Bednjvigtó/ Als het hier niet lukt het vast nergens" Meeste vissers sluiten zich aan bij „groep" WERELDPRIMEUR OP TEXEL WTexels Geknipg</ Vleesverwerker Diks verbouwt zuivelfabriek Vloot vaart optimistisch 1993 binnen 1 COURANT Infrastructuur. IMikadel ligt ter visie Decemberactie houdt klant in eigen dorp „De Wever" verhuist naar grotere winkel Wereldprimeur op Texel. Gepresenteerd tijdens de topper Texelse Boys - Conzelo, juniorenwedstrijd in de afdeling Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Nog niet opgepikt door BBC, CNN en Studio Sport, maar dat zal snel veranderen. Als althans Bob Bakker uit Den Burg zijn zin krijgt. Als oud-voorzitter en -speler van SV Texel ergerde hij zich al tij den aan het gezeur rond muurtjes die op negen meter vijftien moeten worden gezet. De oplossing vond hij in het magazijn van zijn eigen ij zerhandel. Een handig apparaatje, gebruikt door bouwvakkers en timmerlieden. Eén druk op de knop en het meetinstrument verraadt de afstand tussen bouwvakkers hand en muurtje van steen. Of, in dit geval, tussen bal en muurtje van spelers. Bakker doopte het ding tot TX Ninefifteen en vond scheidsrechter Frank de Grave be reid om tijdens de genoemde juni orentopper voor de wereldpri meur te zorgen. Het experiment slaagde. «Het viel niet mee om met het apparaat goed te richten, maar da* is een kwestie van wen nen", aldus de arbiter. Bob Bak ker kan dus tevreden zijn. En nu op naar de FIFA. Deint' (FIF/1 ke C' Vestiging op Texel betekent voor Diks, die in Woubrugge (ZH) in 1986 een vleesverwerkingsbedrijf startte, een verhuizing van zijn onderneming. „Terwijl de totale vraag naar deze kant-en-klare vleesartikelen toeneemt, groeit ook ons marktaandeel in de vleesbranche." Een flinke omzetgroei, die volgens de ondernemer voor een belangrijk deel is te danken aan de kwaliteit van zijn produkt, dat moet voldoen aan hoge eisen. De vleesconserven van Diks vinden door hun snelle en eenvoudige berei dingswijze vooral aftrek onder vakan tiegangers, waaronder die op Texel. Toch omschrijft hij zijn bedrijf als een kleinschalige onderneming. „Maar we denken grootschalig." Ruimte De afzet is seizoengebonden, zodat gedurende de zomermaanden veel tijd wordt besteed aan het verzen den, waarvoor een landelijk distribu tienet is opgezet. „We leveren van Venlo tot Groningen." De verwerking van het vlees vindt hoofdzakelijk bui ten het seizoen plaats. Voor dit pro ces is heel wat ruimte nodig. „In Woubrugge groeiden we uit ons jas je." De keus óm de zaak op het afgele gen Texel voor te zetten heeft vol gens Diks geen nadelige gevolgen voor de bedrijfsvoering. „Ons produkt heeft gerekend naar het volume een hoge waarde en is relatief goedkoop te transporteren. Vervoer van vlees naar het eiland en verzending naar de vaste wal is te combineren. „Als het hier niet lukt, lukt het vast nergens." Lamsvlees Tot dusver betrekt hij weinig vlees van Texel, maar dat gaat veranderen. „Lamsvlees in blik lijkt me een goede aanvulling op ons assortiment, dat momenteel 28 variëteiten telt. Ik denk dat er veel vraag naar is." In Woubrugge runde het echtpaar zonder hulp van anderen het bedrijf. Expositie. De voormalige Texelse Ludie Bakker, thans wonend en wer kend in Haarlem heeft een expositie in Galerie 23 in haar woonplaats. Haar werk bestaat uit een combinatie van schilderen en collage, uitgaande van aquarel. Landschappen en archi tectuur zijn veelgebruikte thema's van Bakker. De tentoonstelling loopt tot 