Vrouwen praatgroe p over sexueel geweld MEH! Praten is vaak beter dan zwijgen" Groen Links in actie tegen wegwerpluiers Afvalstroom verminderen" Voorlichtingsavond voor akkerbouwers Voor het weekend van 28 en 29 november Kerkdiensten zondag 29 november Inzameling voor Joegoslavië Bord omgereden AOT reageert op klachten van reizigers Snelheidsduivels Open Dag EcoMare VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA VRI Begin volgend jaar start maatschap pelijk werkster Elly Westdorp een praatgroep voor vrouwen die ervarin gen hebben op het gebied van in cest of ander sexueel geweld. Aan de vaste wal is zij op dit terrein al geruime tijd actief. ,,lk denk dat sexueel geweld op Texel niet méér of minder voorkomt dan elders. Het lijkt misschien minder, omdat het leven in een kleine gemeenschap het nóg moeilijker maakt om met je verhaal naar buiten te treden." Om te voorkomen dat de problema tiek van sexueel geweld wordt „on dergeschoven" hoopt de maatschappelijk werkster op voldoen de deelname om een gespreksgroep van de grond te krijgen. In Nederland heeft één op de zeven vrouwen geweld ervaren op sexueel gebied. Bij de helft hiervan gaat het om incest. Tot voor enkele jaren werd over deze ervaringen gezwegen. Niet alleen uit angst niet te worden geloofd, maar vooral ook om te voorkomen dat het verhaal „de straat over zou gaan". Dat laatste speelt natuurlijk op Texel In het kader van het wintervoorlich- ting van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Texel is er maandagavond een voorlichtings avond voor akkerbouwers. Mevrouw Annet van Beem, gespecialiseerd be- drijfsdeskunige bij de DLV in Hoorn, spreekt over actualiteiten in de ge wasbescherming. Tevens worden de laatste ontwikkelingen over het meer jarenplan gewasbescherming bespro ken. Ondezoeksresultaten in de akkerbouw worden besproken door Henk Oostehuis, bedrijfsleider van de Bemmelenhoeve te Wieringerwerf. Hij gaat in op de gewassen die op Texel worden verbouwd. De bijeenkomst in Bosch en Zee begint om 20.00 uur. een grote rol. Daarom wordt in de gespreksgroep uiterste zorgvuldigheid betracht over de informatie die daar wordt vernomen. Zwijgen Het zwijgen kan worden doorbroken, vindt Elly Westdorp. Iedere vorm van sexueel geweld, of het nu om aan randing, begluren, verkrachting of in cest gaat, kan langdurige geestelijke en/of lichamelijke gevolgen hebben. Naast klachten als hoofdpijn, hyper ventilatie en gevoelloosheid, kunnen ook depressiviteit, wantrouwendheid en schuld- en schaamtegevoelens op treden. „Veel vrouwen voelen zich minder waardig en hebben weinig zelfver trouwen. De klachten kunnen er zelfs toe leiden dat vrouwen zich gaan iso leren van de omgeving en geen uit weg meer zien." „Het is een goede zaak dat sexueel geweld steeds meer in de openbaar heid komt, ook op Texel. Aan de an dere kant maakt een gespreksgroep heel wat „los". Niet alleen bij de be trokken vrouwen, maar ook bij hun gezinnen of relaties. Desondanks is praten vaak beter dan zwijgen," meent de maatschappelijk werkster. Herkenning In de gespreksgroep kunnen vrouwen met lotgenoten over hun ervaringen praten. Herkenning en begrip kunnen hierbij tot steun zijn. Van de deel neemsters wordt verwacht dat zij naar de verhalen van anderen kunnen luisteren en meedoen met de ver schillende onderdelen van het pro gramma. ËrSvordt getracht de vrouwen inzicht te geven in hun vroegere en huidige leven, waarbij ook de verwachtingen aan de orde komen die in het verle den aan hen zijn gesteld. „Vooral yroeger stelde de omgeving eisen, i waaraan de vrouwen - min of meer vanzelfsprekend - voldeden. Daarom kan inzicht in de man/vrouwver hou dingen heel verhelderend werken", vertelt Elly Westdorp. „Als vrouwen HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; doop- dienst. De Waal: 11.00 u. dienst in De Koog. De Koog: 11.00 u. dhr. M. Kuiper. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. B. Guiljam. Oosterend: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe; Heilig Avondmaal. De Cocksdorp: 9.30 u. gezamenlijke dienst met RK, olv. ds. H. K. Fibbe en pastor P. Kolkman. