Cjroen ThwartsJ~ex els in het hart Liberaal kondigt motie Waddenzeebeleid aan N „Commercieel belang NS haaks op dat van Teso" ALS TOERISTEN NIETS VAN U HOREN, HOORT U OOK NIETS VAN HEN Weer noodreparatie aan verzakte Redoute Hoogerheide: reactie raad voorbarig Qf Iglo Pizza Crossa vgasdÈSSSM vBSEsm ummer bakker bv. Boeiend debat tussen VVD-kamerlid en Nioz-bioloog Commissie beoordeelt waardevermindering Nioz ziet geen kwaad in gasboring Wadden VERDER IN DIT Harry kwam Alie tegen Sr Zingend de kerk in en uit in Oudeschild s* Raad vindt koffiereclame te ver gaan sw Generaal bezocht kazerne 9) Schots harpduo in Klif 12 s» Tekeningen van Kuperus in raadhuiskelder Inbraakpogingen Commissie Welzijn naar donderdag Een briljant idee! Even naar hogere sferen Zaterdag 20 februari gaan wij op reis. Advertenties voor Texeltoerist Magazine kunnen nog ingeleverd worden tot 19 februari. ^UR Graag tot ziens op maandag 8 maart. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10758 TEXELSE DINSDAG 16 FEBRUARI 1993 COURANT Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy Bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan l tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplem 3, Den I Burg, telefoon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los f\,35 De VVD fractie in de tweede kamer dient in april een motie in j tegen de voorgenomen sluiting van een kwart deel van de Wad- denzee voor de visserij. Deze aankondiging deed VVD-kamerlid Mr. Jan te Veldhuis gisteravond op een druk bezochte foruma vond in „Rebecca" in De Waal. Hij nam het op tegen Nioz- bioloog dr. H. Lindeboom, die tot zijn verbazing geen bezwaar had tegen gasboringen in de Waddenzee. Tweede kamerlid Jan te Veldhuis. IFoto Tessa do Graaff Het liberale kamerlid met Wadden- en Noordzeebeleid in zijn portefeuille, was naar het eiland gekomen op uit nodiging van zijn Texelse partijgeno ten. De opzet om door twee „tegenpolen" een boeiende discussie uit te lokken slaagde volledig. Discus sieleider Willem Bakker (Spyk) kan te rugkijken op een verhelderend forumavond. „De manier waarop tegenwoordig naar gas wordt geboord, is niet scha delijk voor het milieu", verraste bio- I loog Lindeboom zijn gehoor. Hij I stelde als voorwaarde tien procent I van de opbrengst te bestedem aan de ontwikkeling van schelpdieren cul- I tuur. „Dat is goed voor de werkgele- I genheid." Te Veldhuis moest hem teleurstellen. „Die twee miljard is in Den Haag al vijftig keer uitgegeven." j De Nioz-bioloog schroomde er in het hol van de leeuw niet voor te pleiten de visserij in kwart deel van de Noordzee uit te bannen om het ef- fekt hiervan te onderzoeken. „Door de huidige visserijmethodes zijn voor al de grotere vissoorten in de Noord zee drastisch in aantal teruggelopen." Lindeboom streeft naar een gebied i van maximaal 100 bij 120 vierkante kilometer, ten noordwesten van Vlie land. Het nadelig effect voor de vis sers is volgens hem minder groot dan wordt verondersteld. „Door slui ting van een kwart deel van de j Noordzee voor de visserij neemt de effectieve visvangst slechts met drie tot zes procent af." Sceptisch Volgens Lindeboom, die zich baseer- I de op gegevens van het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek (Rivro), wordt elke vierkante meter van de zeebodem een paar keer per jaar om geploegd door de vissers. Zijn uitla- i tingen werden door het publiek, dat j voor een groot deel uit vissers be- Het verzoek van Schoorwal-bewoner Niek de Graaf om een schadevergoe ding wegens vermindering van woon genot door de bouw van het seniorencomplex Gasthuisstraat zal door een onafhankelijke schadebeoor- delingscommissie worden behandeld. De gemeenteraad ging gisteren met dit voorstel van b en w akkoord. Raadslid Cor Kuip plaatste kantteke ningen bij deze gang van zaken, die Hij „gevaarlijk en omslachtig" noem de. Gevaarlijk omdat de hele buurt zijn voorbeeld kan volgen en om slachtig omdat de burgerrechter een deter alternatief lijkt. Gevallen van planschade lopen echter niet via de