Cjrocn 2tmrLr Jexels in het kart-, Gokkasten in snackbars en kantines moeten weg Onderhandelen over verschuiven markt TC3 gaat nu helemaal op in Texelse Courant Eigen vlag in top Ouwe Sunderklaas Winkelsluiting op maandag? TEXELSE COURANT TIJDENS DE FEESTDAGEN Timmer nieuwe voorzitter Texels Belang Drankrijders met Ouwe Sunderklaas TEXELSE^COURANT BRUINING Ook u maakt kans op f 1000,- Aanpak in café's via convenant met horeca OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10741 DINSDAG 15 DECEMBER 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buitenkantoo ruren bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is tel. 18986. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Het ziet er niet naar uit dat de gemeenteraad alle kansspelauto maten op Texel zal verbieden. Uit snackbars, dorpshuizen en sportkantines zullen de fruitautomaten waarschijnlijk verdwijnen, maar in café's blijven ze toegestaan. De meeste raadsfracties toonden zich tijdens een gisteravond gehouden commissieverga dering voorstander van het voorstel van b en w om het aantal gokkasten te beperken en tegelijk harde afspraken te maken over goed toezicht met de betreffende exploitanten. Bedoeling is een en ander te regelen via convenanten met horeca ondernemers. Wie zich niet aan de afspraken houdt raakt zijn fruitauto maten kwijt. Gisteravond was alleen raadslid Gré Zegers (PvdA) voor een algeheel verbod. Burgemeester Ton Schipper wees erop dat dit vermoe delijk juridisch onhaalbaar is en dat het daarom beter is om in te stem men met een vrijwillige regeling. Sommige andere commissieleden zetten vraagtekens bij de uitvoering van de controle, maar steunden de burgemeester. Het uiteindelijke collegevoorstel kwam tot stand na gesprekken van Schipper met betrokkenen: horeca, politie, ouders en (ex-)gokverslaafde jongeren. Schipper kwam tot de con clusie dat een algeheel verbod weinig zal uithalen. Volgens politie en horeca ontstaat dan binnen de kortste keren een illegaal circuit, zodat het pro bleem wordt verplaatst. Daarnaast schijnt het aantal gokverslaafden in verhouding tot het totaal aantal spe lers erg mee te vallen, reden voor de burgemeester om niet voor de zeer harde, afwijzende lijn te kiezen. Hij wenst nadrukkelijk ook rekening te houden met de belangen van de ho reca. Schipper stelde dit gisteravond mede naar aanleiding van een brief van R. van der Veen uit Den Hoorn, die het vorige week in een ingezon den stuk in de Texelse Courant op nam voor de broodwinning van de horeca. Compromis Op tafel ligt nu een compromis. Mo menteel zijn zowel in de „droge" ho reca (o.a. snackbars en restaurants) als in sportcomplexen en dorpshuizen Ondanks het slechte weer van de afgelopen maanden waardoor inmiddels 72 werkdagen verloren gingen, is de bouw van de nieu we lokalen van openbare scho lengemeenschap De Hogeberg keurig op schema. Gistermiddag werd gevierd dat het dak erop zat en dat dus het hoogste punt was bereikt. Geassisteerd door rector Henk de Vries hees wet houder Tine Krijnen de „eigen" vlag van de scholengemeenschap (foto). Het dundoek, ontworpen door tekenleraar Henk Arendsen, is een geschenk van de gemeen te. Wethouder Krijnen zag het als een symbool van de eigen identi teit van de school en sprak haar waardering uit voor de goede sa menwerking bij de totstandko ming van de fl,3 miljoen kostende uitbreiding van het ge bouw. De plechtigheid met drankje na afloop werd bijge woond door gemeenteambtena ren van bouwzaken en de afdeling onderwijs, aannemer Draisma, de schoolleiding en de tien bouwvakkers die dagelijks aan het projekt werken. Die tien kregen uit handen van rector De Vries elk een envelop met in houd. De nieuwbouw omvat vijf loka len: twee handvaardigheidsloka len, een lokaal voor technisch tekenen, een voor verkooppraktijk van de afdeling Mode en Kleding en een „tibblto"-lokaal (techni sche info bovenbouw). De