Duits boek wekt begrip voor kwetsbare natuur •e- H E In' Vogelwachter Klaus Brass vertaalt gids Eilandcompetitie volleybal Eric Venneker opnieuw Mr. Dunck Meeste punten voor Witte/van Loo Volleybaltoernooi Raadselachtige opgraving m m Tussen dijk en duinen, toren en 't Horntje: Texel, eiland Gods Gelijkspel en winst voor Klif-dames Spanning bij darttoernooi Boys-junioren warm de winterstop in DONDERDAG 24 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het populaire boek „Gids voor de vogels van Texel" is sinds kort in een Duitse vertaling verkrijgbaar. „Vogel der Watteninsel Texel" heet het. Ogenschijnlijk is het Duitse taalgebruik de enige veran dering, want het boek heeft een identieke omslag, telt evenveel pagina's en bevat dezelfde fraaie kleurentekeningen als de Neder landse editie. Van een letterlijke vertaling is echter geen sprake. Vertalèr Klaus M. Brass, vogelwachter bij Staatsbosbeheer Texel, heeft de tekst op maat gemaakt voor zijn landgenoten die een kijkje in de Texelse natuur willen nemen. „Duitsland is een groot land. Neder landers staan dichterbij de kust, zo dat je begrippen zoals duinen, wad en kwelders niet meer hoeft uit te leggen. In het Duits is het woord „Queller" (kwelder) echter een vak term. In de vogelgids gebruik ik daarom de omschrijving „Salz- Schlickwiese". Zo zijn er nog enkele voorbeelden te vinden", vertelt Brass (51). Een ander verschil met de door Adri- aan Dijksen geschreven Nederlandse versie is dat Brass (nog) meer nadruk legt op de kwetsbaarheid van de Texelse natuur. „De meeste natuurge bieden in Nederland zijn klein. In Duitsland, zeker het midden en zuid en met hun wouden en bergen, be vinden zich nog veel grote, vrije gebieden. Duitsers beseffen op Texel daarom vaak niet dat zij zich in een beschermd gebied begeven. De meeste overtredingen in de duinen, zoals van de paden afwijken en hon den laten loslopen, zijn niet het ge volg van onwil maar van onwetendheid." Speels De Duitstalige uitgave geeft met na me de gevoeligheid van het Texelse duingebied aan. „Men heeft er soms geen idee van welke planten er groei en en dat veel vogelsoorten op de grond broeden. De vogelgids laat dat zien. Dit boek probeert op speelse wijze een beter begrip voor de kwetsbare Texelse natuur te wekken. De Duitse gasten moeten ervan door drongen raken dat de natuur op Texel kleiner en minder groot in aantal is en dat ze er dus nog zuiniger op moeten zijn dan thuis." bij de dit jaar opgerichte stichting Natuurexcursies Texel (NET). Over de groeiende belangstelling voor de na tuur toont hij zich verheugd. „Het heeft ons bij de stichting verbaasd dat tot diep in november excursies konden worden gelopen. Voor de rondleidingen in De Geul en De S.luf- ter, en soms De Muy, bestaat dus ver buiten het seizoen animo. Nu in de kerstvakantie houden we weer ex- De vertaling van de vogelgids was een kolfje naar de hand van Brass. Zijn kennis van de Duitse taal en de Texelse natuur kon hij mooi combine ren. Brass betrekt zijn collega's van Staatsbosbeheer echter nadrukkelijk bij het eindresultaat. „Ik ben dank baar dat zij mij als buitenlander de kans hebben gegeven om in de Texel se natuur werkzaam te zijn. M'n col lega's hebben me enorm