Cjroen cZwartsJ~exeU in het Jutters eisen vertrek van directeur Kuiper N Bom onder museum Oudeschild? Groen Zwart Appartementen Miedema moeten worden gesloopt Voortaan maximaal twee booreilanden op Rede ummer KORT Texels TOERIST Mosselvisserij Waddenzee aan banden PvdA-motie in aantocht nn Jut Verdraagzaamheid Jansen wil eigenaar Lindeboom straffen Kwestie Waddenbiljet VERDER IN DIT in Bezorgdheid over toekomst Texels openbaar vervoer „Echt Tessels" krijgt f60.000,- Molenkoog mag blijven Waarom worden lantaarnpalen niet meteen gerepareerd? w Plan in de maak voor „sportpark Zuid" rf Scholerie straks monument Onderhoud bomen langs Molenlaan Radio Noordholland over Februari-ramp X E LS E^COU RANT en DROGISTERIJ UJim fTlets Parkstraat 20. Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10751 VRIJDAG 22 JANUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad' Bel 02220-12741 Buiten kan tooruren bel uw bezorger Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48.50 per half jaar; Los ƒ1,35 Jarenlange irritaties zijn woensdagavond tot een emotionele uit barsting gekomen. Voor de jutters is de maat vol. Zij willen niet langer samenwerken met de directeur en één van de bestuursle den van de Stichting Texels Museum (STM). Het is echter niet hun bedoeling om het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild te onttakelen door hun deel van de collectie weg te halen. „We willen in alle rust met een klein comité zoeken naar een oplossing voor alle problemen", aldus Gerard Zijerveld, voorzitter van de Stichting Juttersmuseum. De nieuwbakken STM-voorzitter Wim ten Have staat pal achter zijn directeur. Hij houdt de mogelijkheid op verder praten open, maar vindt dat de jutters hiertoe het voortouw moeten nemen. De botsing die al enige tijd dreigde tussen de jutters en het STM-bestuur heeft inderdaad plaatsgevonden. Het verhaal heeft een lange geschiedenis. De Stichting Juttersmuseum (SJM) heeft een samenwerkingsovereen komst met de STM. Die loopt in juni af. SJM heeft per brief gevraagd om een gesprek over die overeenkomst, want de jutters willen enkele zaken wijzigen. Daarnaast is door hen ge vraagd om financiële ondersteuning. Deze briefwisseling is voortgezet tot half januari, maar een oplossing is er nog steeds niet. Intussen weigerde directeur Jan Kuiper een kanon dat aan het museum werd aangeboden en dat was de druppel die de „hele volle" emmer deed overlopen. Beledigingen De jutters hebben het al lange tijd moeilijk met directeur Jan Kuiper en bestuurslid Margo Bik. Zijerveld; „Het is niet persoonlijk bedoeld, het gaat om hun functioneren. Er is een opeenhoping van ergernissen. We voelen ons beledigd door hun hou ding en ondervinden tegenwerking als we iets willen doen voor het mu seum, met name op financieel ge bied. We hebben in al die dertien jaar dat we samenwerken met STM slechts ƒ281,40 gekregen als vergoe ding voor een excursie. In één van de brieven die we van hen hebben ge- Directeur Jan Kuiper: boosdoener. kregen staat dat we kosten maar moeten declareren bij de directie, die per geval zal beslissen of we ze be taald krijgen. En ze bieden ƒ1250,- aan. Dat moeten we zien als denk beeldige achterstallige declaraties. Dat is nog geen ƒ100,- per jaar.... En dat terwijl er jaarlijk 70.000 bezoe kers naar het museum komen. Schandalig toch?" Tot nog toe hebben de bestuursleden van de jutters veel musuemkosten uit eigen zak betaald. De jutters zijn er niet over te spreken dat zij geen vaste jaarlijkse vergoe ding krijgen uit de raamsubsidie die de STM ontvangt. „De directeur zegt dat we maar naar de gemeente moe ten gaan voor subsidie. Maar de ge meente verwijst ons terug naar de STM, waar we onder vallen", ver klaart Zijerveld. Het voorstel van STM om een deel van de jutterscollectie over te nemen en SJM zo uit de rode cijfers te hel pen wordt door de jutters met kracht van de hand gewezen. „Dan worden wij buitenspel gezet. We hebben ons jarenlang ingespannen voor die spul len, we willen erbij betrokken blij