Cjrocn c^wartsjexeh in het karL, „Nu moet ik maar in het raadhuis gaan slapen...." De Lindeboom wordt in delen verpacht Woningontruiming Maaikeduinweg Aansluiting aardgas buitengebied niet achteraf vergoed Subsidie voor herstel Redoute TARIEFWIJZIGING abonnementen Texelse Courant Texels Belang gunt „hoge" ambtenaren geen verfrissing Toeristenbelasting gedifferentieerd voor groepen? Hoek Loos gassen. Altijd een depot bij u in de buurt. De mooiste actie van het hele jaar Stappeland-hotel toch 18 meter hoog Gemeentesecretaris in actie voor behoud extra rijksbijdrage TEXELSE COURANT TIJDENS DE FEESTDAGEN OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10740 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg,, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; los ƒ1,30. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel jw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. VRIJDAG 11 DECEMBER 1992 Springers recreatie B.V. wil het restaurant, de kelderbar, de schouw burg en de overige zalen van hotel De Lindeboom niet langer zelf ex ploiteren. Besloten is de hele bene denverdieping te verpachten. Texel Vastgoed heeft opdracht gehad naar gegadigden te zoeken. Het hele complex is de afgelopen twee jaar gerund door Erik Rossing en Karin Buiting, die bij Springers in loondienst waren. Zij stoppen op 14 december en vertrekken naar Drente. Te verwachten is dat het enige tijd zal duren voordat nieuwe pachters zijn gevonden, maar het is niet duide lijk in hoeverre er sprake is van ex ploitatie in de tussentijd. Blijkbaar wordt een overgangsregeling getrof fen, want de Texelse Rotaryclub heeft horen gehad dat de dinsdagse lunchbijeenkomsten in de schouten zaal gewoon kunnen doorgaan. Hotel De 29 hotelkamers op de bovenver- Het besluit van de Gaskop het bui tengebied op het aardgasnet aan te sluiten houdt niet in dat Texelaars dit al hebben laten doen de kosten daarvan met terugwerkende kracht krijgen vergoed. ,Het is toch wrang dat deze mensen straks door de verhoging van de gasprijs ook nog eens moeten mee betalen aan de aansluitkosten van anderen", vond Cor Kuip (Texels Be- l) dinsdagavond in de gemeente raad. Kuip vroeg zich af of er geen compensatieregeling was. Volgens wethouderTerpstra, is deze kwestie voor het bestuur van de Gaskop ech ter „onbespreekbaar". „Jammer, maar we moeten ons er bij neerleg gen." Terpstra benadrukte dat het aanbod van de Gaskop de bewoners in het buitengebied aan te sluiten op het aardgasnet éénmalig zal zijn. Herstel van de verzakte Redoute kost f265.000,-. Dit bedrag komt in aan merking voor vijftig procent provin ciale subsidie. Gerbrand Poster van Texels Belang wil laten onderzoeken hoe de missers rond de reconstructie zijn ontstaan. Van wethouder Terpstra hoeft dit niet. „Er is geen schuldige, het is domme pech. De oorzaak is een slenk van slappe grond. Dat viel niet in te schatten." Uw kerstadvertentie in de Texelse Courant: Maximale aandacht over het hele eiland Heel Texel wéét het als het staat in de Texelse Courant Evenals andere bladen zal ook de abonnementsprijs van de Texelse Courant per 1 januari 1993 worden verhoogd. De prijs wordt ƒ48,50 per half jaar. Abonnees die automatisch over schrijven delen wij mee, dat de be dragen door de banken zullen worden aangepast. Directie Langeveld en de Rooy b.v. dieping zullen niet worden verpacht. De exploitatie daarvan wordt voort gezet door de Texelse hotelcombina tie van A.H. Notenbomer. Verwacht wordt dat alleen al de schouwburgzaal voor ongeveer f40.000,- per jaar verpacht kan wor den. In hoeverre dat de mogelijkheid opent dat straks het Texelse vereni gingsleven weer van deze zaal ge bruik maakt, is niet te zeggen. De zaal is voor de meeste culturele uit voeringen geschikt, zolang er geen harde muziek aan te pas komt want de geluidsisolatie is onvoldoende. Ambtenaren op de hoogste ver dieping van het raadhuis dreigen oververhit te raken. Monitoren op de afdeling administratie van ge meentewerken jagen door inten sief gebruik de temperatuur tot ondraaglijke hoogte. Het kwik stijgt nog verder op zomerse da gen, als de zon langdurig naar binnen schijnt. Het verzoek om airconditioning (kosten f12.000,-) door de betreffende afdeling, kon in de ogen van raadslid Gerbrand Poster (Texels Belang) dinsdag avond echter geen genade vin den. „Dit had tijdens de verbouwing al moeten gebeu ren." Volgens burgemeester Schipper was het warmtepro- bleem toen niet te voorzien. Poster vreesde verder dat bij goedkeuring ook andere afdelin gen snel „op de