Cjroen 2rwartsjexelsin het harL, Vaagheid troef inzake gebruik schouwburgzaal „Februari-ramp is een les geweest" N Ruim zes ton geëist tegen vissersbedrijf wmtmm- Dirk Pool 18 maart weer op vrije voeten M Texels ummer Hond richt slachting aan onder schapen Geen pardon voor weduwe schipper Fietsenstallingen in Den Burg en Cocksdorp VERDER IN DIT w Georgische pianist dood na optreden Dubbele von Sion voor zusters en Wampex-organisatoren Sf Hoe gaat het met het Kenia-projekt? S4 Clubblad over Arco w Hoe moet je zitten op een fiets? S4 Oud-leerlingen amuseerden met kolderstuk Nieuwe straatnamen voor Oudeschild sinaasappelsap f 2,10 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10754 DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 loot advertenties, abonnementen, etc. angeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >2220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan ooruren bel uw bezorger ledaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De [oog, telefoon 02220-17266 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; Los /1,35 De feestelijke uitreiking van de welzijnsprijs Dubbele von Sion heeft zaterdagavond de roep om een echte Texelse schouwburg zaal doen aanwakkeren. Weliswaar is de grote zaal van De Lin deboom weer beschikbaar, maar aan het toekomstig gebruik kleven nog tal van vraagtekens. In een spreekbeurt liet wethou der Tine Krijnen-Bays de kans voorbij gaan om met enkele con crete antwoorden gevoelens van onvrede bij de culturele verenigingen weg te nemen. De discussie was uitgelokt door de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) en de Texelse Sportraad. De organisatoren van de Von Sion-avond hadden drie insiders uitgenodigd om hun visie te geven op het Texelse culturele leven. Spreker Aris van Zeijlen stak de lont in het kruitvat. Betogend vanuit zijn achtergrond bij het Texelse amateur toneel en persoonlijke betrokkenheid bij De Lindeboom, hekelde Van Zeij- en de ondoorzichtige situatie rondom *jde schouwburgzaal. „Ik voel een gespletenheid in dit gebouw. Aan de ene kant is er de vurige wens om een cultureel centrum tot stand te brengen. Aan de andere kant is er het machteloze gevoel te moeten vechten tegen schimmen van poli- iek, wetten, eigendomsrechten en onwetendheid." Aan de hand van een dialoog met ichzelf kenschetste Van Zeijlen niet illeen zijn eigen dualisme, maar ook de tweeslachtige antwoorden van de gemeente inzake het terugkrijgen van de schouwburgzaal en het bieden van een alternatief aan de verenigin gen. Wat doet gemeente? [Wethouder Tine Krijnen ging niet in op deze kritiek. Angstvallig vermeed zij in haar speech het onderwerp „schouwburgzaal", hoewel zeker de 'helft van het geïnteresseerde publiek :graag van haar een duidelijke uit- jspraak had vernomen. Wat gaat de gemeente doen, nu de Lindeboom- zaal weer beschikbaar lijkt gekomen? [Worden er onderhandelingen geopend met eigenaar Notenbomer? Rekenen ben w op een initiatief vanuit de verenigingen (die al hebben aangege ven dat zij minstens 100 dagen per jaar van de zaal gebruik zullen ma ken), of hoopt men op een onderne mer die de te koop staafde ?aal nieuw leven wil inblazen? Is het col lege bereid bij te dragen in de herin richting en isolatie van de zaal? Of om de haalbaarheid te onderzoeken? Desgevraagd verklaarde de wethou der haar vaagheid door te wijzen op de juridische procedure tussen de Re creatiestichting Texel (RST) en Sprin ger BV, eigenaar van De Lindeboom. „We willen eerst ons recht halen." Op 1 april wordt een uitspraak in de ze kwestie verwacht. De gemeente hoopt zo de beschikbaarheid van de zaal te kunnen afdwingen. In een weiland op de Hogeberg is een schaap verdronken nadat het dier door een onbekende hond de sloot werd ingejaagd. Andere scha pen zijn door de hond gebeten. De schapen zijn eigendom van een 40-jarige Oudeschilder, die de slach ting zondagmiddag ontdekte. Vermoe delijk heeft het incident zaterdagavond omstreeks twaalf uur plaatsgevonden. Een voorbijganger zag rond die tijd een loslopende hond. Een poging het dier te vangen mislukte omdat de hond via 't Skille- paadje het hazepad koos. Het dier leek op een herder maar had iets kor tere poten. Het schadebedrag is niet bekend. