Ondernemerschap bepalend voor bedrijfsresultaat 1992: 't was me het „Boorput op Texel bracht bodemverzakking op gang „Belangen tegenstrijdiger dan in gemeentepolitiek" Voetballend Texel maakt de tussenbalans op 1992 redelijk landbouwjaar, maar: Het raadsel van de augustus-knal Satelliet-horloge zet geoloog op het spoor Nel Eelman jaar in Provinciale Staten Tarieven Teso met 3,5% omhoog WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De knal die woensdagavond 19 augustus Texel opschrikte is veroor zaakt door een chemische reactie in diepe aardlagen. De reactie kwam op gang in een oude boorput ten zuiden van Den Burg, waardoor ten oosten van Texel een grootschalige bodemverzakking is opgetreden met alle gevolgen van dien. Dat is de overtuiging van de geoloog dr. Meent W. van der Sluis uit Assen, die de resultaten van een maanden lang onderzoek deze week openbaar maakte in een lijvig rapport. Tot zijn verrassende conclusie kwam hij mede dankzij de reactie van Olof Bakker, vlieger bij Paracentrum Texel, die vrij exact het tijdstip van de knal (22.24) onthield. De geoloog hecht veel waarde aan de waarneming om dat Bakker een satelliethorloge heeft dat steeds gelijk wordt gezet op een atoomklok in Duitsland. Voor zijn onderzoek enquêteerde Van der Sluis 27 Texelaars die reageerden op een oproep eerder dit jaar in de Texelse Courant. Uit getuigenverkla ringen blijkt dat rond 13.00 uur die zelfde dag een eerste, lichtere trilling heeft plaatsgevonden. Het epicen trum hiervan lag bij Noordhaffel. Hier bevindt zich op 2864.7 meter diepte de put Den Burg-1 die in 1964 door Petroland is geboord. Breuklijn De boorput ligt dichtbij een breuklijn, die loopt van de Slufter tot Oude- schild. Oliemaatschappijen boren bij voorkeur langs deze breuklijnen, om dat zich daar vaak gas ophoopt. Er werd kennelijk" niets gevonden en sloot men de put af. De chemische reactie die toch is onstaan is waar schijnlijk veroorzaakt doordat zoutla gen in aanraking komen met water waardoor gips wordt gevormd en gasvorming kan optreden en de bo dem langzaam stijgt. Door een plot seling trilling, bijvoorbeeld een aardschok elders, kan dit gas vrijko men en zakt de bovengrond. Er ont staat dan een trilling van de lucht, die Van der Sluis omschrijft als een „zuigereffect" met merkwaardige verschijnselen. De diepere zoutlagen verbinden de put op de Hogeberg met de put Rie- pel, die zich in de Waddenzee ten oosten van Oosterend bevindt. Zo moet diezelfde avond om ca. 22.25 uur onder het wad een aardschok zijn opgetreden, die een grotere luchtknal teweegbracht. De geoloog legt ook verband met de luidruchtiger knal in Friesland, waarvan het cen trum volgens zijn berekeningen ook bij een boorput lag. Twijfel Hij twijfelt sterk aan de opvatting var, officiële instanties zoals het KNMI, dat de knal is veroorzaakt door een geheim vliegtuig dat vijftig kilometer ten westen van Texel door de geluidsbarrière is gegaan. „Mijn wetenschappenlijke verklaring levert blijkbaar teveelproblemen op. Kijk, het zit zo: de laatste veertig jaar zijn in Nederland zo'n 2000 boringen ver richt. Economisch gezien een goede zaak. Het ministerie van economische zaken, die belang heeft bij een goede gasopbrengst, houdt echter ook toe zicht op de gaswinning. Belangen verstrengeling dus." De geoloog dringt er bij de overheid al jaren op aan bij elke boring eerst geochemisch onderzoek te verrichten in de ondergrond. Tot dusver be schouwt hij zichzelf echter als een roepende in de woestijn. „Het rijk, dat in de zoutlagen in de noordelijke provincies een goede opslagmogelijk heid voor radioactief afval ziet, heeft onderzoek laten verrichten naar de stabiliteit van deze zoutlagen." Het onderzoek wordt uitgevoerd door de mijninspectie, de Rijksgeologische dienst en het KNMI. „De cheogemi- sche effecten op de stabiliteit van de zoutlagen, waarop ik heb aangedron gen, zijn echter angstvallig buiten het onderzoek gehouden, omdat het werk nagenoeg is afgerond." Van der Sluis vreest echter dat de zoutlagen instabiel zijn en daardoor ongeschikt voor opslag van radioactief materiaal. „Een