5 Texelse mestzondaars met succes in beroep Aangenaam concert van Rose Harmony Singers Hoofdrol voor Dirk Breedveld Mensen TEXELSE COURANT" ■J 1 V- A' j mWJafi *04 Vrijwilligers IVN bewerken heideveld Excelsior bedient publiek op wenken Darters houden laatste toernooi Eilandcompetitie basketbal Rechter verwijt overheid nalatigheid Minder rotjes ingeleverd dan vorig jaar Bedrijfsvoorlichting stelt vergadering uit Over de kop Te laat geremd Weinig animo voor ijskoud begin jaar Dammers sluiten jaar af met toernooi Tweelingen onderwerp van koffie-inloop DINSDAG 5 JANUARI 1993 Moe maar voldaan na twee dagen handarbeid laten de 37 vrijwillige na tuurbeschermers zich achterover in de hei ploffen. In de vakantie ontdeden de jongeren, bijna allemaal Noordhollandse IVN-leden, heideveld 't Mientje aan de Randweg van strui ken en jonge bomen. Door deze in greep wordt voorkomen dat de hei op den duur door het omringende bos wordt overwoekerd. Oproepen om het karwei met Texelse vrijwilli gers aan te pakken, waren tot dusver weinig succesvol. Vanuit de provincie waren echter tientallen enthousiaste lingen bereid de handen uit de mou wen te steken. Voor de leden van het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie, zoals het IVN voluit heet, worden regelmatig dergelijke projec ten in de regio Noordholland georga niseerd. Voor de deelnemers blijkt het een leuke manier om de natuur in de eigen provincie te leren kennen. Deze week was de eerste maal dat een project op Texel werd gehouden. De deelnemers overnachtten in het club gebouw van Scouting Texel. De Texelse organisator Ed van Egmond toonde zich tevreden. Het gehele, ongeveer 4 ha. grote hei develd was grondig opgeknapt en daarmee was het doel bereikt. IFoto Frans Hopman) Getooid in gloednieuwe uniforms gaf het orkest van muziekvereniging Excelsior een fijn kerstconcert. Het geïnspireerd musicerende Oosterender keurkorps liet zich in de Nederlandse Hervormde kerk van de beste zijde horen in een gevarieerd, verrassend programma. In het repertoire was vrij veel plaats inge ruimd voor Engelse „Christmas Ca rols", kerstliederen die in Nederland weinig bekendheid genieten maar er mede door de swingende arrange menten en vlotte vertolking ingingen als koek Voor een heuse kerstsurpri se zorgden de muzikanten aan het eind, toen zij zingend het massaal opgekomen publiek bedankten met „We wish you a merry Christmas" (met solo van dirigente Betty Bak ker). Voor gezongen intermezzo's te- In café In Den Grooten Slock wordt zondag het derde en afsluitende dart- toernooi van de superprestige geor ganiseerd door de T.D.O. De spelvorm die wordt gespeeld is Ttt Tac Tor. Dit is een variant op boter, kaas en eie ren. Het toernooi begint om 14.00 uur. Voor verdere inlichtingen: Arie Eelman, tel. 12924 of Jan Duinker, tel. 10240. 20.30 u. Veenbaas B.-Vespertina Sportsh. 21.00 u. Tiko-Sportshop Texel Vespertina 21.30 u. De Pilaar-Hema Tiko Twee Texelaars die zich begin vorig jaar niets aantrokken van het verbod drijfmest op het land te verspreiden om verstuiving tegen te gaan, wor den hiervoor niet gestraft. De econo mische politierechter Mr. Posch van de arrondissementsrechtbank in Alk maar achtte het tweetal gisteren wel schuldig, maar zag in dat ze geen al ternatief hadden. Aanvankelijk kregen de twee, een landbouwer uit De Cocksdorp en een loonwerker uit Oosterend, een boete van T1000,- opgelegd. Gesteund door de Westlijke Land- en Tuinbouworga nisatie (WLTOI gingen het tweetal met succes tegen de straf in beroep. Mr. Posch had weinig oor voor de of ficier van justitie, die een boete van f300,- eiste. De rechter verweet het ministerie van landbouw zelfs nalatig heid inzake het mestbeleid, waardoor de boeren in bepaalde tijden van het jaar geen dierlijke mest over het land mogen verspreiden. Landbouwers claimen echter geen al ternatieve oplossing te hebben om verstuiving van de braakliggende zandgronden tegen te gaan. Ondanks herhaaldelijke verzoeken van landbou worganisaties en de gemeente voor een bruikbaar alternatief, reageerde de overheid niet of onvoldoende. Ri- nus Kuijper, die de WLTO op de rechtszitting vertegenwoordigde, wees