Cjrom c2wartsjexels in het harL, Terrein Koopman opnieuw op slot Sociale woningbouw in Oudeschild pas in '95? Cavo Latuco Texel krimpt aantal banen Mieland-plan in impasse geraakt T^orszel Ondanks goede exploitatie na fusie: Laatste kans Toeval w Gewonde Arie Langeveld: „Eén klap en toen viel de motor uit" w Oudeschild: water op Loodssingel, voetbalveld en industrieterrein w Van zuivel- naar vleesfabriek Vissers optimistisch voor '93 w Topwedstrijd Tevoko w Kerstbomen langs de weg Tot april tenminste vijftig asielzoekers Schulpengat drie weken qit de vaart Herdenking februariramp: ooggetuigen gezocht WXWfi OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10747 VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den 8urg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. telefoon 02220-17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar, Los ƒ1,35 De fusie tussen de Coöperatieve Aan- en Verkooporganisatie voor Land- en Tuinbouw (Cavo Latuco) en de Aankoopcentrale uit Den Burg, precies een jaar geleden, heeft het bedrijf geen windeieren gelegd. De omzet op het eiland is toegenomen. Hoewel het voortbestaan van het be drijf daarmee zeker lijkt, verdwijnen in de Texelse vestiging binnenkort drie banen. Er is geen sprake van gedwongen ontslagen. H.Jacobs, coördinator van Cavo Latu co Texel, bevestigt dat het bedrijf een chauffeur en een magazijnbediende De gemeente wil echter zélf de wo ningbouw in Oudeschild regelen en denkt aan een onteigeningsprocedure. Maar onteigenen kan niet als de pro jectontwikkelaar een zelfde plan wil uitvoeren als de gemeente. Probleem is echter dat ter plaatse uiteindelijk 53 woningen moeten verrijzen, waar van 28 huurwoningen en premie A. En daar zijn op korte termijn geen contingenten voor beschikbaar. De weinige contingenten die aan Texel zijn toegewezen, zijn gereserveerd voor De Koog en Den Hoorn. In de strop Het lijkt de gemeente onwaarschijn lijk dat de projectontwikkelaar tot 1995 het renteverlies voor lief neemt. Maar de dorpscommissie van Oude schild is daar nog niet zo zeker van. G. Weijers: „Zo iemand steekt zijn kop heus niet in een strop. Als hij het kan uitzingen tot die tijd is hij spek- koper." Weijers legde woensdagavond tijdens een vergadering met het colle ge van b en w uit dat de dorpscom missie geen inzage heeft gehad in de plannen van de projectontwikkelaar en dus ook niet kan zeggen hoe men daarover denkt. „Wij willen graag dat op het Mteland snel wordt gebouwd. Dat is ook belangrijk voor het in dustrieterrein, want er moet woon ruimte zijn in de buurt.Zoals het nu lijkt gaat het erg lang duren." Meer huizen Een woordvoerder van de gemeente lijke afdeling ruimtelijke ordening legt uit dat het plan van de projectont wikkelaar andere uitgangspunten heeft dan het gemeentelijke. „Hij wil binnen drie jaar bouwen. Daarnaast wil hij meer huizen dan de 53 en meer in de vrije sector. Als de eige naar van de grond niet kan bouwen, kan een onteigeningsprocedure wor den gehouden. Die is al gestart, want als zo'n procedure tot de Kroon loopt, zitten we in 1995 en dan zijn contingenten beschikbaar." De betrokken persoon van Aanne mersbedrijf Nieuwenhuizen was niet bereikbaar voor commentaar. een soortgelijke baan in Noordholland heeft aangeboden. De overplaatsing naar de vastewal is nodig nu het vee voer niet meer wordt overgeslagen in het pakhuis in De Waal, maar direct vanaf de vastewal naar de boeren wordt gebracht. Van een mede werkster in de winkel wordt na we derzijds overleg het arbeidscontract niet verlengd. Door wijzigingen van de administratieve verwerking gaat een kantoormedewerkster in de nieu we winkel werken. „We weten nog niet of ze allemaal op ons voorstel in gaan, want we g^ven onze medewer kers de tijd hierover na te denken." Goed Na de fusie van de Aankoopcentrale met Cavo Latuco uit Utrecht heeft de vestiging in Den Burg het marktaan deel op Texel aanmerkelijk vergroot. „Het gaat goed. We hebben de om zet opgeschroefd en de kosten ver laagd", aldus Jacobs, die nog geen definitieve cijfers weet. Hij vindt dat er een positief signaal is uitgegaan van de fusie. „De omzet- vergroting geldt zowel voor het vee voer, kunstmest als bestrijdingsmiddelen." Het directe transport van het veevoer vanaf de vastewal naar de landbouwers op Texel geeft volgens Jacobs een kwa liteitsverbetering van het voer „Het voer wordt minder stoffig en de