Kuiper ten onrechte keihard aange MJ Museumbestuur doet jutters voorstel Mensen Sport Reumavereniging viert lustrum met feestavond TEXELSE^ C0URANT Koetsier Piet Beers wint menwedstrijd Programma zaalvoetbal Heren Mareis vaster op tweede plaats Scheidsrechtercursus Veldrijder V.d. Kieboom biedt lang tegenstand Voetbalprogramma Aanrijding Nieuw basketbalteam in eilandcompetitie CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- [(erkend)! i Stichting Horeca Onderwijs Tevoko-teams winnen lastige uitduels DINSDAG 26 JANUARI 1993 Nadat de onderlinge problemen vorige week tot uitbarsting kwa men, heeft het bestuur van de Stichting Texels Museum (STM) de Stichting Juttersmuseum (SJM) een voorstel gedaan. Geen van beide partijen wil kwijt wat het voorstel inhoudt. De SJM heeft een adempauze ingelast en wacht met een reactie. Tot zo lang onthoudt voorzitter Gerard Zijerveld zich van commentaar. STM-collega Wim ten Have heeft wèl behoefte aan een toelich ting. Volgens hem zijn museumdirecteur Jan Kuiper en STM- bestuurslid Margot Bik ten onrechte keihard aangevallen. Gezien de veie reacties vanuit de Texelse bevolking blijkt de kwestie enorm te leven. Toen directeur Kui per zaterdagochtend in Den Burg boodschappen deed werd hij door menigeen bemoedigend op de schouder geklopt. Dit medeleven stak hem een hart onder de riem. Een rondje door Oudeschild leverde SJM-voorzitter Zijerveld veel positie ve geluiden voor de houding van de jutters op. Vrijwel iedereen hoopt dat de breuk nog te lijmen valt. Volgens Zijerveld is dat ook het doel van zijn bestuur. „We hopen op een goede oplossing voor het conflict. Continuïteit van het museum, met de betrokkenheid van de jutters, staat daarbij voorop." Wanneer het jutters- bestuur zal reageren, houdt Zijerveld nog open. De datum die de STM aan het voorstel had gekoppeld (een de zer dagen), wordt in elk geval niet gehaald, zo heeft hij Ten Have laten weten. „Eerst even rust in de tent." Verkeerd STM-voorzitter Ten Have, die per 1 januari burgemeester Schipper in de ze functie is opgevolgd, vindt dat in de publiciteit enkele zaken verkeerd zijn overgekomen. Hij grijpt de gele genheid daarom graag aan het ont stane beeld te nuanceren. Eerst een verduidelijking van de constructie. De Stichting Texels Mu seum exploiteert drie musea: het Ma ritiem en Juttersmuseum (MJM), EcoMare en de Oudheidkamer. Dr. Jan Kuiper is sinds 1986 als direc teur verantwoordelijk voor de uitvoe ring van het beleid voor alle drie musea Het MJM bestaat sinds 1980 en is opgericht dankzij de inspannin gen van diverse personen en organi saties, zoals de jutters, gemeenschap Oudeschild, visserij (DETV) en sport- duikers (Duikclub Texel). Stuurgroep Na de oprichting zijn deze initiatiefne mers vertegenwoordigd in een stuur groep, aangevuld met een STM-afgevaardigde. De stuurgroep adviseert gevraagd en ongevraagd het STM-bestuur. Afgesproken is dat het STM-bestuur de adviezen in prin cipe overneemt en omzet in opdrach ten voor de directeur. Als het bestuur hiervan wil afwijken, moet dat schrif telijk met redenen omkleed worden gemeld. In de afgelopen jaren is dat nooit voorgekomen. De jutters hebben zich verenigd in de Stichting Juttersmuseum, die dus los van de STM opereert. Zij maken ge bruik van de ruimten van het Mari tiem en Juttersmuseum om hun collectie tentoon te stellen. Daar naast zijn ze vrij spullen aan te schaffen of in ontvangst te nemen, waarvoor in of bij het museum geen plaats is, maar die ze