de rechter op een tegenstrijdig heid in de waterschapswetgeving. „Boeren mogen geen drijfmest op hun land brengen, maar zijn verplicht de sloten niet te laten dichtstuiven. Het stuifprobleem is op Texel, waar het landbouwareaal voor tachtig pro- In het kader van de actie ,,Een lotje voor een rotje" is deze keer minder vuurwerk bij de politie ingeleverd dan vorig jaar. De hoeveelheid was echter toch aanzienlijk: ongeveer 25 kg. Er zat ook vuurwerk bij van be woners van de Loodssingel uit Oude- schild. Als gevolg van de schrikwekkende brand aldaar hadden zij geen zin meer om hun rotjes nog af te steken. Gisterochtend trok de burgemeester in de hal van het raadhuis de win nende loten. De belangstelling van de jeugd was minimaal want de organi satoren hadden er niet aan gedacht dat de trekking onder schooltijd viel. Twee waardebonnen van f 10,- gingen naar Marc en Steve van de Snep scheut en Dirk Jurjen Buijsman. De overige prijswinnaars zijn nog niet be kend omdat zij of hun ouders niet ter plekke waren. De waardebonnen van f25,- vielen op de loten 801 en 307 en de hoofdprijs, de walkman, viel op het lot met het onderstreepte num mer 388. De winnaars worden ver zocht hun prijs binnen een week af te halen op de afdeling algemene za ken van het raadhuis. cent uit zand bestaat, een ingewik kelde problematiek." De landbouwvoorman toonde zich verheugd over de uitspraak van de reel .er. ,,Die moet gezien worden als eer signaal naar Den Haag de mest- wf geving aan te passen." De komende tijd dient een soortgelij ke rechtszaak, waarbij ook één van de Texelaars is betrokken. De jaarvergadering van de vereniging' voor bedrijfsvoorlichting voor de land bouw wordt niet op maandagavond 11 januari gehouden maar op 25 ja nuari. Na het huishoudelijk gedeelte geeft Frits Bakker Gzn (hoeve Avanti) een overzicht van zijn ervaringen in Rusland met behulp van een video film. Frits Bakker heeft in 1991 een tijd in Rusland gewerkt. Als specialist op het gebied van pootaardappelteelt maakte hij de Russen vertrouwd met het Nederlandse pootgoed. Bijna 100 ha pootaardappelen zijn met behulp van Bakker gepoot. De uitzending naar Rusland vond plaats op verzoek van een Nederlands handelshuis. De bijeenkomst wordt gehouden in het appartementenhotel Bosch en Zee en begint om 20.00 uur. Dirk Breedveld op dreef in een ijskoude Hoornder kerk. IFoto Tessa de Graal1) In de nacht van dinsdag op woensdag sloeg een 24-jarige Duitser met een terremauto over de kop op de Oosterenderweg. In een bocht naar rechts raakte de te hard rijdende auto (geleend van een vriend) rond 3.20 uur in een slip, botste tegen een tuin- wal, ging over de kop en beland de ondersteboven in de greppel voor de tuin wal. Mogelijk heeft gladheid een rol gespeeld. De wagen werd onherstelbaar be schadigd. Toen de politie arriveer de was de (ongedeerde) bestuurder verdwenen; die meld de zich pas de volgende dag rond het middaguur. (Foto Bob Schelfhout) Dapper trotseerde het publiek woensdag de ijskoude kerk in Den Hoorn, voor het bijwonen van het concert van de Rose Harmony Sin gers. Gelukkig was dat dermate hartverwarmend, dat men niet al te verkleumd naar huis ging. Meestal begint een concertprogram ma met een zwaarder gedeelte en eindigt het met lichtere kost. De Ro se Harmony Singers hadden dit om gedraaid. Hoe verstandig, want ze kwamen in Vivaldi's Gloria beter tot hun recht, zodat het einde het hoog tepunt vormde. Ze startten met een collage van wer ken van de populaire George Gersh win. Hoewel het koor aangenaam klonk, kregen ze de swing niet echt te pakken. De verschillende soli wa ren niet allen even fraai; de heren de den het beter dan de dames. Haarzuiver Absoluut hoogtepunt van de uitvoe ring was het prachtige „The music of the night" van Andrew Lloyd Web ber, uitgevoerd door Dirk Breedveld. Haarzuiver en met veel gevoel wist hij de toeschouwers geboeid te hou den. Hoewel hij meteen doorging met Henry Purcell's moeilijke „Music for a while" kreeg hij toch alvast een da- verend en zeer verdiend applaus. Pur- cell, met al zijn loopjes, lag iets minder makkelijk in het gehoor, maar was niettemin zeer knap