geholpen bij het inwerken en vergroten van mijn kennis." Ook kreeg hij steun van de voormalige uitgever Paul Neuhöfer, een in De Koog woonachtige Duitser, die hem als lektor terzijde stond. Winterwerk Uitgever Theo Timmer (Het Open Boek) en auteur Adriaan Dijksen be naderden Brass al in een vroeg sta dium. Met hem hadden zij goede ervaring opgedaan bij de vertaling van de gids „De wilde planten van Texel". Vijf winters besteedde Brass aan het vertaalwerk. Hij begon er dus al aan ruim voor de verschijning van de vogelgids (afgelopen voorjaar). De produktie verliep in nauwe samen werking met Dijksen. De teksten bij de vogeltekeningen van Frits Jan Maas, Johan Reydon en Peter van der Wolf moesten enigszins worden aangepast, omdat de Duitse taal iets meer ruimte inneemt maar toch bin nen de marge van één pagina moest blijven. Excursies Klaus Brass werkt inmiddels zes jaar op Texel als vogelwachter en woont momenteel in Spang („tot 1 april, daarna heb ik iets anders nodig, eigenlijk vind ik dat het belangrijkste nieuws"). Tevens is hij aangesloten Volgens Brass wijkt de interesse van de gemiddelde Duitse deelnemer niet opvallend af van anderen. „Wél zijn Duitsers gauw tevreden. Ze zijn al blij als ze wadvogels zien en soorten als de velduil, blauwe kiekendief en wulp, die in hun land niet algemeen voorkomen. Helemaal opgetogen rea geren ze op de lepelaar, die in Duits land als een exotische vogel wordt beschouwd. Zulke momenten verho gen de belevingswaarde van een va kantie enorm. Verder zijn Duitsers vaak aangenaam verrast door de wij ze waarop we het op Texel hebben geregeld. Men vindt het evenwicht tussen natuurbescherming en wan delpaden doordacht. Al met al valt er voor mensen toch nog veel te zien. Het boek draagt daar een steentje aan bij en sluit daarom goed aan bij de doelstelling van Staatsbosbeheer, EcoMare en NET." F.H. Klaus Brass: Duitsers zijn vaak aangenaam kan worden beleefd." verrast door de wijze waarop de natuur op Texel (Foto Frans Hopman) MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Verenigingssubsidie Besturen van Texelse verenigingen en instellingen die in principe in aanmer king komen voor een subsidie dienen vóór 1 maart a.s. een verzoek in te dienen bij de gemeente. Krachtens de subsidieverordening specifiek welzijn zijn de diverse besturen hierover aan geschreven. Wie (nog) geen formulier heeft ontvangen, kan dit op de afde ling welzijn van het gemeentehuis af halen. Overigens blijft het gemeentebestuur het op hoge prijs stellen als men zich zonder financiële steun van de gemeente weet te red den. De subsidie-aanvraag moet dan ook niet worden opgevat als een sti- Programma dinsdag 5 januari: Veld A: mannen: 18.30 u. v.d. Woude-ABN/AMRO Bremak. 19.12 u. Bremakk-Cocky's ABN/AMRO 19.54 u. DGM-Paal 9 Cocky's 20.43 u. RWS-Tex. Autoc. DGM 21.30 u. Maarcob.-Gr.Slock 2 Tex. Auto. 22.18 u. 12 Balcken-Kogerend Maarcob Veld B: vrouwen en gemengd: 18.30 u. Garantm.-De Boer (C) RaboIJzer 19.12 u. RaboIJzer-De Waal De Boer 19.54 u. Leydekkers-Question Westerl. 20.43 u. Westerl.-Vespertina Leydekk. 21.30 u. Eierl. H.-Durper Dr. Klif 12 22.18 u. Vlier-Klif 12 Durper Drup Veld C: vrouwen: 18.30 u. Nioz-Cohen Rival 19.12 u. Rival-Ria's W. Smash 2 19.54 u. Texèle-Smash 2 Ria's W. 20.43 u. Wiersma A.