Samenwerking Texels en Helders verpleeghuis? Eigen identiteit wordt gehandhaafd Klapband steelt de show Open Podium feest van muziek in Klif 12 wou.. TEXELSE Flamingo in Mokbaai Programma zaalvoetbal Vinke domineert wielerveldrit Dogger en Franchimon beheersen boscross Bouw TX 94 vertraagd COURANT Inspraak of niet Asielzoekers (2) DINSDAG 5 JANUARI 1993 Om een kleinschalige verpleeghuis- en verzorgingshuisvoorzie ning ook in de toekomst op Texel te handhaven en om de kwali teit van de zorg te verbeteren wil de Stichting Samen één Gollards onderzoeken of kan worden samengewerkt met ver pleeghuis Den Koogh uit Den Helder. Deze instelling heeft 192 bedden. Bestuursvoorzitter W. Eelman benadrukt dat geen spra ke is van fusie. „De eigen identiteit van beide instellingen blijft." De overheid eist van kleinschalige zorginstellingen samenwerking. Op die manier kan efficiënter worden ge werkt, waardoor kosten worden bespaard. Het Texelse Verpleeghuis is zo'n kleine instelling. Maar het is een bijzonder belangrijke voorziening voor het eiland, die niet kan worden gemist. Het Verpleeghuis maakt deel uit van de Stichting Samen Eén Gollards, waar zich vorig jaar problemen voor deden rond de directeurspositie. Na het vertrek van J.H. Donatz werd H.J. Zeggelink aangesteld als interim manager. Zeggelink is directeur van verzorgingstehuis Westerlicht en ver pleegtehuis De Hout in Alkmaar. In februari van dit jaar zal hij zijn werk zaamheden op Texel beeindigen, zo als de bedoeling was. Garanties Voordat de vakature van directeur wordt ingevuld, besloot het bestuur van de Stichting te rade te gaan bij de provincie. Voorzitter Eelman: „We willen beslist baas in eigen huis blij ven. Maar we willen ook kiezen voor een bredere aanpak, zodat we garan ties hebben voor het voortbestaan in de toekomst en de kwaliteit van de zorg." Samenwerking lijkt de oplossing. De mogelijkheden van samenwerking met Alkmaar werden al snel verwor pen. Zeggelink: „Er is ook nog ge dacht aan de Magnushof in Schagen, maar omwille van de korte lijnen is Den Helder een logischer keuze. Bo vendien is men in Den Koogh beter op de hoogte van de eilandsituatie en er werken zelfs Texelaars." Uitwisseling Directrice C.M. van Orden van ver pleeghuis Den Koogh is voorstandster van de samenwerking. „Je kunt sa men een breed zorgpakket aanbieden en op die manier vorm je een interes sante gesprekspartner voor verzeke raars." In de wacht van de Joost Dour- lemkazerne wreven ze zich woensdagochtend de ogen uit. Wat was dat voor vreemde vogel in de Mokbaai„Eerst dacht ik aan een lepelaar, hoewel dat ook vreemd zou zijn in deze tijd van het jaar. Toen vielen de rood-roze vleugels en de bijzondere snavel op en concludeerde ik dat het een flamingo moest zijn", vertelt beveiligingsbeambte Nico Kieke- bos. Met een collega hield hij het dier in de gaten. De flamingo liet zich door hen redelijk benaderen, want hij bleef rustig zitten toen een groep eenden verschrikt op vloog. Voor de TC-fotograaf ging de vogel even later echter wèl op de vlucht.... Een ring viel niet te ontdekken, maar Texelse voge laars achten de kans klein dat het een verdwaald wild exem plaar betreft. De afstand van (subltropische gebieden tot Texel is te groot. De dichtstbijzijnde kolonie bevindt zich in Zuidfrank- rijk. Wel zwerft in Duitsland een groep nakomelingen van ont snapte flamingo's rond. Vermoed wordt dat de sierlijke vogel is ontsnapt uit bijvoorbeeld een siervijver. De flamingo bleef tot ongeveer twaalf uur zwemmen en fourageren en vertrok toen naar onbekende bestemming. Overigens is vorige week in na tuurgebied De Petten bij Den Hoorn een lepelaar