conclusie waarmee de overheid niet gelukkig is." Verdacht Tot dusver hebben eerdere schokken nauwelijks ernstige gevolgen had, mede omdat de reacties op grote diepte plaatsvonden. Volgens de geo loog bevinden zich onder dichtbe woonde stadswijken in Nederland echter ook verdachte bodemstijgin gen, waarvan de oorzaak minder diep ligt en zo een „geochemische tijd bom" vormen. Om mensen niet on gerust te maken noemt hij deze woonwijken niet, maar wel dringt hij aan op diepgaand onderzoek. Tot dusver hebben andere instanties niet op zijn bevindingen gereageerd. De boortoren bij Den Burg waarmee oliemaatschappij Petroland in de zestiger jaren boringen Verrichtte. I Archie ffo „In de gemeentepolitiek hebben de raadsleden vaak dezelfde lokale be langen. In de provjncie ligt dat an ders. Economische groei van de noordkop is bijvoorbeeld strijdig met het milieu." Aan het woord is Nel Eelman-van 't Veer, die de gemeen tepolitiek ongeveer een jaar geleden verruilde voor een CDA-zetel in Pro vinciale Staten. Na Piet Zoon is ze de tweede Texelaar in het provincie bestuur. De sprong naar het provinviehuis in Haarlem ging voor Nel Eelman als vanzelf. „De bestuurlijke vaardighe den die beide functies vergen, zijn in grote mate toch hetzelfde. Je moet veel lezen en afwegingen maken. Na tuurlijk ben je als gemeentebestuur der meer betrokken bij de zaken. Maar in de provincie kom je meestal door gesprekken met collega's, partij genoten en belanghebbenden ook tot een goed afgewogen standpunt. Tij dens de discussies binnen de partij kunnen de meningen nog wel eens uiteen lopen, maar doorgaans komen we wel met een eensluidend oordeel naar buiten." Onderwerpen die het afgelopen jaar in Haarlem veel ter sprake kwamen waren de zwakke economie van de Noordkop, de relatienota, de fusie van de waterschappen en de verbre ding van de N9. „De provincie wil wel geld in de weg steken, alleen het rijk hinkt nog op twee gedachten. In deze kwestie doorkruisen financiële- en milieu-aspecten elkaar." Doordat ze zetelt in de commissie verkeer en vervoer en de commissie milieu heeft ze haar steentje kunnen bijdragen aan deze discussie. Texel Ook Texel komt veelvuldig ter sprake in het provinciehuis. „Het eiland en de problematiek die de eilandpositie met zich meebrengt spreekt de sta tenleden aan, denk ik." Dat Texel be ter in hun gezichtsveld komt, komt mede door de aanwezigheid van twee Texelaars in hun midden. „Niet dat we er nou steeds zelf over begin- Nel Eelman nen, maar nu het eiland weet dat wij daar zitten, benaderen Texelaars ons toch met allerlei verzoeken." Als voorbeeld noemt ze zeven Texelse garnalenvissers, die in de nieuwe vi- safslag in Den Oever graag een gar- nalenpellerij zien ondergebracht. „Na veel discussie lijkt de provincie nu toch voorstander van het vissersiniti atief." Afstand Nel Eelman ziet de afstand tussen Texel en Haarlem niet als een pro bleem. „In de gemeentepolitiek was ik ook vaak van huis. Nu blijf ik soms een nachtje over, maar thuis levert dat geen probleem op." In hun huis aan de Kadijksweg bij Den Burg knikt echtgenoot Paul bevestigend. „Ik heb mijn werk (kampeerboerderij) dicht bij huis, zodat er altijd wel iemand thuis is." Beiden vinden dat ieder de ruim te moet hebben om zich te ontplooi en. „Niet zozeer uit emancipatiedrang - hoewel ik wel in het bestuur zit van het bureau emancipatieontwikkeling - maar gewoon omdat dat voorbeiden een prettige manier van leven is", al dus de politica. Een terugkeer in de gemeentepolitiek, die ze begin dit jaar verliet omdat het CDA haar zetel in de gemeenteraad toen onverenigbaar vond met die in Provinciale Staten, sluit ze niet uit. „Ik merk dat die opvatting aan het veranderen is. Volgens mij zijn die functies wel te combineren." De verrichtingen van de raadsleden houdt ze nauwlettend in de gaten. Ze bespeurt in de gemeenteraad een verandering, die wordt gevoed door het slaapplaatsenvraagstuk. „Het lijkt wel alsof er verdeeldheid in de raad is opgetreden. De ene helft wil terug dringing van het toerisme, de ander handhaving of zelfs groei. De belan gen lopen