a I 1 Aanstekelijke muziek bij Theetjestied" concert „Abri-reclame koffie na de dood smakeloos" Koger kinderen leren bridgen op school Rondvraag gemeenteraad: E Agenda E Langs de weg Al ie TEXELSE^? coURANT Dubbelconcert visserskoren goed bezocht Uitvoering fanfarekorps DINSDAG 16 FEBRUARI 1993 Het Oudeschilder Visserskoor en het Harlinger koor ..Windkracht 10 gaven zondagmiddag een sfeervol „Theetjestied" concert iFoto Ben Konmg) Zingend de kerk in en zingend er weer uit. Het Oudeschilder Visser koor en het Harlinger koor „Wind kracht 10" pendelden rond „Theetjestied" zondag heen en weer tussen de NH kerk en de RK kerk in de vissersplaats. Het dubbelconcert viel goed in de smaak bij de kerk gangers, die uit volle borst mee zongen. Onder strakke leiding van dirigent Al- fons Boom, bracht het veertig man sterke Oudeschilder koor zowel Nederlands- als Engelstalige zee mansliedjes ten gehore. Begeleid door accordeons kwamen de nummers goed uit de verf en haakten de en thousiaste toehoorders in op de vro lijke muziek. Bijzonder sfeervol was het optreden van Windkracht 10, dat uit vijftien man bestond. Door het kleinere aan tal koorleden konden de vocalisten uit Harlingers zich een vrijmoedige zangstijl veroorloven. Liederen zoals „Strijk de bel" en „Rolling home" vielen goed in de smaak viel bij het publiek dat lekker meedeinde en vooral bij het laatste nummer „Good night ladies" uit volle borst meezong. Tijdens de wisseling van kerk brach ten beide koren gezamenlijk een lied Verscheidene raadsleden delen de mening van mevrouw D. Koopman- Douma uit Den Hoorn, die zich in een ingezonden stuk in de vorige krant beklaagde over een reclame poster op de Texelse bushaltes. „De kreet 'Is er koffie na de dood' ge tuigt niet van goede smaak", ver woordde CDA'er Gelein Jansen gisteravond de gevoelens. Ook bij de raadsleden Van Asselt, Poster en Eelman-van der Kooi prijkte deze opmerking op het vragenlijstje. Wethouder Barendregt trok zich de kritiek aan en beloofde contact op te nemen met het bedrijf dat voor plaat sing van de reclame zorgt. Jutters Gerbrand Poster trachtte de knuppel in het hoenderhok te gooien met het voorstel om de Stichting Texels Jut- tersmuseum voortaan rechtstreeks te subsidiëren. Deze jaarlijkse bijdrage kan dan in mindering worden ge bracht op de raamsubsidie die de Stichting Texels Museum krijgt, op perde het Texels Belang-raadslid. De jutters zijn volgens hem dan minder afhankelijk van de museumleiding, waarmee zoals bekend een conflict bestaat. Wethouaer Terpstra vond dat een weinig zinvol idee. „Het college heeft geen behoefte om te treden in het beleid van een zelfstandige stich ting. Ik doe dan ook geen toezeggin gen." Hij raadde Poster aan om zelf met voorstel te komen om de raam subsidie open te breken. „Dat zal echter niet eenvoudig zijn omdat de raad er al mee heeft ingestemd." Poster vroeg ook of het college wil bemiddelen in het conflict. Terpstra vond het daar te vroeg voor. Pas als de partijen er helemaal niet meer uit komen en de kwestie volledig dreigt te escaleren, kan als grootste subsi diegever worden overwogen tussen beide te komen. Vooralsnog kiezen b en w voor een terughoudende opstel ling. Brand Niet alleen columnist Horszei eerder in deze krant, maar ook Poster deed zijn beklag over de toeloop van nieuwsgierigen bij branden en onge lukken. Onlangs bij de brand op Drie huizen bemoeilijkten opdringerige omstanders het reddingswerk. Poster drong aan op het afzetten van de weg. Burgemeester Schipper ant woordde dat de kwestie met de poli tie is besproken en dat naar oplossingen wordt gezocht. Postweg Onafhankelijk raadslid Jan van Asselt wilde wel eens weten of ook raadsle den die niet tot een landelijke politie ke partij behoren, naar de raad van het gewest Kop van Noordholland kunnen worden afgevaardigd. Wet houder Terpstra (PvdA), die Texel sa men met