uitgevoerd. De twaalf delen van Gloria werden door de Rose Harmony Singers pro fessioneel gebracht. De koorzang was ronduit spektakulair, maar de so li vormden in sommige gevallen een probleem. Koorleidster Hanny Roos deed met „Domine Deus, angus dei" even voor hoe het wel moet. Een compliment voor de prachtige pi anobegeleiding door lemke Roos en Wim Luiken is op zijn plaats. Het Vi- valdigedeelte werd tevens begeleid door een groep musici, die na even warmdraaien (letterlijk!) in „Gloria in Excelsis" goed tot hun recht kwamen. Een 36-jarige Cocksdorpse is achter op de wagen van een 32-jarige Duit se gereden. De toeriste stopte op de kruising Kogerweg/Kogerstraat om een bromfietser voorrang te verlenen. De Texelse merkte dat te laat, waar door een botsing volgde. De schade viel mee, alleen de Duitse wagen liep lichte deuken op aan bumper en ach terklep. Slechts zo'n vijftien dappere mensen trotseerden op nieuwjaarsdag de ijzi ge kou en waagden een zeer korte duik in de golven bij Paal 28. Het aantal warm ingepakte toeschouwers was echter wel groot, wat de sfeer na afloop in het paviljoen van Piet Zijm ten goede kwam. „Ik dacht dat ik dood ging", was het commentaar van één der blauw aangelopen zwemmers. „En toen moest ik nog dat hele eind terugrennen over dat ijskoude strand...." Maar even later, gezeten achter een dampende kom chocolade met rum, kwam de moed weer terug. „Ik denk dat ik het vol gend jaar toch weer doe." Dan wordt weer een nieuwjaarsduik gehouden, in de hoop dat meer mensen meedoen. kende ook Rob Manse. De bas-bariton bracht twee liederen ten gehore, waarvan vooral Jeruzalem hem op het lijf was geschreven. Manse kan terugzien op een drukke kerst. Bij diverse concerten en kerk diensten gaf hij acte de presence. En telkens met andere nummers, afhan kelijk van de akoestiek en het koorre pertoire. Zelf verklaart hij de vele optredens uit zijn medewerking aan de cd van het Texels Christelijk Man nenkoor en Excelsior, die hem een zekere faam heeft bezorgd. Bang voor overbelaste stembanden is hij niet: „Ik heb een krachtige stem en kan zonder moeite uren doorzingen." De collecte bij de uitgang voor de ac tie Een kwestie van leven of dood" (giro 800800) bracht ruim f 1.100,- op. Vier overkanters en zes Texelaars na men woensdag tijdens een dam-, schaak-, snelschuiftoernooi plaats achter de borden. Na eerst het zweet uit de handen te hebben gewreven begonnen de klokken met aftellen. Er werd in één poule gespeeld. Om de beschikbare tijd optimaal te benutten stonden de klokken ingesteld op 12 minuten per persoon per partij. De schakers die elkaar ook in de Witte Burcht besterden vormden in 1992 weer de meerderheid. Compensatie was het grotere aantal favoriete dam mers. Zowel de huidige top van vier van Texel als de sterke Ed van de Vlies uit Den Helder hadden allen reële hoop die dag eerste te worden. Het belangrijkste bleek ook nu de factor geluk. De nummers één en twee van de Texelse competitie, Vic tor Voskuil en Piet Bakelaar, konden een eerste prijs na de eerste drie ron des wel vergeten. Bakelaar had drie keer verloren, terwijl Voskuil ook ne gatief stond. De andere drie, Rinus Vittali, Adriaan Bruin en Ed van de Vlies stonden ondertussen lachend bovenaan. Vooral Bruin leek ontke tend, maar uitgerekend tegen Voskuil en Vittali werd hij getrakteerd op twee nullen. En toen waren er nog maar twee: Vittali en Van de Vlies. Tot de laatste ronden stonden ze ge zamenlijk aan kop. Maar waar Vittali de slotpartij won, gleed Van de Vlies pijnlijk onderuit tegen Voskuil, die hierdoor zelfs nog een tweede plaats voor zich opeiste. Van de Vlies derde, nog net voor Bruin die zijn laatste partijen sterk won. Daar weer net achter zaten Bakelaar en Vylivian van Tiel ook uit Den Helder. Cees Vinke werd zevende, op eerbiedige afstand toch, ondanks zijn solide spel. Hij deelde die plaats met Friso Smits uit Noord-Scharwoude. Beiden verzamel den weer een puntje meer dan Nadi- ne van Tiel, de laatste van de Heldenaren en degene met de meeste tijdproblemen. Deze proble men waren niet genoeg voor de poe delprijs. Voor de tweede keer in successie veroverde Wim Timmer