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. dhr. B. Guiljam; 17.00 u. Oecumenische dienst olv. drs. H. Wilmink en pastor. P. Kolkman; uitzen ding via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink; 19.00 u. dhr. B. Guiljam. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; eerste Advent; kerkbusje Den Hoorn; uitzen ding via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser; uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. The Gospeltrain, thema viering; crèche. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. interkerke lijke adventsviering in NH-kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Ouders - bouwen jullie met vuurbestendige ma terialen?" 11.20 uur, Wachttorenstu die: „Jehovah's liefdevolle gezinsregeling". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. Gezinsverzorging en bejaardenhulp: telefoon 14152. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. hun eigen kracht weten te herwin nen, kunnen ze beter afwegen wat ze willen, fn of met hun leven. Sexu eel geweld gaat namelijk vaak ten koste van die kracht. Daarom is het terugvinden hiervan een belangrijk uitgangspunt van de praatgroep." Zorgvuldig Als de leeftijden ver uiteenlopen, bestaat de mogelijkheid de groep te splitsen. Het is de bedoeling 15 keer bij elkaar te komen op een zorgvuldig uitgekozen lokatie. „Alle vrouwen die geweld op sexueel gebied hebben ervaren en hier beter mee willen leren omgaan, zijn van harte welkom", aldus de begeleidster. „Uiteraard ook vrouwen bij wie zich op dit moment sexuele gewelderva- ringen voordoen. Daarnaast wil ik aanspreekpunt zijn voor vrouwen die sexuele geweldervaringen in het alge meen hebben, maar niet deelnemen aan de groep." Bij deelname wordt een kleine bijdra ge verlangd. Elly Westdorp is telefo nisch te bereiken op nummer 13940. Jan en Paula Brouwer hebben al twee auto's vol ingezamelde lakens voor Joegoslavië kunnen wegbren gen naar een inzamelpunt. In het door oorlog verscheurde land blijkt men ook grote behoefte te hebben aan matrassen. Wie éénpersoons matrassen of ledi kanten over heeft wordt verzocht de ze te brengen naar Elba, Zuidhaffel 29. Ook dekens, kussens, lakens, moltons, slopen en handdoeken zijn welkom. Het geeft niet als ze kapot zijn, er is altijd wel wat van te ma ken. Tevens is behoefte aan zaken als zuigflessen. Kleine artikelen kunnen ook worden ingeleverd in de winkel van familie Brouwer, Weverstraat 60. Jan en Paula Brouwer zijn nog op zoek naar iemand die de spullen met een vrachtwagen naar het inzamel punt in Andijk wil brengen. Wie dat wil doen kan bellen naar 12836 of 13770. Een 38-jarige automobiliste uit Den Burg heeft op de Elemert een paal met een verkeersbord en een recla mebord omvergereden. De wagen liep geen schade op. Vrijdag 27 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Problem Child 2" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Klaverjasclub De Doormars houdt in dorpshuis 't Skiltje in Oude schild een open drive ten bate van De Zonnebloem. Inleggeld f3,-. Er wordt ten bate van het zelfde doel ook een verloting ge houden. Aanvang 20.00 uur. In De Witte Burcht in Den Burg houdt de verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging rui- lavond, aanvang 20.00 uur. Te vens ansichtententoonstelling „Oosterend en omgeving" van Arie Brans. Ook niet-leden zijn welkom. Zaterdag 28 november Om 10.30 uur begint in de Ferrever-zaal het Sinterklaas- toernooi van judovereniging Sbima. EcoMare houdt open huis van 9.00 tot 17.00 uur. Voor meer gegevens zie het artikel elders in deze krant. Om 12.00 uur beginnen in sport en evenementenhal 't Stappeland indoor tennis mixkampioenschap pen. In sporthal Ons Genoegen wor den Texelse turnkampioenschap- pen gehouden: 9.00-13.00 uur recreatieve wedstrijd; 19.00-22.00 uur wedstrijdgroe- pen. Prijsuitreiking om 22.00 uur. Kustzeilvereniging Westerslag houdt een extra najaarsvergade ring, met bestuursverkiezing Ron de om Texel; 20.00 uur in de kantine van SV Texel. In Cinema Texel draait om 15.00 en 19.00 uur „Problem Child 2" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Om 13.00 uur komen de Rangers van het Wereld Natuurfonds bij een in de schuur van Staatsbos beheer aan de Ploegelanderweg. Vandaar gaat de groep gezamen lijk naar EcoMare Van 14.00 tot 15.30 uur zijn zwarte Pieten actief in