WEEKEND GEZOND op de steiger RIMLACH Lingerieshow op Texel: kantjes en variantjes Volkssterrenwacht presenteert zich morgen in EcoMare Tijdens de open dag: Gymnastiek voor bouwvakkers: Oud-Texelse exposeert in Den Helder HORSZEL Mini-cursus voor agrarische vrouwen Onderzoek Pieten in Oosterend Sint bezoekt De Waal TESO BEDRIJVIGHEID Em-arts-ipatie PROGRAMMA RADIO TEXEL 106.1 FM VRIJDAG 27 NOVEMBER 1992 PAGINA 9 De op Texel geboren, maar in Westzaan wonende Anneke Witte exposeert tot 24 januari in het reddingmuseum Dorus Rijkers in Den Helder. Het thema van de tentoonstelling is „Winterpracht en ijspret". De werken van Witte zijn uitgevoerd in aquarel. Ze schildert schaatsers en land schappen. het gebruik door personen die weinig ervaring hebben met sterrenkundige waarnemingen. „Het is niet zo'n lange toeter waarbij je je nek verrekt, terwijl we de amateur-astronomen toch iets kunnen bieden", vertelt Ribbens. Het geld hopen de sterrenwacht hobbyisten bijeen te krijgen met hulp van sponsors en donateurs, .„ledereen kan ons steunen, bijvoorbeeld voor f40,- per jaar of eenmalig voor f1000,-. Donateurs ontvangen maandelijks ons bulletin „Orion", waarvan we morgen het eerste exemplaar uitgeven, die als folder dient. Bovendien kunnen zij gra tis lezingen, bijwonen." De volkssterrenwacht heeft subsidiëren de instanties benaderd zoals het Anjer fonds, de Stichting Grasduinen en de gemeente. Er is tot nu toe f2000,- toege zegd. „Fijn, maar niet genoeg", aldus Ribbens. DOELGROEPEN De Texelse volkssterrenwacht richt zich op volwassenen, maar ook op scholen. Naar aanleiding van een volledige maansverduistering die op dezelfde avond plaatsvindt, wordt op woensdag 9 december om 20.30 uur een lezing gegeven door Cees Ribbens onder de ti tel: „Alles over verduisteringen". Deze is bij EcoMare en is gratis toegankelijk. „Het is de bedoeling dat meer lezingen, cursussen en kijkavonden volgen, ook voor leerlingen van het voortgezet- en basisonderwijs", aldus Ribbens. „Het hangt allemaal van de animo af. We ho pen dat er morgen veel geïnteresseer den naar EcoMare komen." Wie geen kans ziet een bezoekje te brengen aan de stand van de volksster renwacht, maar wèl belangstelling heeft, kan contact opnemen met Cees Ribbens, telefoon 14747. Voor agrarische vrouwen wordt op 7 en 14 januari een cursus gehouden, waar bij twee onderwerpen aan bod komen. Eén avond staat het verlossen van scha pen centraal, de andere avond wordt het opfokken van jongvee besproken. Dierenartsenpraktijk Texel verzorgt bei dé avonden. Deelname kost een tientje persoon. Het is ook mogelijk om slechts één avond te bezoeken. Opgave vóór 12 december bij janneke Vlaming, tel. 18252, of Thea Rutten, tel. 16235. Enige weken geleden deponeerde Sonja Barend in haar „tok"-show de stelling dat een columnist een laf persoon is die op een kil zolder kamertje een zuur stukje schrijft. Oei, dat was meteen goed raak! Maar waarschijnlijk is dit net zo min waar als de opvatting dat de mooiste poëzie in bittere armoede in zo'n zelfde optrekje wordt gebo ren. Stukjesschrijvers, en daar zijn er inmiddels duizenden van, wordt het vaak heel gemakkelijk gemaakt hun gal te spuwen. Vooral het zo genaamd wetenschappelijk onder zoek, dat voortdurend open deuren intrapt, prikkelt tot cynische reac ties. Onlangs is door deskundigen aangetoond dat de wadvogels wor den verstoord door vliegverkeer. Knap hè?! Menig Tesselaar had dót óók allang seit! Andere specialisten adviseren een groot deel van Texel te bestemmen als Nationaal Park in hun rapport dat zij voor TVL maak ten. En wat gebeurt? Lieden die daar een aantal jaren terug niets van wilden weten nemen zo'n ad vies over alsof ze het zelf hebben bedacht. Een goede zaak, ja toch! Soepel ondernemerschap en koren op de molen van zure stukkies schrijvers. Dan is zo'n onderzoek toch nog ergens goed voor.... Horszei Zaterdag 28 november komen op uitno diging van