Cjrocn 2 'wartsj~exelsin het Landschapszorg: Bezwaar weg, maar onder voorwaarden ALS TOERISTEN NIETS VAN U HOREN, HOORT U OOK NIETS VAN HEN. Briefing onderzoekers naar Texelse economie Nummer Nummer 13.000 Qosterend Present •Qorszel LhR TEXELSE^COURANT Raad bepaalt profiel nieuwe burgemeester Pover resultaat voor Ecokar Kou i» Bedrijvigheid speciaal: De Texelse economie nader bekeken Waalders verontwaardigd over niet plaatsen lichtmast s* „Love Letters" brengt Maarten en Marja geluk sw Correspondenten bezoeken de Texelse Courant w Rabobank koopt pand Colonne-dames mogen nu slachtoffer spelen Man (41) verdacht van aanranding Plastic kuipstoeltjes definief aan de kant Inbraak in woning OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10755 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy B.v Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34 60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; Los f1,35 Advertenties voor Texeltoerist Magazine Langeveld en de Roos- kunnen nog ingeleverd worden tot 19 februari. 1 1 fax 02220 -14111 Drukkerij Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 tjrtta - in brf hjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van DROGISTERIJ PARFUMERIE Den Burg S 15375, Weverstraat 1 Het eerste uur van de dinsdag te houden raadsvergadering wordt besteed aan de profielschets van de nieuw te benoemen burgemeester. De zitting, die op de gebruikelijke tijd 19.30 uur begint, is openbaar en staat onder voorzitterschap van loco-burgemeester KI. Barendregt. Hij wordt terzijde gestaan door de commissaris van de koningin in Noordholland, prof. dr. J.A. van Ke- menade, en door de chef van het ka binet, mr. D. Bijl. Door de raadsfracties wordt gewerkt aan een gezamenlijk voorstel. Tevens wordt overleg gevoerd over de te volgen procedure voor de opvolging van bur gemeester A. Schipper, die op 16 september zal vertrekken, omdat hij na 40 dienstjaren gebruik maakt van de vut-regeling. Schipper neemt om circa 20.30 uur de leiding over voor de reguliere raadsvergadering. Eerste punt op de agenda is de benoeming van Hans Roeper als nieuw raadslid voor de PvdA Roeper is de opvolger van Gerard van der Kooi, die dinsdag avond afscheid neemt. Het ziet er naar uit dat het een bijzonder langdu rige vergadering wordt, want de agenda telt liefst 27 punten. Met 557 kilogram chemisch afval viel de opbrengst van de Ecokar deze week wat tegen. Totaal 95 mensen leverden hun verfresten, batterijen, etc. in bij de milieu-wagen. De Ecokar legde maandag een route af langs 21 lokaties in alle dorpen op het eiland. Een woordvoerder wijt het povere re sultaat aan een tekort aan voorpubli- citeit, maar denkt dat dit bij het verschijnen van de nieuwe Texelse te lefoongids beter zal worden. Daarin staat de dienstregeling van de Ecokar duidelijk aangegeven. Komende vrijdag om 20.00 uur wordt in dorpshuis De Bijenkorf een presentatie-avond gehouden waarbij de plannen voor Oosterend Present 1993 op 5, 6 en 7 augustus bekend worden gemaakt. Alle inwoners van Oosterend worden opgeroepen naar deze avond te komen. IM-ADVERTENTIE groot algemeen belang gaat. Lap zelf kon op zijn eigen grond moeilijk een betere locatie vinden, al heeft wel een verschuiving plaatsgevonden om dat het gebouw aanvankelijk op een nog ongelukkiger plek (tegenover een wegkruismg, zodat het nog meer in het oog sprong) was geprojecteerd. De werkgroep vindt dat b en w met een dergelijke passieve houding aan tonen dat zij de verantwoordelijkheid voor het landschap niet kunnen dra gen en daarmee hogere overheden stimuleren om in te grijpen. Horntje, waar langdurig aan verbete ring van de Molengat zal worden ge werkt. De salons zijn momenteel volkomen kaal en worden de komen de weken geheel gerenoveerd. Zij krijgen een inrichting die qua stijl doet denken aan het interieur van de jongste veerboot, de Schulpengat. Op de rijwieldekken worden oude ren - salons ingericht. Meedoen aan de Wampex staat gelijk aan moeizaam puzzelen, eindeloos afzien en intens koulij den. Nou, dat had het SOW- bestuur zaterdagavond bij de uit reiking van de Dubbele Von Sion bijzonder goed