„Gemeente moet ons meer bij zaken betrekken" M Texels Dorpscommissie Oudeschild: Cavo Latuco Koopman TEXELSE^" cqurAnt Beledigend Straatnamen Voetbalveld Scouting opent jaar met boerenkoolfuif Industrieterrein Pupillenvoetbal Met het Rode Kruis op vakantie gaan Extra rondje om kerstbomen alsnog in te zamelen? VRIJDAG 8 JANUARI 1993 De dorpscommissie van Oudeschild vindt dat de gemeente hen meer bij zaken die het dorp aangaan moet betrekken. Zo is bijvoorbeeld nog niets bekend over de bouwplannen van de Bruinvisschool en kwamen klachten over de Meierblis de com missie rauw op het dak vallen. Het college van b en w vergaderde woensdagavond in 't Skiltje met de dorpscommissie. De agenda was niet zo overvol als in andere dorpen wel eens het geval is. Eén van de punten was de geluidso verlast door feesten in het dorpshuis. Wethouder Terpstra drukte de com missie op het hart dit toch vooral binnen het dorp op te lossen. „Als de klachten blijven komen, kunnen wij niet anders dan optreden en dat kan zelfs zover gaan dat het dorps huis moet worden gesloten." Gerard Weijers en Koos Zegers van de dorpscommissie legden uit dat al veel is gedaan om overlast te verminde ren, „Er worden geen bruiloften 's avonds meer gehouden in de grote gymzaal. Bovendien is er een nieuwe muur gezet en hebben we een akoestisch onderzoek laten doen. We doen ons best, maar als er ondanks dat bij een kleine uitschieter meteen wordt geklaagd, waar blijf je dan?" aldus Weijers. Burgemeester Schipper vond dat het mogelijk moet zijn om een bruiloft zonder harde muziek te hou den. „U moet het geluidsniveau laag kunnen houden." Dorpscommissielid Ruud Boom: „Ik zal u een voorbeeld geven. Wij hadden hier een bruiloft en onze familie houdt van zingen. Om 00.30 uur hebben we het bruidspaar toegezongen. Daar kwam geen band aan te pas. En daar kwam een klacht over....Het is toch erg dat je door je eigen dorpsgenoten zo wordt aangepakt?" Dat beaamde wethouder Terpstra. „Maar er zijn nou eenmaal regels en als de klach ten aanhouden móeten wij optre den." Raamsubsidie De gemeente verwacht van de dorp scommissies een reactie op de voor stellen die zijn gedaan voor een raamsubsidie. Die laat echter op zich wachten. Weijers: „Wij hebben gege vens doorgespeeld aan de Stichting VERVOLG VAN PAGINA 1 klaar te krijgen. „Het is de bedoeling dat we de vernieuwde winkel vanaf begin februari weer in gebruik ne men. Tot .die tijd zijn de schappen tij delijk in een noodvoorziening ondergebracht. Eind februari vindt de officiële opening plaats. Het assorti ment zal dan iets verruimen en het bedrijf zal volgens de Welkoop- formule worden ingedeeld. VERVOLG VAN PAGINA 1 vang, maar groeide aan de Achtertu ne uit zijn jasje Het bedrijf beschikt tegenwoordig over vijf grote vrach tauto's en faciliteiten voor het ver voer van de meest uiteenlopende producten. „We mogen zelfs springstoffen vervoeren", zegt vader A. Koopman, die enige jaren geleden als partner uit de onderneming is ge treden, maar er in de praktijk nog volop bij betrokken is. De gemeente vond dat het transportbedrijf met zijn aan- en afrijdende auto's niet langer thuishoorde in het dorpsstraatje. Dat vonden ook meerdere buren, die klaagden over lawaai- en stankover last. Daardoor zat een hinderwetver gunning er niet in en moest de gemeente na veel touwtrekken op 17 februari 1987 uiteindelijk overgaan tot een zogenoemd bevel tot sluiting en aanzegging bestuursdwang. Om dat de familie Koopman de uitspraak van de Raad van State negeerde, moest bestuursdwang worden toege past. Op 12 november 1987 werden hekken geplaatst. De familie Koop man, geassisteerd door advocaat H.A. Meindersma van het Service Centrum Transport, tekende tegen deze maatregelen beroep aan bij