Langlopende expositie werk Sjoerd Kuperus 5 Achtste Oosterend Present in teken Hollandse liedje Feest van, voor en door Strenders Tekeningen over Texel vroeger TEXELSE COURANT Vierde wedstrijd om Jaap de Graaf-bokaal Sterke Frans Room tegen Puinhoop Gelijkspel voor S.v. De Koog Sportvissers vangen 63 centimeter vis Propagandawandeltocht Dames Mareis meerdere van Helders WGW 5 Doorgereden Quiltcursus DINSDAG 16 FEBRUARI 1993 „Het achtste Oosterend Present wordt een feest van, voor en door Oosterenders." Die belofte ging er in als koek bij de presentatie van het driedaagse evenement dat op 5, 6 en 7 augustus wordt gehouden. In een bomvolle Bijenkorf liet Wim van Tatenhove, voorzitter van de Stich ting Oosterend Present, weten dat in plaats van een duur artiestenpro gramma was gekozen voor sfeervolle opzet. Het dorpsfeest staat in het teken van het Hollandse liedje. De wens om ditmaal geen kostbare invulling aan het dorpsfeest te geven kwam van de Oosterenders zelf. „Door televisie en andere oorzaken raakt iedereen langzamerhand over voerd met beroemde sterren. Boven dien is het financieel bijna onhaalbaar een duur artiestenprogramma te or ganiseren." Het dorp gaf tijdens een eerdere vergadering aan ditmaal een andere kant uit te willen. Dat nu al naar het vijfjaarlijkse eve nement wordt toegeleefd bewees de animo voor de presentatie-avond in het dorpshuis. „Op zoveel belangstel ling hadden we niet gerekend", ver klaarde Van Tatenhove. Onder de bezoekers ook Joh. Roeper, de ere voorzitter van de stichting. Met de voorbereidingen voor het feest was de stichting vorig jaar augustus al gestart. Het is de bedoeling dat tijdens Oosterend Present het hele dorp in oud-Hollandse stijl wordt omgetoverd. De bewoners gaan getooid in bijpas sende klederdracht, die vrijdagavond werd gepresenteerd. Het middelpunt van het driedaagse evenement is een duizend vierkante meter grote tent die als vanouds staat op het „landje Zondag is in manege Akenburg Kees Timmer winnaar geworden van de vierde menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal. Elke menwedstrijd bestaat uit een dresssuurproef met figuren en een vaardigheidsproef (ke- geltjesproef). Jurylid Valkema merkte op dat er best wat gedurfder gere den mag worden, met meer snel heid. Kees Timmer, de eerste prijswinnaar, kreeg complimenten voor z'n volte. De heer Valkema noemde een aantal tips voor het goed rijden van deze figuur. Verder gaf hij advies over het mennen van bepaalde moeilijke" paarden. Er waren dit keer jammer genoeg maar negen van de vijftien deelne mers aanwezig. Kees Timmer behaal de na een redelijke vaardigheidsproef het hoogste puntentotaal in de dres suur. De eerste prijs bestaat uit een door Timmer beschikbaar gestelde taart. Timmer verkoos echter de ton getjes. John van der Zwaag, die als tweede eindigde, mocht daarom toch de taart mee naar huis nemen. Zijn moeder Johanna behaalde evenveel punten, maar doordat de dressuur- proef zwaarder telt, werd zij als der de geplaatst. Aad van Heerwaarden werd door een goede dressuurproef vierde. Frank van Lare, rijdend met het paard van Kees Timmer, eindigde op een verdienstelijke vijde plaats. In het klassement is weinig veran derd. De wedstrijd met het laagste puntentotaal is afgevallen. Uiteindelijk Het tafeltennisteam Tetak 1 speelde zaterdag tegen Spirit 4 uit Noord Scharwoude. Lieuwe van der Veen beet het spits af en won knap in twee sets. Martin Janssen en Alexander Bakker verloren, evenals het dubbel Bakker en Van der Veen, dat daar drie sets voor nodig had. Lieuwe van de Veen won hierna nog eenmaal. Daarna was Tetak uit gespeeld en verloor van Spirit met 2-8. Het tweede