brok ken blijven harder." Winkel Door de omzetstijging is het mogelijk de winkel verder te professionalise ren. „Er zit perspectief in de winkel inDen Burg zodat we met het oog op continuïteit willen investeren in het bedrijf." Momenteel wordt nog druk gewerkt de verbouwing van de winkel tijdig Lees verder pagina 5 Bedrijven en andere organisaties uit de recreatiesector hebben nog maar kort de kans om wijzi gingen of nieuwe vermeldingen voor de rubriek „Tips" in Texel- toerist Magazine aan te melden. De betreffende gegevens moeten uiterlijk woensdag 13 januari bij ons bekend zijn. U wordt ver zocht uw informatie door te ge ven aan eindredacteur Margreet Berndsen, telefoon 14896, of fax 14111. Met uw medewerking ho pen wij de vakantiegangers weer een zo compleet mogelijk, ac tueel bijgewerkt informatiepakket te kunnen aanbieden. De nieuwe Texeltoerist Magazine zal in de laatste week van maart ver schijnen. Je noemt onze eerste burger en Ellendenboomuitbater N. in één zin en roept verontwaardigd, dat de laatste moet opdonderen. En wat gebeurtIn diezelfde Texelse cou rant staat, dat burgemeester Schipper nota bene per 16 sep tember opstapt. Nou ja! Als de wens soms de vader van de ge dachte is, was dat hier toevallig niet zo. Veel Tesselaars houden de burgemeester (èn de wethouders) verantwoordelijk voor het vaak in consequente beleid. Lees de inge zonden stukken en herinner u afgelopen Ouwe Sunderklaas. De ware schuldige is het hoofd van onze gemeente, de Raad, want die bedient het rad van het politieke avontuur. Daarbij op dringende wij ze geadviseerd door het ambtena rencorps. Op Texel lijkt de tijd rijp voor een bestuurlijk experiment. Laten wij als eerste in Nederland onze eigen burgemeester kiezen. Een soort president, die het echt voor het zeggen heeft. Toevallig een perfect plannetje, nietwaar? Kandidaten kunnen zich aanmel den bij. Horszei Het Mieland. gezien vanaf de De Wittstraat richting Heemskerckstraat. Hoe lang nog maagdelijk leegFoto Frans Hopman) De uitbreiding van Oudeschild laat. zoals het er nu voorstaat, nog wel enige tijd op zich wachten. De grond aan het Mieland staat op het punt te worden aangekocht door een projectont wikkelaar. Maar volgens de gemeente voldoet zijn plan niet aan de normen die zijn gesteld om daar te mogen bouwen. Boven dien komt Oudeschild niet vóór 1995 in aanmerking voor sociale woningbouw. Een impasse dreigt. De grond aan het Mieland is eigen dom van de Doopsgezinde gemeente en werd gehuurd door een agrariër. De gemeente wilde het land verwer ven voor woningbouw, maar stelde zich star op qua prijs in de onderhan delingen. Die liepen vervolgens vast. De eigenaar van de grond en de huurder namen een bureau in de arm om hun belangen te vertegenwoordi gen, maar ook dat loste niets op. Daarna kwam het bureau met een projectontwikkelaar, het Aannemers bedrijf Nieuwenhuizen B.V. uit Heemskerk, die wèl de prijs wilde ge ven die eigenaar en huurder vroegen. Alle verkooppapieren zijn gereed, het wachten is alleen nog op een verkla ring van schone grond. Mocht er sprake zijn van vervuiling, wat niet waarschijnlijk is, dan kan de projec tontwikkelaar nog onder het contract uit. Zo niet, dan zit hij aan de grond vast. Mocht hij er dan toch vanaf zien, dan kost hem dat 10%. (Foto Harry de Graaf) Verhalenboek. Het boek „Texelse Verhalen" van Willem Kikkert krijgt een herdruk. Alle duizend exemplaren waren al met Kerstmis uitverkocht. De tweede druk, waarvan de oplage nog onbekend is, verschijnt komend voorjaar tussen Pasen en Pinksteren. De distributie loopt via Nauta Boek in Den Burg. Inmiddels heeft de Neder landse Bibliotheek Dienst belangstel ling getoond en ziet het ernaar uit dat „Texelse Verhalen" binnenkort in diverse openbare bibliotheken ver krijgbaar is. Er staan weer stalen hekken voor het terrein aan de Achtertune in Oosterend, waar A.P.C Koopman zijn transportbedrijf uitoefen de. De gemeente heeft het met betonplaten geplaveide plein op deze wijze voor rijdend materieel ontoegankelijk gemaakt omdat het weer als basis voor de vrachtauto's van het bedrijf in ge bruik zou zijn genomen. Dat is strijdig met het bevel tot sluiting dat op 17 februari 1987 werd uitgevaardigd en dat op 25 april door de Kroon werd bevestigd. opvang na 1 april (voorlopig) voorbij is. Een permanent opvangcentrum op Texel komt er volgens WVC absoluut niet. „U gebruikt het terrein alsof