gesignaleerd. Mogelijk is deze vogel afkomstig uit een van de Texelse kolonies en niet met de anderen wegge trokken naar de overwinterings- gebieden. Voordelen van samenwerking zijn on der andere dat er goedkoper kan worden ingekocht, de administratie efficiënter kan worden gevoerd en dat know how kan worden uitgewis seld. Bovendien kunnen personele problemen bij ziekte onderling wor den opgevangen. Van Orden: ,,We krijgen per instelling één budget. Als we kunnen besparen op enkele uitga ven, kunnen we het geld dat over blijft weer voor iets anders gebruiken dat ten goede komt aan de bewoners van een tehuis." Personele conse quenties zal samenwerking niet heb ben. „Er komen eerder meer mensen bij", aldus Zeggelink. „Bovendien houdt ieder tehuis z'n eigen specifie ke karakter. Het moet geen eenheids worst worden." Door de betrokkenen wordt 1993 be schouwd als een proefjaar waarin wordt onderzocht of het daadwerke lijk tot samenwerking kan komen. Gezien de druk van het rffk lijkt dit onafwendbaar. Zeggelink: „Texel kén zelfstandig verder, maar dan raakt men wel in een isolement. Bovendien kom je financieel in de knoei. Zorg verzekeraars nemen enige extra kosten wegens de eilandpositie voor lief, maar het moet niet uit de hand lopen. En zonder samenwerking stij gen die alleen maar." Om het pakket voorzieningen voor Woensdag 6 januari: 17.00 u. Texel 2-Texel 1 IJ) 17.50 u. De Koog 3-Texel 3 (J) 18.40 u. Casino 1-Klif 2 (D) 19.30 u. De Krim-Klif 1 (Dj 20.20 u. Casino 3-Texel 3 21.10 u. Gempo-Oosterend 5 22.00 u. ZDH-De Koog 4 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 7 januari: 18.0# u. Selectie 18.50 u. Oosterend 6-Timmers B. 19.40 u. Oosterend 2-Gamma 2 20.30 u. De Koog 3-Casmo 2 21.20 u. De Koog 2-Texel 2 22.10 u. Gempo-Nioz Zaaldienst: Gamma Vrijdag 8 januari: 17.30 u. Rab-De Krim 18.20 u. Klif 3-Oosterend 3 19.10 u. Klif 2-Jelleboog 2 20.00 u. Casino-Betsema 20.50 u. Texel-Klif 21.40 u. De Koog-Gamma 22.30 u. De Krim 2-Mantje 2 Zaaldienst: Casino Met nog vier veldritten te gaan gaat wielrenner Jordy Vinke onbedreigd aan de leiding in de competitie van de Wielervereniging Texel. In de za terdag verreden veldrit duldde Vinke geen competitie en liet de rest van het deelnemersveld v^r .^chter zich. Dankzij het bevroren parcours aan de Biesbosweg bereikten de renners topsnelheden. Om de vaart wat te temperen bracht de organisatie enke le hindernissen aan in het traject. Hoewel enkele onervaren rijders op het gladde parcours onderuit gingen, bleven de routiniers overeind. Met Vinke ongrijpbaar aan kop, ontbrand de een hevige strijd tussen Theo Boom, Jan Zijm en Loek van Vliet, die met miniem verschil respectieve lijk als derde, vierde en vijfde eindig den. De volgende wielerveldrit wordt zaterdag gehouden. Uitslag: 1. Jordy Vinke, 2. Wobbe v/d Kieboom, 3. Theo Boom, 4 Jan Zijm, 5. Loek van Vliet, 6. Paul van Arnhem, 7. Rien Brouwer, 8 Dirk Vinke, 9. Thijs de Boer, 10. Leen van Elk. ouderen op Texel te verbeteren wordt binnenkort in de Gollards gestart met dagverzorging. Begeleid door de ge zinsverzorging worden acht ouderen één twee dagen per week in het tehuis opgevangen. Daarndest start een project groepsverzorging, waarbij specialistische zorg wordt geboden voor dementerende ouderen die in de Gollards wonen. Op die manier kan opname in het verpleeghuis worden voorkomen of uitgesteld. Hoewel zondag velen de schaatsen onder bonden, werd ook gelopen. Het schrale zonnetje kon de benen van de lopers echter niet verwarmen en zo werd het een koude klus op de vroege zondagmorgen in de Dennen. Een berijpt parcours zonder al te gladde plekken veraangenaamde