Cjrocn <2wartsJ~exeh in het Bestuur neemt onvrede over Rondje niet weg Kustzeilers accepteren nieuwe opzet maar: BtaBi n mam Gemiste kans Jong grijs zeehondje aangespoeld op Texel Drankrijder Rijst en babyvoeding uitverkocht door Joegoslavië-actie Veel animo voor bijeenkomst van nieuwe bewoners Woensdagmiddag Sint in de HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10737 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. DECEMBER 1992 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los f 1,30 De leden van kustzeilvereniging Westerslag (KZVW) zijn akkoord gegaan met een nieuwe organisatie-structuur, waardoor de vere niging losser komt te staan van de stichting Ronde om Texel. IVIet deze stap wordt waarschijnlijk een scheuring binnen de ver eniging voorkomen. Ook ontstaat nu geen machtsvacuüm in de organisatie van 's werelds grootste catamaranrace. Omdat zater dagavond tijdens de extra ledenvergadering echter werd gewei gerd openhartig over de conflictsituatie binnen de ronde-organisatie te praten, kon de onvrede bij veel leden niet worden weggenomen. Menig lid verliet na afloop de verga dering in SVT-kantine De Kletskeet met een onbevredigd gevoel. De ver eniging was gered, de ronde draait door, maar de bij het conflict betrok ken stichtingbestuurders kwamen niet met de uitleg waarop zoveel le den hadden gehoopt. Of deze leden bereid blijven medewerking te verle nen aan het Rondje blijft hierdoor onduidelijk. KZVW-voorzitter Klaas Eissen zegde echter toe dat het stichtingsbestuur, waarvan hij sinds zaterdag ook deel uitmaakt, nog met een verklaring zal komen. ,,Maar eerst zijn we gebaat bij rust." De nieuwe structuur heeft betrekking op de verhouding tussen vereniging KZVW, de stichting Ronde om Texel en de rondecommissie. De catama- ranronde begon eind jaren '70 als evenement van de kustzeilvereniging. In de loop der jaren nam de animo voor het Rondje zó enorm toe, dat de financiële en organisatorische risico's voor de vereniging te groot werden. Negen jaar geleden werd daarom de stichting in het leven geroepen. Deze fungeerde als schakel tussen de vere niging en de commissie die de feite lijke organisatie van de Ronde uitvoert. Taken van de stichting wa ren het controleren van de commissie en zorgdragen voor continuïteit op de langere termijn. Om invloed op de Ronde om Texel te kunnen houden waren drie van de vijf stichting bestuursleden afkomstig uit de kust zeilvereniging. Strubbelingen Zaterdagavond werd voorgesteld de vereniging voortaan nog slechts door persoon (in plaats van drie) te la- vertegenwoordigen in het stich tingsbestuur. KZVW-voorzitter Eissen verdedigde het voorstel met verve. „De oude constructie werkt in de praktijk niet goed. De afgelopen jaren zijn al vaker strubbelingen geweest. En telkens werden de vergaderingen van onze vereniging aangegrepen om de kritiek op het Rondje te spuien. Daar moeten we van af. Dat is niet nieuw, want daar maak ik me als bestuurslid al vier jaar sterk voor." In de vorige Texelse Courant karakteri seerde Eissen deze situatie treffend als „hond bijt in eigen staart". Ge noemde strubbelingen ontstonden vaak door een tegenstelling tussen stichtingbestuur en de mensen van de commissie. Laatstgenoemden (de „werkers") vonden al gauw dat de stichting (de „praters") zich teveel met hen bemoeide. In de nieuwe si tuatie verwacht men dergelijke peri kelen te kunnen uitsluiten, omdat een integratie plaatsvindt tussen stichting en commissie. Daarnaast zullen de commissieleden niet meer automa tisch lid van KZVW zijn. Scheiding der geesten Eissen en de andere leden van het dagelijks bestuur, penningmeester Henk Prins en secretaris Yvonne Bak ker, hingen hun lot aan het voorstel op. Wegstemmen zou worden opge vat als een motie van wantrouwen tegen het bestuur. Om het doel te