nimmer een sluiting en aanzegging van be stuursdwang, Kroonuitspraak en ef fectuering heeft plaatsgevonden", zo stond in de brief aan Koopman waarin het college aankondigde te zullen ingrijpen. De altijd strijdbare medevennote Janneke Koopman- Boon heeft geen goed woord over voor de maatregel: „Flauwekul, dat ijzeren gordijn. Onze vrachtauto's staan op allerlei plaatsen, maar niet op dat plein. We zetten wel eens een of twee vrachtauto's hier aan de straat, maar daar heeft niemand last van. Ze beweren dat omwonenden hebben geklaagd. Ik zou wel eens willen weten wie dat zijn, maar dat willen ze niet zeggen. In elk geval weet ik zeker dat onze naaste buren Motel Texel zal tot 1 april hoogst waarschijnlijk opnieuw dienen als tij delijk noodopvangcentrum voor asielzoekers. Het ministerie van WVC heeft deze week besloten om tenminste vijftig buitenlanders in De Koog onder te brengen. Het aantal personen kan oplopen tot maximaal honderd. Of er daadwerkelijk weer asielzoekers in het motel op de hoek Badweg- Boodtlaan zullen verblijven, is nog af hankelijk van de eigenaar, H.J. den Uyl uit Amsterdam. Als hij akkoord gaat met het door WVC genoemde aantal, kunnen de asielzoekers naar Texel komen. Het ministerie heeft te genover de gemeente verklaard de wens te respecteren geen asielzoe kers tijdens het seizoen op het eiland te huisvesten. Vorig jaar verbleven de vluchtelingen tot 1 juni op Texel, maar nu ziet het er naar uit dat de nergens last van hebben, ga het hen maar vragen". Nog voordat we dat kunnen doen komt een overbuurman al naar ons toelopen om te vertellen dat er wat hem betreft geen vuiltje aan de lucht is. „Wat een onzin. Laat ze die men sen met rust laten. Verderop in de straat wordt op andere manieren veel meer hinder veroorzaakt. Zaagmachi nes, borrelbus, noem maar op. Maar daar doen ze niets tegen". Bewijzen Milieuambtenaar Koos van der Burgh zegt nadrukkelijk dat er wel degelijk klachten van omwonenden zijn ge weest, maar erg belangrijk vindt hij dat niet. „Burgemeester en wethou ders besloten 15 december dat weer eens poolshoogte genomen moest worden. Geconstateerd is dat het ter rein ook toen weer door vrachtauto's werd gebruikt. We hebben er foto's van. Ook zonder klachten staat dus vast dat de firma Koopman in de fout is gegaan door zich niet te hou den aan de onverminderd van kracht zijnde sluiting van 1987". Oud probleem De affaire Koopman speelt al sinds 1984. De aanschrijvingen, kennisge vingen, rechterlijke uitspraken, juridi sche pleidooien en andere papieren vormen in het gemeentelijke archief een stapel van zowat tien centimeter. Het succesvol opererende transport bedrijf Koopman (tegenwoordig een commanditaire vennootschap met mevrouw Janneke Koopman-Boon en de zoons Arie en Ruud als vennoten) had aanvankelijk een bescheiden om- Lees verder pagina 5 Gemeentewerklieden bezig met het plaatsen van het hek. Teso-veerboot Schulpengat krijgt van af maandag een onderhoudsbeurt en zal drie weken uit de vaart zijn. Het onderhoud, dat wordt verricht aan de kade van 't Horntje, betreft routine werk en controles van de installaties. Het schip wordt tot 1 februari ver vangen door de andere dubbeldekker, de Molengat. Maandag maakt de Schulpengat om 10.35 uur vanuit Den Helder de laatste afvaart en zal om 11.05 uur in de Texelse veerhaven afmeren. Op 1 februari is de Molen gat aan de beurt. Er staat een groot scheepse renovatie van het passagiersdek op het programma. Salons en toiletten krijgen een op knapbeurt en de verblijven voor ouderen en minder-validen op de rij- wieldekken zullen worden ingericht. Deze verblijven, alsmede de verander de trapopgangen naar het promena dedek, zijn tijdens een dokbeurt in Harlingen aangebracht, maar moeten nog worden afgewerkt. De renovatie van de Molengat zal naar verwach ting zes weken vergen. De uitvoering, die eveneens zal plaatsvinden in de veerhaven, is opgedragen aan Verol- me Scheepswerf Heusden BV. In verband met een radio-uitzending en andere publiciteit rond de 40-|arige herdenking van de februari ramp van 1953, zijn we op zoek naar mensen die van nabij betrokken zijn geweest bij de gebeurtenissen op Texel. Met name zoeken we contact met personen die getuige zijn ge weest van de breuk van de Eendracht-dijk. Wie een tip heeft wordt verzocht te bellen met Harry de Graaf van de TC-redactie, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1