Stichting stimuleert nieuwe Texelse producten Nieuwe impulsen voor landbouwsector 250.000ste voor EcoMare Jan Kuiper: „Ik hoop op niet meer Zaalvoetballers maken balans op Verkiezingen van sportman en -vrouw op Texelse Radio Kanon boven water Inbraak Gemeente laat museum gaan Wijziging busritten WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Milieuvriendelijke Natuur Producten" (TMNP). Deze instantie wil binnen dijks zilte zeegroenten als lamsoor en zeekraal kweken. Deze plantjes gel den als delicatesse, maar het is scha delijk voor de natuur als ze uit buitendijkse delen worden gehaald. TMNP heeft n5.000,-nodig voor het opzetten van de zilte zeegroenten- kwekerij. Ook op gebied van lamsvlees wil de stichting actief zijn. De Leeuw: „We willen onderzoeken hoe we het echt Texels kunnen houden. Dat betekent dat hier moet worden geslacht en het vlees van een certificaat moet worden voorzien om gerotzooi te voorkomen." De stichting richt zich zowel op regu liere als op biologisch dynamische projecten, als ze maar Texels zijn. De Leeuw: „Het is niet de bedoeling om het hele eiland om te turnen tot BD- gebied. Maar de ervaring leert dat natuurlijk en onbespoten het goed doen in de markt. Het geeft een meerwaarde aan een product." Ondernemers die met een idee rond lopen, kunnen contact opnemen met de bestuursleden van de stichting. Nadat bijna de helft van het aantal wedstrijden in de diverse klassen van het zaalvoetbal is gespeeld, kan een voorlopige balans worden opge maakt. In de hoofdklasse is het sinds jaren weer spannend. Texel en Gam ma draaien goed mee in de top, ter wijl daar ook Mantje kan worden toegevoegd. Klif lijkt zich na een zwakkere start te herstellen en ver rassend is de lage notering van Casi no. In de eerste klasse zijn het vier ploegen die de dienst uitmaken en beurtelings de koppositie innemen. Oosterend 2 had er het beste voor kunnen staan, maar heeft door niet op te komen twee verliespunten moeten incasseren. In de tweede klasse is er één die de dienst uit maakt. Ondanks het eerste puntver lies (een gelijkspel) kan Jelleboog 3 het kampioenschap nauwelijks meer ontgaan. In de derde klasse gaat de strijd tussen De Koog 5 en Casino 3 met drie teams in de middenmoot. In de vierde klasse geeft Oosterend 6 de toon aan, gevolgd door Klif 4 en op de derde plaats Mantje 3. Bij de dames is het stuivertje wisse len tussen De Krim en Klif. Ondanks het kleine aantal deelnemers blijft het spannend bij de dames. In de junio renklasse gaan Texel 2 en Casino 1 aan kop, terwijl Texel 1 op twee pun ten achterstand op de derde plaats staat. De stand van deze drie is ech- Winkelend Texel mag uitmaken wie zich zondag sportman en sport vrouw van het jaar mag noemen. De verkiezing is een initiatief van de re dactie van het programma „Sportlo- kaal" van Radio Texel, die een lijst heeft samengesteld met daarop ne gen sporters. Texelaars kunnen uit negen genomineerden hun favoriete dame of heer kiezen. Bovenaan bij de heren staat wheeler Arco de Graaf, die zich wist te kwali ficeren voor de Paralympics in Barce lona en verder goed presteerde in wedstrijden in binnen- en buitenland. Ook genomineerd is Texels turnkam- pioen Mark Jan Mulder die zesde werd bij de Nederlandse kampioen schappen. Daaronder turner Nico Stoter, goed voor een vijfde plaats bij de Nationale kampioenschappen en Loek van Vliet, beste Texelaar bij de kwart triathlon en winnaar van diver se boslopen. Voetbaltalent Sieme Zijm, uitkomend voor de Noordhol landse juniorenselectie waarmee hij Op zoek naar een kwijtgeraakt vistuig