-Vissers B. Timmers 21.30 u. Gr. Slock (v)-Timmers B. Zeilm. 22.18 u. SI. lepe de B.-Zeilma. Gr. Slock Wedstrijdleiding: let en Magda, tel. 14644. Uitslagen Dinsdag 22 december 1992 Kobeko-ABN/AMRO 1-2; P28-Tevoko '70 3-0; Maarcob.-RWS 0-3; Gr. Slock 1-Tex. Autoc. 0-3; Gr. Slock 2-Paal 9 1-2; 12 Balcken-Teso 0-3; De Vlier-Mantje 0-3; Klif 12-Durper Drup 0-3; Westerlaken-Sportshop 1-2; 7 Provinciën- Haarstudio 0-3; EcoMare-Slagerij De Boer De Cocksdorp 2-1; Super-PH/Oranjeboom 0-3; Rival-Slagerij lepe de Boer 0-3; Beautique Texèle-Cohen 2-1; Wiersma-Smash 2 0-3; Gr. Slock (v)-Visser B. 0-3; Smash 3- Meermarkt 1-2; Zeilmakerij-Timmers B. 3-0; mulans om toch maar om subsidie aan te kloppen. Jaarprogramma Het sociaal-cultureel jaarprogramma voor 1993 is uitgebracht. Omdat de inspraakprocedure is afgerond, is het niet meer mogelijk om tegen het ge hele plan bezwaar aan te tekenen. Wel kan tegen individuele beschikkin gen, die uit het jaarprogramma voort vloeien, bezwaar worden gemaakt. Verder is ook de gewijzigde subsidie verordening specifiek welzijn gereed. In deze uit 1990 daterende verorde ning zijn enkele tekstwijzigingen aan gebracht. Deze zijn door de gemeenteraad in orde bevonden en hebben onder meer betrekking op de gewijzigde percentages van in vesteringssubsidies en het niet meer verlenen van investeringssubsidies aan instellingen die een raamsubsidie ontvangen. Ter afsluiting van het jaar hield bas ketbalvereniging De Mareis de tradi tionele dunck- en driepunts wedstrijden. Voor de derde k§er in successie kon het publiek genieten van technisch goed verzorgde crea tieve duncks en precisie bij het lange afstandwerpen van de driepunters. Nieuw waren de vrije worpwedstrij den door de sterke aanwas van juni orleden in de tweede categorie. De strijd bij de vrijeworpen waaraan ook een aantal dames meedeed, gaf een eenzijdig beeld te zien bij de ju nioren. Van de vijf worpen gooiden de meesten er slechts één in. Alleen Thijs de Boer kon heel goed meeko men met de dames en hij was het ook die in de finale goed partij bood tegen Louise van der Sluis, de uitein delijke winnares bij de vrije worp- wedstrijden. De driepuntswedstrijden met zowel heren als dames, werden volgens het Amserikaanse systeem gespeeld. Dat betekende dat vanaf vijf posities rond de driepuntslijn (6.25 m. tot de ring) alle drie ballen in de basket moesten worden gewor pen. De eerste twee scores leverde ieder één punt op, de laatste bal (de zgn. monetball) van iedere serie tweepunten. De finale ging tussen Martin Loenen en Carlo Kuip. Het was Martin Loenen die met een prachtige score van 11 punten Mr. Driepunter '92 werd. Bij de dunck- wedstrijden deden slechts vier deel nemers mee die weer voor spectacu laire duncks zorgden en beoordeeld werden door een deskundige jury uit Op de twaalfde avond van Klaver- jasclub Den Burg scoorden Theo Witte en Henk van Loo de meeste punten met 7593. Jan en Corrie Spaans scoorden 7519 punten en stegen daardoor vijf plaatsen. Bertus en Gerda Ofrein haden 7247 punten en maakten daarmee de slechte avond van vorige week weer goed. Fenny Hopman en Ruth de Ru we waren ook goed voor 7223 pun ten