de ondernemersvereniging, zes zwarte pieten met de trein naar Oosterend. Vanaf 14.00 uur kunnen de kinderen dan al zingend rondjes mee rijden door het dorp. In het jeugdge- bouw worden spelletjes gedaan, gesch minkt en chocolademelk geschonken. Om 15.50 uur gaan de Pieten weer naar huis. Zaterdag is het kleinste dorp van Texel aan de beurt om de Sint te verwelko men. Alle Waalders (van 0 tot 92 jaar!) worden verwacht in de zaal van het dorpshuis. Vanaf 14.45 uur is de zaal open en zullen er sinterklaasliedjes worden gezongen. Om 15.00 uur zal de Sint met zijn Pieten in de zaal arriveren. Het feest zal tot ongeveer 16.30 uur duren. „Periodiek dienen de gegevens ten behoeve van de inschrijving voor het Texelse tarief te worden vernieuwd", schrijft de TESO mij. Sodeju, dat is schrikken. Straks kunnen we niet meer voor minder geld van de overkant weer terug. Welke gegevens moet ik aan de balie ten kantore, Pontweg 1, aanreiken? Onder meer een uittreksel uit het bevolkingsregister. In „Wie, wat, waar" vind ik bij het tref woordenregister: Gemeentelijke informatie, pagina 9. De openingstijden ver hinderen mij te komen want ik werk óók. Bovendien moeten aanvragen schriftelijk geschieden (pagina 11, linker kolom). Na een week geregeld. Dat van schriftelijk aanvragen blijkt dus flauwe kul. Je stapt gewoon naar binnen en zegt: „uittrekseltje?" Dan kijken ze naar je hoofd en dan krijg je het. Voor de TESO moet je bovendien deel I en II van het kentekenbewijs overleggen. Dat heb ik wel, maar door een stomme fout bij de aankoop staat het op mijn voornaam. Geen „D. Witte-Roeper" dus, maar "Dieuwertje W.R." Dat telt vast niet mee. Gebeld naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Die eggen dat je het op het postkantoor kunt laten veranderen, maar dan moet je ook deel III overleggen. Volgens de voorschriften mag je dat laatste deel nooit bewaren bij de rest om diefstal moeilijker te maken. Ik heb het dus goed verstopt en, zoals een goede eekhoorn betaamt, kan ik het njet meer vinden. Als ik dit allemaal uitleg op het postkantoor, zou Thijs daar dan intrappen? Hij wel, denk ik, maar die strenge TESO krijg ik nooit zover. Voor eeuwig zit ik vastgenageld op dit eiland. D. WITTE ROEPER 7 Onder toeziend oog van Bernard Wolf (tweede van links) doen medewerkers van Vissers Bouwbedrijf een til-oefening. Bouwvakker is een mooi, doch zwaar beroep. Met zonnig weer staan de man nen fluitend op de steiger, maar vaak is het werken in de buitenlucht helemaal niet zo'n pretje. Sjouwen en tillen ma ken het werk extra zwaar. Lichamelijke klachten kunnen het gevolg zijn en wie deze verwaarloost, loopt het risico langdurig uit de roulatie te zijn. Om het ziekteverzuim terug te dringen heeft aannemer Martin Visser iets nieuws bedacht: een wekelijks uurtje gymnastiek voor zijn personeel. Elke donderdagavond van zeven tot acht uur komen de manschappen van Vissers Bouw- en Timmerbedrijf bijeen in sport zaal 't Skiltje onder deskundige leiding van fysiotherapeut Bernard Wolf. De na druk van zijn oefeningen' ligt op de voorkoming van rugklachten. Daarnaast probeert Wolf via voorlichting de tim merlieden, metselaars en anderen te la ten nadenken over hun manier van werken. Ook kan hij adviezen geven in zake kleding en schoeisel. Initiatiefnemer Martin Visser kwam op het idee toen hij zelf bij Wolf op de be- handeltafel lag. „Met gewoon sporten, bijvoorbeeld oprichting van een volleybal- of zaalvoetbalteam, bereik je alleen de fanatiekelingen uit je bedrijf, ledereen moet er juist baat bij hebben. Het ziekteverzuim in de bouw bedraagt tien tot vijftien procent, dat moet om laag. Het komt nooit uit als medewer kers voor korte of langere tijd wegvallen." TUSSENDOOR „Ziekteverzuim kost duizenden guldens per jaar. Het bedrijf investeert in auto's, machines en materialen, dus dan moe ten de mensen die ermee moeten wer- Nora -nagel- Bekking durft. Maart 1991 opende