Witteberg-huizen: meer karakter dan ecologie Western riding show tijdens Kerstbokaal 't Stappeland krijgt een eigen tennisclub Spektakel in de manege: Zonering geen bedreiging voor vliegveld Texel Fysio FITT Volleyballers Hogeberg leren Den Helder lesje Realisatie buitenbanen dichtbij Drie geslaagden van hondenclub DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De directieleden-aandeelhouders van de B.V. vd Berg voor de juist voltooide eerste woning op het terrein De Witteberg. Van links naar rechts Jaap. Kees en leg van den Berg. Als directielid Iniet-aandeelhouder) is enige tijd de geleden Harry Keizer aan het team toegevoegd. (Foto Harry de Gr Texel krijgt er een prachtig bungalowparkje bij. Op de voormalige camping De Bol worden 36 recreatiewoningen neergezet, die vooral de aandacht zullen trekken door hun karakteristieke vorm geving. De ontwerper heeft zich laten inspireren door de Texelse schapenboet, en tekende een rijzig houtrijk bouwsel met één pui die op het oosten is gericht. Rechthoekigheid en evenwijdigheid van lijnen is zoveel mogelijk vermeden, waardoor een aange naam knus effekt wordt bereikt. De huizen worden aan de adspirant- kopers gepresenteerd als „ecolo gisch", maar de verwachtingen die dat oproept worden niet waarge maakt. Oorspronkelijk zou dat tot op zekere hoogte wel gebeuren want de huizen zouden worden uitgerust met energiebesparende voorzieningen zo als zonnecollectoren terwijl het hout afkomstig zou zijn van onbedreigde noordelijke boomsoorten. Dat bleek financieel geen haalbare kaart, zodat een normaal geïsoleerd huis ont stond (met als enige extraatje een HR cv-ketel) waarin flink wat tro pisch hardhout (meranti) is verwerkt. De initiatiefnemers, de gebroeders Van den Berg, draaien daar overigens niet omheen, al wijzen zij er graag op dat voor de verbindingsweggetjes in het park kleischelpen zijn gebruikt in- plaats van asfalt terwijl de centrale vijver, waarin een betonnen „gestrand" schip als speelobject wordt aangebracht, wordt gevoed met regenwater dat van de daken van de huizen komt en dat in een Gefeliciteerd fysio FITT-team: jullie hebben op creatieve wijze de drei gende leegstand van jullie gebouw weten te ondervangen. Voor Texelaars is echter een condo leance op zijn plaats. Er wordt een slechte overkantse gewoonte (hopen- lijk een tijdelijke rage) overgenomen als we uitgaan van het gegeven dat een werkgever gezondheidbevorde rende maatregelen voor zijn perso neel moet nemen. Het is des te treuriger dat de overheid dit met wetgeving verplicht stelt. Het komt er op neer dat het individu -de burger zelf- kennelijk niet mans genoeg is om zélf voor eigen gezondheid en le vensgeluk verantwoordelijk te zijn. Maken uw buren teveel lawaai? Roep de politie, die regelt het voor u in de plaats van: zou u zelf niet naar uw buurman toe stappen. Heeft u een zittend beroep? Uw werkgever zorgt voor de tekorten in uw gezondheid; voor deze moeilijke materie huurt hij een fysiotherapeut die met u gaat trainen. Texelaars, u bent, geen minkukels! Trek zelf een trainingspak uit de kast. Sluit u aan bij een sportvereniging of ga een rondje joggen (rustig opbou wen, zoals u met uw eigen verstand kunt bedenken). En vooral: ontdoe u van het belachelijke idee dat anderen voor u moeten zorgen op terreinen waar u zelf nog aan uw levensgeluk, heil en gezondheid kan werken. Het initiatief hartrevalidatie kan ik overigens van harte toejuichen. Dit betreft meer specialistische materie - waarmee men dus inderdaad gehol pen moet worden, waarvan het nut tig is dat dit naar Texel wordt gehaald. R. A. van den Bent, huisarts De Cocksdorp biezenvijver op natuurlijke