mij te ver uiteen." Teso verhoogt zijn tarieven per 1 ja nuari met 3 tot 4,5%. De verhoging is uitsluitend bedoeld voor het dek ken van kostenstijgingen, zo liet Teso desgevraagd weten. De gemiddelde tariefstijging is 3,5%. Vorig jaar was de stijging 4%. Dat niet alle tarieven met hetzelfde per centage worden opgetrokken heeft te maken met afrondingen en struktuu- raanpassing. Dat laatste betreft onder meer de weekkaart voor een motor fiets die in vergelijking met het tarief voor rijwielen te goedkoop wordt ge vonden, zodat hier sprake is van een inhaalmanoevre in fasen. Teso spreekt van een beperkte stij ging die achterblijft bij andere secto ren van het vervoer (bus en trein worden minimaal 6% duurder). Dat is te danken aan de gunstige financiële ontwikkeling in de afgelopen negen maanden. Een personenretour kost straks f9,25 in de winter en f 11,15 in de zomer (1 april tm 30 september). Voor houders van een Pas 65 resp. f4,65 en f5,60. Een personenknipkaart van 15 retou- ren kost het hele jaar f106,- (Pas 65 f53,25). Een retour voor een perso nenauto kost f41,15 in de winter en f49,25 in de zomer. Een knipkaart van vijf retouren voor „Texelse" auto's f99,75 voor het hele jaar. Nikadel. De gemeente heeft feen plan uitgewerkt voor de aanleg van wegen en andere voorzieningen in het gebied aan de Nikadel in De Koog. Het plan waarin de infrastruc tuur staat omschreven ligt tot 21 ja nuari 1993 op het gemeentehuis ter inzage. Terwijl de voetbalvelden tot rust komen is de winterstop voor de spelers, die gemiddeld tien tot twaalf wedstrijden in de benen hebben, een goed moment de tussenbalans op te maken. Een kijkje achter de schermen van de clubs. Met veertien punten uit elf wedstrij den heeft Texel 1 zich op de vierde plaats in de derde klasse A ge nesteld. „Boven verwachting", vindt voorzitter Rob Dapper, die zich niet ontevreden toont met de klassering van zijn elftal. „In het begin keken we naar beneden, omdat we na vorig jaar te zijn gepromoveerd, niet me teen wilden degraderen." Het pakte echter anders uit voor de groen/zwar ten. Onder leiding van trainer Willem Roomeijer, die inmiddels nog een jaar heeft bijgetekend, bewees het team de competitie aan te kunnen. „Het elftal heeft kwaliteit in elke linie." Toch kwam Texel door blessures van enkele spelbepalende voetballers even in de problemen. Dapper ver wacht echter dat het team na de winterstop weer op oorlogssterkte zal zijn. Anders is het gesteld met Texel 2. „Door de problemen in het eerste hebben we mensen uit het tweede moeten halen. Dit team presteert nu onder de maat en staat nagenoeg onderaan." Doordat De Koog in uitwedstrijden punten heeft laten liggen, kwam de ploeg niet verder dan acht punten uit evenveel wedstrijden. „Ik denk dat we de steun van het thuisfront nodig hebben", gist speler Wally van Beek. Zijn ploeg moet het vooral hebben van de goede opbouw en het snelle aanvalswerk. „In verdedigen zijn we minder bedreven." Doordat vorig jaar twee Helderse spelers opstapten, bestaat het Koger team op drie man na uit Texelaars. Gisteravond was nog niet bekend wie de vertrekkende trainer Adri Liewma gaat opvolgen. „Wel staat vast dat we na de winterstop op jacht gaan naar de periodetitel", besluit Van Beek. Oosterend Competitiegenoot SVO is met vijf punten onderin aangeland. „Tja, het gaat niet zo best", omschrijft trainer Bep Vonk de prestaties van zijn elftal. Eigenlijk had SVO zeven punten op zak. Door het geruchtmakende inci dent tijdens de uitwedstrijd tegen DESS, waarbij de arbiter de treffer staakte omdat hij zich bedreigd voel de door de SVO-trainer, zijn twee punten in mindering gebracht op to taal. De woordenwisseling kwam Vonk zelf op een schorsing te staan tot kort na de winterstop. De trainer zelf is niet ontevreden over straf maat. „Het is met een sisser afgelo pen. Door de winterstop merk je er eigenlijk niks van. Gewoon een maz zeltje." Het SVO-team werd de afgelopen maanden geteisterd door afwezigheid van enkele spelers, waardoor posities werden ingenomen door junioren. Over de tweede competitiehelft is de SVO-man optimistischer. „Ik