haalde de bemanning van kot ter TX 34 afgelopen woensdag een kanon boven water. Een plaatje op het gehavende en zwaar verroeste vehikel vermeldde dat het was ge bouwd in 1913 in de welbekende Krupp-fabriek in Essen. Het geschut is afkomstig van een onbekend wrak bij de P2-boei op de Noordzee circa 80 mijl ten noorden van Texel. Welk schip precies daar is gezonken, wordt nog nagegaan. Het gezochte vistuig, dat vermoedelijk achter het wrak is blijven haken, werd niet gevonden en dat betekende een forse strop voor kotter-eigenaar J. Daalder uit Ooster end. De directie van het Maritiem en Juttersmuseum besloot het kanon niet in de collectie op te nemen, om dat het nog niet zo oud is en teveel ruimte zou innemen voor een tijdelij ke expositie. Museumgids en jutter Maarten Boon uit De Cocksdorp zag zijn kans schoon en mag zich thans de nieuwe eigenaar noemen. IFoto Frans Hopman) ter niet zo belangrijk omdat in maart in een play off-systeem wordt be paald wie zich kampioen mag noemen. Standen zaalvoetbal per 28 december; Hoofdklasse: 1. Texel 10-15; 2. Gamma 11-15; 3. Mantje 10-13; 4. Jelleboog 12-12; 5. Klif 9-7; 6. Gieles/B. 10-7; 7. De Koog 11-7; 8. Casino 9-6; Eerste klasse: 1. Klif 2 12-16; 2. Oosterend 2 12-15; 3. Texel 2 12-14; 4. Oosterend 3 13-11; 5. Jelleboog 2 11-10; 6. Jelleboog 2 11-10; 7. De Krim 12-10; 8. Klif 3 11-8; 9. Rab 11-8; 10. Gamma 2 10-6; Tweede klasse: 1. Jelleboog 3 11-21; 2. Plus klus 8-11; 3. Gamma 3 8-11, 4. Mantje 2 11-11; 5. Bak kers Ijzerhandel 7-8; 6. Oosterend 4 9-8; 7. Casino 2 12-8; 8. De Krim 2 8-4; 9. De Koog 3 10-2; Derde klasse: 1. Casino 3 12-18; 2. De Koog 5 10-16; 3. Texel 3 9-10; 4. Ooste rend 5 11-10; 5. Gempo 11-10; 6. ZDH 10-6; 7. Nioz 10-5; De Koog 4 11-3; Vierde klasse: 1. Oosterend 6 10-8; 2. Klif 4 11-17; 3. Mant je 3 11-14; 4. Casino 5 10-11; 5. Jelleboog 4 11-10; 6. Timmers Bakkerij 10-9; 7. Klif 5 10-8; 8. De Krim 3 11-5; 9. Rab 2 11-2; Da mes: 1. Klif 1 11-17; 2. De Krim. 10-16; 3. Ca sino 8-5; 4. Klif 2 11-2P; Junioren: 1. Texel 2 10-16; 2. Casino 1 10-16; 3. Texel 1 10-14; 4. De Koog 8-4; 5. Casino 2 9-4; 6. Texel 3 9-2. Uit een kassa in een restaurant aan de Groeneplaats is ƒ2000,- gestolen. Een medewerker van het bedrijf ont dekte in de nacht van zaterdag op zondag dat een ruit aan de achterzij de van de zaak stuk was. Deze was al eerder kapot gegaan, maar door de medewerkers provisorisch gerepa reerd met tape. De dader(s) hadden echter een groot gat in de ruit ge maakt. In het bedrijf is verder geen schade aangericht. De technische re cherche heeft een onderzoek naar sporen gedaan. Nederlands kampioen werd, sluit de rij genomineerde heren. Dames Bij de dames is volleybalster Aliese Blom, die speelt in het districtsteam Noord-Holland, kanshebster. Paard- rijdster Tessa de Graaff, die met haar paard Davy de provinciale dres- suurtop dicht is genaderd, behoort eveneens tot de genomineerden. Ver der triatlete Ingrid van Lubek, winna res van de kwart-triathlon voor dames en als eerste over de finish bij de tweede run-bike-run-wedstrijden in Amsterdam. De rij genomineerden wordt gesloten door turnster Nienke Postma, tweede bij de Texelse kampi oenschappen en de beste dame in dit evenement. De lijst waarop men zijn of haar stem kan uitbrengen ligt klaar in Den Burg in de Sportshop, in De Cocksdorp in de Garant Supermarkt, in De Koog in de Méérmarkt, in Den Hoorn bij Goënga, in Oosterend bij Koot Super markt en in Oudeschild bij Kalverboer supermarkt. In deze zaken kan het formulier ook worden ingeleverd. De uitslag wordt zondag bekendgemaakt in