de Raad van State, maar werd in het on gelijk gesteld: het bevel tot sluiting was terecht. Nergens welkom Voordien hadden pogingen om het transportbedrijf te laten verhuizen naar het bedrijventerrein Slotskolk al schipbreuk geleden. Hoewel het be drijventerrein mede op verzoek van Koopman was gesticht, had de fami lie technische en financiële be zwaren, Zo bleef een afdoende oplossing uit. Koopman stationeerde zijn wagens op andere plaatsen, onder andere in de gebouwen van Beers in Den Burg, Burgemeester Schipper heeft zich geërgerd aan het ingezonden stuk van R. Kikkert in de vorige krant. Hij uitte zijn ongenoegen tegen de dorpscommissie van Oudeschild. „Het staat vol onge nuanceerde, ja zelfs beledigende uitdrukkingen. Ik wil u ertegen in bescherming nemen. Dorpscom missieleden steken naar beste kunnen hun nek uit voor bewo ners. U kunt zich met opgeheven hoofd distantiëren van deze uitla tingen." Ondersteuning Welzijnswerk. Die zou alles op een rij zetten voor alle dor pen, zodat duidelijk wordt wat erin valt en wat niet. Maar nu is de ge meentelijke subsidie voor het on dersteunende werk voor dorpscommissies weggevallen. Dus de zaak ligt stil." Schipper wees erop dat als te lang wordt gewacht met het doen van een tegenzet, de kans bestaat dat de gemeente gewoon een raamsubsidie oplegt. Meierblis In een evaluatie van alle meier- blissen op Texel komt Oudeschild er slecht af, tot verbazing van de dorps commissie. Wethouder Terpstra stelde voor volgende keer vooraf via de dorpskrant de bevolking te informe ren over wat er wel en wat niet op de meierblis mag. Hij riep de com missieleden op dit te controleren. Ruud Boom vroeg of er ook klachten waren over het opruimen. Dat bleek niet zo te zijn. Boom: „Gelukkig, want we hebben daar met ons allen ons best voor gedaan." Weijers vond het jammer dat de gemeente nu pas met die klachten komt. „Waarom niet meteen erna? Het is natuurlijk aan de openbare weg. Zolang er geen hek omheen staat, kan iedereen er dum pen. Maar we kunnen natuurlijk niet als een soort politie-agent ernaast gaan staan." Burgemeester Schipper noemde het een stukje verantwoor delijkheid van de dorpscommissie om de bevolking zo op te voeden dat er geen verboden voorwerpen en milieu gevaarlijke stoffen op de blis komt. later zomaar ergens in een wegberm. Een poging om het bedrijf te vestigen op een terrein van Tatenhove aan de Koningsweg mislukte omdat de ge meente er een stokje voor stak. De bedrijfsschuur aldaar en het terrein heeft een agrarische bestemming, dus mag een niet-agrarisch bedrijf er niet komen. Onder andere dat feit bracht de Koopmannen tot de over tuiging dat de gemeente de pik op hen heeft. „Want nu zit op datzelfde terrein aan de Koningsweg een tegel- zettersbedrijf. Dat is ook niet agra risch, maar daar wordt niets tegen ondernomen". De gemeente trad ook op toen Koop man zijn wagens stalde op het par keerterrein bij Grisnigt aan de Bernhardlaan. Want volgens de Alge mene Politieverordening mogen op dit terrein 's zomers geen vrachtauto's staan omdat er anders geen ruimte genoeg is voor personenauto's van toeristen. De gemeentelijke hekken voor het terrein aan de Achtertune werden meer dan vier jaar geleden, ten tijde van Oosterend Present, weer wegge haald. Het leek geen zin te hebben om ze langer te laten staan en de bedrijfssluiting werd hierdoor natuur lijk niet opgeheven. Na kennis te heb ben genomen van ambtelijke rapporten en foto's waaruit volgens de gemeente zonneklaar bleek dat het bedrijf aan de Achtertune feitelijk weer in gebruik was, besloten b en w de hekken maar weer te plaatsen. Koos vd Burgh: „Voor ons is dat ook niet leuk. Het is een treurige verto ning, maar het zou kwalijk zijn als we niet waren opgetreden". Ter