het cen trum van Oosterend. Om 15.00 uur komt Sint Nico- laas op bezoek in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Muziekkorps DEK treedt op in De Waldhoorn, samen met het Ou deschilder visserskoor, aanvang 20.00 uur. Entree f2,50. Zondag 29 november Toerclub taxi 2000 houdt een veldtoertocht in samenwerking met de Noordhollandse toerclub. Deelnemers van het vasteland komen met de boot van 9.35 uur. Start bij 't Horntje om 10.00 uur. Nadere info bij Jan Kuiper 13920 of Jan Zijm 14205. Om 14.00 uur begint in café De Zwaan een darttoernooi. Spel- soort: 21-en. Van 12.30 tot 16.30 uur wordt in de Ferrever-zaal een Albanese dansmiddag gehouden. Entree f 15,-. De Atletiekvereniging Texel houdt bij de Monnikenweg de eerste bosscross van dit seizoen. In schrijven vanaf 10.30 uur. Vanaf 10.00 uur is in de Stappeland-hal in De Koog een indoor tennis mixkampioenschap. In Cinema Texel draait om 19.00 en 15.00 uur „Problem Child 2" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Maandag 30 november Nieuwe inwoners van Texel ma ken in het raadhuis kennis met het gemeentebestuur, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Problem Child 2" en om 21.15 uur „Basic Instinct". Dinsdag 1 december Dik Haker houdt voor de Doops gezinde zusterkring een spreek beurt over zijn reis naar Rusland. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk, aanvang 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Problem Child 2", om 21.15 uur „Basic Instinct" en om 20.30 uur „Voor een verloren soldaat". Het college van b en w verga dert samen met de Hoornder dorpscommissie in De Waldhoorn in het openbaar over allerlei Hoornder aangelegenheden; 19.30 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 27 Za. 28 Zo. 29 Ma. 30 Di. 01 Wo. 02 Do. 03 Vr. 04 10.10 en 22.05 u. 10.17 en 22.50 u. 10.44 en 23.25 u. 10.50 u. 00.05 en 11.20 u. 00.34 en 12.00 u, 01.15 en 13.00 u. 02.25 en 14.08 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 29 no vember op om 8.22 uur en gaat onder om 16.31 uur. 2 december laatste kwar tier; 3 december doodtij. Routewijziging: Na herhaalde en gefundeerde klach ten over de winterdienstregeling van de AOT tussen Den Burg en De Koog, heeft de maatschappij beslo ten de route te wijzigen. De bus zal voortaan wel weer langs de wonin gen en vakantieverblijven aan-het noordelijk deel van de Pontweg rij den. Dit gaat zondag a.s. in. In de winterdienstregeling van de AOT, die op 26 oktober is ingegaan, is geregeld dat lijn 28 overdag in bei de richtingen langs EcoMare rijdt. Dat heeft geleid tot verschillende klachten. De route wordt daarom als volgt ge wijzigd: Van maandag tot en met zaterdag rijdt de bus vanaf Den Burg via de Pontweg naar De Koog. Dan wordt via de Dorpsstraat en de Nikadel koers gezet naar de Badweg. Over de Ruyslaan en de Californiëweg (dus langs EcoMare) gaat de bus naar de Pontweg en door naar Den Burg. Reizigers die vanaf het gedeelte van de Pontweg tussen de Californiëweg en De Koog richting Den Burg/veer haven willen, dienen dus in te stap pen bij de halten voor de richting De Koog. Deze route geldt alleen voor de ritten 'die nu ook langs EcoMare gaan. De overige ritten van lijn 28 blijven tussen Den Burg en De Koog in beide richtingen over de Pontweg rijden. Zon- en feestdagen Tot 1 april is EcoMare op zon- en feestdagen gesloten. Alle ritten van lijn 28 rijden daarom op die dagen beide richtingen via de Pontweg. Voor de ritten die vanaf De Koog langs EcoMare rijden, zijn aan de Ruyslaan halten geplaatst bij de Brii en ter hoogte van het Maartenhuis, Daarnaast wordt op verzoek gestopl bij de Pelikaanweg. In verband met deze routewijziging zal een aanvulling op het winterdienstregelingen-boekje words uitgegeven. Dit is verkrijgbaar op dek b zelfde punten waar de dienstregelin !5 i kan worden afgehaald. 