]0uwe Sunderklaas: zelden werd er zo best speuld... VAN AVO natuur UITSLAGEN OUWE SUNDERKLAAS 1992 192 DINSDAG 15 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 c Deze speuler in Den Een van de Pool-schepen was voorzien van een vuurspuwende draak. om er maar een Ronde om Den Burg van te maken en droeg een echte ca tamaran met zich mee. Een artikel in het Noordhollands Dag blad over het vrijwel ontbreken van condoomautomaten op Texel had ge leid tot meerdere wandelende auto maten. Er was een groep die reclame maakte voor veilig vrijen en echte condooms, verpakt in een „vrijbrief- je" uitreikte. Zwart geld De confrontatie van Texels horeca- baas Frits L. met de FIOD werd door minstens drie voorstellingen in herin nering gebracht, waarbij kwistig „zwart geld" werd'uitgedeeld. Een klacht over volk van het vaste land dat het Ouwe Sunderklaasfeest verstoort werd vertolkt door een speuler met twee vogels in zijn hand: „Wat moeten die vreemde vogels hier?" Niek Welboren liep samen met een wandelend Paaseiland-beeld fraaie Texelse landschapjes te verkopen waarin Paaseiland-beelden waren ver werkt. „Ik ben commercieel gaan denken". Strandjutter Cor Ellen zagen we in twee voorstellingen, waaronder een met het opschrift: „Cor Ellen naar Suriname. Een oprotpremie had hij niet nodig". Het devies van een GroetT- voorstelling was: „Ikke, ikke en de rest kan stikken". Meerdere voorstel lingen, waaronder een heel grote, pleitten voor meer recreatie op boere nerven. De kreet „Toerisme zonder boeren is als een pooier zonder hoe ren" gaf meer te denken dan de be treffende spelers waarschijnlijk hebben bedoeld. Frans Enkele voorstellingen hadden betrek king op Frans Pieterse en zijn veron derstelde rol bij het schoonhouden van het openbaar toilet. Eén vertoon de 'n zo treffende gelijkenis met de echte Frans dat hij in de prijzen viel. „F-F-F-rans" kreeg ook kritiek te ver duren wegens zijn rol bij het verlen gen van het Sunderklaasfeest. „Wat is dat voor een feest. Ik ben gister ok al weest". Het conflict (over een dakraam) tus sen bonthandelaar Martin Karlas en zijn buurvrouw Coba de Waal werd in een tweetal voorstellingen uit de doe ken gedaan. „Karlas maakt het te bont". Een heel sterke uitbeelding hield een oplossing in voor het ge brek aan airconditioning voor „hoge" ambtenaren. Een ambtenaar klom op een trapje en ging in de wind staan van een grote door een aggregaat aangedreven ventilator. „Gerbrand geeft hoge ambtenaren tegenwind". Meerdere voorstellingen hadden be trekking op het Groen Links-plan voor een luiercentrale om het milieubederf door weggooiluiers tegen te gaan. Een oplossing voor een ander milieu probleem was een mobiele gasgene rator die stront rechtstreeks vanuit de broek in brandbaar gas omzette, de „Biogas krentekakker". Hoewel het qua spel niet zo veel voorstelde moest iedereen toch erg lachen om twee bebrilde wijfjes Luts- ke Schipper en Trutske Sprenger met de leus „Wat is er zo bijzonder aan ons?". Heel mooi was de gemeenteraads- groep die zich als „Ra(a)d van avon(d)tuur" aandiende. Het beleid was volkomen afhankelijk van het toeval. Een rad van avontuur bepaal de bijvoorbeeld dat de toeristenbe lasting met 250 cent omhoog moest en de precariorechten werden zelfs „in natura" opgetrokken: met twee halve hanen. Bekende solo-speler Sieb Z. deed het zorgvuldiger. Hij bepaalde met een grote weegschaal het beleid door „afwegen". Deed je er op de linker- schaal wat toeristenbelasting bij, dan zakten op de rechterschaal