„Ot en SierT'-school nu toch op monumentenlijst cax^'93 TEXEL TOERIST WVN TEXEL Mensen Jutters TOIfUST TEXELSE^" couRANT Diploma's en jubilea bij de brandweer Dit jaar in een compleet nieuw jasje.... maar welke? Vanaf 27 maart vindt u het antwoord bij liefst 106 verkooppunten! Advertenties kunnen nog ingeleverd worden t/m 19 februari a.s. Ingrijpende aanpak overlast populieren Condoomautomaten met GGD-subsidie? Zandsuppletie gaat echt door Meer zeggenschap dorpscommissies? Officier vertelt over ervaringen in Kroatië Brommerdiefstal door politie opgehelderd met kaart VRIJDAG 22 JANUARI 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 hebben meer vertrouwen in die man", aldus Zijerveld. „Maar het werd erg persoonlijk opgevat en er viel verder niet meet te praten." Gefrustreerd Volgens STM-voorzitter W. ten Have zijn de problemen ontstaan omdat de jutters het gevoel hebben dat ze niets te vertellen hebben. „Dat is niet zo, want via hun stuurgroep hebben ze dat wèl. De adviezen van dat co mité hebben wij nog nooit van de hand gewezen. De jutters voelen zich gekooid door het beleidsplan en dat leidt tot frustratie." De STM heeft een persbericht uitge geven over het verloop van de verga dering. Daarin staaf dat de eis tot aftreden van de directeur en het bestuurslid voor de STM onbespreek baar is. Ten Have: „Gevolg van deze voor alle partijen slechte ontwikkeling zal waarschijnlijk zijn dat het deel van de collectie dat van de jutters is uit het museum verdwijnt. Een com missie, bestaande uit drie leden, waarvan de STM en de jutters er elk één benoemen en deze samen een derde, zal de boedelscheiding begelei den. Wat mij betreft blijft een dialoog mogelijk, maar dan zal het initiatief bij de jutters vandaan moeten ko men." De voorzitter benadrukt dat het mu seum in Oudeschild op de oude voet zal worden voortgezet, ook het ge deelte dat door de jutters in gebruik is. Voorbarig De jutters vinden de uitlatingen van Ten Have voorbarig. „We willen hele maal niet dat het zover komt. Trou wens, onze samenwerkingsovereenkomst loopt pas in juni af, dus voor die tijd wordt niets weggehaald", aldus Zijerveld. Ten Have wil wel weer praten, maar dan met alle belanghebbenden erbij. Als voorwaarde stelt hij dat het ini tiatief van de jutters uit moet gaan. De jutters verklaren zich bereid tot een nieuw gesprek, maar niet met het voltallige bestuur erbij om een herhaling van emotionele taferelen te voorkomen. De Texelse brandweer heeft tijdens een feestavond verschillende jubilea en bevorderingen gevierd. Tevens werden vier nieuwe brandweerman nen verwelkomd. De afdeling Den Burg is uitgebreid met Ewoud Adriaans, Martijn van Hengel, Hendrikus Kloosterhuis en Peter Wetsteen. Zij buigen zich de komende tijd over de studieboeken om het felbegeerde diploma brand wacht te halen. Pas dan worden ze operationeel. Het examen brand wacht is met goed gevolg afgelegd door Petra Vlaming, John Sessink, Nico van Egmond en Chris Meijer. George Eelman haalde brandwacht 1. Theo Kuip werd bevorderd tot hoofd brandwacht, evenals Piet Knol. Henk Keyser werd benoemd tot brand meester. Voor hem en voor Huug Snoek waren er onderscheidingen wegens hun twaalfenhalf jarig jubi leum. Het speldje met de verzilverde brandweerhelm werd uitgereikt door burgemeester Schipper. iFoto Harry de Graaf) Dit ..buurtje" aan het Schildereind komt volgens de commissie in aanmerking voor een opknapbeurt. Texel krijgt er diverse gemeentelijke