30 januari. Witte Engel. In Atelier De Witte Engel beginnen in de derde week van januari de voorjaarscursussen. Maan dag 18 januari wordt naar oud idee een teddybeer gemaakt. De cursus (kosten f90,-) duurt drie avonden. Woensdagavond 20 januari wordt een seizoenentafel in elkaar gezet. Kosten (vier avonden) ƒ55,-, exclusief materiaal. Donderdagavond 21 januari start een vierdelige cursus voor ge- vorde poppenmaaksters. Kosten ƒ60,-. Een overzicht van het totale cursusprogramma is vanaf 18 januari te verkrijgen bij het atelier aan de Warmoesstraat. Opgave of inlichtin gen bij Jeannet van Abs, tel. 13644. „Door de uitbreiding willen we bin nenkort twee jonge krachten aanne men, die we zelf gaan opleiden." De ondernemer wil stap voor stap tot een verdere uitbreiding van het be drijf komen. Het echtpaar gaat daar bij niet over één nacht ijs. „We denken overal uitvoerig over na. Onze plannen zijn deels gebaseerd op marktonderzoek, dat we liefst zelf uitvoeren." Diks verwacht dat binnen drie jaar acht mensen in de fabriek hun werk zullen hebben. „Liefst Texelaars, zo dat mijn bedrijf de werkgelegenheid op het eiland ten goede komt." Tevreden Voor het zover is moet nog veel werk worden verzet in de zuivelfabriek die hij in november kocht van Campina Melkunie. De bestemmingswijziging van het gebouw om de conservenfa- briek er in te mogen vestigen is rond. De sloop- en onderhoudswerkzaam heden in de zuivelfabriek zijn inmid dels in volle gang. „Het liefst was ik met de buitenkant van het gebouw Uit De Telegraaf van dinsdag 22 de cember. Inderdaad nog niet op CNN, maar wel alvast in de Texelse Cou rant die op 6 november j.l. de „we reldprimeur" had. VRIJDAG 8 JANUARI 1993 XT7VCT CÏ7 S7 In het raadhuis ligt momenteel een uitwerkingsplan ter visie, betrekking hebbend op de Nikadel en directe omgeving te De Koog. Het gaat al leen om de infrastructuur, dus de geplande wegen, voetpaden en het openbaar groen. De gebouwen die in dit gebied moeten komen, zijn dus niet aan de orde. De wel aan de orde zijnde wegen en paden-opzet moet stimuleren dat au tomobilisten die De Koog binnenrij den, hun wagen op het parkeerterrein Nikadel zetten. De automobilisten moeten bewust afslaan naar De Koog, het Beachpark Livingstone of de nieuwe woonwijk. Voor voetgan gers wordt de situatie zo aantrekke lijk mogelijk gemaakt. Voetgangerspaden worden verhoogd uitgevoerd en voetgangers zullen we gens de „open groenstructuur" vol doende uitzicht hebben. Om zich tegen de zuigkracht van Texels winkelcentrum Den Burg te wapenen, houdt de Oosterender mid denstand nu al vijf jaar achtereen in december een succesvolle spaaractie. Ook afgelopen maand was de actie, met een variant op de normale spaar- zegel „Strender Stüver", een schot in de roos. Met 928 ingeleverde volle spaarkaarten werd de deelname van vorig jaar met twee stuks overtrof fen. Alleen al op basis van de volle spaarkaarten, die een feitelijke waar de van f200,- aan boodschappen vertegenwoordigen, kan worden be cijferd dat de negen deelnemende winkeliers samen in de periode rond Sinterklaas en Kerstmis zo'n twee ton omzet in het eigen dorp hielden. „Het is een wisselwerking", zegt Gé Koot namens de organiserende on dernemersvereniging. „De winkeliers proberen de bewoners van Oosterend en omgeving iets extra's te bieden en de mensen belonen dit door hun ge schenken bij ons aan te schaffen. Zij beseffen dat een goede middenstand belangrijk is voor de leefbaarheid van het dorp." De