Ate Rienstra (CDA) ten gehore. In de pauze lieten de kerkgangers zich de thee met een chocoladeflik goed smaken. Tegenprestatie Het concert van het koor uit Harlin- gen gold als tegenprestatie voor een bezoek dat de zangers uit Oudeschild eerder brachten aan de Friese haven plaats. „Het idee voor de uitwisseling ontstond een paar jaar geleden aan boord van de veerboot van Terschel ling na een optreden op het eiland. We zetten de salon op z'n kop", al dus zingend bestuurslid Hans Jon- gedijk. Dinsdag 16 februari De Historische Vereniging houdt om 19.30 uur een bibliotheek- avond in d'ouwe Ulo. De vergadering van de raadscom missie voor welzijnsbeleid van vanavond is afgelast. De agenda punten worden donderdag be handeld tijdens de commissie FET. In de Rotisserie te Oosterend is weer een wijnproeverij ten be hoeve van het Kenia-project. Aanvang 20.00 uur In Cinema Texel draait om 20.30 uur de film Single white female. Woensdag 17 februari Van 10.00 tot 11.00 uur kan kle ding worden ingeleverd in De Schakel voor de kledingmarkt die donderdag wordt gehouden. In cinema Texel draaien de vol gende films: 14.00 uur De kleine Nemo, 16.00 uur The beauty and the beast en 20.30 uur Single white female. Om 19.15 uur begint in d'ouwe Ulo een voorspeelavond van de Texelse muziek- en dansschool. De instrumenten die aan bod ko men zijn: saxofoon, klarinet, dwarsfluit, piano, trombone en trompet. De toegang is gratis, iedereen is welkom. E. Bakker-Boerhorst spreekt om 19.30 uur in De Witte Burcht voor het RK Vrouwengilde over het werk bij de Sociale Dienst. In de kantine van het LBO ko men de plattelandsvrouwen om 20.00 uur bijeen om te praten over eendagsbestuur. Om 19.30 uur begint in het raadshuis een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Op de agenda staat o.a. het intrekken van slaapplaatsen bij C. Schuma- ker, fietsenstallingen en de nota strandbeleid. Donderdag 18 februari Van 10.00 tot 16.30 uur is in De Schakel een kledingmarkt van de Hervormde Vrouwendienst ten bate van een project in Noor doost Ghana. Oud Texelse schilder Toon de Hass is te zien in het EO televi sieprogramma „Wat is er aan de hand?" In het raadhuis wordt om 19.30 uur een vergadering gehouden door de raadscommissie voor fi nancieel, economisch en tech nisch beleid. Op de agenda staat o.a. een begrotingswijziging met betrekking tot het middengebied van het Stappeland, bomen langs de Molenlaan, evaluatie afvalinza meling, herstrating Ruyslaan en inning toeristenbelasting Tevens zijn de agendapunten van de commissie voor welzijnsbeleid toegevoegd. Vrijdag 19 februari In Klif 12 is het optreden van het Schotse duo The Sileas. Nadere informatie elders in deze krant. De historische vereniging houdt om 20.00 uur haar ledenvergade ring in De Witte Burcht. Na het huishoudelijke gedeelte houdt H. Schoorl uit Hillegom een lezing over de ontwikkeling van Texel in de middeleeuwen onder invloed van het klooster Ludingakerke. Hoogwater Oudeschild Di. 16 02.40 en 15.04 u. Wo. 17 03.57 en 17.10 u. Do. 18 03.10 en 16.07 u. Vr. 19 07.05 en 19.25 u. Za. 20 08.1 5 en 20.04 u. Zo. 21 08.55 en 20.56 u. Ma. 22 09.10 en 21.15 u. Di. 23 08.57 en 21.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 21 fe bruari op om 7.42 uur en gaat onder om 18.03 uur, 21 februari nieuwe maan; 22 februari springtij. vertegenwoordigt, antwoordde be vestigend. Ook wilde Van Asselt dat de nieuw aangelegde „druppels" in de Postweg van een lichtgevende pijl worden voorzien. Hij toonde zich tevreden over het snelheidsremmende effect, maar vond de situatie 's avonds te spaarzaam verlicht. Wethouder Ba rendregt was het niet met hem eens; hij vond dat voldoende lichtmasten aanwezig zijn. Verder drong Van As selt aan op herbouw van het Krassekeet-gemaal, in plaats van al leen een zitbank op de dijk. Volgens hem is een bouwsel op die plaats wel degelijk