Buurtschap niet gelukkig met zonering vliegveld ut Bescherming tegen wil en dank m Scholerie trefpunt van eilandkunst Afslag-nummering Hoornders vergaderen met gemeentebestuur Koninginnedag Texel gebaat bij meer „inhoud" bebouwde kommen Gemeente doet niet mee met „LOTA" Bethel toe aan opknapbeurt Extra vergadering De Koog Promotion „Texel in poëzie, proza en prent" Gemeente wil niet verder in zee met Stichting Elmerhof C.J. van der Kooi overleden Koffie-inloopochtend Nog plaatsen vrij Drie hardrijders UX HSffiP M iilS Tf Voortaan: Niek Welboren's Island Art Centre Texel, Den Helder en Wieringen werken samen Haven Oudeschild in 1993 van rijk naar gemeente VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 TEXELSE COURANT „Als ik het nou helemaal geen probleem vind dat ze met veel la waai over me heen vliegen, waar bemoeit de overheid zich dan mee?" De meeste bewoners van het buurtschap Eierland zijn niet gelukkig met de zone die wordt ingesteld rond het vlieg veld. Dit onderwerp en andere zaken die spelen in de gemeen schap kwamen dinsdagavond aan de orde tijdens een roerige vergadering in Bethel. De buurtvereniging van Zuid en Mid den Eierland is vele jaren achtereen een soort feestcommissie geweest, die onder andere zorgde voor het or- Leveranciers van de overkant, die bij iemand in Eierland moeten zijn, komen vaak terecht in De Cocksdorp, omdat dat de plaats naam is die op het adres staat. Om dit te voorkomen wil de buurtvereniging de afslagen laten nummeren, net als op de Pont- weg het geval is. Om zijn voorliefde voor „eiland kunst" tot uiting te laten komen gaat Niek Welboren de naam van ga lerie/museum „De Scholerie" in Zuid-Eierland veranderen in „Niek Welboren's Islands Art Centre." De schilder wil van de voormalige buurt- school een trefpunt maken voor ei landkunst. Na zijn veelbesproken reis naar Paa seiland is het een tijdje stil geweest rond kunstenaar Niek Welboren. De galarie aan de Postweg was deze zo mer zelfs gesloten. „Niet zonder re den. Ik heb een korte adempauze gehouden. Tijdens mijn verblijf op Paaseiland heb ik voorbereidingen ge troffen voor de komende winter en een frisse kijk op de zaken gekre gen." Tot de naamsverandering van zijn atelier heeft Welboren, die het ge bouw al veertien jaar met eigen mid delen exploiteert, niet zomaar besloten. „Scholerie zegt te weinig over het huidige gebruik van het ge bouw, dat nu vaak ongezien wordt voorbijgereden. Omdat ik iets met ei landen heb vind ik het logisch dit in de naam te verwerken. Ik leef op een eiland, werk op een eiland en schil der de aspecten ervan." Bezig Zijn voorkeur voor eilanden kan hij In het kader van de jaarlijkse „toer- nee" langs de dorpscommissies van Texel, bezoekt het college van b en w dinsdag a.s. de dorpscommissie van Den Hoorn. Vanaf 19.30 uur wordt in dorpshuis De Waldhoorn vergaderd over tal van Hoornder vraagstukken die door de commissie en door het gemeentebestuur zijn aangedragen. De agenda telt niet minder dan 28 punten. De vergadering is openbaar. Onder meer wordt gesproken over de meier- blis, helikopterlawaai, een picknick plaats bij de kom van het dorp, de bermen van het lage wegje, een fietspad, woningbouw 't Zouteland, een abri bij Goënga, een subsidieaan vraag van de „Duveltjes", geluidso verlast door het dorpshuis en para-commercie. ganiseren van koninginnedag en ver welkoming van nieuwe bewoners. Volgens voorzitter Piet Bolier bestaat echter de behoefte om ook eens over „zwaardere" zaken van gedachten te wisselen. In de dorpscommissie van De Cocks dorp, waar Eierland onder valt, zitten twee vertegenwoordigers uit het buurtschap. Ook zij vonden het een goede zaak eens met hun