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Wegens het vissen zonder vergun ningen heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof tegen een Texels vissersbedrijf vrij dag een boete van f660.000.- geëist. In eerste instantie had de 'echter in Alkmaar in 1990 de eige naar van de kotter veroordeeld tot een boete van f150.000,-. Om dat deze in 1991 is overleden, is in hoger beroep zijn bedrijf aansprake lijk gesteld. Het vissersbedrijf dat zich op de vangst van tong en schol toelegt be hoort tot de zogenaamde nul- contingenthouders. Deze beschikken nauwelijks over visquotum. Net als veel collega's viste de kotter in de wateren rond Denemarken, waar de vis ongestraft aan land kon worden gebracht om in Nederland te worden verkocht. Ondanks gewijzigde wetge ving in 1988 ging de Texelaar ge woon door met vissen. 'rocureur-generaal P. Brilman vond lat het op illegale wijze verdienen van grote hoeveelheden geld en de irikkel om te voorkomen dat in de toekomst door anderen zonder ver- junning wordt gevist de hoogte van de boete rechtvaardigde. Verongelukt Advocaat mr. P.M. Majolee reageerde verontwaardigd op deze eis. „Helaas Is de verantwoordelijke persoon al twee jaar overleden." Hoewel de visserij-onderneming op papier nog bestaat en wordt geleid door de we duwe, is de kotter verkocht en is het bedrijf niet meer actief in de visserij. De advocaat verweet de overheid dat lussen de rechtszaak in Alkmaar 11990) en het beroep in Amsterdam teveel tijd was verstreken. Volgens Majolee viel de visser zelf niets te verwijten, omdat hij te goeder trouw handelde. „Zowel de Nederlandse als de Deense autoriteiten hebben hem tegen beter weten in al die jaren geen strobreed in de weg gelegd, ook niet toen de visser zelf infor meerde of hij strafbaar was." Toen in 1988 de regelgeving wijzigde, verzuimden de Deense autoriteiten volgens de advocaat de vangstgege- vens aan Nederland te verstrekken. Een nalatigheid waardoor het volgens Majolee ontoelaatbaar is het vissers bedrijf alsnog te straffen. De uit spraak is vrijdag 12 februari. De derde spreker, Cor van Heerwaar den, bood een passend alternatief. De exploitant van het Hoornder theater-restaurant Klif 12 brak een lans voor het particulier initiatief. De overheid behoort daarbij een on dersteunende, maar vooral terughou dende rol te spelen. Particulier „Heeft Texel recht op een eigen grote schouwburgzaal? Hadden particulier initiatief en overheid elkaar al niet veel eerder moeten vinden voor een aanvaardbare oplossing? Maar ja, we willen wel, maar het mag niks kosten en we willen er niet te veel voor doen. Typisch een geval van een min der fraaie Texelse eigenschap", be toogde Van Heerwaarden. „Het kan echter ook anders. Als je als particu lier vindt dat jouw culturele leven een kans verdient, mag je niet op de initi atieven van de gmeeente wachten. Saai op Texel? Het barst hier van het talent. Grenzen van de culturele groei al bereikt? Ik denk het niet." Hij verwacht dat het particulier initia tief een steeds belangrijker rol zal spelen, omdat de gemeente steeds meer in financiële mogelijkheden be perkt wordt. „Maar daadwerkelijke ondersteuning, vlotte medewerking en minder beperkende, pietluttige re geltjes zijn daarbij wel dringend ge wenst." Dijkgraaf J.S. Dijt legt de krans van het waterschap bij het monument. tFoto Harry de Graaft Vals geld. Bij de Rabo bank in Den Burg werd donderdag een vals biljet van f250,- ingeleverd. Een balieme dewerker herkende de persoon in kwestie De man zegde de politie toe te achterhalen van wie hij het biljet had gekregen. Hollywood. De