kunnen bereiken waren vóór de ver gadering de drie bestuursleden die tevens in het stichtingsbestuur zitten, Sidny van Zon, Herman Boks en Ed win Lodder, al opgestapt. Zij waren medeverantwoordelijk voor het gere zen conflict, dat de afgelopen weken leidde tot een leegloop van de oor spronkelijke rondecommissie. Volgens Eissen was hun aftreden in combinatie met de nieuwe structuur de enige oplossing. „Tot 21 november was er geen enkel zicht op een ope ning. Belangengroepen bleven probe ren hun gelijk te halen. De scheiding der geesten bleek duidelijk tijdens de laatste bestuursvergadering. Constructief overleg was niet meer mogelijk. Op de 21ste kwam er een doorbraak. Nu is het hoog tijd dat dit wordt doorgezet. Na vijftien jaar moet het Rondje nu volwassen ge noeg zijn om de eigen boontjes te doppen, ook al zou je dat aan de hand van de laatste ontwikkelingen misschien niet zeggen." Stemming De leden gingen zaterdag niet zonder slag of stoot akkoord. Diverse aan wezigen voelden zich overvallen, om dat ze het voorstel pas daags tevoren uit de krant hadden moeten verne men. De constructie maakte op hen een geforceerde indruk. De drie ge noemde personen behouden hun plaats in de rondecommissie en keren eventueel terug in het stichtings bestuur, zonder dat de leden de kans krijgen om hen hierop aan te spre ken. Eissen hield dit laatste punt bui ten de orde van de vergadering. „Het beleid van de stichting Ronde om Texel staat vanavond niet ter discus- Heel slim kapte voorzitter Eissen van kustzeilvereniging Westerslag zater dagavond in eerste instantie alle dis cussie over het Rondje Texel af. Op die manier kon hij de beoogde struc tuurwijziging helder presenteren en bewerkstelligde hij een ordentelijk verloop van de ledenvergadering. Ele gant was het allemaal niet. Voor de leden, die de ontwikkelingen de afge lopen weken nauwelijks hadden kun nen bijbenen, was het een kwestie van „slikken of stikken". Niemand wilde de vereniging laten ploffen, zo dat het voorstel er door kwam. Maar toen de Westerslag-leden de nieuwe organisatie-structuur hadden geac cepteerd, was er -na zes weken strijd achter de schermen- wel degelijk alle reden om openheid van zaken te ge ven. Dat gebeurde echter niet. Wat weerhield de afgetreden bestuursleden van de stichting Ronde om Texel hun mond open te doen? Diverse kustzeilers en Ronde medewerkers smachtten naar een verklaring, een excuus.... Alles was goed, het ging om het gebaar. Im mers, de klok viel toch niet meer te rug te draaien. Het conflict tussen stichtingsbestuur en rondecommissie was dusdanig uit de hand gelopen, dat slechts een geforceerde constructie nog uitkomst bood. Door al vóór de vergadering vrijwillig af te treden, wisten drie hoofdrolspelers een motie van wantrouwen te voor komen. Hun aftreden gebeurde onder het mom van „structuurwijziging", maar was in feite een poging om ge zichtsverlies te voorkomen. Het drie tal verdwijnt uit het KZVW-bestuur, maar gaat vrolijk verder in de ronde- commissie. Daar waar andere betrokkenen schrif telijk of mondeling de leden over hun stappen inlichtten, bleven de drie vol harden in stilzwijgen. Zelfs toen tij dens de vergadering het gewenste resultaat was bereikt bleef het akelig stil. Waarom? Blijkbaar waren de afgetreden stich tingbestuurders bang alsnog gezichts verlies te lijden. In elk geval toonden ze hun ware gezicht niet, ze hielden het masker krampachtig op. Verwe zen werd naar een afspraak met voorzitter Eissen om niet over de Ronde te praten. Het voor hen gun stige vergaderverloop gaf echter vol- doende ruimte om van die afspraak af te wijken. De stichtingbestuurders zelf hadden het in hun macht die stap te zetten. Nu misten ze een kans voor open doel. Zaterdagavond hadden zij als organisatoren van de Ronde '93 een unieke gelegenheid om een