nieuwbouw wordt begin maart opgeleverd. De voormalige huis houdschool en landbouwschool worden dan overtollig, zodat de hele scholengemeenschap dan in twee gebouwen aan de Emma- laan zit. (Foto Harry de Graaf). twee speelautomaten toegestaan. Of dit kansspelautomaten (fruitmachi nes) of behendigheidsautomaten (flip perkasten) zijn, maakt niet uit. B en w stellen nu voor om in beide gele genheden voortaan de fruitautomaten te weren, maar nog wel twee behen digheidsspelen toe te staan. In de „natte" horeca (café's en dis cotheken) kunnen maximaal twee fruitautomaten blijven staan. Dit ech ter op voorwaarde van het afsluiten van een convenant tussen gemeente en exploitant, waarin afspraken zijn opgenomen inzake toezicht, minimum leeftijd en maximum speelduur. Wat de speelautomatenhallen op Texel be treft zal er niets veranderen. Daar zijn uitsluitend behendigheidsspelen toe gestaan. Snackbars Het onderscheid tussen droge en natte horeca houdt verband met de toegankelijkheid. Snackbars hebben een veel lagere drempel dan café's en verleiden zo eerder jeugd tot een gokje. Bovendien zou ook de sociale controle in café's groter zijn. Per soonlijk ergert de burgemeester zich aan een patatzaak in Den Burg, waar volgens hem het personeel zich to taal niet interesseert voor de jongens en meisjes die vele guldens spende ren aan de „eenarmige bandieten". Deze zaak, en snackbars in het alge meen, werd ook als negatief voor beeld genoemd door een vrouw op de publieke tribune. Als moeder van een jongen die zelf anderhalf jaar lang niet bij de gokkasten was weg te slaan, liet ze een waarschuwend Lees verder pagina 3 Als kippen zonder kop.... Eerste prijs in De Koog en Den Burg. Wat was het weer een fantastisch evenement! Elders in deze krant vindt u een uitgebreid verslag met fotoreportage van het Ouwe Sunderklaasfeest in de zeven Texelse dorpen. Sommige winkels in Den Burg slui ten op dinsdagmiddag, andere weer niet. Ondernemer Kees Jaap van der Kooi vindt het een onduidelijke zaak en wil daar verandering in brengen. Hij stelt in de periode van de herfst tot de paasvakantie een winkelslui ting op maandagmorgen voor. Met de marktkooplui zal worden onder handeld over het verschuiven van de markt naar de middag. „Niemand snapt hoe het zit. Wij (Intertoys-red.) zijn al zes jaar ge opend op de dinsdag, maar er wordt nog steeds naar gevraagd. Aan de overkant zijn bijna alle winkels op maandagmorgen gesloten. Dat zou hier eigenlijk ook moeten", vindt Van der Kooi. Hij polste collega ondernemer Bert van der Wal. Die was meteen enthousiast. Gezamenlijk stelden ze een enquete op voor alle onderenemers in Den Burg. De respons was enorm: 85% Weekendbijlage TC 3 keert in de huidige vorm na 7 januari niet meer te rug. Om financiële en inhoudelijke redenen zal de TC 3 volledig opgaan in de Texelse Courant. De meest succesvolle rubrieken worden gehandhaafd en de vaste medewerkers blijven hun bijdragen leveren. We willen op de ze wijze een aantrekkelijke, informatieve krant blijven bieden, die zo volle dig mogelijk voorziet in de wensen van onze lezers. Mede onder invloed van de landelijke tendens van dalende advertentie inkomsten en wegens stijgende produktiekosten moeten we bij onze 105-jarige krant bezuinigingen doorvoeren. De verdwijning van TC 3 is onderdeel van een pakket maatregelen, met als doel de krant op gezonde basis te laten voortbestaan. Uiteraard proberen we de maatregelen niet ten koste te laten gaan van ons produkt. Integendeel: we streven ernaar tegelijk een kwaliteitsverbetering door te voeren. Voordelen van de ophef fing van de TC 3 als weekendbijlage zijn ruimtewinst door het vervallen van wekelijks „verplichte nummers" en minder interessante artikelen, en verbetering van de efficiency doordat de krant straks in één arbeidsgang kan worden vervaardigd, wat tijd en geld bespaart. TC 3 heeft zijn waarde de afgelopen drie jaar (sinds