Mogelijk lokale tv na bekabeling heel Kabelkrant wil naar buitendorpen Alice Blom met district naar kampioenschappen Natuurbeleving op De Hors Weekendcursus „close-harmony" Cursus grammatica DINSDAG 8 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een dagelijks Texels tv-journaal met bewegende beelden. Dat is het toekomstideaal van ondernemer Peter Dral uit Den Burg, ex ploitant van Kabelkrant Texel. Voorwaarden zijn uitbreiding van het kabelnet tot het hele eiland en financiële deelname van ge meente, Kabeltex en het bedrijfsleven. Dral heeft nog geen con creet plan, maar wil wèl graag een principe-uitspraak van de gemeenteraad. Middels een brief aan b en w en de raad dringt Dral hierop aan. Zijn ver zoek wordt aanstaande maandag be handeld in een commissievergade ring. Heel Texel bekabelen is volgens Dral tevens „dringend noodzakelijk" om de exploitatie van de kabelkrant te verbeteren. Hij stelt dat in de bui tendorpen grote behoefte bestaat aan ontvangst van de kabelkrant al- Voor de toekomstige exploitatie van de kabelkrant en de ontwikkeling van lokale tv vraagt Dral de gemeente raad positief te reageren op de vol gende uitgangspunten: 1. van gemeentewege één kabelkrant op Texel toestaan, dan wel als wenselijk aanwijzen; 2. gemeentelijke c.q. poli tieke ondersteuning van lokale tv; 3. ondersteuning van bekabeling van de buitendorpen. Drals voorstel sluit aan op onderzoek van Multikabel uit Alkmaar en de Texelse kabelexploitant Kabeltex naar bekabeling van het hele eiland. Rap porten van beide gegadigden zijn mo menteel in behandeling bij het college van b en w. Na de aanleg van het kabelnet in Den Burg heeft Kabeltex dit najaar de kabel doorgetrokken naar Oudeschild. Ontvangst In zijn brief aan de gemeente schrijft Dral dat „de kabelkrant nu zo'n 62 procent van de Texelaars kan berei ken". Volgens de Kabeltex-directie slaat dit percentage op het aantal in woners in beide dorpen: in Oude schild en Den Burg woont ongeveer 62 procent van de Texelse bevolking. Het aantal aansluitingen ligt lager: in Den Burg schommelt het aantal in woners dat daadwerkelijk op de kabel is aangesloten rond de 75 procent en Oudeschild is groeiende. Hiervan uit gaande kan momenteel circa 40 pro cent van de Texelaars kabeltelevisie ontvangen. Peter Dral streeft naar een ontvangst percentage van tenminste 80 procent op heel Texel. „Pas dan is lokale tele visie volgens mij mogelijk haalbaar. In de huidige situatie is het draagvlak beslist te klein", aldus de onderne mer die in april 1990 met de kabel krant begon. Commercieel Dral wil de lokale tv opzetten op commerciële basis. Omdat de Stich ting Lokale Omroep Texel (SLOT) vol gens de Mediawet de enige is die lokale radio- en tv-programma's mag verzorgen, zal Dral zijn geesteskind als „abonnee-tv" moeten opzetten.. Hij verwacht weinig problemen met de aanpak van Weert TV. Dit bedrijf verzorgt in de gelijknamige Limburgse plaats al vijf jaar abonnee-tv. Volgens directeur J. Schrijvers met succes. Slechts veertig huishoudens kunnen het dagelijkse journaal niet ontvan gen; eën abonnement is dan ook gra tis. Het journaal met uitsluitend lokaal en regionaal nieuws wordt elke Peter Dral: „Plan lokale tv is niet slechts bedoeld om exploitatie kabelkrant te verbeteren". (Foto Frans Hopman) de abonneewerving: voor het symbo lische bedrag van slechts een gulden per jaar kunnen de Texelaars de beel den ontvangen. Lokale tv zal in deze opzet dan ook niet afhankelijk zijn van het aantal abonnees. Belangrijkste inkomsten bron wordt gevormd door bijdragen van de gemeente, de kabelexploitant en het bedrijfsleven. Dral: „Ik ga uit van een maandelijkse bijdrage. In ruil daarvoor zorgen wij voor promotie- uitzendingen. Die bedrijfspresentaties moeten een journalistieke aanpak krij gen, met een zekere nieuwswaarde. Denk maar aan een programma als Brandpunt in de Markt." Model voor Drals toekomstvisie staat