hem, hoewel met miniem verschil. Naast de prijs hield hij er ook nog een overwinning op Bakelaar aan over. Sneldammen Voor Vittali, Voskuil, Van de Vlies en Bakelaar was dit tevens een soort generale voor het districtskampioen schap sneldammen in Heerhugo- waard. In principe zouden ze allemaal in de eerste klasse uitkomen, Voskuil werd echter in de tweede klasse in gedeeld. Daar verloor hij de beslis sende wedstrijd om de titel op de klok, een derde plaats was zijn deel. Als enig aanwezige junior plaatste hij sich voor het Noordhollands kam pioenschap. De overige drie haalden het doel in elk geval niet. Bakelaar eindigde na een kwakkelend geheel, toch heel acceptabel op een vijftig procent score samen met vier ande ren Van de Vlies moest het met een puntje minder doen en de glorieuze winnaar op Texel, Vittali, kon nog net de laatste plaats ontwijken. Het meeste kruit was woensdag kennelijk al verschoten. Vroeger was de geboorte van een tweeling een uitzondering, maar af gelopen jaar gebeurde het op Texel vijf maal. Morgenochtend, tijdens de koffie-inloopochtend van de Kruisve reniging, zijn tweelingen het gespreksonderwerp. De bijeenkomst is in het gebouw aan de Wittekruis- laan en begint om 21.30 uur. De ochtend is speciaal bedoeld voor ouders van tweelingen en ook vrou wen die in verwachting zijn van een tweeling zijn van harte welkom. Gedi scussieerd wordt aan de hand van vragen, zoals wanneer hoorde je dat het een tweeling zou worden, hoe stond je tegenover hun komst, hoe heb je het eerste jaar ervaren, zie en behandel je ze als tweeling of twee kinderen, trekken ze naar elkaar toe of juist niet, lees je er boeken over, is er behoefte om erover te praten met andere tweeling-ouders? De bijeen komst duurt ongeveer twee uur. En tree is f2,- per persoon (kinderen gratis). .Mensen" is een nieuwe rubriek met aandacht voor mensen bij Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Een ieder die een nieuwe baan krijgt, een zakelijk of verenigingsjubileum viert, plaatsneemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding of om een andere re den vermeldenswaard is, kan voor deze kolom (telkens op pa gina 5) worden aangemeld via telefoon 12741. Wij maken dan een keus. Met uw medewerking hopen we er een succes van te maken. Met ingang van deze week is Leendert Roeper (30) uit Den Burg in dienst bij gemeentewerken. Roeper genoot de afgelopen 314 jaar bekend heid als vrachtwagenchauffeur bij Garage Kievit. Op heel het eiland be zorgde hij goederen bij winkels en andere bedrijven. Bij de gemeente komt hij in de buitendienst. Zijn plaats bij Kievit is overgenomen door Arnoud Dijker (22) uit Den Burg, die voordien bij de AH-supermarkt in zijn woonplaats werkte. De 31-jarige Kees van Heerwaarde uit Den Burg verruilt het ene gere nommeerde accountantskantoor voor het andere. Van Heerwaarde, die AA (Accountant Administratieconsulent) achter zijn naam heeft staan, heeft na zes jaar de Nederlandse Boekhoud Centrale (NBC) verlaten en is sinds 1 januari aan het werk bij B&B Accoun tants en Belastingconsulenten BV in Den Burg. Hij is gespecialiseerd in het midden- en kleinbedrijf. Maartje Koopman-Vlaming (37) werd zondag in haar woonplaats De Cocksdorp tijdens de kerkdienst in de Ned. Hervormde kerk bevestigd als kerkvoogd. Zij is de opvolgster van Douwe Kooiker, die deze taak twaalf jaar vervulde. Samen met haar mede kerkvoogden Dirk de Lugt en Piet Bo- lier zal ze het financieel beheer van de gemeente De Cocksdorp-Eierland gaan verzorgen. Zondag werd in de NH kerk van De Koog Bert van On zen als kerkvoogd bevestigd. In verband met de overdracht van het wegenbeheer van het Water schap Texel naar de gemeente zijn waterschap-medewerkers Theo Witte (41) en Klaas Burgman (33) van werkgever veranderd. Per 1 januari zijn beide in dienst bij gemeente werken. Dit is de nieuwe dierenarts Veron ne Koot (32), die zich als opvolgster van de naar Meppel vertrokken Jaap Klinkers in de groepspraktijk aan de Keesomlaan heeft gevestigd. Na het afronden van haar studie was ze de afgelopen twee jaar actief in Sint Oe- denrode.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5