Bloemen bij de boodschappen Rotonde werkt wel, maar probleem is niet opgelost MTexéls KNRM neemt afscheid van redders Postma en Bakker (OETTexels Gedegen acteerwerk door spelers van Nieuw Leven Recensie TEXELSE couRANT Zeehondenpopulatie in Waddenzee bijna op 1000 dieren Auto tegen boom „De Hogeberg" swingt Sjoelavond Den Hoorn Dames Klif verslaan concurrentie ruim DINSDAG 26 JANUARI 1993 f/Als snelheidsremmer werkt de ro tonde uitstekend. Maar het eigenlijke probleem is er niet door opgelost", aldus Jan Driehuis, één van de be woners uit de buurt van het kleine verkeersplein aan het begin van Eier- land. Zijn mening wordt gedeeld door meerdere mensen. In het traject Den Burg-De Cocksdorp zijn verschillende snelheidsremmende middelen aangebracht. Die werken goed, vinden omwonenden Jan Drie huis, ook betrokken bij Veilig Verkeer afdeling Texel: „Maar nu worden tus sen deze verkeersremmers capriolen uitgehaald. Men vliegt in een hoog tempo van de ene naar de volgende, remt als een gek, laveert erdoor en geeft weer gas." Hij geeft toe dat voor fietsers de rotonde een verbete ring is. „Maar in feite gebeurde er nooit iets op deze kruising. Dit is een dure oplossing voor iets waar geen probleem was. Het gaat om een stukje mentaliteitsverandering. Daar doe je meer aan met regelmatige snelheidscontroles dan met zulke du re voorzieningen." Het komt 's avonds en 's nachts re gelmatig voor dat de slingers in Eier- land en de rotonde van de verkeerde kant worden genomen door automo bilisten. Driehuis: „Dat gebeurt alleen als er geen verkeer is, dus echt last heb je daar niet van. Al valt het na tuurlijk niet goed te praten. Wat wél erg gevaarlijk is, zijn de bromfietsers die binnendoor over de rotonde gaan en dus niet het pad er omheen vol gen." Omgewaaid. Een schuinstaande lichtmast op de Nieuwlanderweg is waarschijnlijk niet omgereden, maar omgewaaid. Omdat het gevaar be stond dat de mast over de weg zou vallen, is deze door de gemeente ver wijderd. Kentekenplaten. Een 22-jarige be woner van de Rozendijk heeft van de politie een bon gekregen omdat de kentekenplaten van zijn auto niet goed leesbaar waren. Olievogels. Tussen paal 9 en 12 werden in het weekend opvallend veel vogels vol olie gesignaleerd. Eco- Mare werd gewaarschuwd. Volgens een woordvoerder betrof het niet al leen olievogels, maar ook dieren die ernstig waren verzwakt door darmpa rasieten. „Door het ruwe weer zoe ken zij hun heil op het strand. De hoeveelheid olieslachtoffers is nor maal voor de tijd van het jaar." Jan Frederici van de gemeentelijke afdeling Civiele Techniek is het er niet mee eens dat op de bewuste kruising nooit wat gebeurde. „Er zijn al enige doden gevallen door gevaar lijke fietsoversteek. Dat probleem is door de rotonde opgelost." Frederici vindt dat Driehuis wel gelijk heeft dat de mentaliteit van wegge bruikers moet veranderen. „Maar je kunt met alles afdwingen door stren gere controle. De politie krijgt binnen kort wel eigen meetapparatuur en daar zal een preventieve werking van uit gaan, maar dat heeft eigenlijk niets met een verandering van men taliteit te maken, meer met de angst voor een bon." Toekomst Er is gekozen voor de aanleg van een rotonde met het oog op de toekomst Als de herinrichting van de Nikadel in De Koog gereed is, zullen veel men sen via de Nieuwlanderweg rijden als ze aan de noordzijde van het dorp moeten zijn. „Dan wordt de druk op het kruispunt dus veel groter. Om de I ze reden was de provincie ook bereid^ subsidie te verlenen voor de roton de", aldus Frederici. Tellingen hebben uitgewezen dat de gewone zeehondenpopulatie in de Waddenzee momenteel uit bijna dui| zend dieren bestaat. Op de richel zijn zeventien jonge grijze zeehonder aangetroffen. Na een hoogtepunt van 1050 zee honden in 1987 maakte de populatie een dramatische daling naar 425 door, onder invloed van de zeehon denziekte. In 1989 leek het zeehon denbestand zich goed te herstellen, maar deze groei zette zich niet voort in 1990. Aan het einde van dat jaar werden 562 dieren geteld. In 1991 bleek echter dat er 750 zee honden verbleven in de Waddenzee en afgelopen jaar waren dat er dus nog weer meer. Bovendien zijn in EcoMare veertien gezonde jonge die ren geboren, die zijn uitgezet. Als de