harte Dat de gemeente iets tegen het be drijf Koopman zou hebben, wordt door de betrokken ambtenaren krach tig ontkend. „In tegendeel, het bedrijf is ons altijd zeer ter harte gegaan. Van 1987 tot 1991 heeft de gemeen te de helft van de kosten van raads man Meindersma voor zijn rekening genomen om uitsluitend de belangen van de familie zo goed mogelijk te behartigen. Daarmee zijn duizenden guldens gemoeid geweest", aldus van der Burgh. Verzet Koopman neemt geen genoegen met de herplaatsing van het hek en heeft raadsman Mr H.A. Meindersma inge schakeld. Meindersma wil dat de ge meente aantoont dat op het terrein aan de Achtertune werkelijk vrach tauto's van Koopman hebben gestaan. „Het kunnen best auto's van anderen zijn geweest. Ik heb dan Binnenkort wordt een beslissing genomen over straatnamen voor het gebied bij het Mieland en het industrieterrein. Gewacht is op het bestemmingsplan. Wethouder Terpstra merkte op dat die na men, gezien de wateroverlast op sommige plaatsen, wel in de trant van „Kleiweg" en „Prut plein" zullen liggen.... Tijdens de nieuwbouw van de Bruin visschool moet vervangende ruimte worden gezocht voor de leerlingen. De peuters van de speelzaal hebben een beroep gedaan op het dorpshuis, maar de school wil daar ook graag een groep kwijt. Als mogelijke andere lokatie voor de peuters is gedacht aan de hervormde pastorie, maar dat kan alleen als huidige bewoner Westerlaken vervangende woonruimte krijgt. Wethouder Krijnen: „We krijgen van het rijk geld voor een nieuwe school. Daar moeten we zo zuinig mogelijk mee omgaan. Als we bij voorbeeld containers plaatsen als ver vangende lesruimte, gaan die kosten af van het bouwbudget. Vandaar dat we moeten proberen binnen het dorp een goedkope oplossing te vinden." Dat de dorpscommissie nog niet na der is geïnformeerd over de plannen komt omdat deze eerst worden be oordeeld door de onderwijsinspecteur en de welstandscommissie. Wateroverlast De herbestrating die o.a. in de Loods- singel heeft plaatsgevonden, heeft volgens Weijers nauwelijks oplossing voor het wateroverlast-probleem ge bracht. „We hebben er nog zó op aangedrongen dat de weg lager zou worden gelegd, zodat het water daar heen naar putten kan lopen." Piet Plug, hoofd van gemeentewerken, vindt de herbestrating allerminst mislukt. „Het is beter dan het ooit is geweest. We hebben de straat wel degelijk laten zakken. Dat het water nog in tuinen blijft staan, kunnen wij niet helpen." Weijers wees erop dat de weg wel is aangepakt, maar de trottoirs niet. „Die zijn zelfs omhoog gegaan." Plug beloofde dit na te gaan. Het speelveld van Oudeschild, dat de term voetbalveld officieel niet verdient, heeft enorm te lij den van wateroverlast. Wethou der Tine Krijnen: „Vier jaar geleden is het veld gedraineerd. „Drie jaar is het prima gegaan, maar inmiddels is de bovenlaag weer dichtgeslagen. Daar zal iets aan worden gedaan." „Een hopeloze zaak. Als je een geïnteresseerde wilt rondleiden heb je een roeiboot nodig", zo is de mening van Koos Zegers over het Oudeschilder industrieterrein. Wethouder Terpstra gaf hem ge lijk. „We zijn ons ervan bewust dat het er niet al te fraai uitziet. Tegen de wateroverlast is niet veel te doen, maar we zijn wel bezig om de puinopslag op te lossen." Traditiegetrouw opent Scouting Texel het nieuwe jaar met een boerenkool- fuif: zaterdag a.s. om 17.00 uur in het gebouw aan de Bernhardlaan. De groepsleiding hoopt hier ook nieuwe leden te kunnen begroeten, in alle afdelingen is nog ruimte. Het programma begint om 17.00 uur met een videofilm, om 18.30 gaat de boerenkoolmaaltijd van start en de afsluiting is om 19.30 uur. Het verenigingsseizoen begint maan dag 11 januari. Dan komen de wel pen van 18.30 tot 20.00 uur