„Ik schrok pas toen ik in het gips til VOOR HET i ill Gebroken drijfstang oorzaak noodlanding? Wat ik zeggen wou. van 9 en 10 januari Wat ik zeggen wou... Agenda TEXELSE^? COURANT Kanon Kerkdiensten zondag 10 januari Negatief effect Open dagen in Texelse horeca Volleybalprogramma Winterse veeshow in manege Akenburg Columbus en Ballroom in Cinema Texel Storende fout Aanrijdingen Hoel Altij biju IËj <Loos gassen, d een depot in de buurt. hoek loos VRIJDAG 8 JANUARI 1993 Een gebroken drijfstang is vermoedelijk de oorzaak geweest van de motorstoring waardoor Arie Langeveld uit Eierland met zijn sportvliegtuig zondagmiddag een noodlanding in een weiland aan de Nieuwlanderweg moest maken. De hotelhouder heeft een beschadigde rugwervel aan de crash overgehouden en zit sinds dinsdag met zijn rug in het gips. „Het was één klap en toen was het gebeurd. De motor stopte er in één keer mee", aldus Langeveld, die op dat moment met het 1-motorig Navi- ontoestel op 1400 voet (ruim 400 meter) hoogte boven Den Burg vloog. Even daarvoor genoot hij nog met dochter Neeltje van het winterse landschap. „Ik had die middag al eer der in m'n eentje gevlogen. Toen ik was geland vroeg m'n dochter of zij ook een keertje mee mocht." Zo'n acht minuten nadat hij was opgeste gen viel de motor stil. „Waarschijnlijk is de drijfstang gebroken." Volgens Langeveld liep daardoor olie uit de motor op de hete uitlaat van de zes cilinder motor, waardoor rookontwik keling ontstond. De uitleg stemt over een met een verklaring van een ooggetuige, die het toestel boven Den Burg een rookspoor zagen trek ken. Direct na de motorstoring waar schuwde hij luchthavenmeester Ed de Bruijn, en kwam de hulpverlening op gang. Langeveld zegt geen ogenblik in paniek te zijn geraakt en ook zijn dochter bleef rustig. „Ik wist precies wat ik deed. Het landje aan de Nieuwlanderweg was het enige dat geschikt was om op te landen. Om goed uit te komen moest ik een bocht draaien. Omdat het een smal stuk land was, wilde ik net voorbij de sloot landen. Op het laatste stukje verloor ik echter teveel hoogte, waar door ik de sloot meepakte. Tja, als de motor het niet meer doet, kan je geen gas meer bijgeven." Het staat nog niet vast of het toestel total loss wordt verklaard. „De body Omstanders speculeerden zondagmiddag kort na de noodlanding over de toedracht van de mo torstoring. en de instrumenten zijn nog intact en de waarde daarvan is vrij hoog." Het vliegtuig is wel verzekerd. Volgende week gaat een verzekeringsexpert het toestel, dat maandag naar een hangar op het vliegveld werd overge bracht, inspecteren. De rijkslucht vaartdienst onderzoekt momenteel in samenwerking met de politie (dienst luchtvaart) de toedracht van het ongeval. Schrik „Ik schrok pas toen ik hoorde dat ik in het gips moest", zegt de gebles seerde sportvlieger, wiens bovenli chaam wordt gesteund door een gipsverband. Foto's die voor alle ze kerheid maandag in het Gemini zie kenhuis in Den Helder zijn gemaakt brachten een beschadigde wervel hal verwege zijn rug aan het licht. „Ik heb er niet veel last van. Het gaat perfect, al zal de genezing nog wel enige tijd in beslag nemen." Hij ver wacht geen blijvend letsel aan het voorval over te houden. Hoewel hij niet het bed hoeft te houden, be perkt het gipscorset hem danig in zijn bewegingsvrijheid. En dat komt de ondernemer slecht uit. „De win ter, wanneer alle gasten de deur uit zijn, is de tijd om allerlei klusjes aan te pakken. Jammer." De hoofdwond die zijn dochter Neelt je opliep is inmiddels zo goed als ge nezen. fcvn