stoep zullen staan". Schipper verzekerde het raadslid dat er geen precedent werking van het besluit uitgaat. Met uitzondering van Texels Be lang toonde de gemeenteraad zich warm voorstander van de air-conditioning. GroeT, de organisatie voor groepsac- commodaties, heeft per brief haar zorg uitgesproken over de forse ver hoging van de toeristenbelasting. „Onze reserveringen voor komend seizoen staan al vast. Er is rekening gehouden met een lichte verhoging van de toeristenbelasting, maar niet met zo'n enorme. Onze groepen hebben vaak een krap budget, dus dit geeft problemen", aldus GroeT. Kees Hin (CDA) en Erna Eelman (VVD) delen de zorg van GroeT. Cor Kuip van Texels Belang noemde de verhoging van de toeristenbelasting een eerste fase en de differentiatie ervan de tweede. Gerard van der Kooi (PvdA) vond dat GroeT over dreef. „Als de verhoging in procenten wordt uitgedrukt, lijkt het heel wat, maar twee dubbeltjes zeggen natuur lijk niets. Maar ik heb er niets op te gen als groepen, net als scholen, het halve tarief betalen." Wethouder Terpstra wilde geen voor schot nemen op een discussie die nog moet worden gevoerd. Hij dacht zelf ook over uitbreiding van de half geld regeling, maar komt daar nog op terug. hoek loos Hans Boom Scheepsreparatie, smederij en dokbedrijf Heemskerckstraat 40 1792 AC Oudeschild-Texel Tel 02220-12661 PARKSTRAAT.BOULEVARD Hofleverancier van de Kerstman. Slachterij De Boer bedreigd door eisen hinderwet Boek over buurtschappen s» Vlag in top bij nieuwe VVV Oud-Texelaar schildert schokkende vliegen s» Met Kees Zuidema de buurt op in De Cocksdorp s» TC3: Wat zal Sieb Zijlstra zaterdag speulen? Architect Jan Visser en zijn op drachtgever hebben hun zin gekre gen. B en w stemden dinsdag in met het ontwerp voor een hotel in het Stappeland-gebied, waarop vori ge week door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening nog ver deeld werd gereageerd. Tijdens een extra vergadering spitste de discussie zich toe op de hoogte van het gebouw. Slechts VVD en Groen Links gingen akkoord met de hoogte van 18 meter, terwijl de ande ren nog twijfelden of maximaal 15 meter wilden toestaan. Middels een telefonische ronde langs de commis sieleden bleek dat het CDA inmiddels de bezwaren had laten varen, waar door het college zich nu gesteund weet door een raadsmeerderheid. Omdat de verdere uitvoering een be voegdheid is van het college, komt de kwestie niet meer aan de orde in de gemeenteraad. Het plan wordt nu opgestuurd naar de provincie in het kader van de artikel-19-procedure. Volgens een advies van de Raad voor de Gemeentefinanciën komt Texel met nog dertien andere ge meenten niet meer in aanmerking voor een extra jaarlijkse bijdrage van ƒ160.000,- uit het gemeente fonds van het rijk. Aanvankelijk behoorde Texel tot de 67 ge meenten die aanspraak maken op deze uitkering. Op basis van inkomenscijfers uit 1984 was een lijst samengesteld van ge meenten met een zwakke sociaal-economische structuur. Gemeentesecretaris Piet Zoon vindt de argumenten waarop Texel nu is afgevallen onterecht. Bovendien kan de gemeente straks een extra korting van ƒ90.000,- tegemoet zien, waar door Texel totaal een kwart mil joen gulden misloopt. Zoon heeft nu een concept-brief verstuurd naar de andere dertien afvallers. Met een gezamenlijk protest hoopt hij de staatssecretaris, Eer ste en Tweede Kamer op andere gedachten te brengen. In verband met le kerstdag zal de krant van vrijdag 25 december een dag eerder, dus op donderdag 24 december verschijnen. Gewone advertenties voor deze krant kun nen tot en met dinsdag 22 decem ber 17.00 uur worden ingeleverd. In de week van oud en nieuw ver vallen de dinsdag- en vrijdagkrant en verschijnt er een gezamenlijke krant op woensdag 30 december. Gewone advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 28 december 17.00 uur worden in geleverd. De directie Ambtenaren verwijderen het meubilair uit de illegale woning. (Foto Harry de Graaf) Met op de achtergrond de illegaal tot woning verbouwde schuur is Van Kooten (derde van links) in discussie met gemeenteambtenaren en poli tiemensen. De ontruiming was echter niet tegen te houden. Nadat de eigenaar gelegenheid had gekregen om zich over zijn hond en persoonlijke spullen te ontfermen, werd het meubilair een container ingedragen en naar Den Burg afgevoerd. Daarna werd het gebouw voor normale bewo ning ongeschikt gemaakt door de douche, wc. wasbak en keuken te verwijderen. Volgens de aanschrijving moesten de tussenwanden er ook uit. maar de wethouder vond