het programma „Sportlokaal" dat tussen 16.00 uur en 18.00 uur op Radio Texel wordt uitgezonden. De landbouw en visserij op Texel staan onder druk. Om nieuwe impulsen te geven aan deze en andere sectoren is de Stichting Stimulering Texelse Producten in het leven geroepen. Deze stich ting wil projecten op het eiland die leiden tot nieuwe Texelse producten steunen met leningen en kennis. Het college van b en w staat positief tegenover deze ontwikkeling. De raad zal wor den gevraagd ƒ60.000,- in het plan te steken. Het idee voor een dergelijk project werd geboren tijdens een toevallige ontmoeting tussen Alex Bijma van de gemeente en Mark van Rijsselberghe van Sint Donatus. Bijma: „De land bouwsector heeft het niet makkelijk. Uit die hoek komen veel Texelse pro ducten. Die doen het goed op het eiland en daarbuiten. Het stimuleren van de ontwikkeling van nieuwe Texelse producten kan ook een goede invloed hebben op de werkgelegen heid." Kleinschalig Er werd gezocht naar een samenwer kingsvorm tussen overheid en be drijfsleven. Hans de Leeuw, voorzitter van de Vereniging Texelse Producten Promotie, en wethouder Dirk Terpstra werden erbij betrokken. Oprichting Al enige jaren functioneert de Stich ting Texels Museum los van de ge meente. Er is alleen nog een financiële binding: de stichting moet rondkomen met de vaste „raam sub sidie" die jaarlijks wordt verstrekt. Aldus is een duidelijker situatie ge schapen en kan veel slagvaardiger worden gewerkt. De formele afronding van de „ver zelfstandiging" had dinsdag plaats in het raadhuis, waar ten overstaan van notaris Boswijk de acte passeerde waarbij de gebouwen van de drie on der de stichting ressorterende musea door de gemeente werden overge dragen. Opvolger Bij dezelfde gelegenheid werd bekend gemaakt wie de opvolger wordt van voorzitter Ton Schipper. Het is Ir Wim ten Have uit Den Burg. De burgemeester heeft zich voor de functie niet herkiesbaar gesteld om dat hij aan het afbouwen is en om dat een belangrijke fase in de uitbreiding en ontwikkeling van vooral EcoMare thans is afgerond. Hij zei de afgelopen zes jaar met vreugde be trokken te zijn geweest bij het groei proces. De musea spelen een belangrijke rol, niet in de laatste plaats als drukbezochte „elkweer- voorziening" voor de toeristen. Er is succesvol voortgebouwd op het fun dament dat dooi de familie De Haan is gelegd en de huidige directeur Jan Kuiper geeft thans op dynamische wijze leiding aan het bedrijf. Beleidsplan Dat werd onderstreept door wethou der Tine Krijnen die directie, bestuur en medewerkers vooral complimen teerde met het feit dat al een groot deel van het beleidsplan van de Stichting Texels Museum tot uitvoe ring is gebracht. De raamsubsidie (van ruim drie ton) die de gemeente jaarlijks in de stichting steekt, zag ze als een goede investering en ze hoopte dat ook toekomstige gemeen tebestuurders er zo over denken. Di recteur Jan Kuiper reageerde instemmend. „Zonder structurele subsidies kan de stichting niet draai en". Toch zijn de Texelse musea veel minder afhankelijk dan de overheid dan andere musea in het land. Er zijn hoge eigen inkomsten, uiteraard dank zij de stroom toeristen die een be zoek aan de (zeehonden van) EcoMa re iets vanzelfsprekends vinden. Kuiper vertelde dat in de musea nog veel geïnvesteerd zal moeten worden om de kwaliteit van collectie en edu- van een vennootschap bleek een te grote stap. Om toch een rechtsper soon te hebben werd gekozen voor een stichting. De Leeuw: „Dat is het beste. We willen ons alleen inlaten met kleinschalige projecten en op de