zelf bijzonder genoeg vinden om in hun collectie te worden opgenomen. Identiteit' Het eerste zichtbare meningsverschil tussen beide partijen deed zich ruim vijf jaar geleden voor. De jutters von den dat hun identiteit ondersneeuw de in het toenmalige Maritiem Museum. Naar aanleiding van deze onvrede is in juni 1988 een samen werkingsovereenkomst opgesteld. Eén van de opvallendste maatregelen was de naamsverandering van het Oudeschilder museum, dat voortaan Maritiem en Juttersmuseum (MJM) ging heten. Andere punten waarover zwart op wit afspraken werden ge maakt, zijn de inbreng van de collec tie in het museum, de verdeling van verantwoordelijkheden, samenstelling en taken van de stuurgroep en finan ciële zaken. In mei 1990 bleek de samenwer kingsovereenkomst goed te functio neren, getuige een brief van de vorige SJM-voorzitter Jook Nauta. Naar aanleiding van de geslaagde viering van het 15-jarig bestaan schreef Nauta aan het STM-bestuur blij te zijn met de positieve samen werking en sprak de hoopt uit nog in lengte van jaren op dezelfde voet door te gaan. Cor Ellen Wat is er sindsdien gebeurd dat tot de huidige situatie heeft geleid? Als enige dissonant wordt het opstappen van jutter-gids Cor Ellen genoemd. Met Ellen ontstond onenigheid toen hem weVd verweten dat hij herhaal delijk in het openbaar het museum beleid afkraakte. Voor het SJM- bestuur was dat geen reden om het hoofd van de directeur te eisen, zoals nu is gebeurd. Wel werd afgesproken dat de jutters bij de aanstelling van de nieuwe gids een dikke vinger in de pap zouden krijgen. Aldus ge schiedde, waarna Maarten Boon tot ieders tevredenheid in dienst werd genomen. Vergoeding Eén van de geschilpunten van vorige week had betrekking op vergoeding van onkosten, gemaakt door de SJM. Begin vorig jaar werd hiervan middels een briefwisseling voor het eerst ge wag gemaakt. Ten Have: „De jutters waren na de aanschaf van een whip- pertruck en tractor krap bij kas ko men te zitten. Voor die spullen was geen plaats in het museum. De stuurgroep bracht dan ook een nega tief advies uit, voordat de SJM tot aanschaf overging. Het lijkt er veel op dat de jutters nu hun eigen finan ciële problemen gedeeltelijk op het bordje van de STM leggen." „Maar wij zijn niet zo rijk als sommi gen wel denken. Integendeel: het MJM draait jaarlijks twee ton verlies, zodat daar tweederde van de drie ton gemeentesubsidie naar toe gaat. Bij. de andere musea is het evenmin een vetpot. De Oudheidkamer kan het hoofd boven water houden dankzij de groep vrijwilligers en EcoMare dankzij 250.000 bezoekers en omdat daar makkelijker landelijke subsidies voor loskomen. Het is dus geen verdeling van rijkdom, maar van armoede." Bijspringen Volgens de STM-voorzitter valt het desondanks met de bereidheid van zijn bestuur om financieel bij te sprin gen wel mee. „Van de zes punten die door de jutters in hun brieven naar voren zijn gebracht, zijn er inmiddels vijf opgelost. Eventuele oude kosten zouden alsnog kunnen worden gede clareerd. En ook is voorgesteld een deel van de spullen aan het museum te verkopen. Om hun acute nood te ledigen hebben we ƒ1.250,- beschik baar gesteld. Dat geeft de SJM wat lucht. Overigens wil onze directeur best helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de financiële proble men." Een voorbeeld dat de STM op andere wijze geld in de jutterscollec- tie steekt, is het Licht van Troost, dat eigendom is van een van de jutters, maar dat op kosten van het MJM is