Prima ballerina's in roze en paars FILM van Old Mac Donald tot Brahms WEEKEND Kerstmuziek BERICHT UIT DE RUIMTE Vrolijke films rond Kerstmis Voorspeeluur: Uitslag van de prijsvraag In de Kampanje Trainingspakken TWO voor C-jeugd DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 PAGINA 13 MennoJ>mit^neem^één^>n^jjjnj>itaarleerlinf>e^ ^ettv^Bakke^netJjarnonleerlir^ Jan Kuhne met saxoiomste Femke. de kadobon van f150,- uit handen van Jan Brouwer. Na si n naar Wim Witte uit Den Woensdagmiddag half twee. De voor speelruimte van de muziek- en dans school is getransformeerd tot een balletstudio. Alhoewel, de „bars" zijn permanent aanwezig. De verrijdbare spiegels worden op hun plaats gezet door balletdocente Jolien Scholte. Zij verzorgt de balletlessen op woensdag van half twee 's middags tot half negen 's avonds. De eerste groep bestaat uit meisjes in de leeftijd van vier tot zes jaar. Uit de cassette-recorder schalt „Money makes the world going round." De prima ballerina's in spé, gehuld in balletpakjes met en zonder tu-tu's, beenwarmers en maillots, springen en huppelen door de oefenruimte met een aanstekelijk en thousiasme. Roze is duidelijk favoriet, geschakeerd van licht tot fel fluori- serend. Jolien Scholte: „De jongste groepen krijgen algemene dansante vorming. Ze leren speels om te gaan met ballet, met beweging dus. De hogere groepen krij gen les in klassiek ballet." De balletles is gevarieerd opgebouwd. Veel speels bewegen door de ruimte, af gewisseld met rustige onderdelen. Op de klanken van „Plaisir d' Amour" doen de meisjes een aantal oefeningen, waar bij ze tegenover elkaar op de grond zit ten. Even later beweegt het veelkleurig gezelschap zich weer frank en vrij door de zaal. „Dit dansje doen we straks ook op de uitvoering," laat Jolien de danse resjes weten. Bedoeld wordt de jaarlijk se uitvoering van de muziek- en dansschool in de Koninghal. Voor de meeste van deze balletleerlingen is dat hun debuutoptreden op een immens groot toneel voor een uitverkochte zaal. Eén garantie hebben ze: succes is dan verzekerd. VIJFDE POSITIE De op één na oudste groep heeft deze keer balletles in de peuterspeelzaal. De muziekschool houdt vanavond haar voorspeeluur, dus is de voorspeelruimte niet beschikbaar. Er moet dus wat geïm proviseerd worden. Een dun latje aan de Traditiegetrouw brengt muziekvereni ging Excelsior (bij goed weer) op eerste kerstdag vanaf half acht kerstliederen ten gehore op diverse plaatsen in. Oosterend. muur fungeert als bar. Spiegels zijn niet aanwezig. Wat opvalt in vergelijking met de les van de jongste balletleerlingen, is de stilte, üe negen aanwezige meiden werken de oefeningen zeer geconcen treerd af: draaien, flexen en -zo op het oog- uiterst ingewikkelde bewegingen op één been. Veel herhalingen ook: daar gaan we nog een keer, vijfde positie." Jolien Scholte doet de bewe gingen voor, corrigeert en stimuleert. Klassiek ballet, de taal van het lichaam: beheersing, souplesse en gratie. Zo rond de Kerst en Oud en Nieuw draaien er drie gezellige gezinsfilms in Cinema Texel. Echt plezierige va kantiefilms voor wie eens helemaal los wil komen van het kerstgevoel. De „hoofdfilm" in deze tweede week van de kerstvakantie is „Boo merang" met Eddie Murphy in de hoofdrol. In deze romantische kome die worden de rollen op een zeker moment wel heel erg drastisch om gedraaid als de bijna onbeperkte sex- appeal van Marcus (Eddie Murphy) opeens niet zo goed meer blijkt te werken. Als hij de wonderschone Jacqueline ontmoet, blijkt zij aan trekkelijker voor hem dan hij voor haar. Dan moet Marcus kiezen tus sen zijn vernietigende obsessie voor Jacqueline en zijn oprechte liefde voor de mooie art-director Angela. Een komisch verhaal met een waar schuwing voor iedereen die denkt met de gevoelens van een vrouw te kunnen spelen. Denk erom: soms loop je in de val die je zelf had uitgezet! „Boomerang", vrijdag tot en met maandag 19.00 en 21.15 uur. Dins dag en woensdag 20.30 uur. MADONNA Voor de tweede week kan het Texelse publiek genieten van de romantische film „A league of their own", met een glansrol van popster Madonna. Een film over het gevoelsleven tussen het eerste, tweede en derde honk tij dens de meisjesleague die in de Tweede Wereldoorlog werd opgezet wegens gebrek aan mannen. „A league of their own", zaterdag tot en met zondag 3 januari om 15.45 uur. PETER PAN Als opvolger van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" nu de Disney- film „Peter Pan". De spannende be levenissen van het jongetje dat niet oud wil worden, Wendy, kapitein Haak en het elfje Rinkelbel. Een prachtige film met mooie decors (Londen en het Pirateneiland), span nende avonturen en mooie, bekende melodieën. „Peter Pan", vrijdag tot en met zon dag 3 januari en woensdag 6 januari om 14.00 uur. Gemiddeld één keer per maand vindt op de muziekschool een voospeela- vond plaats. In de voorspeelruimte in d'Ouwe Ulo kunnen familie en vrien den luisteren en kijken naar de muzika le prestaties van de muziekschoolleer lingen. Een spannende gebeurtenis, want voor sommige leerlingen is het 't eerste echte optreden