Mm BEZORGER m/v Kinderen geïnspireerd voor posterwedstrijd Historische vereniging verwelkomt 600e lid Adriaan Dijksen over de begroting: natuur komt er bekaaid vanaf Klaas Burger overleden Spreekuur ondernemers blijkt schot in roos De vervuiler betaalt Landbouwers bieden ir Haarlem petitie aan Weer vertraagt aanleg riool Waalderstraat Sint heeft tijd over Kerstwild aangeboden Bijna 1000 bezoekers open dag EcoMare DINSDAG 1 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA J )lNf Daalder school leerlingen Maroes Albers en Jesse Hoven met oorkonde bij het winnende drie Amper een jaar na de registratie van het 500e lid mocht de Histo rische Vereniging nummer 600 begroeten. Frida van Sambeek (Harkebuurt) zorgde voor deze mijlpaal. Donderdagavond, voor de lezing van dr. J. Kok in ge bouw De Schakel, kreeg zij ter verwelkoming uit handen van voorzitter Gelein Jansen het boek „Texelse verhalen" van Wil lem Kikkert. De interessante avond werd bijgewoond door cir ca veertig belangstellenden. Aan deze en andere activiteiten, zoals bibliotheekavond, ruilbeurs en di alectgroep, kan voor f25,- per jaar worden deelgenomen als men zich aanmeldt als lid. Leden ontvangen viermaal per jaar het verenigingsblad. De natuur, zoals kwetsbare vegeta ties en vogels, komt er in het alge meen bekaaid vanaf. Geen enkele Texelse politieke partij formuleert duidelijk een offensief beleid gericht op natuur- en milieuherstel. Dat vindt Adriaan Dijksen die inhet blad De Skor van de Vogelwerkgroep Texel ongezouten kritiek uit op de lo kale politiek en de gemeentebe groting. Na zorgvuldige bestudering van de al gemene beschouwingen van alle par tijen constateert Dijksen dat hij het woord vogels „precies nul-komma nul-keer" is tegen gekomen. „Nu is het voor de plaatselijke politiek mis schien wel erg detaillistisch om over vogels te praten. Vogels bestaan na tuurlijk bij de gratie van een schoon milieu en de aanwezigheid van min of meer natuurlijke landschappen. Over die zaken wordt hier en daar in de beschouwingen gelukkig wel een en ander gezegd." Volgens Dijksen laat Texel de natuur bescherming liever over aan de over heid (Staatsbosbeheer) en particulieren (Vereniging voor Natuur monumenten en Vogelbescherming). „Maar de gemeente wil zich er wel steeds mee bemoeien op een voor de natuur negatieve manier." De ge meentebegroting (te lezen in het klei ne gele boekje) bevestigt hem in zijn opvatting. Daarin reserveert het colle ge voor 1993 f15.000,- voor natuur bescherming terwijl voor sport de uitgaven op een miljoen worden ge raamd. „Nu gun ik het die sporters best, maar het maakt die f\5.000,- tot een lachertje." Hij besluit het artikel „Vogels in de ei- landpolitiek" met de conclusie dat er op Texel nog veel aan natuurbescher ming moet worden gedaan om het geen er is veilig te stellen. In het Gemini-ziekenhuis in Den Helder is Klaas Burger vrijdag na een kort ziekbed overleden. De Oosterender is 69 jaar ge worden. Klaas Burger, die samen met echtgenote Maatje een groente winkel dreef, heeft voor het ge meenschapsleven in Oosterend veel betekend. Vanaf de oprich ting van SVO in 1935 was hij lid van de voetbalvereniging. Zijn. kwaliteiten als speler worden nu nog geroemd. Als bestuurder was hij veertig jaar actief bij de club. Hij hanteerde ook enige tijd de voorzittershamer en was ac tief betrokken bij tal van clubacti viteiten. Tot voor kort was hij tevens lid van Dam-en schaak club Oosterend. Daarnaast zette hij zich in voor de Rommelt- jesmarkt in het dorp. Om gezondheidsredenen zette Burger onlangs een punt achter deze activiteiten. Dinsdag werd hij getroffen door een hartaanval. De begrafenisplechtigheid van Klaas Burger begint woensdag middag om 14.00 uur in het ker kelijk centrum. De animo van startende onderne mers voor het spreekuur dat vrijdag middag wekelijks in d'Ouwe Ulo wordt gehouden blijkt groter dan verwacht. „We hadden niet gedacht zoveel ondernemersgeest op het eiland aan te treffen", aldus een me dewerkster van adviesbureau Busi ness Creation Results (BCR). In onze samenleving wordt de laatste jaren veel over het milieu gesproken. Vele mensen menen dat het milieu op meerdere gebieden verpest wordt. De overheid dient maatregelen te nemen. In