VVV: imago Texel mag niet te duur worden Texel bleef in 1992 in trek bij toeristen Agenda 47 COURANT Koger vakantiemarkt met koek en zopie Scouts op expeditie Programma De Mareis Studiegroep voor landbouwers Wereldwijde gebedsweek Kroatische kinderen genieten van Texel Zomerpostzegels opbrengst voor Texels museum Uitstekende bezetting rond kerst en nieuwjaar In de straat voor mijn huis trof ik een hevig ontdane oudere dame aan. Er was vuurwerk naar haar gegooid. Mijn hond kreeg tijdens het uitlaten een rotje toegeworpen door een sigaretten rokend rotjochie van een leef tijd waarop wij vroeger nauwelijks alleen de straat op mochten. En als je zo'n knaap bij z'n kladden pakt en door elkaar rammelt, moet je oppas sen dat er geen klacht wegens mishandeling tegen je wordt ingediend. Wat bezielt zo'n kind? Wat bezielt die ouders? Vijf over het knallen der champagnekurken was er brandalarm. Langzaam erheen, want het was glad. Onderweg werd op verschillende plaatsen vuurwerk naar mijn auto gegooid. Terwijl de klappen nadaverden in mijn oren dacht ik: zou het zo zijn in Joegoslavië? In Oudeschild brandde een huis tot de grond toe af. Het hele dorp liep uit en leefde hartverwarmend mee. Een fijn volk, die Oudeschilders. Koud, onder de indruk en teleurgesteld in 1993 reed ik naar huis. Een knallend nieuwjaar. Td.G. DINSDAG 5 JANUARI 1993 TEXELSE Dinsdag 5 januari De Oudere Doopsgezinde Zusterkring heeft jaarvergadering in het zaaltje bij de kerk, aan vang 14.30 uur. Breken na zeven vette jaren Texel- promotie nu zeven magere jaren aan? De VVV-directie gelooft van niet. ,,Ons eerste doel was seizoen verbreding. Zo kon de basis van het toerisme en de daarmee gepaard gaande werkgelegenheid worden versterkt. Nu dat is gelukt kun je niet zeggen: Texel is bekend genoeg, we stoppen ermee. Promotie blijft nodig om het marktaandeel te be houden, want de concurrentie ligt op de loer", aldus directeur Jaap Dek ker en diens adjunct Henk Groenen. Wel heft het tweetal een waarschu wende vinger. ,,De toeristische sector moet voldoende variatie in prijs blij ven bieden. Veel vakantiebungalows die de afgelopen jaren nieuw zijn ge bouwd, zijn complete woonhuizen met bijbehorend prijskaartje. Texel moet oppassen dat het niet een te duur imago krijgt." Toch vindt de VVV-directie het verder opvoeren van comfort en luxe in va kantiehuizen, hotels en appartemen ten een goede zaak. Vakantie-onderkomens zijn op een gegeven moment achterhaald. Je moet zorgen dat je de accommodatie voortdurend aan de wensen van de gasten aanpast." Kwaliteit Onder „kwaliteitsverbetering", het sleutelwoord van het moment, ver staan Dekker en Groenen echter méér. „Ook een goede infrastructuur is van belang. Texel moet dus zorgen dat wegen, de bootverbinding, open baar vervoer en fietspaden op peil zijn. Daarnaast dienen er voldoende aantrekkelijke recreatiemogelijkheden te zijn en moeten de natuurlijke waarden van het eiland behouden blijven. Het is onverstandig om activi teiten aan te trekken die afbreuk doen aan het Texelse karakter, zoals bijvoorbeeld waterscooters." Tot dusver heeft de VVV zich niet gemengd in de discussie over de toe ristische druk. Dekker: „Texel te druk7 Ach, laten we niet zeuren. Voor de Texelse economie was het immers nodig om de basis te verbreden. De meeste winterharde accommodaties die erbij zijn gekomen stonder al lang op papier, een kwestie van plan uitvoering. Het heeft geen zin om in het wilde weg wat te roepen. Maar als er een discussiegroep komt, wil de VVV daarin plaatsnemen." Geleidelijk Volgens de VVV-cijfers is de opgaan de lijn in 1992 voortgezet. Het aantal reserveringen vertoonde geen specta culaire stijging van 10 tot 20 procent zoals enkele jaren geleden, maar gaf een meer geleidelijk beeld te zien (een kleine 5 procent). Opvallende verschuivingen in de vraag naar ac- commodatievormen deden zich niet voor. In verhouding steeg de interes se voor hotelkamers en was afgelo pen seizoen ook het kamperen in trek, vooral dankzij