„Wèl nieuwbouw Molenkoog, maar beter en goedkoper" Dik Haker kraakt rapport b en w: Gereformeerde traditie op een moderne manier II \..M- 7 _iL Dertig jaar geleden... TEXELSE couRANT Drs. F.J. Daane nieuwe predikant Den Burg Texel proefgebied voor VVN project Jeugdbrandweer in februari van start x c... DINSDAG 19 JANUARI 1993 Drs. F.J. Daane wordt de nieuwe predikant van de Gereformeerde gemeente in Den Burg. (Foto Frans HopmanI Het toekomstplan van b en w voor zwempark Molenkoog is onpraktisch en te duur. Bovendien is de gemeen telijke notitie waarop het college zich baseert onvolledig en niet goed doordacht. Tot dit vernietigende oor deel komt Dik Haker, lid van de ad viescommissie van het gemeentelijk openluchtbad, op grond van zijn ja renlange ervaring in de bouw en als zwembadgebruiker. Met het uit gangspunt van b en w is Haker het echter eens: Molenkoog moet blijven bestaan en nieuwbouw is hiervoor de beste oplossing. Vanavond buigt de raadscommissie welzijnsbeleid zich over de kwestie. Aan tal van factoren, zoals bereik baarheid voor ouderen, aansluiting op nutsvoorzieningen en riolering, ni veauverschillen en parkeren is niet of nauwelijks gedacht en een situatie schets ontbreekt, zo stelt Haker vast. Hij komt tot de conclusie dat „het hele rapport riekt naar doordrammerij, gezien de weinig steekhoudende ar gumenten". Haker, die tien jaar voorzitter van zwem- en poloclub TX '71 was, heeft een alternatief plan ontwikkeld. Hij heeft laten uitrekenen dat zijn op zet tenminste f225.000,- gunstiger uitpakt dan het collegeplan, dat to taal f1,1 miljoen zou moeten kosten. In plaats van een nieuwe accommo datie op de speelweide achter de mini-golfbaan stelt Haker nieuwbouw voor op de huidige lokatie. De be staande gebouwen moeten hiervoor geheel wijken. Door een kleiner on derkomen neer te zetten, levert dat volgens Haker een terrein-winst op van 156 m2. Deze extra ruimte kan worden benut als parkeerruimte aan de Slingerweg, waarmee tevens het parkeerprobleem wordt opgelost. Parkeerdrukte De auto's wegzetten op het grote parkeerterrein aan de Emmalaan is geen goede oplossing, omdat de vele oudere bezoekers dan te ver moeten lopen. Bovendien is het terrein tijdens de markt, folkloredagen en andere evenementen druk bezet. Een entree aan de Haffelderweg kan tot parkeer overlast langs de smalle weg leiden, zoals nu reeds het geval is op drukke voetbal-zondagen. Overigens stuit het verplaatsen van de ingang op plano logische bezwaren; er zal op zijn minst een artikel 19 procedure nodig zijn omdat een dergelijke ontwikke ling volgens het bestemmingsplan niet is toegestaan. Visie? Haker vraagt zich af welke visie ach ter het plan schuilt. Hij vermoedt dat de gemeente probeert een stuk in dustrieterrein vrij te maken, mede ge let op de pogingen SV Texel en Texelse Boys op één complex te, laten spelen. Volgens Haker levert verplaat sing van het gebouw in dit verband echter te weinig voordeel op. De af stand van het bad tot eventuele nieu we bedrijven blijft vrij klein. In verband met geluidhinder is het hier door voor bedrijven onaantrekkelijk om zich daar te vestigen. In de laatste vergadering van de commissie welzijn plaatste Haker vanaf de publieke tribune al kantteke ningen bij het rapport. Ook de com missieleden konden zich er niet in vinden. Toch handhaafden b en w hun standpunt. In een brief aan de commissie geeft het college hierop een toelichting. „We zijn tot de con clusie gekomen dat details van het rapport zijn overbelicht, zonder dat eerst een aantal essentiële vragen beantwoord was. Als eerste had de vraag of wij als gemeente het zwem park Molenkoog in Den Burg willen handhaven aan de orde moeten ko men." Met Rotterdam, de Noordoostpolder en Haarlem wordt Texel een proefge bied voor een project van Veilig Ver keer Nederland. De bedoeling is om het verkeersgedrag van 11 tot 13-jarige te verbeteren. Per proefge bied wordt f15.000,- subsidie ver strekt. In samenwerking met de gemeente, de politie, rijkswaterstaat en het regi onaal overlegorgaan zullen op Texel verschillende acties worden opgezet voor de doelgroep. VVN gaat vergelij kingen trekken tussen de projecten in landelijke gebieden en stedelijke ge bieden. Die acties bestaan uit het weer in voeren van het praktijkgedeelte bij