ze manier hoeven we niet iedere keer een raad van comrpisarissen bijeen te roepen." Voorzitter van de stichting wordt (als de raad het goedkeurt) wethouder Dirk Terpstra. Verder zitten twee af gevaardigden van de gezamenlijke landbouworganisaties in het bestuur met Hans de Leeuw en Mark van Rijsselberghe. Leningen Het is de bedoeling dat de gemeente, mede door verstrekken van de ƒ60.000,-, een zogeheten voorwaar denscheppend beleid gaat voeren, dus mogelijkheden biedt qua regelge ving voor ontwikkeling van nieuwe Texelse producten. De stichting pro beert fondsen te verwerven waarmee renteloze leningen worden verstrekt om de onrendabele top in investerin gen van startende en al gestarte on dernemers weg te nemen. Daarnaast Twee dagen eerder dan vorig jaar het geval was, werd in EcoMare gisteren de 250.000ste bezoeker verwelkomd. Het was de Duitse Dagmar Traxel met haar 4-jarige dochter Nora. Hoewel directeur Jan Kuiper blij is met de belangstelling voor het centrum, hoopt hij dat de groei van het bezoekersaantal stabi liseert. „Als wij meer bezoekers krijgen, be tekent dat dat er meer toeristen naar Texel zijn gekomen. EcoMare staat voor het behoud van de natuur. Het is een goede zaak dat veel mensen daarover geïnformeerd worden, maar meer toerisme zorgt voor een zwaar dere belasting van die natuur en dat willen wij niet." Aan het woord is EcoMare-directeur Jan Kuiper. Hij is een groot voorstander van kwaliteits verbetering. „Alle investeringen die wij onlangs hebben gedaan en in de toekomst zullen doen, zullen zijn gebaseerd op die kwaliteitsverbetering. Onze exploi tatie gaat uit van een bezoekersaan tal van zo'n 250.000 per jaar, dus het is ook niet onze bedoeling dat het aantal zakt." Inhaalrace Nog meer groei zou EcoMare ook in praktische problemen brengen. Het centrum is niet ingericht op nog meer mensen. Het leek er van de zomer op dat de bezoekersaantallen achter bleven. Het mooie weer was daar de oorzaak van. Ook andere musea in het land hadden daar last van. Maar in augus tus begon een inhaalrace. EcoMare catiemogelijkheden verder op te voe ren. Per 1 januari treedt een nieuwe kracht in dienst die samen met con servator J. Reydon de expositie van EcoMare gaat vernieuwen. Ook het Maritiem- en Juttersmuseum en de Oudheidkamer zullen er volop blijven bijhoren. Voortbestaan van de Oud kan de stichting marktonderzoeken laten verrichten. Donatus heeft een landbouwkundig ingenieur in dienst die dit naast zijn werkzaamheden op dat bedrijf op kostenbasis doet. De Leeuw: „Zo kan op goedkope wijze veel deskundigheid worden inge huurd." Tijdelijk De rol van de gemeente in de stich ting is tijdelijk. „Een vliegwiel func tie", aldus Bijma. „Als het eenmaal loopt, trekken wij ons terug. De bij drage is ook een eenmalige zaak." Voor het verwerven van fondsen is ook een beroep gedaan op Bussiness Creation Result. Deze instantie zal in Den Haag en Brussel polsen of een bijdrage mogelijk is voor de stichting. De Leeuw: „Als het hier aanslaat, vormen wij een mooi voorbeeld voor de rest van het Jand." Natuurbloem De stichting is op 12 november op gericht en heeft al enige projecten onder handen. Er loopt een proefpro ject met biologisch dynamische bloembollen, die zonder bespuiting en andere toevoegingen worden geteeld. Het betreft een samenwerkingspro ject van 9 bollenkwekers op het eiland. De Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer steunt het initiatief, dat de naam „Natuurbloem Texel" heeft meegekregen. Op een stukje grond van nog geen hectare in de buurt van Den Hoorn, is een proefveldje