het mooie weer in het voorjaar en de eerste helft van de zomer. Italianen Voor 1993 verwacht de directie dat toeristen uit nog meer landen Texel aandoen. Bij Italianen ligt het eiland inmiddels goed in de markt, zo constateert de VVV. „De inwoners van Noord-ltalië zijn kapitaalkrachtig en reislustig. Het toerisme uit die re gio is spontaan op gang gekomen. De populariteit van deze bestemming is voor een belangrijk deel het gevolg van mond-tot-mond reclame. Veel Ita lianen komen hier per camper. Onder weg hebben ze contact met andere rondreizende landgenoten en wijzen ze elkaar op leuke plekjes." „Italiaanse vakantiegangers houden van afwisseling en culturele beziens waardigheden. Nederland heeft die in overvloed, op een korte afstand van elkaar. Niet alleen interessante ste den, maar ook een leuk platteland met dijken, molens en prachtige dorpjes. Gezien de toenemende Ita liaanse belangstelling voldoet Texel kennelijk aan de verwachtingen." Rondje Europa Naast Italianen hebben ook Spaanse toeristen Texel ontdekt. Dekker en Groenen denken dat dit een voorbo de is van een verdere internationali sering, zeker na de eenwording van Europa. „Steeds meer mensen zullen een rondje Europa gaan doen, met bijvoorbeeld een of twee landen als hoofddoel. Nederland ligt goed in de markt, want het is in de EG een goedkoop vakantieland. Door de lage inflatie is het prijsniveau gunstig. Bo vendien hebben we veel te bieden. Door advertenties en de vermelding in brochures is de naam van Texel bekend. De makkelijke, bereikbaarheid is een pluspunt, wat ook te zien is aan het beduidend mindere bezoek van Italianen aan de andere Wadden eilanden." Moeilijk jaar In de personele sfeer beleefde de VVV een moeilijk jaar Eind vorig jaar raakte directeur Dekker uit de roulatie Met een feestmarkt had De Koog tij dens de kerstvakantie een nieuwe trekpleister in huis. In een tent aan de Dorpsstraat boden diverse vereni gingen het winkelend publiek in de badplaats hun koopwaar aan in een poging de clubkas te spekken. De va kantiemarkt was een initiatief van De Koog Badplaats, die de clubs geen kosten in rekening brengt. Over klan dizie hadden de standwerkers niet te klagen. „De loop zit er aardig in", grijnsde Kees Burgman, die voor de plaatselijke ijsclub chocolade en glüh- wijn aan de man bracht. Andere clubs verkochten oliebollen of hadden rommeltjes uitgestald. Veel bekijks trok de stand van de redders van de KNRM. Chocoladeverkopers Trinet Hin (m) en Kees Burgman hadden op de kerstvakantiemarkt over klandizie niet te klagen. lFolo Gerard r,mmcfmSoi De dorpscommissie van Oude schild heeft een openbare verga dering met b en w in dorpshuis 't Skiltje, waarbij allerlei Oude schilder onderwerpen aan de or de komen; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Boomerang". Woensdag 6 januari Om 9.30 uur begint in het kruis- gebouw aan de Wittekruislaan in Den Burg een koffie- inloopochtend voor ouders van kinderen van 0-4 jaar en speciaal ook voor ouders van tweelingen. Thema: tweelingen. Kosten f2,-. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Peter Pan" en om 20.30 uur „Boomerang". Hoogwater Oudeschild Di. 5 04.35 en 17.30 U. Wo. 6 05.54 en 18.34 u. Do. 7 07.05 en 19.45 u. Vr. 8 07.54 en 20.30 u. Za. 9 09.00 en 21.14 u. Zo. 10 09.45 en 21.55 u. Ma. 11 10.45 en 22.35 u. Di. 12 11.20 en 23.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 10 ja nuari op om 8.44 uur en gaat onder om 16.49 uur. 8 januari volle maan; 9 ja nuari springtij. De winterkou leek geen vat te heb ben op verkenners van Scouting Texel, die de laatste dagen van de cember een „poolexpeditie" op het eiland hielden. Gewapend met kaart, kompas, foto's en communicatie-apparatuur hielden elf verkenners van twaalf tot vijftien jaar oud en vijf begeleiders een speurtocht over het noordelijk gedeel te van het eilar.d. Na een uitputtende fietstocht brachten ze de eerste nacht door in een tent op De Krim. De volgende dag trokken ze te voet naar de Slufter, die ze met een