Agenda F amilieberichten TEXELSE^? COURANT Herdenking februariramp Dubbele von Sion in grote Lindeboom-zaal Storm G.V.T. jazz-dans in de prijzen Brand Twaalf inschrijvers huis in Den Hoorn Historie Cocksdorp Eierland belicht Vragen aan EcoMare DINSDAG 26 JANUARI 1993 Op Texel zal maandag a.s. om 10.00 uur de februariramp van 1953 worden herdacht. Dat ge beurt tijdens een korte plechtig heid bij het monument op de Eendrachtdijk aan het eind van de Hoofdweg. De herdenking, georganiseerd door het waterschap, zal een so ber karakter hebben. Dijkgraaf J.S. Dijt zal een krans leggen bij het monument waarop de namen staan van de zes Texelaars die bij de ramp om het leven kwamen. Er zullen enkele minuten stilte in acht worden genomen en ook aan anderen zal gelegenheid wor den gegeven om bloemen neer te leggen. Voor de bijeenkomst is niemand speciaal uitgenodigd, maar ieder die de behoefte voelt om erbij te zijn, is welkom. Aan de nationale herdenking in Zeeland wordt dezelfde dag deel genomen door een Texelse dele gatie die bestaat uit mevrouw W.J. Walsweer-Lubberts met partner en gemeentesecretaris P. Zoon. Mevrouw Walsweer is de weduwe van Siebren Walsweer, die met de vijf anderen in De Eendracht verdronk. De herden king wordt in aanwezigheid van de koningin gehouden in de Her vormde kerk van Nieuwerkerk, waarna bij de caissons te Ou- werkerk een kranslegging plaats vindt. Zaterdagavond vindt de uitreiking plaats van de Texelse welzijnsprijs Dubbele von Sion". In tegenstelling tot de afgelopen jaren is ditmaal voor een grootschalige aanpak geko zen. Opmerkelijk is dat de feestelijke avond wordt gehouden in de veel besproken schouwburgzaal van hotel De Lindeboom. De aanvang is 20.00 uur en alle geïnteresseerden in de plaatselijke cultuur zijn welkom. Het publiek krijgt zaterdagavond een afwisselend programma met zang, muziek, toneel en discussiestof voor geschoteld. Hoogtepunt is uiteraard de bekendmaking en uitreiking van de Von Sion-penning. Voor de kriti sche noten moet een drietal bekende Texelaars zorgen. Zij zullen ieder in een korte voordracht hun visie geven op het thema „welzijn op Texel". Daarnaast zijn er optredens van het kinderkoor van de Texelse muziek- en dansschool (onder leiding van Betty Bakker) en de Toneelgroep Ooster end, die de eenacter „Een lichte lunch" van Peter van Straaten voor het voetlicht brengt. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door de band Small Buzz. Noortje Roll neemt de centrale presentatie voor haar reke ning. Organisatie en toekenning zijn in handen van de Stichting Onder steuning Welzijnswerk (SOW), in sa menwerking met de Texelse Sportraad. VERVOLG VAN PAGINA 1 gistermiddag de stormschade wèl taxeren. Het zwaarst getroffen is de kuststrook vanaf De Slufter tot aan de vuurtoren. De zandsuppletie die in 1990 is aangebracht, is over een breedte van 14 meter in zee gespoeld. Tussen De Koog en De Slufter, in 1991 verhoogd, is gemid deld twaalf meter van het opgebrach te zand verdwenen. Minder groot was de schade vanaf De Hors tot aan paal 18. Gemiddeld verdween daar zo'n vier meter duin in zee. Vast De jazz-dansers van G.V.T. namen za terdag deel aan het „Ritmisch dans- festijn" van de regio Noord in Middenmeer. Op „Soultrain" van B.B. Queen, werd een prachtige, aandachttrekkende dans uitgevoerd die door de jury met een tweede plaats werd beloond. Verenigingen uit de gehele Noordkop die jazz-dans in hun „pakket" heb ben worden op het „Ritmisch- dansfestijn" op een groot podium in de gelegenheid gesteld daar hun kun nen te tonen. G.V.T. nam deel met drie nummers. De eerste dans die zij aan de overvolle zaal lieten zien was „I wouldn't to be like you" van Allan Parsons Project. Zware muziek waar alle aandacht van de uitvoerders voor nodig is om zo te bewegen dat de dans met zijn