afgelopen dagen kon je ze bijna overal op het eiland roken: sigaretten van het merk „Hol lywood", afkomstig van de vorige week aangespoelde lading. Toneelver eniging Nieuw Leven speelde zater dagavond in 't Skiltje handig in op deze rage. Tijdens de traditionele ver loting na afloop viel een echt gejutte slof te winnen. De in het publiek aanwezige burgemeester Schipper, tevens hoofd van de strandvonderij, kon er om glimlachen. Hij won de prijs overigens niet.... Glaasje op. Een 49-jarige caféverla- ter uit Den Burg viel vrijdagnacht door een winkelruit in de Binnenburg. Omdat hij daarbij diverse snijwonden in het gelaat opliep, durfde hij de vol gende dag niet over straat om dit bij de politie te melden. Inmiddels heeft hij toegezegd de schade te ver goeden. Diefstal. Een 21-jarige Volendam- mer deed aangifte van diefstal van zijn rijbewijs uit zijn auto. De daders hebben vermoedelijk met een valse sleutel het portier weten te openen. Hij had zijn auto aan de Dorpsstraat in De Koog geparkeerd. Drankrijder. De politie betrapte een 52-jarige Texelse automobilist vorige week op rijden onder invloed. De Tijdens een sobere maar stijlvolle plechtigheid zijn gisterochtend de Texelse slachtoffers herdacht van de Februari-ramp van 1953. Ongeveer 70 belangstellenden waren erbij, waaronder nabestaanden. Namens het Waterschap Texel legde dijkgraaf J.S. Dijt een krans bij het monu mentje op de dijk. Namens de ge meente Texel gebeurde dat door de wethouders T. Krijnen en D. Terpstra. Ook anderen legden bloemen. Dijkgraaf Dijt noemde de namen van de slachtoffers: R. IJska, W. Dijker, D. Kuip, W. Bernardus, S. Walsweer en J. Koopman. Hij zei met respect aan hen terug te denken en benadrukte dat de februariramp een les is ge weest voor allen die verantwoorde lijkheid dragen voor veiligheid. De les is ter harte genomen: de dijken zijn nu in staat een stormvloed zoals die van veertig jaar geleden te weerstaan blasstest gaf 615 ug/l aan, bijna drie maal meer dan is toegestaan. Zijn rij bewijs werd in beslag genomen en is opgestuurd naar de officier van justi tie. Onder invloed. De politie nam de auto van een 32-jarige automobilist tijdelijk in beslag omdat hij teveel had gedronken en bij zijn aanhouding het rijbewijs niet bij zich had. De adema nalyse wees uit dat de Oudeschilder ruim tweeëneenhalf maal de toe gestane hoeveelheid alcohol achter de kiezen had. Tegen inlevering van zijn rijbewijs kreeg de man zijn auto weer terug. Fiets vernield. Een sportfiets die bij sporthal „Ons Genoegen" was gestald is het mikpunt geworden van vandalen. Beide wielen, de voorvork en het achterlicht moesten het ont gelden. De schade bedraagt f250,-. Een Engelse rechter heeft Dirk Pool uit Den Burg vrijdag veroor deeld tot een celstraf van zes maanden. Omdat het voorarrest hiervan wordt afgetrokken, zal de 49-jarige Texelaar op 18 maart de gevangenis in Chelmsford (tussen Harwich en Londen) mogen verla ten. Vorig jaar september hield de Britse douane Pool aan op verdenking van het illegaal aan land zetten van Tur ken. Hij had bij een Brabants bedrijf een motorjacht gehuurd waarmee hij de buitenlanders vanuit Neder land één of meerdere keren over de Noordzee zou hebben gebracht. In afwachting van het recherche onderzoek en de behandeling door de rechtbank werd Pool in hechte nis gehouden. De afgelopen maanden zag het er diverse malen naar uit dat hij voor de balie zou moeten verschijnen. Telkens echter stelde de rechtbank zijn zaak weer enkele weken uit. Onduidelijk Zijn opgeluchte echtgenote José zegt niet te weten op grond van welke feiten haar man is veroor deeld. De berichten uit Engeland, die via een tolk en een advocaat lopen, zijn volgens haar niet duide lijk. Het in Londen gevestigde advo catenkantoor dat de belangen van Pool verdedigt, kon gisteren even min duidelijkheid verschaffen we gens afwezigheid van de betrokken advocaat. Het is dus nog