zij Eline ondermode, een lingerie speciaalzaak voor vrouwen én mannen. Dit voorjaar konden haar klanten genieten van een badmode- show en vrijdag 4 december zullen in de winkel verschillende korte shows worden gegeven waarbij het accent ligt op de lingerie. Ook zal er een kleine collectie van de badmode '93 te zien zijn. De toegang is vrij want „iedereen moet hier gewoon maar eens komen kijken", aldus Nora. Voor veel mensen heeft de lingerie zaak een hoge drempel. Iets wat vol gens Nora niet hoeft. De nachtmode en het ondergoed dat wordt verkocht onderscheid zich weliswaar in luxe, kwaliteit en kleur maar „we zijn er voor iedereen", zegt de eigenaresse. Met name vrouwen met afwijkende maten kunnen goed geholpen worden. „Iemand met een slip maat 38 en een cup dubbel D heeft over het algemeen moeite om mooi ondergoed of een goede bikini te vinden." In de intimiteit van het pashokje speelt het geven van advies dan ook een gro te rol. Nora kwam eerder in het nieuws door de borstprotheses die zij verkoopt. Ze merkt op dat haar klanten steeds meer prijs stellen op kwaliteit en de prijs minder belangrijk vinden. Zelf staat ze er garant voor dat het onder goed een lange levensduur heeft. „Als het kant er na een keer wassen afvalt, krijg je een nieuwe onderbroek." Vier december zullen in de winkel (op de hoek bij de Super) 's middags om drie, vier en vijf uur shows worden ge geven en 's avonds om zeven en acht uur. Winkelenc publiek kan zich verga pen aan kantjes in alle varianten, ges howd door Texelse meisjes en jongens. ken ook in orde zijn. We kunnen de klant niet laten wachten. De medewer kers zijn zich dat ook bewust. Wat ge beurt er: iemand voelt iets in zijn rug, maar werkt door tot de kwaal verergert." Visser pleit voor een vlottere behande ling van personeel; dit kan veel onge mak voorkomen en het bedrijfsleven geld besparen. „Het zou mooi zijn als ze snel tussendoor bij de fysiotherapeut Voorlopig is een schema gemaakt voor een half jaar. Tot dusver is de deelname goed: opkomst 90 procent. In de paar weken dat het experiment loopt bespeurt Wolf al vooruitgang. „Uit vra gen en opmerkingen merk ik dat de deelnemers zich bewuster worden van hun lichaam." Het thema spreekt hem dusdanig aan dat hij momenteel met enkele collega's bekijkt in hoeverre ook andere bedrijfs sectoren geholpen kunnen worden. „Dat is nog maar een vaag plan, we ver keren nog in de denkfase." Een volkssterrenwacht verzorgt lezin gen en cursussen over sterrenkunde. Daarnaast wordt de theorie in de prak tijk getoetst. Texel heeft sinds kort ook zo'n organisatie: volkssterrenwacht „De Jager", met zijn instemming ver noemd naar de bekende Texelse ster renkundige professor. Deze stichting, bestaande uit zes personen, presen teert zich morgen tijdens de open dag in EcoMare. Volkssterrenwacht „De Jager" wil een observatorium inrichten met een kijker. „Observatorium is een beetje een groot woord hoor", aldus Cees Ribbens, één van de initiatiefnemers, bekend van zijn rubriek „Bericht uit de ruimte". „Het is eigenlijk een netjes aangeklede kuil zonder dak." De sterrenwacht wilde aanvankelijk een kuil of een gebouwtje met een afrolbaar dak. Als lokaties kwamen EcoMare en het dak van de OSG naar voren. „Mid den in de duinen was namelijk niet rea liseerbaar. De kosten voor iets met een afrolbaar dak bleken echter veel te hoog, zodat we ons tevreden moeten stellen met een bescheiden open kuil van vier bij acht meter met een tegel vloer, een houten borstwering en een vaste zuil voor een grote kijker. Die komt bij EcoMare." DONATEURS Ribbens is zeer te spreken over de con tacten met het centrum. „Het is een mooi donker plekje. Dat is nodig voor observaties. Daarnaast mogen we voor lezingen en cursussen gebruik maken van hun educatieve ruimte en krijgen een afsluitbare opbergmogel ijkheid voor de kijker. Maar die hebben we nog niet." In de stand van de Volkssterren wacht