monumenten bij. De raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid velde woensdag avond een oordeel, na 's middags alle 21 panden die voor plaatsing op de gemeentelijke lijst waren aangeboden, te hebben bekeken. De commissie onderschreef niet in alle gevallen het oordeel van de be trokken ambtenaren. Dat bleek bij voorbeeld bij de voormalige lagere school van Zuid-Eierland. tegenwoor dig als expositieruimte en atelier in gebruik bij Niek Welboren. De archi tectuur van deze „typische streek school met woning" uit het begin van deze eeuw werd door de ambte lijke adviseurs niet typisch Texels en niet zeldzaam gevonden, terwijl ook de omgeving als „landschappelijk oninteressant" werd gedoodverfd. Daarmee hadden ze Niek Welboren op zijn hart getrapt, wat bleek uit een schriftelijk pleidooi dat hij aan de commissieleden uitreikte toen ze „zijn" pand in ogenschouw namen. Hij betoogde dat school en woning een stukje poldergeschiedenis verte genwoordigen. Bovendien is deze oude school als enige op het eiland, mede door zijn geïsoleerde ligging, in tact gebleven. Welboren sprak van een „Ot en Sien"-school, inderdaad een „schoolvoorbeeld" van landelijke stijl, maar wel enig op Texel. De commissie bleek er ook zo over te denken en vond dat wel degelijk sprake is van een beeldbepalend en historisch belangwekkend gebouw, een plaats op de lijst waard. Verdeeld Verdeeld was de commissie over het voormalige postkantoor aan de Brink in De Koog. Erna Eelman, Cor Kuip en Jan Koolhof waren voor plaatsing op de lijst; Gerard van der Kooi en Jaap Vlaming vonden dat niet nodig. Het VVV-kantoor vond geen genade en van hostellerie Het Gouden Boltje werd alleen de voorkant de moeite waard gevonden. Over de zeekaap in I.M. ADVERTENTIE Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 de duinen bestond geen verschil van mening: op de lijst. Positief oordeelde de commissie over de „witte buurt" (Kikkertstraat 51 tm 57 in De Cocksdorp) en op voorstel van Gerard van der Kooi werd zelfs besloten de historisch even interes sante „gele buurt" elders in de straat voor te dragen voor opname, al kon daarover nu nog niet worden beslo ten. Volgens Jan Koolhof moesten de inventariserende ambtenaren zich la ten leiden door het boek van Kees Zuidema „Met Kees de buurt op". Dat zou ertoe kunnen leiden dat ook het brandweerhuisje en de zg. wier- schuur op de lijst komen. De boerderij van De Weijer aan de Oosterenderweg komt op de lijst on der voorwaarde dat bepaalde onder delen worden „teruggerestaureerd". Over de kerkhofmuur van De Waal was men unaniem positief, evenals over Hogereind 8, Oost 99 en het mooie boerderijtje bij de r.k. kerk van Oudeschild. Het Polderhuis komt op de lijst, met uitzondering van de achterkant. Enige discussie was er over de panden Bin- nenburg 6-8 (vroegere woonhuis van J. de Beurs) en het pand van Jan de Waal in de Binnenburg/Hogerstraat. Van laatstgenoemd pand is zo weinig oorspronkelijks over, dat het niet op de lijst thuishoort. Het andere ge bouw mag er wel op, maar het werd betreurd dat de verbouw tot winkel de boel flink heeft aangetast. Gerard van der Kooi pleitte voor maatregelen tegen al te omvangrijke uitstallingen Op verschillende plaatsen in Den Burg en De Koog zorgen populieren voor overlast. Deze snelgroeiende boomsoort vernielt met haar sterke wortelgestel wegen en riolering. Ver vanging door andere boomsoorten lijkt de enige oplossing. De populier laat zijn wortels bij