CjroenwarL-Jexeh in het harL, Opening in conflict organisatie Rondje Collegepartijen: onderling vertrouwen is hersteld Appartementen Bosch en Zee binnen maand verkocht Drie bestuursleden stichting treden af WEEKEND Veenstra: „Emoties bepalen discussie 47.000" TEXELSE^COURANT Wie kleurt mij het mooist? Moerbeek Zware regenval zet voetbalveld blank Wie zoet is krijgt Clubschip gaat naar Zaandam Oosterend krijgt nieuwe huisarts OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10736 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lelefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo ruren bel uw bezorgerzorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 In zijn jaarlijkse beschouwing op de Texelse economie heeft Rabobank-directeur R. Veenstra het opgenomen voor de toeristi sche sector. De huidige kritiek op de groei van het toerisme is vol gens hem teveel gebaseerd op on vrede en emoties. Veenstra pleit ervoor dat Texel doorgroeit naar het afgesproken maximum van 47.000 recreatieve slaapplaatsen. „Als dat niet kan, moet dat met goede argumenten worden aange- toond." „Helaas spelen argumenten en har de (onderzoeks)gegevens niet of nauwelijks een rol in de discussie tot dusver", aldus Veenstra woens dagavond tijdens de algemene le denvergadering in appartementen- hotel Bosch en Zee. Het sociaal- economisch structuur onderzoek, waarvoor de gemeenteraad drie ton beschikbaar heeft gesteld, acht hij dan ook een goede zaak. „Al is het wel veel geld. We stikken immers al van de onderzoeksrapporten." Veenstra wees erop dat veel werk gelegenheid inmiddels verloren is gegaan en dat het toerisme van Texel een welvarend eiland heeft gemaakt met tal van goede voor zieningen. „Als deze sector instort, kun je een groot deel van de bevol king wel terug over het Marsdiep sturen. Ik weet dat zulke opmerkin gen verdacht zijn, want ik verte genwoordig het kapitaal. Maar ik zeg dit ook als gewoon burger die zijn hart aan dit eiland heeft ver pand." Piek 35.000 Veenstra hield zijn pleidooi op basis van de financiële gegevens die hem als bankdirecteur ter beschikking .staan. „Uit de harde cijfers die ik dagelijks op mijn bureau krijg, durf ik te concluderen dat op Texel nóóit meer dan 35.000 toeristen tegelijk aanwezig zijn. Het seizoen duurt langer, maar in de zomerpiek zijn er heus niet méér toeristen dan vroe ger en de bezetting is lager. Ik ge loof niet in de vierbaansweg van Teso. Theo Hoogerheide wil geen nieuwbouwwijk achter zijn woning, nou, ik wil 'geen vierbaansweg langs mijn huis.... Het enige goede is dat Teso een discussie over Texels toekomst op gang heeft gebracht." Miljoen Ook de gemeente gaf hij een veeg uit de pan. Toen hij begin dit jaar aantoonde dat de cijfers van het gemeentelijk distributie- planologisch onderzoek (DPO) voor De Koog niet klopten, ging de gemeente uit van 3% miljoen toe ristische overnachtingen per jaar. Uit de gemeentebegroting blijkt echter dat de gemeente nu een aantal van 21/2 miljoen overnachtin gen hanteert. „De cijfers van onze bank toen aan dat er wel degelijk tenminste 3/z miljoen wordt 'gescoord'. Betekent dit dat de gemeente een miljoen gulden aan toeristenbelasting niet heeft opgehaald?" Op het B-veld van Texelse Boys stond 20 tot 30 centimeter water. Edwin Lodder, Sidny van Zon en Herman Boks zullen aftreden als bestuurslid van kustzeilvereniging Westerslag (KZVW). Het omstreden drietal, dat tevens deel uitmaakt van de stichting Ronde om Texel, zet deze stap op aandrang van KZVW-voorzitter Klaas Eissen. Die hoopt zo te voorkomen dat morgenavond tijdens de extra ledenvergadering de bom onder zowel de vereniging als 's werelds grootste catamaranrace tot ontploffing komt. Tevens beschouwen de betrokkenen het als een stap op weg naar een meer professionele organisatiestruc tuur. Hoewel het in de berichten naar bui ten toe leek alsof de ronde organisatie weer in rustiger vaarwater was gekomen, smeulden de gevolgen van het conflict tussen rondecommis- en stichtingsbestuur de afgelopen weken nog hevig door. Zo overweegt de groep van twintig vrijwillige trac torchauffeurs (die tijdens het Rondje de hele week in touw zijn met o.a. het verslepen van zeilboten) zich te rug te trekken als voornoemde stich tingsbestuursleden aanblijven. Verontwaardigde KZVW-leden, veelal behorend tot de grote groep Ronde- medewerkers, waren van plan een motie van wantrouwen tegen het drietal in te dienen. Verkiezing vergadering van morgenavond de (anti-)climax te gaan vormen. Voor