bijeen. Donderdag 14 januari van 18.30 tot 20.00 uur de kabouters en vrijdag 15 januari de verkenners/gidsen van 19.00 tot 21.00 en de rowans/sher- pa's van 19.00 tot 22.00 uur. Gevonden voorwerpen. Tijdens de afgelopen schaatsperiode zijn op en bij de ijsbaan van Den Burg talrijke dassen, mutsen, jassen, wanten en zelfs schaatsen achtergelaten. De eigenaars worden verzocht ze met spoed af te halen bij penningmeester J. Hopman van de IJsclub Den Burg, Keesomlaan 5. Survival. Alexander Boks heeft zondag opmerkelijke gepresteerd in een loodzware survival in Beltrum (Gld). Hij eindigde als tiende. De run ging over dertig kilometer, waarbij de 42 hindernissen geen probleem ople verde voor Boks. Hij eindigde in een tijd van 3.30 uur. De run was extra zwaar doordat op veel plaatsen het ijs was verwijderd van dé sloten, plassen en kanalen, terwijl het over dag -6 -7 graden vroor. Het pro gramma Avro's Sportspektakel besteedt op 12 en 19 januari aan dacht aan de survival. Diefstal. Voor twee inwoners van Den Burg begon 1993 niet zo voor spoedig. Ze deden bij de politie aan gifte van diefstal van hun fietsen. Beiden hadden hun rijwielen afgeslo ten gestald. Gebedsweek. In het programma van de gebedsweek die komende week wordt gehouden is een wijzi ging opgetreden. De bijeenkomst op 14 januari in het kerkelijk centrum in Oosterend is een uur vervroegd en wordt gehouden van 19.00 tot 20.00. Het overige programma, dat in de krant van dinsdag staat te le zen, blijft onveranderd. Inbraak. Een 48-jarige logies- verstrekker uit De Koog ontdekte de ze week dat uit zijn appartement in De Koog twee televisies zijn gesto len. De toestellen stonden nog in de doos. Klif-dames. Het dames zaalvoetbalteam Klif heeft op een sterk bezet toernooi in Workum (Friesland) de tweede prijs in de wacht gesleept. Na vier wedstrijden van twintig minuten had Klif twee verliespunten. Alleen van de Friese kampioen TOSS uit Stiens werd kansloos met 3-0 verloren. De wedstrijden tegen teams uit Mak- kum, Joure en Workum waren vaak spannend, maar eindigden in overtui gende zeges (2-0, 5-0 en 3-0). Wor kum en TOSS zullen deelnemen aan het Klif-toernooi, dat op 30 januari wordt gehouden. Gewond. Bij een aanrijding, woens dagmiddag op de kruising Keesomlaan-Molenstraat, raakte een 16-jarige bromfietser uit Den Hoorn gewond. Met verwondingen aan een arm en een been werd hij per ambu lance naar het ziekenhuis in Den Hel der gebracht. Na behandeling kon hij spoedig weer naar huis. De jongen had, komend van links uit de Mo lenstraat, verzuimd voorrang te geven aan een passerende auto op de Kee somlaan, bestuurd door een 29-jarige vrouw uit Den Burg. De bromfietser werd bij de botsing over de motorkap van de auto geslingerd, waarbij de voorruit van de auto geheel werd ver splinterd en de brommer totaal ver wrongen. De inzittenden van de auto, de automobiliste en haar kind, kwa men met de schrik vrij. Glad. Opgevroren wegdek was vo rige week aanleiding voor tenminste twee slippartijen. Op de Akenbuurt gleed een 50-jarige Rotterdammer van de weg, toen hij vanaf de Ko- gerstraat de bocht richting Pontweg nam. Hij sloeg over de kop en be landde in een sloot. In de Dennen op de weg naar het Westerslag raakte een 19-jarige inwoner van Den Burg met zijn auto in de slip. Hij botste in de wegberm op een boomstronk, waarna de auto over de kop sloeg en op het dak tot stilstand kwam. Milieucontrole. De milieu specialisten van de Texelse politie be gonnen het jaar met een inspectie- vlucht. Vanuit een helikopter constateerden de politiemensen tien overtredingen van de milieuwet. Het betrof o.a. clandestiene vuilnishopen. De betreffende overtreders krijgen spoedig bericht. Val. Een 21-jarige Duitse vrouw be landde op de