van lezen Builen verani Een minder mooie afsluiting van het oude jaar. De TX 34 van de Fa. Daal der uit Oosterend dregt op 80 mijl ten noorden van Texel een kanon op, en dan denk je: dat zal wel naar het Maritiem Museum gaan in Oude- schild. Het was een mooi kanon dat in omvang en gewicht werd onder schat. De wagen die Maarten Boon had gehaald om het kanon vanaf de haven te vervoeren, zakte door het gewicht van het kanon in elkaar en hij moest op zoek naar een zwaarde re wagen. Hierdoor kwam Maarten Boon bij ondergetekende terecht. Mijn gedachte was dat hij deze wa gen nodig had om het kanon vanaf de haven naar het museum te bren gen. Echter Maarten vertelde dat hij het kanon van de Fa. Daalder had ge kregen omdat de direkteur van de Stichting Texels Museum, Jan Kuiper had besloten het niet in de collectie op te nemen. Er zou geen ruimte voor zijn. Al lang voordat Jan Kuiper op Texel kwam hadden de jutters al contacten met vele kottervissers, die spullen in de netten ophaalden en meenamen voor het museum. Er werd nooit naar gekeken of het groot of klein was of wat de waarde was, het werd toch geschonken aan het museum. Hierdoor kreeg het museum meer vorm en aanzien, dat was toch de bedoeling!' De kottervissers raak ten er al meer bij betrokken en zagen bij een bezoek aan het museum hun spullen tentoongesteld. Als je het vistuig verspeeld, je gaat HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. De Waal: 9.30 u. dhr. M. Muiper. De Koog: 9.30 u. ds. A. W. F Waarden burg uit Diepenheim. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. M. Kuiper. Oosterend: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. Oudeschild: geen dienst. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. A. W. F. Waardenburg uit Diepenheim. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 en 19.00 u. ds. J. W. Kuipers uit Dokkum. ('s Morgens uitzen ding via Radio Texel.) Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink, viering Heilig Avondmaal; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink, voortzetting Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; begin zondagsschool; kerkbusje Den Hoorn; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 u. ds. C. H. Groot uit Barneveld; 19.00 u. ds. C. H. Groot; Welkomst- dienst; uitzending via De Lichtboei. R00MS-KATH0LIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor; kinderneven- dienst, crèche. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur, openbare lezing: „Met Je hovah's verenigde organisatie dienst verrichten". 11.20 uur, Wachttorenstudie: „Dien Je hovah loyaal". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 08.00 t/m ma. 08.00 uur: Dokter A. C. P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: raadpleeg de ingesproken bood schap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging; Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor dringende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. er naar dreggen en je haalt een ka non naar boven en geen vistuig, dan loop je niet te juichen, temeer daar je het kostbare vistuig als verloren moet beschouwen. Er werd met het kanon naar Oude schild gestoomd om het te schenken aan het Maritiem en Juttersmuseum. Tot overmaat van ramp wilde Jan Kuiper het kanon niet hebben omdat het niet oud genoeg zou zijn en de ruimte was er niet. Als je zoiets wei gert, dan maak je bij de kottervissers een heel slechte beurt, evenals bij al le andere mensen die altijd hard gelo pen hebben om het museum op te bouwen zoals het nu is. Het kanon zou