wijze wordt gereinigd. Mooi Het is twijfelachtig of de kopers daarvan onder de indruk zullen zijn. Veel belangrijker is de kleinschalig heid, het fraaie uitzicht en vooral dus de originele uitvoering van de huizen, die een welkome doorbreking beteke nen van de karakterloosheid die type rend is voor de meeste Texelse recreatieparken. Nog voor het eerste modelhuis werd neergezet, waren er al negen defini tief verkocht, met hulp van tekenin gen, kleurenfoto's en bloemrijke teksten in de fraaie brochure waar mee makelaarskantoor Eelman van Heerwaarden het projekt aan de man brengt. Als twintig huizen zijn ver kocht, gaat de bouw daadwerkelijk van start. Dat moment is de komen de dagen te verwachten. Het volledig ingerichte modelhuis is tussen 28 en 31 december te bezichtigen van 13.30 tot 16.00 uur, met uitzonde ring van zondag de 27e. Wie op een andere tijd wil komen moet een af spraak maken met het makelaars kantoor. Overkants De gebroeders Van den Berg vertellen dat het helaas niet mogelijk is geble ken planning en uitvoering helemaal in Texelse handen te leggen. De re creatiewoningen werden ontworpen door het architectenbureau Ortha Atelier in Utrecht en worden ge bouwd door De Geus B.V. uit Broek op Langedijk. De bouw geschiedt ra zendsnel omdat het skelet tevoren in de fabriek kant en klaar wordt ge maakt. Een week na de start van de bouw op het terrein kan het huis Koogerslag is de naam van de nieu we tennisvereniging van sport- en evenementenhal 't Stappeland in De Koog, dat plannen koestert voor de aanleg van vier buitenbanen. De ten nisvereniging gaat in januari van start. De tennisvereniging is een initiatief van een groep vaste spelers die in- doortennis wat vaker in wedstrijdver band willen bedrijven en 't Stappeland als een ideale lokatie voor een tennisclub zien. De vereniging streeft ernaar de contributie zo laag mogelijk te houden. Voordeel is vol gens de organisatie dat de leden te gen gereduceerd tarief indoor kunnen tennissen. Niet alleen binnen, maar ook buiten als het aan exploitant Nico Erwich ligt. Hij koestert plannen voor de aan leg van drie of vier gravel buitenba nen. Omdat het nog niet helemaal glas- en waterdicht zijn. Texelse be drijven die aan het projekt meewer ken zijn IBS/Oele, Verenigde Schilders, Westerlaken (grondwerk), Eureka (tuinaanleg), Drijver (leidingen kabels e.d.) en tegelzetter Piet Koo- ger. De huizen, die elk staan op percelen eigen grond van 500 m2, zijn te koop voor f258.000,- tot f274.000,- vrij op naam, exclusief (aftrekbare) btw. Bij dat bedrag zijn de tuinaanleg en een luxe standaardinventaris van f40.000,- inbegrepen. Die inventaris bestaat niet alleen uit meubilair maar er hoort onder andere ook een mag netron, vaatwasser, wasdroger, wasmachine cd-speler en aansluiting op satelliet-tv bij. De 70 m2 grote huizen zijn ingericht voor 6 personen. De benedenverdie ping bestaat uit een woonkamer/keu ken met trap, entree, aparte wc en badkamer met ligbad en slaapkamer. Boven is een overloop, vide, slaapka mer en berging. Plicht De eigenaars verplichten zich de hui zen voor minstens 21 weken per jaar te verhuren. Als ze dat niet zelf rege len, moeten ze het doen via de fami lie vd Berg die 15% bemiddelingsprovisie in rekening brengt. Die exploitatieverplichting is door de gemeente opgelegd, die daarmee wil voorkomen dat het ge wone tweede woningen worden. Wie er zich niet aan houdt riskeert een boete. Voor de eigenaar houdt de verhuurverplichting het voordeel in dat de btw kan worden teruggevor derd, aangezien de verhuur dan als bedrijfsmatige activiteit wordt aan gemerkt. De huur in het hoogseizoen bedraagt f1350,- per