winkeliers signaleren overigens een groeiende belangstel ling van vakantiegangers voor het ka rakteristieke centrum van Oosterend. Het dorp pikt duidelijk een graantje mee van de toegenomen interesse voor cultuur en historie onder de toe risten. De persoonlijke bediening in knusse zaken blijkt bovendien menig eilandgast aan te spreken. Sommige toeris ten, waarvan een deel verblijft op de grote vakantieparken nabij De Cocksdorp, doen om deze reden zelfs bewust hun aankopen in Oosterend, aldus wist een ondernemer te vertel len, dinsdagavond tijdens de prijsui treiking van de decemberactie in Rotisserie 't Kerckeplein. De hoofd prijs van de actie, f750,- contant, ging naar Marleen Koning uit de Kot- terstraat. De familie Kuiter beleefde een goede dag: een tweede en ze vende prijs, samen goed voor f550,- De derde prijs, f250,-, ging naar T. Duinker uit de Kotterstraat. A. Vonk (wederom KotterstraatI ontving f100,- voor de vierde prijs. Jenny Haak was de gelukkige winnares van de lustrumprijs, een diner voor twee. Fotoboek. De voorintekening voor het fotoboek „Texel van 1900 tot nu" is succesvol afgesloten. Onge veer 900 stuks zijn door de Texelaars gereserveerd. De Texelse studente Anneke Zuydweg heeft de samen stelling nu voltooid, zodat de druk kan worden voorbereid. Het is nog niet bekend wanneer het boek ver schijnt. Tweeëneenhalf jaar geleden stortte Henk Broekman uit De Waal zich in een avontuur met de start van een eenmanszaak (Hebrotex) die handel de in een nieuw merk schapewollen dekbedden (Texelana). Inmiddels heeft de bloeiende zaak een hoofd kantoor annex showroom in Oude- schild, acht medewerkers en een verkooppunt in de Weverstraat. Deze winkel, ,,De Wever", groeide in één jaar tijd uit zijn jasje en is deze week verhuisd naar een ander pand aan dezelfde straat. „Het kan snel gaan", glundert Broek man. Hij wijst erop dat Hebrotex en De Wever twee gescheiden activitei ten zijn. Eerstgenoemde is een lande lijk opererende groothandel en De Wever is een plaatselijke detailhandel. Hoewel de zaken voor de wind gaan, peinst de succesvolle ondernemer er niet over om nog meer winkels te openen, bijvoorbeeld in De Koog of op het vasteland. „Nee, daar heb ik geen ambities voor. Het moet ook een beetje hobby blijven, een wissel werking tussen enthousiasme en in zet." Eén van de redenen voor de verhui zing was de betere lokatie. „Dat klinkt misschien gek, omdat we nu maar een enkele panden verderop zit ten. Gebleken is echter dat honderd meter in een straat wel dertig pro cent omzet kan schelen. Ik verwacht dat we meer aanloop krijgen, nu we tegenover een supermarkt en meer richting Stenenplaats zijn gevestigd." In De Wever worden zeker niet alleen dekbedden verkocht. Voor zijn eigen merk is niet eens een prominente plaats ingeruimd. In het zomerseizoen verandert dat, omdat de dekbedden voor toeristen een trekpleister zijn. Nu, hartje winter, ligt de nadruk op andere onderdelen van het brede as sortiment. Opvallend in de nieuwe winkel, waar voorheen de fotozaak van Pieter de Vries was gevestigd, is een hoek met lamsbont-produkten Klanten hebben de keuze uit onder meer mutsen, pantoffels, bodywar mers en knuffels. Het gros is vervaar digd van lammeren van het Texels schapenras, al komt maar een gering deel daadwerkelijk van Texel. De win kel neemt af bij vier produktie- ateliers, waarvan Texelaar Martin Kar- las er één is. De nieuwe zaak is beduidend groter dan de vorige. De extra ruimte was nodig om de artikelen