deel van het verloren vertrouwen terug te win nen. ledereen overtuigen was niet haalbaar, maar de meeste aanwezi gen waren als echte Ronde liefhebbers bereid om ondanks alles de schouders er weer onder te zet ten. Met een gebaar van goede wil zou de spanning worden doorbroken en menig vrijwilliger over de streep worden getrokken. Het stichting- bestuur annex commissie had alvast een fundament kunnen leggen, maar vooralsnog is de hoop op een goede afloop gebaseerd op drijfzand. Voor de nieuwe organisatie, de sup porters van het Rondje en de Texelse economie valt te hopen dat de gol ven niet te hoog zullen zijn en dat zij de wind alsnog in de zeilen krijgen. Men moet echter wel beseffen dat de Ronde drijft op de belangeloze medewerking van tallozen. En dat er zelfs voor de meest loyale vrijwilli gers (met al hun niet te versmaden contacten) grenzen zijn. Denken dat het zo'n vaart wel niet zal lopen ge tuigt van een kortzichtigheid die de organisatie -en dus de Ronde om Texel- lelijk kan opbreken. De verant woordelijke mensen doen er daarom verstandig aan om zo spoedig moge lijk met de medewerkers in contact te treden en alsnog met een eerlijk en open verhaal naar buiten te ko men. sie. De stichting is een autonoom or gaan. Met kritiek moet je je daar melden. Wie het hiermee niet eens is, moet zelf maar z'n conclusies trekken. Het bestuur zal dat accepte ren. Wij kunnen niet anders." Kees Dros, oud-penningmeester en een der opgestapte commissieleden, zette vraagtekens bij de noodzakelijke statutenwijziging. Eissen erkende dat de procedure moeizaam is (via de rechter), maar dat het wèl kan. De uiteindelijke stemming gebeurde met volmachten. De aanwezige 42 leden brachten totaal 88 stemmen uit. Met 62 stemmen vóór, 26 tegen en geen onthoudingen werd het bestuursvoorstel aangenomen. Herkozen Met even ruime meerderheid van stemmen werd Klaas Eissen vervol gens herkozen als voorzitter. Joes Schoo werd nieuw in het KZVW- bestuur gekozen evenals Harm Platte, die zich staande de vergadering kan didaat stelde. Aldert Houwing bleef bij zijn besluit om af te treden. Hou wing, één van de opgestapte com missieleden, lichtte per brief toe dat hij met plezier aan accommodatie en wedstrijden had meegeholpen, maar dat hij door de „ronduit schandalige" houding van medebestuursleden niet verder wilde. Eissen betreurde Hou- wings vertrek en zei nog persoonlijk afscheid te zullen nemen. Na overleg Lees verder pagina 5 EcoMare mocht zaterdag op de open dag een bijzondere gast verwelko men: een twee a drie weken jonge grijze zeehond, die 's morgens vroeg was aangetroffen op het strand ter hoogte van paal 13. Het dier, dat door zijn witte nesthaar nauwelijks opviel in het zand, werd gevonden door de familie R. Veenstra (Pont- weg). De vinders gaven het dier de naam „Praja", het Portugese woord voor strand. Zeehondenverzorgers haalden het jong vervolgens op. Het dier, een mannetje, was vrij mager maar verkeerde in goede gezondheid. Vermoedelijk is het dier afkomstig uit de Engelse wateren en onder invloed van de noordwesten wind op de Ne derlandse kust beland. In de Wad denzee worden de jongen van grijze zeehonden pas in januari geboren. „Praja" wordt, na op krachten te zijn gebracht, niet teruggebracht naar zijn geboortestreek maar op het wad uit gezet. (Foto Salko de WOll/EcoMare) Een artikel uit je winkelkarretje af staan aan vluchtelingen van het oorlogsgeweld in Joegoslavië. Deze eenvoudige actie van de Doopsgezinde vrouwen bleek vrijdag en zaterdag een schot in de roosIn de supermarkten Super, Al- bert Heijn en de Dagmarkt was bijna iedere klant wel bereid om mee te doen. De produkten rijst en babyvoe ding raakten zelfs volledig uitver kochtDe grote hoeveelheid ingezamelde levensmiddelen werd in gepakt in negentig grote dozen. Rijst was het populairste