roei boot overstaken. Al te onherbergza me trajecten overbrugden ze met het amfibievoertuigen van Piet Daalder en de truck van Jan Schouwstra. Op weg naar het volgende kampement in bungalowpark Hogeland kookten de verkenners hun eigengemaakte hutspot op een kampvuur. Om op temperatuur te komen brachten ze de laatste dag zwemmend door in het bad van Bos en Duin. Zondag 10 januari, sporthal Sport- laan te Den Helder: 17.30 u. De Marels-Stedebroec (D) Pootaardappeltelers krijgen de gele genheid deel te nemen aan een poo- taardappelstudiegroep. Ook is er mogelijkheid deel te nemen aan een studiegroep kwaliteitsverbetering suikerbieten. Opzet is het vergroten van de kennis van de pootaardappelteelt. Door gespecialiseerde bedrijfsdeskundigen van de DLV worden in de winterperi ode drie bijeenkomsten georgani seerd. De onderwerpen zijn: grond en grondbewerking; pootgoedbehande- ling, bemesting poten, potermaat en plantaantal. Onkruidbestrijding, ziek ten, bestrijding en loofvernietiging. Verder oogsten en bewaren. Het voorjaar wordt gebruikt om bij elkaar te kijken naar het voorkiemen. In de zomer worden de gewassen met vier bijeenkomsten gevolgd. In de herfst worden de puntjes op de i gezet voor het bewaren. Maximaal kunnen 12 deelnemers aan deze studiegroep deelnemen. De kosten per deelnemer zijn ƒ425,00 voor 11 bijeenkomsten. Suikerbieten Speciale aandacht bij de suikerbie tenstudiegroep krijgen de onderwer pen: suikergehalte en winbaarheid. Vooral de bemesting met stikstof, ka lium en natrium in de vorm van orga nische mest, gescheurd grasland en kunstmest worden daarbij besproken. Uiteindelijk gaat het om het financië le resultaat. Want vele kilograrhmen bieten met een laag suikergehalte en lage winbaarheid kan slechter rende ren dan minder kilogrammen met een hoog suikergehalte en hoge winbaar heid. Verschillen van meer dan ƒ200,00 per ha. komen voor. De kosten voor de studiegroep zijn ƒ165,00. Belangstellenden kunnen zich tot 15 januari opgeven voor bei de studieclubs bij Jan Koolhof. Tel. 12780. Een groep Kroatische kinderen be leefden in de kerstvakantie op Texel de dag van hun leven. Een bezoek aan het Juttersmuseum en EcoMare, een duinwandeling bij Den Hoorn en een broodmaaltijd deed ze het oor- loggeweld in hun thuisland even ver geten. Het uitje was onderdeel van een 3-weekse vakantie in Nederland, ge organiseerd door Pax Christie Kinder hulp. Deze stichting haalt al meer dan dertig jaar kinderen uit brand haarden overal ter wereld naar Neder land om de ellende thuis even van zich af te zetten. De kinderen zijn ze ven tot veertien jaar oud, waarvan een aantal hun vader, moeder, broers of zusjes in de oorlog heeft verloren en die met achterlaten van hun meeste spullen zijn ondergebracht in slecht verwarmde opvanghuizen in de Kroatische stad Osijek. In Nederland verblijven oorlogskinderen bij gastge zinnen, waarvan er op Texel nu ne gen zijn. In de drie weken trekken ze er bege leid door vrijwilligers enkele keren op uit. „Het is hier gewoon een feest voor ze", aldus actieleidster Tineke Tuk uit Alkmaar. Voor de trip naar Texel vond ze veerdienst Te so bereid een gratis overtocht te verzorgen. Ook kreeg de groep gratis toegang tot de musea en als klap op de vuur pijl zetten Marlon en Ma scha Duro van restaurant Loodsmansduin hen na een vermoeide duinwandeling een gratis broodmaaltijd voor die het joli ge gezelschap zich goed liet smaken. Marduro van restaurant Loodsmansduin schenkt thee in voor de Kroatische kinderen die er een heerlijk dagje Texel van maakten. (Foto Gerard Timmerman) door een ernstige ziekte, terwijl direc tielid Elly Kramer een baan op het vasteland accepteerde. Henk Groe nen, die was aangetrokken als hoofd promotie, werd hierdoor voor de leeu wen gegooid. Door de komst van promotiemedewerkster Vvonne Bosma kon hij in de loop van het jaar zijn oorspronkelijke taak grotendeels afstoten. Groenen: „Gelukkig waren veel zaken in 1991 al voorbereid en was de organisatiestructuur in orde. Al