ven." Voorzitter Voorgesteld werd om met de bestu ren van SJM en STM om de tafel te gaan en alle problemen uit te praten. Voorafgaande aan de vergadering nam Zijerveld contact op met STM- voorzitter Ten Have. „We spraken af dat hij zou optreden als algemeen voorzitter voor beide besturen. Maar hij begon de vergadering als voorzit ter van STM en prees de directeur als ambassadeur voor de musea op Texel.... Wij zijn het met hem eens dat de man dat is voor EcoMare, maar juist niet voor het museum in Oudeschild." Vertrouwen Een emotionele discussie barstte los. De jutters stelden als compromis voor dat de directeur van STM zich voortaan alleen met EcoMare en de Oudheidkamer zal belasten en dat conservator W.P. van der Vis de zeg genschap krijgt over het beleid van het Maritiem en Juttersmuseum. „Wij Lees verder pagina 5 Jaren geleden vestigde zich in een respectabel horecabedrijf in Den Burg een overkantse onder nemer, die meende dat hij de Tesselaars op vele fronten iets zou kunnen leren. Of hij daarin ooit slaagde, is onbekend. Toen hij een zuidelijke carnavalsvereni ging naar het eiland haalde om ons op Ouwe Sunderklaas te la ten zien hoe je feest moest vie ren, sloeg hij de plank volledig mis, een modderfiguur en werd hij definitief opgenomen in het gilde van de Texelhervormers. Lieden, overladen met vooroorde len, die niets van dit wonderlijke eiland begrijpen en meteen alles willen veranderen. De directeur van EcoMare leek absoluut niet tot deze dubieuze orde te beho ren, maar zijn opstelling naar een karakteristieke Texelse groep als de vrijgevochten jutters en de ei genzinnige vissers komt tactloos en ondiplomatiek over. Hij onder mijnt met zijn weigering van het onlangs opgeviste kanon de spe ciale mentaliteit, die de basis is (geweest) voor alle Texelse mu sea! Prachtig hoor, dat vergaren van al die subsidies en schenkin gen, maar een goeie jut dicht bij huis is minstens evenveel waard Horszei f «Tl I I 111- I UUy1^— Het museummet een echte jutter als gids. is populair bij jong en oud, maar wat nu? De sloop van de drie appartementen die J. Miedema illegaal heeft ge bouwd aan de Kaai bij Oosterend, is onherroepelijk. De gemeente laat een dezer dagen een brief uitgaan waarin wordt gesommeerd het ge bouw binnen zes weken in de oor spronkelijke staat terug te brengen. Vorig jaar constateerde de gemeente dat de appartementen zonder vergun ning waren gebouwd in een bestaan de agrarische schuur. De eigenaar vroeg alsnog bouwvergunning, maar die werd geweigerd. Het betreft hier een agrarisch bouwblok, dus met een agrarische bestemming en b en w willen daar geen recreatie. Er volgde een aanschrijving om het gebouwde te slopen, waarop Miedema bij de Raad van State vroeg om schorsing van deze aanschrijving. Daardoor werd de zaak gerekt, maar niet ge red, want de Raad van State wees het schorsingsverzoek van de hand. Miedema deed toen pogingen om de agrarische bestemming gewijzigd te krijgen in een ambachtelijke bestem ming en vroeg op grond daarvan een bouwvergunning aan. Dat leek niet kansloos omdat in het bestem mingsplan niet bij voorbaat wordt uit gesloten dat vrijkomende agraris che gebouwen in het buitengebied een Redactioneel commentaar Een impasse in het conflict tussen de jutters en de Stichting Texels Mu seum dreigt. De twee partijen willen gelukkig nog met elkaar praten, maar alleen op hun eigen voorwaarden. Als beide besturen star aan hun stand punt vasthouden, komt er dus niks van verder overleg terecht. Maar waar gaat het nou eigenlijk om: ,,Mag ik op jouw feestje komen" of het in stand houden van een bijzon der waardevol museum In elk geval zal lering moeten worden getrokken uit de scheef gegroeide onderlinge verhoudingen. Het STM- bestuur kan en mag zich niet doof houden voor de kritiek van jutterszij- de. Het is begrijpelijk dat men zich achter de directeur opstelt, maar de kritiek liegt er niet om en dient se rieus ter harte te worden genomen. Naar buiten toe maakt het STM- bestuur door deze opstelling dezelfde