achterban om de tafel te gaan om te horen welke problemen aan de orde moeten worden gesteld. Vliegveld Anton Wilkens, de binnenkort naar Harderwijk vertrekkende milieu- niet zomaar in woorden omschrijven. „Het zijn afgesloten gebieden. Dat geeft een verborgen romantisch ge voel, denk ik." De „bezige" kunste naar, zoals hij zichzelf noemt, uit zijn eilandliefde liever in zijn kunst. „Het zit als een soort thema in mijn schil derijen gebakken." Om dit unieke naar de buitenwereld weer te geven doopt hij zijn galerie om tot Niek Welboren's Island Art Centre. Over de internationale aanduiding koesterde hij aanvankelijk twijfels. „Maar de term „art" is inmiddels vol doende ingeburgerd." Hij verwacht dat de nieuwe naam hem commercieel geen windeieren zal leggen. „De mensen die naar Texel komen hebben vaak een sterk eilandgevoel en zijn ook geïnteres seerd in kunst van andere eilanden. Die invalshoek is nieuw voor Texel." Contacten Het geëxposeerde werk hoeft niet persé een Texels karakter te hebben. „Veel kunstenaars hier hebben zelf een expositieruimte. Bovendien zijn er hier verschillende galeries." Welboren streeft ernaar naast eigen werken, kunst van andere eilanden tentoon te stellen. Een prominente plaats zal hij inruimen voor zijn gelief de Paaseiland, waarmee Texel een tweelingband heeft. „Ik wil de band graag versterken en hoop dat de Naar aanleiding van de geslaagde zeskamp die dit jaar werd gehou den door SVC, wil het buurt schap Eierland voortaan tijdens koninginnedag ook spelletjes voor de ouderen houden. Of de viering weer bij het vliegveld plaatsvindt is nog niet bekend. De school in Midden Eierland is als mogelijke andere lokatie genoemd. ambtenaar, gaf een toelichting op de zoneringsplannen rond het vliegveld. In de luchtvaartwet staat al heel lang dat de minister zones moet instellen rond vliegvelden om de hinder te be perken. Pas in 1990 is hier actief op ingespeeld door de overheid. Binnen een zone mag geen nieuw bouw worden gepleegd en het vlieg veld krijgt beperkingen opgelegd. Nieuwbouw waar al een vergunning voor is afgegeven of vervangende nieuwbouw mag wél. Ook is een uit zondering mogelijk voor bedrijfsge bouwen. „Recreatiewoningen vallen gek genoeg helemaal buiten de rege ling", aldus Wilkens. Steeds stiller Voor het vliegveld is het maximum aantal vliegbewegingen vastgesteld op 43.000 in het jaar 2000. Dit aan de hand van prognoses en cijfers in het recreatiebasisplan. Ook wordt een maximale geluidsbelasting ge noemd. De berekening gaat ervan uit dat als de vliegtuigen stiller zijn, wat gezien de snel voortschrijdende tech nologie in de toekomst geen ondenk bare zaak is, er meer vliegbewegingen mogen zijn. „Het probleem is dat vliegtuigen vrij lang mee gaan. De nieuwste toestellen zijn al veel stiller dan de oude. Om die ook stiller te krijgen moet veel worden geïnvesteerd door de eige naar, die daar vaak niet toe bereid is mensen de gemaakte afspraken na komen." Ook kunst van dichterbij krijgt een plaatsje bij Welboren. „Bijvoorbeeld van andere waddeneilanden tot de Deense bocht aan toe. Maar ook werken van verder weg, zoals de Schotse eilanden, waarmee ik con tacten heb opgebouwd." Welboren heeft inmiddels mailings in meerdere talen in de maak, die hij zal verzen den naar collega's en instellingen in andere landen. Schoolklas De kunstenaar toont in december een een reisimpressie over Paaseiland in het atelier. Om de tentoonstelling volledig te maken geeft hij in het historische schoolklasje in het ver nieuwde trefpunt achtergrondinforma tie over het thema. „De kaarten en boeken pas ik erbij aan." Andere activiteiten van Welboren zijn het maken van kunstlijsten en passé partouts