het goed dat die bleven zitten. (Foto's Harry de Graaf) De schuur aan de Maaikeduinweg, die werd bewoond door de 35-jarige Laurens van Kooten en zijn vriendin is dinsdag door de gemeente ont ruimd. Een legale actie, want het pand had geen woonbestemming. Maar Van Kooten heeft geen vervan gende woonruimte. Begin 1990 verkocht Van Kooten zijn huis in de Mars. Hij zocht iets anders in het buitengebied, want hij wilde graag geit,en en andere dieren hou den. Tijdelijk vond hij onderdak bij zijn moeder, waarna hij in juni een appartementje huurde van Bakker Astrid BV aan de Maaikeduinweg. Dit huisje werd door de gemeente voor heen als noodwoning gebruikt. „Ik dacht daarom: wat kan me ge beuren? Maar toen ik op het raadhuis mijn adres kwam wijzigen werd ik tot mijn stomme verbazing van de ene kamer naar de andere gestuurd. Ik kreeg te horen dat het bewuste pandje niet bewoond mocht worden. Van gebruik als noodwoning wisten ze niets af. En dat terwijl in het ver leden er mensen via de gemeente naartoe werden gestuurd", aldus Van Kooten. Hij kreeg een mondeling ulti matum: uiterlijk half oktober 1990 moest hij eruit zijn. „Dat zou schrif telijk worden bekrachtigd, zeiden ze. Maar ik heb nooit een brief gekre gen." Geen alternatief Ondertussen had Van Kooten een naastgelegen schuur aangekocht, waar hij zijn dieren hield. Omdat hij geen alternatief had, besloot hij de schuur te vernieuwen en in te richten als woning. Hij wilde niets heimelijk doen en schreef dus een brief aan de gemeente met opnieuw een adreswij ziging. „Er volgde geen enkele reactie van de gemeente, dus ik dacht: ik zit goed." Na een jaar kreeg Van Kooten twee ambtenaren van bouw en woningtoe zicht aan de deur. „Ze vroegen wat ik hier deed. Ze wisten niets af van mijn brief, zeiden ze. Ondertussen werd de noodwoning waar ik was uitgestuurd weer bewoond, tot mijn verbazing. Maar ook die persoon werd gesommeerd te verdwijnen. La ter woonde er echter opnieuw iemand. Een gemeente-ambtenaar nota bene." Van Kooten kreeg kort daarna ook het bevel te vertrekken. Hij bleef, om dat hij nergens heen kon. Daarop volgde dinsdag ontruiming. „Mijn moeder wil ik niet lastigvallen met mijn problemen. Een huis huren? Waar dan? Zelfs voor urgente geval len is er meer dan een jaar wachttijd. En ik zit met mijn beesten. Ik denk dat ik maar in het raadhuis ga sla- pen"" Bouwplannen Van Kooten heeft in de tussentijd een tekening ingediend. Hij wil graag een huis bouwen bij zijn schuur. De bouwplannen werden niet overwo gen, omdat ter plaatse geen bouw- bestemming geldt. „Ik ben verschillende malen bij wethouder Barendregt geweest, maar dat lever de niets op. Hij zei: je had kunnen weten dat je daar niet mag wonen." Van Kooten zegt te begrijpen dat de gemeente het buitengebied wil be schermen. „Maar als je al een jaar in je eigen spul zit en je hoort niets, dan denk je toch dat je goed zit? Misschien is dat wel te simpel ge dacht hoor." Vervelend „Ik werk hier al dertien jaar en ik kan me niet heugen dat we al eens eer der een dergelijke woningontruiming hebben gehad", aldus Frits Nijdam van Bouw- en Woningtoezicht. Hij noemt het een uiterst vervelende zaak. „Maar Van Kooten heeft zich zelf in deze positie gemanoeuvreerd, door willens en wetens in een schuur te trekken waar geen woonbestem ming op zit." Volgens Nijdam is door de gemeente nooit naar het pandje van Bakker dat Van Kooten eerder bewoonde, verwe zen als zijnde noodwoning. „Het is een kantine van een bollenbedrijf die illegaal wordt bewoond. Iedere keer als wij dat contateren, treden we er tegen op." Dat Van Kooten een jaar lang niets in de weg werd gelegd toen hij in zijn schuur woonde, komt omdat het niet direct werd ontdekt. „Wij weten niets van een adreswijziging. De schuur ligt nogal afgelegen. Pas toen hij ging verbouwen en schilderen viel het ons op dat er iemand woonde en hebben we meteen maatregelen genomen." Nijdam vindt het akelig voor Van Kooten maar zegt verder niets voor hem te kunnen doen. „Het is een zaak van huisvesting geworden. En dat er enorme wachtlijsten zijn is be kend. Van Kooten wist waar hij aan begon en hij heeft het er bewust op aan laten komen." Bezetting? Van Kooten heeft alle raadsleden op de hoogte gesteld van zijn probleem. Dinsdag na de raadsvergadering wei gerde hij het raadhuis te verlaten, maar burgemeester Schipper wist hem te overreden. Van Kooten ver blijft voorlopig bij zijn moeder, terwijl zijn vriendin bij vrienden onderdak heeft gevonden.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1