begrepen. Zij ont voerden niet alleen de wakkere Wampexorganisatoren met poli- tiehulp naar De Lindeboom, maar zorgden ook nog voor ijselijke omstandigheden in de schouw burgzaal. Wat een gevoel voor dramatiek en theater. Zo konden alle aanwezigen aan den lijve on dervinden wat het betekent om een Wampexer te zijn. Ondanks de verkleumde lijven bij deze eerste feestelijke bijeenkomst sinds tijden in De Lindeboom, blijkt het gebouw zelfs voor een drietal sprekers nog steeds een zeer heet hangijzer. Het is nog steeds onduidelijk en onzeker of de zaal weer volledig ter beschik king komt van het Texelse culturele- en verenigingsleven. Op I april I!) komt er hopelijk einde lijk een eind aan een langssle- pende gerechtelijke procedure over deze netelige kwestie. En dan? Laat N. ons opnieuw in de kou staan Horszei Vier bedrijven die interesse heb ben in de uitvoering van het sociaal-economisch structuuron derzoek hebben zich deze week geïnformeerd bij de gemeente. Het onderzoek moet inzicht ver schaffen in de toekomst van Texel met als doel een evenwich tige economische structuur voor het eiland te bereiken. Het onder zoek dat in de loop van volgend jaar moet zijn afgerond, zal uit gangspunt zijn voor het toe komstig beleid van gemeente en bedrijven. Aandachtspunten zijn: - de visserij en de haven van Oudeschild, - het bestedingspatroon van de consument (distributie-plano logisch onderzoek) - ontwikkeling van de infrastruc tuur en de mobiliteit op het eiland - huisvesting en werkgelegenheid - opbouw van de bevolking Gegevens uit andere rapportages, zoals het Teso-onderzoek, het dpo-onderzoek van TVO en de gemeente en een arbeidsmarkt onderzoek door het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening, wor den meegenomen in de studie. Half april wordt bekend wie het onderzoek zal uitvoeren. In de rubriek „Bedrijvigheid Spe ciaal" verderop in de TC meer over de achtergronden van de Texelse economie. Vier hulpverleensters van de Texelse Rode Kruis Colonne hebben met goed gevolg examen afgelegd voor de cursus Lotus-slachtoffer. De da mes kunnen nu voortaan als „rea listisch slachtoffer" fungeren tijdens EHBO-cursussen op Texel en in de kop van Noordholland. Momenteel is de vraag naar gediplo meerde Lotus-slachtoffers groot. Be drijven (bijv. off-shore), EHBO en gezondheidszorg hebben behoefte aan realistisch oefenmateriaal. Van de Lotus-slachtoffers wordt verwacht dat zij heel precies een verwonding uitbeelden. Zij moeten zich inleven in het bijbehorende ziektebeeld en met schmink de verwonding op de juiste wijze nabootsen. Dit uitbeelden kost veel tijd en oefening (o.a. gapende wonden, shock-toestanden, bewuste loosheid). Deelneemster Riet Goe man: ,,lk kan vrij aardig leren, maar dit was echt een zware cursus. Voor deelnemers aan EHBO-cursussen is het heel belangrijk dat zij worden ge confronteerd met realistische situa ties. Want ook al weet je als EHBO'er hoe je een wond moet aanpakken, als het er op aan komt schrik je toch. Als je daar dan een beetje in getramd bent, is dat een pluspunt." De vier Texelse dames I. Timmer, G. Zijm, W. Bonne en R. Goeman be hoorden tot een selecte groep die de cursus tot een goed einde wist te brengen. In Haarlem slaagden er van de 40 examenkandidaten slechts achttien. Zij begonnen de cursus in september 1990 en reisden daarvoor eens per veertien dagen naar Den Helder. Werkgroep Landschapszorg Texel heeft voorwaarden gesteld bij het intrekken van een bezwaar tegen de bouw een aardappelbe waarplaats met machineberging aan de Westerweg bij Den Hoorn. De vermaledijde plastic kuipstoeltjes van veerboot Molengat op de onderhoudskade. iFoto Dirk Kuitorl I M ADVERTENTIE Meer dan eens heeft het gemeente bestuur bemoeienis van hogerhand met het Texelse landschap van de hand gewezen met het argument dat men zelf wel op het landschap kan passen en dat het bestemmingsplan daarvoor waarborgen biedt. Land schapszorg vindt dat daarvan weinig terecht komt en heeft de raadsfrac ties laten weten dat het voortaan anders moet. Volgens de werkgroep wordt het open landschap van De Hemmer en omgeving ernstig aangetast door de 20 