ver wacht dat we compleet zijn, al weet je het tevoren nooit." Texelse Boys kende een vliegende competitiestart. Na vier wedstrijden bezette de blauw/witten de derde plaats. „De treffer tegen ZDH in Den Hoorn, waarbij we tegen de eerste nederlaag opliepen, bleek achteraf het breekpunt", aldus routinier Bert Witte. Onzeker geworden hinkte zijn team op twee gedachten. „In de wedstrijden daarna legden we meer de nadruk op het middenveld dan op de aanval, dat heeft punten gekost." Toch keerde het zelfvertrouwen van het team van Piet Bakker, de trainer die aan zijn laatste seizoen bij de club bezig is, weer terug. „Uit de laatste vier wedstrijden haalden we zes punten. Dat.zegt genoeg." De zwaluwen hadden kregen na een voortvarende start, waarbij drie over winningen op rij werden behaald, een inzinking te verwerken. Dankzij een overwinning op Oudesluis ging ZDH met acht punten en een tevreden ge voel de winterstop in. De verwach ting is dat het team van coach Henk de Ruijter na de winterstop weer compleet zal zijn. Competitiegenoot Texelse Boys bracht het er met elf punten beter vanaf. Landbouwvoorlichter Jan Koolhof omschrijft 1992 als een „redelijk" groeiseizoen. De resultaten per sec tor en bedrijf wisselen volgens de landbouwkenner sterk. Het onderne merschap blijkt van doorslaggevend belang. „Mede dankzij gezamenlijke aanpak van problemen en door de goede grond hebben Texelaars ech ter een voorsprong op collega's el ders en kunnen de landbouwers de vele veranderingen die op hen afko men wel aan." Het laatste woord is aan Jan Koolhof. Texelse melkkoeien produceerden goed in 1992. 3224 Dieren met een gemiddelde leeftijd van 4,01 jaar ga ven in 313 dagen 7319 kilogram melk met 4,53- procent vet en 3,53 procent eiwit. Dat is de hoogte score in Noord-Holland en goed voor de tweede plaats in Nederland. De melk veehouderij heeft dit jaar een goed inkomen gehad, al varieert dit per be drijf. De oorzaak hiervan moet wor den gezocht in de kostenbeheersing. Helaas is weer melkquotum van het eiland verdwenen. Boeren van de overkant betalen meer voor melkrech- ten die Texelse veehouders aanbie den. Belastingtechnisch biedt de aankoop voordelen en het eigen be drijf wordt er door versterkt. Soja 1992 kenmerkte zich door een vroeg voorjaar met een natte periode in april. Hoge temperaturen en voldoen de vocht zorgden voor een goede ontwikkeling van de gewassen. Voor al het gras groeide in korte tijd erg snel. Gras dat te laat werd gemaaid bleek achteraf van minder kwaliteit, wat in de melkproduktie van de veestapel tot uiting kwam omdat nieuwmelkse koeien minder gemak kelijk op produktie komen. Dit euvel is te verhelpen door soja bij stan daard krachtvoer de verstrekken. Vleesvee De mais is dankzij het subtropische weer in jaren niet zo goed gegroeid. Van geelverkleuring door de kou was dit jaar geen sprake. De snijmais wordt in hoofdzaak geteeld voor het vleesvee, een bedrijfstak die onder druk staat door de lager vleesprijs. Oorzaak hiervoor is het overschot aan vlees op de markt en schomme lingen in de valuta. De aankoopprij zen van de jonge dieren waren te hoog. Alleen veehouders die een op timale veevoeding en ziektebestrijding hebben, hadden een goede exploita tie. Dit geldt ook voor dezoogkoeien- houderij die zich de laatste jaren sterk heeft uitgebreid op Texel. Deze tak gaf echter weinig rendement, tenzij de vaste kosten voor grond en gebouwen laag waren. Ook de inkomsten in de schapenhou derij waren dit jaar laag. Mede door koersverschillen kelderden de lamme- renprijzen tot een ongekend diepte punt en stond de prijs die de consument bereid was voor het vlees te betalen in geen verhouding tot de kwaliteit. Met nog geen f 25,- per vacht bracht de wol nauwelijks het scheerloon op. Akkerbouw De granen kwamen met hoge kilogra mopbrengsten per hectare goed uit de bus. Dit ondanks het warme dro ge weer tijdens de afrijpingsperiode. Ook de kwaliteit was goed. Het laat ste graan werd in september ge oogst, wat leidde tot droogkosten. De graanprijzen bleven gelijk aan voorgaande jaren, waardoor het ren dement laag