opgeknapt. Kanon Dan hebben we nog het niet accep teren van het opgeviste kanon. Op zichzelf geen halszaak, maar door een optelsom van irritaties was dit de welbekende druppel die de emmer deed overlopen. Directeur Kuiper zelf geeft toe dat hij achteraf gezien tact voller had moeten handelen. „Ik had even een kijkje moeten nemen en de zaak zelf afhandelen. Dat had zijn re denen, maar nu kwam mijn weigering bot over. Intussen heb ik echter con tact gehad met schipper Daalder van de TX 34. Die reageerde heel nuch ter. Hij begreep best dat we niet alles in het museum kunnen neerzetten en zei dat hij de volgende keer weer bij het museum langskomt als hij iets bijzonders heeft opgevist." Kuiper heeft visserijvereniging DETV inmiddels via een brief het collectie beleid van het MJM uitgelegd. „Ove rigens was dit de eerste keer in zeven jaar dat we zo'n aanbod wei gerden." Waarom wèl? Wat de jutters dan wèl zo verbolgen heeft gemaakt, zegt Kuiper niet goed te begrijpen. „Voor mij kwam hun eis dat ik moest opstappen als een don derslag bij heldere hemel. De proble men die ter tafel kwamen waren geen verrassing, maar deze persoon lijke aanval was dat wèl." Vooralsnog ziet hij als achterliggende oorzaak de groei vanuit een hobby tot professio nele organisatie. „Toen ik in 1986 be gon was er 's winters in het MJM één man aan het werk, nu werken negen personen het jaar rond. Dan lukt het niet meer om op de oude manier te blijven werken." De initia tiefnemers vreesden hun grip kwijt te raken, maar dat leek met de samen werkingsovereenkomst goed onder vangen. „Of ik bepaalde dingen onderschat? Geen idee. Je kunt ook zeggen dat er sprake is van opklopperij. In een cultuurverschil tussen EcoMare en het MJM geloof ik niet zo. Natuurlijk ligt bij EcoMare het accent op na tuurbescherming, maar als het erop aan komt zitten we in hetzelfde schuitje. Allebei houden we ons bezig met het bewaren van mooie dingen." Zondag is in manege Akenburg Piet Beers eerste geworden in de derde voorronde om de Jaap de Graaf- bokaal. Elke menwedstrijd bestaat uit een dressuurproef met allerlei figuren en een vaardigheidsproef waarbij de aanspanningen tussen kegeltjes door een parcoursje moeten afleggen. Ju rylid dhr. Kriek vond de menners be ter rijden dan vorig jaar. Ook ditmaal benadrukte hij dat de verschillende fi guren correcter moeten worden gere den. De positieve benadering door de heer Kriek resulteerde in hoge pun tentotalen voor de dresssuur. Het parcours van de kegeltjesploeg kende veel lastige bochten. In het midden van de bak stond een heus terras, compleet met parasols. Niemand kwam foutloos binnen de tijd rond. Ditmaal werd ook een prijs beschik baar gesteld voor het schoonste ge heel. Bij de menwedstrijden om de Jaap de Graaf-bokaal staat de ge moedelijkheid voorop en iedereen moet eraan kunnen deelnemen. Toch was het leuk om van de heer Kriek te horen hoe bij een „echte" wedstrijd gelet wordt op kleding, tuig en rijtuig. Dhr. Kriek en schrijfster Ti neke Reuvers kenden Piet Beers deze prijs toe. John van der Zwaag en Joop Noom kregen een eervolle ver melding op dit onderdeel. Irma Reu vers, winnares van de vorige voorronde, kon helaas niet meedoen. De stormachtige wind maakte een' tocht met een trailer vanaf De Cocksdorp te gevaarlijk. Joop Noom, bij wie de vooruitgang in de vaardig heidsproef is te merken, werd twee de, op de voet gevolgd door John van der Zwaag. In de competitie gaat John van der Zwaag aan kop, ge- Woensdag 27 januari: 17.00 u. Texel 2-Casino 1 (J) 17.50 u. Casino 2-Texel 3 (J) 18.40 u. De Koog-Texel 1 (J) 19.30 u. De Krim 3-Klif 4 20.20 u. Jelleboog 3-De Koog 3 21.10 u. ZDH-Oosterend 5 22.00 u. De Koog 5-Casmo 3 Zaaldienst: Gempo Donderdag 28 januari: 18.00 u. Klif 5-Timmers Bakkerij 18.50 u. Casino 5-Oosterend 6 19.40 u. Mantje 3-Jelleboog 4 20.30 u. Texel 2-Rab 21.20 u. Nioz-Gempo 22.10 u. Casino 3-De Koog 4 Zaaldienst: Jelleboog Vrijdag 29 januari: 17.30 u. Plus klus-Casino 2 18.20 u. Bakkers IJzerh.