KZVW-leden is die bijeenkomst de enige gelegenheid om invloed uit te oefenen op de samenstelling van het stichtingsbestuur. Op de agenda staat namelijk een bestuursverkiezing, waarbij over de herverkiezing van de drie kon worden gestemd. Kon, want inmiddels hebben de drie dus beslo- zich niet herkiesbaar te stellen. IM-ADVERTENTIE Bij deze krant wordt vandaag een kleurplaat verspreid. Meubelmakerij Johan Tromp De Ruyterstraat 24, Oudeschild en een folder van meubelhandel en interieurverzorging b.v. Hogérstraat 8 -14, Den Burg. Telefoon 12572. Volgens Westerslag-voorzitter Eissen was dit de enige mogelijkheid om uit de impasse te geraken. „Hun aftre den is de enige manier om het Rond je niet te laten wankelen. Het is met name een gebaar richting de vrijwilli gers. De gang van zaken is velen van hen fiks in het verkeerde Keelsgat ge schoten. Hopelijk kunnen we op deze wijze de meeste onrust wegnemen, al zal nog heel wat water door het Marsdiep moeten vloeien alvorens al le problemen zijn opgelost en de Ronde op 12 juni van start kan gaan." Scheuring voorkomen Hoewel het voortbestaan van de Ronde door de voorzitter een belang rijke zaak wordt genoemd, was zijn eerste zorg het voorkomen van een scheuring binnen zijn vereniging. Die hing levensgroot in de lucht. Menig lid dreigde niet alleen met opzeggen van medewerking aan het Rondje Texel, maar was tevens van plan het lidmaatschap op te zeggen en/of zich aan te melden bij de Cocksdorper Kustzeilvereniging (CKZ). Dit gevaar lijkt nu bezworen. Voor Eissen zijn de omstandigheden nu dusdanig gewijzigd, dat hij zich als voorzitter herkiesbaar zal stellen. Aanvankelijk was hij van plan om het bijltje erbij neer te gooien. Naar zijn verwachting blijft bestuurslid Aldert Houwing (tevens één van de zeven verdwenen commissieleden) wél bij diens besluit om af te treden. Aanzet Edwin Lodder, woordvoerder namens de Stichting Ronde om Texel, zegt in eerste instantie dat het aftreden van hemzelf. Boks en Van Zon niet in ver band staat met perikelen van de laat ste tijd. „De aanzet voor deze ontwikkeling is al eerder gegeven." Lodder doelt hiermee op de op han den zijnde structuursverandering, waardoor er een andere relatie zal ontstaan tussen kustzeilvereniging, stichting en rondecommissie. Een en ander is uitgewerkt in een toekomst plan. „De nieuwe structuur is al be dacht en besproken met de commissie, voordat het conflict uit brak. Ook met het bestuur van de kustzeilvereniging is de andere invul ling overlegd. Als er geen conflict Lees verder pagina 7 w L. Timmers uit Katwijk nieuwe Rabo-directeur sa Vrouwen kunnen praten over sexueel geweld sa Uitbreiding monumentenlijst v> Gebruik katoenen luiers bespaart Texel 732.000,— w Buurt Eierland vindt Postweg nu veiliger w TC3: Bouwvakkersgymnastiek De omgeving van de sportvelden in Den Burg kampte gisterochtend met enorme wateroverlast. Overvolle slo ten, water tot aan de rand van het fietspad langs de Emmalaan, een bocht van de Haffelderweg omgeto verd in een grillige bergstroom, de wielerbaan gedeeltelijk blank en het B-veld van Texelse Boys veranderd in een waterpolobad. Oorzaak was de verstopping van het vangrooster van de opvang put aan de Emmalaan. Tak ken, bladeren, gras en ander groenaf val verhinderden tijdelijk een vlotte afvoer van het overvloedige hemel water. In de nacht van woensdag op donderdag was liefst 33 milimeter re- IFoto's Frans Hopman) gen gevallen. De put aan de Emma laan is het verzamelpunt voor overtollig water van de Hogeberg, de sportvelden en Den Burg-zuid (Ele- mert en omgeving). Via buizen, dui kers en sloten stroomt het water vanuit alle richtingen naar de Emma laan. De doorgang voor het Hogeberg-water bij de put was ver stopt, maar het water van Den Burg zuid kon wel vrij doorstromen, zodat in de woonwijken geen sprake was van overlast. Het Boys-veld kwam blank te staan, omdat dat het laagste punt in het traject is. Medewerkers van het waterschap wisten de oor zaak snel op te sporen, waardoor het water vrij vlot kon wegstromen. De zelfde ochtend kwam het waterschap ook in actie op Westergeest om een volle greppel te ontstoppen. PARKSTRAAT-BOULEVARD Hofleverancier van Sint Nicolaas. Het vertrouwen tussen de college partijen VVD, PvdA en Texels Belang en de wethouders onderling is her steld. Dat is de uitkomst van een gezamenlijke vergadering die woens dagavond werd gehouden. De beslis singen rond de verhoging van de toeristenbelasting en de verlaging van de reinigingsrechten was de oor