voor keur net onder de verharding van een weg nestelen. Het wegdek wordt daardoor omhoog gedrukt. Er zijn al veel gevallen bekend van voetgan gers, fietsers en bromfietsers die over de hobbels zijn gevallen. Daarnaast levert het jaarlijks een schadepost op van f 5000,-, want de weg moet steeds worden hersteld. De takken van de boom zijn erg ge voelig voor wind en breken snel af. Dit levert gevaar op voor voorbijgan gers en heeft tevens nadelige gevol gen voor de vorm van de boom. Een mooie dichte kroon is in het Texelse winderige klimaat nauwelijks te vormen. Uit de kraan Op verschillende plaatsen zijn de wortels van de populieren in het ri oolstelsel doorgedrongen. Er iS zelfs een geval bekend van wortelgroei in een huisafvoer, die daardoor verstopt was geraakt. Herstelwerkzaamheden aan straten en riolering maken het vaak noodza kelijk dat wortels van de populieren moeten worden afgehakt. Dit ver zwakt echter de verankering, waar door de populieren snel omwaaien. De populieren die o.a. staan langs de Hollewal, Vloedlijn, Thijsselaan, Zee bries, Vogelenzang, Noordwester, Schoorwal, Strijbosstraat en Duin roosstraat, worden vervangen door lijsterbessen, esdoorns, elzen en an dere, minder snelgroeiende bomen. op straat, omdat deze het zicht op de fraaie gevels belemmeren. Waal- derstraat 20 (mooie trapgevell, Burg wal 20 en een schuurtje en muur bij Weverstraat 99 werden unaniem „monumentwaardig" gevonden. Dat gold ook voor de panden Schilderend 1,3,5 en 7. Deze vormen een leuk buurtje, dat volgens Gerard van der Kooi nog leuker zou kunnen worden als de directe omgeving zou worden verfraaid. Verdommenis Over het koetshuis Warmoesstraat 50 was de commissie snel uitge praat: dit pand is door recentelijke verbouwing zodanig veranderd dat het niet op de lijst komt, tenzij het weer in oude staat wordt terugge bracht. Enkele commissieleden vroe gen zich boos af waarom b en w voor deze verbouwing toestemming hebben gegeven. „Het enige koets huis in Den Burg is naar de verdom menis geholpen". Voorzitter Klaas Barendregt vond dat blijkbaar ook, maar voerde aan dat het op het bouwplan dat ter goedkeuring was voorgelegd allemaal best aardig had geleken. Wolschuur Nog geen definitief oordeel werd ge veld over de houten schuur Molen straat 66, op de hoek Keesomlaan. De adviserende ambtenaren waren er opgetogen over, maar de commissie wilde ook rekening houden met het oordeel van eigenaar Gerard Weijers. De liet vanaf de publieke tribune we ten dat hij het nog met wist. Eerst voor- en nadelen maar eens tegen el kaar afwegen. Volgens hem was er in de loop der jaren nogal wat aan het gebouw veranderd, waardoor het he lemaal niet meer zo origineel was. Over de oorspronkelijke functie van het gebouw waren in de vergadering twee lezingen te vernemen. Weijers had van buurman Jan Smit de tim merman gehoord dat het ooit een wolschuur was, waarin wol in balen werd „getrapt". Gerard van der Kooi dacht echter dat de schuur opslag plaats was van de pelmolen die er vlak naast stond en waarvan de mo lenstenen een jaar of twintig geleden vlakbij werden gevonden. Dezelfde spreker opperde het idee om de schuur te verplaatsen naar het terrein van het maritiem en juttersmuseum en het scheelde niet veel of de on derhandelingen daarover met Weijers kwamen ter plekke rond. De „armenkamers" Molenstraat 23-33 werden zonder commentaar op de lijst gezet, evenals het huis Gravenstraat 31 bij de bioscoop. Op Texel zijn maar