toegestaan. Ammoniak „Zijn de resultaten van het onderzoek naar de uitstoot van ammoniak al in aantocht?", informeerde Erna Eelman-van der Kooi maar weer eens. Volgens haar is onder de Texel se landbouwers nieuwe onrust ont staan naar aanleiding van de vernietiging van hinderwetvergunnin gen bij boeren in het oosten des lands. De Raad van State stelde een milieubeweging die bezwaar maakte tegen de hoeveelheid geproduceerde mest in het gelijk. Wethouder Terpstra kondigde aan dat het eind rapport snel openbaar wordt. Deze week dinsdag werd het intern gepre senteerd en later deze maand wordt het in het college van b en w besproken. Mocht de „achtergrond emissie" (de basishoeveelheid ammo niak in de lucht) op Texel laag zijn - zoals algemeen wordt verwacht-, dan kan de uitspraak van de Raad van State zelfs gunstig uitpakken voor de Texelse agrariërs, aldus poogde Terpstra de onrust weg te nemen. De Raad van State liet namelijk de achtergrond-emissie een rol spelen bij het wel of niet vergunning verlenen. OSG Openbare scholengemeenschap De Hogeberg heeft met de invoering van een nieuwe systematiek inzake de in stroom van brugklassers beroering veroorzaakt bij de basisscholen, meldde Hans Roeper (PvdA). Hij ver zocht het college om een poging te doen de ontstane spanning weg te nemen. Wethouder Terpstra beloofde aandacht aan de kwestie te zullen schenken. Project-ontwikkeling In navolging van Gelein Jansen (CDA) klaagde ook Cor Kuip (Texels Belang) over de vertraging die bij de ontwikkeling van woningbouwproject 't Mieland (Oudeschild) is ontstaan. De tussenkomst van een projectont wikkelaar was volgens hem daarbij nadelig. Kuip vroeg zich daarom af waarom de gemeente de bouw van vrije-sectorwoningen in De Koog op nieuw in handen van een projectont wikkelaar geeft. „Het gemeentelijk Het publiek zong in Oudeschild mee uit volle borst. (Foto Bert Koning) grondbedrijf kan dat toch prima zelf?" Volgens wethouder Terpstra is het in De Koog voortdurend de opzet ge weest het totale Stappeland-plan door een projectontwikkelaar te laten realiseren, dus inclusief de woningen. „Wel houden we de vinger aan de pols inzake de sociale woningbouw daar." Skiltje Gelein Jansen verwonderde zich er over dat de burgemeester een toespraak had gehouden tijdens de receptie voor de nieuwe kotter TX 94 in 't Skiltje. De CDA'er was er door meerderen op aangesproken dat een dergelijke receptie niet in een dorpshuis thuishoort. „Paracommer- cie", aldus Jansen. Schipper verde digde deze keuze. „De kottereigenaar wilde graag zo'n typisch Oudeschil der gebeurtenis vieren in het eigen dorp. Dan moet er wel een geschikte zaal zijn. Overigens laten wij het aan de horeca in het betreffende dorp en de dorpshuizen over wat wel en niet door de beugel kan. Pas als zij er on derling niet uitkomen, kan men naar de gemeente stappen." Kinderen van 10 tot 12 jaar op de Koger Lubertischool volgen sinds no vember een mini-bridgecursus. Ze worden begeleid door Liny Veenema, secretaresse van bridgeclub Groot slem en docent Edwin Vreugdehil. Volgende week legt de schooljeugd een examen af voor het diploma I. „Ik kreeg een bericht van de bridge bond over minibridgen. Het leek me leuk om daarmee iets op Texel te doen", aldus Liny Veenema. Zij helpt regelmatig op de Lubertischool met lezen en andere karweitjes. Omdat docent Vreugdehil ook kan bridgen, besloot ze schooldirecteur Habraken te vragen of een bridgeproject voor de jeugd hem iets leek. „Hij vond het een leuk idee, vandaar dat we in no vember zijn gestart." Techniek Het eerste deel van de mini-bridge- opleiding behelst een uitleg over het Zaterdag 27 februari houdt het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps de jaar lijkse winteruitvoering in de Burgemeester De Koninghal, Zoals de laatste jaren gebruikelijk, wordt het programma voor de pauze, naast een gezamenlijk optreden, verzorgd