het verkeersexamen. Dat bestond vroeger wel, maar de laatste jaren Het college beantwoordt deze vraag met ja. Dit antwoord heeft als conse quentie dat er geïnvesteerd moet worden. In elk geval is ƒ272.000,- nodig om het bad aan te passen aan de eisen van de wet Hygiëne en Vei ligheid Zwemgelegenheden. Als geen maatregelen worden genomen, zal Molenkoog per 1 november 1994 dicht moeten. Daarnaast is het hoofdgebouw aan ingrijpend onder houd toe, wat bijna 3Vz ton zal kosten. Voor het totaalbedrag van ƒ612.000,- kan net zo goed complete nieuwbouw plaatsvinden. Op de kri tiek dat het rapport is toegeschreven naar de conclusie „nieuwbouw", ant woordt het college dat tijdens bezoe ken van twee verbouwde zwembaden elders duidelijk is gewor den dat renovatie slechts half werk betekent. Voorgesteld wordt vanavond tijdens de vergadering alleen op de grote lij nen van het rapport te praten en niet op details in te gaan. „Het rapport geeft een visie en een verkenning van mogelijkheden. Dit alles op basis van ramingen en niet op basis van gedetailleerd uitgewerkte plannen." Calluna Maar eerst moet de commissie de vraag of het zwembad in Den Burg kan blijven beantwoorden. Tijdens een andere commissievergadering wordt alleen een theorie-examen af genomen. Daarnaast wil de project groep een zg. „uitzwaaipakket" maken voor groep acht van de basis school. Die leerlingen gaan allemaal naar de middelbare school. Op een uit te brengen CD met eigentijdse muziek moet tussen de nummers in formatie komen over gevaarlijke pun ten in de routes tussen school en de buitendorpen. Aan het eind van dit jaar of begin '94 wil VVN Texel een bromfietscur sus houden voor OSG leerlingen. Hierbij zullen speciale computerpro gramma's worden gebruikt. Via een thuisblad dat op 22 april wordt verspreid zullen de ouders en andere Texelaars worden ingelicht over het VVN project. De informatie wordt toegespitst op de plaatselijke situatie. Ook via de schoolkranten zullen de ouders worden geïn formeerd. werd door enkele raadsleden een sa mengaan met zwemparadijs Calluna voorgesteld. „Is het antwoord van de commissie op deze vraag nee, dan moet het college zich nader beraden over de ontstane situatie", aldus b en w. De commissieleden zijn inmiddels door Calluna benaderd om hierover van gedachten te wisselen. Dik Haker is geen voorstander van sluiting van Molenkoog en verder gaan bij Calluna. „Een eenvoudige, doelmatig zwemvoorziening voor de Texelaars is het uitgangspunt. Calluna is een prachtig bad maar heeft een geheel andere structuur; het zwem paradijs is puur ingesteld op toe risten. Voor de Texelse gebruikers heeft het teveel beperkingen: de af stand, de prijs, het ontbreken van een buitenbad. We zijn met de zwemclub heel blij dat we er 's win ters terecht kunnen. Maar een thuis basis zou Calluna niet kunnen zijn, want 85 procent van de leden woont in Den Burg en meestal kunnen we alleen op de onrendabele uren trai nen." Haker voorziet problemen met zwemlessen voor de schooljeugd en een sterk verminderde toeloop van ouderen, mocht het zwembad rich ting De Koog worden verplaatst. Voor de jeugdbrandweer, een nieuw initiatief op Texel, hebben twintig jongeren serieuze belangstelling ge toond. Begin februari is er voor hen een kennismakingsbijeenkomst en op 16 februari is de eerste training. Instructie wordt gegeven door totaal acht Texelse brandweerlieden. Ge hoopt wordt dat de jeugdbrandweer een kweekvijver zal zijn voor het „echte" brandweerkorps. Ervaringen op het vasteland leren dat inderdaad jongeren doorstromen. Brandweer commandant H. Groote verklaarde gisteravond tijdens de raadscommis sie voor algemeen beleid dat hij ima goverbetering een nog belangrijker pluspunt van de jeugdbrandweer vindt. Volgens Groote blijkt uit een landelijk onderzoek dat veel mensen brandweerlieden afschilderen als „py romanen en drinkebroeders". Com missielid Gerbrand Poster (Texels Belang) hoorde daar van op. In zijn ogen hebben hulpverleners als ambu lancedienst en brandweer juist een uitstekende naam. De commissie juichte het initiatief in elk geval toe en ging akkoord met een maandelijk se contributie van vijf gulden per deelnemer. Met uitzondering van Poster, die nog een slag om de arm hield, toonde de commissie zich ook voorstander van de