rechter. Kuip stelde voor de schade- beoordelingscommissie voortaan woraf een inschatting te laten ma ken van de omvang van eventuele schadeclaims als van een bestem mingsplan wordt afgeweken. stond, sceptisch ontvangen. Jan (van Toon) van der Vis reageerde furieus. „Door het wekkeren' van de zeebo dem neemt het bodemleven juist toe. En dat is gunstig voor de visstand." Tijdens een heftige discussie bleken de meningen over de effekten van visserij op het zeeleven verdeeld. Kamerlid Te Veldhuis suste de ge moederen met de belofte dat sluiting van het Noordzeedeel nog ver weg is. Hij stelde een aantal voorwaarden. „Sluiting kan alleen in EG-verband. De grenzen van het zeegebied staan nog niet vast en bovendien heeft het kabinet nog geen voorstel ingediend. Laat ze zich eerst maar eens verdie pen in de feiten." De VVD'er zegde toe zodra het voorstel er ligt met de achterban in discussie te gaan. Schelpdieren De Zeeuwse politicus had zich meer verdiept in de vangstbeperkingen voor schelpdiervissers in de Wadden zee „Sluiting van vijftien procent van dit gebied is ruim voldoende." Voor de in te dienen motie tegen het kabi netsvoornemen rekende hij op de steun van het CDA. „Maar in de poli tiek weet je het maar nooit." Ter loops doceerde hij vragensteller Klaas Barendregt over de politieke besluit vorming. „Inzake de Waddenzee was het handjeklap tussen de ministers Bukman en Alders. Over de Noordzee komt Maij-Weggen daar nog bij." Vangstbeperking Naleving van de vangstbeperkende maatregelen van de EG vormde een heet hangijzer. De tweede kamer besloot onlangs dat vissers tot 1 ja nuari 1994 de tijd te gunnen dit zelf te regelen. Voorwaarde is dat 75 pro cent van de vissers dan is aangeslo ten bij groepen, die zichzelf controleren. Te Veldhuis erkende dat samenwerking een zware opgave is voor de vloot. „Als je concurrentie gewend bent, is het een hele cultuu romslag. Maar als het niet lukt, moe ten jullie zelf de verantwoordelijkheid nemen en saneringsdwang van de overheid accepteren." DETV- voorzitter Bas van der Beek reageer de geïrriteerd. „Verplichte sanering is toch niet het standpunt van de VVD." De politicus wees erop dat het voorstel werd gesteund door het -rJ- Met koud asfalt wordt de scheur provisorisch hersteld. iFoto Tessa de Graaff) Een enorme scheur en een hellend vlak in het beton. Provisorisch wordt deze gevaarlijke situatie in de verzakte Redoute gerepareerd door medewerkers van de gemeente. Het is niet de eerste noodreparatie die wordt uitgevoerd aan de gereconstru eerde weg. Een woordvoerder: „Zolang het nog zakt gaan we geen nieuwe betonlaag storten. Hoelang het duurt voor we daar aan toe zijn is moeilijk in te schatten. We hopen op mei of juni, maar het kan ook wel najaar worden." Als de weg nog meer gaat hellen en scheuren zal een deel van het beton worden vervangen door een tijdelijke klinkerbestrating. „We controleren de Re doute regelmatig en zodra er gevaarlijke situaties voor het verkeer ontstaan nemen we maatregelen." Wetenschapper Han Lindeboom ....geen tegen stander van de visserij.... (Foto Tessa de Graaff) Produktschap voor Vis en Visproduk- ten. Van der Beek en zijn achterban von den het oneerlijk dat de visserij in ons land zich bij de naleving van de voorschriften veel minder kunnen permitteren dan in het buitenland. „Beperkingen worden sneller geac cepteerd als ook in het buitenland streng wordt gecontroleerd." Reder Biem Vlaming wees in dit verband op de vlucht naar Belgische visafslagen. Het kamerlid zegde toe aan te drin gen op betere naleving van de regels in buurlanden. „ledereen kijkt lelijk in onze richting, maar niemand vraagt waar om we het eigenlijk niet doen." Tesodirecteur Theo Hoogerheide noemt de heftige reactie van de gemeenteraad op de afwijzing van deelname aan het Waddenbiljet voorbarig. „Ik had op z'n minst verwacht dat de raadleden zorgvuldiger zouden zijn vóór ze met een oordeel kwamen." In een brief aan het college van b en w legt de Tesodirecteur omstan dig uit waarom de onderneming niet