avond van 19.15 tot 19.30 uur uitge zonden. Dat gebeurt op hetzelfde ka naal als de kabelkrant, die Weert TV eveneens exploiteert. Daarnaast ver zorgt het mediabedrijf zondagochtend een brunch-uitzending en af en toe specials als de actualiteit daartoe aanleiding geeft. Abonnee-tv wordt gesponsord door Weertse bedrijven. De namen van de sponsors worden vermeld op de kabelkrant. Schrijvers wil geen bedragen noemen, maar zegt: „Er moet geld bij. Je moet be denken dat tv maken een hele klus is. Het moet professioneel ogen, want de mensen zijn beelden van Hil versum en de commerciële zenders gewend. Je moet dus investeren in apparatuur en goede journalisten in huren. De exploitatie kan ik rond krij gen met de advertentie-opbrengsten van de kabelkrant. Het is geen vet pot, maar het gaat." John Smit uit Den Burg, maker van enkele Texelse lokale tv-uitzendingen, uit desgevraagd zijn twijfels over de haalbaarheid. „Het maken van een uitzending per week kost al gauw f6.000,-. Op jaarbasis loopt het in de tonnen. Ik denk niet dat het Texelse bedrijfsleven bereid is om dat op te hoesten." Dral heeft er nog geen berekening op los gelaten. „Dat heeft pas zin als het aansluitingspercentage van 80 procent op heel Texel is bereikt. Ik kan nu wel een prachtige opzet ma ken, maar je bent afhankelijk van de wil van mensen om de kabel te ont vangen, van de bereidheid van adver teerders en gemeente." Hij ontkent dat zijn plan voor lokale tv slechts een argument is voor be kabeling van heel Texel, waardoor de kabelkrant een bredere basis krijgt. „Inderdaad profiteert de kabelkrant mee, maar dat staat er los van. Als heel Texel wordt bekabeld heb ik mijn doel niet bereikt. Mijn doel is lokale tv maken. Dat idee dateert zelfs al van vóór de start van de kabelkrant." Impuls Voor de exploitatie van de kabelkrant acht Dral uitbreiding van het kabelnet dringend noodzakelijk. Momenteel werken er inclusief Dral vijf mensen, onder wie enkele part-timers. „Voor deze minimale bezetting zijn ruimere inkomsten gewenst. Nu kan de kabel krant nog niet zelfstandig renderen, maar wordt gecombineerd met mijn reclamebureau. Een hoger aansluit- percentage is essentieel om de huidi ge werkgelegenheid te waarborgen." Ten opzichte van het startjaar 1990 heeft de kabelkrant overigens een mooie groei doorgemaakt. Gestart werd met twee medewerkers, één voor de advertenties en één voor de redactie. Het aansluitingspercentage is (in Den Burg) gegroeid van ruim 50 procent tot de huidige 75. Kabeltex-directeur Jaap Drijver: „Wij merken duidelijk dat de kabelkrant samen met RTL 4 -en voorheen TV 10- een impuls geeft aan het aantal kabel-abonnees. Als die twee zouden ontbreken was het aantal aansluitin gen beduidend minder hoog. Nu ko men we in de richting van het percentage waarop we bij de start hoopten." Gemeente-informatie Een ander argument dat Dral aan voert voor bekabeling van heel Texel is dat de gemeente dan dagelijks haar informatie kwijt kan. De andere media op Texel (Helderse Courant, Radio Texel en Texelse Courant) zijn hiervoor volgens Dral om uiteenlo pende redenen minder geschikt. Uit onderzoek door een HEAO-student blijkt dat de Texelse kabelkrant een hoge kijkdichtheid heeft: 90 procent van de ontvangers kijkt 2 tot 7 maal daags. Volgens ditzelfde onderzoek (van november 1991) wordt de Hel derse Courant in 23 procent van de Texelse huishoudens gelezen, terwijl de Texelse Courant een dekking van liefst 95 procent scoort. Naar Radio Texel wordt door slechts 3 procent van de bevolking geluisterd. Dral zal zijn concept voor lokale tv binnenkort voorleggen aan het bu reau Business Creation Consult BV, dat op Texel opereert voor de Stich ting Ondernemen in de Kop. In de Texelse Courant van 20 novem ber j.l. wordt melding gemaakt van het oordeel van de Raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Huisvestings beleid over aanwijzing van delen van de