door de drumband, onder leiding van Henk Bijert, en de majorettes, onder leiding van Carla Veeger-Roeper, Lin da de Bloois-Wiersma en Jeanette Graaf-de Ligt. Na de pauze treedt het orkest van KTF op, onder leiding van Hendrik- Jan Trooster. Traditioneel wordt dit gedeelte geopend met een mars. De ze keer is dat een klassieker: de Flo- rentiner Marsch van Julius Fucik. Verder staan op het programma een aantal delen uit de Vaudeville Suite van Pi Scheffer en een selectie van nummers van Whitney Houston. De toegang tot deze uitvoering, die om 20.00 uur begint, bedraagt f2,50 (inclusief een consumptie). Kaarten zijn verkrijgbaar bij Zegel Mannenmo de, bij de Weikoop en 's avonds aan de zaal. spel. Het tellen van de punten wordt aangeleerd. De leerlingen hoeven no; niet te bieden. Na het behalen van het eerste diploma gaan de leerlinge in maart door voor het tweede. Dan leren ze bieden en wordt inzicht in de techniek geboden. Het is de be doeling van mevrouw Veenema om de kinderen dan al eens te laten spt len tegen volwassenen. „Voor hen een uitdaging en ook een manier ore I het spel nog beter te leren." Het examen voor diploma I wordt genomen door mevrouw E. van Strien, voorzitster van de commissie jeugdbridge en J.H. Louwense, direc teur van de Nederlandse bridgebond Nooit uitgeleer Liny Veenema hoopt dat het plezier in het bridgespel nieuwe spelers oplevert. „Als er voldoende animo voor is, kunnen we misschien door gaan met deze groep. Dan moet wel een lokatie in Den Burg worden ge zocht, want deze kinderen gaan vol gend jaar allemaal door naar de middelbare school. Het is een spel waarop je nooit uitgestudeerd raakt Er zijn zoveel nieuwe mogelijkheden, het is eigenlijk net zoiets als scha ken. Het zou ook leuk zijn als andeii scholen op Texel belangstelling heb ben voor een minibridgeproject." Animt Voor andere „beginners", zowel jong als oud of andere scholen, wil me vrouw Veenema graag een bridgecur sus op touw zetten. Waar en wanneer staat nog met vast. „Eerst maar eens polsen of er voldoende animo voor is." Belangstellenden kun nen haar bellen, telefoon 17489. Opweg naar Texel kwam ik op de boot A lie Velt kamp (61) tegen. Ze klampte me aan en begon over mijn verhalen in de krant. Vooral die afle vering over de eerste televisie in de vroege vijftiger jaren op Texel had ze leuk gevonden, want ik had geschre ven over de pioniersrol die haar vader Jan Agter daarbij had vervuld. Ze had één aanmerking: de eerste tv- demonstratie was niet in 1952 maar een jaar eerder. Ik beloofde het te zullen wijzigen in het boek dat bin nenkort uitkomt. Alie had ook de an dere verhalen gelezen, ze sloeg er nooit een over. „Hoe verzin je dat toch allemaal!" zei ze bewonderend. Het is dan moeilijk om bescheiden te blijven. Ik legde uit dat de meeste verhalen helemaal niet zijn verzon nen, maar dat ik gewoon had opge schreven wat ik echt had beleefd. De werkelijkheid is op Texel vaak leuker dan fantasie, maar je moet je ogen en oren natuurlijk wel open houden. Hoe waar dat is, bleek enkele ogen blikken later. We raakten geanimeerd aan de praat over vroeger, zó geani meerd dat we er geen erg in hadden dat de boot in 't Horntje was afge meerd en op het punt stond om te* rug te varen naar Den Helder. De nieuwe passagiers stonden al een tijdje in de rij bij Marius voor de kof fie. Toen we dat eindelijk merkten, sloeg de schrik toe. We liepen hand in hand zo snel we konden naar de uitgang. Dat was honderd meter hardlopen, met hindernissen in de vorm van schuifdeuren, die allemaal door een druk op de knop geopend moesten worden. Ik had nog wel har der kunnen rennen, maar hield me in want ik wilde niet riskeren dat ik nog net de wal zou bereiken en Alie red deloos zou worden teruggebracht naar Den Helder. Net op tijd konden we het schip verlaten. Een seconde daarna werd de brug sissend opge trokken. Wat een