aanschaf van een compressor voor perslucht. Poster plaatste vraagtekens bij de hoogte van de investering, een bedrag van ƒ31.500,-. „Vooral de openheid van de mensen hier heeft me geraakt. Mijn gevoel zegt me dat ik hier goed zit." Woor den rechtstreeks uit het hart van drs. Freek Jan Daane (30), die 7 fe bruari predikant wordt van de Gere formeerde gemeente in Den Burg. „Hij is pastoraal zeer geïnteresseerd en staat voor wat hij vindt, dat straalt van hem af", aldus een tevre den bestuurslid Jeannet van Abs. Den Burg wordt de eerste gemeente voor Daane. Hij voltooide in septem ber zijn opleiding aan de Theologi sche Universiteit in Kampen, die „stevige" banden heeft met de Gere formeerde kerk. Hij denkt er met ple zier aan terug. „Het is een wat kleinere universiteit, waarin je niet verloren gaat in de anonimiteit, maar een persoonlijke band hebt met je medestudenten." Na voltooiing van de studie werd zijn aandacht getrok ken door de Texelse vacature op het prikbord. „Texelse schapen zoeken herder. Dat nodigde uit om te reage ren." Daane kende het eiland tot dusver al leen van vakantie. „De omgeving spreekt me aan. En een kleine ge meente als deze (ruim 450 leden) vind ik geschikt om als predikant te beginnen." Gesprek Een gesprek met de beroepingscom missie van de gemeente pakte goed uit. „De mensen reageerden spon taan en direct. Ik had niet het idee dat er dingen werden achtergehou den Ik hield er direct een goed gevoel aan over." Hij was niet de enige. „Wij denken dat hij gehoor vindt bij de oudere generatie en toch voldoende enthousiasme uitstraalt om ook de jongeren te boeien", aldus Jeannet van Abs, die blij is dat na twee jaar een geschikte opvolger is gevonden voor dominee T. Salakay. „Er is een tekort aan predikanten." In de pastorie aan de Keesomlaan, waarin Daane inmiddels zijn intrek heeft genomen, treft hij de voorberei dingen voor zijn nieuwe werk. Dat omvat méér dan alleen het voorgaan in kerkdiensten. „Ik wil dicht bij de gemeenschap staan en open staan voor hun verhaal." Naast een groot aantal pastorale taken gaat hij de jeugd inwijden in de geloofsleer. Ook bestuurlijk werk hoort bij zijn functia „Maar ik ben er vooral voor de men sen. Want het is een onzekere tijd, waarin het soms moeilijk is om te weten wat je plek is. Ik wil de men sen helpen op de juiste koers te blij ven." Traditie Hij voelt zichzelf thuis in de Reforma torische traditie. Maar dan wel ver taald naar deze tijd. Ik sta op een moderne manier in de Gereformeerde traditie." Een overtuiging die volgens hem aansluit bij de gemeenschap in Den Burg, die hem als evangelisch en tolerant is omschreven. „De mensen hebben voor zover ik weet geen ex treme standpunten." De verantwoor ding die hij op zijn schouder neemt ziet hij niet als een bezwaar. „Ach, ik ben er voor opgeleid. Ik moet de the- orische kennis nu in praktijk zien te brengen. Je staat als predikant mid den in de gemeenschap en beleeft al les met de mensen mee. Zowel droevige als mooie momenten. Dat is toch prachtig eigenlijk." Zondag 7 februari, aanvang 15.15 uur, wordt drs. Daane tijdens een bijzondere dienst bevestigd door do minee J.J.N. Wilmink uit Oosterend in de Gereformeerde kerk in Den Burg. Aansluitend wordt een recep tie gehouden. ufo J v4§rcr .j, r' 1 - - '-'•V - Belangstellenden op de Helderse zeedijk kijken gespannen hoe de marinesleepboot Hercules met de Teso-veerboot De Dageraad naar de haven koerst. (Foto Teso-orchief/Dirk KuiterI Toen vorige week de veerboot ais ge volg van een technische storing uren nodig had om Den Helder te berei ken, riep dat herinneringen op aan een veel langduriger tocht onder bar re omstandigheden die Teso maakte op zaterdag 19 januari 1963, van daag precies dertig iaar geleden. Als gevolg van zware ijsgang duurde het toen bijna acht uur voordat de over kant werd bereikt en als er geen as sistentie was geweest van een marinesleepboot zou het helemaal niet zijn gelukt. Nadien was Texel ge ruime tijd geïsoleerd en op maandag 21 lanuari begonnen Dakota's van Martins Air Charter zelfs aan een kortstondige luchtverbinding met Am sterdam. Het was dan ook een uitzonderlijk strenge winter en als zodanig een begrip Nadien is het niet meer voor gekomen dat de veerdienst door ijs gang werd onderbroken. Dat de overtocht