het lopen. Bij de jeugd was het opnieuw Maar ten Dogger die de toon aangaf, ge volgd door Stefan Tijsen en Robin Oosterhof. Hessel Kampstra verspeel de zijn ereplaats door 30 meter voor de finish de pijp aan Maarten te ge ven. Bij de meisjes was Kristien Schraag de sterkste op ruime afstand gevolgd door Mireille Oosterhof. Rob Schraag en Nancy Sieling vochten wederom een fraai duel uit op de vier kilometer bij de oudere jeugd met resp. 19.09 en 19.31 min. als tij den. Bij de heren was de opkomst zeer karig. Theo Franchimon -weer terug- won onbedreigd vóór Rien Brouwer en Cees Timmer. Laatstge noemde lijkt weer in vorm te zijn. Marijke Stark was first lady. Bij de heren veteranen bleef de verwachte strijd tussen Piet Bakelaar en Jan Knippenberg uit. De eerste had een prima dag en de laatste een off-day. Martin Baars eindigde soepel draai end tussen hen in op de tweede plaats. De volgende boscross is op 17 januari. Meer deelname is zeer ge wenst. Uitslagen Uitslagen boscross 3 januari: Jongens t/m 12 jaar, 1110 meter: Maarten Dogger 4 45; Stefan Tijsen 4.57, Robbin Oosterhof 5.03, Hessel Kampstra 5.12; Gijs Waverijn 5.31, Pieter Dogger 5.32, Wouter Dogger 5.57; Meisjes t/m 12 jaar, 1110 meter- Kristien Schraag 5.41; Mireille Oosterhof 6.34; Jongens t/m 16 jaar, 4320 meter: Rob Schraag 19.09, Meisjes t/m 16 jaar, 4320 meter Nancy Sie ling 19.31; Heren en dames, 4320 meter: Henk Schraag 19.45, Heren en dames. 8640 meter: Theo Franchi mon 30.57, Rien Brouwer 32.25; Cees Tim mer 35.12; Martin Roeper 39.50, Marijke Stark 41.18; George Eelman 41.40; Heren veteranen, 8640 meter: Piet Bakelaar 33.54; Martin Baars 36.02, Jan Knippenberg 37.58. Het is niet gelukt om de nieuwe kot ter TX 94 van de gebroeders Boer- sen Zoon dit jaar gereed te krijgen. Tijdens de bouw op de werf van Haak in Zaandam hebben zich vertragingen voorgedaan. De kotter is de zesde in de rij van schepen die de firma Boersen in ge bruik heeft gehad. Vier daarvan wer den gemaakt bij Haak. Het ziet er nu naar uit dat de kotter in de tweede helft van januari kan varen. Men is thans doende met de laatste loodjes, zoals het inbouwen van apparatuur en het uitvoeren van timmerwerk. inlcli)klir-id >".ni óe redui Ik heb met zeer veel belangstelling de nieuwjaarsboodschap van burge meester Schipper gelezen. Inspraak of niet stond er boven. Nou, volgens mij dus niet. En zeker niet de bewo- t*v' v.vNT-- T'-Jy-- v De trommelaarsgroep in wording, v.l.n.r. Rob Valkenburg, Gerbrand Gaaf en Janka van de Brink. Met een daverend optreden van de Klapband werd zondagavond in Klif 12 het Open Podium besloten. Het werd een muzikale avond die in alle opzichten geslaagd kan worden ge noemd en veel meer publiek had verdiend. Het programma kende een goede op bouw. Dat er geen toneel bij zat werd niet als gemis ervaren door de toeschouwers. De avond werd ge opend door de klassiek geschoolde zangeres Saskia Eelman. Zij zong en kele werken van Mozart, onder ande re uit Figaro. Het was misschien nog boeiender geweest als ze in het kort had verteld waar de liederen over gaan, want vast niet iedereen in de zaal was daarvan op de hoogte. Vooral in het laatste werk legde ze haar hele ziel en zaligheid, waardoor ze met veel uitstraling het publiek ge boeid hield. Bijzonder knap was de pianobegeleiding van Hanny Oskam, die zich vlekkeloos aanpaste bij Eelman. Eigen werk „Huispianist" Pip Barnard vertolkte enige nummers van zichzelf, vooraf gegaan door het bekende „Greenslee- ves". Zijn liederen geven een enigs zins theatrale indruk, maar zijn origineel qua stijl en tekst. De groep Chaos bestaat uit Lot Kom brink en Tassos Koulouris op