voor publiek. Anderen heb ben er al heel wat voospeeloptredens opzitten. Hierin schuilt ook het aantrek kelijke van de voorspeelavond. Het aan bod is zeer afwisselend: van de jongen of het meisje dat de eerste aarzelende schreden op de muzikale trap zet tot een gevorderde Iqerling die de zaal in vervoering brengt met een schitterende vertolking van een muziekstuk. Het programma van deze avond ver meldt piano, trompet, klarinet, dwars fluit en gitaar. Zo kan het talrijk aanwezige publiek onder meer genieten van een drietal eerstejaars gitaristen, die een geheel eigen interpretatie laten ho ren van het bekende volksliedje „Old- Macdonald had a farm" alsook van het eenmalige optreden van drie meisjes aan twee piano's die -aangevuld met do cente Tineke Schoo- een aantal mu ziekstukjes dubbel quatre-mains uitvoeren en daarbij nog zingen ook. Vervolgens is er het optreden van een gelegenheidsensemble, bestaande uit een dwarsfluit- en klarinetleerlingen, aangevuld met een accordeonist. Bij de kerstboom op het podium laten zij de Engelen door het luchtruim zweven en geven ze een geslaagde uitvoering van Stille Nacht, Heilige Nacht. Een van de fluitistes wendt zich tijdens dit laatste nummer tot haar buurvrouw en ver zucht duidelijk hoorbaar: „Wat ik me af vraag is: waar ben ik eigenlijk." Muzikale hoogtepunten zijn er ook. De voorspeelruimte lijkt even een concert zaal tijdens de vertolking van een sona te van Brahms door Nienke van Atteveldt op klarinet, die daarbij bege leid wordt door haar vader op de piano. Ovationeel applaus valt ook ten deel aan het duo Betty Bakker en Maarten El- zinga, die een duet voor trompet ten ge hore brengen. In dit stuk -recentelijk door de Amerikaan Fichutti gecomponeerd- jagen de trompetten el kaar op virtuoze wijze in hoog tempo achterna. Er valt veel te genieten tijdens een voor speelavond van de Texelse Muziek- en Dansschool. De voorspeeluren zijn openbaar en ook voor niet direct be trokkenen een bezoek meer dan waard. Door Cees Ribbens Hoewel alle onderdelen van de prijs vraag ooit in „Bericht uit de ruimte" aan de orde zijn geweest, was het ken nelijk toch niet zo gemakkelijk ze alle maal te herinneren. Geen enkele inzender scoorde honderd procent. Hier volgt de oplossing. 1. Galileï was de eerste sterrenkundige die (in 1609) van een kijker gebruik maakte. Het was een zogenaamde Hol landse kijker, die hij had laten maken naar het voorbeeld van een bril lenslij- per uit Middelburg. 2. Rond de zon draaien de volgende planeten: Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptu- nus en Pluto; negen in getal dus. 3. De maan van de planeet Pluto heet Charon. Chiron is de naam van een asteroïde met komeetachtige eigen schappen die een baan beschrijft ergens tussen die van Saturnus en Uranus. 4. Strikvraagje. De planeet Venus heeft geen maan en wat er niet is kan geen naam hebben. 5. De afstand aarde-zon is het kleinst in januari en het grootst in juli. Dat de temperatuur hier in juli hoger ligt dan in januari heeft te maken met de stand van de aardas en niet met de afstand tot de zon. 6. Getijdegolven ontstaan in de ocea nen. Voordat ze echter aan onze kust verschijnen hebben ze een lange om weg gemaakt door de Noordzee. De vertraging bedraagt ongeveer twee en De balletdames voor één keer in de peuterspeelzaal. Op de voorgrond docente Jolien Scholte. een halve dag (twee dagen is ook goed gerekend). 7. De prijsvraag stond in het 74e verhaal onder de rubriek „Bericht uit de Ruimte". Per abuis kwam het afle veringsnummer (afl. 69) terecht in de ti tel van het verhaal op 18 sept. j.l. Een kwestie van aftellen dus. De prijs (een tegoedbon ter waarde van t'150,-, ter beschikking gesteld door Combi-Brouwer) gaat naar de inzender met de hoogste score: fam. Witte, De Zes 8, Den Burg. Proficiat! Deze 75e aflevering is tevens voorlopig de laatste. We stoppen met de rubriek „Bericht uit de Ruimte", maar hopen U langs een andere weg toch op de hoog te te kunnen houden van sterrenkundig nieuws, als U dat wenst. Prettige feestdagen toegewenst en een goed 1993. Op tweede kerstdag is om 15.00 uur in De Kampanje te Den Helder een optre den van fluitiste Berdien Stenberg. „In de Piste" is de titel van deze muzikale matinee. Het is niet alleen een show vol fluitmuziek, maar ook met circusar tiesten. Speciaal voorde kerstdagen zijn er kerstmelodieen in het programma opgenomen. Op zaterdag 2 januari is om 13.00 en om 16.00 uur wintercircus Martin Han son in de Kampanje. Het is een echt cir cus met leeuwen, tijgers, apen, pony's en natuurlijk clowns en acrobaten. Kaarten kunnen worden gereserveerd via 02230-27774. tuurliefhebber Witte, die blij verrast was met de prijs, wil de bon besteden aan een nieuwe verrekijker. Geconcentreerd spel tijdens de voorspeelavond. Nadat ze al eerder shirts en broeken van sponsor Texelse Wol Onderneming had den gekregen, werd de C1-jeugd van Texelse Boys onlangs ook in nieuwe trai ningsbroeken gestoken. Dinsdag kwa men ze gulle gever Dick Graaf in zijn fabriek bedanken, waarna ze een rond leiding kregen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13