overzichtelijker uit te stallen. Tevens is het assorti ment uitgebreid met o.m. badjassen, hoeslakens, meer soorten handdoe ken, dekbedovertrekken en tafellin nen. De prachtig verlichte zaak wordt gerund door twee ervaren ver koopsters, Nel Bertrand en Elly Drij ver. Verkoopster Nel Bertrand en ondernemer Henk Broekman in de sfeervol ingerichte nieuwe win kel. (Foto Frans HopmanI mening niet. „Het gebouw is de laat ste jaren verwaarloosd." Om de fa briek meer aanzien te geven is hij voornemens het houtwerk in een nieuw verfje te steken ën het terrein rond het gebouw op te ruimen. Vanaf de Hogeberg gezien wil hij de fabriek aan het oog onttrekken door aan de achterzijde beplanting aan te bren gen. „Slopen is niet alleen kapitaal vernietiging, maar al het puin en as best moet ook ergens worden gedumpt. Bovendien: de Eendracht hoort toch bij Texel." G.T. Het nationale tongquotum is voor 1993 met liefst vijftien procent ver hoogd en dat is een gunstig teken voor de Texelse vissers, van wie ve len op platvis vissen. De hoeveelheid schol die dit jaar mag worden gevan gen is echter zes procent minder. De prijzen van schol vielen, ondanks de matige aanvoer, afgelopen jaar merk waardig genoeg het hele jaar door te gen. Van der Beek meent dat dit onder meer te maken heeft met de positie van de sterke gulden ten op zichte van de zwakke lire. Italië is een belangrijk afzetgebied voor schol. Al met al mogen de tong- en schol vissers niet klagen, want 1992 was qua prijzen een goed jaar. Alleen was men in 1991 verwend met super- omzetten. Werkgelegenheid De rondvissers moeten het in 1993 doen met een iets kleiner quotum voor kabeljauw (zes procent). Vol gens de DETV-voorzitter zijn de Texelse bedrijven gezonder dan el ders, omdat men niet gespecialiseerd is, maar ook op haring, tong en schol kan vissen. Wat de garnalensector betreft, heeft Van der Beek dit jaar zijn hoop gericht op de realisatie van een pelcentrum in Den Oever. Het streven is erop gericht dat het cen trum dit jaar van de grond komt. Over de werkgelegenheid in de Texel se visserij toont Van der Beek zich niet bezorgd. „De situatie laat zich stabiel aanzien. Het aantal ar beidsplaatsen zal zeker niet toene men, maar voor een afname zie ik momenteel geen aanleiding. Mis schien dat door technische ontwikke lingen arbeidsplaatsen verdwijnen! maar dat zie ik op korte termijn niet gebeuren." .Texel is een oase in het drukke westen. Het eiland heeft een prettige leef- en werkomgeving. Dat is de voornaamste reden om ons bedrijf naar het eiland te verplaatsen." Aan het woord is Maurice Diks (30), die samen met echtgenote Helma sinds kort eigenaar is van de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg, waarin het ondernemerspaar een vleesconservenfabriek gaat vestigen. De voorbereidingen zijn inmiddels in volle gang. begonnen, maar het operationeel ma ken van de conservenfabriek heeft voorrang", zegt Diks. Zelf steekt hij ook de handen uit de mouwen. „We zijn de boel flink aan het schoonmaken en halen alle overbodi ge obstakels van de muur. Als dat is afgerond kunnen de electrische in stallatie, gas- en waterleidingen wor den aangelegd en kan het bedrijf worden ingericht. Vleesverwerker Maurice Diks bij één van de machines in het conserveringsbedrijf die hij in de Oude Zuivelfabriek gaat vestigen. (Foto Cerord Timmerman) Diks heeft daarvoor installatiebedr ijf Oele en aannemer Visser ingescha keld. „Wat we kunnen, doen we ver der zelf." Voor de