gitaar en Nienke Bloksma op toetsen en af en toe op een contrabas. Zeven En gelse liederen brachten zij akoestisch ten gehore. Kombrink heeft een boei- Alex Bijma van de Klapband in een bijzonder charmante outfit tFoto Tessa de Graaft) ende stem, een kruising tussen Chi Coltrane en Emmylou Harris. Vooral in een bekend nummer van Jefferson Airplane kwam die tot z'n recht. Trommelaars Bijzonder was het optreden van Rob Valkenburg, Janka van de Brink en Gerbrand Gaaff. Zij zijn een trommel- groep in wording. In het voorjaar wil het drietal officieel beginnen met het verzorgen van optredens, maar in Klif werd daarvan alvast een voorproefje gegeven. Op Afrikaanse trommels tFoto Tessa de Graaft) werd een opzwepend ritme ten geho re gebracht, door Gaaff af en toe op amusante wijze van uitleg voorzien. Ze speelden een baringsritme en zeer goed was voor te stellen hoe hier door in Afrika weeën worden bege leid, met als climax de geboorte van een baby. Enkele mensen in de zaal hadden verstaan dat het om een pa ringsritme ging en kregen een slappe lach aanval toen de trommelgeluiden door Gaaff werden aangevuld met enkele kreten. Het optreden oogstte veel bewondering en met spanning wordt uitgekeken naar het „echte" debuut in het voorjaar. Smartlappen Met recht het klapstuk van de avond vormde de Klapband met Ben Haak, Jan Sieme Dros, Bart Heijnen, Alex Bijma en Nils Lely. In bespottelijke uitmonsteringen (korte broeken, oor- warmers, rare petjes en brillen) wer den enkele bekende smartlappen en andere Nederlandse liedjes ten geho re gebracht, opgevrolijkt met muzika le en cabaretachtige grapjes. De bandleden zijn stuk voor stuk goede musici, die duidelijk veel plezier heb ben in hun samenwerking. Het pu bliek werd regelmatig op het verkeerde been gezet en kon daar zeer om lachen. Zo werd door Dros op gevoelige wijze het nummer „Blonde haren, blauwe ogen" van Bloem ingezet. Terwijl het publiek meezong, schakelde de rest van de band enthousiast over op „Kom van dat dak af" van Peter Koelewijn. Ge tooid met t-shirts van Jacques Herb, met als subtekst „onze held" konden enkele dweepnummers van deze ar tiest niet uitblijven. De toeschouwers werden uitgenodigd mee te joelen. Een welgemeend „we want more" van de zaal, wist de bandleden nog te bewegen tot enige toegiften, maar toen was het toch echt het eind van een geslaagde avond. T.d.G. ners die niets aan het toerisme ver dienen. Ik weet donders goed dat we niet zonder toerisme kunnen, maar het wordt nu toch echt te gek. Met Menno Stam mocht niet meer wor ded gediscussieerd. Kunt u mij vertel len waarom niet? Dat smoesje van jullie sloeg nergens op. Hij vertolkte alleen de gevoelens van veel Texe laars. Werd hij soms te lastig? Dus maar afgekapt. Inspraak zei u toch? Het kunstwerk voor het gemeente huis. ledereen vond de prijs etc. bela chelijk. Het staat er toch. Noemt u dat inspraak? U schreef dat het CDA problemen had omdat de mensen op straat niets meer met de politiek te maken wilden hebben. Vindt het CDA dat gek? Nou, ik niet. Het CDA wilde dat gebouw op 't Stappetand eerst ook niet hoger dan 15 meter, maar na wat gesmoes in de wandel gangen stemmen ze toch voor 18 meter. Steekzakken of zoiets? Nou, van zoiets zakt toch écht m'n broek af. 15 meter is 15 meter en geen 18. Het volgende gebouw wordt dat 21 meter of nog hoger? En dan de be trokkenheid van de bevolking. U schrijft dat u bij het bezoeken van dorpscommissies zoveel respons krijgt. U vindt dan mensen tegenover u die hun dorp een warm hart toe dragen. U bedoelt zeker, die hun por- temonee een warm hart toedragen. Ik geloof namelijk niet, dat er veel mensen in