niet oud genoeg zijn (1913). Als dat niet oud genoeg is, dan kan het gehele Juttersmuseum wel worden leeggehaald, daar is zo veel van na 1913. Maar het is maar gelukkig dat de jutters zo meeneme- rig zijn geweest en zo verzamelachtig zijn en waren, en daar komen nu wel zo'n 70.000 mensen op af!!! De nieuwsgierigheid bracht mij op oudejaarsdag bij Maarten Boon in De Cocksdorp aan de Vuurtorenweg en ik werd geconfronteerd met een roet zwarte Maarten en een kanon dat al behoorlijk gangbaar was gemaakt en alle kanten kon opdraaien, en dat na 80 jaar onder water. Als dat niet in of bij het museum thuishoort. Wat komt er dan wel voor in aanmerking? lintven van lezers Buiten vcranlwuunJtlijkhcid van <k reilaclie Je gelooft je ogen niet als je leest wat er staat' 1. Assielzoekers hebben een negatief effect op het toerisme. 2. 200 mensen méér is teveel voor De Koog. 3. Te commercieel: Zakkenvullers moeten worden geweerd. Schaamtelozer kan het niet. 1. Negatieve effecten komen niet van 200 assielzoekers maar van mensen als Frits Agter. Hun ongebreidelde geldzucht vernielt alles wat Texel uniek maakt voor toeristen. 2. 200 arme mensen zijn niets verge leken bij 20.000 toeristen waarvan een groot deel te veel zuipt en zich misdraagt. 3. Over commercie en zakkenvullerij hoeven wij de h.h. ondernemers in De Koog niets te vertellen, dacht ik zo. Mijnheer Frits Agter e.a. zwijgt u voortaan, u maakt zich voor eeuwig te schande door u op deze manier op te stellen tegen mensen die alles, maar dan ook alles kwijt zijn. Als ik toerist was, bleef ik zeker weg van Texel, niet om een handjevol ont heemden maar om mensen zoals u, dus wat dat betreft kan het inder daad negatief zijn. Beseft u dat eigenlijk wel? Ik hoop het maar. Greet Zonnenberg Den Burg De restaurants 't Bikkelement en Mo lenbos in De Cocksdorp en café restaurant Noordzee in De Koog stel len zaterdag 16 januari hun bedrijf open tijdens de landelijke open hore- cadag. Op deze dag openen ongeveer 500 horecabedrijven in het land hun deuren om jongeren uit de eerste klassen van het voortgezet onderwijs, herintredende vrouwen en andere werkzoekenden te informeren en een kijkje achter de schermen te bieden. Er zullen rondleidingen worden gege ven en horecavaktechnieken worden gedemonstreerd. Een bezienswaardigheid was het ken nelijk wel, want er stonden veel auto's en er werd gefilmd en gefoto grafeerd, toch zeker iets bijzonders? Dit bleek al snel; een Duitse auto stopte en de bestuurder zei meteen; „Dit is een 88mm kanon uit de eer ste wereldoorlog dat is gebouwd bij Krupp". Is dit kanon even interessant genoeg of niet? Deze meneer Ewers uit Dusseldorf vertelde dat dit kanon afkomstig was van een Duitse torpe dojager, die in konvooi vanuit Zee- brugge naar Duitsland ten noorden van de eilanden door de Engelsen was getorpodeerd. Daarbij zijn twee jagers gezonken. De heer Ewers heeft vrij toegang in het archief van Krupp en heeft er na ^ijn marinetijd een hobby aan overgehouden. Zie je maar, het noeft niet altijd oud te zijn om het in ontvangst te nemen, het kan ook heel interessant zijn!' Zeg in het vervolg niet te gauw: het is niet oud genoeg of ik heb er geen ruimte voor, want ik denk dat de Jutters nog wel eens sneller ruimte kunnen maken als u denkt!!! Gooi het roer om en doe niet meer zo dom. Jan Uitgeest, Den Burg. Zaterdag 9 januari in Ons Genoegen. 