meedoet aan het NS Waddenbiljet. Hoogerheide: „De NS heeft veel ver schillende kortingstarieven. Daarmee probeert dit bedrijf zoveel mogelijk reizigers te krijgen. Uitbreiding van het volume dus. De gedachte erach ter is dat de verleende kortingen wor den gecompenseerd door de extra hoeveelheid reizigers. Dat gaat echter voor Teso met op." De directeur vindt dat de NS zakelij ke argumenten aanvult met ideële, zoals het terugdringen van de auto mobiliteit. „Maar het is niet rea listisch om aan te nemen dat een Waddenbiljet de hoeveelheid auto's zal terugdringen of beperken. Voor reizigers speelt ook het ongemak en de kosten van verder transport buiten alleen de reis naar het eiland een rol." Toch in de rij Omdat een deel van het Waddenbiljet bij de boot zou moeten worden om gewisseld voor een kaartje, moet een reiziger alsnog in de rij staan. „Het extra comfort van maar één keer een kaartje kopen waarmee wordt ge schermd is dus maar beperkt", aldus Hoogerheide. Het Waddenbiljet is gebaseerd op een kortingstarief. Maar ook als Teso niet akkoord zou zijn gegaan met een gereduceerd tarief, wilde de NS het biljet wel invoeren. „De geregelde Texelbezoeker is dan echter onvoor delig uit. Die kan beter een 15-rittenkaart kopen en de normale treinprijs betalen, tenzij de afstand die per trein moet worden afgelegd erg groot is." Inkomstendaling Het is niet bekend hoeveel personen de trein pakken om naar Texel te rei zen. Uit verkoopstatistieken en en quêteresultaten uit het verleden kan worden afgeleid dat dit jaarlijks zo'n 300.000 personen zijn. Als Teso kor ting verleend aan gebruikers van het Waddenbiljet zou dat een inkomsten derving voor de bootonderneming be tekenen van f600.000,-. Om dit op te vangen zouden alle personentarie- ven zo'n zes procent moeten stijgen. „Onaanvaardbaar", vindt Hoogerhei de. „Het deel van hun klanten dat gebruik maakt van het Waddenbiljet is voor de NS maar klein, maar de treinreizigers vormen voor Teso een groot deel van de markt." Dagtoerisme De Schulpengat mag 1320 passa giers vervoeren, de Molengat 1200. Op sommige zomerse dagen worden deze getallen bijna gehaald. Andere bootdiensten kennen reeds wachttij den voor personen. Teso heeft dit probleem voorgelegd aan het college. Hoogerheide: ,,B en w gaven toen aan geen voorstander te zijn van meer dagtoerisme. Maar misschien is het college ondertussen van mening veranderd. Zo ja, dan horen wij dat graag...." Uitwaaien De busonderneming NZH heeft te kennen gegeven wel wat te zien in het Waddenbiljet, om het „vervoers volume" uit te breiden. Hoogerheide is van mening dat dat kan door ook bij tussenboten busverbinding met de haven te onderhouden. „Daarmee zou de kwaliteit van het openbaar vervoer gediend zijn." Teso heeft in samenwerking met de NS al de dagtocht „Uitwaaien op Texel". Hierin is een gereduceerd boottarief verwerkt en een toegangs bewijs voor EcoMare. Ongeveer 6000 mensen maken daar per jaar gebruik van. Hoogerheide: „Zaken zijn altijd ge compliceerder dan je denkt. We heb ben heus niet zomaar nee gezegd tegen dat Waddenbiljet." Bij vijf woningen aan de Duinreep, De Zes, Kogerstraat en het Pater Witte- plein is in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd in te breken. De dader trachtte de achterdeur te for ceren, maar wist slechts bij één wo ning echt binnen te dringen. Niet bekend is of ook iets is weggeno men. ledereen die iets verdachts heeft gezien in de genoemde straten wordt verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Wegens ziekte van wethouder Krijnen is de raadscommissievergadering voor welzijnsbeleid voor vanavond afge last. De agendapunten worden don derdag behandeld in de vergadering van de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid om 19.30 uur in het raadhuis. I.M. ADVERTENTIE I.M. ADVERTENTIE Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 Groeneplaats I.M ADVERTENTIE 2 stuks a 300 gram van ƒ8,78 voor T E ƒ0 max. 4 stuks per klant I O op op Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1