in enkele horeca gelegenheden condoom-automaten. Een slechte zaak, vindt de Geweste lijke Gezondheids Dienst (GGD). Via het Aidsfonds is nu f25.000,- subsi die beschikbaar om in deze situatie verandering te brengen. De GGD voert al twee jaar een inten sieve „Vrij veilig"-campagne onder jonge toeristen die naar Texel gaan. Directeur G. Vogel: „We proberen jon geren zover te krijgen dat ze naden ken voordat ze aan sexueel contact beginnen. Maar als ze dat doen, moeten ze niet stad en land hoeven aflopen om aan een condoom te ko men." Door de bijdrage van het Aidsfonds kan de plaatsing van automaten in de Texelse horeca worden gestimuleerd. Hoe dat gaat gebeuren is nog met bekend. Vogel: „Er zijn verschillende mogelijkheden: automaten kopen of De minister heeft deze week officieel toestemming gegeven voor een zand suppletie tussen paal 9 en paal 18. Verspreid over twee jaar zal in totaal 3 miljoen kuub zand worden op gespoten. De aanbesteding van het werk vindt eind februari plaats. Er zal weer gebruik worden gemaakt van het zware Noordzeezand, dat ook bij recente opspuitingen op de Texelse kust is aangebracht. Dit zand heeft een grove structuur en blijft daardoor beter liggen dan het fijne Wadden zeezand. Bij de aanbesteding wordt de aanne mers gevraagd rekening te houden met het toeristische seizoen. „Dorpscommissies krijgen de allure van deelraden. Als zo nieuwe be stuurlijke organen ontstaan, gaat mij dat te ver", aldus VVD-raadslid Erna Eelman maandag tijdens een com missievergadering. Zij merkte dit op naar aanleiding van recente bijeen komsten met enkele dorpscommis sies. In Oudeschild kregen b en w de kritiek dat het dorp beter bij zaken die hen aangaan moet worden be trokken. Burgemeester Schipper liet doorschemeren dat hij wel voelt voor meer zelfbestuur van de dorpen. „In mijn hart ben ik er voorstander van. Je merkt dat de dorpscommissies zich de laatste jaren al hebben ont wikkeld van evenement-organisaties tot bestuurders van een dorp. Dat is een groeiproces." Erna Eelman vindt dat nu al de verwachting wordt ge wekt dat de dorpen kunnen mee beslissen. Schipper: „Momenteel hebben de dorpscommissies alleen inspraak en vallen de besluiten in de gemeenteraad. Voor de toekomst zou je kunnen denken aan het laten ne men van een deel van de besluiten door de dorpscommissies. Misschien is de tijd nu rijp dat de raad zich daar eens over uitspreekt." Majoor der mariniers Chr. Kipp, eer ste officier van de Joost Dourleinka- zerne, vertelt maandagavond in „Rebecca" in De Waal over zijn er varingen in het voormalige Joe goslavië. Kipp werkte eind 1991 gedurende drie maanden als waarnemer in Kroa tië. Hij houdt zijn praatje na afloop van het huishoudelijke gedeelte van de jaarvergadering van de VVD Texel. Die vergadering begint om 20.00 uur en is alleen voor leden bedoeld, maar bij het praatje van Kipp, dat om 21.15 uur begint, is iedereen welkom. Vijf Texelse jongens in de leeftijd van 16 en 17 jaar hebben bekend dat zij afgelopen zomer betrokken waren bij brommerdiefstal. De politie trof naar aanleiding van een tip ergens in Oosterend delen van een gestolen bromfiets aan. Het rijwiel bleek eigendom van een 16-jarige knaap uit Den Burg en was op 15 juni 1992 ontvreemd door een 17-jarige jongen uit Oosterend. Volgens de politie ge beurde dit uit rancune, omdat de jon gen uit Den Burg samen met drie anderen (twee uit Den Burg en een uit De Koog) daarvoor al de brommer van de Oosterender