'in L (all nijn /lijn Bij een controle op de Bernhardlaan zijn negen hardrijders betrapt. Ter plaatse mag maar 50 km worden reden. De hoogte boete is voor een Texelaar die met 90 km per uur ove: 179. de bewuste straat racete. Texel kan ƒ32.000,— besparen op de reinigingsrechten als geen weg werpluiers meer worden gebruikt. Dat is de uitkomst van een theoreti sche berekening van Groen Links voorman Peter Bakker. Hij breekt in een notitie een lans voor het gebruik van katoenen luiers, als mogelijkheid om de afvalstroom te verminderen. Onderzoek heeft uitgewezen dat in het Nederlandse huisvuil jaarlijks zo'n 850 miljoen wegwerpluiers terecht komen. De consumentenbond heeft uitgerekend dat als gemeenten erin Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat en Marelstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). slagen deze luiers uit de afvalstroom te halen, zij zo'n ƒ100,- per kind besparen op reinigingskosten. „Wij hebben bekeken wat deze feiten voor Texel betekenen", aldus Peter Bakker. „We zijn uitgegaan van een gemiddeld gebruik van vijf luiers per dag. Aangezien op Texel jaarlijks on geveer 160 baby's worden geboren en kinderen tot hun tweede levens jaar luiers dragen komen we op 584.000 luiers per jaar!" Wasbeurten Bakker ziet in dat wegwerpluiers en kele voordelen bieden ten opzichte van katoenen exemplaren. „Boven dien is het natuurlijk ook niet zo mi lieubewust als weer extra wasbeurten nodig zijn om de katoe nen luiers te wassen." Om aan deze problemen het hoofd te bieden stelt Bakker voor een zoge naamde „luiercentrale" op te richten. Deze haalt eens of tweemaal per week vuile luiers op en levert schone af. De vieze luiers worden centraal gewassen, wat de helft minder ener gie kost dan thuis. „We moeten pro beren een was- of schoonmaakbedrijf te interesseren in een dergelijke dienstverlening. De abonnements kosten voor zo'n luiercentrale moeten concurrerend zijn ten opzichte van de prijs van wegwerpluiers. Om deelna me aan de centrale te stimuleren zou een korting kunnen worden inge voerd." Proefgebied Bakker stelt zich voor dat de ge meente een financiële impuls aan de luiercentrale geeft. „Mogelijk wil de provincie startsubsidie geven als we het aanmelden als een proefproject." Door een enquête wil de Groen Links-man polsen of er animo is voor het luier-initiatief. De posterwedstrijd die EcoMare houdt ter gelegenheid van de Open Dag zaterdag, is een succes. Het centrum heeft inmiddels meer dan honderd inzendingen binnen die op vallen door grote creativiteit. In de aankondiging van de open dag is abusievelijk vermeld dat van de winnende poster een affiche zal wor den gemaakt. Dit is niet het geval. Wèl zijn er mooie prijzen beschikbaar voor de winnaars, die zaterdag om 14.00 uur bekend worden gemaakt. Aan de posterwedstrijd is meegedaan door leerlingen van 9 basisscholen en de brugklassen. Het programma van de open dag is als volgt: 9.00 uur start, 10.00 uur mi- ni(n)atuurcursus, diaserie over de nieuwbouw en duinparkexcursie, 10.30 uur rondleiding vogelopvang, 11.00 uur mini(n)atuurcursus, zeehor den voeren, rondleiding kantoren, oude Texelfilm, 11.30 uur rondleiding vogelopvang, duinparkexcursie, 12.0C uur mini(n)atuurcursus, diaserie nieuwbouw, 12.30 uur rondleiding vogelopvang, 13.00 uur rondleiding kantoren, oude Texelfilm, 13.30 uur rondleiding vogelopvang, duinparkex cursie, 14.00 uur mini(n)atuurcursus, uitslag posterwedstrijd, diaserie over de bouw, 14.30 uur rondleiding voge-op lopvang, duinparkexcursie, 15.00 uur mini(n)atuurcursus, zeehonden voe ren, rondleiding kantoren, oude Texel film, 15.30 uur rondleiding vogelopvang, 16.00 uur mini(n)atuur- cursus, diaserie bouw, 16.30 uur rondleiding vogelopvang. 17.00 einde Wat is verhuizen in dit leven? 't Is alles pakken en dan gaan. Wat is aan 't eind van 't leven, 't Is gaan en alles laten staan. Hierbij geven wij u kennis, dat na een kortston dige ziekte op 91-jarige leeftijd is overleden, onze lieve moeder, oma en oma-oma Martha C. Boogaard-Smit weduwe van Jn. Boogaard Oosterend-Texel: T. Zijm-Boogaard S. Zijm Julianadorp: Hans en Marion Lisette, Larissa Rijsenhout: Marjoke en Henk Stefan, Wouter' Texel, 25 november 1992 Verzorgingstehuis St. Jan Correspondentie-adres: Oostkaap 1, 1794 GH Oosterend. De uitvaartdienst zal worden gehouden op zaterdag 28 november om 10.30 uur in „St. Jan", waarna de teraardebestelling op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de „Witte Burcht". ele' 3eb 5nS 'ij i' 5"j< 1) v ok ed arti W llavi df Jave -jrc Me SGA fiee ll ::ot óm enk ifiml fikc l-fin 53e

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2