op die ijzige zater dagochtend een toer zou worden, was al voor het vertrek duidelijk. De Waddenzee lag vol ijs dat zich in de zeegaten met de eb- en vloedstroom en onder druk van de Stormachtige wind met onvoorstelbare kracht heen en weer verplaatste. Er werd echter toch gevaren, mede met het oog op twee kraamvrouwen (de dames Slik en Haker) die uit voorzorg in het zie kenhuis moesten worden opgeno men. Alleen al om de toen nog maar kort in gebruik zijnde haven van het Horntje uit te komen, was al meer dan een uur nodig. Zestig meter bui ten de haven kwam de boot in een compact ijsveld terecht en werd daardoor in de richting Oudeschild gedrukt. Er bevonden zich ongeveer 35 passagiers aan boord, waaronder dus de twee kraamvrouwen die op brancards in de tweede klas kajuit la gen. Ze werden verzorgd door wijk verpleegster Fortgens die op haar beurt werd bijgestaan door hof meester Huug Snoek van het boot buffet. Voor het geval hun toestand ernstig zou worden, zou de marine met een helikopter een arts aan boord zetten. Het was al gauw duidelijk dat de met het ijs worstelende boot nooit op eigen kracht de overkant zou be reiken. Dat zagen ook marinemensen vanuit de havenverkeerstoren in Den Helder. Nog voordat Teso op dat idee kwam, besloten ze de Hercules er op af te sturen, de zwaarste sleepboot waarover de Koninklijke Marine toen beschikte. De Hercules had anderhalf uur nodig om De Dageraad te berei ken. Er werd vastgemaakt en de boot werd even over één naar dieper wa ter met minder ijs getrokken. Het leed leek geleden, maar toen kreeg de sleepboot problemen met het koelsysteem en dreigde aan de grond te raken. Net op tijd was de zaak ge repareerd en dat was maar goed ook want intussen was De Dageraad weer in het ijs vastgelopen en had opnieuw sleepboothulp nodig. Even na twee uur brak de tros, kort nadat deze was vastgemaakt, zodat zowel veerboot als sleepboot in het ijsveld door de inmiddels begonnen ebstroom richting Noordzee werden gestuwd. Op de wal werd er al reke ning mee gehouden dat De Dageraad uiteindelijk IJmuiden zou moeten bin nenlopen... Zover kwam het niet, want de Hercules-bemanning wist de verbinding met de veerboot te her stellen en daarna lukte het om het ijs de baas te blijven. De veerboot liep om half vier op eigen kracht de Hel derse haven binnen. Daar lag toen al sinds de vorige dag de andere veerboot Dokter Wagema- ker, met aan boord mensen die hoop ten naar Texel te komen. Ze konden lang wachten want de ijstoestand was zo slecht dat de overtocht werd afgelast. Zondagochtend deed De Dageraad, weer met hulp van de Hercules, een poging om terug te ke ren naar Texel. Dat mislukte. Beide schepen werden al gauw in een ijs veld gevangen en meegesleurd in noordelijke richting. (Met de ebstroom kwamen ze na drie uur terug naar Den Helder. Maandagochtend 21 januari besloten gemeente en Teso een luchtverbin ding met het vasteland tot stand te brengen, met inschakeling van Dako ta's van Martins Air Charter. Kosten f30,- per persoon voor een enkele reis. Om drie uur 's middags vertrok ken de twee eerste toestellen geheel volgeboekt van Schiphol en streken 20 minuten later op Texel neer. De passagiers konden het vliegveld ver laten via een gang die door hoog op gestoven sneeuwduinen was gegraven. Een foto daarvan haalde de wereldpers: Ma king connections". Aan boord bevonden zich onder an dere Texelaars die hadden meege daan aan een barre elfstedentocht, een groep vissers die hun schepen in Den Helder hadden achtergelaten en zelfs 1800 eendagskuikens. Twee keer kwam in die dagen een marinehelikopter in actie voor spoed eisend passagiersvervoer. De 7-jarige Lody Bremer werd met een acute blindedarmontsteking naar het zie kenhuis gebracht en de familie Reitsma kon dankzij helikopter- transport het vliegtuig haar Canada halen. Daags voor de geruchtmaken de oversteek van De Dageraad naar Den Helder, was de Texelse kotter- vloot er nog in geslaagd de haven van Oudeschild binnen te lopen De schepen vormden een front en bra ken gezamenlijk door het pakijs dat zich voor de haven had opgehoopt. Gelukkig was er tussen de bedrijven door ook nog tijd voor Texelse schaatskampioenschappen. Winnaar werd de toen 21-jarige Piet Saai uit De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5