en zijn daarmee de kop tot op vier plaatsen genaderd. Leo van Veen en Freek van der Gracht speelden 7156 punten en blijven goed in de middenmoot. Marie Timmerman en Annie Vermuë deden met 7084 pun ten ook weer goed mee. Maandag avond is er inplaats van clubkaarten een drive in d' Ouwe Ulo. Stand na 48 partijen: 1. Echtpaar Veeger 79465; 2. K. van Heerwaarden-R. Caspers 78789; 3. F. Halsema-E. Eelman 78151; 4. F. Hopman-R. de Ruwe 77989; 5, W. Derksen-P. van Heer waarden 77757; 6. J. Witte-D. van der Slikke 77421; 7. Echtpaar B. Ofrein 76962; 8. A. Dijker-N. Koomen 76801; 9. R. de Zwart-C. Bos 76765; 10. H. van Loo-Th. Witte 76596. 2e periode: 1. L. van Veen-F. van der Gracht 22818; 2. K. van Heerwaarden-R. Caspers 22738; 3. J. Witte-D. van der Slikke 22316; 4. M. Timmerman-A. Vermuë 21809; 5. F. Hopman- R. de Ruwe 21702. Volleybalvereniging Smash '68 houdt in dorpshuiss De Bijenkorf op woens dag 6 januari een nieuwjaarstoernooi. ledereen is welkom op het toernooi dat om 19.30 van start gaat. Vanaf 19.00 uur kan individueel of per team worden ingeschreven. Het inschrijf geld bedraagt f 2,50 per persoon (jeugd ƒ1,-) sport- en perswereld. Eric Venneker kon op het nippertje weer de titel Mr. Dunck prolongeren. Bewonderings- waardig waren de pogingen van Car lo Kuip, de kleinste man bij de dunckers, die o.a. via een stuit een mooie dunck wilde maken en Martin Loenen die twee junioren op een me ter of twee van de basket liet neerg- lijden en er zelf bovenuit dunckte. „Afgelopen nazomer (en misschien nu nog), stond tegenover de nieuw bouw van het VVV-kantoor een be tonnen 'ding' van ongeveer viereneenhalve meter hoog." Zo be gint een brief die wij ontvingen van de heer B.C. Kikkert uit Den Helder. Hij vervolgt: Zichtbaar was het van uit de nabije bodem opgegraven, doch daar het zondag was, lag de nieuwbouw erachter (een school?) stil. Derhalve kon ik daar geen na vraag doen. Ik heb er heel wat men sen naar gevraagd, ook ouderen, doch niemand had een antwoord." Gelukkig voegde de schrijver van de brief (zelf oud-Texelaar) een foto bij van het bewuste object, anders had de beantwoording van zijn vraag nog heel wat problemen met zich kunnen meebrengen. Het blijkt hier te gaan om het kunst werk van de kunstenaar Jaap van der Meij uit Beetsterzwaag, dat in het kader van de één procents regeling op 22 september 1970 werd onthuld bij de (toen nieuwe) LTS. Het betonnen beeld, dat met de ronde vormen mooi contrasteerde met de rechtlijnige gebouwen van de nieuwe school, heeft van de kunstenaar geen naam, noch een diepere betekenis meegekregen, „leder moet zelf maar bedenken wat hij erin ziet", zei Van der Meij bij de onthulling van zijn kunstwerk. Waarvan akte. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF $5 WOORDZOEKER Onderstaande vogelnamen zitten ho rizontaal, verticaal of diagonaal ver borgen in het veld met letters. Ze kunnen zowel gewoon (van links naar rechts) als achterstevoren (van rechts naar links) geschreven staan. Let er op dat sommige leters meermalen gebruikt worden. Als u alle woorden gevonden heeft, vormen de overblij vende letters een Nederlands spreekwoord. BOOMMEES CONDOR DODO DUIKER EKSTER EMOE GAAI GIER GOUDFAZANT JAKO KOET KOLIBRI