team deed het beter en werkte zaterdag twee wedstrijden af. s Morgens speelde Tetak 2 tegen Puinhoop United 2 uit Heerhugo- waard. Een sterke Frans Room liet zich niet kloppen en wist alle partijen te winnen. Ook Cees van Houten won twee maal. Helaas kwam Barba ra Houterman niet tot winst en ook het dubbel Room en Houterman ging verloren, wat de eindstand op 5-5 bracht. De tweede wedstrijd, tegen DOV, verliep soepeler. Weer won Prans Room drie maal. Ook Cees van Houten won drie maal en samen met Prans Room het dubbel. Barbara Hou terman kwam weer wat te kort en verloor al haar partijen. De ein duitslag kwam op 3-7 voor Tetak. vallen er van de vijf voorrondes twee af, de finale (18 april) telt altijd mee. Op 21 maart a.s zal blijken of John van der Zwaag z'n (kleine) voor sprong vast kan houden. Uitslagen: (resp. dressuur, vaardigheid, totaal) 1 Kees Timmer 1125, 70, 195); 2. John van der Zwaag (119, 75, 194); 3. Johanna van der Zwaag (118, 76, 195); 4. Aad van Heerwaar den (123, 69, 192), 4 Frank van Lare (121, 70, 191) Competitie: 1. John van der Zwaag 526, 2. Piet Beers 624; 3 Aad van Heerwaarden 621; 4 Joop Noom 613; 5. Willy Zijm 597 De tijdelijke nieuwe trainer Gert Pan sier had enkele kleine wijzigingen in het team aangebracht, maar deson danks moest De Koog zondag in de thuiswedstrijd tegen Nieuwe Niedorp genoegen nemen met één punt. In het begin van de wedstrijd kwa men er direct enkele goede kansen voor De Koog. De mooiste kans was voor Dennis Saai, een voorzet vlak voor doel schoot hij over. Naarmate de eerste helft vorderde, kreeg Nieu we Niedorp steeds meer grip op het spel en ook de beste kansen. Na zo'n 20 minuten wisten ze dan ook uit een fraaie trap te scoren. Een keihard schot verdween boven in de kruising, onhoudbaar voor keeper Jan Plaatsman. Na de rust speelde De Koog een stuk feller en kregen ze al snel enkele goede kansen. Uit een mooie voorzet kwam Mario Linskens alleen voor de keeper maar schoot (in tegenstelling tot PSV-er Linskens) vlak naast het doel. Het was uiteindelijk de zojuist ingevallen Cees van Beek die De Koog weer op gelijke hoogte bracht. Uit een goed genomen corner van Hans Polderman kopte hij onhoud baar voor de keeper in het doel: 1-1. De vijfde wedstrijd in de winterserie van sportvisclub Texel werd gevist bij de Ottersaat. Twaalf senioren na men deel aan deze mistige en koude westrijd. In totaal werd in deze wedstrijd 63 centimeter vis gevangen, verdeeld over vier exemplaren. De vierde wed strijd werd bezocht door negen vis sers. De enige die twee vissen aan de haak wist te slaan was Pierre de Kroon. Hij werd eerste met 31 centi meter vis. De zesde en laatste wed strijd in de winterserie wordt gehouden op 28 februari bij de Teer- molen, aanvang 8.30 uur. Donderdag 11 maart vindt om 19.30 uur de jaar vergadering plaats in het Skiltje in Oudeschild. van Koning" achter de Cor Bre merstraat. Daarnaast komt een ten toonstellingstent, met daarin standruimte voor de middenstand. Historisch spel Cultureel hoogtepunt van Oosterend Present is ongetwijfeld het Historisch Spel. Toneel- en muziekschrijver W. (Pip) Barnard en Arjan Trap staken de afgelopen maanden veel tijd in het toneelstuk „De slag bij het Galgen landje". Het stuk speelt kort na het uitbreken van de tachtigjarige oorlog en vertelt over de opstand van de stoutmoedige Oosterenders tegen de stadhouder van Friesland. Het kleur rijke toneelspel wordt opgeluisterd met toepasselijke muziek. Gezien het grote aantal inschrijvers dat zich vrij dag meldde voor een aandeel in het stuk, zal het geen probleem zijn de rollen in te vullen. Voor het historisch spel wordt het evenementen-terrein omgetoverd