hadden buitge maakt. Die brommer was gestolen uit de berm van de Pontweg en werd tij delijk bij een van de jongens in Den Burg verborgen. Na twee dagen werd de bromfiets weer naar de Pontweg teruggebracht. Daarbij werd het ach terwiel beschadigd, vermoedelijk door het rijden met een lekke band. Bij de brommerdiefstal op 15 juni werd de 17-jarige Oosterender al door de an deren verdacht, maar dit werd niet doorgegeven aan de politie. Tegen vier jongens is proces verbaal opge maakt. Dit gebeurde in overleg met de afdeling jeugdzaken van de politie, omdat zij afgelopen zomer nog min derjarig waren. huren. Wij onderzoeken wat het bes te is en komen zo snel mogelijk met een plan. Uiteraard willen we het vóór het seizoen begint rond hebben. Ook de plaatsing is een punt voor overleg. Alleen in de herentoiletten is natuurlijk een achterhaald idee." Vandalisme Mans Segers, voorzitter van Horeca Nederland afdeling Texel, is nog niet op de hoogte van de subsidiemoge- lijkheid. „Maar ik neem aan dat de meeste van onze leden graag willen meewerken. De eerdere campagne van de GGD werd ook met enthou siasme ontvangen." Segers wijst wel op enige problemen die automaten met zich meebrengen. „Ze zijn erg vandalismegevoelig In toiletten is geen toezicht, dus het gevaar bestaat dat ze worden open gebroken om het geld eruit te halen." Tijdens de ledenvergadering van Windsurfclub Texel zijn Mark van Rijsselberghe en Tineke Zuidema in het bestuur gekozen. Zij nemen de plaats in van Dennis Boomstra en Menno Loning. Jaap Lap (40) uit Den Hoorn is de nieuwe voorzitter van ZDH. „Ik heb er echt zin in", verklaarde Lap, die vrijdagavond met grote meerderheid van stemmen werd gekozen. Met Lap heeft de voetbalclub een man met grote bestuurlijke ervaring binnenge haald. Vorig jaar zette hij een punt achter het voorzitterschap van de dorpcommissie van Den Hoorn „Om de vereniging voor het dorp te be houden moeten we allemaal de schouders eronder zetten", aldus de nieuwe voorman, die alles in het werk zal stellen om de jeugd uit het dorp aan zijn club te binden. Behalve Lap trad ook Paul van Mierlo toe tot het ZDH-bestuur. De 45-jarige majoor Boy Prevos is de nieuwe chef d'equipage van de Joost Dourleinkazerne. Hij volgde vorige week adjudant Ben Spil op, die is overgeplaatst naar het KIM in Den Helder. Bezoekers van sporthal „Ons Ge noegen" kunnen met hun vragen niet meer terecht bij beheerder Dirk van Heerwaarden (59). Sinds maandag is hij in de VUT. Van Heerwaarden is al vanaf de bouw, zo'n achttien jaar ge leden, werkzaam in de sporthal. „Doorgaans afwisselend werk, dat ik altijd met plezier heb gedaan." Verve len zal hij zich niet. „Ik kan nu doen waar ik zin in heb. En dat zijn veel dingen." Het is nog niet bekend wie zijn opvolger wordt. De vakante plaatsen in het bestuur van Vluchtelingenwerk Texel zijn op gevuld. Nieuw zijn Nel Eilers (secre taris) en Janny Siebinga (penningmeester) uit Den Burg. Ger- da Rootlieb uit De Koog, die al in het bestuur zat, is de nieuwe voorzitter. „Mensen" is een rubriek met persoonsgebonden nieuws uit Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Wie een nieuwe baan begint, een zakelijk of ver enigingsjubileum viert, plaats neemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding of om een andere reden vermel denswaard is, kan voor deze ru briek worden aangemeld via telefoon 12741. De redactie maakt dan een keus.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5