers stellen nu dat door de veel goedkopere strolaag de ammoni- akuitstoot de acceptabele grens (25 procent van de bestaande hoeveel heid) benadert. Een 23-jarige inwoner van De Koog reed op het Robbepad in Oosterend achteruit met zijn vrachtwagen tegen de auto van een 60-jarige man uit Aalsmeer. De vrachtwagenchauffeur zag de automobilist niet omdat hij door de zon werd verblind. Alleen de personenauto liep schade op. Een 52-jarige Hoornder reed op een parkeerplaats aan de Wilhelminalaan tegen het openstaande portier van een 48-jarige dorpsgenote. Beide auto's raakten daardoor flink be schadigd. „Dat is nog wel iets méér dan de ne gentig procent reductie die wordt be reikt als een dak op de silo's wordt aangebracht, maar toch aanvaard baar", aldus Theo Ghijssels van het Landbouwschap. Het Landbouw schap, dat tegenstander is van over kapping van de silo's, wil alle landbouwers nu voorschrijven de mest af te dekken met stro, in de hoop dat het rijk de boeren met rust laat. Op het ministerie van VROM, waar dit voorstel in behandeling is genomen, was niemand bereikbaar voor commentaar. Insiders menen echter dat het rijk verwacht dat de ammoniak-lekkage bij gebruik van stro in de praktijk veel groter is dan wordt voorgesteld. Het Openbaar Ministerie, dat zich wellicht zal moeten uitspreken in ge- schillenkwesties, heeft nog geen defi nitief standpunt ingenomen, maar zal hierover volgens een woordvoerder van de rechtbank in Alkmaar 1 de cember beslissen. Gebaar Volgens Rinus Kuiper, voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie afdeling Texel, moet het stro-alternatief waarvoor een aantal landbouwers inmiddels interesse heeft getoond worden gezien als een „gebaar in de goede richting". Volgens Kuiper worden de bedrijven in de nabijheid van verzuringsgevoeli- ge objecten ook al in hun bedrijfsuit- voering beperkt door de ammoniakwetgeving. Samen met de gemeente namen de landbouworgani saties eerder dit jaar het initiatief tot ammoniakonderzoek, omdat men van mening is dat landelijke regels niet van toepassing zijn op Texel. Om dit aan te tonen staan er nu meetpalen op het eiland waarmee studenten van de Landbouw Universiteit de hoeveelheid ammoniak in de lucht meten. Ze meten zowel de verontrei niging die van buiten het eiland af- kmstig is, als de hoeveelheid die op Texel ontstaat. Omdat het onderzoek nog niet is afgerond, willen de stu denten hun bevindingen nog niet prijsgeven. Wel lieten ze doorscheme ren dat de meetresultaten verrassen de uitkomsten bieden. Daan Schilling, die na een lange pe riode van wethouderschap afstand nam van de Texelse politiek, keert terug in de gelederen van Texels Be lang. Hij werd dinsdagavond gekozen tot bestuurslid. Wie de nieuwe voor zitter wordt, wordt uitgemaakt op 14 december. Tijdens de ledenvergadering van Texels Belang werd scheidend voor zitter Co Vinke benoemd tot lid van verdienste van de kiesvereniging. Vin ke heeft zich 21 jaar ingezet voor de partij. Hij volgde Cor Dros op als penningmeester, toen Dros zitting nam in de gemeenteraad. Vinke nam het secretariaat over van Tine Krijnen-Baijs na haar overgang naar de raad en hij volgde Cor Zijm op als voorzitter. Uitgebreid Texels Belang heeft het bestuur uit gebreid van zeven naar negen perso nen. Naast Schilling zijn de nieuwko mers Dirk Kuip en Ed Mooijen. Kuip zit tevens in het TVL-bestuur als afgevaardigde van de kleine logies verstrekkers en Mooijen is voorzitter van de woningbouwver- TE HUUR: Nico Roeper Tel. 11285 niging. Door deze uitbreiding heeft de partij zich in de breedte versterkt en zijn enkele belangrijke maatschappelij ke groeperingen vertegenwoordigd. Op 14 december wordt een nieuwe voorzitter gekozen. Tot die tijd neemt Jos Timmer deze functie waar. Met de uitgave van de nieuwe va kantiereisgids en de campingfolder 1993 kan het beursseizoen wat de Stichting VVV Texelpromotie be treft beginnen. Deze winter staan weer presentaties in Nederland, Duitsland en België op het pro gramma. Nieuw is deelname aan een vakantiebeurs in de voormali ge DDR (van 3 tot 8 december in Leipzig). Omdat wordt samenge werkt met de provinciale VVV is Texel op meer beurzen present dan voorheen. De nieuwe vakantiereisgids is met een oplage van 200.000 de be langrijkste VVV-brochure. In verge lijking met de vorige editie is voortgeborduurd op hetzelfde the ma, maar is de lay-out wat kleuri ger en wordt de informatie meer puntsgewijs aangeboden, zodat de gebruikers snel kunnen opzoeken wat zij interessant vinden. Nieuwe elementen zijn een hoofdstukje met technische gegevens inzake de Teso-schepen, een evenementen agenda en