in historische stijl. Een maquette van het toneeldecor, gemaakt door Her man Boks en Arco Eelman, was te zien tijdens de presentatie-avond. Programma Oosterend Present wordt donderdag 5 augustus om 10.00 uur geopend met „buurtkoffie" in de versierde straten. Voorafgaand aan het histo risch spel, dat om 15.00 uurbegint, gebruiken de in klederdracht gehulde dorpelingen gezamenlijk een brood maaltijd. Donderdagavond staat in het teken van een feestavond in de tent, die wordt opgeluisterd door de Alpha Showband. Vrijdagmorgen wordt een lammeren-, vee- en kramenmarkt in het centrum van het dorp gehouden. Gelijktijdig wordt op het feestterrein een de monstratie met honden (Border Col lies) gegeven. Vrijdagmiddag staat in het teken van het dorpsspel. Het is de bedoeling dat alle straten of buur ten van Oosterend een korte oud- Hollandse voorstelling geven. De vrij dagavond staat in het teken van een programma voor „kinderen van 2 tot 82 jaar", door zangeres Conny Vink en musicus/comediant Dick de Witte. Aansluitend volgt een feestavond in de tent. Technische dag De Oude trekker- en motorenclub geeft zaterdagmiddag een de monstratie op het feestterrein. Spec taculair hoogtepunt van het evenement is het onderdeel elastiek- springen. Tegen betaling van ƒ100,- kunnen Oosterender waaghalzen van af een hoogwerker van 55 meter met slechts een elastiek aan het been naar beneden springen. Ter afwisse ling houdt het Visserskoor uit Oude schild een „Theetjestied" -concert in Op de honderdste geboortedag van de 1988 overleden illustrator Sjoerd Kuperus is op zijn geliefde geboorte eiland een expositie van zijn Texelse tekeningen geopend. Zijn weduwe, de thans 92-jarige mevrouw Riek Kuperus-de Rooy, kwam persoonlijk naar de raadhuiskelder in Den Burg om met het doorknippen van een groen zwart lint het officiële start sein te geven. Zij toonde zich bijzon der tevreden over de selectie van tachtig tekeningen. De sfeer van het vroegere Texel kan er tot en met 12 maart worden opgesnoven, en ver volgens nog een half jaar in het Ma ritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De expositie „Sjoerd Kuperus tekende Texel" is voor ieder die zich met het Texelse landschap en de natuur ver bonden voelt, zeer de moeite van een bezoek waard. Kuperus was op zijn gebied een grootheid. Hij werkte on der andere samen met de beroemde dr. Jac. P. Thijsse. Een voorbeeld hiervan, het album „Nederlandsche Vogels" met kleurplaten van Kuperus en tekst van Thijsse, is te zien in een vitrine in de expositieruimte. Sjoerd Kuperus werd op 10 februari 1993 geboren in de Doopsgezinde pastorie aan de Parkstraat in Den Burg. Hij was na vier dochters de eerste en enige zoon in het gezin van predikant Rinke Kuperus. Tot zijn twaalfde jaar bleef hij op het eiland wonen. In die periode ontstond een verbondenheid met Texel die de rest van zijn leven zou voortduren. Me vrouw Kuperus-de Rooy: „Sjoerds va der heb ik niet gekend, maar ik weet dat hij veel van de natuur hield en zijn zoon daarmee beïnvloedde. Texel was een buitengewoon goede plaats om de natuur te leren kennen. Aan zijn Amsterdamse periode herinneren stapels tekeningen, maar Sjoerd was geen Amsterdammer. Na zijn 60ste woonden we in Friesland, maar Sjoerd werd nooit een echte Fries. Altijd weer had hij het over Texel." Uitslagen 1e Jan Kmgma - 21 cm. (1 vis) 2e Nico Tessel - 18 cm. (1 vis) 3e Paul Verhagen - 17 cm. (1 vis) Toen ze na zijn overlijden in een kist- koffer op zolder 150 tekeningen over Texel keurig gebundeld aantrof, was dat volgens haar geen toeval. „Sjoerd bewaarde nooit iets zo netjes. Dat zette me aan het denken. Hij genoot van alles wat met Texel te