zaak van de wrijving. Tijdens de begrotingsvergadering werd onlangs, in afwijking van de voorstellen van het college, besloten de toeristenbelasting niet met vijf cent maar met een kwartje per per- soon per nacht te verhogen. Daar- Als het goed weer is, wordt club schip ,,'t Wrijfhout" van de wa tersportvereniging morgen weggesleept naar Zaandam. Het is voor f 1,18 (inclusief BTW!) verkocht aan de gebroeders Kramer uit die plaats. „Wij hebben een kleine jachthaven van 2800 vierkante meter, midden tussen een stadswijk waar veel ver nieuwing plaatsvindt. We weten niet wat er straks gaat gebeurën, of we moeten verplaatsen", aldus één van de Kramers. Omdat het tweetal in zo'n onzekere situatie geen grote in vesteringen voor een gebouw op de kant wil doen, is het Texelse club schip gekocht als noodoplossing. „Zolang hij drijft, drijft hij. Het is na tuurlijk een té oud schip om lang op voort te borduren. Maar we zijn er niet bang voor dat de hele bodem er ineens onderuit zakt. Als er ergens lekkage ontstaat, repareren we dat gewoon." Het clubschip zal wederom dienen als kantine. Daarnaast willen de ge broeders Kramer er een watersport- dump in beginnen, met allerlei twee dehands bootartikelen. naast werd het principe van kostendekkende tarieven voor de rei nigingsrechten losgelaten. Met name het stemgedrag van wethouders Krij- nen en Terpstra, wekte bij de VVD boosheid op. Op initiatief van de VVD-fractie is een besloten vergadering belegd om de onderlinge verhoudingen te bespreken. „De algemene conclusie is dat we geen twijfels meer hebben over het functioneren van het colle ge", aldus Erna Eelman, fractievoor zitster van de VVD. „We hebben afgesproken nader overleg te houden over enkele onderdelen uit het colle geprogramma." Kostendekkend Volgens Eelman zal door de fracties worden gepraat over de ontwikkeling van reinigingsrecht-tarieven in de toe komst. „Externe factoren, zoals de tarieven van de huisvuilcentrale, kun nen hierbij een rol spelen. En als het kostendekkende aspect verder wordt losgelaten, zullen wij met de PvdA en Texels Belang overleggen op welke manier dekking moet plaatsvinden." Ook het rendement van de inning van toeristenbelasting zal onder de loep worden genomen door de col- legpartijen, met de bedoeling dit te verbeteren. „Een mogelijkheid die we willen onderzoeken is het instellen van verschillende tarieven", aldus Er na Eelman. Dokter L. Barnard te Oosterend zal per 1 janari zijn praktijk overdoen aan de huisarts Hetty van Dijk, die even eens woonachtig is in Oosterend. Van Dijk wordt daarmee de eerste vrouwelijke huisarts op Texel. Er bestaat nog onduidelijkheid over wat er gaat gebeuren met de apotheek maar daarover wordt binnenkort een beslissing genomen. Het overtollige water van de Hogeberg ging niet via een duiker onder de Haffelderweg door, maar stroomde er overheen. Waterschaps-medewerkers laten zien hoeveel diep de ..bergstroom" is. In minder dan vier weken zijn de 72 appartementen van het com plex Bosch en Zee bij De Koog verkocht. Het café-restaurant met bijbehorende zalen en wo ning is eigendom geworden van Rein en Afke Steenhuizen, die de laatste jaren dit onderdeel van het complex pachtten. Ze hebben ook drie appartementen overgenomen en zijn daarmee de enige Texelaars die een stuk van Bosch en Zee hebben ver- Bosch en Zee, negen jaar gele den gebouwd in opdracht van Jarino, was de laatste jaren eigendom van het GAK. Deze besloot het hele complex van de hand te doen omdat het be- drijfspolitiek is om recreatieve ac tiviteiten af te stoten. De identieke appartementen, zijn van de hand gegaan voor f95.000,- tot f105.000,- inclusief nieuwe meubels, vloerbedekking en gordijnen. De kleine prijsver schillen hadden te maken met de situering. De appartementen (voorzien van één aparte slaapkamer en een slaapgelegenheid in de woonka mer) worden door de nieuwe eigenaars (allemaal Nederlanders die een vereniging van eigenaren vormen) verhuurd voor f650,- tot f950,- per week. Zij hebben zich verplicht dit te doen via Kreatief Vakantieparken, die ook in het Beachpark Livingstone actief is. Rein Steenhuizen treedt op als beheerder. Nu ze eigenaars zijn geworden willen Rein en Afke hun restau rant nog meer in de aandacht van het Texelse publiek brengen. E*n gunstige factor daarbij is dat steeds meer verenigingen en par ticuliere personen Bosch en Zee ontdekken als een goede plaats voor vergaderingen, congressen en feestjes.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1