en het ontwerpen van kaar ten. Uitgezonderd een bord met daarop de internationale aanduiding van het museum, zal het gebouw uiterlijk nauwelijks wijzigen ondergaan. De naam „De Scholerie" in de gevel blijft onaangeroerd, ledereen kan vrij blijvend binnenlopen in Welborens trefpunt van eilandkunst. De gemeente zal er voortaan reke ning mee houden dat het slopen of stichten van gebouwen binnen de bebouwde kommen van Texel, gevol gen heeft voor de jaarlijkse uitkering van het rijk aan de gemeente. Die uitkering uit het gemeentefonds is van tal van factoren afhankelijk, waaronder bebouwingsgegevens. Me de met het oog daarop heeft het ge meentebestuur het bedrijf Elbocon (specialisten op het gebied van de fi nanciële verhoudingswet) vorig jaar de bebouwingsgegevens van Texel la ten onderzoeken. Daarbij bleek dat de gemiddelde hoogte van de bebou wing een halve centimeter meer is dan werd aangenomen. Nieuwbouw zal daardoor sneller tot gevolg heb ben dat een bepaalde drempel wordt overschreden, wat betekent dat de gemeente jaarlijks ongeveer f12.500,- extra vangt. Texel heeft 37 bebouwde kommen. Daarvan hebben er 18 een inhoud van minder dan 25.000 m3, waar door ze niet meetellen voor de uitke ring. Een aantal zit echter dicht bij de drempelwaarde zodat hier geld is te verdienen als er een gebouw bijkomt. omdat er in de toekomst nóg stren gere geluidseisen komen en hij dan dus wéér moet investeren", legde vliegvelddirecteur Ed de Bruijn uit. „De propellers zijn de grootste la- waaibron. Door die te vervangen door andere neemt het geluidsniveau al flink af. Dat gebeurt regelmatig, want vliegtuigeigenaars zien de bui al han gen." Opgelegd De gemeenteraad moet de zone vast stellen. Wilkens: „En wij Texelaars zijn niet zo happig op zones die door de overheid worden opgelegd. Het is niet bekend hoe groot de zone pre cies wordt. Daar zal de discussie zich op toespitsen, dus met andere woor den: hoe veel mag het vliegveld nog groeien. Want als er toch nog groei is in de toekomst, wordt de zone ook vergroot.... En of u het nu leuk vindt of niet, een zone komt er. U wordt beschermd tegen wil en dank." De buurtbewoners denken verschil lend over het vliegtuiglawaai. „Dat zal altijd zo blijven. En het hangt ook een beetje af van waar iemand woont, gezien de meest voorkomen de windrichting", aldus Wilkens. En kele Eierlanders gaven aan er weinig problemen mee te hebben. „Als ik op ga letten hoeveel tractors er langs mijn huis komen, kan ik daar ook wel een probleem van maken. Mensen die hier zijn komen wonen moeten niet zeuren. Als je het niet wilt, moet je in Den Burg blijven", aldus één van hen. v Veiligheid Sinds de komst van de rotonde, de Om de overdracht van de havens door het rijk aan Texel, Den Helder en Wieringen (Den Oever) in goede banen te leiden en tot een optimale, gezamenlijke exploitatie te komen gaan de drie gemeenten het Regio naal Havenschap Marsdiep oprichten. Rijkswaterstaat wil het beheer en on derhoud van de drie havens en diver se vaarwegen in de Kop van Noordholland nog vóór 1994 overdra gen aan de betrokken gemeenten. „Om onze onderhandelingspositie ten opzichte van het rijk te versterken hebben we gekozen voor samenwer king", aldus wethouder Dirk Terpstra De gemeente wil geen lid worden van het platform dat de LOTA (Lokale Overheden Tegen Apartheid) per 1 ja nuari vestigt ten kantore van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. De gemeente heeft al eens eerder geweigerd zich aan de sluiten bij de LOTA, omdat strijd tegen de nog al tijd in de praktijk niet afgeschafte Zuidafrikaanse apartheid een rijksaan gelegenheid wordt gevonden. Nu de LOTA nauw is gaan samenwerken met