maken had, tot het eind toe is hij een Texe laar gebleven. Daarom was het van zelfsprekend dat dat pak tekeningen naar Texel ging." In 1989 schonk mevrouw Kuperus de tekeningen aan de gemeente Texel. Zij kwam voor die gelegenheid naar het eiland om ze persoonlijk aan bur gemeester Schipper te overhandigen. Woensdagmiddag zaten ze samen weer in de raadszaal. De burge meester was enthousiast over de komst van de geestelijk nog bijzonder vitale en zeer welbespraakte me vrouw Kuperus-de Rooy. „Eén van de tekeningen die u ons vier jaar gele den aanbood hangt in de burge meesterskamer. Ik krijg er steeds meer waardering voor, er zit méér in dan op het eerste gezicht lijkt. Mijn mening is dan ook dat we hiermee een unieke collectie echt Tesselse si tuaties in ons bezit hebben." Doopsgezinde invloed Wethouder Tine Krijnen ging in op de Doopsgezinde invloed op de Neder landse cultuur. Met twee voorbeelden gaf ze aan dat die invloed wat Texel betreft duidelijk is: de pas gerestau reerde collectie schilderijen van R. Bakels (zoon van een Doopsgezinde predikant uit Den Hoorn) in de raads zaal en uiteraard Kuperus. „Of deze invloed cultuurvormend was, is moeilijk te zeggen. Uit hun werk blijkt in elk geval de liefde voor de schepping en bewondering voor de natuur in al zijn facetten. Dat zijn elementen die uit de Doopsgezinde levenshouding voortkomen Dit laat ste werd door mevrouw Kuperus on derschreven. In de raadszaal, waar ook diverse fa milieleden van de overleden kunste naar waren vertegenwoordigd, voerde ook oud-Texelaar Nico Eelman uit Sint Pancras het woord. Eelman, die me vrouw Kuperus al jarenlang goed kent, was een stuwende kracht ach ter de totstandkoming van de exposi tie. Herhaaldelijk drong hij er in de afgelopen jaren bij de gemeente op aan de geschonken tekeningen aan het publiek te tonen. Eelman was blij met de erkenning door de gemeente Texel van de begaafde kunstenaar Kuperus en het behoud van een stuk je nostalgie. Verzorgd Mevrouw Kuperus zelf was bijzonder ingenomen met de wijze waarop Rie- kie van Dijk (bureau cultuur van de gemeente), Gelein Jansen en Johan Reydon (beide Stichting Texels Mu seum) de tentoonstelling hebben ver zorgd. „Deze tekeningen horen op Texel thuis. Maar ik had niet gedacht dat het er zo mooi uit zou komen te zien. Ik dank u voor de grote zorg die aan de expositie is besteed." Inderdaad verdienen de samenstellers een pluim. Dankzij het aanbrengen van een gekleurde achterwand ko men de keurig ingelijste en gerubri ceerde tekeningen goed uit de verf. De volgorde is niet chronologisch (van ca. 1920 tot de jaren '60), maar de tekeningen zijn ingedeeld naar on derwerp, plaats en sfeer. De Texelse dorpen, gebieden als de Hogeberg en De Bol en buurtschappen zoals Aken- buurt en Tienhoven passeren stuk voor stuk de revue. Daarnaast zijn portretten, dieren en een studie naar Texelse kappen gerangschikt. Opval lend zijn de aquarellen van duinland schappen, waarin Kuperus met potlood de exacte kleuren beschrijft. Bezoekers zullen het strand vergeefs zoeken. Mevrouw Kuperus: „Sjoerd tekende geen strand, want dat is overal in Nederland hetzelfde. Het ging hem om de specifieke Texelse situaties." Ineke Witte geeft tekst en uitleg over de historische kleding voor Oosterend Present. In historische kledij gehulde Oosterenders poseren tijdens de presentatie van Oosterend Present bij de maquette van het feestterrein. (Foto Gerard TimmermanI Oosterend met Nederlandstalige zee mansliedjes. Diezelfde middag geeft een stuntteam een demonstratie met auto's. Muziekvereniging Excelsior verzorgt die avond het sluitingscon cert. In de feesttent wordt aanslui tend een feest gehouden. De