Waddenzee schoon en rustig is, kunnen er wel 14.000 zeehonden leven. Of dit aantal ooit zal worden bereikt is de vraag. Er zijn plannen voor gaswinning in de Waddenzee, de recreatiedruk is groot en giflozin gen behoren helaas nog niet hele maal tot het verleden. Na 34 jaar bestuurswerk in de plaat selijke commissie van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) nam oud-vuurtorenwachter Jacob Postma (72) zaterdagavond in Theodorahoeve afscheid van de red ders. De geanimeerde receptie bete kende ook eind van de loopbaan van Niek Bakker (40) uit Den Burg, die ruim twaalf jaar lid was van de lijn- werp en wipperploeg. Toen Postma 34 geleden vuurtoren wachter werd nam hij gelijktijdig zit ting in de plaatselijke commissie van de KNRM. Ook na zijn pensionering bleef hij het bestuurswerk voortzet ten. KNRM-directeur S.E. Wiebenga, die Postma's jarenlange inzet prees, brak in zijn toespraak een lans voor de vuurtorenwachters, wier werk ter discussie staat. Hij bestreed de op vatting van onderzoeksbureau KPMG, dat onlangs concludeerde dat alleen de Brandaris op Terschelling nog be mand moet zijn. Volgens Wiebenga zijn de manoeuvres van groter sche pen wel met radar te volgen, maar dreigen kleinere watersportvaartui gen, surfers en zwemmers over het hoofd te worden gezien. De KNRM vindt ook het coördinerende werk van de vuurtorenwachters bij reddin gacties van grote waarde. Hij zegde zijn toehoorders toe er bij de overhel^ op aan te dringen de vuurtorens be mand te houden. Minister Maij (Verkeer en Waterstaat! liet onlangs weten de adviezen van KPMG nog niet direct in de praktijk te brengen. Volgens eerdere toezeg gingen wordt deze kabinetsperiode niet getornd aan de positie van de vuurtorenwachters. Uit dank voor zijr inzet overhandigde Wiebenga een ba rometer aan Postma, die eerder een koninklijke onderscheiding en de KNRM-legpenning kreeg. Bakke' Lovende woorden ook voor Niek Bak ker, die wegens verhuizing naar Den Burg een punt zette achter een loop baan twaalf jaar bij de wipperploeg van KNRM-station De Koog. Behalve het reddingwerk is de bouwkundig tekenaar de ontwerper van de ver nieuwde reddingboothuizen in De Koog en bij De Cocksdorp. KNRM-directeur S.E. Wiebenga overhandigt scheidend bestuurslid Jacob Postma uit Den Burg I een boekje. Tussen hen in zijn echtgenote (Foto Dirk Ku«l werd het al snel 1-0. Hierna was het Natascha van der Vis die maar liefst vijf maal achter elkaar prachtige doelpunten wist te maken. De tegen partij had ondertussen ook gescoord, maar door een prima schot met veel effect kon Carolien Reij de stand bij rust al op 7-1 brengen. De tweede helft begon goed, met een goal van Marieke Kooiman, maar daarna kwam Hofmeijer terug tot 8-4. Veel kansen bleven onbenut door het goede keep- werk van Marjo van Heerwaarden. Zelfs een keihard genomen vrije trap wist zij tegen te houden. Daarna was het de beurt aan Klif dat uitliep tot 11-4 dankzij treffers van Natascha van der Vis (2x) en Janien de Bruijn. Aanstaande zaterdag komen de da mes weer in actie op het sterk bezet te Klif-toernooi, dat om 11.00 van start gaat in sporthal Ons Genoegen. en houden heeft hij een aantal initia tieven ontwikkeld. „Je moet toch de boer op, het gaat niet vanzelf. Op een gegeven moment ben ik naar al lerlei horecazaken toegestapt. Dan zei ik Goh, meneer, u hebt een prachtige zaak. 't Is alleen jammer dat die planten er zo rommelig bijstaan. Dat regel ik voor u. Vaak letten die men sen daar helemaal niet op, hebben ze geen tijd en geen oog voor. Regel ik dat toch? Ik zet van die kleine bloe- menvaasjes op de tafels die ik weke lijks verwissel. Straks, voor de Paas, ga ik al die zaken af en verwissel ik de plantenbakken, 't Seizoen begint dus dan kan je niet met die rommeli ge bakken zitten." Modetrends Ook de bloemenbranche is onderhe vig aan trends en kent mode artike len. Met name in de opmaak is dat momenteel zichtbaar. Een veelge bruikte schikking is de biedermeier, een boeketje dat onstaan is in Duits land in de jaren vijftig. (Zo'n boeket als 'bie der Meier') Ook wordt veel groen gebruikt in de boeketten, al lijkt dat al weer op z'n retour. Bert: „De mensen vragen wel eens of er ook nog bloemen in komen. Vergis je niet in dat groen hoor, vaak is het nog