met al was het druk, maar wel lekker druk. Ik ben snel in mijn nieu we rol gegroeid, maar aan het nemen van nieuwe initiatieven ben ik nauwe lijks toegekomen. Eerste prioriteit was de tent draaiende houden." Vernieuwing Halverwege het jaar kreeg hij weer de steun van Dekker, die om weer op krachten te komen enkele taken op zich nam. Dekker belastte zich vooral met de bouw van het nieuwe kan toor aan de Emmalaan, dat komend De Stichting Zomerpostzegels heeft ƒ2541,25 geschonken aan de stich ting Texels Museum voor vloerbedek king en een afscheidingswand in het Maritiem museum te Oudeschild. Di recteur Jan Kuiper ontving de toe kenning uit handen van mevrouw Tine Vlas. De stichting zomerpostzegels heeft 268 plaatselijke comité's in heel Ne derland, zo ook op Texel. Rond de paasdagen zitten de dames in het postkantoor, waar ze behalve zegels met een toeslag ook andere artikelen verkopen Jan Kuiper krijgt de toekenning van het bedrag uit handen van Tine Vlas. tFoto Tessa do Graaft) De Evangelische Alliantie roept ker ken, groepen en individuele groepen christenen op te bidden voor de ge meente van Jezus en de wereld osn zich heen. Het thema vande gebeds week is „God dienen in zijn wereld". Wie op Texel wil meedoen kan een gebedskrant met informatie of een gebedsrooster of naar de onderstaan de gebedsuren komen. Zondag 10 januari van 19.00 tot 20.00 uur in de kerkekamer van de Hervormde kerk in Ou deschild, 11 januari van 20 00-21.00 uur in De Cocksdorp, Kikkertstraat 54 (tel 16330), 12 januari m Den Hoorn van 19.00 tot 20 00 uur op Naalrand 50 (tel 19535), 13 januari in Den Burg van 20.00-21.00 uur in Weverstraat 60, 't Olijfblad, 14 januari in Oosterend van 20.00 tot 21.00 uur m de Gereformeerde kerk. Peperstraat 9 en 15 januari in De Koog van 19.00 tot 20.00 uur in De Schuilhut (Her vormde kerk). Dekker (links) en Groenen in hun toekomstige kantoor, waarvan de contouren nu snel zichtbaar worden. (Foto Frans Hopman) Zeer velen hebben kerst en nieuw jaar aangegrepen voor een vakantie op Texel. De accommodatie van de verschillende logiesverstrekkende be drijven was dan ook uitstekend be zet. De stroom toeristen groeide onverwacht snel op maandag 28 de cember, toen diverse grote bedrijven gasten wisselden. De auto's die de veerboot in Den Helder te verwerken kreeg, was aan merkelijk groter dan waarop Teso had gerekend, zodat zo snel geen tweede boot kon worden ingezet. Daardoor ontstonden die dag tussen 13.30 en 17.30 uur wachttijden waaraan men niet meer gewend is. De meeste au tomobilisten moesten een uur in de rij staan, sommigen zelfs twee uur. De uittocht kwam vrijdag op gang, maar toen deden zich op 't Horntje geen wachttijden voor. Zaterdag moesten totaal zo'n 170 automobi listen voor de overtocht tussen 11.00 en en 12.00 uur kort tijd wachten. Zondag was de Schulpengat om streeks die tijd eveneens overvol, waardoor ook enkele auto's bleven staan. voorjaar in gebruik wordt genomen. Of de thans bijna 62-jarige Dekker het vervolg zal meemaken is nog de vraag. Hij overweegt na een jarenlang dienstverband de directie aan een an der over te dragen, maar besluiten zijn nog met genomen. De stichting geeft 40% van de op brengst aan landelijke projecten, 10% gaat naar de Antillen en Aruba en 50% wordt aan plaatselijke instanties met cultureel of maatschappelijk nut geschonken. Op Texel zijn in het ver leden o.a. bijdragen gegeven aan een invalidentoilet in het Juttersmuseum, dakreparatie van de kerk van Den Hoorn, het Maartenhuis en vorig jaar het instrumentenfonds van de Mu ziekschool. Dit jaar was de bijdrage voor de stichting Texels Museum. Jan Kuiper was er blij mee: „Er wordt vaak ge zegd dat wij toch al zoveel krijgen. Maar we hebben het nodig ook. We draaien op subsidies." De afschei dingswand in het museum te Oude schild is afgelopen zomer gemaakt door leden van een internationaal vrij- willigerskamp. Het bedrag wordt ge bruikt om het materiaal te vergoeden.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2