stichting Oosterend Present ver wacht door de relatief „goedkope" opzet, de prijs van het driedaags pas- se partout acceptabel te kunnen hou den. Om fraude te voorkomen zal het toegangsbewijs worden voorzien van een pasfoto. Oosterenders die willen meedoen aan het Historische Spel, kunnen contact opnemen met Ineke Witte (18870) of Marloes van der Vis (18958). Zondag 7 maart houdt wandelsport vereniging Het Gouden Boltje een propagandawandeltocht in en om De Cocksdorp. De afstanden die worden gelopen zijn 5, 10 en 15 kilometer. De start is vanuit bar/café De Krim, Roggesloot 12, tussen 13.00 en 14.00 uur. Het startbureau is open van 12.30 tot 17.30 uur. Voorinschrijving voor deze tocht is mogelijk tot en met 21 februari en bij de laatste tocht van de winterserie op'dezelfde datum. Kosten bij voorin schrijving zijn f3,50 mèt, en f2,50 zonder herinnering. Leden krijgen een gulden reductie Bij de start worden de prijzen met f1,50 verhoogd. In schrijven bij H. van Heerwaarden, Lieuwstraat 33 in Den Burg. Zaterdagavond speelden de dames van De Mareis hun partij basketbal tegen WGW 5 uit Den Helder. De gemiddelde leeftijd van de spelers van WGW 5 is boven de veertig jaar. Hierdoor kunnen zij zich bogen op een jarenlange spelervaring. Wetende dat je zo'n team niet het tempo moet laten beplalen, startte De Mareis met een snel offensief. Dat dit niet het gewenste resultaat had werd veroorzaakt door een te grote gretigheid. Maar in het eind van de eerste helft werden de goede lijnen weer gevonden, wat resulteer de in een voorsprong van 5*14. In de tweede helft werd de lijn doorgezet. Verdedigend zat de vesting potdicht. En ook aanvallend ging het perfect met als gevolg een betere afwerking in scores. WGW 5 hield het toen voor gezien en erkende in De Mareis zijn meerdere. Eindstand: 13-32. De donkerrode Fiat Tipo van een 22-jarige man uit Drunen is op het Hoge Achterom in Den Hoorn aange reden, waarbij aan de linkerzijde veel schade is ontstaan. De dader heeft zich niet gemeld. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Scores: Louise van der Sluijs 11; Jacqueline Wilner 9; Gatske Ykema 6; Ria van Maldegem 4. Marga van Liere 2; Stand 3e klasse: Stedebroeck 13-24, De Ma reis 13-22; Break Out 2 15-16, Marmag 14-16; Rewbound 2 15-12; Break Out 3 16-12; Mar mag 2 15-10; WGW 5 14-8; WGW 4 14-16. Op uitnodiging van Atelier de Witte Engel komt mevrouw Ineke Vaillant uit Zeist naar Texel voor het geven van een korte quiltcursus. Bij het quilten worden stoffen in allerlei pa tronen samengevoegd (patchwork). Daarna wordt het op volumevlies ge zet en met de hand doorgeborduurd (het eigenlijke quilten). Ineke Vaillant is een zeer ervaren quiltster en heeft jarenlange ervaring in het geven van cursussen in binnen- en buitenland. Op dinsdag 23 februari wordt er in één lange ochtend (9.00-12.30 uur) een kleine quilt gemaakt op de naai machine, in de zogenaamde log cabin techniek. Er wordt gewerkt met snij- mat, rolmes en lineaal. De cursus is een aardige kennismaking met het quilten, maar is ook interessant voor gevorderden. Het quiltje dat een (paas)krans voorsteld, wordt opge bouwd uit vier blokken en heeft afge werkt een afmeting van 55 x 55 cm. Een voorbeeld is te zien in het atelier aan de Warmoesstraat nr. 50. Bij gro te belangstelling wordt er een mid- dagcusus gegeven. De kosten zijn ƒ25,- per dagdeel, exclusief materi aal. Voor inlichtingen, opgave en ma teriaalinzicht: tel. 13644. Mevrouw Kuperus bewondert in gezelschap van burgemeester Schipper en wethouder Krijnen- Baijs een rondgang de tentoongestelde tekeningen IFoto Frgns Hopman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5