Waddenzee krachtens de Natuur beschermingswet. B en w vinden dat de in het geding zijnde natuurwaarden een zo zware bescherming niet rechtvaardigen. De menselijke vrijheid zou teveel worden beperkt. Voor wat betreft de genoemde wad gebiedjes langs de Prins Hendrikpol der, het surfstrandje en de water skibaan valt hierover inderdaad te twisten. Met betrekking tot het beperken van de toegankelijkheid van delen van de Hors en een deel van het strandje bij De Cocksdorp (en in de toekomst wellicht de Razende Bol) zijn wij als vogelwerkgroep Texel het echter met het college niet eens. De reden hiervoor is dat er een grote achterstand in Nederland en in het internationale Waddengebied bestaat voor het onder bescherming brengen van het soort gebieden waar het hier om gaat: stranden en strandvlakten. Kenmerkende vogelsoorten van dit biotooptype, zoals de strandplevier en de dwergstern, zijn in deze eeuw sterk in aantal achteruitgegaan, reden waarom ze nu voorkomen op de offi ciële Nederlandse Rode Lijst van de met uitroeiing bedreigde diersoorten. Van de Strandplevier waren in het midden van de jaren '70 nog 750-1100 broedparen in ons land aanwezig, 10 jaar later was dit aantal al gedaald tot 500-700. Driekwart hiervan broedt tegenwoordig in het Deltagebied. Van de dwergstern waren aan het begin van deze eeuw ongeveer 1000 paar in Nederland aanwezig. Mede door waterverontreiniging (lozing van bestrijdingsmiddelen via de Rijn) is dit aantal in de jaren zestig sterk ge daald. Nadat aan deze lozingen een eind was gekomen is het aantal broedparen daarna weer gestegen tot naar schatting 400 a 500. Ongeveer twee-derde van dit aantal broedt in het Deltagebied waar onder invloed van de Deltawerken op een kunstma tige wijze ontstane en slechts tijdelijk geschikte gebieden aanwezig zijn. De aantallen in de Waddenzee blijven sterk achter bij de mogelijkheden die dit gebied onzes inziens in potentie heeft. De belangrijkste reden voor het rela tief geringe aantal broedende strand- plevieren en dwergsterns is waar schijnlijk gelegen in een te grote ma te van verstoring door recreanten in de kenmerkende broedgebieden. Tijdens het laatste internationale Waddenzeesymposium op Ameland in 1990 kwam dit onderwerp ver schillende malen aan de orde. Uit on derzoeksgegevens blijkt dat stranden en strandvlaktes tot de slechts be schermde delen van de Waddenzee kunnen worden gerekend. De reden hiervoor is duidelijk: het zijn aantrek kelijke recreatiegebieden. Sterker nog: het zijn gebieden die voor veel bezoe kers in de periode van mei tot sep tember HET argument zijn om een Waddeneiland te bezoeken. Helaas begint het toeristenseizoen in de tijd dat óók de broedvogel zich er wil vestigen! Een deel van de Hors en het zuidelijk deel van het strandje bij De Cocks dorp bezitten potentieel belangrijke natuurwaarden die óók voor de Texel se economie een belangrijke waarde vertegenwoordigen. Maar al te vaak wordt vergeten dat een groot deel van de bezoekers in het voor- en na seizoen speciaal voor DE NATUUR naar Texel komt! Het kunnen pronken met zeldzame broedvogelsoorten lijkt ons een zeer aardige reclame voor het eiland. Een dergelijk recreatief medegebruik is zeker te combineren met natuurbe schermingsgedachten. Gedacht zou kunnen worden aan het bouwen van een observatiehut bij de zuidelijke dijkovergang bij De Cocksdorp. Overigens is het niet zo dat wanneer er gebieden onder de natuurbescher mingswet worden geplaatst dit ook automatisch betekent dat er nie mand (of „geen hond" zoals in de kop in de Texelse Courant luidde) meer in mag! Voor deze gebieden moeten be heersplannen worden opgesteld waarin KAN worden geregeld dat ge bieden (tijdelijk of permanent) wor den afgesloten. Suggereren dat honden aangelijnd dienen te worden in het kader van voornoemde wet is pertinent onjuist. Een aanlijnverplich- ting kan met een Algemene Politie Verordening worden geregeld. De