duurder dan bloemen." Wijzend op een epifiet zegt hij: „Kijk, da's nou een echt mode artikel. Mooi? De mensen willen het, hè." Marija Westerlaken Schapenkeuring. Het Texels Scha penstamboek in Noordholland houdt zaterdag 13 februari voor de eerste maal een midwintershow, waarbij liefst honderd rammen worden ge keurd. De show vindt plaats in mane ge Beemsterruiters nabij Middenbeemster. De kampioenskeu ring begint om 13.00 uur. Aanwezigheidscounselen. Intens leven, meer genieten en keuzes ma ken die de kwaliteit van je leven doen toenemen. „Aanwezigheid scounselen" biedt werkvormen om het zelfbewustzijn te bevorderen en die inzicht geven in iemands doen en laten. In Den Burg komt eens per veertien dagen op donderdagavond een gemotiveerde groep bijeen, waar in nog plaats is voor enkele mannen. Informatie: Emmy van Os, tel. 02990-24016. Een grote verbouwing was niet no dig. Enkele aanpassingen en een ver fkwast deden al wonderen. Voor de inrichting is creatief denkwerk ver richt. Oude fruitkisten zijn grondig ge schuurd en daarna gebeitst. Een goedkope oplossing die het boven dien goed doet tegenwoordig. Ondernemerslust Geen lachen, gieren, brullen dit keer in Oudeschild. Toch zaten de bezoe kers van 't Skiltje aan hun stoelen gekluisterd door zeer gedegen ac teerwerk van toneelvereniging Nieuw Leven in „Het oude ijzer". Hoewel het stuk komische momenten kent, heeft het toch een serieuze on dertoon. De moraal van het verhaal is dat geld niet gelukkig maakt. Dat blijkt als moeder en de drie kinderen beschikking krijgen over een erfenis. De koppige vader waarschuwt hen voor de hoogmoed en hij krijgt, na veel moeilijkheden, gelijk. Vakwerk Regisseur Jaap Zuidewind heeft met het niet eenvoudige stuk een staaltje vakwerk afgeleverd. Op details was gelet en de spelers kwamen stuk voor stuk uitstekend tot hun recht. Martin de Vries en Ria Buisman spanden de kroon als vader en moe der. Moeiteloos kwamen de lappen tekst eruit. Ze hadden zich geweldig Een 49-jarige automobilist uit Eem- nes mocht donderdagavond van ge luk spreken dat hij slechts lichte verwondingen had overgehouden aan spectaculair ongeval op de Wester- weg. Omstreeks acht uur raakte hij in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt. De auto kwam aan de rechterkant in de berm en botste tegen een boom. Vervolgens sloeg hij over de kop. Het voertuig werd zwaar beschadigd en moest worden wegge- takeld. Voor zijn verwondingen hoef de geen arts te worden ingeschakeld. Leerlingen en docenten van scholen gemeenschap De Hogeberg geven zondag 7 februari een koffieconcert in de aula van het hoofdgebouw, aanvang 11.00 uur. Het gevarieerde repertoire bevat licht-klassieke en po pulaire muziek. Er zal veel zang te beluisteren zijn. Het koor van de school brengt liedjes van o.a. The Beatles en Queen ten gehore. Twee duo's voeren het Kattenduet van Rossini en het bekende „More than words" uit. Op deze muzikale zonda gochtend komen veel instrumenten aan bod. Het belooft een bonte af wisseling te worden van muzikale combinaties, onder meer met klari net, trompet, trombone en piano, leder die graag wil komen luisteren is van harte welkom. Zaterdag houdt de feestcommissie van Den Hoorn de inmiddels traditio nele sjoelavond voor bewoners van Den Hoorn, 't Horntje en naaste om geving. Er worden diverse uiteenlopende wedstrijden gehouden. Hoewel de na druk op de gezelligheid ligt, zorgt de organisatie voor een aantal (beschei den) prijzen. De wedstrijden beginnen om 20.30 uur in dorpshuis De Wald hoorn. Deelnemers betalen f2,-. De wedstrijden zijn bedoeld voor Hoorn- ders van 13 jaar (brugklassers) en ouder. Bert van der Wal omringd door bloemen in zijn nieuwe zaak aan de Waalderstraat. één van de liefst zes bloemisterijen in Den Burg. (Foto Frons Hopmani Op een eiland als Texel, dat feitelijk al overbewinkeld is en waar volgens het KNOV (Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond) maar plek is voor drie bloemenzaken moet je het als eigenaar van één van de zes bloe menwinkels wel erg goed doen om je hoofd boven water te houden. De consument heeft het voor het kiezen. En waarom zouden zij Bert van der Wal verkiezen boven de concurrent? Hijzelf noemt kwaliteit één van de belangrijkste pijlers waarop zijn