moeilijke technische gedeelten tot zijn recht zou komen. De meisjes van Texel slaagden daar redelijk in. De beloning was de zesde plaats in het negentien formaties tel lende veld. Als zevende groep kwam „Soultrain" aan de beurt. De dans viel op qua staat ook dat de storm schade heeft toegebracht aan strandhoofden in dit gebied. Hoewel de storm van gisteren de meeste schade veroorzaakte, is in de nacht van vrijdag op zaterdag ook het nodige zand weggespoeld. De westerstorm (windkracht 8) stuwde het zeewater die nacht op tot 2.12 meter boven NAP. In verband met de hoge waterstand gisteren stelde ook RWS ook een beperkte kustbewaking in, waarbij onder andere rond de ha vens werd gepatrouilleerd. Herstel Wanneer met het herstel van de kust Chinese ochtendgymnastiek In „Aleph" aan de Weverstraat wordt zaterdag een „T'ai-chi chuan"-dag gehouden met als thema „staan in het alledaagse". T'ai-chi chuan is een oude Chinese bewegingskunst, ook bekend als Chinese ochtendgym nastiek. In elke beweging zijn de drie aspecten gezondheid, meditatie en zelfverdediging vervat. Zaterdag is er originaliteit, podium gebruik (het wer ken vanuit de coulissen) en het wijzi gen van de dansformatie's. De tweede plaats werd toegejuicht door 3 het publiek. Ook het laatste nummer van de jazz- dansers van G.V.T bracht de zaal in vervoering. Op het nummer „Phila delphia" van Vaya Con Dios werd door een kleine dansgroep een keuri ge prestatie neergezet. Geen fouten, veel afwisseling, een gezellige para plu bij de hand en keurig verzorgde kleding. De groep belandde net bui ten de prijzen met de door hen be haalde vierde plaats. Om 23.15 uur was de laatste dans volbracht en na de prijsuitreiking kon de G.V.T. jeugd zich nog eens uitleven in de gymzaal van Middenmeer die voor één keer was omgetoverd tot een heuse slaapzaal. kan worden begonnen, hangt in grote mate af van het weer de komende tijd. Wel is bekend dat de aanbeste ding van de zandsuppletie tussen paal 9 en paal 18 eind februari zal plaatsvinden. Verdeeld over twee jaar zal op het strand zo'n drie miljoen kubieke meter zand worden gespoten. Bij de politie kwam één melding bin nen van stormschade. De bewoonster van een pand aan de Warmoesstraat in Den Burg riep maandagmorgen in alle vroegte de hulp in van de brand weer voor een losgewaaide dakrand. Staatsbosbeheer meldt dat in de Dennen geen bomen zijn omgewaaid. speciale aandacht voor staan op een goede manier. De kosten bedragen ƒ65,-, exclusief lunch (zelf meebren gen) maar inclusief (kruiden-)thee en (granen-)koffie. Inlichtingen: Paul van Mierlo, tel. 19706, of Frans Kas, tel. 020-6167663. VERVOLG VAN PAGINA 1 (12) en Marjolein (5) lagen al in bed, maar sliepen nog niet. In de kortste keren stonden de gezinsleden buiten met niets anders dan de kleren die ze aan hadden. Er was geen gelegen heid om ook maar iets van de inboe del te redden. Alle energie werd gericht op het bevrijden van het vee. De 23 kalfvaarzen en vleesrunderen werden in veiligheid gebracht, maar het veulen (gewonnen bij de kerstbo- kaalwedstrijd van de manege, twee jaar geleden), het kalf en de rammen konden niet meer worden bereikt. Zijm: „Ja, het is erg om zoiets mee te maken. Zoiets gun ik mijn grootste vijand niet. Maar de hulp die we kre gen was fantastisch. Van de buren, maar ook van anderen. Waar sommi gen zo gauw vandaan kwamen weet ik niet, maar ze deden precies wat ze doen moesten. Ook daarna zijn we prima opgevangen. Een enorme troost". Dinsdag 26 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Memoirs of an invisible man" en om 20.30 uur „Ho wards End". Van 19.30 tot 20.30 uur bestaat gelegenheid om afscheid te ne men van D. van Heerwaarden als beheerder van sporthal Ons Ge noegen. In de kantine van Gemeentewer ken geven specialisten van de Arbeidsinspectie van 19.00 tot 21.00 uur voor genodigden infor matie over het omgaan met asbest. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Voor de Vrouwenbond FNV houdt M vd Spek een lezing Het pand Herenstraat 23 in Den Hoorn dat vrijdag bij inschrijving is verkocht, bracht f171.162,- op. Twaalf mensen deden schriftelijk een bod op het monument dat twee jaar geleden gedeeltelijk is gerenoveerd. Nieuwe eigenaar is Hoornder Siem Groot. over „Begeleid wonen". De avond wordt gehouden in de Buureton, aanvang 20.00 uur. Woensdag 27 januari Van 12.00 tot 12.30 zendt Radio Noordholland (FM 93,9) een re portage uit ter herdenking van de februariramp op Texel. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Peter Pan", om 19.00 uur „Memoirs of an invisible man" en om 20.30 uur „Howards End". Hoogwater Oudeschild Di. 26 09.37 en 22.46 u. Wo. 27 10.20 en 23.16 u. Do. 28 10.27 en 23.25 u. Vr. 29 10.40 en 23.47 u. Za. 30 10.57 u. Zo. 31 00.07 en 11.40 u. Ma. 1 00.47 en 12.50 u. Di. 2 01.45 en 14.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 31 januari op om 8.21 uur en gaat onder om 17.24 uur. 31 januari laatste kwartier verkocht. Het college besloot hiertoe omdat ze voor het uitvoeren van be leid niet nodig zijn. De huizen worder eerst aangeboden aan de verhuur ders. Als deze geen interesse hebben volgt zodra de gemeente voor hen vervangende woonruimte heeft ge vonden verkoop bij inschrijving. Om dat weinig huizen beschikbaar zijn, verwacht het college op korte termijn mets te kunnen verkopen. Geen zee te hoog voor Arie Pieter Grootjen uit Oudeschild. pinstallatie en waterdichte schotten van binnen droog. &a Restaurant 't Pakhuis, dat ingesloten was door het water. bleef dankzij een pom- iFoto Dirk Kuiter) Zijn bod was aanzienlijk hoger dan de ƒ135.000,- waarop de gemeente het pand had getaxeerd. Dit bedrag hanteerde het college van b en w te vens als ondergrens bij de gunning. Wethouder Dirk Terpstra constateerde bij opening van inschrijvingsformulie ren vrijdagmiddag dat het verschil tussen de geboden bedragen aan zienlijk was. Het laagste bod bedroeg ƒ35.000,-. De kosten van de over dracht komen voor rekening van de koper. Behalve de woning in Den Hoorn staan nog 18 huizen van de gemeen te op de nominatie om te worden De afgebeelde foto van de dok terswoning aan de Kikkertstraat In De Cocksdorp maakt deel uit van een fototentoonstelling over Eierland en De Cocksdorp die vrijdag in De Witte Burcht wordt gehouden. De collectie is samen gesteld door Gerard van Heer waarden. De Verzamelaarsclub van de Historische vereniging houdt gelijktijdig een ruilavond in De Witte Burcht. Aanvang 20.00 uur. Dokters Woning de Cocksdorp Texel. dringt het koude zeewater tot op de huid van de vogel door met onder koeling als gevolg. Deze olieslachtof fers laten we eerst tot rust komen, en na zo'n tien dagen krijgen ze een wasbeurt. Met speciale zeep verwij deren we dan alle olie. Daarna hou den we de vogels nog minstens een maand bij ons. Ze kunnen zich dan goed vet eten. Als ze er aan toe zijn, laten we ze weer los. Hoe zijn jullie aan al die vogels geko men, die opgezet in de expositie staan Eén van de mensen die een vraag in deze richting stelde, veronderstelde dat wij actief op jacht gaan naar bij zondere vogels. Dat is absoluut niet waar. Geen enkele opgezette vogel is speciaal gedood om hem later op te kunnen zetten. De opgezette vogels die zijn tentoongesteld zijn allemaal dood gevonden, of ze zijn verzwakt of gewond bij ons binnen gebracht en waren echt niet meer te redden. Als zo'n vogel een waardevolle aan vulling van onze collectie betekent, wordt hij of zij opgezet door Johan Reydon of Sytske Dijksen. Kunnen we ook na 5 uur bij jullie te recht met een gewonde vogel? Het EcoMare-personeel gaat om 5 uur naar huis. Maar dit betekent