Vo gelwerkgroep Texel vindt evenwel een aanlijnplicht voor honden op de Hors evenmin wenselijk; natuurbeleving van mens én (huis-)dier is ook voor ons een groot goed. Wij gaan ervan uit dat de meeste hondenbezitters hun eigen verantwoordelijkheid ken nen, en hun hond niet door duidelijk herkenbare broedvogelkolonies laten struinen! Graag willen wij nog enkel opmerkin gen maken over het gebruik van vo gels en zeehonden van de Razende Bol. De waarde van dit gebied wordt on zes inziens verkeerd ingeschat. Het is waar dat er op en rond de Bol geen grote wadgebieden voorkomen ech ter, de randen van de plaat zijn (evenals de randen van De Hors en het strand van Texel) wel degelijk als fourageergebied in gebruik. Uit onder zoek van het RIN is gebleken dat de hoeveelheden voedsel voorkomend in de vrij smalle strook lang de waterlijn van de Noordzee zonder meer te ver gelijken zijn met de hoeveelheden die beschikbaar zijn op het wad! Het gebied fungeert bovendien als rust- en slaapplaats van vogels uit een groot gebied rondom de Bol (meeuwen en sterns). Het is correct te vermelden dat er zo nu en dan (grijze) zeehonden op de westpunt van de Razende Bol liggen, maar alleen de grijze zeehonden jon gen in de winter! De gewone zee hond doet dit in juli/augustus, en het zou in de lijn der verwachting liggen dat juist door de recreatiedruk in de zomer de gewone zeehond niet op de Razende Bol jongt en de grijze in de winter wél! Het is voor de commissie Ruimtelijke Ordening en Huisvestingsbeleid te hopen dat de volstrekt onvoldoende advisering van de heer Le Roux, slechts gebaseerd op eigen waarne ming en „wel eens praten" met ken- neers geen regel maar slechts een (te betreuren) incident is. Informatie inwinnen bij een groep vo gelkenners bij uitstek verenigd in de Vogelwerkgroep Texel heeft niet plaatsgevonden en zou onzes inziens zeker hebben bijgedragen aan een meer genuanceerd advies aan de commissie én het college van b en w. Tot slot zijn wij het met Dick Drijver uit Den Hoorn (zie ingezonden brief van 17 november j.l.) roerend eens; In het weekend van vrijdag 29 ja nuari tot en met zondag 31 januari wordt een workshop „close harmo- ny"verzorgd in de Muziek- en Dans school. De cursus wordt gegeven door Akke Feenstra uit Groningen. Zij studeerde schoolmuziek en dwarsfluit aan het conservatorium in Groningen en is momenteel werk zaam als muziekdocente in het basis- en voortgezet onderwijs. Ook is zij als dwarsfluitdocente aan een muziekschool verbonden. Akke Feenstra zong geruime tijd in een close-harmony koor en maakt momenteel deel uit van „het Noorde lijk Vokaal Ensemble". Zij heeft een jaar lang leiding gegeven aan een koor binnen een instituut voor thea ter en muziek. Daar werkte zij onder andere mee aan een grote muziek- theaterproduktie. In Drente heeft zij al een aantal „close-harmony" weekends georgani seerd. De formule van een korte in tensieve cursus in het tijdsbestek van een weekend werkt zeer goed. Aan het eind van de cursus wordt een presentatie voor vrienden en beken- Akke Feenstra verzorgt het close-harmony weekend. den gegeven. Er is plaats voor maxi maal dertig cursisten. De cursus staat open voor iedereen. Zowel vrouwen als mannen zijn welkom. Het is niet nodig noten te kunnen le zen. Wie mee wil doen, kan zich op geven via de administratie van de Texelse Muziek- Dansschool. De kosten voor het hele weekend zijn f 45,—. Kunstwerk. De gemeente gaat de houten sculptuur „Mrs. John T. Scheepers I" van D. Terpstra uit Den Hoorn aanschaffen voor f500,-. De bijbehorende aquarel is volgens de gemeentelijke adviescommissie niet voldoende van kwaliteit. Houtworm. Een gemeentelijke schapenboet aan de Duykerdam is aangetast door houtworm. Het pand is als werkruimte in gebruik door de Stichting Beeldwerk. De gemeente regelt de bestrijding van het onge dierte. De kosten bedragen f1500,-. Teso. Het college heeft op 14 de