be drijf rust. Maar ook goede smaak, het plezier in het vak en veel enthou siasme blijken belangrijke eigenschap pen. (lacht)„En ik ben ook aórdig." Behalve klanten in zijn winkel krijgen ingeleefd in hun rollen en groeiden tijdens het verhaal tot grote hoogte. Emmy Zijerveld had een kleine rol als dochter Truus, die is getrouwd met de „waardeloze" Henk (Herke Zeilstra). Het aandeel van Truus in het stuk was niet groter dan meele vende blikken rondstrooien, maar dat deed Zijerveld dan ook met overgave. Zeilstra kwam meer aan acteren toe. Het enige waar hij nog op moet oefe nen is doorpraten als een inval van een tegenspeler op zich laat wachten. Ed Witte speelde de bokkige zoon Jan die zijn studie eraan geeft voor het woeste leven, maar via de Freule Evelien (Tina Smit) toch weer op het rechte pad komt. De onverschilligheid van Jan, maar toch ook zijn gevoe lens voor de freule liet Witte prima uitkomen. Tina Smit bleef het koele meisje van adel, ook nadat ze zich had verzoend met Jan. Opvallend goed was de rol van een wel zeer jeugdige debutant: de 12-jarige Christian de Vries. Hij speel de Peter, de zoon van Truus en Henk, die niet kan lopen. Hij is enorm ver knocht aan zijn opa, die met hem al le artsen afgaat. Christian speelde onbevangen, maar met een ernst die een belofte voor de toekomst inhoudt. Sympathiek Yvonne van Beek acteert steeds be ter. In eerdere stukken van Nieuw Le ven kwam ze wel eens aarzelend over. Nu werd dochter Annie voortva rend neergezet. Ook van niveau was de weliswaar kleine rol van Corina de Vries. Ze speelde het dienstmeisje Miebette. Een opgewekt kind uit een groot gezin, dat enthousiast bergen werk verzet. Haar komische uitspra ken klonken spontaan. Cor Snoeij gaf op uitstekende wijze vorm aan knecht Maarten. Hij kwam oprecht, fris en sympathiek over. Een piepklei ne bijdrage was weggelegd voor Cor Cupido als de hereboer Postma. Een grote 'pluim komt toe aan Dick Witte, die gestalte gaf aan de mars kramer Levie, die vader terzijde staat. Witte steeg tot grote hoogte, met zijn hese stem en zijn joviale manier van doen. Souffleuse Mia Schade deed voor het publiek onmerkbaar haar werk. De grime was prima verzorgd door Ria Buisman en Karin Somers en de techniek door Henk Barhorst. Martin en Christian de Vries als opa en kleinkind. De coach was al een keer stiekem komen kijken om notities te maken. Ook werd er een extra training en een taktiekbespreking van drie kwar tier gehouden. Het mocht allemaal niet baten voor de dames van VZN Hofmeijer die afgelopen woensdag met 11-4 werden verslagen door het zaalvoetbalteam van Klif. De verwachtingen waren hoog gespannen: de vorige wedstrijd tegen deze tegenstanders werd immers maar nipt met 1-0 door Klif gewon nen. Al snel werd duidelijk dat deze wedstrijd anders zou eindigen. Via een verre ingooi van keepster Marjo van Heerwaarden die Marieke Kooi man heel mooi in een keer meenam, Wal, één van de zes bloemisten in Den Burg, over concurrentie, ple zier in het vak en mode artikelen. In het voormalige Knabbelhuus in de Waalderstraat heeft Bert deze maand zijn nieuwe winkel geopend. Dit pand heeft meer ruimte dan het vorige en -belangrijker- een betere lokatie, wat binnen een paar dagen werd be vestigd. „Er is veel meer loop in deze straat, men neemt sneller een bosje bloemen mee. Er is wel duidelijk een verschil. Toen ik nog in de Binnen- burg zat kwamen de klanten speciaal naar mij toe en het te besteden be drag per klant lag er hoger. Nu neemt men in de loop iets mee. Maar de boodschappen gaan eerst dus de bloemen moeten goedkoper." Om daaraan tegemoet te komen heeft hij meeneembosjes, kleine boe ketjes van rond de zeven gulden voor de deur staan. „Kwalitatief doet dat niets onder voor een duur boeket. Als je geen kwaliteit kunt leveren kan je wel sluiten." Bloemist Bert van der Wal (27) is te rug naar zijn uitgangspunt - bloemen bij de boodschappen. Zes jaar gele den begon hij met wat emmers bloe men in het halletje van de Dagmarkt. Drie jaar later zette hij zijn ambulante handel om in detail handel en verhuisde naar de Binnen- burg. Nu, weer drie jaar later is hij terug bij de supermarkt - maar in een grotere winkel. Bert van der

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 4