-Oosterend 4 19.10 u. Klif -Mantje 20.00 u. Betsema-De Koog 20.50 u. Casino-Jelleboog 21.40 u. De Krim-Gamma 2 22.30 u. De Krim 2-Gamma 3 Zaaldienst: Klif volgd door Piet Beers en Aad van Heerwaarden. Vermeld moet worden dat straks de twee slechtste wedstrijden met meer meetellen, waardoor veel in de ranglijst gaat veranderen. Uitslagen (respectievelijk: dressuur; vaardig heidsproef; totaal): I Piet Beers (146; 75; 221); 2. Joop Noom (144, 75; 219); 3 John van der Zwaag (143; 75, 218); 4 André Sieling (138.5, 75; 213 5) 5. Willy Zijm (139, 74, 213) Competitie; 1. John van der Zwaag 626 pnt; 2. Piet Beers 624 pnt, 3. Aad van Heerwaar den 621 pnt; 4. Joop Noom 613 pnt; 5. Leen Bouthoorn 589,5 pnt. Zaterdagavond speelden de heren van De Mareis een thuiswedstrijd te gen de nummer vier op de ranglijst, het Helderse Zeemacht 2. Na een ruststand van 28-22 werd het een overwinning van 65-48 voor De Ma reis, dat zich daarmee rotsvast op de tweede plaats heeft genesteld. In de Bgm. De Koninghal ontspon zich een aantrekkelijke basketbal wedstrijd met een licht voordeel voor De Mareis. Bij Zeemacht II was het vooral de spelverdeler die dankzij het blockzetten van zijn medespelers ruimte kreeg voor een goed schot. Dit vertaalde zich in scores dankzij de nummer 15 die met zijn sprong kracht vele rebounds wist te verzilve ren. Voor De Mareis scoorden Carlo Kuip en Jaap de Wijk, die na misluk te pogingen de bal alsnog in het net je wierp. In de tweede helft hielden De Mareis de opgebouwde voor sprong van zes punten na acht minu ten nog steeds vast, ondanks verwoede pogingen van Zeemacht II om dichtbij te komen (34-28). De komst van Martin Koenen bleek voor De Mareis precies dat steuntje in de rug om de voorsprong te vergroten. Hij is een aanspeelpunt in de kop van de bucket en bereidt doeltreffend ac ties voor. Lijdzaam moest Zeemacht II toezien dat De Mareis de voor sprong vergrootte en met een drie punter de wedstrijd op 65-48 beëindigde. "Scores: Martin Koenen 22 pnt; Carlo Kuip 16 pnt; Jaap de Wijk 11 pnt; Jacco Sloover 6 pnt; Bart Bakker 4 pnt; Edo Kooiman 4 pnt; Jan Wiering 2, pnt; Voor aankomende basketballarbiters start donderdagavond een scheids rechtercursus. Onder leiding van L. van der Gracht gaan de cursisten vier weken lang in op de reglementen om tenslotte het F-diploma te bemachti gen waarmee ze in de laagste divisie mogen fluiten. Deelname kost f25,-, voor spelers in de bondscompetitie is de cursus gratis. De minimum leeftijd is 16 jaar. De lessen worden van 19.00 tot 21.00 uur in d'Ouwe Ulo gehouden. Opgeven bij Jos Witte, tel. 12959. Tijdens de zaterdag gehouden veldrit namen Jordi Vinke en Wobbe v.d. Kieboom al snel afstand van de rest van het veld Van de Kieboom tot twee ronden voor het eind bij Vinke te blijven, maar daarna moest hij hem laten gaan. De strijd om de der de plaats ging tussen Loek van Vliet, Willem Keijser en Rien Brouwer. Van Vliet ging als eerste over de streep: Uitslag 1. Jodi Vinke, 2 Wobbe v.d