cember een gesprek met Tesodirec- teur Hoogerheide over het grote sociaal economisch onderzoek waar voor de gemeenteraad onlangs geld heeft uitgetrokken. Leerlingensets. De Drijverschool uit Den Hoorn heeft 35 nieuwe leerlin gensets nodig. Via de Londo- vergoeding van het rijk krijgt de school f2856,-. De rest van het be nodigde geld wordt door de ouder raad op tafel gelegd. Winkeldiefstal. Een 56-jarige Texel se is bekeurd omdat ze in een winkel in de Weverstraat een plastic kande laar van f2,- probeerde te stelen. Schadevergoeding. Familie Boon aan de Schoorwal eist schadevergoe ding van de gemeente omdat vlak achter hun perceel bejaardenwonin gen worden gebouwd. Hiervoor heeft de gemeente een bestemmingswijzi ging doorgevoerd. Er is door het col lege een adviesbureau voor onroerend goed zaken ingeschakeld om deze zaak uit te zoeken. Survival. Alexander Boks eindigde bij een survival in Neede (Gld.) als negende. Hij legde het 27 km lange parcours af in een tijd van 3 uur 3 minuten en 12 seconden. De run was extra zwaar door de overvloedige re genval van de laatste weken. Geen drankrijders. Tijdens een al coholcontrole langs de Pontweg zijn geen dronken automobilisten aange troffen. Muurtje. Een muurtje van een hal ve meter hoog en met een lengte van zo'n vier meter dat aan de Schoudieck als tuinafscheiding dien de, is omvergehaald. Hoe en waarom dit is gebeurd is niet bekend. Snelheidscontrole. Bij een verkeer scontrole in de Dorpsstraat in De Koog kwamen eind vorige week vijf tien snelheidsovertredingen aan het licht. Hoogst gemeten snelheid was 91 km/uur. Totaal werden 190 auto's gecontroleerd. Het 12-jarige volleybaltalent Alice Blom uit Oudeschild is met het dis trictsteam van Noordholland Noord kampioen van de provincie gewor den. Dit betekent uitzending naar de Nederlandse kampioenschappen die op 9 januari worden gehouden. Alice Blom heeft zich al vaker in de kijker gespeeld van volleybaldeskundi gen. Met het districtsteam, dat één keer per week traint in Heerhugo- waard, werd ze vorig jaar ook al kampioen. Toen werd op de landelijke kampioenschappen slechts een ze vende plaats bereikt van de acht deelnemende teams. „Niet zo goed" vindt Alice, die voor dit jaar op een beter resultaat hoopt. „Maar het valt niet mee, want er zijn ploegen die wel vijf keer per week trainen. Daar kunnen wij niet tegenop." Alice speelt bij de C-jeugd, dat zijn meisjes van 12 tot 14 jaar. Ze is ge wend tussen oudere speelsters te staan, want op Texel speelt ze in het damesteam Tevoko 2, met onder an dere haar eigen moeder Agnes. „Nee, dat is niet vervelend. In het begin voelde ik me wel eens onzeker als iets fout ging, maar dan pepte mijn moeder me wel weer op." Alice, die De Open School houdt vanaf woens dag 6 januari een cursus grammatica. In deze 20 weken durende cursus ko men de volgende onderwerpen aan bod: zinsontleding, woordbenoeming, spelling. De cursus is vooral bestemd asl voorbereiding voor de avondmavo, maar ook voor mensen die oude schoolkennis willen opfrissen of her halen. Aanvang: woensdagavond 6 januari vanaf 19.00 uur. De cursus duurt tot eind juni 1993. Inlichtingen: Mieke Rietveld, tel. 13747 of 10233. de leefbaarheid van ons eiland is in het geding. Echter, de mens is niet het enige produkt van de natuur!! Namens het bestuur van de Vogelwerkgroep Texel B. Loos, voorzitter Den Burg. bij Tevoko de moeilijke spelverde lerspositie voor haar rekening neemt, is zeer allround. „Ik vind verdediging leuk en in het districtsteam gaat de aanval ook heel goed. Maar om nou van mezelf te zeggen dat ik zo ge weldig ben....", aarzelt de bescheiden speelster. Ze is niet zenuwachtig voor de kampioenschappen. „Vorige keer wel, maar nu zien we wel." Alice Blom, hier aan de opslag tijdens het Te voko buitentoernooi. waar ze meespeelde met de dames van landskampioen Avero uit Sneek.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7