niet dat mensen met een gewonde vogel met meer bij EcoMare terecht kun nen. Voor lichte gevallen staat er bij de toegangspoort een kist, waar de vogel in kan overnachten. Er wordt regelmatig, vaak ook 's avonds nog, in de kist gekeken. Als de vogel dreigt dood te bloeden, of in een an der zwaar geval, kunt u het normale EcoMare nummer (17741) bellen. U kunt dan worden doorverbonden met één van de dierenverzorgers, die een mobiele telefoon bij zich heeft. Met hem kunt u dan overleggen op welke manier de vogel kan worden gered. Op 21 november 1992 gaf minister Maij- Weggen het startschot voor een aanzienlijke uitbreiding van EcoMare. Tijdens de open dag op 28 november konden Texelaars hierover hun vragen kwijt. In de komende edities van de Texelse Courant worden deze vragen beantwoord. Tijdens de Open Dag was de nieuwe Vogelopvang van EcoMare nog -net- niet in gebruik. Er kwamen enkele vragen over het opvangen van vo gels binnen. Hier de meest gestelde, met hun antwoorden. Welke vogels vangen jullie het meest op? EcoMare is gespecialiseerd in het op vangen van kust- en zeevogels. Het zijn vooral meeuwen, alken, zeekoe ten, eenden-, en ganzensoorten, Jan van Genten, sterns en nu en dan steltlopers die binnenkomen. Meestal zijn het vogels die op Texel worden gevonden, maar het komt ook regel matig voor dat andere vogel opvangcentra zeevogels doorsturen naar EcoMare. Daarnaast vangen we ook Texelse landvogels op, waaronder bijvoor beeld roofvogels. Vaak gaat het dan om verkeers- of prikkeldraadslachtof fers, of om sterk ondervoede vogels. Hoe lang duurt het voordat een olieslachtoffer helemaal van de olie in zijn veren af is? Vooral in de winter komen er veel zeevogels binnen die onder de stook olie zitten. Die olie maakt datr de ve ren van de vogels te veel aan elkaar klitten, zodat het normaal gesproken waterdichte verenpak lek is. De vogel kan dan niet meer drijven en raakt uitgeput omdat hij steeds moet zwemmen om boven te blijven. Ook De olievogels worden grondig gereinigd. ,Foto soiko do mm Voor altijd blijf je in ons leven Lief en zacht, zoals ze haar hele leven is ge weest, is van ons heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Alida Catharina Blom geb. Eelman gehuwd geweest met Dirk-Jan Blom geboren 20-10-1917 overleden 23-1-1993 Leusden. Annelies en Siem Lakeman Karin Janine en Arno Jan-Dirk Oudeschild: Albert en Dia Blom Dirk Albert en Monique Herman Den Burg, verzorgingshuis St. Jan De uitvaart vind plaats op woensdag 27 ja nuari a.s. vanuit het verzorgingshuis St. Jan, Beatrixlaan 45, Den Burg. Vanaf 13.30 uur is er gelegenheid tot condole ren en samenzijn. Om 14.15 uur vertrekken we naar de begraafplaats te Oudeschild, waar om 14.30 uur de begrafenis zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condo leren in „St. Jan". Correspondentie-adres: Annelies Lakeman, Hamersveldseweg 19, 3833 GK Leusden. In het verpleeghuis „Bosbeek" is gesterkt door het Sacrament der Zieken overleden onze Zuster en schoonzuster Godeliva Agatha Cornelia Hin Den Burg t Heemstede f 13-3-1909 20-1-1993 58 jaar was zij lid van de congregatie „De j voorzienigheid". De Eucharistieviering heeft inmiddels plaats gevonden op het Zusterkerkhof te Heem- stede. C. M. Hin, Zuid Haffel 11. Voor ons onverwacht, maar op Gods tijd, heeft Hij tot zich geroepen onze broer, zwager en oom Aris Medema echtgenoot van Mijntje Drijver in de leeftijd van 64 jaar. T. Medema-Leegwater R Bakelaar L. Beijert S. Dogger A. Dogger-Medema E. Medema C. Medema-v.d. Berg D. Medema R. Medema-Druif M. Medema G. Medema-v.d. Slikke neven en nichten Wij wensen Mijnie, de kinderen en het klein kind Gods onmisbare kracht toe. Texel, 25 januari 1993 Correspondentie-adres: Pastoor Hopperlaan 4, 9356 EE Tolbert.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2