de reini gingsrechten. De speulers zagen de jeugdbrand weer meer als „babybrandweer", blij kens de luiers waarin ze liepen en de spelletjes die ze speelden: Fikkie met verlos, stand in de brand en hoogpis- sen. De juryleden werden zorgvuldig natgespoten. „We zijn nog klein, dus we spuiten voor de gein". Een groep van zeker twaalf man voerde gymoefeningen uit. Het waren de werknemers van Vissers bouwbe drijf die zo het ziekteverzuim bestreden. De allochtonen-transporten naar En geland, die Dirk Pool zou hebben ver zorgd, lokten in Den Burg drie voorstellingen uit. Allemaal waren het boten op wagens met kennelijke bui tenlanders die liederen zongen als „Dirk mag ik overvaren" en „Wie gaat er mee naar Engeland varen". Een van de boten was een kruising tussen een Oostindië-vaarder, een Romeinse galei en een vikingenschip. De allochtonen moesten hard roeien. Op de steven prijkte een draak die echt vuur spuwde, dank zij een zelf gemaakte gasbrander waarin de ont steker van een cv-ketel was verwerkt. Bij het jeugdspelen in Den Burg wer den enkele organisatorische verbete ringen doorgevoerd. Tijdens het wachten op het juryoordeel zorgden Maarten Koorn en Bernard Klein Bre- teler voor een muziekje en als prijzen waren medailles beschikbaar, ook voor de grotere groepen. De Cocksdorp Jeugd: 1. De paplepel 162% punten; 2. Here boertje 155 punten; 3. Kleinste mag niet mee doen 146 punten. Kleine groepen: 1. Wateroverlast Diek 166 punten; 2. De brand 164% punten; 3. Het kwartje 161% punten; 4. Fanfare 158Vi pun ten; 5. De oudste Hoornder 155% punten; 6. Het schilderij 153 punten; 7. De katten van Janna 146 punten. Grote groepen: 1. Sinterklaas/kerstman 176% punten; 2. IJsbaan 175% punten; 3. DEK/Vis- serskoor 174 punten; 4. Piet van Leersum 162Vi punten; Mevrouw Bothof beker: groep Ouderen: enkelingen: 1. Ed Drijver met hond 206 punten; 2. Molen de Eendracht 204 pun ten; 3. Valappels 197 punten; 4. Kleintje van Gert 188 punten; 5. Theo Hoogerheide 186 punten; 6. I. de Kok 184 punten; 6. Theo Hoogerheide (no. 17) 184 punten; 8. Piet Bak ker (Westergeest) 181 punten. Kleine groepen: 1. Kees Pé 208 p.unten; 2. Kroegbazen 196 punten; 3. Ed en Arie 191 punten; 4. Theo en Thea 186 punten; 5. Theo Hoogerheide 183 punten. Grote groepen: 1. Lokale Hoornder 224 pun ten; 2. Overgang Pontweg 223 punten; 3. Ou we Hoornder gezegdes 217 punten; 4. Hoornder hart 208 punten; 5. Whisky proeve- rij 202 punten; 6. Poster museum 201 pun ten. Beker voor origineelste uitvoering: Overgang Pontweg. De Waal Eenlingen jeugd: 1. Arie's tuinclubje (A. Rik- kenberg); 2. Wampex (Kim Alkema); 3. Som- meltjes standbeeld (Ivo Witte) Paren: 1. Voetbal (Fam. Domhof); 2. Jong ge leerd oud gedaan (Samantha en Richard Koo- ger); 3. Lantaarnpalen Vermaningspad (Leonie en Rom Verschaik) Groepen jeugd: 1. Sommeltjes (6 personen). Aanmoedigingsprijs: 1. Lou en CaTrien Witte gespeeld door Ria Rikkenberg en Wil van Heerwaarden. Wisselbeker: 1. Stienepikker (Pieter-Jan Kooger) Oudeschild Jeugd: enkelingen: 1. Verrekijker haven meester (Robert Jan Appel); 2. Merel uit de oude doos (Suzanne Schagen); 3. Casper tim mert aan de weg (Simon Keyser). Paren: 1. Fusie 1992 patat/melk (Marike Kaan, Saskia Witte) 2. Kabel TV een bende voor de SOOS-leden (Maren Kuyper, Mellanie Kaan); 3. Rose kanon (Machiel de Vries, Christian de Vries). Groepen: 1. Visserskoor (Wiebe de Boer, Dolf Kuyper, Remco Koopman, Lennard Witte, Est her Spoelstra, Suzanne de Vries, Remco Zijer- veld, Eddy de Vries); 2. Visserskoor