tweede dag van 1993 in het Gemini-ziekenhuis, nadat ze bij een verkeersongeval op de Vuurtoren- weg met haar gezicht op het wegdek was terechtgekomen. De vrouw kwam ten val toen ze probeerde een auto van een 30-jarige landgenote, die uit een uitrit kwam, te ontwijken. Slank. Nu de feestdagen achter de rug zijn start „Slank '82" weer met een cursus begeleid afvallen in groepsverband. Voor driekwart blijft afvallen een vervelend gevecht tegen de weegschaal. In deze cursus is het een gezamenlijke strijd, waarbij deel nemers met de pot mogen meeëten en er geen sprake is van verplichte of verboden voedingsmiddelen en geen strafmaatregelen worden genomen voor mensen die zijn aangekomen. Inlichtingen tel. 02289-3604. Industrieterrein Oudeschild: ..Je hebt een roeiboot nodig om iemand rond te leiden...." (Foto Frons Hopman) (Foto Tessa de Graaff) zijn vee^bomen ingeleverd, zeker Kruis op vakantie. Wie er zin in heeft, of meer wil weten, kan contact op nemen met mevrouw S. van Hattem, tel. 12016 (alleen tijdens kantooru ren). Bij haar zijn inlichtingen verkrijg baar over kosten, vakantiebestemming en vervoer, als mede aanmeldingsformulieren. Aan melden moet vóór 6 februari. Het aantal plaatsen per vakantieproject is beperkt. Deelnemers kunnen onbe zorgd genieten, want ze worden goed verzorgd door tientallen vrijwilli gers, onder wie verpleegkundigen. De lokaties waar de vakanties worden gehouden zijn prachtig gelegen en volledig aangepast. Dagelijks kan worden gekozen uit diverse uitstap jes. Zaterdag 9 januari in sporthal Ons Genoegen: 9.00 u.Texel FTTex. Boys F1 9.20 u.Oosterend F1-ZDH F1 10.00 u.Texel F2-De Koog F1 10.20 u.Tex. Boys F1-ZDH F1 10.40 u.Texel Fl-Oosterend F1 11.00 u.De Koog F1-ZDH F2 11.20 u.Texel F2-Texel F3 11.40 u.Texel F1-ZDH F1 12.00 u.Oosterend Fl-Tex. Boys F1 12.20 u.Texel F2-ZDH F2 12.40 u.Texel F3-De Koog F1 ook gevraagd om kentekens en ande re gegevens, maar die heb ik niet ge had en ik heb de indruk dat ik ze ook niet zal krijgen. Als zou blijken dat Koopman zich keurig aan het slui tingsbevel heeft gehouden, moet dat hek weg omdat het een overbodige en kwetsende maatregel is". Texelaars met een handicap of lijdend aan een chronische ziekte kunnen weer met het Nederlandse Rode Op verschillende plaatsen liggen ze troosteloos langs de weg: kerstbomen, soms nog getooid met slingers. Wie zijn boom naast de groene container aan de weg zette, kwam voor een verrassing te staan. De gemeentelijke ophaal dienst liet de bomen liggen. „Dat klopt", legt een woordvoerder uit. „Wij mogen niets meenemen dat naast een container ligt. Het was de bedoeling dat de jeugd de bo men woensdag inleverde bij con tainers op het terrein van gemeentewerken en in de Noord wester. Daarvoor kregen de kinde ren een lot waarmee per container twee prijsjes waren te winnen." Versnipperen in plaats van ver branden een mislukking„Nee. Er wel driehonderd. En in de buiten- dorpen bij elkaar zo'n zeshonderd." In De Waal zijn de prijswinnaars niet op komen dagen. De winnen de loten daar waren 114 en 102. De gelukkigen kunnen hun prijs alsnog afhalen bij gemeentewerken in de Reijer Keijserstraat. Omdat veel kerstbomen zijn blijven liggen denkt de gemeente erover een extra rondje te maken met de ophaalwagen. „Maar de mensen kunnen de bomen natuurlijk ook in stukjes hakken en in de container doen." Het gemeentebestuur buigt zich over de vraag of volgend jaar weer een kerstbomenverbranding kan worden gehouden. Piet Bolier, chef buitendienst: „Wij hadden dat dit jaar ook wel gewild, maar er is geen geschikte lokatie voor. Na tuurlijk is verbranden ook wel een beetje schadelijk voor het milieu, maar dat moet niet worden over dreven."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5