week. De bruto huurop brengst wordt geraamd op ruim f34.000,- per jaar. Daarvan blijft meer dan f21.000,- over. De eigenaars zijn lid van een vereniging van eigenaren (onder meer belast met onderhoud van terrein, paden, terreinverlichting en vijver) voor een contributie van rond f3.000,- per jaar. De jaarlijkse kerstbokaalwedstrijden in manege Akenburg worden verre den op zaterdag 26 en zondag 27 december. Behalve de dressuur en het springen zijn er diverse shows, met als absolute knaller een western riding show. Aan de kerstbokaalwedstrijd mogen ook ruiters meedoen die niet lid zijn van een rijvereniging of ponyclub. Kinderen die 's winters een pony in de kost hebben van een verhuurbe drijf maken gretig gebruik van deze mogelijkheid. Zaterdag starten de kleinste ruitertjes en pony's om 8.30 uur met hun dressuurproef. In het programma dat de deelnemers inmiddels hebben ont vangen staat de verkeerde dressuur proef vermeld. De proeven die moeten worden gereden zijn: klasse B proef 5, klasse L1 proef 7, klasse L2 proef 11, klasse M proef 15 en klasse M2 proef 19. Black light Tussen 10.00 en 12.00 uur moeten alle deelnemers een theorietest on dergaan in de foyer. Rond 14.10 uur Acht volleybalteams van OSG ,,De Hogeberg" hebben zeer verdienste lijk gepresteerd op een tweedaags toernooi in Den Helder waaraan meerdere scholen deelnamen. Liefst vijf teams wisten in Den Hel der de kruisfinales te bereiken. Vooral de meisjes t/m veertien jaar waren goed op dreef. In de finale ontmoet ten Texel 1 en 2 elkaar aan het net. Texel 2 had de meeste kwaliteit in 'huis en behaalde het kampioenschap. Ook de jongens t/m veertien jaar be schikten over een ijzersterk team en sloeg zich door de kruisfinales heen. In de finale moesten ze na een zinde rende partij toch het onderspit del ven. De jongens van 15 t/m 17 jaar bleken voor alle tegenstanders te sterk. De Texelaars werden ongesla gen kampioen. Erg gemakkelijk had den de jongens van 18 jaar en ouder het. Met ruim verschil dwongen zij ieders bewondering af. In de finale ging het niet zo gemakkelijk en moest voor iedere bal worden gestre den. Met een beetje geluk had er beslist meer ingezeten dan de derde plaats die ze nu behaalden. Uitslagen: Meisjes t/m 14 jaar. 1. Texel 2, 2. Texel 1. Jongens t/m 14 jaar. Delta 2. 2. Texel 4. Jon gens 15 t/m 17 jaar. 1. Texel 7. Jongens 18 jaar e.o. 1. NH5, 2. JOCO 2, 3. Texel 8. kan het springparcours worden ver kend, waarna om 14.30 uur de eer ste spinger in de ring wordt verwacht. Het is een progressief par cours met een zg. jokerhindernis, die extra punten oplevert. Zaterdag rond 16.45 uur is er een verrassingsoptreden onder de titel „black light show". Wat dit inhoudt wordt door de organisatie angstvallig geheim gehouden. De prijzen van deze dag worden rond 17.00 uur uitgereikt. Winnaar Zondag wordt wederom om 8.30 uur gestart met de dressuur. Die wordt overigens beoordeeld door een offi ciële jury. Kerstbokaalwinnaar van vorig jaar, Gea de Ridder met "haar pony Tosco, bijten de spits af en zullen proberen het succes te evenaren. Deze dag ko men de leden van ponyclub De Klep- pertjes en Rijvereniging De Waddenruiters in de ring. Ook zij moeten in de foyer een theorieronde doorlopen. Cowboys De westernshow is om 12.00 uur. Er is een Nederland een groep ruiters die zich heeft gespecialiseerd in het western rijden. De techniek verschilt aanmerkelijk van de dressuur die over het algemeen bekend is. De cowboys hanteren andere termen. Zo is er de „trail class". Dat is een behendigheidsdiscipline, waarbij paard en ruiter verschillende problemen moeten oplossen zonder dat het paard angst vertoond. Het lijkt