het klein geldt dat voor de huis vuilverwerking. Storten van huisvuil is een verkeerde methode, het moet op verantwoorde wijze worden ver werkt, vindt iedereen. Dat dit duurder zou uitpakken, konden we allemaal op onze vingers natellen. In de laat ste begrotingsvergadering stelden wij (de CDA-fractie) voor de reinigings rechten voor meerpersoonshuishou- dens te verhogen tot ƒ366,- per jaar. U weet het, de meeste raadsleden vonden dit te hoog. Ik niet! Voor zeg ge en schrijve ƒ1,- per dag wordt al uw rommel op verantwoorde wijze bij u thuis opgehaald en verwerkt. U, Texelaar krijgt hiervoor keurig twee verschillende containers. Chemisch afval kunt u maandelijks bij de eco- car kwijt. Wanneer u een fietswiel over heeft, belt u Witte-Spigt en ze komen het per auto bij u ophalen. Een kubieke meter grof vuil wordt na een telefoontje aan gemeentewerken gratis bij u thuis opgehaald. En dit al les wordt op verantwoorde wijze af gevoerd en verwerkt. Uw milieu en leefklimaat worden verbeterd en dat komt u amper op een ijsloilie per dag te staan. Maar u weet het, de meeste ge meenteraadsleden denken daar an ders over en verhoogden de toeristenbelasting om het gat op te vullen. Onze gasten krijgen een ge deelte van de rekening gepresen teerd. Over gastvrijheid gesproken! Nee, de prijs die u zou moeten beta len is niet te hoog. Anders is, of al die maatregelen niet eens onder de loep genomen moeten worden. Moet de dioxine wel tot het laatste spoor tje uit de verbrandingsgassen worden gehaald? Is het niet de luxe, dat voor uw afgedankte fietswiel een auto komt voorrijden? Moet al dat groente-, fruit- en tuinafval wel met de boot mee, of zou het op Texel ge- composteerd kunnen worden? Is de ecocar niet een te dure methode? Maar vooral: koopt u niet teveel, zo dat u ook te veel huisvuil aflevert? Langs deze weg moeten we de reini gingsrechten in de hand proberen te houden. Èn als dit allemaal is uitge put, krijgt u natuurlijk een rekening gepresenteerd, want de vervuiler moet ook betalen. Tenminste, dat vind ik. Kees Hin, CDA-raadslid 1 Oudeschild Sinterklaasradio. Een interview met Sinterklaas is vanavond te beluisteren in het programma Channel 35000 dat tussen 19.00 en 20.00 uur wordt uitgezonden door Radio Texel. On danks drukke werkzaamheden maak te de goedheiligman tijd vrij om presentatoren Merijn en Fausto te woord te staan. De muziek wordt verzorgd door de Klapband. sen een opvallend werkstuk van zij- devloei. De algemene hoofdprijs ging naar alle leerlingen van de Jacob Daalder- school. Zij hadden een drieluik ge maakt, waarin met diverse materialen vissen, zeehonden en planten waren uitgebeeld. Onder-, midden- en bo venbouw hadden elk een „luik" voor hun rekening genomen. Overige prijzen: Groep 1/2: Jac. P. Thijsse- school, groep 1/2b (Joren Achterberg, Niek van Egmond, Inge Vonk, Hendrik Jan Bakker, Bart Loos, Anika Snoek en de hele groep); groep 3/4: Redmer IJskaschook, groep 4: Leo- nie en Sarina; groep 5/6: Jan Drijverschool, groep 5; groep 7/8: CVO-school, groep 7 (Ed dy van der Ploeg, Martine de Boer, Lyda Smit en Niels Hoogenbosch); brugklas, klas B1d (Babette Schiphorst, Liesbeth van Es en Nata lie Ran); troostprijs: klas 1d van o.s.g. De Ho- geberg (Joost Hoogenbosch, Jurriaan Visser, Robert Huisman en Marijn Beumkes). Dinsdag 1 december In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Problem Child2", om 21.15 uur „Basic Instinct" en om 20.30 uur „Voor een verloren soldaat". College van b en w en de Hoorn der dorpscommissie hebben een gezamenlijke openbare vergade ring over allerlei Hoornder proble men in het dorpshuis, aanvang 19.30 uur. Woensdag 2 december Om 9.30 uur begint in het kruis- gebouw aan de Wittekruislaan een koffie-inloopochtend. Elisa beth de Weijer spreekt over ho meopathie. Entree f2,-. In Cinema Texel draait om 15.00 en 19.00 uur „Problem Child 2", om 21.15 uur „Basic Instinct" en om 20.30 uur „Voor een verloren soldaat". Donderdag 3 december In Bosch en Zee houdt De Koog Promotion een extra vergadering over de braderie en de brochure De Koog info; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 01 0.05 en 11.20 u. Wo. 02 0.34 en 12.00 u, Do. 03 1.15 en 13.00 u. Vr. 04 2.25 en 14.08 u. Za. 05 3.35 en 15.57 u. Zo. 06 4.34 en 17.14 u. Ma. 07 5.45 en 18.15 u. Di. 08 6.40 en 19.