zenuwentoestand. Allebei hartkloppingen en buiten adem. De bus was al weg, dus ik liet Alie in mijn auto meerijden naar Den Burg. Pas ter hoogte van Zuid Haffel waren wij weer tot spreken in staat. „Wanneer ga je een boekte maken van je verhalenvroeg Alie, nog hees en hijgend. „Heel gauw", be loofde ik. „En ik maak ook een nieuw verhaal en dat gaat over wat we net samen hebben beleefd". Ze keek me ongelovig aan. „Je doet het niet hoor!". Ik heb het dus wél ge daan. Als ze het erg vindt, hoor ik het wel. Het komt vaker voor dat passagiers niet tijdig in de gaten hebben dat de boot afmeert. Verdiept in krant of tijdschrift merken ze het soms zó laat dat het schip alweer op de te rugweg is. Dat komt ook omdat uit het geluid aan boord niet is af te lei den of de boot vaart of stil ligt. De motoren van dat diesel-electrische systeem draaien namelijk gewoon door. Blijven zitten geeft dus een uur vertraging. Of veel meer als het de laatste boot is. Gasten van ons die een paar jaar geleden met de boot van negen uur thuiswaarts waren vertrokken, stonden anderhalf uur la ter weer op de stoep. Of ze een nachtje langer konden blijven, want ze waren in Den Helder niet uit gestapt en dus weer naar hun gelief de vakantie-eiland teruggebracht, of ze wilden of niet. Gratis, want de Teso-controle is niet afgestemd op deze vorm van herhalingsbezoek. Dergelijke avonturen met de boot ver sterken het eilandgevoel. Dat gebeurt ook als het omgekeerde gebeurt, dus als je de boot mist of bijna mist. Kort na het avontuur met Alie moest ik in Den Haag mensen toespreken die binnenkort met me meegaan naar Nieuw-Guinea. Die kennismakingbij eenkomst begon om half elf en ik moest dus vertrekken met de boot van 8.05 uur om de juiste trein te kunnen halen. Extra vroeg opgestaan en ik had dus een zee van tijd. Ik maakte geen haast met douchen, kleden en ontbijten en keek ook niet op mijn horloge. In mijn gele schicht opweg naar de haven zette ik ter hoogte van de rioolzuivering de radio aan en hoorde het ANP-nieuws van acht uur. Met schrik concludeerde ik dat ik nog maar vier minuten had om de haven te bereiken. Ook met plank gas zou dat niet lukken. Toch maar geprobeerd, want de boot vertrekt vaak een paar minuten later. Helaas, toen ik mét krijsende remmen mijn bolide op de parkeerplaats van het Horntje tot stilstand bracht, was de deur van het autodek van de boot dicht en hadden ze de brug opge haald. Afschuwelijk. Toch maar er heen in de hoop dat Kooiman, Broersma, Dogger, Kuiter of een an der bemanningslid mij zou zien en df brug nog even zou laten zakken. Moet kunnen, vond ik, als blijk van dank voor de sympathieke stukjes d ik altijd over hun onderneming schrif Maar er was niemand. Aan het eind van de voetgangersbrug zag in de veerboot metersdiep beneden mij. Ik dacht aan de mensen in Den Haag die straks op me zouden staan wad ten bij een gebouw waarvan ik allee de sleutel had. Mijn broze reputatie als reisleider zou voorgoed naar de knoppen zijn. Ik waagde de sprong. Tijdens de vrije val dacht ik nog: ik lijk wel gek. Met een klap, die op he hele schip te horen moet zijn ge weest, kwam ik neer. Vlammende pijn in de voetzolen. Toen plat op mijn buik in tijgersluipgang onder he1, ijzeren poortje door, waarbij mijn goeie kleren vreselijk smerig werden van het zout dat ze tegen de glad heid op het stalen dek hadden gestrooid. Op hetzelfde moment maakte het schip zich los van de k3 de. Even later stond ik bij Marius m de rij, met bonkend hart en zere vot ten doch zéér tevreden. Toen ik na derhand aan Dirk Kuiter trots vertelt) wat ik had gedaan, reageerde die hoofdschuddend. Jonge snotneuzen hadden zoiets gevaarlijks in het verh den wel eens uitgehaald, maar van mij had hij meer verantwoordelijkhei. verwacht. Dirk was boos. Ik weet niet of het weer goed komt. Harry.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2