op het werk dat met politiepaarden wordt gedaan. „Cutting" is het afsnijden van een koe van de rest van een kudde. Dit vergt veel lenige bewegin gen en intelligentie van een paard. Ook zal een paard zonder hoofdstel worden gereden op stem- en ge wichtshulpen. De show wordt om 16.00 uur herhaald. Grote prijzen Het springen voor de federatieruiters begint om 13.30 uur. Van 15.00 tot 16.00 uur verzorgt menvereniging Tussen Wad en Duin een show met o.a. een tweespan voor een arreslee, enkel- en dubbelspannen, recreatie- en showaanspanningen en een pony en landbouwaanspanning. De black light show wordt herhaald om 16.30 uur. Na de prijsuitreiking van de dag wordt bekend gemaakt wie de kerst bokaal heeft gewonnen. De scores van zowel de dressuur, de theorie als het springen tellen mee. De kerstbokaalwedstrijd is een spon sorevenement. Het geld dat ermee wordt ingezameld wordt gebruikt voor de manege. De ruiter/amazone die het meeste- sponsorgeld heeft weten binnen te halen komt in aan merking voor een prijs. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld, zoals een CD speler, een abonnement op de manege, een walkman (beschikbaar gesteld door gebr. Schoorl) en een wekkerradio. Ook de toeschouwers kunnen mee doen aan een speciale wedstrijd. Zij hoeven hiervoor niet te paard te klim men. Wel zijn er bijzondere prijzen, zoals een mountainbike van Dros tweewielers, een overnachting in Ho tel Opduin met een diner voor twee personen en een Texels ontbijt en een paarden- of ponydek, beschik baar gesteld door G. du Porto. De manege is het hele weekend gra tis toegankelijk. Amerikaanse stunts door Nederlandse cowboys dit weekend in de manege. zeker is of de plannen definitief door gaan, onthoudt de exploitant zich lie ver nog even van commentaar. Wel liet hij doorschemeren dat hij de bui tenbanen het liefst vóór aanvang van het komend seizoen wil openen. Optimistisch Het resultaat van het „duizend gul denplan", bedoeld om de exploitatie van de sport- evenementenhal een positieve impuls te geven omschrijft hij als hoopvol. „We zijn in bespre king met een aantal logiesverstrek- kers, waaronder enkele grote bedrijven. Ik ben gematigd opti mistisch." Ook van particuliere zijde is volgens Erwich belangstelling getoond voor een abonnement. „Een aantal mensen dat overweegt een abonnement te nemen, ziet wel wat in het lidmaatschap van de op te richten tennisvereniging." Door het instellen van geluidszone ring zal paal en perk worden gesteld aan het lawaai dat wordt veroor zaakt door startende en landende vliegtuigen op vliegveld Texel. Toch lijkt die maatregel geen ernstige be dreiging in te houden voor de bedrij vigheid op het veld. Weliswaar zullen door het nog toene mende aantal vliegbewegingen de grenzen van het toelaatbare worden benaderd en ook zal het geluid door nieuwe regels op termijn nog verder moeten worden teruggedrongen, maar tegelijkertijd komen er steeds meer vliegtuigen die met geluidsarme motoren en propellers zijn uitgerust, waardoor de zaak weer wordt ge compenseerd. De problematiek kwam woensdag avond aan de orde tijdens de verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De gemeenteraad moet zich over de ge luidszone uitspreken omdat de beper kingen die eruit voortvloeien in het bestemmingsplan voor het buitenge bied worden vastgelegd. Begrenzing De geluidszonering komt erop neer dat buiten een bepaalde zone (die een groot deel van de Eierlandse pol der en een stukje Waalenburg beslaat) niet meer dan een bepaalde hoeveelheid vliegtuiggeluid gedurende bepaalde tijden te horen mag zijn. Dat toelaatbare maximum is afhanke lijk van het geluidsniveau van de