met de BD-bollen uitgezet. Het Regi- staat op de lijst van meest bezochte voorzieningen op een zevende plaats in Noordholland. Sociaal werkster Dagmar Traxel uit Giessen bij Frank furt houdt twee weken vakantie op Texel. Ze is met de trein gekomen en maakt gebruik van de fiets om het eiland te bezichtigen. „Ik ben hier ooit eens een dagje met een schip geweest. Overal waar je een kind mee naar toe kan nemen, ga ik deze twee weken heen." De Duitse vindt de sfeer op Texel bijzonder aange naam. „Ik ben bewust hierheen ge gaan omdat de mensen veel vriendelijker zijn. Bij ons hangt een onaangename spanning. Er is veel ra- scisme." heidkamer, die niet meer dan 8000 bezoekers per jaar kan trekken, is mogelijk dank zij de inzet van een stabiele groep van maar liefst 13 vrij willigers. Ir Wim ten Have (44), die Schipper opvolgt als voorzitter van de Stich ting Texels Museum, was tot 1 ja- onaal Ontwikkelings Plan heeft ƒ25.000,- gesubsidieerd aan de stich ting. Daarvan is ƒ6500,- geleend aan Natuurbloem Texel voor aanschaf van de bollen. De Leeuw: „Het is een bijzonder pro ject. Het is natuurlijk wel wat dat zo'n bloemenveiling met een omzet van vijf miljard naar Texel komt om ecologisch verantwoorde bollen te la ten telen. Als het project slaagt, kan het grootschaliger worden opgezet." Zeegroenten Maar de stichting heeft meer onder handen. De Waddenvereniging is ge vraagd om een bijdrage, die dan weer zal worden geleend aan de „Texelse Ze vindt dat de autoriteiten op Texel best strengere maatregelen mogen nemen om het autogebruik terug te dringen. „Als je vakantie hebt, heb je tijd zat. Natuurlijk is het een lange reis om hier met de trein te komen. Maar je kunt onderweg nog eens uit stappen en rondkijken. Daar heb je vakantie voor." Zij en haar dochter kregen een pak ket met geschenken van Jan Kuiper. Kwis Via een kwis van de EO heeft Eco Mare onlangs een donatie van ƒ6500,- gekregen. Jaap van Katwijk, een Texelliefhebber in hart en nieren, deed mee aan het spelletje „Ik weet het beter", dat op woensdag en don derdag bij de televisiezender is te zien. Er worden vragen gesteld over algemene zaken en de opbrengst is voor een goed doel. Van Katwijk haalde drie ronden en schonk het geld aan het Texelse centrum. Tijdens de uitzendingen, die op 10, 16, 17 en 23 december waren, droeg hij een sweater van EcoMare. nuari 1992 als bedrijfsleider verbonden aan de Texelse PEN- centrale. Hij is nu als projektinge- nieur leidinggevend betrokken bij de opbouw van de Huisvuilcentrale in Alkmaar. Hij is geïnteresseerd in mu seale aangelegenheden en had meer dere keren contact met de stichting, onder andere toen het PEN grote be dragen beschikbaar stelde voor uit breidingen van EcoMare en bij de pogingen om bij 't Horntje de EcoMare-molen tot stand te bren gen. PEN en Stichting hebben ook met elkaar te maken omdat de elec- triciteit opwekkende molen De Traanroeier op het terrein van het maritiem en juttersmuseum staat. Dagmar Traxel en haar dochter Nora, de 250.000ste bezoekster van EcoMare. iFoto Tessa de Graaft) Margot Bik ondertekent als medebestuurslid van de Stichting Texels Museum de acte waarin de gemeente de museumgebouwen overdoet aan de stichting. IFo'° Hb"y de Graaf> We'gens het vervallen van de laatste boot op oudejaarsdag komen ook de busritten van 21.55 uur vanaf de veerhaven en om 22.02 uur vanaf Den Burg (Elemert) op oudjaar te ver vallen. Op nieuwjaarsdag vertrekt de eerste bus om 8.37 uur vanaf Den Burg en komen eerdere ritten te ver vallen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7