even de vraag of Pool wellicht van bepaalde beschuldigingen is vrijgesproken, of hij in opdracht van een organisatie handelde en wat de eis van de offi cier van justitie was. Aftellen Volgens José Pool zal haar man de uitspraak niet in hoger beroep aan vechten. Allebei zijn ze blij dat het eind nu in zicht is. „Nog 46 dagen. Het is nu een kwestie van aftellen geworden", vertelt José, die met van plan is haar man nog te bezoe ken. „Ik werk hele dagen en heb twee kinderen. Een bezoek kost drie dagen reizen voor een ontmoe ting van een uur. Dat heeft weinig zin. Gelukkig spreek ik hem wel vaak over de telefoon." Verslechterd Zijn veroordeling heeft geleid tot een verdere verslechtering van de omstandigheden waarin Pool zijn straf moet uitzitten. Pool is thans overgeplaatst naar een andere vleu gel van het huis van bewaring te Chelmsford, waar 19e-eeuwse toestanden heersen. Hij moet zich behelpen met een waskommetje en voor hem en zijn mede gedetineerden is slechts één toilet beschikbaar. Zijn gezondheid heeft er echter niet onder te lijden. „Dirk lust gelukkig alles wat de pot schaft. Daar komt dat neer op veel witte bonen in tomatensaus met gebakken ham." Wél had Pool last van zijn ogen. Omdat de gevangenisarts niet wil de helpen, stuurde het thuisfront hem een leesbril. Sindsdien kan Pool de tijd weer doden met de stapels kranten (waaronder de Texelse Courant) die hij krijgt toe gestuurd. en er is ook een rampenplan. Het on derhoud van de dijken is kostbaar. De subsidies voor de Texelse dijk zijn verminderd, maar gelukkig reikt de provincie de helpende hand en is dat onderhoud gewaarborgd onder een nieuwe dijkbeherende instantie: het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Dijt riep op tot blijvende waakzaam heid en vruchtbare samenwerking binnen de nieuwe organisatie. Fietsers kunnen hun vervoermiddel vanaf volgend jaar op markt- en fol- kloredagen voortaan beter stallen. De gemeente gaat in Den Burg en in De Cocksdorp fietsenstallingen plaatsen. Het gaat om tijdelijke en permanente voorzieningen. In andere dorpen is reeds stallingruimte aan wezig, of geen lokatie beschikbaar. De jaarlijkse kosten komen op /5.400,-. Het voorstel tot beter stallingsruimte voor fietsen is afkomstig uit de nota Leefbaarheid, die twee jaar geleden is verschenen. Een éénmalig investe ringsbedrag vanf16.700,- is afkomstig uit het gemeentelijk fonds leefbaar heid. De stallingsruimte dient bij voorkeur bij winkels of het centrum te komen en de terreinen bij voorkeur gemeentelijk eigendom. Uitgangspunt is verder dat de hinder voor omwonenden minimaal moet zijn en de stalling moet passen in het straatbeeld. Het college heeft een aantal lokaties op het oog. In Den Burg naast het parkeerterrein van Moerbeek aan de Elemert, op de plek waar vorig jaar korte tijd een openbaar toilet stond. B en w denken aan een capaciteit De weg tussen het Mieland en de De Wittstraat in Oudeschild gaat, als de raad het goed vindt, „Commandeur singel" heten. Deze naam is bedacht door Gelein Jansen en Gerard Wei- jers. Zij hebben ook namen verzon nen voor het industrieterrein van Oudeschild. Suggesties waren „Stoompoort", „Vlamkast" en „Vlieg wiel", maar het college van b en w heeft hen verzocht iets meer in de richting van oude scheepstypen of stromingen in de Waddenzee te denken. voor 100 fietsen. Een tweede stallingsruimte plaatst de gemeente bij voorkeur op het gras veld aan het Achterom in Den Burg. Het gaat hier om een tijdelijke voor ziening voor 300 fietsen. Op het par keerterrein bij Albert Heyn is ruimte voor een permanente fietsenstalling van 150 fietsen. In de Klimpstraat in De Cocksdorp, tegenover de RK-kerk, is volgens de gemeente plaats voor een tijdelijke stalling voor 150 fietsen. De plannen worden volgend jaar uitgevoerd. I M ADVERTENTIE 2 literpakken van 3,10 voor Maximaal 4 pakken per klant. Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1