de VNG wordt dat geen reden gevonden om dit standpunt te her zien, mede met het oog op het feit dat op Texel al een Werkgroep Anti discriminatie actief is. Het omgekeerde komt ook voor. Als in een kom die net groot genoeg is, een gebouw wordt gesloopt, wordt de geldstroom van het rijk minder. Op Texel is nogal wat lintbebouwing met vertakkingen. Deze zg. U- bebouwing kan een onbebouwd ge bied insluiten, wat ongunstig is voor de uitkering. Dat kan flink in de pa pieren lopen. Op bepaalde lokaties kan het jaarlijks f25.000,- tot f100.000,- uitmaken. Door een ge bouw enkele meters verderop te plannen kunnen tienduizenden gul dens worden bespaard. De raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft een vertrouwelijke kaart ontvangen waarop gunstige en ongunstige bouwlokaties zijn aangegeven. Per saldo zal de uitkering aan de ge meente als gevolg van huidige en toekomstige bouwactiviteit stijgen. Het houten kerkje Bethel is voor het buurtschap Eierland een be langrijk gebouw. Vandaar dat dinsdagavond unaniem werd besloten het pand, dat eigendom is van de Hervormde kerk, op te knappen. Daar is het dringend aan toe. Het geld zal door de buurt moe ten worden opgebracht. „Mis schien kunnen we nog wat acties houden", aldus voorzitter Piet Bolier. Ook zal worden uitge zocht of de gemeente een finan ciële bijdrage kan doen. „Bethel is tenslotte eigenlijk ons dorps huis." linksafvakken, de slingers in de Post weg en de borden bebouwde kom is de verkeersveiligheid in Eierland ver beterd, zo vinden de buurtbewoners. „Mits iedereen rechts houdt", werd opgemerkt door één der aanwezigen. Het blijkt dat enkele notoire dwarslig gers de rotonde en de slingers in de weg wel eens van de verkeerde kant nemen. Er werd gepleit voor een in- haalverbod binnen het bebouwde komgedeelte. De kruising Muyweg/Postweg is vol gens de Eierlanders voor verbetering vatbaar. Ook moet iets worden ge daan tegen de auto's die onverwacht de berm in schieten om landende pa ra's te bekijken. De oversteek van fietsers bij het vliegveld en groepsac- commodatie Modestia zijn tevens punten van aandacht. (financiën), die nauw betrokken is bij de overdracht. „Om de visserij in de Noordkop vast te houden moeten we over voldoende havencapaciteit be schikken. Met z'n drieën hebben we meer kennis in huis over de onder- houdskwesties, verontreinigd bag gerslib en andere zaken. Daarover moeten we goede afspraken maken. We gaan ervan uit dat we de haven in goede staat overnemen." In dat opzicht kunnen de onderhandelaars eikaars steun gebruiken, omdat de havenmond in Oudeschild nodig moet worden verbreed. Op ambtelijk niveau is inmiddels con tact geweest met het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de over dracht. Het is de bedoeling dat de samen werking tussen de gemeenten ook na de overdracht blijft bestaan. Terpstra: „Door samenwerking kunnen we ta ken uitwisselen en daarmee kunnen we de concurrentiepositie van de ha vens handhaven." De ambtelijke werkgroep die de samenwerking tus sen de gemeente moet gaan uitwer ken staat onder voorzitterschap van de Helderse burgemeester drs. J.C. Gmelich Meijling. In de projectgroep die de samenwerking in de parktijk gesltalte moet geven, zijn namens Texel de ambtenaren P. Plug en A. Bijma benoemd. De Koog Promotion houdt donderdag 3 december een extra vergadering ir> Bosch en Zee om 20.00 uur. Gespro ken wordt over de braderie en de brochure De Koog Info. Dinsdag 22 december om 11.00 uur wordt in het raadhuis het boekje „Texel in poëzie, proza en prent" ge presenteerd. Het is een uitgave in zeer beperkte oplage van de Culture le Raad Noordholland en maakt deel uit van een serie. Aan de