zitten, die niets met het toerisme hebben te maken. Alles draait hier om het toerisme, je wordt er doodziek van. Ik schreef al eerder, zonder kunnen we niet, maar waar is het eind? U heeft het over een krachtig bestuur, dat de bevolking hoort en haar weet te overtuigen, lijnen voor de toe komst durft uit te zetten en deze blijft volgen. Nou, meneer de burgemeester, ik heb toch sterke twijfels over ons gemeen tebestuur. U heeft het 12 december toch ook gezien. Vier kippen zonder kop en zonder stuurman. Rad van avontuur. Ik zou zeggen: „De gemeenteraad draait met alle winden mee". Voorbeeldje: 15 meter wordt 18. 43.000 bedden, 45.000 of toch maar 47.000? Hoeveel worden het er nu? Reinigingsrechten? Nou, als ik het hele jaar bekijk, zijn er nog wel een paar te noemen. Meneer Schipper, dit zijn een paar reacties van een niet al tevreden Texelaar. Verder wens ik u evengoed een ge lukkig 1993 toe. Roel Kikkert Den Burg. asielzoekers dan waardeer ik dit ten zeerste, maar dan moet hij dit wel in- zeerste, maar dan moet hij dit wel in houdelijk doen. Wat de heer Hennink nu doet, is de discussie in een rich ting trekken die ik niet heb bedoeld en mij daarbij woorden in de mond leggen die ik niet heb gesproken. In tegenstelling tot staatsecretaris Kosto (Justitie), die in een lezing voor de Woodbroker (vereniging voor religieu ze socialisten) in Amsterdam tot de constatering kwam dat onze samen leving ontwricht dreigde te raken door de circa 1,4 miljoen personen van allochtone origine die ons land reeds herbergt, heb ik mij niet uitge laten over angst voor andere culturen en gewoonten. Tevens laat ik in het midden of wij nog wat van hen kun nen leren. Ik heb ook niet gezegd dat asielzoe kers beter of slechter zijn dan u en ik. En over overlast of verminderde nering heb ik evenmin gesproken om dat iedereen die dat wil via de lande lijke media kan kennisnemen van de problemen die zijn ontstaan op plaat sen met een te grote concentratie buitenlanders. Wel heb ik gezegd dat als ik in hun situatie zou verkeren, ik waarschijnlijk hetzelfde zou doen en dat ik derhalve wel degelijk begrip heb voor hun be weegredenen. Ik heb n.l. zelf in 1940-1945 zoals zovelen in die situa tie verkeerd, alleen werd mij toen de gelegenheid niet geboden. Maar de essentie van mijn standpunt over asielzoekers was en is nog steeds dat West-Europa, inclusief Texel, mo menteel wordt overspoeld door aller lei politieke en economische vluchtelingen c.q. asielzoekers, die het gevolg zijn van de vele brand haarden waarvan het vuur wordt gaande gehouden met wapentuig en munitie die wordt geleverd door zo genaamde beschaafde Westerse lan den. En dat het ook in de wapenindustrie, die voor het grootste deel in Amerikaans-Franse handen is, om werkgelegenheid en redement van de investering gaat, is wel evi dent maar het is geen excuus, leder een met een greintje zin voor realiteit zal moeten erkennen dat het pro bleem van al die lokale knokpartijen met kan worden opgelost door mil joenen vluchtelingen naar West- Europa te laten komen. Het gevaar is zelfs niet denkbeeldig dat de proble men met de asielzoekers mee verhui zen en dat allerlei voor ons onbegrij pelijke vetes hier ter plaatse verder worden uitgevochten. En als er dan ook nog mensen zijn die uit louter winstbejag hun zakken willen vullen via asielzoekers en door een oneigen lijk gebruik van toeristische accom modaties onder het motto, WVC betaalt toch wel (van uw en mijn be lastingcenten) zeg ik op mijn beurt: probeert u dat kunstje dan maar eens in De Pijp in Amsterdam te verkopen. J. A. Does Oosterend.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7