hooghartige indruk als directeur Kui per met zijn nogal ongelukkige afwij zing van het opgeviste kanon. De jutters daarentegen kunnen reke nen op de sympathie van de massa. Zij staan model voor de vrijwilligers die met veel inzet iets hebben opge bouwd. Dat betekent echter niet dat zij het gelijk aan hun kant hebben. De tegenwoordige tijd eist zaken als efflciëncy en beleidsmatige aanpak. Regeltjes over hoe het verder moet, bedacht door mensen die verstand hebben van die efficiente aanpak. En thousiastelingen die zich jarenlang uitsloven krijgen ineens te horen dat iets niet mag of juist moet. Wordt er geluisterd naar hoe die mensen eigenlijk werkenIs er waardering voor wat ze doen, bijvoorbeeld uitge drukt in financiële zin Maar andersom ook: luisteren die mensen naar nieuwe inbreng? Want ook dat heeft zijn goede kanten. Of gaat het er alleen maar om wie wat te zeggen heeft? Het wachten is op een bemiddelaar, die oor heeft voor beide partijen, zo dat weer een sfeer van begrip en verdraagzaamheid ontstaat. Samen sta je tenslotte sterker. Dan moet het lukken voor de eerste toeristen weer voor de deur staan.... Het parkeren van booreilanden moet in principe buiten de Waddenzee ge beuren. Totdat een alternatieve loka- tie is gevonden mogen tussen Texel en Den Helder voortaan maximaal twee offshore installaties worden geparkeerd. Dit staat in de planologi sche kernbeslissing (PKB) nota Wad denzee die minister Alders (VROM) gisteren presenteerde. De PKB moet gezien worden als uit gangspunt van rijk en provincie voor het voeren van beleid ter bescher ming van het natuurgebied Wadden zee. De nota is tot stand gekomen op basis van inspraak, advisering en bestuurlijk overleg met de Waddenge meenten en -provincies. De minister stelt dat booreilanden al leen uit veiligheidsoverwegingen in de Waddenzee mogen worden gepar keerd voor een periode niet langer dan drie maanden. Alleen in geval van nood kan tijdelijk sprake zijn van drie booreilanden op de Rede van Texel. In de PKB staat verder dat ruim een kwart van de droogvallende platen in de Waddenzee wordt geslo- ambachtelijke bestemming krijgen. De appartementen zouden zolang in stand moeten blijven om als woon ruimte te dienen voor familie. Ook dat werd van de hand gewezen, waarop Miedema de Raad van State opnieuw te hulp riep. Op 11 januari beschikte dit hoogste rechtsorgaan echter afwijzend. De gemeente laat nu weten dat tot sloop moet worden overgegaan. Als Miedema het zelf niet doet, doet de gemeente het op zijn kosten. De bodemprocedure, gericht op het verkrijgen van een ambachtelijke be stemming van de betrokken gebou wen aan de Ka^i, loopt echter nog. Uitspraak daarover zal nog zeer gerui me tijd op zich laten wachten. „Wij zijn de speel bal van die man. Jaren boycot hij de toneelwereld op Texel en nu aanvaarden wij de Linde boomzaal weer in dank, alsof er niets is gebeurd. Ik vind het ongehoord." Deze uitlatingen deed CDA-raadslid Gelein Jansen dinsdag in de commis sie voor Welzijnsbeleid. Hij verweet de wethouder een lakse houding. „U moet niet zo ongelukkig doen. De Meerdere leden van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid lieten zich dinsdag afkeurend uit over de houding van Teso jegens het waddenvervoersbiljet. Zoals be kend wil Teso daaraan niet mee doen. Erna Eelman (VVD) uitte haar teleurstelling en kreeg in stemming van haar partijgenoot wethouder Klaas Barendregt. Die oordeelde hard: „Een gemiste kans, waardoor de geloofwaar digheid van Teso niet wordt ver groot. Het is een verkeerde zet van de directie, ook in psycholo gisch opzicht. We zullen erop aandringen dat Teso zijn stand punt herziet". Gerard van der Kooi (PvdA) zei een motie te hebben bedacht die zijn fractie binnenkort zal indienen, gericht tegen de onwil van Teso om het waddenbiljet te aanvaarden. eerste stap op de goede weg is ge zet, de zaal is weer beschikbaar", re pliceerde Tine Krijnen. „De gerechtelijke procedure die de RST heeft aangespannen loopt nog steeds." Jansen bleef echter morren. „Die