13.30 u.Tevoko 3-Turnlust 2 (H) 15.00 u.Tevoko 1-Juvoc 2 (H) 16.30 u.Tevoko 2-Quelderd./Sh 4 (H) 13.30 u.Tevoko 1-Harpoen 1 (D) afgelast 15.00 u.Tevoko 2-WSOV 1 (D) 16.30 u.Tevoko 1-Juvoc 1 (J/C) 13.30 u.Smash'68 l-HCSC 4 (D) 15.00 u.Tevoko 3-HSCS 3 (D) Zaaldienst: Tevoko 3 heren Vrijdag 8 januari In Cinema Texel draait om 21.15 uur „Conquest of paradise". Zaterdag 9 januari De MAB-club Texel houdt een puz- zeltocht; start om 20.00 uur op het Wezenland bij het bedrijf van Schoenmaker. De MAB-club houdt de nieuw- jaarspuzzeltocht die om 20.00 uur van start gaat op het Wezenland. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Peter Pan", om 15.45 en 19.00 uur „Strictly Ballroom" en om 21.15 uur „Conquest of pa radise". In sporthal Ons Genoegen begint om 18.00 uur het Mantje Zaal voetbaltoernooi. In hotel De Lindeboom houdt paardensportvereniging „Tussen wad en duin" een feestavond, aanvang 20.00 uur. Entree voor niet-leden f7,50. (n het tv-programma Veronica Award zijn opnamen verwerkt van de Texelse zus van zangeres Han- ny. Nederland 2, 20.10-21.45 uur. Zondag 10 januari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op het Turfveld in de Dennen worden gestart voor een winterwandel- tocht van het Gouden Boltje. In café In den Grooten Slock wordt het derde en laatste dart- toernooi gehouden; 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Peter Pan", om 15.45 en 19.00 uur „Strictly Ballroom" en om 21.15 uur „Conquest of pa radise". Maandag 11 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Strictly Ballroom" en om 21.15 uur „Conquest of paradise". Dinsdag 12 januari De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Voor de Vrouwenbond FNV houdt M. vd Spek een lezing over „Na tuurlijk genezen" in de Buureton aan de Molenstraat, aanvang 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 8 07.54 en 20.30 u. 2a. 9 09.00 en 21.14 u. Zo. 10 09.45 en 21.55 u. Ma. 11 10.45 en 22.35 u. Di. 12 11.20 en 23.30 u. Wo. 13 11.26 u. Do. 14 00.04 en 1 1.48 u. Vr. 15 00.45 en 12.20 u. Aan Fiet strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 10 ja nuari op om 8 44 uur en gaat onder om 16.49 uur 8 januari volle maan; 1 5 ja nuari eerste kwartier; 9 januari springtij. De laatste jaren is de winter- veeshow in manege Akenburg een schot in de roos gebleken. De be hoefte aan en belangstelling voor een runderkeuring buiten het zomer seizoen bleek groot. Woensdag staat de show van deze winter op de agenda. De keuringen beginnen om 13.30 uur en de trekpleister, een veiling van elf dieren, start om 15.45 uur. Voor de veekeuring zijn elf vaarzen, zeven twenters en veertien oudere koeien aangemeld. Alle dieren beho ren tot de top van de Texelse melk veestapel. Met als bijzonderheid dat bij de oudere koeien vier oud kampioenen meedingen naar de hoogste eer. De alom geprezen film over Co- lombus' ontdekking van Amerika ,,1492, The Conquest of Paradi se", draait om 21.15 uur in Cine ma Texel. De ontdekking uit Australië is de verrassende musical-komedie "Strictly Ball room" die in de vooravond zal worden gedraaid. Twee aanra ders van de bovenste plank. Ballroom De titel schrikt misschien af om dat ballroom oubollig zou zijn en alleen bij oudere generaties zou horen, maar niks is minder waar. De wereld van ballroom is er één van glitter en glamour. Zwaar op gemaakt, in dure glimjurken en - pakken gestoken en voorzien van een rugnummer, laten jonge mensen elkaar zwierend, zwaai end en breed glimlachend alle hoeken van de dansvloer zien, waarbij ze het liefst de concuren- tie van de vloer vegen. Het ver haal is opgebouwd rond een sprookje. De danspartner van de gedoodverfde winnaar stapt op, omdat hij zich niet aan de strikte regels van de ballroom houdt. Het „lelijke eendje" dat heel ver legen is en op dansgebied volstrekt onervaren, overtuigt hem ervan haar een kans te ge ven zijn partner te worden. Na een soort van ontdekkingsreis - zij ontdekt zichzelf, hij de fla- mengo en uiteindelijk ontdekken ze elkaar - worden zij toch de sterren van het kampioenschap. Het klinkt misschien wat simpel maar het verhaal is met zo veel verve, absurde tintjes en vooral veel humor in een kleurrijke film gevat, dat het een genot is om er bij weg te zakken. Ik dacht even dat ik een sentimentele ou we zak aan het worden was. Maar wanneer heeft u voor het laatst meegemaakt dat er na af loop van een film geapplaudi- seerd werd? Depardieu is Columbus Met de rol van Christopher Co- lombus heeft de franse superster Gérard Depardieu het nu ook he lemaal gemaakt in de Verenigde Staten. Op een monumentale manier speelt hij de kleurrijke lastpak die werd aanbeden en gehaat, een verhouding had met de koningin, onderkoning werd van het nieuwe gebied maar uit eindelijk stierf als een arme sloe ber. Colombus, die op zoek was naar Aziatisch goud belandde in een Caraïbische hel, waar hij de gewelddadige confrontaties met de indianen absoluut niet meester was. Op het Spaanse thuisfront werd hij belaagd door de hypocriete aristocratie en ge dwarsboomd door de kerk. Was hij een held of niet? De keus is aan u. 1492 is een tweeëneenhalf uur durende film die op alle fronten met uiterste zorgvuldigheid is ge- maak. Maar daar staat dan ook de naam van Ridley Scott (Thel- ma Louise) garant voor. Voor de jeugd draait nog een week PETER PAN, op zaterdag en zondag om 14.00 uur en op woensdag om 15.00 uur. Do. t/m Ma. 19.00 uur STRICTLY BALLROOM Do. t/m Ma. 21.15 uur en Di. en Wo. (filmclub) om 20.30 uur 1492, THE CONQUEST OF PA RADISE (CvH) Het grootste deel van de elf dieren voor de veiling bestaat uit pas afge- I kalfde tweejarige koeien (vaarzen), afstammelingen van bekende topstie- j ren. Slechts één stier wordt te koop aangeboden. Daarnaast worden drie oudere koeien geveild. Belangstellenden zijn van harte wel kom en de toegang is gratis. Iedere j bezoeker kan meedingen naar de pu- t blieksprijs, een grote visschotel, be- I schikbaar gesteld door slagerij Goënga in Den Hoorn. Deelnemers moeten voor de keuring op papier zetten welke koe de dagkampioene J wordt. Totaal zijn er achttien Texelse inzenders. De veeshow staat onder leiding van D. Kalverboer en wordt georganiseerd door de vier Texelse veeteeltstudie clubs. Keuring en veiling wordt uitge voerd door de heer Aantjes van Coveco. In het ingezonden stuk „Asielzoekers (2)" van de heer J.A. Does uit Oosterend in de vorige Texelse Cou rant is helaas een storende fout geslopen. Bij het uitvoeren van een correctie tijdens de opmaak zijn per ongeluk de eerste twee regels weg gevallen. De volledige eerste zin luidt als volgt: „Als de heer Hennink uit De Koog wil reageren op mijn stand punt m.b.t. asielzoekers, dan waar deer ik dit ten zeerste, maar dan moet hij dit wel inhoudelijk doen." Op het parkeerterrein van paal 9 zijn twee automobilisten op elkaar ge botst. Een 24-jarige Duitser sneed een 72-jarige Hoornder af, terwijl hij een parkeervak inreed. Alleen de auto van de Duitser raakte beschadigd. Een 33-jarige vrachtwagenchauffeur reed in de Parkstraat achteruit tegen een 34-jarige Oosterendse, die hem net wilde inhalen. IM-ADVEflTENTIE NIEUW ADRES Hans Boom Scheepsreparatie. smederij en dokbedrijf Heemskerckslraat 40 1792 AC Oudeschild-Texel tel 02220-12661

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2