Kieboom; 3. Loek van Vliet; 4 Willem Keijser; 5 Rien Brouwer; 6 Theo Boom; 7. Thijs de Boer; 8;. Dirk Vin ke; 9 Ed Zegers, 10 Piet Roeper Jeugd: 1. Erwin Goënga. Zondag 31 januari: Foresters-Texel 14.00 u. Bij een botsing op de kruising Emma- laan/Schilderend hebben drie auto's flinke schade opgelopen Een 47-jarige automobilist wilde afslaan en verzuimde daarbij voorrang te ge ven aan een tegemoetkomende 37-jarige inwoonster van Den Burg. Door de klap van de aanrijding schoot de wagen van de Floornder ook nog tegen die van een 39-jarige Groninger, die voor de kruising stond te wachten. De Texelse voertuigen waren zo zwaar beschadigd dat er een takelwagen aan te pas moest komen. In de eilandcompetitie basketbal wer den de eerste juniorenwedstrijden gespeeld. Er is een vierde team geko men, dus iedere ploeg speelde één wedstrijd. In de eerste helft kon het nieuwe team goed meekomen en kwam zelfs op voorspong. Maar in de tweede helft ging het spel niet goed door kleine fouten. De tegen stander kon de winst gemakkelijk binnenhalen: 10-4. De andere Vermeldingen voor deze rubriek kunnen worden aangemeld bij de redactie, tel. 12741. Een nieuwe uitdaging. Dat is voor Frans Kuiper (37), zeven jaar achter een „maestro" van restaurant De Smulpot in Den Burg, de reden om bedrijfsleider te worden van grand café La Morena in De Cocksdorp. „Toen de eigenaresse me vroeg, heb ik geen moment geaarzeld. Het is een jong bedrijf waarvan ik iets moois wil maken." Met een 25-jarige staat van dienst in de horeca ver wacht hij een goede klantenkring te kunnen opbouwen. De 48 bewoners van verzorgings huis Sint Jan hebben een andere kok. FHet nieuwe „hoofd keuken" is Theo Stoelinga (45) uit Den Burg. Stoelinga volgt Ruud Boom uit Oude schild op, die er jarenlang de scepter zwaaide, maar zich thans geheel op zijn eigen cateringbedrijf heeft toege legd. Voorheen was Stoelinga onder meer zestien jaar als chef-kok ver bonden aan het Huis van Bewaring in zijn woonplaats Alkmaar. De afgelo pen vier jaar was hij op Texel werk zaam bij bungalowpark So What en restaurant Het Vogelhuis in De Koog. De voetballer Jo Flens, aanvoerder van het tweede elftal van SV De Koog, werd zondag in de bloemetjes gezet, omdat hij zijn 400ste wed strijd voor de club speelde. Hij begon op 15-jarige leeftijd bij de B-junioren, speelde tien jaar als verdediger in het eerste elftal en draait alweer zeven jaar mee in het tweede. junioren-wedstrijd was in handen van Koffiecentrum: 11-2. Daarna bond Vespertina de strijd aan tegen Hema. De teams waren aan elkaar gewaagd, wat in de gelijkopgaande scores goed naar voren kwam. Wel werd bij beide teams steeds door dezelfde spelers gescoord. Bij Hema was dat Jacco Sloover en Bart Bakker. Bij Vespertina door Jaap de Wijk en Jan Wiering. Eindstand. 20-20. De laatste wedstrijd verliep anders. Daarin beheerste De Pilaar het hele spel. Door goed samenspel van de vijf teamleden wisten ze al gauw een voorsprong van 145 pun ten op te bouwen. Tiko had geen ambities nog terug te komen. Eindstand 12-412 voor De Pilaar. Programma vrijdag 29 jan 20.30 u. twee juniorenwedstrijden 21.00 u. Hema-Kooiman F.S. Veenbaas 21.30 u. Veenbaas B.-12 Balcken Hema Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum. Almere. Amsterdam, Purmerend, Zaandam Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem. Hoofddorp. Deze cursus bestaat uit 10 wekeli|kse lesavonden en kost m totaal f 295.