in de leukste thuis (Bart, Marit en Frieda Tuitman, Kim en Ricardo Blom, Louise Eelman); 3. Radi opiraten terug (Koos Boersen, Klaas Willem en Thijs Vonk). Originaliteitsprijs: Groepen: De nacht van Skil (Rinus en Edwin van der Star, Laura Maas). GO-Bokaal: Origineelste aktueelste Oudeschil der voorstelling: (paren) Lotte Piet en Jans (Debby Sangers, Marlies van Heerwaarden) Ouderen: enkelingen: 1. Suzan; 2. Redoute ex pres; 3. B. Vikus. Paren: 1. Joop en Riet; 2. Fiets in Dok; 3. Piet en Martha; Groepen: 1. Joop kijkt kabel TV; 2. Bouwvak gym. 3. Huize kabelgenot; GO bokaal: aktuleelste origineelste Oudeschil der voorstelling: (groepen) Gasdepot. Den Burg Volwassenen: enkelingen: 1. Kip zonder kop (geen nr) 88 punten* 2. Milieubelasting (nr. 3) 83 punten*; 3. Frans Pieterse (nr. 8) 80 punten. Paren/trio's: 1. Texels paaseiland (nr. 203) 75% punten; 2. Stadsomroepers (nr. 201) 74 punten; 3. Vreemde vogels (nr. 204) 73% punten*; Groepen: 1. Boerenbedrog (nr. 407) 85% pun ten; 2. De hele raad (nr. 410) 85 punten; 3. Texelse toekomst (nr. 416) 84 «punten; 5. Van Kooten (nr. 433) 84punten. Folklorebeker: Frans Pieterse De met gemerkte winnaars kunnen vol gende week hun beker afhalen bij de Hema- klantenservice. Jeugd: enkelingen: 1. Karlas (nr. 15) 50% punten; 2. Vuurwerkrund (nr. 2) 50 punten; 3. Opengebroken Waalderstraat (nr. 5)-49% punten. Paren: 1. Oranje boven (nr. 212) 58 punten; 2. Veegwagen (nr. 205) 56% punten; 3. Waag gebouw (WC) (nr. 201) 50 punten; Groepen: 1. Vierbaansweg (nr. 414) 59 pun ten; 2. Waaggebouw (GVT) (nr. 415) 56% punten; 3. Waterschappen (nr. 412) 56 punten. Jeugd: enkelingen: 1. 't Drollenmuseum (nr. 26) 126 punten; 2. SVC (nr. 4) 119 punten; 3. Schoen zetten (nr. 3) 116 punten; Groepen: 1. De Reddingboot (nr. 30) 129 pun ten; 2. De kluis van Kleis (nr. 28) 123 punten; 3. Comfort-plus kamperen (nr. 24) 118 punten; Volwassenen: enkelingen: 1. Oud en nieuw (nr. 42) 116 punten; 2. Soc. Woningbouw (nr. 41) 106 punten; Paren: 1. Donald Duck dorp (nr. 55) 129 pun ten; 2. Straaljager overlast (nr. 54) 123 pun ten; 3. Geluid werende verf (nr. 52) 103 punten; Groepen: 1. Slachterij S. de Boer (nr. 72) 126 punten; 2. Brandweer (nr. 78) 121 punten; 3. Medisch centrum (nr. 71) 120 punten. Originaliteit: Slachterij de Boer; Wisselbeker: Donald Duck dorp. De Koog Jeugd: Enkelingen: 1. Frits Is Onder Dienst - FIOD (Arco van der Vis); 2. Toeristenkwartje (Lucy Burgman) 3. Wasgoeddief met spijt (Esther Duinkerk- Paren: 1. Rolstoel in de Toekomst (Sarah en Judith Boogaard); 2. Bolderkar met gewonde vrouw (Mirjam Kuip en Miranda Veeger); 3. Kabel TV (Marleen Bakker en Marit Agter); ""Groepen: 1. Talk of the Town (Blauthin Bon- gers, Chris Mulder en Carlijn Habraken); 2. VVV kamerzoekers (Erik Bakker. Merlin Huis man en Dorien Kikkert) 3. VN Soldaten (Chris Dobber, Kees Mets en Manon Dobber) Volwassenen: enkelingen: 1. Kip zonder kop; 2. Pastoraal medewerker; 3. Pianobar; Paren: 1. Winkelwagens; 2. Dorpshuis non nen; 3. Artsenpost in de kerk. Kleine groepen: 1. Dorpshuiswagen „De Ker- kehof"; 2. Berekols; 3. Stier in de Muy; Grote groepen: 1. Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren; 2. Torenhotel Stappeland; 3. SV De Koog feest contra Leo Boekei „De Shelter" Oosterend Jeugd: Enkelingen: 1. Zieleknijper, 2. Brood mandje, 3. Spook. Paren: 1 Dokter op solex, 2. Parkeren, 3. Kijk doos van het steenmuseum. Groepen: 1. Oppascentrale en wijnproeverij, 2. Kelia, kerk achter de kar, 3. Meierblis. Ouderen: enkelingen: 1. Boontje Wip, 2. Dirk Kuiter en de Strender nieuwsbladen, 3. Klok- keluiden. Paren: 1 Strender kapstok/het goede nieuws, 2. Wereldzuipers, 3.Jo van Kan. Groepen: 1. Barnard met baarmoeder, 2. Gha- nagroep, 3. Parkeerterrein Koot. net rad van avontuur waarmee het gemeentebeleid werd bepaald. Het blijft de goede kant opgaan met het Ouwe Sunderklaas feest. De viering van zaterdagavond, kan de geschiedenis ingaan als een van de meest geslaagde die ook nog werd gezegend door goed weer. In alle dorpen was de deelname prima, de vari atie aan voorstellingen is in geen jaren zo groot geweest en over het algemeen werd best gespeeld. IJsco De gemiddelde kwaliteit van de voor stellingen in Den Burg was mede te danken aan het vrijwel wegblijven van de zogenaamde „drankwagens". Dat zijn grote auto's waarop een groep host en zuipt rond een tap, zonder dat het verder veel voorstelt. Er was er welgeteld één. Het inmiddels op Texel beroemde Ou we Sunderklaas-koor trad deze keer op als gemeenteraad, waarbij prach tig zingend recente raadsbesluiten onder de loep werden genomen. Meerdere voorstellingen waren geïnspireerd door het waarderings systeem voor ambtelijke prestaties. Een eenvoudige plantsoenarbeider: „Ik gaf al mijn energie. Krijg ik nu een premie van f1500,-?" Hoe andere ambtenaren worden beloond was te zien in een prima gespeelde wagen voorstelling. Daar zag je onder andere hoe Praamstra een zak geld kreeg omdat hij besloot sv Texel en Texelse Boys te laten fuseren, waardoor hij het tekort op zijn subsidiebegroting wegwerkte. Menno Ook de actie van Menno Stam tegen verdere toeristische bouw op Texel had meerdere voorstellingen uitge lokt, over het algemeen in instem mende zin. Er was echter ook een groep die Menno („Adolf Stam") en zijn volgelingen uitbeeldde als een ul tra rechtse „Nationale Texelse Unie" die Texel voor de Texelaren wil be houden en alleen nog in de „vetste" toeristen zijn geïnteresseerd. Positie ver was een groep die Menno uit beeldde als een soort Batman. Daar was onder andere de spreuk te lezen: „Beter één vogel in de lucht dan tien toeristen op zijn nest". Zeer kleurig en aanstekelijk muzikaal was een grote carnavaleske groep die de toe komst van Texel met hoogbouw, drie dubbeldekkers en vierbaanswegen in beeld bracht. Kwaliteit Een andere speler pleitte voor meer controle op de kwaliteit van het toe roeispanen door een mechanisme dat door de wielen van de voortgetrok ken boot werd aangedreven. Actueel: een dag eerder stond dit bericht in de krant. Praktisch alle voorstellingen waren ontleend aan de eiland- of dorpsac tualiteit van het afgelopen jaar. Op vallend was de zorg die was besteed aan veel creaties. Aan sommige wa gens moet vele avonden of wee kends zijn gewerkt. Het feest bracht veel volk op de been. Mede omdat het feest op za terdag viel was er belangstelling van het vasteland, maar lang niet zoveel als door sommigen werd gevreesd. Traditiegetrouw verliep Texels be langrijkste folkloristische evenement zonder ernstige wanklanken. Geen verkeersongelukken. Wel waren er een paar vechtpartijtjes en ook hield de politie 's nachts enkele mensen aan die met teveel drank op achter het stuur zaten. Gerbrand Poster was vroeger ijsco man op camping Kogerstrand. Als zo'n man in de raad zegt dat de toe ristenbelasting van f1,20 niet hoog is omdat je voor een dergelijk bedrag tegenwoordig niet eens meer een ijs je kan kopen, ligt een voorstelling van Gerbrand als ijscoman voor de hand. De ploeg die dit jaar