vliegtuigen, het aantal vliegbewegin gen (starts en landingen) en de tijd van de dag of de nacht. Komt men boven de norm, dan grijpt de over heid in. Dat kan leiden tot sluiting van het veld voor bepaalde uren, of andere maatregelen. Een ander ge volg van de zonering is dat binnen de zone geen woningen meer mogen worden gebouwd. Bouwterreinen Voor bestaande woningen heeft de zonering geen gevolgen en voor nieu we recreatiewoningen bestaan ook geen beperkingen. In Zuid- en Mid den Eierland zullen totaal zes particu liere en gemeentelijke bouwterreinen waardeloos worden. De schade komt voor vergoeding in aanmerking omdat deze een onvermijdelijk gevolg is van een bepaling in het bestemmingsplan. Gerekend wordt op een groei van de activiteit op het vliegveld tot 43000 vliegbewegingen. Dat is tevens het maximum dat in het recreatieba sisplan is genoemd. Thans is het rond 30.000. Voor de zonering maakt het weinig verschil. Ook bij de huidi ge geluidsbelasting vervallen de bouwpercelen als de zonering van kracht wordt. Teveel Enkele commissieleden wilden zich, niet neerleggen bij een groei naar 43000 vliegbewegingen. Gerard van der Kooi (PvdA) en Jaap Vlaming (Groen Links) betoogden dat het hui dige geluidsniveau al veel hinder geeft en dus worden teruggedrongen. Jaap Vlaming nam het niet alleen op voor de mensen in de omgeving („Die zijn blijkbaar getraind of hard horend geworden") maar ook voor de dieren. Gebleken is dat vliegtuigla waai ook voor dieren schadelijk is, maar zij kunnen niet protesteren. Los daarvan vond hij het lawaai dat het vliegveld veroorzaakt niet kloppen met het ruimte- en rustimago van Texel. Het was directeur Ed de Bruyn van het vliegveld Texel die vanaf de pu blieke tribune wees op de steeds „stillere" vliegtuigen die in aantocht zijn. Voorbeeld is het nieuwe toestel dat het paracentrum heeft aange schaft. Dat maakt 3 db minder geluid dan het oude. Dat lijkt niet veel, om dat de db-graden logaritmisch oplo pen, maar het verschil is enorm. De meeste commissieleden hadden er vertrouwen in dat het lawaai bin nen de perken zal blijven en dat het vliegveld evengoed nog enige groei kan doormaken. Voor commissielid Jan Koolhof was het belangrijk dat een flinke groep bewoners van Eier land onlangs in een samenkomst in Bethel heeft laten weten helemaal geen last te hebben van het lawaai. Dat geluid zal eerder minder dan meer worden. „Ik heb alle vertrou wen in de techniek". En mochten er toch problemen, ko men, dan zal zeker worden ingegre pen. De Bruyn vertelde dat dit nu al gebeurt. Het paravliegtuig mag op zondag bijvoorbeeld niet meer dan 30 vluchten maken. Marion Zijm, Hans Jansen en Herre Oosterhaven van de Hondenclub Texel zijn na een week opleiding aan het Instituut voor gedragstherapie voor honden van Martin Gaus te Le lystad met ruime cijfers geslaagd voor het dipjoma Instructeur 1. Met dit certificaat kunnen zij niet al leen lesgeven aan leden van een hon denclub. Ook werd tijdens de opleiding een dosis inzicht in het ge drag van een hond en de houding ge boden. Tevens werd aandacht besteed aan een puppentest. Het examen bestond uit een theorie- en een praktijkgedeelte met o.a. psycho logie voor de bazen. Het instituut van Gaus geniet grote bekendheid voor behandeling van probleemhonden en -bazen. Getuigen. Een op de Groeneplaats geparkeerde auto is maandag in de namiddag aangereden. De lichtunit was stuk en de carosserie liep een deuk op. De wagen behoort toe aan een 36-jarige man uit Oudeschild. De dader heeft zich nog niet gemeld. Eventuele getuigen worden verzocht dat wel te doen, telefoon 12222.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5