januari 1990) bewe zen, maar als weekendbijlage in de huidige vorm voldeed hij toch niet he lemaal aan de opzet die ons bij de start voor ogen stond. Uit inhoudelijk oogpunt is de verandering dan ook een logische stap. De vrijdagkrant is voortaan één geheel, met plaats voor nieuws en achtergronden, maar ook voor interviews en rubrieken met een luchtig karakter. Overigens verdwijnt TC 3 niet helemaal van het toneel. Het ligt in de be doeling zo nu en dan specials uit te geven over bepaalde onderwerpen. En in de zomer verschijnt uiteraard de Vakantiekrant weer, waaraan ook wordt meegewerkt door de TC 3-medewerkers. Voor vragen, kritiek en tips houden we ons van harte aanbevolen. Wij wensen iedereen veel leesplezier. Redactie Texelse Courant en TC 3. reageerde positief op het plan. „Maar het is ook belangrijk te weten hoe de marktmensen erover denken", aldus Van der Kooi. „De markt kan niet zonder ons en wij kunnen niet zonder de markt Maar die mensen moeten het plan eerst even op zich in laten werken, want zij moeten hun hele organisatie aanpassen als het doorgaat." Het plan is de markt te houden op maandagmiddag. In het hoogseizoen wil Van der Kooi de markt graag al in de loop van de ochtend laten begin nen. „Nu krijg je tussen 10.00 en 12.00 uur als winkelier een enorme dreun. Je kunt het gewoon niet bij houden, zo druk is het. Niemand kan meer een fiets of een auto kwijt." Door de markt in de zomer langer te laten duren, wil Van der Kooi de toe loop spreiden. „Dan hebben de marktkooplui ook een betere sco ringskans." Hij hoopt nog vóór het einde van het jaar met de marktcom- missie om tafel te gaan. Brommer gestolen Een bromfiets met een waarde van f2.500,- verdween spoorloos in de nacht van zondag op maandag. Het rijwiel werd ontvreemd van achter een woning aan de Burgerhoutstraat. Gedupeerde is een 18-jarige jongen uit Den Burg. Vermist wordt een wit- rode Honda MT 50. LM. ADVERTENTIE In verband met le kerstdag zal de krant van vrijdag 25 december een dag eerder, dus op donderdag 24 december verschijnen. Gewone advertenties voor deze krant kun nen tot en met dinsdag 22 decem ber 17.00 uur worden ingeleverd. In de week van oud en nieuw ver vallen de dinsdag- en vrijdagkrant en verschijnt er een gezamenlijke krant op woensdag 30 december. Gewone advertenties voor deze krant kunnen tot en met maandag 28 december 17.00 uur worden in geleverd. De directie Clubschip na 18 jaar verdwenen uit haven Kerstconcert van mannenkoor met soliste, dwarsfluitiste en organist w Voortaan één dikke Texeltoerist s» OUWE SUNDERKLAAS: overkanters snappen er niets van... Jos Timmer is gisteravond gekozen tot nieuwe voorzitter van Texels Be lang. Hij bekleedde tot voor kort de positie van vice-voorzitter. Deze functie zal worden overgenomen door Annie Hin. De politie betrapte in het Ouwe Sunderklaas-weekend een aantal bestuurders op rijden onder invloed. Zaterdag nog vóór middernacht werd de eerste drankrijder aangehouden. Een 47-jarige automobilist uit Utrecht bleek ongeveer anderhalf keer zoveel te hebben gedronken als toegestaan. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod van drie uur. In de loop van de nacht liepen achtereenvolgens een 30-jarige man uit IJmuiden, een 40-jarige Texelse, een 27-jarige Amsterdammer en 29-jarige Texelaar tegen de lamp. De laatste maakte het 't bontst. Ademanalyse toonde aan dat de hij bijna driemaal zoveel alco hol op had dan maximaal mag. De politie vond dit zó ernstig dat de man zijn rijbewijs moest inleveren. IM-ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een vuurwerkfolder Nikadel 20, De Koog, tel. 17333 en een eindejaarsfolder van slijterij-wijnhandel DE WIT Weverstraat 18, Den Burg, tel. 12134. PARKSTRAAT.BOULEVARD Hofleverancier van de Kerstman. HITACHI-SHOWBUS woensdag 16 december DEMONSTRATIE van alle Hitachi-apparatuur

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1