inrichting van het bedrijf zal hij machines uit zijn oude bedrijf overbrengen naar Texel. Van de drieduizend vierkante meter in het gebouw gaat hij de helft gebrui ken voor de invulling van zijn plan nen. De conservenfabriek zal uit zeven afdelingen bestaan waarin de verschillende bereidingsprocessen zul len plaatsvinden. Aan de zuidwestkant van het ge bouw wil hij zijn bedrijfswoning vesti gen, waarvoor architectenbureau Alkema en Honingh inmiddels het ontwerp op papier heeft gezet. Een ander deel van het gebouw blijft hij verhuren aan een bloembollen- en een meubelstoffeerbedrijf. De reste rende ruimte zijn nog te huur. „Bij voorkeur voor beginnende onderne mers, tegen betaalbaar tarief." Over de reactie van omwonenden op zijn plannen is hij goed te spreken. „Het contact verloopt prettig." Om overlast te voorkomen wil hij de aan- en afvoer van produkten zoveel mo gelijk via de achterzijde laten plaats vinden. Circa 85 procent van de Texelse be roepsvissers heeft zich aangesloten bij de „groep Texel". Dit nieuwe sa menwerkingsverband biedt de vis sers meer eigen verantwoordelijkheid en zal de rol van de rijksoverheid op den duur wellicht terugdringen. Tot onafhankelijk voorzitter werd Bob Bakker (ondernemer en o.a. presi dent-commissaris Teso) gekozen en secretaris is Marius Kikkert (van ac countantskantoor NBC). In visserijkringen reageerde men aan vankelijk sceptisch over de groeps vorming. Landelijk neemt nu echter een ruime meerderheid deel. Voorzit ter Bas van der Beek van visserijvere niging DETV toont zich verheugd over deze ontwikkeling. „Ik ben er erg blij mee. Hopelijk komt het me teen in het eerste jaar al goed van de grond. Het zou een mooie beloning zijn als dit in de toekomst leidt tot een minder stringente regelgeving door de overheid." Enkele vissers houden nog in beraad of zij zullen meewerken. Van der Beek verwacht dat sommigen alsnog over de brug komen, zodat totaal zo'n 90 procent van de Texelse vloot samenwerkt in de groep. Belangrijk voordeel van de groepsvorming is de grotere mogelijkheid tot ruilen, huren en verhuren van quota. Buiten de groep is hiervoor gelegenheid tot 1 maart, maar binnen de groep het he le jaar. Een ander pluspunt is de soe peler zeedagenregeling. Stel, dat een visser binnen het aantal hem toege wezen zeedagen zijn scholquotum niet weet op te vissen. Van het groepsbestuur kan hij dan extra zee dagen toegewezen krijgen. De tötale groep kan er namelijk zeedagen bij krijgen en deze vervolgens onderling verdelen. Vissers die zich niet aan de groepsregels houden, kunnen zware boetes verwachten. Gezond Na jaren van vlootsanering, strengere maatregelen en controles, lijkt de vis serij in een rustiger vaarwater te rechtgekomen. De Texelse vloot heeft zich goed door de achterliggende woelige periode heengeslagen en kan de toekomst dankzij verstandige in vesteringen met gerust hart tege moet zien. Rabobank-directeur R. Veenstra stelde dit tijdens de in no vember gehouden jaarvergadering van zijn bank. Van der Beek onder schrijft die visie. „Texel heeft één van de gezondste vloten in de Nederland se visserij." Afgelopen jaar bleek dat ook uit de nieuwbouw van diverse kotters en in de laatste weken van het jaar zijn door verscheidene vis sers extra quota aangekocht. Omstreden Diks is zich ervan bewust dat veel Texelaars uit landschappelijk oogpunt liever hadden gezien dat de fabriek werd gesloopt. Toch deelt hij hun

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7