KOOLMEES KEUKEN KWAKKEL LEEUWERIK MEERKOET MEES MEREL MUS OEHOE OOIEVAAR REIGER ROEK ROODBORSTJE SLOBEEND TOEKAN UIVER VISDIEFJE ZWAAN m Het bijbelboek Jona heeft het over Ninevé Een mooie grote stad liggend vlakbij zee. Texel heeft veel overeenkomst met deze stad Een parel der steden, een parel van het Wad Texel komt niet in de Schrift voor, dat maakt verschil Toch kwam ook hier het Evangelie naar Gods wil. Anders de tijden, getallen en geest'lijk klimaat Maar dwars door alles heen het Woord dat vaststaat. Ninevé, 120.000 inwoners, ontzag wekkend dit getal Zelfs méér, nadrukkelijk vermeld voor het twijfelgeval. Texel, 12.000 inwoners, het getal ook niet limitatief Dat komt ook hierdoor: God heeft Texel lief. Och en hoeveel toeristen, 47.000 quasi interessant Pseudo bestuurskracht, 't houdt de gemoederen courant. Ninevé verviel, maar opgravingen lie ten niet onverlet: de stad had een 25 km lang en 15 km breed wegennet. Dat is héél Texel, via de TC er nog eens op gewezen Dat er bekering nodig is en het recht is God te vrezen. Nu echter geen 40 dagen, genade is ook niet limitatief Maar toch staat in de Schrift: Ik kom als een dief. Ninevé Stad Gods, ondanks winzucht en ijdele trots Meer dan Ninevé is Texel dus vooral: het eiland Gods. Niding D re nth, Den Burg. De dames van het Klifzaalvoetbal team hebben in de afgelopen weken weer twee wedstrijden gespeeld. Te gen Sparta '67 uit Den Helder werd het na een spannend duel 6-3 in het voordeel van Klif. Tegen het op de tweede plaats staande Quelderduin, eveneens uit Den Helder, was het tot de laatste seconde spannend. Na een 1-0 achterstand wisten de Texel se dames er één gelijkspel uit te slepen. Zondag werd op een behoorlijk hoog niveau gedart in 't Cafeetje in Oosterend. De inzet was de over winning van het tweede toernooi uit de „Super Prestige". Arie Eelman, die het eerste toernooi had gewonnen, wist zich ook ditmaal de finale in te gooien. Hier ging een sidderende partij tegen Jan Duinker aan vooraf. In de finale moest Eel man het opnemen tegen Niels Bak ker, die verrassend van Dave Platts won. Niels Bakker bood veel tegen stand, maar kon niet verhelpen dat Arie Eelman zijn tweede overwinning behaalde. Beste *tiame was Karin Boonzaajer, die op een achtste plaats eindigde. In totaal deden 15 deelenemers mee. Het volgende toernooi wordt in ja nuari in café In den Grooten Slock gehouden. Dit is tevens het laatste toernooi in de Super Prestige. Het A1-juniorenteam van de Texelse Boys verschijnt voortaan onberispe lijk gekleed op het voetbalveld. Toe schouwer Piet Schuijl was onlangs dermate oiïder de indruk van het spel van het jeugdteam dat hij spon taan aanbood voor nieuwe trai ningspakken te zorgen. Achterop de nieuwe outfits prijken de namen van de sponsors, te weten: Installatiebe drijf IBS/Oele bv. en de firma Schoo. Vlnr. staand. Henk Spigt (coach). Kees de Grave (voorzitter). Joop Schouwstra (elftalbegelei der), Dirk Bouthoorn, Tjeerd Schoen, Jacco Zandstra. Jeroen Spigt, Ronald Witte, Stefan van Heerwaarden en Bart Kager. Gehurkt: Edwin de Boer, Martijn Visser. Dennis Trauerbacht, Bob Blijerveld, Sander van Beek, Dennis Schouwstra en AU Razmjoi.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7