artikel (twintig dozen, ofwel 500 kilo rijst). Ook ma caroni, Bambix, diverse conserven en Olvarit babyvoeding (totaal 600 pot- jes) waren ruim vertegenwoordigd, daarnaast kunnen de ex-Joegoslaven 'ekenen op acht volle dozen met toi letzeep en 160 kilo wasmiddel. Drie collectebussen in de winkels waren loed voor f1.152,95. Dit bedrag zal worden bewaard voor een ander 3oed doel in Joegoslavië, te bepalen *a de terugkeer van het konvooi dat de spullen brengt. Gedacht wordt aan het kopen van warme kinder kleding. „Het was hartverwarmend. De Texe laars hebben royaal gegeven", aldus actieleidster Fien de Vries uit Den Burg. Zij werd bijgestaan door een le gertje van 36 vrijwilligsters, die ieder enkele uren in de supermarkten ston den. Bij de ingang kreeg het winke lend publiek een boodschappenbriefje met zes produkten, waarvan men er een of meer voor de actie kon kopen. Na het afrekenen bij de kassa ston den de dames klaar om de betreffen de spullen in ontvangst te nemen. Drukte van belang bij de ingang van supermarkt Super, waar de Joegoslavië-actie een groot succes was. (Foto Frans Hopman) Met een handkar, bolderwagen en auto werd de „buit" regelmatig op gehaald en naar de garage van de fa milie De Vries aan de Kogerstraat gebracht. De initiatiefneemsters kregen niet al leen maar lof. Sommigen hadden kri tiek op het doel van de actie („ze slachten elkaar toch maar af", „de spullen komen niet aan"), anderen vonden het vreemd dat de buitendor pen er niet bij waren betrokken. Fien de Vries: „We hadden maar een korte voorbereidingstijd en vermoedden niet dat het zó goed zou lopen. Mis schien zijn de buitendorpen volgende keer aan de beurt." De volle dozen zijn gisteren afgevoerd naar een adres in Aalsmeer. Nog de ze week gaan ze met een rechtstreeks transport naar vluchte lingenkampen in Joegoslavië. Deze kampen liggen niet in de oorlogsge bieden, zodat de organisatie goede hoop heeft dat de spullen onge schonden op de goede plaats belan den. Het transport wordt begeleid door Bosniërs en Kroaten van de Joegoslavische Vredesgroep in Ne derland. Ruim 60 van de 180 personen die dit jaar naar Texel zijn ver huisd, hebben gisteravond gehoor gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebestuur voor een kennismakingsbijeenkomst in het raadhuis. Na een welkomswoord van burgemeester Schipper en een uitleg hoe het in de gemeen te reilt en zeilt werd een film over Texel vertoond. Daarna was het de beurt aan de wethouders, die iets vertelden over zaken uit hun portefeuille. De bijeenkomst werd door de kersverse Texelaars zeer gewaar deerd. Mariska Koenders: „Het eerste dat je doet als je verhuist is de krant in je nieuwe omge ving lezen. Het is leuk om de mensen die daar vaak in staan nu eens in het echt te ontmoe ten. Ik woon hier nog maar een maand, dus ik moet alles nog een beetje op me laten inwer ken." Een informatieve avond, was de mening van Eveline van Weerlee. „Het is goed om te weten hoe het hier werkt." Ook H. de Klerk was zeer te spreken over het ini tiatief, dat vorig jaar ook al veel belangstelling trok. Mijn kennis van het eiland heeft zich weer een beetje verdiept." Een 32-jarige automobilist uit Den Hoorn die vrijdagnacht door de politie aan de Stenenplaats in Den Burg werd staande ghouden, bleek teveel alcohol achter de kiezen te hebben. Bij de ademanalyse blies hij 465 ug/l, goed voor een proces verbaal en een rijverbod van vier uur. Twee andere bestuurders, die op dezelfde avond op de'kruising Akenbuurt/Pontweg werden gecontroleerd, reden alco holvrij. Rioolaanleg in Den Burg vertraagd door regenval s» Jury onder de indruk van posters voor EcoMare w Texelse brandweer oefent in de regio 9) KLV niet kleinschalig iw Puntendeling voor Texel in matige wedstrijd l-M. ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1