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 6 de cember op om 8.32 uur en gaat onder om 16.27 uur. 2 december Eerste Kwar tier; 3 december doodtij. Om kracht bij te zetten aan het pro test van de landbouworganisaties te gen het GATT-akkoord tussen de EG en de Verenigde Staten is een dele- gatie van Texelse boeren vandaag naar het provinciehuis in Haarlem af gereisd om aanwezig te zijn bij de overhandiging van een petitie door de Westelijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie (WLTO) Noordholland. In een brief aan het Nederlands kabi net en parlement vraagt Rinus Kuiper, voorzitter van de Texelse afdeling van de WLTO, de landbouwparagraaf in het GATT-akkoord te schrappen. „Een korting van 21 procent per zuivelex- portprodukt is desastreus voor de veehouderij. Tel hierbij op de negatie ve gevolgen voor de akkerbouw, dan komt de landbouw volledig in de knel te zitten." In de brief verwijt hij mi nister Bukman in Europees verband geen overtuigende rol te spelen en dat hij zich door zijn collega van Eco- w nomische Zaken een zwijgplicht heeft laten opleggen. Aanvankelijk koesterden de landbou wers plannen voor een landelijke ac tiedag in Utrecht. In tegenstelling tot een demonstratie in Strassburg (Duitsland), op initiatief van de Euro pese Boerenbond COPA, gaat het protest in Utrecht niet door. Wèl vin den in het hele land wilde acties plaats. I.M. ADVERTENTIE Even een pak snert in de "Pon&atnaat halen. Wij zoeken een Het is even behelpen in de Waalderstraat. maar de meeste ondernemers hebben daar geen problemen mee. „We hadden een strakke planning, maar het weer hadden we niet in de hand", aldus Andries Heidstra van de gemeentelijke afdeling Civiele Techniek. De aanleg van riolering in de Waalderstraat heeft door de over vloedige regenval vertraging opgelo pen. Dat komt ongelukkig uit, want de straat is nagenoeg onbegaanbaar, middenin de periode van de sinter klaasinkopen. Als het weer goed blijft is alle leed volgende week geleden. De gemeen te is niet blij met de situatie. Heidstra: „We hadden wel degelijk re kening gehouden met de onderne mers. Omdat je zoiets ook niet in het seizoen kunt aanpakken, stond het op het programma in november." De buurt werd zowel schriftelijk als mon deling ingelicht over de plannen, „ledereen begreep dat het noodzake lijk was", aldus Heidstra. „Toch heb ik me verbaasd over de negatieve uit latingen van enkele ondernemers. Ik heb wel begrip voor hun standpunt, maar bij ons is geen klacht binnen gekomen. Er is één winkelier geweest die meldde dat er op een bepaald moment niemand langs kon. Dat hebben we gelijk opgelost." Geen klachten W. Leijdekkers, opticiën en juwelier in de Waalderstraat heeft allerminst pro blemen met de graafwerkzaamheden. „Het moet toch een keer en we zijn door de gemeente goed op de hoog te gebracht. Wanneer moet het an ders? De mensen die ermee bezig zijn doen geweldig hun best om het paadje voor onze winkel schoon te houden. Nee hoor, wij hebben hele maal geen klachten." Ook het ver haal dat het door de ontoegankelijkheid van de straat min der druk zou zijn in de winkels, wordt door Leijdekkers tegengespro ken. „Ik merk er althans niets van." Ook slager J. Schiphorst heeft geen problemen met de werkzaamheden. „Wij hebben geen aantoonbaar om zetverlies. Het het riool moest nou eenmaal worden aangepast. Als je hier over klaagt, dan mag je ook niet zeuren dat het 's zomers stinkt in de straat." Hij vindt dat een compliment IFoto Tessa de Graaft) voor de mensen die het werk verrich ten inderdaad op zijn plaats is. „Ze werken onder akelige omstandighe den en doen ook nog hun best om de overlast voor de winkeliers te be perken door iedere avond de straat schoon te vegen. Ik neem er mijn petje voor af." In zijn drukke schema heeft Sinter klaas vrijdag en zaterdag zowaar nog enkele gaatjes vrij om Texelaars met een persoonlijk bezoek te vereren. Bij de actiegroep die geld inzamelt voor het Kenia-project van Texelse jonge ren kan men terecht voor reserverin gen. Naar aanleiding van een eerdere oproep heeft de groep een stuk of tien aanvragen gekregen. Afgelopen weekend gingen Sint en