een tennis- en squash- arrangement. Dit laatste is opgezet in samenwerking met sport- en evenementencentrum 't Stappe- land. Jeugd van 12 tot en met 20 jaar kan deelnemen aan een 6-daags tenniskamp. Voor ƒ525,- krijgen de jongens en meisjes tien uur les en kunnen ze vijf uur gratis tennissen en gebruik maken van rackets en ballen. Daarnaast kun nen ze de hele week het eiland rondfietsen, twee uur paard rijden, kosteloos naar EcoMare en Calluna gaan en staat een tocht met gar- nalenkotter TX 27 op het programma. „De afdekking van meststilo's met stro beïnvloedt echter het onder zoek", zegt Anton Wilkens, chef van de gemeentelijke afdeling milieu. „Het geeft een grotere belasting van het milieu dan de voorgeschreven overkapping." In navolging van Texel zullen ook el ders in Noordholland metingen wor den uitgevoerd. De vakantiereisgids bevat voorts een lokkertje om via de VVV te re serveren. Toeristen die via het re serveringsformulier een Texel-va kant ie boeken krijgen bij elk bezoek 50 procent korting op de entreeprijs van zwemparadijs Callu na en sportcentrum 't Stappeland. Nieuw is verder de cursus eskimo teren, als een van de zeekano- arrangementen. Van de vorig sei zoen ingevoerde arrangementen is eiland-adventure vervallen. Voor de ze avontuurlijke trektocht over Texel was te weinig belangstelling. Het zesdaagse wandelarrangement bleek vorig jaar echter een schot in de roos en wordt voortgezet. Vakantiespreiding De VVV wijst erop dat er iets is veranderd aangaande de vakan tiespreiding. Ten aanzien van de zo mervakantie hielden de scholen in het noorden, midden en zuiden van ons land er al verschillende begin- en einddata op na. Voortaan ko men nu ook de herfst- en voor jaarsvakantie voor spreiding in aanmerking. De afgelopen herfstva kantie had de primeur, maar de re geling was toen nog zó vers, dat nog weinig van gebruik werd ge maakt. De begin- en einddata van de zo mervakanties zijn per regio vast gesteld. Voor de herfst- en krokusvakantie brengt het rijk slechts een advies uit. De school besturen mogen zelf uitmaken in welke van de twee mogelijke we ken ze de betreffende vakantie plannen. De kerstvakantie en de nieuwe vakantieperiode in mei (rond koninginnedag en bevrijdings dag) blijven voor heel het land ge lijk. Van 19 december tot en met 3 januari is het kerstvakantie. Midden- en zuid-Nederland krijgen het advies om van 20 tot en met 28 februari krokusvakantie te hou den en noord-Nederland van 27 fe bruari tot en met 7 maart. Veel lezers keken verbaasd op van deze advertentie die in de vorige krant stond. Een anti damslaper, wat is dat? Menigeen dacht aan een grap. „Helemaal geen grap!" zegt Nico Roeper, die het ding te huur aanbiedt. „Veehouders weten heus wel wat het is. Een antidamslaper is een apparaat waarmee een koe wordt geleerd op de juiste plaats in de ligbox-te gaan liggen. Som mige koeien hebben de gewoon te om telkens te gaan liggen op het stalen mestrooster. Deze „damslapers" worden daar sme rig, stijf en zelfs ziek van. Een antidamslaper is een soort jasje met een electrische voorziening. Als de koe op het geleidende rooster ligt wordt contact ge maakt, er klinken geluidsignaalt- jes en tenslotte wordt een stroomschok afgegeven. Zo leert het beest die schadelijke ge woonte snel af en wordt de anti damslaper overbodig". Molengat. De Molengat, die voor een dokbeurt in Harlingen is, blijft waarschijnlijk langer weg dan ver wacht. Wegens het slechte weer loopt het schilderwerk vertraging op. De animo voor de wijnproeverij die in Oosterend werd georgani seerd door dominee Han Wilmink ten bate van de World Servants- reis naar Kenia, was een groot succes. Er waren 54 deelnemers maar er waren veel meer gega digden, zodat een tweede proe verij zal worden gehouden in januari. Van de avond bleef f2150,- over voor het goede doel. Niet alleen werden inschrijfgelden ontvangen, ook werd ongeveer f600,- verdiend door de verkoop van wijn. Bij de proeverij werd een groot aantal goede maar be taalbare wijnen uit merendeels onbekende gebieden met elkaar vergeleken. Aan het slot werd een Muscat de Rivesaltes des sertwijn geserveerd. Een bijzon dere verrassing was dat Arnold Wesselman van bakkerij 't Gou den Boltje en een collega daarbij zorgden voor een toetje in de vorm van een perenbavarois met caramelsaus en een waaier van peren. Bij de tweede proeverij (opnieuw in Rot is serie 't Kercke- plein) zal een wat kleiner aantal wijnen van meer exclusieve klas se worden geserveerd. De deel namekosten bedragen dan f40,- per persoon. (Foto Harry de Graaf).

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13