zal morgen een geleende kijker staan. Een goede kijker is duur. De stich tingsleden hebben een exemplaar op hun verlanglijstje staan dat enige dui zenden guldens kost. Voor de kenners: het gaat om een Schmidt-Cassegrain kij ker van fors formaat. Door de korte bouw is dit type uitermate geschikt voor 1. Various - Greatest Hits 4 2. Various - Greatst Hits of the 80's 3. Freddie Mercury - The Freddie Mercury album 4. Golden Earring - The naked truth 5. Various - Now this is music, vol. 1 6. Abba - Abba fold 7. Witney Houston - The Bodyguard 8. Kinderen voor kinderen - Vol. 13 9. Ome Henk - De nieuwe avonturen van 10. Gloria Estafan - Greatest Hits Zaterdag 8.00 u. 10.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 16.00 u. 17.00 u. 19.00 u. 21.00 u. 23.00 u. 9.00 u. 10.00 u. 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. Typisch Texel, met de Texel-agenda Bedrijven voor bedrijven, muziek met de vakaturebank. Goedemiddag Texel, lunchprogramma met het Weetje van de Week. C&N Presents, met een kritsische noot op Texelse en landelijke activiteiten en het Texels filmnieuws. WAT, Wild, Aantrekkelijk en Trendy. The Music Cube, muziekprogramma. De dansbare 21, met de meest ge draaide platen in de Texelse disco theken. Vroeg naar de kroeg, met informatie over het Texelse uitgaansleven. Radio 10 Gold. Zondag Klassiek op zondag, klassieke muziek. Kerkdienst uit de Baptisten kerk te Den Burg. Vlaswiek, muziek en poëzie. Natuurwijzer, informatief natuurpro gramma met informatie van EcoMare. Special over wintertellingen van vogels. Ballroom en Latin. Terug uit de zo merstop. Een plaatje en een praatje, Willem van Leersum ontvangt een gast en diens platenkeuze. Non-stop Nederlandstalig, muziek. Sportlokaal, sportverslagen en in- 18.00 u. Time travelling, muziek door de tijd. 19.00 u. Lokaal kabaal, jeugdprogramma met muziek. Z.A.P.P. door Marco Veenendaal en Frank Smit. Radio 10 Gold. Maandag Symphonica, klassieke muziek. Netty Jongejan verlaat symphonica. Ter ver sterking van het team gezocht een nieuwe medewerkster: tel. 14558. Rondom de boerderij. Radio 10 Gold. Dinsdag Bonte dinsdagavond, verzoekplaten. Channel 35000. Kinderprogramma met verzoekjes en een speciale gast. Duister, hardrock en metal. Radio 10 Gold. 20.00 u. 22.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u. 21.00 u. Woensdag 18.00 u. 19.00 u. 20.00 u Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. Onder de toren, geestelijk pro gramma. Radio 10 Gold. Donderdag 18.00 u. Country time. 19.00 u. Texel totaal, Texels nieuws- en actuali teitenprogramma. Rubrieken, discus sies en muziek. 20.00 u. Radio 10 Gold. Vrijdag 18.00 u. Elck wat wils, verzoekplatenpro- gramma. 19.00 u. Paradijsvogels, koopavond-muziek 20.00 u. C&N presents, nieuwe formule. 24.00 u. Radio 10 Gold. terecht kunnen. Nu zit je met een wachttijd van minstens een week als je door de huisarts bent doorverwezen." OUDE PATROON Ervaring leert dat voorlichting alleen on voldoende helpt. „Na enige tijd verval len de mensen weer terug in hun oude patroon", aldus fysiotherapeut Wolf. „Bijvoorbeeld tillen vanuit de rug in plaats vanuit de benen. Vandaar dat de oefeningen zich niet alleen toespitsen op de goede werkwijze, maar ook op het versterken van het spierstelsel. Als men dan toch verkeerd tilt, kunnen de spieren de klap opvangen." Speciale aandacht krijgen de rug-, buik en bovenbeenspieren. De schoudergor del, vooral van belang voor timmerlie den, wordt evenmin vergeten. GEEN TREFBAL Wolf kiest voor klassieke gymnastiek als methode. „Maar dan toegespitst op de voorkoming van specifieke klachten. Het is geen turnen, met draaien aan de rekstok en zo. Aan spelletjes beginnen we niet meer. Een keer hebben we tref- bal gespeeld, ze gooiden elkaar zowat dood.... Dat verhoogt de kans'op bles sures alleen maar, en dat is nou net niet de bedoeling."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9