- Men kan zich nog^aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende Het examen is op 2 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als maqnen uit pure hobby gevolgd Sommige hebben m hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijfje) te beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc Ook gaal men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant. Disco, Kantine, etc beheren De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. x Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. Tel 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Dames 2 en heren 1 van Tevoko blij ven in de race om het kampioen schap. Beide teams wonnen een lastige uitwedstrijd, de dames moei zaam, de heren overtuigend. Enigzins gehandicapt begonnen de dames van Tevoko 2 aan de wed strijd tegen HSCS 2 uit Den Helder. De spelverdeelsters Alice Blom en Cindy Oosterhof konden om uiteenlo pende redenen niet meespelen, ter wijl aanvalster Rita Dogger zich met een rugblessure beperkte tot de coa ching; In de eerste set begon Tevoko met Annet van Beek op de spelver- delersplek. Door een gevarieerde en vaak harde aanval kwam HCSC niet in het normale spel. Via 5-1 werd het uiteindelijk 6-15. In de tweede set een vergelijkbaar beeld en hoewel HCSC iets meer grip op de wedstrijd kreeg werd het toch 11-15 voor Tevo ko. Maar een 2-0 voorsprong bete kent nog geen 3-0 overwinning. Na 4-0 en 10-1 verloren de Texelse da mes de derde set kansloos met 15-3. HCSC paste het spelconcept iets aan en ook de vierde set had Tevoko moeite met de serve van de tegen stander waardoor de pass erg slecht uit de verf kwam. HCSC kwam met 8-1 voor en daarna zelfs met 13-4. Coach Rita Dogger wisselde zichzelf in wat resulteerde in een inhaalrace tot 14-14' Toen was het kruit ver schoten en scoorden de Helderse da mes nog twee punten en de stand was weer gelijk: 2-2. Uit eindelijk trok Tevoko 2 in de vijfde set vrij eenvoudig aan het langste eind (9-15) en won de wedstrijd met 2-3. Heren Zonder spelverdeler Jitze Beintema en hoofdblokkeerder Jeroen de Waal reisden de heren van Tevoko naar Ha renkarspel voor de altijd lastige uit wedstrijd tegen de heren van Harpoen. Thuis had Tevoko moeizaam met 3-1 gewonnen, maar deze uit wedstrijd werd onverwacht eenvoudig een overwinning voor de koploper in de eerste klasse. Mede door irritant gedrag van hun coach speelde Har poen vanaf het begin een verloren wedstrijd. Met de setstanden 11-15, 7-15 en 10-15 won Tevoko verdiend. Door deze uitslag blijft Tevoko aan de leiding gaan. Zaterdag spelen de he ren de uitwedstrijd tegen één van de concurrenten, Juvoc 2 uit Julia- nadorp. De Texelse vereniging van reumapatiënten vierde zaterdag het eerste lustrum. De door maar Heft 120 mensen bezochte feestavond was een combinatie van ernst en luim. Voorzitter F. Boon memoreerde hoe de af deling is ontstaan met hulp van dhr. Pelgrim. Het zeventien personen tel lende ledenbestand is inmiddels uitgegroeid tot 88. Joke Koning van de Nederlandse Bond van Reumapatiëntenverenigingen bracht de felicitaties over namens het bestuur. Zij wees erop dat de vere niging nog veel werk voor de boeg heeft, want de politiek heeft niet veel op met chronisch zieken. Ze overhandigde Boon een fraaie leren secretari aatsmap. Voor de luim zorgde het duo Humpy Dumpy en Lies Pieterse. Zij kregen de beentjes van de vloer in hotel De Pelikaan. (Foto Tessa de Grealfl Voorzitter F. Boon ontvangt de leren map uit handen van Joke Koning.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5