uitgave is onder andere mee gewerkt door de kunstenaar Arthur Kempenaar. Deze heeft in de exposi tieruimte van het raadhuis een ten toonstelling, die aansluitend op de presentatie van het boekje wordt geopend. PAGINA 5 De gemeente wil niet langer grond reserveren voor de Stichting Elmer hof. Deze instantie wil aan de rand van Den Burg een vakantieoord neerzetten voor bejaarden. De plan nen werden eerder opgezet door de Stichting Zonnehof, maar die kreeg de financiering niet rond. Loek van Bronkhorst is voorzitter van de Stichting Elmerhof. „Officieel we ten wij nog van niets, de gemeente heeft ons nog niet laten weten dat en vooral waarom ze onze plannen afwijst." Volgens Van Bronkhorst heeft de stichting een plan ingediend met een iets andere opzet dan het Zonnehof-idee. „En dit is wél exploi tabel. Dus we voldoen aan de voor waarden." De gemeente wil vasthouden aan het oude Zonnehof-plan. Elmerhof had de tijd tot 1 oktober om met een finan cierder op de proppen te komen. Om dat de termijn is verstreken, wil de gemeente de grond weer bij de plan vorming voor Den Burg west be trekken. Van Bronkhorst vindt het een vreem de zaak. „Wij zullen ons in verbinding stellen met de gemeente. Het lijkt wel of zij andere plannen hebben met de grond en ons er dus liever niet willen hebben." Woensdag heeft in Schagen de crematie plaatsgehad van de heer C.J. van der Kooi, die 22 november overleed op 84-jarige leeftijd. Cornells Jacob van der Kooi was lange tijd actief' irthet zakelijke en maatschappelijke leven van Texel. Hij begon als Centra kruidenier in de Weverstraat en werd nadien eigenaar van Dros Magazijn. Geruime tijd was hij voorzitter van de VVV Texel en commissaris van de N.V. Teso. Voor de VVD had hij vier jaar zit ting in de Texelse gemeenteraad. Daarnaast was hij lid van het landelijk hoofdbestuur van de KNOV en voorzitter en directeur van de inkoopvereniging Victoria. Op woensdag 2 december is voor de inloopochtend van de kruisvereniging Elisabeth de Weijer uitgenodigd voor een gesprek over homeopathie. Klas sieke homeopathie is een behandel wijze die er van uitgaat dat elke ziekte vooraf wordt gegaan door een storing in de levenskracht. Homeopathie probeert niet de ziekte te bestijden maar het algemeen wel zijn van de mens terug te voeren naar zijn oorspronkelijke kracht. Mevr. de Weijer zal het hebben over ho meopathische toepassingen bij kinde ren. Veel kinderen op Texel zijn reeds met haar in aanraking gekomen. Bij haar keuze voor een medicijn voor een kind bekijkt ze de hele persoon lijkheid van dat kind. Hoe ziet hij er uit? Hoe gedraagt hij zich? De laatste ochtend waren kinderen en ouders in één ruimte aanwezig. Dat heeft voor- en nadelen. Op woensdag 2 decem ber is het een voordeel. Doordat Eli sabeth de Weijer de kinderen ziet spelen, bewegen enz, kan zij daar op aansluiten. De ochtend wordt gehou den in het kruisgebouw, Witte Kruis- laan 19, aanvang 9.30 u. (tot ongeveerl 11.15 u.) Kosten f2,-, kinde ren gratis. Vrouwen die op dinsdag 8 december mee willen met een busreis naar een kerstshow in een tuincentrum te Scharwoude en het Westfries mu seum in Hoorn, waar een ten toonstelling is van Wedgewood porcelein, kunnen zich opgeven bij Riet de Ridder, telefoon 11429. Het gaat uit van de Hervormde Vrouwen groepen, maar ook niet-leden mogen mee. Tijdens een snelheidscontrole op het Schilderend werden 120 auto's ge controleerd. Drie ervan reden te hard. De hoogste snelheid was 66 km., terwijl ter plaatse maar 50 is toe gestaan. rïói. Door de slinger in de Postweg voelen veel Eierlanders zich veiliger. iFoto Tessa de Graait) Niek Welboren

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5