was. Wegens de spil functie voor de vruchtwisseling blijft het gewas onderdeel van het bouw plan. Nieuw is crambe, waarvan het oliehoudende zaad gebruikt wordt in de farmaceutische industrie. Het ge was is makkelijk te telen, maar moet zich financieel nog waarmaken. Graszaad is moeilijk te handhaven op Texel. Vooral cje vraag naar Wester- wolds en Italiaans raaigras wordt steeds minder omdat de afname slecht verloopt en de pakhuizen nog vol zitten. Vervelend voor de akker bouwers omdat deze grassoorten het goed doen op het eiland. Pootaardappelen Telers van pootaardappelen, het be langrijkste akkerbouwgewas, hadden dit jaar weinig uitval door schurft en rhizoctonia. Wel werd veel afgekeurd door plantenziekten zoals bladrol en bont die worden overgebracht door luizen die vroeg in voorjaar al in grote hoeveelheden aanwezig waren. Tus sen de aardappelrassen zijn er ver schillen in gevoeligheid. Jonge gewassen met weinig of geen ouder- domsresistentie worden snel besmet evenals percelen met veel bladmassa. 1992 bewees dat aardappelen in april gepoot met een goede kiem de minste kans op besmetting hebben. Aardappelen die in mei, met geen of weinig kiem, in de grond zijn gegaan zijn kwetsbaarder. De extra arbeid en tijd om de aardappelen voor te kie men in kisten wordt hiermee ver goedt. Extra risico ontstaat door de aardappelen na het advies van de Nederlandse Algemene Keurings dienst (NAK) dood te maken. De prijsverwachting voor de poter teelt is niet hoog. Oorzaak hiervoor is het overschot op de markt en de slechte financiële opbrengst van de primeurteelt (vroege aardappelen). Stemming Slechter is het gesteld met de con- sumptiemarkt. Teveel en soms zieke partijen door aardappelziekte maak ten de stemming onder de telers er niet beter op. Aardappelen voor de chipsindustrie gaven wisselende re sultaten. In veel gevallen bleven de knollen te klein door droogte in juli en augustus en ook was sprake van aantasting door topluis. Soms is het verstandiger het land te verhuren voor de pootaardappelteelt. Dit leidt tot minder zorgen en eenbeter ren dement. Suikerbieten gaven met een gemid delde opbrengst per hectare van 62 ton en 16,2 procent suiker dit jaar een recordopbrengst. De kwaliteit was met een winbaarheid van 90 procent eveneens uitstekend. Dankzij de zelfrijdende rooier konden ondanks de natte herfts nagenoeg alle bieten worden gerooid. Tuinbouw Na de witte asperge heeft ook de groene variant zijn intrede gedaan op het eiland. De groei en de kwaliteit van de witte asperge was goed, maar de prijs viel tegen omdat Fran se telers de markt overvoeren. De groene asperge kan waarschijnlijk volgend jaar worden geoogst. De teelt van witlofpennen is teruggelo pen in oppervlakte. Toch blijft de kwaliteit goed. De eerste oogstresul- taten van de witlofkroppen was goed. De gebroeders Boersen behaal den met hun aanvoer op de veiling zelfs de hoogste waardering! Hier door neemt de animo om pennen te laten telen op Texel weer toe. In na volging van enkele tuinders hebben twee akkerbouwers voor het eerst een kleine oppervlakte winterbloem kool gezet. De groei laat zich voorlo pig goed aanzien. Het is echter een gewas dat veel aandacht, arbeid en de nodige kennis van zaken vraagt. De resultaten in de bloembollen zijn erg wisselend. Tulpen, hyacinten, kleinbollige narcissen, crocussen en bepaalde soorten lelies werden rede lijk betaald. Vaak zijn dit arbeidsinten sieve teelten. Bulkprodukten brachten echter nauwelijks de kostprijs op. Er lijkt een verschuiving te komen naar kleinere bloembollen die voor de bol- bloementrekkers een beter rendement geven. De grootte van de bloem is tegenwoordig van minder belang dan de kostprijs. 1993 Het MacSharryplan, de GATT- onderhandelingen en de vele nota's die van toepassing zijn op het eiland lijken in tegenspraak met de wens van veel Texelaars om dankzij veelzij dige activiteiten een leefbare ge meenschap te houden op het eiland. Voldoende cultuurgrond is nodig voor een goede concurrentiepositie van de akkerbouwbedrijven. Jan Koolhof.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11