vent moet een schop onder z'n jeweetwel hebben." Gerbrand Poster (Texels Belang) reageerde opgetogen. „Dat is krasse taal. Ik zou het ge zegd kunnen hebben. ten voor de mosselzaad- en kokkel visserij. In jaren waarin voedsel problemen voor vogels kunnen optre den worden aanvullende maatregelen getroffen. In 1998 besluit het kabinet welke aanvullende gebieden voor de ze visserijtak worden gesloten. Boren Het kabinet dringt er bij oliemaat schappijen op aan geen gebruik te maken van vergunningen voor olie- of gaswinning in de Waddenzee. Hier over bestaat al jaren een herenak koord tussen de overheid en de vergunninghouders, dat minister Al ders wil verlengen. De NAM reageer de niet afwijzend. In de PKB staat verder dat snelle mo torboten, waterski's en jet-ski's niet worden toegelaten buiten de be staande snelle routes bij Oudes child. Er komt nog een onderzoek naar de vraag of watersporten als deze niet op een lokatie buiten de Waddenzee kunnen plaatsvinden. De gezondheidstoestand van de ie pen langs de Cocksdorpse Molenlaan is redelijk. Om die toestand te verbe teren is f35.700,- nodig. De bodem langs de Molenlaan is erg droog en heeft weinig voeding. Het parkeren van auto's onder de bomen heeft een slechte invloed. De bodem wordt hierdoor teveel opeengeperst. De maatregelen bestaan uit het ver luchtigen van de bodem, bemesting, verwijderen van dode en scheefgroei ende takken, water geven tijdens dro ge periodes en het belemmeren van parkeren door een rij paaltjes. Daar naast moeten de bomen worden be handeld tegen iepziekte. In de afgelopen jaren zijn zeker tien iepen geveld door de aandoening. Radio Noordholland (FM 93,9) maakt twee reportage's over de gevolgen van de februariramp van 1953 op Texel. Het worden een uitzendingen van een half uur, die te horen zullen zijn op woensdag 27 januari van 12.00 tot 12.30 uur en maandag 1 februari tussen 13.00 en 13.30 uur. Het eerste programma is opgenomen in de rubriek „Hofplein 3" en het tweede is een bijdrage aan de natio nale herdenking van de februariramp. De opnamen, voornamelijk vraag gesprekken met mensen die de ge beurtenissen op Texel van nabij hebben meegemaakt, zijn de afgelo pen week gemaakt door verslag geefster Juliette Koesen Deuce. Tennisvereniging Deuce gaat de vier kunststofbanen in Den Burg volgend jaar vervangen. De kosten hiervan zijn ca. ƒ150.000,-. Enkele lichtmasten op het terrein aan de Emmalaan worden binnenkort ver vangen. Hiermee is een bedrag van ƒ15.000,- gemoeid. In beide gevallen draait de club zelf voor de kosten op. Onderwaterarcheologie. Minister Hedy d'Ancona krijgt binnenkort een brief van gemeente Texel op haar bu reau. Daarin wordt aangedrongen op stichting van een onderwaterarcheo- logisch depot op het eiland. De mi nister heeft twee jaar geleden al eens gezegd geen hoge prioriteit toe te kennen aan een depot, maar het college wil toch nog een poging wagen. Procedurefout. De onteigening van het Mieland heeft een vertraging van twee drie maanden opgelopen door een procedurefout. De gemeente heeft de papieren te laat opgestuurd en moet het plan opnieuw ter visie leggen. Drankrijder. Een 43-jarige Texelaar moest zijn rijbewijs inleveren omdat hij met veel te veel drank op achter het stuur zat. De politie betrapte de man dinsdagavond op de Pontweg nabij Den Burg. Het ademanalyse apparaat gaf een uitslag van liefst 720 ug/l, méér dan driemaal de toe gestane hoeveelheid alcohol. IM-ADVERTENTIE Cfr.ee J'ml. 11 hd bjrL Onze bezorgers verspreiden van daag met de Texelse Courant een folder van •j^/y^kPRESENT. Langeveld en de Rooy p» Parkstraat 10. Den Burg [vyjR I telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 Aanbieding: Brother schrijfmachine AX 210 nu voor f299,- drogisterijparfumerie, fotohancMschoonheidssalon Ook zo benieuwd naar onze kleurrijke vernieuwde uitgave? Nog even geduld.... vanaf 27 maart weet u alles! Drukkerij Langeveld en de Rooy Lq Parkstraat 10, Den Burg f //K telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1