Piet al op pad. Vrijdag 4 december heeft de goedheiligman nog tijd over en zater dag, op zijn verjaardag, schikt het hem nog tussen 20.00 en 21.30 uur. Voor 25,- per half uur komt Sint langs. De opbrengst komt geheel ten goede aan het project. Informatie en reserveringen: tel. 14813. Het adviesbureau is ingeschakeld door de Stichting Ondernemen in de Kop (StOK), dat de bedrijvigheid in de Noordkop wil stimuleren. Sinds de invoering van het spreekuur, drie we ken geleden, hebben achttien starten de ondernemers zich tot het adviesbureau gewend. Behalve door de grote belangstelling zijn de raadslieden vooral geraakt door de oprechtheid van de Texelaars. „We voelen ons welkom. De ondernemers zijn recht door zee en weten wat ze willen." De verscheidenheid onder de geïnte resseerde bedrijven blijkt groot. Het varieert van toeristisch zaken tot een schoonheidssalon. De voorkeur van de StOK gaat uit naar dienstverle nende bedrijven, die niet voor onge wenste concurrentie zorgen in een bepaalde branche. „Hoewel niet alle bedrijven voor kosteloze begeleiding in aanmerking komen, geven we iedere ondernemer advies of verwij zen door naar instanties die hen be ter van dienst kunnen zijn." Startende ondernemers zijn voor ad vies nog onverminderd welkom op het spreekuur, dat vrijdagmiddag om 14.00 uur begint. Bij voorkeur tevo ren afspreken via nr. 02230-60368. De Texelse jagers zorgden zaterdag met hun drijvers en honden voor een goed gevuld wildtableau. Na afloop van de jachtpartij legden ze bij kam peerboerderij Jonkersbergen vijftig geschoten hazen, konijnen en fazan ten uit. Vier bewoners van verzor gingshuis Gollards en verpleeghuis Texel namen de buit in ontvangst. Met Kerstmis krijgen de bewoners het wild voorgeschoteld. De jaarlijkse aanbieding van het kerstwild vond de afgelopen jaren telkens plaats in De Rovershut in De Dennen. Ditmaal hadden de twee jagersverenigingen uit Den Hoorn (Spykerburen en de Hoornder jachtclub) de organisatie in handen en zij kozen voor een Hoorn der lokatie. In Jonkersbergen beleef den de circa 90 aanwezigen een gezellig samenzijn onder het genot van een hapje en een drankje. Zo denken scholieren van de Thijsseschool over de toekomst van Texel. Foto Frans Hopman) Wij zoeken iemand die m.i.v. 1 ja nuari 1993 voor ons de Texelse Cou rant wil bezorgen op de route: Waalderweg, Ongeren, Meyerte- bos, Burgerdijk, Tienhoven, Ooster- enderweg, Bargen, Westerboers- weg, Eendekooiweg, Nieuweschild, Harkenbuurt, Koningsweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. EcoMare kan terugblikken op een geslaagde open dag. Bijna duizend mensen, voornamelijk Texelaars, maakten van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in het nieu we veldwerkcentrum. De ruimte was bijna helemaal „behangen" met posters, gemaakt door de leerlingen van negen Texelse basisscholen en de brugklassen van o.s.g. De Hoge- berg. Door het grote aantal inzendingen (meer dan honderd) werden ook in de videoruimte in het hoofdgebouw wandplaten opgehangen. De resulta ten waren het bekijken waard; de kinderen waren duidelijk geïnspireerd en creatief bezig geweest. Kunstschil der Henk Noorlander, voorzitter van de jury, was onder de indruk. „Ik leer zelf van de spontaniteit van de kinde ren. Ze kiezen vaak voor onverwach te oplossingen." Postzegels Fraai waren de inzendingen van de Kompasschool. De leerlingen hadden ieder een postzegel ontworpen. Alle tekeningen samen vormden weer één grote postzegel. Voor een abstract werkstuk, kennelijk lucht en water uitbeeldend, zorgden de leerlingen van de groepen 1 en 2 van de CVO. Groep 8 van dezelfde school maakte een humoristische tekening met als motto „Als de vogels vergaan komt EcoMare eraan", met zeehonden als ambulancepersoneel. Het schrikbeeld van een 4-baansweg tussen Den Burg en De Koog inspireerde ver scheidene groepen van de Thijsse school. Nienke Baars en Mattanja Schuyl van de Redmer IJskaschool tekenden een wel zeer professionele zeehond. De brugklassers kozen op vallend vaak voor het thema vervui ling. Vier meisjes uit klas 1F maakten in de handvaardigheid- en tekenles- Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receotie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2