weer de Wam pex won werd door een groep uitge beeld die de spot dreef met de technische en andere hulpmiddelen waarmee de eerste plaats werd bereikt. Een groep van negen „aandeelhou ders" stelde zich te weer tegen de verkoop van Teso-aandelen aan „overkanters". „De moraal van dit lied: wees waakzaam allemaal en verkwansel de Teso niet". Vooral leuk door het spel was de Redoute-groep die met een maquette de officiële opening van deze inge zakte maar zojuist weer herstelde dij kweg („Het gat van Texel: f260.000,-) op de korrel nam onder het motto: Niemands fout maar het kost wel goud. Drijver B.V. en Texel B.V. planden hun straatwerk niet goed in de ogen van een duo: „Net is het stoepie dicht, De FIOD-auto met de ijsbeer op sleeptouw. voor je het weet hebben ze het er weer uitgelicht". De hellingen bij de boot, de ING-bank en het postkantoor (bedoeld om de gebouwen toegankelijk te maken voor rolstoelers) zijn te steil. Een spe ler in rolstoel demonstreerde hoeveel kracht er nodig is met behulp van een meegevoerd hellinkje maar ook in het echt bij de genoemde gebouwen. We kwamen ook een dominee tegen die zeer fruitige wijn liet proeven ten bate van de Kenia-reis van een groep Texelse jongeren. Begrafenis Een begrafenisstoet droeg de tweede Texelse ziekenauto ten grave, wat blij kens de tekst de schuld was van ver zekeraar Univé. Gedreven was het spel van een „Start"-vertegenwoordiger met krui wagen, die Oranjewoud, Haskoning, Heidemij e.d. onder de aandacht bracht. risme, waarmee hij vooral de kwaliteit van de toerist bedoelde. De rustige fietser werd aangeprezen. „Alles is beter dan de Duitse fascist die in on ze portieken pist". „Knallende liefde" heette de voorstel ling die in herinnering bracht dat een Texels meisje een handgranaat van een ex-vriendje kreeg toegestuurd („Hè, Henry?"). „Als er nog meer projekten komen, vermommen we ons als Amelander ome's", zeiden twee speulers die als „ome's" waren uitgedost, een traditi- onale uitbeelding op het Amelander sunderklaasfeest. De crisis bij de organisatie van de Ronde om Texel was onderwerp van meerdere uitbeeldingen. De „vrijwilli ge tractorchauffeurs" deden een be roep op het vertrouwen en aan dokter Klaas („arts zonder grenzen") werd dank gebracht voor zijn redden de activiteit. Eén groep had besloten Wikken en wegen De jury had het moeilijk, wat blijkt uit de geringe verschillen in punten die aan de prijswinnende voorstellin gen werden toegekend. Er zaten spe lers of groepen speulers bij die een abonnement op een prijs lijken te hebben, maar gelukkig ook nieuwe lingen. Hoewel de rechtgeaarde Sun- derklaasspeler het spel belangrijker vindt dan de knikkers, blijken prijzen toch zeer stimulerend te zijn. Het systeem zou uitgebreid kunnen wor den met een tiental eervolle vermel dingen, zodat ook de goede voorstellingen die de top net niet ha len een pluimpje krijgen. Zoals het hoort kreeg de lokale over heid en het lokale beleid er weer flink van langs. Opvallend was dat de ge meenteraad naar verhouding minder vaak mikpunt was dan het college van b en w, dat het afgelopen jaren in de ogen van velen nogal ongeluk kig heeft „geschipperd". De aller beste was de enkeling die onder het motto „de vier zonder stuurman" het college had uitgebeeld in de vorm van vier (slacht)kippen zonder kop, die in een bootje roeien. Los van het puntige en directe van deze uitbeel ding, was het een prachtig staaltje huisvlijt. De kippen bewogen hun

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5