x 35 meter grote schuur, die ge bouwd wordt voor de Gebroeders Lap. Het gebouw is strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w wa ren bereid alsnog een bouwblok aan te wijzen en voerden de daarvoor be nodigde artikel 19-procedure. In het kader daarvan maakte Landschaps zorg bezwaar. ,,De schuur doet grote afbreuk aan de landschappelijke en cultuurhistorische waarden ter plaat se terwijl in de bestemming toch dui delijk is opgenomen: instandhouding, herstel en uitbouw van de landschap pelijke, cultuurhistorische en natuurlij ke waarden". Belangrijkste reden om het bezwaar- schift in te trekken: „Wij vinden dat De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen een 41-jarige Texelaar wegens aanranding. De man ontkent echter schuldig te zijn. De politie stelde een onderzoek in nadat maandag een klacht tegen hem was ingediend. Uit het onder zoek bleek dat de man vermoedelijk schuldig is aan de aanranding. In overleg met de Officier van Justitie in Alkmaar is tegen hem proces verbaal opgemaakt. Het Bureau Slachtofferhulp wordt bij deze zaak ingeschakeld. goedwillende particulieren die kenne lijk al het mogelijke hebben gedaan om tot een oplossing te komen, niet de dupe mogen worden van een slecht werkend of falend beleid van het Texelse gemeentebestuur wat be treft de bescherming van de cultuur historische en landschappelijke waarden van het oude land". Een algemeen erkend probleem is dat als gevolg van de schaalvergroting in de landbouw het aantal bedrijven verder zal teruglopen, zodat er straks vele boerderijen zijn die niet meer als zodanig functioneren. Dit wetende is het onbevredigend dat toch weer nieuwe bouwblokken worden gesticht. Landschapszorg wil dan ook in het geval Lap, dat vastgelegd wordt dat het gebouw weer wordt gesloopt als het op den duur zijn agrarische functie verliest. Bij voor baat moet bovendien vast staan dat er geen A-blok (dus met woning) van wordt gemaakt. Zélf doen Landschapszorg herinnert eraan dat de gemeente steeds heeft betoogd dat de hogere overheden zich niet met het landschappelijk beleid van Texel moeten bemoeien omdat Texel zelf wel op zijn landschap kan pas sen. B en W en gemeenteraad heb ben daarmee een verplichting op zich genomen. In het geval Lap had het college zelf naar een andere plek moeten zoeken (liefst aansluitend bij bestaande bebouwing) zoals de ge meente ook actief op zoek gaat naar grond om bijvoorbeeld een woonwijk of industrieterrein te stichten. Zelfs onteigening als middel zou volgens Landschapszorg gerechtvaardigd zijn geweest omdat het immers om een Het tijdperk van de -door velen verwenste- plastic kuipstoeltjes op Teso-veerboot Molengat is voorgoed voorbij. Alle stoelen en tafels zijn ge demonteerd en liggen tijdelijk op de onderhoudskade van veerhaven 't Texel is eindelijk de dertiendui zend inwoners gepasseerd. De dertienduizendste is Clark Backer, Beatrix la an 63 in Den Burg, die op 4 januari werd geboren. Dat hij voor een mijlpaal zorgde, bleek pas zeer onlangs bij tellin gen in het raadhuis. Clark en zijn ouders Diana en Bert krijgen van middag bezoek van de burge meester, die als geschenk een spaarbankboekje zal overhandi gen. IFoto Harry do Craot) Rijverbod. De politie hield in de nacht van dinsdag op woensdag op de Pontweg automobilist aan die de alcoholgrens was gepasseerd. De chauffeur, een 60-jarige man uit De Koog blies op het bureau 280 ug/l, een kwart meer dan is toegestaan. Het kwam hem op een procesverbaal en een rijverbod van één uur te staan. Op klaarlichte dag brachten één of meerdere inbrekers woensdag een bezoek aan een woning aan de Hol- lewal in Den Burg. De vrouw des huizes, die vrijwel onmiddellijk na de gebeurtenis aangifte deed. mist een aantal sieraden van onbekende waarde. De inbraak vond vermoedelijk om streeks drie uur 's middags plaats. De dieven waren binnengedrongen door de voordeur te forceren. Vervol gens doorzochten ze de woning, ver moedelijk op zoek naar waardevolle voorwerpen. De technische recherche heeft de sporen onderzocht. De poli tie (tel. 12222) vraagt om getuigen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1